10 nejlepších vonných svíček – srovnání, vůně a recenze

Shrnutí: Svíčky dokáží vytvořit kouzelnou a útulnou atmosféru kdekoli, kam je umístíte. Jenže jak najít tu ideální? Právě proto jsem srovnala deset kvalitních vonných svíček, abych vám hledání té pravé usnadnila.

 • První místo u mě vyhrály ekologické vonné svíčky The Greatest Candle z recyklovaných přírodních olejů, které poměrně dlouho hoří a nabízí vícero vůní.
 • 2. místo jsem dala Yankee Candle, celosvětově populární značce vonných svíček, které poskytují dlouhou výdrž a nespočet krásných vůní.
 • A na 3. příčku jsem posadila svíčky zKokosu, které jsou ukryté v kokosových skořápkách a 100% přírodní i veganské.

V článku se dále dozvíte:

Vše o vonných svíčkách – jak se o ně správně starat a pro je důležité dívat se na jejich složení?

TOP  1. místo

The Greatest Candle

Orientační cena: 220 Kč

Protože se jedná o svíčky, které během hoření neuvolňují žádné toxiny do ovzduší a jsou tudíž zdravotně nezávadné. Navíc se jedná o produkty respektující životní prostředí – vyrábí se totiž z recyklovaných olejů, které by jinak kontaminovaly vody a půdy.

2. místo

Yankee Candle

Orientační cena: 550 Kč

Jelikož jde o jednu z nejznámnějších a nejoblíbenějších značek vonných svíček u nás i ve světě. Yankee Candle jsou kvalitní a dlouho vydrží – některé až 150 hodin, a navíc se vyrábějí v tolika provedeních a vůních, že si z nich každý dozajista vybere tu svou.

3. místo

zKokosu

Orientační cena: 450 Kč

Jde totiž o designové a zejména ekologické svíčky, které pomáhají vdechnout nový život „odhozeným“ kokosovým skořápkám. Velkou výhodou těchto svíček je také fakt, že se vyrábějí z rostlinného sójového vosku a neobsahují tudíž škodlivý parafín.

Deset nejlepších značek vonných svíček

Krásná vonná svíčka dokáže zútulnit každý prostor a dodat mu opravdový punc pohody a klidu. Slouží nejen jako hezká dekorace, ale i jako relaxační prostředek, zejména pro dlouhé zimní večery nebo předvánoční čas. Není tedy divu, že takový „svíčkový boom“ je právě na podzim a v zimě. Jen si to představte – hrnek horkého čaje, praskání krbu a plápolající svíčka. Hezké, že?

 • Mějte ale na paměti, že není svíčka jako svíčka. Při výběru si dejte pozor na složení a zaměřte se na jejich kvalitu.
 • Některé svíčky jsou zcela přírodní s esenciálními oleji a jiné mohou obsahovat například syntetické vosky a parafín či další nevhodné suroviny. Kupříkladu parafín totiž vzniká jako vedlejší produkt při zpracování ropy.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

K čemu se vonné svíčky používají?

Svíčky umí navodit nenahraditelnou atmosféru třeba při večeři s přáteli, při romantických chvílích s partnerem či partnerkou nebo při pohodových chvilkách s knihou. Svíčka interiér krásně provoní a vdechne mu opravdové kouzlo domova. Zároveň se jedná o designový prvek, který funguje jako skvělá interiérová dekorace.

Jak dlouho vydrží vonné svíčky zapálené?

To se liší druh od druhu, výrobce od výrobce. Některé hoří například 10 hodin a jiné i 150. Tento údaj by měl výrobce vždy uvádět buď v popisku produktu na svém e-shopu nebo na obalu.

Jak se o svíčku starat?

Možná vám to bude znít divně, ale aby svíčka vydržela, je důležité se o ni správně starat. Není to jen o tom zapálit ji a potom ji zhasnout. Chce to více péče.

Než zapálíte knot, ujistěte se, že má svíčka opravdu dobré umístění. Měla by být na rovném povrchu a nad sebou by měla mít prázdný prostor – žádné riziko požáru. Měla by být daleko od klimatizace, otevřených oken nebo na místech, kde je rušno (kuchyňská linka, jídelní stůl a podobně).

Víte co znamená pojem „jezírko“? Je to opatření pro správné tání vosku. Když už svíčku zapálíte, nechte ji hořet dlouho, nezhasínejte ji po několika minutách, to je kontraproduktivní. Nechte ji hořet, dokud se vosk neroztaví do úplných okrajů sklenice. Když to neuděláte, svíčka může hořet nerovnoměrně a vytvoří se takový tunel. Tímto postupem se zkrátí životnost svíčky.

Když svíčku zapalujete poněkolikáté, nejdřív konečky prstů odstraňte ohořelou část knotu a až potom obnovte plamen. Když to neuděláte, může svíce začít nelibě „čoudit“.

Proč je důležité kvalitní složení u svíček a na co má vliv?

Jak jsem zmiňovala výše, některé svíčky obsahují syntetické vosky a parafín, což je vedlejší produkt při zpracování ropy. Během jejich zapalování můžou vznikat vedlejší zplodiny, které znečišťují ovzduší a tím i vaše dýchací ústrojí. Na to pozor. Spíše vybírejte ty produkty, které tyto ingredience neobsahují. Zkuste eliminovat i svíčky s limonenem, který ve právě ve dvojici s parafínem negativně ovlivňuje ovzduší.  

 • Zaměřte se na přírodní složení svíček. Na jejich výrobu se většinu používají obnovitelné zdroje a recyklovatelné ingredience. A neubírá jim to ani na kráse ani na funkci. Jako příklad můžeme zmínit ty sójové, které hoří čistým plamenem bez sazí. A vůni přírodních svíček zajišťují přírodní esenciální oleje nebo aromata.

Podle čeho svíčky vybírat?

Indicií je hodně. Záleží na vašich prioritách a vkusu. Vybírejte například podle:

 • Vůně
 • Doby hoření
 • Složení
 • Velikosti
 • Barvy
 • Obalu (sklo, dřevo a podobně)
 • Knotu
 • Značky a filozofie

Jaké vůně jsou nejoblíbenější?

Velmi individuální otázka, na kterou je obtížné jednoznačně odpovědět. Každý má totiž rád trochu něco jiného. Někdo sází na klasiku například v podobně vanilky či bavlny a jiný má rád kořeněnější aromata jako je skořice, perník nebo třeba eucalyptus.

Obecně se vůně mohou dělat na tyto kategorie, z nichž pak můžete vybírat jednotlivé kousky:

 • Květinové
 • Sladké
 • Kořeněné
 • Jemné, čisté
 • Ovocné

1. místo

The Greatest Candle

Ekologické a zdravotně nezávadné svíčky s nádhernými vůněmi.

Orientační cena: 220 Kč

Proč je The Greatest Candle 1. místě?

Na první místo jsem vybrala svíčky The Greatest Candle, protože jsou přírodní (= testy prokázaly, že při hoření těchto svíček nejsou produkovány žádné toxiny) a ekologické; vyrábějí se totiž z recyklovaných přírodních olejů – převážně olivových a slunečnicových, které jsou v podstatě „odpadem“ z restaurací. Přesto ale opravdu božsky voní a připálený olej  z nich cítit opravdu nebudete. 

Můžete si vybírat ze svíček v černém matném skle nebo v plechu, a dokonce je možné si doma vyrobit své vlastní, pokud jste tvůrčí typ.

Podívat se na svíčku →

Tahle svíčka voní až 55 hodin a její aroma vás provede po himalájských loukách. Vůně je v tomto případě květinová, lehounce kořeněná. A tady jsou její bližší specifika:

 • Vrchol: svěží, zelená, travnatá vůně.
 • Srdce: jasmín, růže, brambořík, hyacint.
 • Základ: jemná vůně, vanilka, pižmo.

Za tuto svíčku zaplatíte cca 250 korun.

Uživatelské recenze

Na stránkách zbozi.cz zákazníci píší, že tyto svíčky vydrží opravdu hodně dlouho a i jejich vůně je prý příjemná. Kromě toho oceňují, že svíčky při hoření neprodukují žádné toxiny, což jinak bývá docela problém. Na Heurece se také objevují pozitivní reakce. Tady si lidé chválí (mimo jiné) elegantní design produktů.

Další informace

Tuto značku vytvořilo několik surfařů, kteří si uvědomovali, jak moc je voda znečištěná oleji. A pak dostali skvělý nápad, jak naší planetě pomoci a zároveň udělat radost lidem.

2. místo

Yankee Candle

Kvalitní svíčky, které dlouho vydrží a vyrábějí se v mnoha vonných variacích.

Orientační cena: 550 Kč

Proč je Yankee Candle na 2. místě?

Druhé místo jsem věnovala svíčkám Yankee Candle, protože jde o velice kvalitní svíčky a vyrábějí se v tolika provedeních, barvách a vůních, že si z nich vybere skutečně každý. Některé z těchto svíček navíc mají skutečně extra výdrž (až 150 hodin). 

A taky se mi líbí příběh téhle značky (viz níže).

Podívat se na svíčku →

Yankee Candle Soft Blanket je nejoblíbenější typ svíčky ze sortimentu této značky, má totiž velmi jemnou, nevtíravou vůni, která vás příjemně zklidní a uvolní. Mezi další její bonusy patří to, že obsahuje přírodní vonné výtažky, je rovnoměrně provoněná, má moderní design a vyhoří úplně celá.

Tato svíčka  stojí cca 550 korun.

Uživatelské recenze

Jednou z nejoblíbenějších svíček na Heurece je Yankee Candle Soft Blanket, kterou zákazníci charakterizují především jako voňavou. Aroma svíček si lidé chválí i na stránkách zbozi.cz.

Více informací

A nakonec trocha historie:

Značka Yankee Candle vznikla v období Vánoc v roce 1969. Založil ji Mike Kittredge v šestnácti letech, čímž odstartoval opravdu krásný příběh. Vánoce se blížily a Mike neměl žádné peníze. Chtěl koupit mamince dárek a dostal se do úzkých. Ale pak dostal nápad. Sesypal svoje dětské voskovky, vzal prázdnou krabici od mléka a dal se do díla!

Pastelky rozpustil v hrnci na sporáku, potom „voskovou kaši“ nalil do krabice a přidal knot, který si nenápadně půjčil ze svíčky v jídelně. Směs nechal ztuhnout a svíčka byla na světě!

A jako správný „american dream“, toto není konec! Ten den přišla na návštěvu Mikova sousedka, která se do svíčky na první pohled zamilovala a chtěla ji koupit. Prodal ji za 1 dolar a 36 centů. Za tuto tržbu hned koupil parafín a vytvořil další dva kousky. Jednu svíčku dal mamince pod stromeček a druhou zase prodal. Peníze opět investoval do vosku. A tak začalo podnikání. Svíčky prodával nejprve známým a přátelům a během čtyř let se z koníčku stalo podnikání. 

Od roku 1982 se stala společnost Yankee Candle opravdovou společností s cca 30 dělníky. 

Mike Kittredge zemřel 24. července 2019. Ve stejném roce, kdy jeho značka oslavila 50. výročí.

3. místo

zKokosu

Přírodní svíčky z kokosových skořápek a ze sójového vosku.

Orientační cena: 500 Kč

Proč je svíčka zKokosu na 3. místě?

Na třetí místo jsem se rozhodla umístit „náš“ československý produkt, tj. svíčku od společnosti zKokosu, který má také hezký příběh: Slovenka a Čech, zamilovaný pár, se vypravili na Bali, kde se do výroby těchto báječných kousků spolu pustili. Zjistili totiž, že se zde miliony kokosových skořápek pálí a mění se v odpad. A to každý rok. Pořád dokola. A proto se rozhodli těmto skořápkám vdechnout nový život v podobě ECO-friendly kokosových misek.

Kromě toho, že tyto svíčky pomáhají šetřit přírodní zdroje, jsou také bezpečné, protože neobsahují parafín, z něhož by se během hoření uvolňovaly toxiny.

Podívat se na svíčku →

Toto je krásná, stylová, ručně vyrobená svíčka ze sojového vosku v kokosové skořápce se svěží vůní levandule. Svíčka je 100% přírodní a veganská, neobsahuje škodlivý parafín, takže neuvolňuje nebezpečné toxiny. Ve vosku jsou pouze přírodní esenciální oleje. 

Svíčka má kvalitní dřevěný knot, který při hoření lehce praská a navozuje příjemnou atmosféru. A zajímavé je, že každý kokos má trošku jinou velikost, tvar a zbarvení. Proto je každá svíčka originál.

Cena za produkt se pohybuje okolo 450 Kč.

Uživatelské recenze

Obchod zKokosu mají zákazníci velmi rádi. Jsou spokojeni s rychlostí doručení, pochvalují si kvalitu výrobků i jejich krásná balení. Skvělá hodnocení má tento obchod nejen na Heurece, ale také třeba na srovnávači plnapenezenka.cz nebo na homago.cz.

Další info

Ještě bych ráda dodala, že vám tento produkt přijde ve stylovém bavlněném pytlíku.

4. místo

Woodwick

Orientační cena: 550 Kč

Proč jsem vybrala svíčky od značky Woodwick?

Protože tato značka, která dělá všem radost od roku 2006. přináší krásné, designové produkty s originálním dřevěným knotem, který při hoření praská a dodává tak ojedinělou atmosféru.  

Svíčky WoodWick® jsou krásná dekorace do bytu, protože jejich design je opravdu propracovaný. Prodávají se v elegantních sklenicích a „lodích“ ve tvaru elipsy.

Značka WoodWick je součástí skupiny interiérových vůní společnosti Newell, kde se mimo jiné vyrábí výše zmíněné světoznámé svíčky Yankee Candle.

Podívat se na svíčku → 

Cinnamon Chai v designové „lodi“ voní po pikantní skořici s jemnými tóny vanilky. Díky jedinečnému knotu HEARTHWICK® FLAME se budete cítit, jako když sedíte u krbu. Ta atmosféra je nepřenositelná. Svíčka hoří 30 až 40 hodin.

Cinnamon Chai je kombinace prémiového parafínu a sojového vosku s vysoce koncentrovanými vůněmi. Otevřený tvar svíčky zvyšuje plochu odpařování vonných esencí a díky tomu získáte rovnoměrný vonný zážitek. Dřevěné víčko poslouží jako parádní podstavec pod svíčku.

A jaká je cena této svíčky? Zaplatíte za ní cca 550 korun.

5. místo

Rozvoněno

Orientační cena: 200 Kč

Čím mě zaujaly také svíčky od české značky Rozvoněno?

Česká rodinná značka Rozvoněno je takovým miminkem manželů Ester a Michaela, kteří s láskou obhospodařovali své voňavé levandulové políčko, až je napadlo ze své úrody levandule a další přírodních surovin vytvářet čiště rostlinné svíčky, které jsou kompletně ruční prací z jižní Moravy.

Kromě levandule jsou jejich svíčka zejména z kokosového, sójového a další přírodních vosků a také esenciálních olejů z různých rostlinek. Jejich designové balení je ze sklenic od jogurtů a půvané etikety z organického odpadu z ječměne a z recyklátu, takže se jedná o po všech stránkách udržitelné a ekologické produkty.

Podívat se na svíčku →

Za jejich top svíčku považuji tuhle s názvem Jarní probuzení, která obsahuje éterické oleje z pomeranče, citronu a palmové růže – a jedná se o osvěžující, harmonizující vůni, která evokuje prosluněné jarní dny.

Hoří až 25 hodin, ale na jeden zátah byste ji neměli nechat plápolat déle než 2 hodiny. A skleněný obal po vypotřebování můžete použít třeba jako skleničku.

Tato 130ml svíčka vás vyjde na necelých 200 korun.

6. místo

Mulieres

Orientační cena: 250 Kč

Proč jsem vybrala svíčky od značky Mulieres?

Mulieres je estonská značka eko drogerie, která se zrodila z touhy po zdravém domově, ve kterém děti vyrůstají v bezpečí. Všechny jejich produkty jsou hypoalergenní, bez dráždivých látek a jen z těch nejkvalitnějších přírodních surovin.

Podívat se na svíčku →

Tato vonná svíčka je minimalistická, designová a zcela přírodní. Její vůně čerstvě upečeného perníčku je zkrátka dokonalá. Hned navodí kouzlo Vánoc. Svíce má celulózový knot, který hoří až 35 hodin. Mulieres svíčka je ručně vyrobená z vosku z lokálně a šetrně pěstované řepky. Dále obsahuje esenciální oleje a je zasazená v tmavé sklenici s víčkem.  Produkt má navíc certifikaci Vegan Society.

A cena? Svíčka vás vyjde na cca 250 korun.

7. místo

Village Candle

Orientační cena: 460 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala svíčky od značky Village Candle?

Village Candle je americká značka, která přináší na trh nejdéle hořící vonné svíčky s technologií dvojitého knotu Dual Wick Technology™. Svíčka má dva bavlněné knoty, které, kromě zářivého světla plamínků, zajišťují rovnoměrné hoření a intenzivní provonění po dobu celé životnosti svíčky. 

Tato značka nabízí 60 vůní a všechny jsou dostupné ve třech velikostech. Tyto svíčky se vyrábí z parafínového vosku v potravinářské jakosti, mají krásné barvy, skvělý design, stříbrné kovové víčko a velmi příjemnou vůni.

Podívat se na svíčku → 

Tahle svíčka s názvem „Brighter Days“, tedy „jasnější dny“ s krásným obrázkem východu slunce, která má vůni vanilky a máslového krému by vám měla evokovat pohodové ráno s nějakou sladkou dobrotou k snídani společně s voňavou kávou s mléčnou pěnou.

Tato dekorativní vonná svíčka je ve skleněné dóze s víčkem a dvěma knoty.

Doba hoření jejího až 170 hodin a stojí cca 460 korun.

8. místo

Albi

Orientační cena: 350 Kč

Čím mě zaujaly svíčky od Albi?

Albi, Heart & Home, to je prémiová značka vonných svíček, které se vyrábí z velmi kvalitních komponentů jako je sójový vosk či německé knoty z Německa. Například vosk pro tyto svíčky se vyrábí ze sójových bobů. Tyto svíčky jsou díky složení šetrnější k životnímu prostředí, nejsou toxické a škodlivé. A až svíčka dohoří, zbyde vám krásná, elegantní dóza.

Podívat se na svíčku →

Velmi příjemná vonná svíčka s aromatem grepu a černého rybízu v okouzlující sklenici je vyrobená ze sojového vosku.

Svíčka má svěží a lehkou vůni, hoří až 70 hodin a její cena se pohybuje okolo 350 korun.

9. místo

Kerzenfarm

Orientační cena: 300 Kč

A proč jsem vybrala také svíčky značky Kerzenfarm?

Německá značka Kerzenfarm má totiž více než 30 let zkušeností s vývojem a výrobou vysoce kvalitních svíček. Její sídlo se nachází se na severu Německa a výrobky této společnosti se prodávají jak v Evropě, tak v zámoří. Firma klade velký důraz na ruční výrobu svíček a propracované detaily. 

Kerzenfarm vyrábí svíčky nejrůznějších tvarů, barev, z včelího vosku, vonné svíčky a mnoho dalších. Denně vyrobí cca 50 tisíc kusů.

Jako vonné složky jsou používány pouze čisté přírodní éterické oleje.

Podívat se na svíčku →

Tato přírodní svíčka Winter Forest má velmi příjemnou a svěží vůní jehličí. Jedním nadechnutím na vás přenese kouzlo Vánoc. Ve svíčce jsou použité nejkvalitnější éterické oleje. Na tuto svíčku byl použitý palmový olej z Indonésie a Malajsie. Pěstitelé a dodavatelé tohoto palmového oleje se zavázali k udržitelnému ekologickému pěstování a jsou členy RSPO (The Roundtable on Sustainable Palm Oil – Kulatý stůl pro udržitelný palmový olej). 

Cena svíčky je cca 300 korun.

10. místo

Tropikalia

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila i svíčky Tropikalia?

Značka Tropikalia je česko-brazilská rodinná firma, která se zaměřuje na ekologii a zdraví naší planety. Tropikalia je značka podporující regionální a lokální výrobky, které jsou udržitelné a jsou vyrobeny z biologicky rozložitelných materiálů.

Podívat se na svíčku →

Tato krásná veganská svíčka v kokosové misce je nejen oku, ale i čichu lahodící. Bude vám dokonale zdobit interiér a ještě navodí příjemnou atmosféru.

Svíčka má dřevěný knot, který při hoření praská jako krb. Její přírodní vůně je velmi neotřelá a jemná. A co je skvělé, že po vyhoření vám zůstane krásná mistička.

Svíčka hoří cca 55 hodin a bude vás stát cca 600 korun.

Závěr

Pokud toužíte po krásné voňavé svíčce, která je navíc ekologická, doporučuji vám značku The Greatest Candle, která své nádherně vonící svíčky vyrábí z již použitých rostlinných olejů a myslím, že jejich svíčka Květ darjeelingu opravdu stojí za to. Celosvětově populární svíčky Yankee Candle jsou také skvělá volba, protože u nich najdete snad jakoukoli vůni a také spoustu různých velikostí. 100% přírodní a veganskou variantou jsou pak svíčky zKokosu, obzvláště pak ta levandulová ze sojového vosku, ukrytá v roztomilé skořápce od kokosu a opatřená dřevěným knotem.

Doufám, že vám můj článek pomohl při hledání té „nej“, jelikož vonné svíčky jsou krásná interiérová dekorace, ale také dárek pro kohokoliv a k jakékoliv příležitosti.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Svíčka

[2] Bakalářská práce (CZ): Aromaterapie a její využití

[3] Healthline (ENG): Is Burning Candles Safe or Bad for Your Health?

[4] PubMed Central (ENG): Scented Candles as an Unrecognized Factor that Increases the Risk of Bladder Cancer; Is There Enough Evidence to Raise a Red Flag?

[5] PubMed Central (ENG): INDOOR AIR QUALITY: Scented Products Emit a Bouquet of VOCs

4.5/5 (Počet hlasů: 8)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »