10 nejlepších bezkofeinových káv – tipy a recenze

Shrnutí: Káva je skvělý nakopávač a pro někoho také symbol odpolední relaxace, když si po práci vychutná zasloužený šálek plný sametové chuti. Jenže odpoledne a večer není ze zdravotních důvodů dobré to s kávou plnou kofeinu přehánět. A od toho tu je bezkofeinová káva, jejíž chuť může být při správném výběru téměř k nerozeznání od klasického „kafe“. V tomto článku jsem pro vás připravila hned deset kvalitních tipů na kávy bez kofeinu:

  • První místo u mě získala Lobodis Mletá káva bez kofeinu, která je výběrová, středně tmavě pražená a v BIO kvalitě. Pochází z Francii a nabízí kvalitu za dostupnou cenu.
  • Na 2. místo jsem vybrala bezkofeinovou kávu Kolumbie La Serrania, což je 100% středně promytá Arabica, která zaujme chuťovým profilem, kde se mísí tóny čokolády, brusinek a Amaretta.
  • A na 3. místo jsem posadila trochu jiné bezkofeinové Pampeliškové BIO kafe Sonnetor, ve kterém kávu nahrzuje pražený kořen pampelišky bio s blahodárnými účinky a jemně nahořklou chutí podobnou pravé kávě.

Co se v článku dále dozvíte?

Co to je káva,[1] kofein[3] a jak se liší bezkofeinová kává od té „kofeinové“.[4] Prozradím vám něco málo o tom, jak bezkofeinová káva vznikla, jak se vyrábí, jaké jsou její plusy a mínusy a hlavně – jak vybrat tu pravou kávu bez kofeinu na doma.

TOP  1. místo

Lobodis Mletá výběrová káva bez kofeinu BIO

Orientační cena: 200 Kč
Proč 1. místo?

Neboť se jedná o mletou bezkofeinovou kávu se silným aromatem, která je 100% BIO. Koupí tohoto produktu navíc podpoříte myšlenku Fair Trade a handicapované osoby, jež tato značka ve své pražírně zaměstnává.

2. místo

Kolumbie La Serrania bezkofeinová káva

Orientační cena: 500 Kč
Proč 2. místo?

Protože v tomhle elegantním sáčku najdete promytě zpracovanou a velmi kvalitní 100% Arabiku z kolumbijské oblasti Hulia. Káva se pěstuje v nadmořské výšce 1500-1750 m.n.m a voní po čokoládě, brusinkách a amarettu.

3. místo

Sonnentor
Pampeliškové kafe BIO

Orientační cena: 300 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož jde o šikovnou alternativu kávy, která nejen chutná, ale má i četné zdravotní benefity. Příznivý vliv má například na normální stav jater. Tento nápoj se vyrábí z kořene pampelišek, sladce voní a chuťové pohárky pohladí nahořklou chutí.

Deset nejlepších káv bez kofeinu

Káva je pro mnoho lidí symbol ranního rituálu, gurmánský zážitek a synonymum pro chvíle pohody a klidu. Tento nápoj údajně pochází z oblasti, kde se dnes nachází Etiopie. Odtud se v průběhu 17. století dostala až k nám do Evropy.[1]

Na kávě si můžeme pochutnat díky rostlině zvané kávovník. Jedná se o stálezelený strom či keř, který se dnes pěstuje téměř po celém světě. Pravděpodobně největší objem produkce kávy mají země Střední a Jižní Ameriky, Afriky, Indie nebo Karibiku. Kávovník produkuje plody zvané peckovice, které obsahují jedno nebo dvě kávová zrnka. Ta jsou ukryta v dužinovém obalu, kterému se říká kávová třešeň. Z usušených kávových třešní se vyrábí nápoj zvaný Cascara,[2] který se chutí více podobá čaji než kávě. Ale zpátky ke kávovým zrnům. Ta se sklízejí pomocí speciální česacích strojů anebo tradičně – ručně.

Co je kofein?

Jedná se druh stimulantu,[3] který je obsažený nejen v kávě, ale i v čaji, limonádách nebo v čokoládě. Často se používá k podpoře lepšího fyzického výkonu, například u sportovců.

  • A jak se chová kofein v lidském těle? Velmi dobře se vstřebává v žaludku a poté v tenkém střevě. Má prokazatelně povzbudivé účinky a aktivně působí na centrální nervovou soustavu. Dále také zvyšuje krevní tlak, takže se může použít jako podpůrná léčba u osob, které bojují s jeho nízkými hodnotami. Mimo jiné i zrychluje puls, zlepšuje využití tukových zásob a může i zrychlovat metabolismus.
  • Ačkoliv má kofein v nízkém množství poměrně benefitní účinky, lze se s ním snadno předávkovat a vytvořit si na něm závislost. Negativum je, že kofein ovlivňuje vodní rovnováhu v organismu, tělesnou teplotu a může poměrně snadno způsobit dehydrataci. Občas má za následek žaludeční křeče, průjem nebo migrény.

Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:

Káva versus bezkofeinová káva

Když se řekne káva, mnoho lidí si pod tímto pojmem představí lahodnou chuť, ničím nerušený odpočinek nebo kulinářský zážitek. A ať už je káva s kofeinem či bez, dokáže navodit příjemnou atmosféru, zklidnit mysl i zlepšit náladu.

Jaký je tedy rozdíl mezi kofeinovou a bezkofeinovou kávou?

Tento typ tvoří cca jen 10 % z celkové spotřeby kávy na světě. Ačkoliv se tato káva prodává jako bezkofeinová, malé množství této látky přece jen obsahuje. V průměru cca 2-12 mg v jednom šálku.[4]

Mnoho baristů tvrdí, že kávu bez kofeinu vždy bezpodmínečně poznají, protože není tak krémová a má vodnatou konzistenci. Běžní konzumenti kávy rozdíl poznají jen minimálně.

Klasická káva obsahuje v jednom šálku cca 100 a více mg kofeinu. Aby vynikla správná chuť, vždy záleží na konkrétním druhu i přípravě kávy.

Historie vzniku bezkofeinové kávy

Možná vás to překvapí, ale bezkofeinová káva sahá poměrně daleko do historie. Jako první patentoval výrobu bezkofeinové kávy Ludwig Roselius v roce 1906. Nicméně nebyl jediný, který se o to pokoušel. Před ním se o oddělování kofeinu od kávových zrn zabýval Friedlieb Ferdinand Runge a to již v roce 1820. Rungemu se sice podařilo izolovat sloučeninu, ale poznání již dále nepokračovalo. Oproti tomu právě Ludwig Roselius došel podstatně dále, i když vlastně náhodou. Říkáte si, jak je to možné? Stalo se to, když se náklad s jeho kávou namočil do mořské vody a tím ztratil velké množství kofeinu i chuti.

  • V České republice byla technologická příprava bezkofeinové kávy patentována v roce 1962 panu Zdeňku Žáčkovi.

Jak se bezkofeinová káva vyrábí?

Dalo by se říci, že bezkofeinová káva je ve ve své podstatě totožná s tou klasickou s kofeinem. Liší se pouze v tom, že se z ní odstraňuje cca 97 % kofeinu. A existuje několik způsobů, jak na to:

Nepražená káva se cíleně namáčí ve vodě a bezprostředně po tom, co se rozevře zelené zrno, se promývá v chemikálii zvané methylenchlorid, který slouží k urychlení celého procesu. Následně se káva ještě jednou promyje a vysuší. Zachovává se jak chuť, tak vůně kávy.

Tato metoda se děje bez použití chemické reakce. Kofein se odstraňuje za použití horké vody a páry. Káva se vylouhuje jak v horké vodě, tak i v páře a následně se kofein odstraňuje za pomoci filtrů s obsahem aktivního uhlíku. Poté se kávové boby máčí do bezkofeinového roztoku. Tím, jak tento roztok nasávají, dostanou opět kávovou chuť a aroma. Ve finále se zrna suší a praží.

Metoda pomocí oxidu uhličitého funguje tak, že se zelená káva napaří a poté se za asistence vysoké teploty vystaví proudu tohoto plynu. Do oxidu uhličitého se ale vylouhuje jen kofein, ostatní látky zůstávají uvnitř.

Výhody bezkofeinové kávy

  • Bezkofeinová káva se bezesporu hodí hlavně pro těhotné a kojící ženy nebo pro lidi trpící kardiovaskulárními chorobami.[5][6] Je vhodná ale i pro ty, kterým kofein nedělá z jakéhokoliv jiného důvodu dobře a i přes to si nechtějí kávu odepřít.
  • Často se uvádí, že střídmá konzumace kávy bez kofeinu může snižovat riziko vzniku cukrovku druhého typu.[7]
  • Tvrdí se také, že pití bezkofeinové kávy snižuje hladiny jaterních enzymů. Také má údajně pozitivní vliv na psychiku a může předcházet vzniku neurodegenerativních onemocnění.[8]
  • Její velký benefit je také to, že nezpůsobuje pálení žáhy.[9]
  • Uvádí se, že konzumace minimálně dvou šálků bezkofeinové kávy denně snižuje riziko vzniku rakoviny konečníku.[10]
  • Jelikož bezkofeinová káva obsahuje minimální množství kofeinu, můžete ji bez problému pít i v pozdějších hodinách a nemělo by to mít vliv na kvalitu a sílu spánku.[11]
  • U této kávy navíc nejsou známé žádné vedlejší účinky.
  • Někomu může vadit její chuť. Tvrdí se, že je vodnatější a méně krémová.
  • Chemické odstraňování kofeinu může ve výsledném nápoji zanechat určitou pachuť.
  • Káva zbavená kofeinu zcela bez chemie může být výrazně dražší. Je ale mnohem kvalitnější.

Jak vybrat opravdu kvalitní kávu bez kofeinu?

  • Zaměřte se na proces, kterým byla káva vyrobená. Uvádí se, že pokud byl použit takzvaný švýcarský způsob, je káva výrazně chutnější. 
  • Doporučuje se volit jemněji praženou kávu, protože mívá bohatší chuť.
  • Vždy ale záleží na osobních preferencích a je důležité si uvědomit, že každému může chutnat něco jiného.

1. místo

Lobodis Mletá výběrová káva bez kofeinu BIO

Mletá bezkofeinová káva ve 100% bio kvalitě. Středně tmavě pražená káva.

Orientační cena: 200 Kč

Proč je BIO káva bez kofeinu od značky Lobodis na 1. místě?

Jedničkou na poli bezkofeinových káv se pro mě stala tato od značky Lobodis. Hlavně proto, že je 100% bio, pochází z úrodné Francie a je balena ihned po upražení, díky čemuž si uchovává čerstvost a silné aroma. Za výhodu dále považuju i to, že je tato mletá káva vhodná pro většinu kávovarů.

Uživatelské recenze

Skvělé recenze na kafíčko od Lobodisu jsem našla na Heurece i na zbozi.cz. Na obou těchto nezávislých srovnávačích si produkt získal vysoká procenta, na Heurece pak i slovní hodnocení, která zdůrazňují příjemnou chuť nápoje. Ta je dle zákaznických zkušeností výrazná a aromatická. V jedné recenzi se sice píše, že byl chuťový odstín kávy příliš kyselý – to však může každý cítit jinak a hodně záleží na vašich preferencích. Dále zde zaznívá spokojenost ohledně jedné z klíčových vlastností tohoto nápoje, a sice, že neobsahuje kofein.

Dále o produktu

Výběrová bezkofeinová Fair Trade káva od značky Lobodis se vyrábí ve francouzské pražírně Notre Avenir v Bain-de-Bretagne, která zaměstnává handicapované osoby. Volbou této kávy proto pomáháte naplnit základní myšlenku Fair Trade: lidé na celém světě si za svou poctivou práci zaslouží férovou odměnu.

Za 250g balení této bezkofeinové kávy zaplatíte cca 200 korun.

2. místo

Kolumbie La Serrania bezkofeinová káva

Promytě zpracovaná 100% Arabika, která zaujme lahodnými chuťovými podtóny čokolády, brusinek a amaretta.

Orientační cena: 500 Kč

Proč je bezkofeinová káva La Serrania od Lázeňské kávy na 2. místě?

Druhé místo u mě získala bezkofeinová káva z Kolumbie od značky Lázeňská káva – káva z těchto zrnek vás totiž na první dobrou okouzlí podtóny brusinek, čokolády a Amaretta. Kávová zrnka v případě tohoto produktu pocházejí z oblasti Hulia a nadmořské výšky 1500-1750 m. n. m. A výhodou je i způsob jejich zpracování – tahle káva se totiž upravuje plně promytou metodou, díky čemu lépe vyniknou veškeré její chuťové tóny, a je to 100% arabica.

Uživatelské recenze

Lázeňská káva je sympatický e-shop a pokud vás bezkofeinová káva La Serrania zaujala, určitě se nebojte tady nakoupit. Na stránkách heureka.cz má obchod skvělá hodnocení – píše se tu například, že výrobky této společnosti jsou čerstvé a chutné. Podle recenzí pak e-shop zboží odesílá rychle, je poctivý a když vás něco zajímá, ochotně vám tu poradí. Kromě toho si lidé pochvalují i zdejší ceny. 

Výborné ohlasy má Lázeňská káva i na zbozi.cz, kde zaznívá především spokojenost s rychlostí dodání a kromě toho prý v balíčku občas najdete i milý dáreček.

Více informací

Káva La Serrania se vyrábí z odrůd Caturra, Castillo, Colombia. Její minimální doba spotřeby je jeden rok, avšak úplně nejlépe si ji vychutnáte 1-2 týdny po upražení, proto se nevyplatí si ji moc dlouho „šetřit“.

Na závěr bych ještě podotkla, že kofein je z kávy odstraňován přírodní cestou, konkrétně pomocí cukrové třtiny. Efektivita tohoto postupu je pak 99,7 %, a to je naprosto vyhovující.

Cena této chutné kolumbijské kávy je cca 500 Kč za 500 g (můžete si však vybrat z pěti velikostí balení – kromě půl kila třeba i kilo, tři nebo pouze 125 g či 250 g).

3. místo

Sonnentor Pampeliškové kafe BIO

Bezkofeinová alternativa kávy, která se vyrábí z pampeliškového kořene.

Orientační cena: 300 Kč

Proč je pampeliškové kafe od Sonnentoru na 3. místě?

Třetí místo u mě obsadil netradiční bezkofeinový produkt, který se, pravda, nevyrábí přímo z kávových zrn. Ale pokud si občas rádi dopřejete nějakou tu decaf alternativu, stojí za toho vzít v úvahu. Tohle kafe od značky Sonnentor se vyrábí z pampeliškového kořene a zaujme nasládlým aromatem a jemně nahořklou chutí. Nápoj je navíc 100% BIO a vychutnáte si ho kdykoliv během dne.

Uživatelské recenze

Na pampeliškovou kávu od značky Sonnentor jsem našla výborná hodnocení na Heurece, kde se procenta téměř dotýkají stovky. Zákazníci tady píšou, že jde o perfektní alternativu – během ranního rituálu prý klasickou kávu skvěle zastoupí. Také jsem si v komentářích přečetla, že nápoj pomáhá zlepšovat trávení a už vůbec nedráždí žaludek tak, jako to občas běžné kafe dělá. Chuť pampeliškového drinku lidé popisují jako lahodnou, lehce nahořklou, minimálně ve dvou případech ji zákazníci dokonce přirovnávají k chuti pravé kávy. Zdravotní benefity a kvalitu produktu oceňují i lidé na zbozi.cz. A i tam si výrobek vede mimořádně dobře.

Další informace

Kromě zajímavé chuti pampelišková káva od Sonnentoru přispívá k přirozenému čištění jater a pomáhá zpracovávat cukry.

A jak si ji připravit? Nasypte 1-2 lžičky základu do čajového filtru a 10 minut povařte ve vroucí vodě. Poté si můžete nápoj v klidu vychutnávat. Pampelišková kávička výborně vynikne jak samotná, tak i v kombinaci s rostlinným mlékem, které její přirozené chuťové tóny krásně zjemní.

Za pampeliškové kafíčko od Sonnentoru zaplatíte cca 300 Kč za 75 g.

4. místo

COFFEEWAY Vanilla caramel decaffeinated mletá káva

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala kávu bez kofeinu od Cofffeeway?

Jelikož jde o zajímavý druh bezkofeinové kávy ze 100% Arabiky, která je nejen zabalená do roztomilého designového obalu, ale navíc je obohacena o karamelové a vanilkové aroma, takže se při její konzumaci můžete těšit na báječný zážitek pro vaše chuťové i čichové pohárky.

Káva je již mletá a hodí se jak do klasického kávovaru, tak na filtr.

Balení o hmotnosti 200 g stojí necelých 300 korun.

5. místo

VitalCountry Colombia Decaffeinated

Orientační cena: 300 Kč

Čím mě zaujala bezkofeinová kává z Kolumbie od VitalCountry?

Tato bezkofeinová káva z Kolumbie pochází z různých farem a kofein je z ní odstraněn šetrnou švýcarskou vodní metodou (Swiss Water).

Při její konzumaci můžete cítit med, lékořici, pomeranče, tmavý chléb, třešně i špetku kouřových a zemitých tónů. Díky střednímu stupni pražení jde o bezkofeinovou kávu s nízku kyselostí, která je příjemně nasládlá.

A jaká je její cena? 500 g stojí cca 300 korun, ale k dispozici máte menší 250g balení za cca 160 korun nebo naopak celé kilo za cca 550 korun. Super mi také přijde to, že si můžete vybrat mezi celými zrnky či mletou variantou.

6. místo

Corsini Pure Arabica Decaffeinato

Orientační cena: 270 Kč

Proč jsem do srovnání zařadili bezkofeinovou kávu od Corsini?

Corsini je mletá káva bez kofeinu, původem z Itálie. Jedná se o 100% arabicu a je to káva, která se hodí pro každého, kdo má rád plnou kávovou chuť, ale nelibuje si v kofeinu.

Káva je veganská, bez lepku a laktózy.

A jaká je cena? 250 g stojí cca 270 korun.

7. místo

DICAF Káva mletá bez kofeinu BIO

Orientační cena: 200 Kč

Z jakého důvodu jsem zvolila mletou BIO kávu bez kofeinu od značky Dicaf?

Italská káva bez kofeinu vznikla výhradně ze zrn, které byly vypěstovány v souladu s principy ekologického zemědělství. Tedy bez použití umělých hnojiv, herbicidů či pesticidů. Kofein je z této kávy odstraněný bez rozpouštědel, pouze s pomocí oxidu uhličitého a vodní páry.

Jedná se o směs arabiky a robusty. 

A jaká je cena? Cca 200 korun za 250 g.

8. místo

Cafédirect Machu Picchu bez kofeinu

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem vybrala kávu Machu Picchu bez kofeinu od Cafédirect?

Tato středně pražená káva bez kofeinu oslní jedmnou chutí, plným aroma a pomerančovými tóny v zakončení. Hedvábné tóny této kávy vznikly díky charakeristickému minerálnímu složení podloží, na kterém kávovník vyrostl.

A jak tuto kávu připravovat? Doporučuje se nadávkovat minimálně 7 g kávových zrn na jeden šálek. Podle hrubosti mletí je tato káva vhodná pro přípravu espressa i filtrované kávy.

A kolik stojí? Cca 200 korun za 227 g.

9. místo

Oxalis Belgické pralinky bez kofeinu

Orientační cena: 260 Kč

Čím mě zaujala aromatizovaná káva bez kofeinu od značky Oxalis?

Bezkofeinová káva původem z Čech, je 100% arabica a má velmi příjemné aroma čokoládových pralinek.

A jak ji připravit? Na 100 ml vody o teplotě 93-94°C použijte 7 g mleté kávy. Uchovejte v suchu, chraňte před teplem ve vzduchotěsné nádobě.

A kolik tato káva stojí? 150 g vás vyjde na cca 260 korun.

10. místo

Illy Zrnková káva bez kofeinu

Orientační cena: 220 Kč

A proč jsem vybrala také zrnkovou bezkofeinovou kávu od Illy?

Bezkofeinová káva, s obsahem kofeinu nižším než 0,05 %, od italské značky Illy je 100% arabica a je skvělá pro všechny, kteří při přípravě kávy dávají přednost čerstvě namletým zrnům. 

Společnost Illy vznikla v roce 1933 v italském Terstu a již od začátku vyrábí ty nejjemnější kávy. Od dob svého vzniku usiluje o to být synonymem pro dokonalou kávu a kávovou kulturu.

A jaká je cena? Cca 220 korun za 250 g.

Závěr

S kofeinem či bez? Toť otázka! V podstatě ani tak nezáleží na tom, zda káva kofein obsahuje či ne, ale jakým způsobem byla zpracována. Příležitostní kávomilci pravděpodobně rozdíl nepoznají, zkušení konzumenti a baristé ano. Nicméně, kávy bez kofeinu se nemusíte bát. I z ní můžete vykouzlit lahodné espresso, cappuccino, latté, ledovou kávu nebo filtr. Vybírejte však pečlivě jak značku, tak i místo původu a způsob jejího zpracování.

Abyste našli rychleji tu pravou kávu bez kofeinu, výše v článku jsem pro vás srovnala deset kvalitních bezkofeinových káv, z nichž úplně nejlepší z hlediska cena/kvalita/výkon mi připadá Lobodis výběrová káva bez kofeinu BIO, která pochází z Francie, je již mletá, středně tmavě pražená a nabízí lahodné chuťové tóny sušeného ovoce a medu. Výborná je také Kolumbie La Serrania bezkofeinová káva Arabica, která je na e-shopu Lázeňská káva bestsellerem, jelikož její promyté zpracování umožňuje naplno vyniknout chuťovému profilu čokolády, brusinek a Amaretta. A pokud hledáte bezkofeinovou alternativu kávu, určitě velice doporučuji i Sonnentor Pampeliškové kafe v BIO kvalitě, které netvoří mletá kávová zrna, ale mletý pražený kořen pampelišky, který je chuťově velmi podobný kávě a navíc velmi blahodárně působí na lidský organismus.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[12] Wikipedie (CZ): Káva

[13] Wikiskripta (CZ): Kofein

[14] Healthline (ENG): How Much Caffeine Is in Decaf Coffee?

[15] Healthline (ENG): Can You Drink Decaf Coffee During Pregnancy?

[16] PubMed Central (ENG): Caffeine content of decaffeinated coffee

[17] PubMed Central (ENG): Caffeine in coffee: its removal. Why and how?

4.8/5 (Počet hlasů: 14)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »