TOP 10: nejlepší vonné svíčky – srovnání, vůně a recenze

Co jsou to vonné svíčky a které jsou ty nejlepší? Jak vybrat vonnou svíčku? Jaké jsou nejoblíbenější vůně? Recenze a zkušenosti.

TOP  1. místo

Yankee Candle

Orientační cena: 550 Kč

Jedna z nejznámnějších a nejoblíbenějších značek vonných svíček u nás i ve světě. Svíčky vydrží hořet spoustu hodin. Na výběr je z mnoha vůní.

2. místo

Woodwick

Orientační cena: 600 Kč

Vysoce kvalitní a oblíbená značka prémiových vonných svíček Woodwick nabízí velké množství vůní a svíček, které provoní celý byt a vydrží velmi dlouho.

3. místo

The Greatest Candle

Orientační cena: 250 Kč

Značka The Greatest Candle nabízí ekologické vonné svíčky do domácnosti z recyklovaných přírodních olejů. Hoří relativně dlouho a nabízí vícero vůní.

Deset nejlepších značek vonných svíček

Co jsou to vonné svíčky?

Dovolíme si tvrdit, že snad každou domácnost zdobila, nebo zdobí nějaká krásná, vonná svíčka. Proč? Protože prostor příjemně zútulní, zabydlí a dodají domovu opravdový punc pohody a klidu. Slouží nejen jako hezká dekorace, ale i jako relaxační prostředek zejména pro dlouhé zimní večery, nebo předvánoční čas.

Není tedy divu, že takový „svíčkový boom“ je právě na podzim a v zimě. Jen si to představte – hrnek horkého čaje, praskání krbu a plápolající svíčka. Hezké, že?

Mějte na paměti, že není svíčka jako svíčka. Při výběru si dejte pozor na složení a zaměřte se na jejich kvalitu. Některé jsou zcela přírodní s esenciálními oleji a jiné mohou obsahovat například syntetické vosky a parafín či další nevhodné suroviny. Kupříkladu parafín totiž vzniká jako vedlejší produkt při zpracování ropy.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

K čemu se používají?

Svíčky umí navodit nenahraditelnou atmosféru a to jak při večeři s přáteli, romantických chvílích s partnerem či partnerkou nebo při pohodových chvilkách s knihou. Svíčky interiér krásně provoní a vdechnou bytu opravdové kouzlo domova. Zároveň jsou designovým prvkem a slouží jako moc hezká dekorace.

Jak dlouho vonné svíčky vydrží zapálené?

To se liší druh od druhu, výrobce od výrobce. Některé hoří například 10 hodin a jiné i 150. Tento údaj by měl výrobce vždy uvádět buď v popisku produktu na svém e-shopu nebo na obalu produktu.

Jak se o svíčku starat?

Možná vám to bude znít divně, ale aby svíčka vydržela, je důležité se o ni správně starat. Není to jen o tom zapálit ji a potom ji zhasnout. Chce to více péče.

Než zapálíte knot, ujistěte se, že má svíčka opravdu dobré umístění. Měla by být na rovném povrchu a nad sebou by měla mít prázdný prostor – žádné riziko požáru. Měla by být daleko od klimatizace, otevřených oken nebo na místech, kde je rušno (kuchyňská linka, jídelní stůl a podobně).

Víte co znamená pojem „jezírko“? Je to opatření pro správné tání vosku. Když už svíčku zapálíte, nechte ji hořet dlouho, nezhasínejte ji po několika minutách, to je kontraproduktivní. Nechte ji hořet, dokud se vosk neroztaví do úplných okrajů sklenice. Když to neuděláte, svíčka může hořet nerovnoměrně a vytvoří se takový tunel. Tímto postupem se zkrátí životnost svíčky.

Když svíčku zapalujete poněkolikáté, nejdřív konečky prstů odstraňte ohořelou část knotu a až potom obnovte plamen. Když to neuděláte, může svíce začít nelibě „čoudit“.

Proč je důležité kvalitní složení u svíček a na co má vliv?

Jak již bylo řečeno, některé svíčky obsahují syntetické vosky a parafín a ten je vedlejší produkt při zpracování ropy. Během jejich zapalování můžou vznikat vedlejší zplodiny, které znečišťují ovzduší a tím i vaše dýchací ústrojí. Na to pozor. Spíše vybírejte ty produkty, které tyto ingredience neobsahují. Zkuste eliminovat i svíčky s limonenem, který ve dvojici právě s parafínem negativně ovlivňují ovzduší.  

Zaměřte se na přírodní složení. Tyto svíčky většinou využívají k výrobě obnovitelné zdroje a recyklovatelné ingredience. A pozor, neubírá jim to ani na kráse ani na funkci. Jako příklad můžeme zmínit ty sójové, které hoří čistým plamenem bez sazí. Přírodní svíčky využívají k „vůni“ esenciální oleje nebo aromata.

Podle čeho svíčky vybírat?

Indicií je hodně. Záleží na vašich prioritách a vkusu. Vybírejte například podle:

 • Vůně
 • Doby hoření
 • Složení
 • Velikosti
 • Barvy
 • Obalu (sklo, dřevo a podobně)
 • Knotu
 • Značky a filozofie

Jaké vůně jsou nejoblíbenější?

Velmi individuální otázka, na kterou je i zcela individuální odpověď. Každý má rád něco jiného. Někdo sází na klasiku například v podobně vanilky či bavlny a jiný má rád kořeněnější aromata jako je skořice, perník nebo třeba eucalyptus.

Patří sem například:

 • Květinové
 • Sladké
 • Kořeněné
 • Jemné, čisté
 • Ovocné

1. místo

Yankee Candle

Orientační cena: 550 Kč

Značka Yankee Candle vznikla v období Vánoc v roce 1969. Založil ji Mike Kittredge v šestnácti letech, čímž odstartoval opravdu krásný příběh. Vánoce se blížily a Mike neměl žádné peníze. Chtěl koupit mamince dárek a dostal se do úzkých. Ale pa dostal nápad. Sesypal svoje dětské voskovky, vzal prázdnou krabici od mléka a dal se do díla!

Pastelky rozpustil v hrnci na sporáku, potom „voskovou kaši“ nalil do krabice a přidal knot, který si nenápadně půjčil ze svíčky v jídelně. Směs nechal ztuhnout a svíčka byla na světě!

A jako správný „american dream“, toto není konec! Ten den přišla na návštěvu Mikova sousedka, která se do svíčky na první pohled zamilovala a chtěla ji koupit. Prodal ji za 1 dolar a 36 centů. Za tuto tržbu hned koupil parafín a vytvořil další dva kousky. Jednu svíčku dal mamince pod stromeček a druhou zase prodal. Peníze opět investoval do vosku. A tak začalo podnikání. Svíčky prodával nejprve známým a přátelům a během čtyř let se z koníčku stalo podnikání. 

Od roku 1982 se stala společnost Yankee Candle opravdovou společností s cca 30 dělníky. 

Mike Kittredge zemřel 24. července 2019. Ve stejném roce, kdy jeho značka oslavila 50. výročí.

Podívat se na svíčku →

Yankee Candle Soft Blanket je nejoblíbenější typ svíčky ze sortimentu této značky. Svíčka má velmi jemnou, nevtíravou vůni, která vás příjemně zklidní a uvolní.

Vlastnosti této svíčky jsou:

 • Hoří až 150 hodin
 • Je vyrobená z těch nejlepších surovin
 • Obsahuje přírodní vonné výtažky
 • Má moderní design
 • Parafín je rovnoměrně provoněný
 • Knot je narovnaný ručně
 • Svíčka vyhoří úplně celá

A kolik stojí? Cca 500 korun.

2. místo

Woodwick

Orientační cena: 600 Kč

Tato značka dělá všem radost od roku 2006. Přináší krásné, designové produkty s originálním dřevěným knotem, který při hoření praská a dodává tak ojedinělou atmosféru.  

Svíčky WoodWick® jsou krásná dekorace do bytu, protože jejich design je opravdu propracovaný. Prodávají se v elegantních sklenicích a „lodích“ ve tvaru elipsy.

Značka WoodWick je součástí skupiny interiérových vůní společnosti Newell, kde se mimo jiné vyrábí výše zmíněné světoznámé svíčky Yankee Candle.

Podívat se na svíčku → 

Cinnamon Chai v designo „lodi“ voní po pikantní skořici s jemnými tóny vanilky. Díky jedinečnému knotu HEARTHWICK® FLAME se budete cítit, jako když sedíte u krbu. Ta atmosféra je nepřenositelná. Svíčka hoří 30 – 40 hodin.

Cinnamon Chai je kombinace prémiového parafínu a sojového vosku s vysoce koncentrovanými vůněmi. Otevřený tvar svíčky zvyšuje plochu odpařování vonných esencí a díky tomu získáte rovnoměrný vonný zážitek. Dřevěné víčko poslouží jako parádní podstavec pod svíčku.

A jaká je cena této svíčky? Zaplatíte za ní cca 600 korun.

3. místo

The Greatest Candle

Orientační cena: 250 Kč

Doslovný překlad této značky by mohl znít „Ty nejekologičtější svíčky vůbec“. Jedná se o přírodní svíčky, vyrobené ze zrecyklovaných přírodních olejů – převážně olivových a slunečnicových, které jsou „odpadem“ z restaurací. Používají je z důvodu prevence kontaminace půdy či spodních vod. 

Asi vás to překvapí, ale svíčky voní opravdu božsky. Přepálený olej z nich cítit opravdu nebudete. 

Vybírat můžete z připravených svíček v černém matném skle nebo v plechu, nebo si dokonce doma vyrobit své vlastní. 

Tuto značku vytvořilo několik surfařů, kteří si uvědomovali, jak moc je voda znečištěná oleji. A napadl je skvělý nápad, jak naší planetě pomoci a zároveň udělat radost lidem.

Podívat se na svíčku →

Svíčka, která voní až 55 hodin, to je The Greatest Candle. Květ darjeelingu je směs

těch nejpříjemněji vonících květin z Himalájí. Patří do nich:

 • Vrchol: svěží, zelená, travnatá vůně.
 • Srdce: jasmín, růže, brambořík, hyacint.
 • Základ: jemná vůně, vanilka, pižmo.

 A kolik svíčka stojí? Je to cca 250 korun.

4. místo

Village Candle

Orientační cena: 600 Kč

Village Candle je americká značka, která přináší na trh nejdéle hořící vonné svíčky s technologií dvojitého knotu Dual Wick Technology™.  Svíčka má dva bavlněné knoty, které, kromě zářivého světla plamínků, zajišťují rovnoměrné hoření a intenzivní provonění po dobu celé životnosti svíčky. 

Tato značka nabízí 60 vůní a všechny jsou dostupné ve třech velikostech. Tyto svíčky se vyrábí z parafínového vosku v potravinářské jakosti, mají krásné barvy, skvělý design, stříbrné kovové víčko a velmi příjemnou vůni.

Podívat se na svíčku → 

Andělská křídla, to je název jako z pohádky, že? Velmi nevtíravá a něžná vůně, která vám příjemně provoní domácnost a navodí hezkou atmosféru. Ucítíte lehkou vůni bezového květu a citrusu.

Tato dekorativní vonná svíčka je ve skleněné dóze s víčkem a dvěma knoty.

Doba hoření je až 170 hodin a stojí cca 600 korun.

5. místo

Albi

Orientační cena: 500 Kč

Albi, Heart & Home, to je prémiová značka vonných svíček, které se vyrábí z velmi kvalitních komponentů jako je sójový vosk či německé knoty z Německa. Například vosk pro tyto svíčky se vyrábí ze sójových bobů. Tyto svíčky jsou díky složení šetrnější k životnímu prostředí, nejsou toxické a škodlivé. A až svíčka dohoří, zbyde vám krásná, elegantní dóza.

Podívat se na svíčku →

Velmi příjemná vonná svíčka s aromatem grepu a černého rybízu v okouzlující sklenici je vyrobená ze sojového vosku.

Svíčka má svěží a lehkou vůni, hoří až 70 hodin a její cena se pohybuje okolo 500 korun.

6. místo

Stuwa

Orientační cena: 200 Kč

Svíčky značky Stuwa mají stoletou tradici a i tím jsou jedinečné. Světlo světa spatřily v roce 1920 pod rukama rodiny Stukenbrockových. V té době založili manufakturu v německém Gelsenkirchenu. Rodinnou atmosféru si tato značka drží dodnes.

Stuwa je moderní, jde s dobou a oživuje své produkty inovacemi. K výrobě si volí kvalitní přírodní materiály a využívají obnovitelné zdroje. Značka má zavedenou i veganskou řadu, čímž podtrhuje své šetrné smýšlení k přírodě.

Všechny svíčky Stuwa mají velmi příjemný vzhled, tichý plamen a žádné škodlivé zplodiny během hoření. Vybírat můžete buď ze svíček bez obalu, ve skle nebo v plechové dóze. 

Některé mají jeden knot, jiné dva a další jsou dokonce masážní!

Podívat se na svíčku →

Jedinečná a nevtíravá vůně zeleného jablka a verbeny vám bude dělat společnost až 20 hodin. Knot je z nebělené bavlny a nehrozí žádné škodlivé zplodiny. Svíčka je vyrobená z řepkového vosku, která se pěstuje lokálně a velmi šetrně k životnímu prostředí. Výsledný vosk je plně rozložitelný a má pozitivní bilanci CO2. Svíčka má certifikaci Vegan Society, není testovaná na zvířatech a její vůně i barva je zcela přírodní. 

Cena za tuto svíčku je cca 160 korun.

7. místo

Mulieres

Orientační cena: 260 Kč

Mulieres je estonská značka eko drogerie, která se zrodila z touhy po zdravém domově, ve kterém děti vyrůstají v bezpečí. Všechny jejich produkty jsou hypoalergenní, bez dráždivých látek a jen z těch nejkvalitnějších přírodních surovin.

Podívat se na svíčku →

Tato vonná svíčka je minimalistická, designová a zcela přírodní. Její vůně čerstvě upečeného perníčku je zkrátka dokonalá. Hned navodí kouzlo Vánoc. Svíce má celulózový knot, který hoří až 35 hodin. Mulieres svíčka je ručně vyrobená z vosku z lokálně a šetrně pěstované řepky. Dále obsahuje esenciální oleje a je zasazená v tmavé sklenici s víčkem.  Produkt má navíc certifikaci Vegan Society.

A cena? Svíčka vás vyjde na cca 260 korun.

8. místo

zKokosu

Orientační cena: 500 Kč

zKokosu je československý produkt. Slovenka a Čech, zamilovaný pár, se pustili do výroby báječných produktů v roce 2017. Ale pozor, začátek se nekonal v rodné domovině, nýbrž na Bali! Zde totiž zjistili, že se miliony kokosových skořápek pálí a mění se v odpad. A to každý rok. Pořád dokola. Rozhodli se proto těmto skořápkám vdechnout nový život v podobě ECO-friendly kokosových misek, který jim dodává místní rodinný podnik na Bali.

Vybírat můžete z celé škály krásných svíček v kokosových miskách.

Podívat se na svíčku →

Krásná, stylová, ručně vyrobená svíčka ze sojového vosku v kokosové skořápce se svěží vůní tropického ovoce. Svíčka je 100% přírodní a veganská, neobsahuje škodlivý parafín a spalováním neuvolňuje nebezpečné toxiny. Ve vosku jsou pouze přírodní esenciální oleje. 

Svíčka má kvalitní dřevěný knot, který při hoření lehce praská a navozuje příjemnou atmosféru. zajímavé je, že každý kokos má trošku jinou velikost, tvar a zbarvení, proto je každá svíčka originál.

A cena? Cca 500 korun.

9. místo

Kerzenfarm

Orientační cena: 300 Kč

Německá značka Kerzenfarm má více než 30 let zkušeností s vývojem a výrobou vysoce kvalitních svíček.  Její sídlo se nachází se na severu Německa a výrobky této společnosti se prodávají jak v Evropě, tak v zámoří. Firma klade velký důraz na ruční výrobu svíček a propracované detaily. 

Kerzenfarm vyrábí svíčky nejrůznějších tvarů, barev, z včelího vosku, vonné svíčky a mnoho dalších. Denně vyrobí cca 50 tisíc kusů.

Jako vonné složky jsou používány pouze čisté přírodní éterické oleje.

Podívat se na svíčku →

Tato přírodní svíčka Winter Forest má velmi příjemnou a svěží vůní jehličí. Jedním nadechnutím na vás přenese kouzlo Vánoc. Ve svíčce jsou použité nejkvalitnější éterické oleje. Na tuto svíčku byl použitý palmový olej z Indonésie a Malajsie. Pěstitelé a dodavatelé tohoto palmového oleje se zavázali k udržitelnému ekologickému pěstování a jsou členy RSPO (The Roundtable on Sustainable Palm Oil – Kulatý stůl pro udržitelný palmový olej). 

Cena svíčky je cca 300 korun.

10. místo

Tropikalia

Orientační cena: 550 Kč

Značka Tropikalia je česko brazilská rodinná firma, která se zaměřuje na ekologii a zdraví naší planety. Tropikalia je značka podporující regionální a lokální výrobky, které jsou udržitelné a jsou vyrobeny z biologicky rozložitelných materiálů.

Podívat se na svíčku →

Tato krásná veganská svíčka v kokosové misce je nejen oku, ale i čichu lahodící. Bude vám dokonale zdobit interiér a ještě navodí příjemnou atmosféru.

Svíčka má dřevěný knot, který při hoření praská jako krb. Její přírodní vůně je velmi neotřelá a jemná. A co je skvělé, že po vyhoření vám zůstane krásná mistička.

Svíčka hoří cca 55 hodin a bude vás stát cca 550 korun.

Závěr

Vonné svíčky jsou krásná dekorace a určitě nesáhnete vedle, pokud ji někomu darujete jako milý dárek.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Svíčka

[2] Bakalářská práce (CZ): Aromaterapie a její využití

[3] Healthline (ENG): Is Burning Candles Safe or Bad for Your Health?

[4] PubMed Central (ENG): Scented Candles as an Unrecognized Factor that Increases the Risk of Bladder Cancer; Is There Enough Evidence to Raise a Red Flag?

[5] PubMed Central (ENG): INDOOR AIR QUALITY: Scented Products Emit a Bouquet of VOCs

4.5/5 (Počet hlasů: 8)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?