10 nejlepších pánských parfémů – recenze a tipy

Shrnutí: Parfémy zdaleka nejsou jen výsadou žen, naopak! Správně vybraný pánský parfém dokáže podtrhnout charisma a dodat sebevědomí. Kdo by to nechtěl, že? A právě proto jsem vytvořila následující článek, kde najdete desítku kvalitních pánských vůní, které stojí za vyzkoušení.

 • První místo u mě jednoznačně získal parfém Sauvage Christian Dior, který má obrovské množství pozitivních uživatelských recenzí, je moderní a hodí se pro všechny příležitosti.
 • Na 2. místo jsem posadila osvěžující a exotickou toaletní vodu pro muže Scotch & Soda Men od amsterdamské módní značky.
 • A 3. příčku získala molekulární vůně Toni Gard TONI, která vyniká tím, že se její tóny rozvíjí všechny najednou a je unisexová (tedy pro může i ženy).

Co si v článku můžete přečíst dále?

V čem spočívá kouzlo výroby parfémů a jak se liší mužské vůně od těch ženských. Rovněž vám prozradím, jak se dělí vůně dle intenzity, co to je životní cyklus parfému a také se dozvíte, jak vybírat parfém pro muže a jak ho správně nanášet.

TOP  1. místo

Christian Dior Sauvage

Orientační cena: 3700 Kč
Proč 1. místo?

Tohle je totiž jedinečná, orientálně-fougerová vůně pro muže, kteří se nebojí být sami sebou. Silné tóny citrusů v toaletní vodě Sauvage jsou doplněny mocnými tóny noblesního ambroxanu.

2. místo

Scotch & Soda Men EDT

Orientační cena: 1400 Kč
Proč 2. místo?

Protože se jedná o svěží exotickou vůni, která se nejdříve otevírá osvěžující silou bergamotu, kardamomu a estragonu a později se v ní rozvoní muškátový oříšek, kašmírové dřevo a vetiver.

3. místo

Toni Gard TONI

Orientační cena: 750 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož jde o unisex parfém, který se vyznačuje svou nekonvenčností. Jeho složky se na rozdíl od jiných parfémů rozvíjejí všechny najednou, a nikoli postupně. Vůni tvoří bílý cedr, ambroxan, pižmo a ambra.

Deset nejlepších parfémů pro muže

Trh nabízí celou řadu pánských parfémů, takže by si i muži měli pořídit ten jejich, který jim dodá signifikantní krásnou vůni. Parfém podtrhne osobnost, dodá charisma a přitažlivost. A ačkoliv někdo říká, že správný chlap by měl tak trošku smrdět, v dnešní době je tento výrok už passé. Pokud chce muž jít s dobou a líbit se ostatním, kvalitní parfém by mu rozhodně neměl chybět ve výbavě.

Jak se parfémy vyrábí?

Výroba parfému v sobě ukrývá kouzlo starého řemesla, jehož historie sahá až do daleké Mezopotámie. Přes ní se dostala do prosluněného Egypta, Evropy a poté do Čech. U nás se parfémy zprvu míchaly v lékárnách a až později se staly součástí kosmetického průmyslu. A jak se tedy vyrábí?

Délku destilace určuje druh silice, respektive vlastnosti rostliny, ze které silice pochází. Destilace tedy může trvat od 6 do 12 hodin. Prakticky to funguje tak, že tekutina, která je součástí rostlinných buněk rostlin, se zahřeje spolu s jinou tekutinou, která se nemísí s vodou. Výsledkem je pára, kterou je nutné chladit a následně kondenzovat.

Pára, která vznikne destilací se v kondenzátoru opět ochladí a mění skupenství na kapalné. Vše se děje za určité teploty, aby se nenarušily chemické vlastnosti.

Oddělenou silice z vodního roztoku, který odchází z kondenzátoru, je důležité přefiltrovat a vyčistit od kalu a vody.

Skladování je sice finální fáze, ale neméně důležitá. V průběhu skladování může totiž vlivem špatných podmínek dojít k znehodnocení obsahu. Vždy je tedy zásadní dodržovat předepsané podmínky.

Jak se liší parfémy pro muže a ženy?

Některé vůně jsou tzv. unisex, což znamená, že se hodí pro ženy i pro muže. Ale existuje daleko větší škála specifických vůní, které jsou specificky určené mužům nebo ženám.

Mužské vůně bývají více kořeněné, než ty ženské, a obvykle vynikají dřevitými podtóny. Často v sobě nesou i kouřové silice, sílu pepře a hodně se opírají o základní vůně. Mezi ty více mužské ingredience v parfémech patří především:

 • šalvěj, 
 • rozmarýn, 
 • máta, 
 • anýz, 
 • bergamot, 
 • šalvěj, 
 • fazole tonka,
 • cedrové dřevo,
 • pelargonie
 • kouřové aroma (směsi květin, listů a dřev dosáhnou kouřového, tabákového aroma),
 • levandule.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Druhy vůní podle intenzity

Parfémy lze dělit podle jejich síly, tedy výdrže, která je dána poměrem obsahu oleje k alkoholu. Čím je obsah oleje vyšší, tím je vůně silnější, trvalejší a zpravidla i dražší. Pojďme se na toto rozdělení blíže podívat:

Jedná se o nejvíce koncentrované formy vůně. Obsahují 15 – 40 % vonných složek. Jejich konzistence je hustší a právě z toho důvodu bývají k dostání bez rozprašovače, ale nanášejí se přiloženým kapátkem přímo na kůži. Stačí jen pár kapek a parfém ucítíte ještě několik hodin po aplikaci.

Jinými slovy také parfémovaná voda. Můžete ji vidět i pod označením PdT, tedy Parfum de Toilette. Obsahuje 8 –15 % vonných složek. Ideální je ji aplikovat na pulzní místa, jako je zápěstí či krk, jelikož zde rychleji proudí krev.

Jedná se o klasickou toaletní vodu, která je asi nejvíce rozšířeným druhem vůně. Skvěle se hodí na běžné denní nošení. Obsah vonných složek je 4 – 8 %.

Je známá také pod názvem kolínská voda. Obsahuje 3 – 5 % vonných látek a díky tomu bývá velmi lehká a jemná. Hodí se například na denní nošení v létě.

Toto je nejvíce zředěná verze vůně, obvykle s 1 – 3 % parfémového oleje v alkoholu a vodě. Bohužel má malou výdrž, která nebývá vyšší než jedna hodina.

Životní cyklus parfému

Každý parfém se skládá ze tří fází: hlava, srdce a základ. A tato trojice tvoří celý životní cyklus parfému. Jak vypadá?

Je to taková první vlaštovka, kterou ucítíte bezprostředně po tom, co parfém aplikujete. Tóny, které tvoří hlavu parfému jsou ostřejší, těkavé a svěží nebo naopak velmi jemné. Vydrží vonět cca 15 minut a cílem je zaujmout budoucího nositele. Hlava parfému často obsahuje ingredience jako citrusy, svěží ovoce nebo šalvěj.

Srdce je duší parfému. Právě tato fáze ho dělá takovým, jakým je. Tóny srdce ucítíte i několik hodin po aplikaci. Mezi nejznámější ingredience srdce jsou koření, květy, Tonka fazole nebo pižmo.

Základ přichází na scénu jako poslední. Zabarvuje esenci celého parfému a laicky řečeno je to vůně, kterou ucítíte po úplném rozvinutí parfému. V základu je často vanilka, ylang – ylang a další.

Jak vybrat a koupit správný parfém pro muže?

Nejlepší metoda je vyzkoušet ho na vlastní kůži – jedině tak poznáte, jestli vám opravdu sedí a zda se v jeho přítomnosti cítíte dobře. Je důležité počkat, až se vůně zcela rozvine, což může trvat i několik hodin.

Myslete na to, že maximální počet vůní k vyzkoušení najednou jsou čtyři, ale doporučují se spíše dvě – na každé zápěstí jedna.

Klasické, běžně dostupné parfémy vyrábějí producenti ve velkém. Není nic neobvyklého, že vaší oblíbenou značkou voní soused nebo kamarád. Zatímco niche parfémy jsou jedinečné, nezávislé a unikátní – liší se především výrobou, která ctí tradici a prapůvodní filozofii parfemářství. Čas, který zabere výroba jednoho parfému, může trvat měsíce, ale i roky. Obvykle se k jeho výrobě používají luxusní a drahé suroviny, což se také odráží na výsledné ceně.

Ideální je parfém aplikovat na pulzní body jako je zápěstí nebo na krk, kde probíhá krevní oběh těsně pod povrchem pokožky. Je zde tím pádem tepleji a vůně se lépe uvolňuje. Parfémy nikdy nenanášejte na oblečení – vůně parfému se na oblečení nikdy nerozvine tak dobře, jako na kůži a zároveň mohou na textilu vzniknout nevratné fleky, čímž dojde k poškození vašeho oděvu.

1. místo

Christian Dior Sauvage

Unikátní, orientálně-fougerová vůně pro charismatické a šarmantní muže.

Orientační cena: 3700 Kč

Proč je parfém Sauvage od značky Dior na 1. místě?

První příčku u mě obsadil parfém od značky Christian Dior s divokým francouzským názvem Sauvage (což v českém překladu znamená divoch). Flakon, který na první dojem reprezentuje charismatického a šarmantního muže, obsahuje velmi jedinečnou a originální vůni, která bude vaším osobitým podpisem. Parfém v sobě nese střípky výrazného orientu v kombinaci se svěžestí uzrálé mandarinky.

Uživatelské recenze

Na stránkách lekarna.cz se objevilo vysoké procentuální skóre a komentář sdělující, že jde o krásnou vůni. Početná hodnocení jsem pak našla na srovnávačích Heureka a zbozi.cz. Tam je vůně popisována jako mužná, hezká, příjemná, kořeněná, atraktivní, originální nebo třeba jako „nejlepší vůně ever“. A dobrou zprávou je, že podle zákaznické zkušenosti tento parfém vydrží hodně dlouho – podle některých až 7 hodin. Jediným mínusem, který lidé této vůni připisují, je její vyšší cena. Nicméně právě tu i s úroky evidentně vyvažuje kvalita produktu.

Dále o produktu

A co se složení této toaletní vody týče – její hlavou je bergamot, mandarinka a elemi. Srdce je provoněno santalovým dřevem a základ představuje Tonka fazole, olibanum a vanilka. 

Tento parfém využijete jak na běžné nošení, tak i na slavnostní příležitosti.

Cena tohoto parfému se pohybuje okolo 3700 korun za 100 ml.

2. místo

Scotch & Soda Men EDT

Osvěžující a současně exotická vůně v nádherném designovém flakonu od amsterodamské značky.

Orientační cena: 1400 Kč

Proč je Men EDT od Scotch & Soda na 2. místě?

Druhé místo u mě získala toaletní voda Scotch & Soda Men EDT. Krásný flakon tohoto parfému s černými a zlatými prvky vás na první pohled určitě nadchne svým designem. A není divu – je opravdu elegantní a nadčasový. Ale nejdůležitější ze všeho je samozřejmě náplň, která je také skvělá. Tato toaletní voda pro muže je totiž kombinací exotiky a svěžesti.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (aurio.cz) se objevily pochvalné komentáře, podle kterých je tahle vůně naprostá pecka a prý funguje „na manželku i na holky z práce“. A výborně si tento produkt vede i na zahraničním Amazonu, kde se o něm píše, že jde o vůni mužnou, pěknou, výjimečnou a ničím nerušivou. Někteří podotýkají, že ji kupují opakovaně, protože ji „milují“. Podle těchto recenzí se také zdá, že parfém rády kupují ženy svým manželům a partnerům, protože jim na nich mimořádně voní, takže si troufám tvrdit, že jde o skvělý tip na dárek.

Více informací

A nakonec něco málo ke konkrétnímu složení tohoto parfému: jeho hlavu tvoří bergamot, kardamom a estragon, srdcem je muškátový oříšek, kašmírové dřevo a vetiver. A základ? Ten zaujme díky fazoli Tonka, pižmu a vanilce.

Za 40 ml této vůně zaplatíte okolo cca 1400 korun a 90 ml necelých 2000 korun.

3. místo

Toni Gard TONI

Nekonvenční parfém se dřevitými tóny, který je unisex, takže ho můžete používat vy i vaše partnerka.

Orientační cena: 750 Kč

Proč je parfemovaná voda TONI d značky Toni Gard na 3. místě?

Třetí místo jsem věnovala nekonvenční parfémované vodě od značky Toni Gard, která okouzlí dřevitými, mírně orientálními tóny. Jedná se o unisex parfém, takže bude vhodnou volbou pro obě pohlaví; jak pro muže, tak i pro ženy. To ale neznamená, že bude na každém vonět stejně. Tahle voda totiž interaguje s pokožkou a výsledek je tudíž vždy plně individuální.

V této jedinečné vůni konkrétně ucítíte: bílý cedr, ambroxan, pižmo a ambru.

Uživatelské recenze

Skvělá hodnocení na tento parfém jsem zaznamenala na Amazonu, kde mu většina uživatelů přidělila pět hvězdiček. Lidé tady vůni Toni označují za čistou, svěží a příjemnou. Někteří dokonce v tomto případě chválí příznivý poměr ceny a kvality.

A pokud se rozhodnete koupit tento produkt na e-shopu aurio.cz, rozhodně nešlápnete vedle. Podle zákaznických recenzí na Heurece i na zbozi.cz je to spolehlivý a ověřený prodejce s krásnými přehlednými internetovými stránkami. Zboží z tohoto obchodu je prý expedováno velice rychle a lidé se tady chválí komunikaci s e-shopem (ochotně vám tady poradí a navedou vás). Bokem nicméně nezůstává ani velký výběr zboží, což je také hodně často zmiňovaná přednost.

Další informace

Unikátním rysem tohoto parfému dále je, že není založen na bázi tradiční třístupňové pyramidy „hlava, srdce, základ“, ale jeho položky se po aplikaci rovnoměrně rozvinou (všechny najednou) a splynou s přirozeností svého nositele. A právě to mu (mimo jiné) dodává jedinečnost.

Cena této vody se pohybuje okolo 750 Kč za 40 ml.

4. místo

Scotch & Soda Men Island Water EDP

Orientační cena: 1100 Kč

Proč jsem vybrala parfémovananou vodu Men Island od Scotch & Soda?

Jelikož se jedná o další skvělou vůni od amsterodamské módní značky Scotch & Soda, díky níž byste si měli připadat jako na slunečné dovolené u moře, i když jste zrovna úplně někde jinde. Na začátku můžete ucítit svěží brazilské mango a hroznové listy v kombinaci s bergamotem. O něco později vás vůně nadchne srdcem, které vás rozmazlí tóny santalového dřeva, konopí a šalvěje. A základ? Ten tvoří ambrové dřevo, pižmo a akordy whiskey, díky nimž jde o vřelou a svůdně krásnou vůni pro charismatické muže.

Co se týče ceny, k dispozici máte menší 40ml balení za cca 1100 korun a pokud se vám vůně zalíbí a budete chtít, aby vám vydržela dlouho, sáhnětě po větším flakonku s 90 ml parfemované vody, který stojí necelých 1600 korun.

5. místo

Scotch and Soda EDP I AM pro muže

Orientační cena: 1300 Kč

A čím mě zaujala vůně I am (rovněž od značky Scotch & Soda) ?

Do třetice jsem do srovnání zařadila i tuhle vůni od Scotch & Soda, protože je určená mužům, kteří se nebojí být jiní. Mužům, kteří mají odvahu nebýt pouze jedním z davu. Hlava parfému je bergamot, růžový pepř a svěží mátový olej. Srdcem je olej z geránie, levandule a šalvěje. Základ tvoří cedrové dřevo, cist španělský a vetiverový olej. Tuto vůni navíc vytvořil parfumér a umělec Philippine Courtière, který pracuje pro prestižní značky parfémů Firmenich.

A jaká je cena tohoto luxusního parfému? 60 ml stojí cca 1300 korun.

6. místo

Lamazuna Tuhý parfém Tajemný les

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila tuhý parfém Tajemný les od značky Lamazuna?

Protože se jedná o stoprocentně přírodní tuhou vůni, která se aplikuje na pulzní body (zápěstí, krk, oblast za ušima), které nejen krásně navoní, ale díky obsahu BIO kakaového másla, BIO karnaubského vosku a vitamínu E pleť hydratuje, regeneruje a chrání.

Ale zpátky k vůni. Ta je svěží a vyniká povzbuzujícími tóny máty, eukalyptu a dřevin – konkrétně hlava ukrývá jedlové jehličí, eukalyptus a rozmarýn, v srdci ucítíte cedr, mátu a jedli, zatímco základ vyniká vůní vetiveru a gaujakového dřeva. Stejně jako parfém ze třetího místa – Toni Gard TONI – i Tajemný les od Lamazuna je unisex, takže je super jak pro muže, tak pro ženy.

20ml balení s nerezovou dózičkou stojí cca 400 korun. Nicméně po vypotřebování už vám bude stačit koupit pouze náplň, která je levnější – stojí přibližně 280 korun.

7. místo

Paco Rabanne 1 Million Elixir Intense EDP

Orientační cena: 1900 Kč

Čím mě zaujala vůně 1 Million Elixir Intense od Paco Rabanne?

Dechberoucí zlatý obal s nádechem luxusu, to je vůně 1 Million Elixir Intense. Tahle novinka letošního roku 2022 je silná, hluboká a smyslná.

Hlavou parfému je jablko a artemisia. Srdce reprezentuje osmanthus, růže a cedr. A základ je vanilka, Tonka fazole a pačule.

A kolik stojí? 50 ml vás vyjde na cca 1900 korun.

8. místo

Giorgio Armani Acqua di Gio Pour Homme

Orientační cena: 1700 Kč

Proč jsem vybrala vůni Acqua di Gio Pour Homme od Giorgio Armani?

Acqua di Gio Pour Homme je nesmrtelná klasika, která nikdy nezevšední. Čistá, svěží a dokonale charismatická. Tento parfém cílí na muže, který je napojen na přírodu a touží být její součástí. Hlavu parfému tvoří pomernač, limeta a mandarinka, jasmín, bergamot a citron. V srdci odhalíte brambořík, muškátový ořech, koriandr, fialku, frézii, vůni moře, broskev, hyacint a růži. A v základu jsou takové skvosty jako ambra, pačule, dubové a cedrové dřevo nebo bílé pižmo.

A na kolik vás vyjde? 50 ml stojí cca 1700 korun.

9. místo

Pánský parfém Regina Roses

Orientační cena: 460 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila pánský parfém Regina Roses?

Růžový olej vnáší do tohoto parfému krásné květinové podtóny, které se hodí pro aktivního a mladistvého muže, jenž hledá vůni, která je výjimečná a neopakovatelná. Parfém konkrétně obsahuje esenciální olej ze vzácné bulharské růže „Rosa Damascena“, která mu dodává punc luxusu a aristokratické vznešenosti.

Výhodou je, že se jedná o antialergický parfém bez parabenů a konzervačních látek.

A jaká je jeho cena? 60 ml stojí cca 460 korun.

10. místo

Hugo Boss No.6 Night Toaletní voda

Orientační cena: 1370 Kč

A proč srovnání zakončuji toaletní vodou No.6 Night od Hugo Bosse?

Protože je to klasika, která umí nadchnout stále znova a znova. Jedná se o nadčasový kousek, který sedne každému aktivnímu muži. Tato vůně je na trhu od roku 2010 a stále je žádaná a velmi populární. 

Vůně je kombinací aroma březových lístků, kardamonu, dřevitého základu a tónů pižma.

A jaká je cena? 200 ml stojí cca 1370 korun.

Závěrem

Parfém vám dokáže dodat žádaný sexappeal, pokud zvolíte takovou vůni, která vám opravdu sedne. Vyzkoušejte některý z konvenčních parfémů, nebo si nechte na míru namíchat vaši jedinečnou a unikátní vůni. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu parfému, vždy ji zkoušejte přímo na kůži a nechte ji rozvinout, protože se může stát, že za několik minut či hodin vám bude vonět úplně jinak.

Na základě důkladného průzkumu bych vám určitě doporučila celosvětově populární parfém Christian Dior Sauvage, na který dle recenzí nedá dopustit mnoho mužů. Je inspirovaný divokou přírodou a ucítíte v něm tóny bergamotu, santalového dřeva a fazolí tonka. Svěžím bergamotovým aroma v kombinaci s exotickým kašmírovým dřevem a dalšími hřejivými tóny vás uchvátí toaletní voda Scotch & Soda Men od moderní amsterdamské značky. A za vyzkoušení stojí i unikátní parfémovaná voda Toni Gard TONI, která je unisex, takže se hodí pro muže i ženy, a navíc se od klasických vůní liší tím, že se v ní jednotlivé složky rozvíjí najednou, což přináší zase úplně jiný a velmi příjemný „čichový“ zážitek.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Parfém

[2] Wikipedie (CZ): Silice

[3] Healthline (ENG): How to Know If Your Perfume Is Poisoning You

[4] PubMed Central (ENG): Perfume formulation: words and chats

[5] PubMed Central (ENG): The search for new fragrance ingredients for functional perfumery 

4.8/5 (Počet hlasů: 5)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »