12 nejlepších bělicích past na zuby – recenze

Jaké jsou nejlepší bělící zubní pasty? Jak nejlépe zuby bělit, jak často je čistit? Jsou bělící pasty efektivní? Zkušenosti a recenze.

TOP  1. místo

Briliantcoco
Zero Waste

Orientační cena: 850 Kč

Briliantcoco nabízí bambusový kartáček a 100% veganskou přirozeně bělící zubní pastu s kokosovým olejem a aktivním uhlím.

2. místo

Daynight
Kit 2 zubních past

Orientační cena: 900 Kč

Přírodní Daynight kit obsahuje sonický LED kartáček a zubní pasty s kokosovým tukem a aktivním uhlí, které účinně bělí zuby.

3. místo

Ben & Anna
White zubní pasta

Orientační cena: 200 Kč

Zubní pasta s krémovou konzistencí a bělicím účinkem je vhodná i pro citlivé zuby. Chrání a posiluje zubní sklovinu. Pasta je vhodná pro vegany.

Dvanáct nejlepších bělicích zubních past

Co přesně znamená bělení zubů?

Bělení je v současné době velmi hojně skloňované slovo. Aby ne. Každý by chtěl mít chrup nejen zdravý, ale i krásný. A to jde ruku v ruce. Zažloutlé nebo nehezky zabarvené zuby trápí nejednoho z nás. Stejně tak, jako má každý odlišnou barvu kůže a vlasů, mají lidé i rozdílný odstín zubních tkání. Někteří mají žlutější zuby fyziologicky, jiným se mění zbarvení s přibývajícím věkem. Samozřejmě zde hrají důležitou roli i jiné, vnější faktory jako je kouření, pití kávy a čaje či červeného vína.

Nepříjemného pigmentu na zubech je možné se zbavit. Na trhu je celá škála bělicích přípravků a metod. Některé z nich jsou vyzkoušené a bezpečné, před jinými je lépe mít se na pozoru. Od bělicích past, pudrů nebo gelů až po různé metody bělení v zubní ordinaci pod kontrolou lékaře nebo dentální hygienistky. Veškeré tyto přípravky mají za úkol rozkládat ukotvené pigmenty v zubech na menší molekuly, které zuby už opticky nezabarvují, a ústa od nich vyčistit. Výsledkem je to, že zuby budou krásně bílé. 

Vyznat se v nabídce bělicích přípravků na zuby je docela složité. Výrobci se předháněli v síle bělicích preparátů, takže jejich použití bylo často doslova „o zuby“. Proto od roku 2013 platí nařízení Evropské unie, že žádný bělicí prostředek nesmí mít vyšší koncentraci než 6 % peroxidu vodíku (ten tvoří hlavní složku všech přípravků). Tato bezpečná koncentrace má ale omezenější účinky, takže pokud někdo v reklamě slibuje zázračné vybělení nějakým domácím prostředkem, pravděpodobně vás vodí za nos. Bělicí preparáty vybírejte pečlivě, čtěte recenze a raději nekupujte hned první produkt, který uvidíte.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Co jsou to bělicí pasty na zuby a pomohu skutečně vybělit zuby?

Bělicí pasty na zuby jsou pravděpodobně nejběžnější prostředek domácího bělení vůbec. Tyto pasty jsou snadno dostupné a jejich aplikace vám nezabere žádný čas navíc. Nicméně i zde je důležité zvážit, kterou zakoupíte, protože není pasta jako pasta. A pozor, i když některá z nich opravdu funguje, což je určitě bezpochyby možné, myslete na to, že jakmile ji přestanete používat, může se zabarvení zubů vrátit.

Existuje mnoho past, které slibují bělicí zázraky. Na jaké bázi tyto produkty fungují? Pasty s bělicím účinkem obsahují složky, které pomáhají navodit bělostný efekt. Může se jednat například o různé mikročástice jako je aktivní uhlí, soda, nízká koncentrace peroxidu nebo například enzymy. Pasty však bohužel nejsou všemocné, bělí pouze vnější, povrchové skvrny. Zázraky nesvedou. Pokud máte rozsáhlejší pigmentace, je určitě lepší navštívit zubního lékaře a nechat si poradit o metodách ordinačního bělení.

Za jak dlouho jsou vidět výsledky?

Pokud budete bělicí pasty používat každý den, může se efekt dostavit přibližně po čtrnácti dnech – je ale velmi důležité číst doporučení přímo od výrobce, popřípadě se poradit se svým stomatologem, protože ne každá bělicí pasta je vhodná ke každodennímu použití. Dentisté doporučují bělicí pasty pravidelně střídat s klasickými.

Bělicí zubní pasty obecně slouží spíše k udržování efektu po ordinačním bělení.

Jak vybrat bělicí zubní pastu?

Jelikož existuje opravdu velké množství past s bělícím účinkem, je velmi důležité vybrat tu správnou. Pokud si nejste jistí, po jaké sáhnout, to znamená že nemáte třeba předchozí zkušenost, určitě výběr neuspěchejte. Ideální je poradit se se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. Některé zubní pasty mohou být velmi agresivní a tím pádem zuby poničit. 

Bělicí pasta by měla být tedy k zubům a sklovině velmi šetrná a zub neobrušovat. Obecně platí to, že byste se měli zaměřit na takové, které mají nižší hodnotu RDA neboli Radio Dentin Abrasion (hodnota, která určuje abrazivitu past). Můžete sáhnout po přírodních pastách, které obsahují například kokosový olej, což je přírodní bělicí složka.

Jaké jsou možnost bělení zubů?

O pastách a jejich funkčním principu jsme si řekli výše. Nyní se podíváme na bělící pudry. 

Zatímco zubní pasty, jak už víme, mohou určitý podíl bělící látky obsahovat, pudry povrch zubů pouze škrábou, a jejich použití může být vyloženě nebezpečné a odborníci je z velké většiny nedoporučují.

Ty se většinou skládají z nějakého univerzálního nosiče, který se nasazuje na zuby a dovnitř se aplikuje gel, který si můžete volně koupit v drogerii nebo prodejně péče o zuby. Variantou jsou pak nejrůznější samolepící pásky, bělící pera a další způsoby, které si můžete sami aplikovat. Tyto výrobky již bělící látky obsahují, ale také jen do maximální povolené koncentrace 6 %. Problémem je, že tyto produkty musí vydržet dlouhé skladování bez kontroly teploty, takže jejich skutečná koncentrace je výrazně nižší. Pomocí těchto preparátů si tedy zuby vybělit můžete, ale počítejte s delším časem (jedno nebo dvě balení vám rozhodně stačit nebude) a značně omezeným účinkem. Cena bývá obvykle 1 – 3 tisíce korun.

To si na první pohled trošku protiřečí, ale je to tak. V zubní ordinaci vám lékař nebo dentální hygienistka zhotoví přesně podle vašich zubů individuální nosiče, které dopadnou na čelist a zuby utěsní, takže zajistí maximální účinek. K tomu dostanete sadu bělících gelů, které jsou čerstvé a od výroby až k vám uchovávané v ledničce při nízké teplotě, takže nedochází k rozkladu účinné látky. Bělení tímto způsobem trvá sice déle, ale pokud jste trpěliví, zuby si určitě vybělíte. Cena bývá obvykle kolem 5 tisíc korun.

Tohle bělení už probíhá kompletně v zubní ordinaci, a hlavní výhodou je rychlost – je to hotové v jedné návštěvě. Na zuby se nanese koncentrovaný gel, který se pak aktivuje speciální lampou, konkrétně jejím světlem o určité vlnové délce. Tím se rozkládá peroxid a vzniklé radikály zuby intenzivně bělí. Tak jako je rychlost u tohoto bělení výhodou, nevýhodou je vyšší cena (kolem 10 tisíc korun) a také to, že je bělení po čase vhodné opakovat.

Tato nejmodernější metoda kombinuje výhody domácího a ordinačního bělení, a slibuje zákazníkům trvale udržitelné vybělení zubů. Je vlastně kombinací obou předchozích technik – zuby se nejprve připravují na bělení sérií domácích aplikací bělícího gelu, a když jsou správně připravené, aplikuje se na ně aktivované ordinační bělení. Zatímco „domácí kúra“ zlikviduje pigmentace na povrchu zubů a otevře cestu do hloubky, ordinační bělení proniká hluboko do zubů a rozbíjí pigmenty, které by jinak zůstaly nepřístupné. Výsledkem proto bývají zářivě bílé zuby, o několik odstínů světlejší, než byste dosáhli jinými technikami bělení. Zde je cena vyšší a pohybuje se okolo 10 – 15 tisíc korun.

Čemu se při bělení zubů vyvarovat?

Platí jedno pravidlo, které by se mělo při bělení vždy dodržovat a to zní – bělte si pouze zdravé zuby. Raději si na preventivní prohlídce nechte od zubaře opravit všechny neduhy a až potom začněte s bělením. Pokud se bělení aplikuje na nezdravé zuby, může je to ještě více poškodit a bude to velmi bolestivé.

A jaké jsou další kontraindikace?

  • Těhotenství a kojení
  • Paradentóza
  • Vysoká citlivost zubních krčků

Jaká rizika může bělení zubů přinášet?

Moderní bělící techniky rizika spíše eliminují ale může se stát, že kvůli peroxidu, který je v přípravcích obsažený, můžete přechodně cítit zvýšenou citlivost zubů či jejich „trnutí“ nebo  podráždění dásní.

1. místo

Briliantcoco Zero Waste

Orientační cena: 850 Kč

Brilliantcoco je produkt, který se skládá ze 100% přírodního kokosového oleje a výtažku z máty. Tento produkt je zajímavý v tom, že se používá jako takzvaný „oil pulling“. Co to přesně znamená? Že se jedná o kombinaci vyplachování úst kokosovým olejem, čištění jazyka a zubů.

ZERO WASTE SET je kombinace 2 kusů naturální zubní pasty Brilliantcoco, 1 kusu bambusového zubního kartáčku Brilliantcoco, 1 kusu bambusového čističe jazyka Brilliantcoco a 1 kusu zubní nitě Brilliantcoco.

Olej působí antibakteriálně a máta funguje jako svěží dezinfekce. Tímto produktem se zbavíte bakterií i zápachu a přirozeně zuby očistítě a hlavně vyleštíte, takže budou stále vypadat, jako když jste právě přišli z dentální hygieny. 

A jaká je cena tohoto setu? Cca 850 korun.

2. místo

Daynight Kit 2 zubních past

Orientační cena: 900 Kč

Tento set obsahuje 2 druhy past a sonický kartáček. Pasty jsou rozdělené na denní a noční použití.

Denní pasta obsahuje 100% přírodní kokosový olej, který v kombinaci s led kartáčkem minimalizuje bakterie v ústech a zuby přirozeně vyleští a zesvětlí.

Noční pasta obsahuje aktivní uhlí, které značně podporuje bělící efekt a opět ve spojení s LED kartáčkem ho i urychluje.

Působnost kartáčku je velmi důležitá. LED světlo totiž působí jako takzvaný „urychlovač“. Výrobce udává, že pasty samy o sobě nemají bělící efekt, ale při použití kartáčku ano. 

Bělení je velmi jednoduché a bezpečné.

A jaká je cena za tento set? Cca 900 korun.

3. místo

Ben & Anna White zubní pasta

Orientační cena: 200 Kč

Bělící zubní pasta od německé značky Ben & Anna White obsahuje 

fluorid a dále se pyšní 100% přírodním a veganským složením. Pasta navíc chrání a posiluje citlivou zubní sklovinu. Velké plus je, že je zabalená v moc hezkém a hlavně recyklovatelném skleněném obalu.

V této pastě je obsažen extrakt z heřmánku, který uklidňuje dásně, zmírňuje podráždění a zastavuje krvácení. Dále pak extrakt z aloe vera, rakytníku, mátový esenciální olej a další.

Pasta není testovaná na zvířatech, neobsahuje ftaláty, peroxid, parabeny, mikroplasty ani SLS a pyšní se certifikáty VEGAN, NATRUE, ICADA.

Jaká je cena této pasty? Cca 200 korun.

4. místo

Zubní pasta Powersmile

Orientační cena: 200 Kč

Zubní pasta od americké značky JĀSÖN jemně čistí celou ústní dutinu a osvěžuje dech. Díky tomu, že minimalizuje zubní plak a výskyt bakterií, docílí přirozeného očištění chrupu a bělícího efektu. Tato pasta neobsahuje fluoridy, umělá sladidla ani ochucovadla. Součástí Powersmile je výtažek ze zrnek grepu, která působí antibakteriálně a chrání před vznikem zubního kazu. Dále v ní najdete například i aloe vera.

Tato značka netestuje na zvířatech a dbá na použití kvalitních přírodních surovin.

A kolik vás tato pasta bude stát? Cca 200 korun.

5. místo

Lavera bělící zubní pasta

Orientační cena: 150 Kč

Bělící pasta od známé německé značky Lavera kromě bělení se zuby i šetrně zachází – posiluje zubní sklovinu, odstraňuje plak a aktivně chrání dásně před záněty. Díky přidané mátě i velmi dobře chutná. 

Lavera je tradiční značka, která je na trhu už téměř 35 let. Všechny produkty jsou v BIO kvalitě a mají přísnou evropskou certifikaci NaTrue. 

Tato pasta není vhodná pro děti do 7 let.

A kolik stojí? Cca 150 korun.

6. místo

Bělicí zubní pasta Polární noc

Orientační cena: 100 Kč

Ruská značka přírodní kosmetiky Natura Siberica přináší černou bělící pastu, která má zajistit, že budou vaše zuby krásně čisté a bílé bez žlutého nádechu. Obsahuje účinné látky jako je aktivní uhlí, mořská sůl, vybrané sibiřské bylinky a jedinečný přírodní bělící komplex. Dále je pasta obohacená o rakytníkový olej, heřmánkový a mátový hydrolát, které zajistí svěží dech a současně pečují o dásně.

Tato pasta vás vyjde přibližně na 100 korun.

7. místo

Caltha zubní pasta Propolis

Orientační cena: 200 Kč

Česká zubní pasta propolis CALTHA obsahuje hojivý propolisový extrakt, pomeranč a citron, které velmi příjemně osvěží dech a dodá vašim ústům pocit čistoty. Propolis je velice příznivý, protože umí potlačit růst bakterií, které tvoří zubní plak a tím i nevzhledné zabarvení zubů. V pastě je dále i aktivní křemelina a soda, které mají lehké abrazivní účinky a tím zuby decentně a jemně bělí.  

Dejte si jen pozor, protože propolis může způsobit alergické reakce.

A kolik pasta stojí? Cca 200 korun.

8. místo

Esi zubní gel Whitening

Orientační cena: 150 Kč

Bělící zubní pasta od italské značky ESI obsahuje přírodní výtažky z aloe vera a dalších bylinek. Pasta aktivně pečuje o zdraví celých úst a velmi neinvazivně zesvětluje přirozenou barvu vašich zubů.  

Kromě aloe jsou v pastě i výtažky z kaštanu, lípy a tea tree. Tyto látky ústa chrání před množením bakterií a vznikem nevzhledného plaku. 

Tato značka sází na léčivou sílu aloe vera a jako první získala certifikát IASC. Šťávy z aloe vera mají ochrannou známku Certiquality.

Jaká je cena této pasty? Necelých 150 korun.

9. místo

Black Lotus zubní pasta

Orientační cena: 230 Kč

Značka SPLAT z Lotyšska vyrobila přírodní bělící pastu, která přirozeně bělí zubní sklovinu, obnovuje bělost a lesk. Obsahuje bambusový prášek, který velmi účinně čistí plak, odstraňuje pigmentace a bakterie.

Kromě bambusu obsahuje i extrakt z lotusu, který má prokazatelně silný antibakteriální účinek a osvěžuje dech. Je zde i extrakt z orchideje, růžová voda či biosol, které dutině ústní opravdu pomáhají. 

Tato pasta vás vyjde na cca 230 korun.

10. místo

You & Oil Bělicí zubní pasta

Orientační cena: 180 Kč

Tato bioaktivní pasta v sobě ukrývá doslova poklady. Za zmínku bezesporu stojí například enzym papain z ananasového extraktu, který jemně čistí a pomáhá předcházet vzniku kazů a jemně bělí sklovinu. Další účinná složka je minerální voda bohatá na hořčík, vápník, sodík či draslík, které sklovinu kromě zesvětlení i posilují. Mentol a esenciální oleje ze skořicové kůry a mandarinky zanechají v ústech příjemný svěží pocit. 

Pasta neobsahuje fluor a hodí se pro děti od 7 let.

A jaká je cena? Cca 180 korun.

11. místo

You & Oil Bělicí zubní pasta

Orientační cena: 115 Kč

Urtekram je přírodní skandinávská značka, která si zakládá na čistotě svých produktů a není tomu jinak ani u této pasty. Bělící pasta má příjemnou chuť po mátě a díky práškové křídě z mořského dna a apatitu velmi přirozenou cestou bělí sklovinu. Mimo to pasta obsahuje i výtažek z aloe vera, která chrání dásně a pečuje o ně. A jako bonus i myrhu, která jemně dezinfikuje. 

Tahle pasta neobsahuje fluorid sodný a má nízký koeficient abrazivity RDA.

A cena? Cca 115 korun.

12. místo

Bělicí zubní pasta s propolisem

Orientační cena: 300 Kč

Bělicí pasta od italské značky Argital s propolisem a dentie obsahuje celou řadu přírodních látek, které zuby velmi šetrně a jemně bělí a zároveň jejím používáním budete předcházet vzniku zubního kazu. 

Prášek dentie, který obsahuje, je přírodním abrazivem, které šetrně bělí zuby a odstraňuje barevné skvrny.

Tuto pastu můžete bez problému používat i dvakrát za den.

Produkty této značky mají řadu certifikátů, jako BDIH, ICEA, Demeter a LAV.

Cena je cca 300 korun.

Závěr

Bíle zuby jsou jakousi vizitkou nás samých. Než se ale pustíte do bělícího procesu, raději vše prokonzultujte s dentální hygienistkou nebo zubním lékařem, kteří vám doporučí nejvhodnější produkty.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Zubní pasta

[2] Wikiskripta (CZ): Bělení zubů

[3] Healthline (ENG): The 5 Best Whitening Toothpastes

[4] PubMed Central (ENG): Whitening toothpaste containing activated charcoal, blue covarine, hydrogen peroxide or microbeads: which one is the most effective?

[5] PubMed Central (ENG): Whitening toothpastes: a review of the literature

4.7/5 (Počet hlasů: 24)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?