10 nejlepších pánských parfémů – recenze a tipy

Jak vybrat nejlepší pánský parfém? Objevte náš výběr nejlepších parfémů pro muže, ze kterých si určitě vyberte. Diskuze a zkušenosti.

TOP  1. místo

Scotch & Soda Men EDT

Orientační cena: 1400 – 2000 Kč
Osvěžující, exotická vůně se nejdříve otevírá osvěžující silou bergamotu, kardamomu a estragonu, později se rozvoní muškátový oříšek, kašmírové dřevo a vetiver.
2. místo

Christian Dior Sauvage

Orientační cena: 3700 Kč
Orientálně-fougerová vůně pro muže, kteří se nebojí být sami sebou. Silné tóny citrusů v toaletní vodě Sauvage jsou doplněny mocnými tóny noblesního ambroxanu.
3. místo

112 PARFÉM

Orientační cena: 500 Kč
Pikantní hřejivá vůně pro sportovního i elegantního muže, která zaujme tóny grapefruitu, mandarinky, máty, citrusů, které doplňuje dřevitý základ doplněný o jantar, kůži a pačuli.

Deset nejlepších parfémů pro muže

Parfémy zdaleka nejsou jen výsadou žen, naopak! Trh nabízí celou řadu pánských parfémů, takže by si i muži měli pořídit ten jejich, který jim dodá signifikantní krásnou vůni. Parfém podtrhne osobnost, dodá charisma a přitažlivost. A ačkoliv někdo říká, že správný chlap by měl tak trošku smrdět, v dnešní době je tento výrok už passé. Pokud chce muž jít s dobou a líbit se ostatním, kvalitní parfém by mu rozhodně neměl chybět ve výbavě.

Jak se parfémy vyrábí?

Výroba parfému v sobě ukrývá kouzlo starého řemesla, jehož historie sahá až do daleké Mezopotámie. Přes ní se dostala do prosluněného Egypta, Evropy a poté do Čech. U nás se parfémy zprvu míchaly v lékárnách a až později se staly součástí kosmetického průmyslu. A jak se tedy vyrábí?

Délku destilace určuje druh silice, respektive vlastnosti rostliny, ze které silice pochází. Destilace tedy může trvat od 6 do 12 hodin. Prakticky to funguje tak, že tekutina, která je součástí rostlinných buněk rostlin, se zahřeje spolu s jinou tekutinou, která se nemísí s vodou. Výsledkem je pára, kterou je nutné chladit a následně kondenzovat.

Pára, která vznikne destilací se v kondenzátoru opět ochladí a mění skupenství na kapalné. Vše se děje za určité teploty, aby se nenarušily chemické vlastnosti.

Oddělenou silice z vodního roztoku, který odchází z kondenzátoru, je důležité přefiltrovat a vyčistit od kalu a vody.

Skladování je sice finální fáze, ale neméně důležitá. V průběhu skladování může totiž vlivem špatných podmínek dojít k znehodnocení obsahu. Vždy je tedy zásadní dodržovat předepsané podmínky.

Jak se liší parfémy pro muže a ženy?

V současnosti jsou některé vůni unisex, což znamená, že se hodí pro ženy i pro muže. Nicméně existuje větší škála specifických vůní, která se hodí více pro jedno ze těchto dvou pohlaví.

Mužské vůně bývají více kořeněné, než ty ženské, a obvykle vynikají dřevitými podtóny. Často v sobě nesou i kouřové silice, sílu pepře a hodně se opírají o základní vůně. Mezi ty více mužské ingredience v parfémech patří především:

 • šalvěj, 
 • rozmarýn, 
 • máta, 
 • anýz, 
 • bergamot, 
 • šalvěj, 
 • fazole tonka,
 • cedrové dřevo,
 • pelargonie
 • kouřové aroma (směsi květin, listů a dřev dosáhnou kouřového, tabákového aroma),
 • levandule.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Druhy vůní podle intenzity

Parfémy můžeme dělit podle jejich síly, tedy výdrže, která je dána poměrem obsahu oleje k alkoholu. Čím je obsah oleje vyšší, tím je vůně silnější, trvalejší a zpravidla i dražší. Pojďme se na toto rozdělení blíže podívat:

Jedná se o nejvíce koncentrované formy vůně. Obsahují 15 – 40 % vonných složek. Jejich konzistence je hustší a právě z toho důvodu bývají k dostání bez rozprašovače, ale nanášejí se přiloženým kapátkem přímo na kůži. Stačí jen pár kapek a parfém ucítíte ještě několik hodin po aplikaci.

Jinými slovy také parfémovaná voda. Můžete ji vidět i pod označením PdT, tedy Parfum de Toilette. Obsahuje 8 –15 % vonných složek. Ideální je ji aplikovat na pulzní místa, jako je zápěstí či krk, jelikož zde rychleji proudí krev.

Jedná se o klasickou toaletní vodu, která je asi nejvíce rozšířeným druhem vůně. Skvěle se hodí na běžné denní nošení. Obsah vonných složek je 4 – 8 %.

Je známá také pod názvem kolínská voda. Obsahuje 3 – 5 % vonných látek a díky tomu bývá velmi lehká a jemná. Hodí se například na denní nošení v létě.

Toto je nejvíce zředěná verze vůně, obvykle s 1 – 3 % parfémového oleje v alkoholu a vodě. Bohužel má malou výdrž, která nebývá vyšší než jedna hodina.

Životní cyklus parfému

Každý parfém se skládá ze tří fází: hlava, srdce a základ. A tato trojice tvoří celý životní cyklus parfému. Jak vypadá?

Je to taková první vlaštovka, kterou ucítíte bezprostředně po tom, co parfém aplikujete. Tóny, které tvoří hlavu parfému jsou ostřejší, těkavé a svěží nebo naopak velmi jemné. Vydrží vonět cca 15 minut a cílem je zaujmout budoucího nositele. Hlava parfému často obsahuje ingredience jako citrusy, svěží ovoce nebo šalvěj.

Srdce je duší parfému. Právě tato fáze ho dělá takovým, jakým je. Tóny srdce ucítíte i několik hodin po aplikaci. Mezi nejznámější ingredience srdce jsou koření, květy, Tonka fazole nebo pižmo.

Základ přichází na scénu jako poslední. Zabarvuje esenci celého parfému a laicky řečeno je to vůně, kterou ucítíte po úplném rozvinutí parfému. V základu je často vanilka, ylang – ylang a další.

Jak vybrat a koupit správný parfém pro muže?

Nejlepší metoda je vyzkoušet ho na vlastní kůži – jedině tak poznáte, jestli vám opravdu sedí a zda se v jeho přítomnosti cítíte dobře. Je důležité počkat, až se vůně zcela rozvine, což může trvat i několik hodin.

Myslete na to, že maximální počet vůní k vyzkoušení najednou jsou čtyři, ale doporučují se spíše dvě – na každé zápěstí jedna.

Klasické, běžně dostupné parfémy vyrábějí producenti ve velkém. Není nic neobvyklého, že vaší oblíbenou značkou voní soused nebo kamarád. Zatímco niche parfémy jsou jedinečné, nezávislé a unikátní – liší se především výrobou, která ctí tradici a prapůvodní filozofii parfemářství. Čas, který zabere výroba jednoho parfému, může trvat měsíce, ale i roky. Obvykle se k jeho výrobě používají luxusní a drahé suroviny, což se také odráží na výsledné ceně.

Ideální je parfém aplikovat na pulzní body jako je zápěstí nebo na krk, kde probíhá krevní oběh těsně pod povrchem pokožky. Je zde tím pádem tepleji a vůně se lépe uvolňuje. Parfémy nikdy nenanášejte na oblečení – vůně parfému se na oblečení nikdy nerozvine tak dobře, jako na kůži a zároveň mohou na textilu vzniknout nevratné fleky, čímž dojde k poškození vašeho oděvu.

1. místo

Scotch & Soda Men EDT

Orientační cena: 1400 – 2000 Kč

Krásný flakon s černými a zlatými prvky vás na první pohled určitě nadchne svým designem. A není divu – je opravdu elegantní a nadčasový. Ale nejdůležitější je náplň a ta je také skvělá.

Tato toaletní voda pro muže je kombinace exotiky a svěžesti. Hlavu parfému tvoří bergamot kardamom a estragon. Srdcem je muškátový oříšek, kašmírové dřevo a vetiver. A základ? Ten zaujme díky fazoli Tonka, pižmu a vanilce.

Kolik tato vůně stojí? 40 ml cca 1400 korun a 90 ml necelé 2000 korun.

2. místo

Christian Dior Sauvage

Orientační cena: 3700 Kč

Flakon, který na první dojem reprezentuje charismatického a šarmantního muže, obsahuje velmi jedinečnou a originální vůni, která bude vaším osobitým podpisem. Parfém v sobě nese střípky výrazného orientu v kombinaci se svěžestí uzrálé mandarinky.

Hlavou vůně je bergamot, mandarinka a elemi. Srdce je provoněno santalovým dřevem a základ představuje Tonka fazole, olibanum a vanilka.

A jaká je cena? 100 ml stojí cca 3700 korun.

3. místo

112 PARFÉM

Orientační cena: 500 Kč

Tato vůně se skvěle hodí pro aktivního muže v produktivním věku. Má čisté a nevtíravé balení, které v sobě nese dřevité a kořeněné tóny. Inspirací pro jeho vytvoření byl slavný parfém Paco Rabanne 1 Million. Hlavou parfému je pepř, růže a skořice. A základ tkví ve vůních dřeva, jantaru, kůže a pačule. Smyslnost, svěžest a energie – to jsou slova, která tento parfém vystihují. Navíc obsahuje 18 % parfémovaného oleje, takže vám vydrží na kůži opravdu dlouho.

A kolik stojí? 50 ml je za necelých 500 korun.

4. místo

Scotch and Soda EDP I AM pro muže

Orientační cena: 1300 Kč

Tato vůně je pro muže, který se nebojí být jiný. Pro muže, který má odvahu nebýt jedním z davu. Hlava parfému je bergamot, růžový pepř a svěží mátový olej. Srdcem je olej z geránie, levandule a šalvěje. Základ tvoří cedrové dřevo, cist španělský a vetiverový olej. Tuto vůni vytvořil parfumér a umělec Philippine Courtière, který pracuje pro prestižní značky parfémů Firmenich.

A jaká je cena tohoto luxusního parfému? 60 ml stojí cca 1300 korun.

5. místo

Giorgio Armani Acqua di Gio Pour Homme

Orientační cena: 1630 Kč

Acqua di Gio Pour Homme je nesmrtelná klasika, která nikdy nezevšední. Čistá, svěží a dokonale charismatická. Tento parfém cílí na muže, který je napojen na přírodu a touží být její součástí. Hlavu parfému tvoří pomernač, limeta a mandarinka, jasmín, bergamot a citron. V srdci odhalíte brambořík, muškátový ořech, koriandr, fialku, frézii, vůni moře, broskev, hyacint a růži. A v základu jsou takové skvosty jako ambra, pačule, dubové a cedrové dřevo nebo bílé pižmo.

A na kolik vás vyjde? 50 ml stojí cca 1630 korun.

6. místo

127 PARFÉM

Orientační cena: 470 Kč

Tento parfém se hodí pro muže v každém věku. Vznikl v roce 1995 a od té doby neztratil na své popularitě. Je ideální hlavně na jarní a letní období. Jeho inspirací byl výše uvedená Acqua di Gio Pour Homme, takže pokud máte zájem o levnější variantu, právě jste ji našli. Hlavu parfému tvoří bergamot, citron, jasmín, limetka, mandarinka, neroli či pomeranč. Srdce parfému ukrývá broskev, brambořík, fialka, frézie, hyacint, jasmín, koriandr, muškátový oříšek, rozmarýn, růže a vodní tóny. A základ? To je cedr, dubový mech, jantar, pačule a pižmo.

A jaká je cena? 50 ml stojí cca 470 korun.

7. místo

Paco Rabanne 1 Million Elixir Intense EDP

Orientační cena: 1780 Kč

Dechberoucí zlatý obal s nádechem luxusu, to je vůně 1 Million Elixir Intense. Tahle novinka letošního roku 2022 je silná, hluboká a smyslná.

Hlavou parfému je jablko a artemisia. Srdce reprezentuje osmanthus, růže a cedr. A základ je vanilka, Tonka fazole a pačule.

A kolik stojí? 50 ml vás vyjde na cca 1780 korun.

8. místo

240 PARFÉM

Orientační cena: 470 Kč

Tento parfém nabízí svěží, květinovou a citrusovou vůni s kořeněnými podtóny. Hodí se pro zralejší muže, kteří chtějí podtrhnout své charisma. Hlava parfému je bergamot a pepř. Srdce tvoří kalábrijský bergamot, levandule, pačule, pryskyřice a vetiver. A v základu je ambroxan, cedr a labdanum. Možná vám bude připomínat slavný parfém Christian Dior sauvage, který byl její inspirací.

A jaká je cena? 50 ml stojí cca 470 korun.

9. místo

Hugo Boss No.6 Night Toaletní voda

Orientační cena: 1370 Kč

Klasika, která umí nadchnout stále znova a znova. Jedná se o nadčasový kousek, který sedne každému aktivnímu muži. Tato vůně je na trhu od roku 2010 a stále je žádaná a velmi populární. 

Vůně je kombinací aroma březových lístků, kardamonu, dřevitého základu a tónů pižma.

A jaká je cena? 200 ml stojí cca 1370 korun.

10. místo

Pánský parfém Regina Roses

Orientační cena: 390 Kč

Růžový olej vnáší do tohoto parfému krásné květinové podtóny, které se hodí pro aktivního a mladistvého muže, jenž hledá vůni, která je výjimečná a neopakovatelná. Parfém konkrétně obsahuje esenciální olej ze vzácné bulharské růže „Rosa Damascena“, která mu dodává punc luxusu a aristokratické vznešenosti.

Výhodou je, že se jedná o antialergický parfém bez parabenů a konzervačních látek.

A jaká je jeho cena? 60 ml stojí cca 390 korun.

Závěrem

Pánské parfémy mohou velmi efektivně podtrhnout charisma, sebevědomí, ale i povahu každého muže. Může vám přinést žádaný sexappeal, pokud zvolíte takovou vůni, která k vám opravdu sedne. Vyzkoušejte nějaký z konvenčních známých parfémů, nebo si nechte na míru namíchat vaši jedinečnou a unikátní vůni. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu parfému, vždy ji zkoušejte na svou kůži a nechte ji rozvinout, protože se může stát, že za několik minut či hodin vám bude vonět úplně jinak.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Parfém

[2] Wikipedie (CZ): Silice

[3] Healthline (ENG): How to Know If Your Perfume Is Poisoning You

[4] PubMed Central (ENG): Perfume formulation: words and chats

[5] PubMed Central (ENG): The search for new fragrance ingredients for functional perfumery 

4.8/5 (Počet hlasů: 5)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »