12 nejlepších přírodních řasenek – recenze a tipy

Shrnutí: Přírodní kosmetika je podle mě vždycky bezpečnější než ta s obsahem syntetických látek. A platí to i u řasenek, jejichž přírodní varianty často obsahují i kvalitní pečující látky, které vaše řasy krásně vyživí a opečují. V tomto článku vám přináším srovnání těch nejlepších přírodních řasenk na trhu, z nichž úplně nejlepší mi přijdou:

V článku vám dále prozradím:

Vše o řasenkách – jaké druhy existují podle efektu, druhu kartáčku i barvy pigmentu. Zaměřila jsem se i na osvětlení toho, jak se od sebe liší přírodní a konvenční řasenky, ale také to, jak dlouho vám řasenka vydrží a kdy je čas ji vyhodit. Plus mám pro vás návod, jak správně řasenku aplikovat.

TOP  1. místo

Annemarie Börlind Precizně tvarující řasenka

Orientační cena: 500 Kč
Proč 1. místo?

Protože je to řasenka s certifikovaným přírodním složením, co řasy precizně vytvaruje, zvýrazní je a posílí jejich pružnost. Obsahuje např. bisabilol, rostlinnou celulózu a minerály z bambusových stonků.

2. místo

Lavera Prodlužující řasenka Endless Lashes

Orientační cena: 400 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož se jedná o řasenku, jejíž základem jsou pouze přírodní ingredience v BIO kvalitě. Tato řasenka řasy prodlouží, opticky zvýrazní a vyživí. Produkt obsahuje rostlinný keratin a jojobový olej.

3. místo

Boho Green Gypsy Volume pro extra objem

Orientační cena: 400 Kč
Proč 3. místo?

Neboť jde o perfektní řasenku, která řasám propůjčí extra objem a navíc obsahuje minimálně 95 % přírodních složek. Tento produkt zahrnuje ricinový olej, bambucké máslo a šťávu z aloe vera.

Dvanáct tipů na nejlepší přírodní řasenku

Co je řasenka?

Řasenka je produkt dekorativní kosmetiky a jejím úkolem je zvýraznit, natočit a prodloužit řasy. Dodá hloubku celému obličeji a krásně zdůraznit rysy okolo očí. Tato zkrášlovací pomůcka má kořeny již ve starověkém Egyptě, kde místní krásky používaly kajal či popel právě ke ztmavení svých řas. V současnosti můžete vybírat z obrovské škály produktů a to jak z řad přírodních, tak syntetických řasenek co se týče jejich složení.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Co je přírodní řasenka?

Na první pohled ji nerozeznáte od té syntetické, ale vaše oči vám do budoucna určitě poděkují. Vyrábí se pouze z pigmentů organického původu. Tyto pigmenty řasy krásně zvýrazní, prodlouží i zatočí, ale nevysuší je, nezatíží a neničí. Tato řasenka vám bez problému vydrží na očích celý den a její největší výhodou pravděpodobně je, že nedráždí oči, takže se hodí i pro citlivé oční okolí.

Druhy řasenek

Na trhu se mezi sebou perou řasenky pro zvětšení objemu řas nebo jejich prodloužení, řasenky v extra černých odstínech a mnoho dalších. Výběr je široký a někdy až tak velký, že se člověk těžko rozhoduje, po které řasence sáhnout. 

Proto vám teď popíšu konkrétní druhy podrobněji:

Objemové řasenky

Kdo by nechtěl mít extra objemné řasy, že? Tento efekt řasenek se řadí mezi ty nejoblíbenější. Řasenky tohoto typu mají speciální kartáček, který i díky náplni, která obsahuje hlavně vosky a různé polymery, řasy krásně zahustí.

Prodlužující řasenky

Řasy téměř až do nebes, to je efekt, který hned po objemu hraje prim. Tyto řasenky obsahují speciální mikrovlákna, díky kterým jsou řasy opravdu viditelně prodloužené a to většinou již po nátěru první vrstvy. 

Vyživující řasenky

Tyto řasenky se starají o to, aby řasy netrpěly a aby byla zátěž co nejmenší. Z toho důvodu obsahují většinou komplex přírodních látek, jako jsou oleje či vosky, které řasy krásně posílí a vyživí.

Hypoalergenní řasenky

Toto je ideální volba pro ženy, které trpí na citlivé oční okolí a klasické řasenky si pravděpodobně vůbec nemohou dovolit používat. Hypoalergenní nebo přírodní produkty jsou v tomto případě ideální volba. 

Voděodolné řasenky

V letních měsících se jedná pravděpodobně o nejžádanější variantu řasenky. Nejen že se vám oči nerozmažou při koupání, ale neohrozí je ani pot či slzy.

Stejně jako existuje mnoho druhů řasenek podle efektu, existuje i široká škála kartáčků, ze kterých je možné vybírat. Je nutné zmínit, že kartáčky jsou opravdu zásadní, jelikož právě díky nim je výsledný efekt takový, jaký by měl být. 

Existují tyto typy kartáčků:

 • Rovný – pro maximální prodloužení.
 • Prohnutý – pro dokonalé zatočení. Ocení ho hlavně majitelky rovných řas. 
 • Hřebínek – precizně oddělí řasu od řasy a zabraňuje vzniku nechtěných hrudek.
 • Velký gumový – pro extra objem.

Kromě klasických černých řasenek jsou velmi oblíbené hnědé, protože působí velmi přirozeně a hodí se zejména na denní nošení. A pokud vás nebaví černá, zkuste modrou řasenku. A jestli se chcete odvázat, co takhle  fialová, zelená nebo červená varianta? Výrazné barevné řasenky jsou ideální na různé party, koncerty a další akce.

Přírodní řasenka versus běžně dostupná

Přírodní kosmetika obecně zažívá velký boom. Nikdy nebylo na trhu tolik značek a produktů z oblasti přírodní kosmetiky, než je právě teď. Tak toho využijte, protože pokud to jde, vždy je lepší sáhnout po přírodnější verzi konvenčního produktu. Konkrétně u řasenek jsou důvody následující:

 • Měly by obsahovat jen přírodní složky, které nezatěžují oči.
 • Vyrábějí se z přírodních olejů, silic, přírodních barviv a podobě. 
 • Jsou šetrnější k očím a jsou ideální volbou, pokud máte citlivé oční okolí.
 • Řasy nejen zkrášlují, ale mnohdy i vyživují.
 • Nesmí obsahovat ropné a syntetický látky, parabeny, silikony, sulfáty, ftaláty, chemické konzervanty a umělá barviva.
 • V drogeriích není velký výběr, takže je nutné trošku pátrat, ideálně na internetových e-shopech.
 • Jejich cena bývá vyšší než u klasických řasenek.
 • Jsou běžně dostupné v každé drogerii.
 • Nestojí moc peněz.
 • Jejich hlavní surovinou bývají ropné deriváty.
 • Obsahují minerální oleje a mnoho syntetický látek, například i dehet.
 • Mohou se v nich vyskytovat karcinogenní látky.
 • Mohou zatěžovat oči.

Jak řasenku správně aplikovat?

Ano, i nanášení řasenky má svá pravidla. Pojďme si tedy vysvětlit, jak na to:

 1. Řasenku nanášejte vždy na odlíčené řasy a jako finální krok očního make-upu.
 2. Začněte u horních řas.
 3. Vytáhněte kartáček a pomalu s ním otočte – tím se na něj dostane požadované množství čerstvé barvy.
 4. Poté naneste barvu v jedné, maximálně ve dvou vrstvách.
 5. Kartáček přiložte opatrně ke kořínkům řas, lehce ho na ně přitlačte – tím zvýrazníte víčko. Potom jemným tahem veďte kartáček celou délkou řas až na konec.
 6. Pohled směřujte vždy nahoru.
 7. Spodní řasy nechte buď zcela přírodní, nebo pouze lehkým tahem jednou zvýrazněte. Na spodní řasy se hodí menší a kratší kartáček, který bývá vždy z jedné strany řasenky.

Jak dlouho řasenka vydrží?

To je velmi individuální – vždy záleží na výrobci, druhu řasenky, značce a velikosti balení. Uvádí se ale, že při každodenním používání vám řasenka vydrží maximálně půl roku. A po této době už ji raději nepoužívejte.

 • Že není vaše řasenka v ideální kondici poznáte tak, že začne hrudkovatět a bude se drolit.
 • Ve výjimečných případech můžete zkusit prodloužit její životnost tím, že do ní přidáte kapku hydratačního pleťového krému, ale stejně raději doporučuji koupit novou.

1. místo

Annemarie Börlind Precizně tvarující řasenka

Výborná precizně tvarující řasenka s certifikovaným přírodním složením, která je navíc testována oftalmology.

Orientační cena: 500 Kč

Proč je precizně tvarující řasenka od značky Annemarie Börlind na 1. místě?

První místo u mě získala řasenka od značky Annemarie Borlind jednak proto, že řasy vytvaruje opravdu precizně, a kromě toho oceňuju její přírodní složení, které je navíc certifikované. Výhodou tohoto produktu také je, že řasy zkrášlí nejen navenek, ale i zevnitř. Obsahuje totiž aktivní složky, které vaším řasám poskytnou péči a posílí jejich pružnost.

Řasenka obsahuje například bisabolol, rostlinnou celulózu a minerály z bambusových stonků.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (annemarieborlind.cz) jsem si o této řasence přečetla, že jde o výborný produkt, který dobře snášejí i osoby s citlivýma očima. Jedna ze zákaznic zde dokonce píše, že v jejím případě je to jediná řasenka, která jí nezpůsobuje alergickou reakci. V dalších komentářích pak zaznívá chvála ohledně výdrže řasenky. Skvělé skóre si produkt drží i na zbozi.cz. Tam jedna uživatelka konstatuje, že výrobek „dělá, co má“. A hezká hodnocení se pak objevují i na Amazonu – na těchto stránkách lidé řasenku charakterizují jako skvělou, protože řasy neslepuje, odděluje a vyživuje. Navíc se i tady dočtete, že se jedná o produkt vhodný pro citlivé oči.

Dále o produktu

Díky této řasence budou vaše řasy dokonale tvarované a vizuálně delší. Aplikujte klasickým způsobem – přiložte kartáček na linii řas a poté pigment naneste po celé jejich délce.

Řasenka je vhodná i pro citlivé oči, neobsahuje deriváty minerálních olejů ani mikroplasty.

Zaplatíte za ni okolo 500 Kč (obsahuje 10 ml produktu).

2. místo

Lavera Prodlužující řasenka Endless Lashes

Kvalitní řasenka z BIO ingrediencí rostlinného původu obsahující keratin a jojobový olej.

Orientační cena: 400 Kč

Proč je prodlužující řasenka Endless Lashes od značky Lavera na 2. místě?

Na druhou příčku jsem se rozhodla umístit prodlužující řasenku od značky Lavera, která se postará o maximální objem vašich řas a dokonale je prodlouží. Kromě krásného zevnějšku vám i tato řasenka nabízí péči, a to především díky rostlinnému keratinu a jojobovému oleji. A skvělý je i kartáček, který řasy krásně pročísne a vytvaruje.

Za výhodu dále považuju to, že všechny ingredience použité na výrobu produktu jsou přírodního původu.

Uživatelské recenze

Na tuto řasenku jsem našla recenze především na Amazonu, kde se o ní píše, že krásně natočí řasy a dlouho vydrží. Na stránkách německého DMka se také objevilo pár hezkých komentářů. Tam například jedna ze zákaznic přiznává, že řasenky této značky používá už roky a má s nimi výborné zkušenosti. Podle jiné zákaznice tahle řasenka prodlužuje s podobným výsledkem, jako když si nasadíte umělé řasy, což osobně považuje za významné plus. A našla jsem i reakci, ve které dotyčná tvrdí, že se řasenka Lavera dobře nanáší.

Více informací

Lavera je značkou, která vznikla v roce 1987 a její produkty jsou úzce spojeny s přírodou, protože jen tak se podle zakladatele značky dá docílit přirozené krásy. Tato společnost se ale nezabývá pouze přírodním složením, ale také se snaží chránit přírodu jako takovou. Její produkty jsou BIO kvalitní a vlastní certifikaci NaTrue. 

Za řasenku Endless Lashes, která obsahuje 13 ml produktu, zaplatíte cca 400 Kč.

3. místo

Boho Green Gypsy Volume pro extra objem 01 Noir

Skvělá řasenka pro extra objem, která obsahuje minimálně 95 % přírodních složek.

Orientační cena: 380 Kč

Proč je řasenka Gypsy Volume 01 Noir od značky Boho Green na 3. místě?

Třetí místo jsem věnovala řasence od značky Boho Green, protože pokud toužíte extra objemu, pak je tato řasenka ta pravá volba. Řasy totiž viditelně natočí a zahustí. Obsahuje i minerální pigmenty, které řasy dokonale obarví, takže budou až černočerné. Tato řasenka navíc obsahuje bambucké máslo, ricinový olej a šťávu z listů aloe vera, což jsou látky, které působí na řasové vlákno blahodárně, od kořínků až po konečky.

Uživatelské recenze

Řasenka od francouzské značky Boho Green má prima hodnocení například na stránkách zbozi.cz, kde si zákazníci chválí její sytě černou barvu a také to, že se skvěle nanáší. Také potvrzují, že právě tento produkt řasy výborně prodlouží, vydrží dlouho a stranou nezůstává ani skutečnost, že se jedná o bio/eko produkt. To tedy zákaznice rovněž často zmiňují. Další vyzdvihovanou předností je pak hezký obal, který na první pohled zaujme.

Obdobné reakce jsem pak našla i na Heurece. K ekologickému aspektu se tu například píše, cituji: „Vědomý pocit, že si na řasy nenanáším toxický koktejl, je TOP.“

Další informace

Součástí této řasenky je velký a hustý kartáček, který s řasami dovede takřka zázraky. Díky němu bude objem vašich řas ještě viditelnější a oslnivější.

Společnost Boho Green je špičkou ve svém oboru. V jejím sortimentu najdete kvalitní produkty na obličej, oči i nehty a další pomůcky k dokonalému nalíčení. Body navíc pak uděluju za to, že tato značka klade důraz i na životní prostředí. Plus – její  přípravky obsahují minimálně 95 % přírodních složek.

Cena této 8ml řasenky se pohybuje okolo 380 korun.

4. místo

Rodial Glamolash Mascara XXL Black

Orientační cena: 650 Kč

Proč jsem vybrala objemovou řasenku Glamolash Mascara XXL Black od Rodial?

Černá jako tma, taková je řasenka Rodial Glamolash Mascara XXl Black. Kromě krásné barvy, která pozvedne odstín vašich řas o několik levelů výše, dokáže vykouzlit i dechberoucí objem a to v celé jejich délce.

Řasenka obsahuje rozpustný kolagen, který dodá řasám nepřehlédnutelný lesk a zdraví. Dále pak včelí a karnaubský vosk, díky kterým řasenka nevytváří žmolky. A navíc má dlouhou výdrž, takže ji můžete nosit bez problému celý den.

A kolik stojí? Cca 650 korun.

5. místo

Lavera Zesilující řasenka VOLUME hnědá

Orientační cena: 230 Kč

Proč jsem do srovnání žařadila hnědou zesilující řasenku Volume od Lavery?

Objemová zesilující řasenka od firmy Lavera totiž vaše řasy skvěle zahustí a ještě zatočí. Pokud máte tedy dlouhé, ale rovné řasy, je to řasenka přesně pro vás. Díky obsahu minerálních pigmentů dostanou vaše řasy ten nejčernější kabát. Řasenka dále obsahuje kvalitní BIO složky jako je růžová voda a mnoho dalších.

Tento produkt řasy neslepuje, nevytváří hrudky a nedrolí se. Také neobsahuje žádné konzervanty a hodí se i pro vegany.

A cena? Cca 230 korun.

6. místo

PuroBio Řasenka Double Dream Supreme 03 Black

Orientační cena: 400 Kč

Čím mě zaujala řasenka Double Dream Supreme od PuroBio?

Protože tahle řasenka v krásném růžovém obalu od italské značky přírodní kosmetiky PuroBio, která funguje od roku 2014 a její produkty jsou organické a vhodné pro vegany, má efektivní silikonový kartáček, který řasy krásně oddělí a nanese barvu po celé jejich délce. Řasy budou zdravé a dokonale zvýrazněné. Řasenka navíc neslepuje a nevytváří hrudky. Má krémovou strukturu a velmi dobře se nanáší.

Double Dream obsahuje včelí a karnaubský vosk, arganový a ricinový olej a extrakt z chrpy, což jsou látky, které vaše řasy krásné vyživí a posílí.

A jaká je její cena? Balení o objemu 10 ml vás vyjde na něco málo přes 400 korun.

7. místo

Boho Green Volume & Green pro větší objem 01 Noir

Orientační cena: 360 Kč

Z jakého důvodu jsem zvolila řasenku Volume & Green od Boho Green?

Řasenka Volume & Green v krásně zeleném obalu připomíná svěží travnatou louku – příroda z ní přímo čiší. Nabízí sytě černou barvu, takže dokonale nabarví řasy i blondýnkám nebo plavovláskám. Kromě barvy dodá řasám i hustý objem a natočí je. Má menší kartáček, který se dostane až do nejužších koutků řas.

Její složení obsahuje karnaubský vosk a výtažek ze lněných semínek, což jsou složky, které řasy vyživují a hydratují. Zároveň řasy chrání před UV zářením. Jedná se o hypoalergenní produkt, který se hodí pro citlivější oči nebo pro nositelky kontaktních čoček.

A cena? Cca 360 korun.

8. místo

Ere Perez hnědá řasenka s mandlovým olejem

Orientační cena: 840 Kč

Proč jsem vybrala hnědou řasenku s mandlovým olejem od Ere Perez?

Hnědá řasenka od australské značky Ere Perez obsahuje pečující mandlový olej, který řasy vyživuje a hydratuje. Tato řasenka se nerozmazává, netvoří hrudky a neslepuje řasy, tudíž vytváří naprosto perfektní bude finální efekt. Řasy přirozeně prodlužuje a zvýrazňuje. Kromě zmíněného oleje z mandlí obsahuje i avokádový olej a vitamín E. 

Skvěle se hodí pro citlivější oči, které nebude nijak dráždit. A kromě řas ji můžete použít i na obočí! Takže se jedná o báječný produkt dva v jednom.

A na kolik vás tato řasenka vyjde? Na cca 840 korun.

9. místo

ZAO řasenka s aloe vera

Orientační cena: 540 Kč

Čím mě zaujala řasenka s aloe vera od ZAO?

Černá řasenka od francouzské značky ZAO má naprosto krásný obal, který na pohled připomíná les a přírodu. Je v dekoru dřeva a odlišuje se tím od jiných designů řasenek.

Tato řasenka obsahuje aloe vera, které o řasy pečuje a vyživuje je. Naprosto bez problému ji využijete ke každodennímu líčení. Dále obsahuje ricinový olej, který podporuje růst řas, bambucké máslo a přírodní vosky. 

Výborně se hodí pro nositelky čoček nebo pro majitelky citlivějších očí.

A jaká je cena? Cca 540 korun.

10. místo

PuroBio Řasenka Double Dream Supreme 01 Black

Orientační cena: 350 Kč

Proč jsem vybrala řasenku Double Dream Supreme od PuroBio?

Řasenka od firmy PuroBio obsahuje kvalitní přírodní složky jako je včelí a karnaubský vosk, arganový a ricinový olej které řasy hydratují a posilují. Dále pak výtažek z chrpy, který řasy do hloubky vyživuje. Textura této řasenky je velmi jemná, takže umožňuje velmi jednoduchou a pohodlnou aplikaci. Součástí je silikonový kartáček, se kterým se dobře manipuluje a řasy přirozeně prodlouží a oddělí.

A cena? Cca 350 korun.

11. místo

SO'BiO étic® Bio řasenka Volume Absolu

Orientační cena: 340 Kč

Čím mě zaujala řasenka Volume Absolu od značky SO'BiO étic®?

Přírodní řasenka pro větší objem vytvoří dokonale podmanivý pohled a to už při nanesení jedné vrstvy. Hodí se i pro krátké nebo řidší řasy, které okamžitě zahustí a zatočí. Její velkou výhodou je, že i při aplikaci více vrstev vytváří přirozený vzhled. Má krémovou strukturu, která usnadňuje líčení a nedrolí se.

Řasenka vydrží na očích bez problému celý den a neobtiskává se. Navíc neobsahuje žádnou parfemaci, takže je ideální volbou pro citlivější oči.

A cena? Cca 340 korun.

12. místo

Tiande Řasenka City Style

Orientační cena: 400 Kč

A proč srovnání zakončuji řasenkou City Style od Tiande?

Řasenka City Style od Tiande zařídí krásné, husté a prodloužené řasy. Díky ní dostanete dva efekty v jednom tahu. Pyšní se polymerovým štětcem nové generace, jehož technologie umožňuje ohýbání v několika různých úhlech a díky tomu dokáže řasy jak natočit, tak i zvednout v jednom kroku.

Řasenka obsahuje candelilla vosk, který zjemňuje kůži a chrání ji před škodlivými vlivy a včelí vosk, který působí antibakteriálně.

A kolik stojí? Cca 400 korun.

Závěr

Řasenka je užitečný kosmetický produkt k podtržení přirozené krásy vašich očí. Pokud ji používáte, určitě je lepší sáhnout po přírodnější verzi, která vaše oči nebude zatěžovat. Zkusit můžete jak černou, tak i hnědou, na objem, prodlužující, vyživující a mnoho dalších. Na základě důkladného průzkumu bych vám doporučila především precizně tvarující řasenku Annemarie Börlind, která je oftalmologicky testovaná a vyhovuje i velmi citlivým očím. Navíc kromě tvarujícího efektu řasy vyživuje díky přírodním ingrediencím jako je bambusový extrakt a bisabolol. Za vyzkoušení stojí také Lavera Prodlužující řasenka Endless Lashes, která dodává řasám délku, objem a výživu díky jojobovému oleji a rostlinnému keratinu. A skvělou volbou je i francouzská řasenka Boho Green Gypsy Volume 01 Noir pro extra objem a natočení řas, které vyživuje a chrání před nepříznivými vlivy díky ricinovému oleji, bambuckému máslu a aloe vera.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Řasenka

[2] Wikipedie (CZ): Kosmetika

[3] Healthline (ENG): What’s Mascara Made Of? Myths and Truths Explained

[4] PubMed Central (ENG): Measurement of eye size illusion caused by eyeliner, mascara, and eye shadow

4.5/5 (Počet hlasů: 30)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »