10 nejlepších dámských parfémů – recenze

Shrnutí: Hledáte ten pravý dámský parfém? Pak vás snad potěším, protože jsem pro vás udělala průzkumu trhu a srovnala deset vůní, které jsou velmi kvalitní a uživatelsky oblíbené. Které to jsou?

 • První místo u mě jednoznačně získal ikonický parfém La Vie Est Belle od Lancôme, která je květinovo-ovocný, přirozený a naprosto okouzlující.
 • Na 2. místo jsem vybrala niche parfémovanou vodu Toni Gard TONI, která je unisexová a vyniká dřevitými tóny ambry, pižma a cedru.
 • A 3. příčku jsem věnovala orientální vůni Chopard Cašmir, která je kvalitní a současně cenově příznivá. Vyniká kořeněnými, ovocnými i květinovými tóny.

V článku se dále dozvíte:

Vše o parfémech a vůních – jak vznikly, jak se vyrábí, co to je parfémová pyramida a jak se parfémy dělí. Také vám poradím, jak vybrat ten pravý parfém a jak jej správně nanášet.

TOP  1. místo

Lancôme La Vie Est Belle

Orientační cena: 2300 Kč
Proč 1. místo?

Protože tohle je nádherná květinově-ovocná vůně, která vychází z myšlenky přirozené krásy. Je určena pro všechny ženy, které dokáží najít potěšení i v obyčejných věcech.

2. místo

Toni Gard TONI

Orientační cena: 750 Kč
Proč 2. místo?

Jde totiž o nekonvenční, unisex parfém. Na rozdíl od většiny parfémů se jeho složky rozvíjejí najednou,nikoli postupně. Základem vůně je bílý cedr, ambroxan, pižmo a ambra.

3. místo

Chopard Cašmir EDP

Orientační cena: 600 Kč
Proč 3. místo?

Neboť jde o úžasnou orientální vůni, která v sobě ukrývá šťavnaté tóny ovoce, romantické květy a vůni koření. Pro mnoho lidí se navíc právě tento parfém stal oblíbencem číslo jedna.

Deset nejlepších parfémů pro ženy

Když se řekne parfém, každý člověk si pravděpodobně ihned představí svou oblíbenou vůni. A nemusí to být jen jeho osobní parfém, může to být cokoliv. Vůni léta a prázdnin u babičky, aroma čerstvě upražené kávy či silný závan orientálního koření při vaření vánočního punče. Každá vůně je osobitá a každý člověk má tu svou oblíbenou. 

 • Název parfém pochází ze slova perfumare, které v doslovném překladu znamená „prokouřit“. Parfém býval často asociován s kadidlem, které se používalo a stále používá na čištění a provonění prostor.
 • Parfém je tedy substance, která má příjemnou vůni a obsahuje různé extrakty z rostlin, květin i ovoce. Říká se, že symbol každé ženy je její parfém. Tušila to už slavná Coco Chanel, která kdysi řekla, že: „Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už odešla.“

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Jak parfémy vznikly?

Parfémy nejsou výdobytek dnešní doby, jejich historie sahá poměrně daleko. Otočíme-li se do minulosti, ocitneme se ve starověké Mezopotámii, kde žil první známý parfumér Tapputi, a to cca 1200 let před naším letopočtem. Odtud se voňavé kouzlo šířilo do Egypta, Řecka a Říma, Persie a nakonec až do Evropy.

Mezi Egypťany se parfémy těšily velké oblibě. Ti obecně měli rádi veškerou kosmetiku a když byla voňavá, tak ji doslova zbožňovali. Uvádí se, že právě původní obyvatelé Egypta macerovali rostliny a květiny v oleji, kterými buď balzamovali zesnulé nebo je používali právě jako osobní parfém. Parfémy se stávaly čím dál více oblíbené a proto není divu, že se jejich drahá výroba rozšířila. Jejich používání však bylo výsadou těch nejbohatších. Láska k parfémům dosáhla svého vrcholu v období slavné královny Kleopatry.

V Řecku byl vývoj parfémů trošku jiný než v Egyptě. Zde byla jejich výroba výsadou pouze žen – alespoň tedy v prvopočátku.

O vzniku parfémů u nás se bohužel nedochovalo velké množství informací. Nicméně, pravděpodobně se začaly používat za vlády šlechtických rodů Pernštejnů a Rožmberků a nejprve se připravovaly pouze v tehdejších lékárnách. První kompozice parfémů se na území Čech začaly vyrábět až na konci 19. století.

Jak se parfémy vyrábí?

Výroba parfémů je jakási alchymie. Je to krásné voňavé řemeslo, které je více poslání než povolení. Výroba voňavých esencí má svá daná pravidla a postupy, které je potřeba dodržovat. Nejčastěji se využívají rostlinné silice, se kterými se dále pracuje.

Přírodní silice obsahují terpeny, což jsou organické sloučeniny, které jsou k destilaci velmi důležité. Dále pak nesmí chybět sloučeniny síry a další aromatické sloučeniny, jako jsou fenoly, aromatické aldehydy a další. Za jejich využití může být destilace úspěšná. Když zreagují terpeny s kyslíkem, dochází také ke vzniku alkoholu, který nese v parfému vůni. A jak to tedy probíhá? Tekutina, která je součástí rostlinných buněk rostlin se zahřeje spolu s jinou tekutinou, která se nemísí s vodou. Vznikne pára, která se ochladí a kondenzuje.

Poté co se pára ochladí a uchová, následuje její transport do kondenzátoru, kde opět mění skupenství na kapalné. Teplota kondenzátu je cca 25 – 30 °C. Nemůže být vyšší, jelikož by jinak nastaly nechtěné chemické změny.

Zde dochází k oddělení silic z vodního roztoku, který vytéká ze zmíněného kondenzátoru. Oddělenou silici je nutné přefiltrovat a důkladně vyčistit, aby vznikla kvalitní a čistá finální vůně.

Co to je parfémová pyramida?

Jedná se o tři fáze vůně, hlava, srdce a základ, které tvoří jeden celek. Říká se jí také Olfaktorická pyramida.

Ingredience hlavy ucítíte v parfému jako první. Většinou jsou lehké nebo naopak ostré, osvěžující a těkavé. Jejich hlavním úkolem je zaujmout. I když se vůně později ještě rozvine, nejdůležitější je první dojem.

Hlava vydrží vonět cca čtvrt hodiny. Říká se ale, že vás musí zaujmout do dvou minut, jinak si konkrétní parfém nevyberete.

Nejčastějšími ingrediencemi, které ucítíte v hlavě parfému, jsou citrusy, jahody, zelené jablko, rybíz, šalvěj či pelyněk.

Srdce představuje opravdové jádro parfému. Bez něj by nebyl tím, čím je. Vůně srdcových tónů vydrží několik hodin. Takové nejznámější ingredience srdce jsou různá koření, květy, Tonka či kadidlo.

Základ je to, co parfém zabarvuje. Základní tóny nastupují cca po jedné hodině od aplikace. Srdce postupně slábne a základ nakonec převáží.

Jaké se parfémy dělí?

 1. Eau de Parfum – jedná se o parfémovanou vodu, kde je podíl vonných látek 12 – 15 %.
 2. Eau de Toilette –  toto je toaletní voda s podílem vonných látek 6 – 12 %.
 3. Eau de Cologne – značí kolínskou vodu, kde je podíl vonných látek 4 – 6 %.
 4. Eau de Solide / Sport – takzvaný splash perfume, který má podíl vonných látek 1 %.
 1. Květinové vůně – asi nejvíce oblíbená sorta vůní. Většinou obsahují složky jako je růže, šeřík či jasmín.
 2. Citrusové vůně – svěží, lehké a ideální na léto. Nesou v sobě hlavně aroma pomerančů, verbeny, limety či mandarinky. Často se kombinují s dřevitými tóny.
 3. Orientální vůně – kdo má rád jinakost a chce vonět opravdu odlišně, sahá po orientálních vůních. Jsou smyslné, teplejší a hodně kořeněné. Často obsahují vanilku, pačuli či kadidlo.
 4. Dřevité vůně – jsou smyslné a hodí se na zimní či podzimní období. Jejich součástí bývá cedrové a santalové dřevo.
 5. Kožené vůně – tato kategorie zahrnuje prvky, které simulují přirozenou vůni kůže. Může obsahovat tóny tabáku.

Jak si vybrat parfém?

Ideální si parfém vždy vyzkoušejte na vlastní kůži, protože na pokožce každého člověka může stejný parfém vonět zcela jinak. Parfém nastříkejte a nechte minimálně hodinu rozležet, aby se usadily všechny jeho tóny. Nekupujte ho tedy hned, ale počkejte si na konečný výsledek, protože to, co vám voní na první dobrou, nemusí vonět za pár minut či hodin.

 • Doporučuje se nezkoušet více než tři vzorky parfémů najednou, abyste byli schopni vůně rozlišit.
 • Ve většině parfumerií mají k dispozici kávová zrna, která pomáhají neutralizovat čich – nebojte se je použít, pomůže vám to.

Jak správně aplikovat parfém?

Nejlepší způsob je nanést ho na pulzní body jako je zápěstí, krk nebo za ušima, kde probíhá krevní oběh těsně pod povrchem pokožky, proto v těchto místech pokožka vydává větší teplo a napomáhá lepšímu uvolňování vůně.

 • A takový tip – naneste si na zápěstí trošku klasické vazelíny a poté nastříkejte parfém. Zápěstí už netřete o sebe. Tímto způsobem na vás vůně vydrží mnohem déle.
 • A pamatujte, že parfém nepatří na oblečení – nejen, že parfém bude vonět na textilu jinak a většinou hůř, obsažené složky mohou také trvale poškodit vaše oblečení.

1. místo

Lancôme La Vie Est Belle

Nádherná květinově-ovocná vůně, která podtrhne vaše sebevědomí.

Orientační cena: 2300 Kč

Proč je parfém La Vie Est Belle od Lancôme na 1. místě?

První místo v mém žebříčku patří vůni La Vie Est Belle (v překladu Život je krásný) od značky Lancôme. Tohle je totiž smyslná a „tak trochu jiná“ květinová vůně pro ženy. Onu jinakost parfémované vodě dodává Tonka fazole, díky které má její aroma nenapodobitelnou jiskru. 

Tato vůně hodí se pro každou ženu, která se nebojí vyniknout a zazářit, je sebevědomá a zná svou cenu.

Uživatelské recenze

A jak si tahle vůně vede v uživatelských recenzích? Rozhodně skvěle! Na Heurece se drží okolo 97 % a na zbozi.cz na 95 %, což je vzhledem k bohatému počtu recenzujících skvělé číslo. A lidé ji tady charakterizují jako příjemnou, nevtíravou, luxusní, lehce citrusovou, svěží či smyslnou. Také se tu píše, že vůně La Vie Est Belle dlouho vydrží, a někteří ze zákazníků si dokonce pochvalují její cenu.

Další výborné ohlasy jsem pak našla na stránkách arome.cz, kde se objevuje spoustu dalších adjektiv popisujících podstatu téhle vůně. Figurují mezi nimi například teplá, sladká, ženská nebo vášnivá. Plus – jedna zákaznice tvrdí, že na ní vůně vydrží i deset hodin.

Více informací

Koncept vůně La Vie Est Belle podporuje přirozenou krásu a půvab každé ženy. Hlavu tvoří hruška a černý rybíz, srdcem je kosatec, jasmín a květ pomerančovníku. A základem je zde vanilka, pralinky, výše zmíněná Tonka a pačule.

Cenově se produkt pohybuje okolo 2300 Kč za 100 ml.

2. místo

Toni Gard TONI

Nekonvenční unisex parfém se dřevitými tóny.

Orientační cena: 750 Kč

Proč je vůně TONI d značky Toni Gard na 2. místě?

Na druhou příčku jsem umístila nekonvenční parfémovanou vodu od značky Toni Gard, která okouzlí dřevitými, lehce orientálními tóny. Jedná se o unisex parfém, takže bude vhodnou volbou jak pro ženy, tak i pro muže. To ale neznamená, že bude na každém vonět stejně. Tahle voda totiž interaguje s pokožkou a výsledek je tudíž vždy plně individuální.

V této jedinečné vůni konkrétně ucítíte: bílý cedr, ambroxan, pižmo a ambru.

Uživatelské recenze

Skvělá hodnocení má parfém na Amazonu, kde mu většina uživatelů přidělila pět hvězdiček. Lidé tady vůni Toni označují za příjemnou, svěží a čistou. Někteří pak chválí příznivý poměr ceny a kvality.

A pokud se rozhodnete koupit tento produkt na e-shopu aurio.cz, uděláte jenom dobře. Podle zákaznických recenzí na Heurece i na zbozi.cz se jedná o ověřený a spolehlivý obchod, který má krásné, přehledné webovky, zboží expeduje velice rychle a v neposlední řadě si tady lidé chválí komunikaci s e-shopem (prý jsou velice ochotní pomoct a poradit). Stranou pak nezůstává ani velký výběr zboží, což je v komentářích také velice často zmíněno.

Další informace

Zajímavostí tohoto parfému také je, že není vyroben na základě tradiční třístupňové pyramidy „hlava, srdce, základ“, ale jeho položky jsou lineární, po aplikaci se rovnoměrně rozvinou (všechny naráz) a „splynou“ s přirozeností svého nositele.

Cena této vody se pohybuje okolo 750 Kč za 40 ml.

3. místo

Chopard Cašmir EDP

Sladká vůně s orientálními tóny, kterou si zamilujete.

Orientační cena: 600 Kč

Proč je parfém Cašmir od značky Chopard na 3. místě?

Třetí místo si u mě získal parfém od značky Chopard s názvem Cašmir, protože se jedná o zajímavou kombinaci květinových, ovocných a kořeněných tónů. Výsledná vůně působí orientálně, což dále podtrhává přítomnost santalového dřeva a pačuli. Produkt Cašmir jsem vybrala také proto, že ho skutečně hodně lidí na srovnávacích fórech označilo za svou ověřenou stálici.

Uživatelské recenze

Na stránkách heureka.cz i na zbozi.cz se o tomto parfému píše, že jde o výraznou vůni, která vydrží celý den, a podle některých zákazníků se výborně hodí do společnosti. Poměrně dost lidí tento parfém také popisuje jako orientální a „těžší“. Pravda ovšem je, že jsem našla i komentáře s opačným názorem (například na stránkách prodejce krasa.cz), které tvrdí, že jde spíše o vůni lehčí. Podle dalších zákazníků je pak tento parfém „hřejivý“ a „zimní“

Kromě toho také lidé chválí design flakonu a jsou i takoví (a že jich není málo), kteří právě tuhle vodu v komentářích označují za svou dlouholetou „srdcovku“.

Dále o vůni

Součástí vůně Cašmir jsou následující složky:

 • Hlava = broskev, mango, kokos, bergamot, pomeranč
 • Srdce = jasmín, konvalinka, pelargónie
 • Základ = vanilka, jantar, santalové dřevo, pačuli, pižmo

Je to skvělá volba pro všechny, kteří milují sladké orientální vůně.

Za lahvičku tohoto orientálního parfému zaplatíte přibližně 600 Kč za 100 ml.

4. místo

LANVIN Eclat D´Arpege

Orientační cena: 450 Kč

Proč jsem vybrala Eclat D´Arpege od značky Lanvin?

Parfém pro ženy vyniká krásným fialovým flakonem a vyjadřuje eleganci, smyslnost a ženskost v pravém slova smyslu. Lanvin Eclat D´Arpege je svěží, jemná, ale plná vůně s výraznými tóny. Tato vůně je na trhu již od roku 2002 a od té doby se stále těší velké přízni.

Hlavou parfému je sicilský citron a lístky zeleného šeříku. Jeho srdcem jsou květy vistárie, lístky zeleného čaje, červená pivoňka, květy broskvoně a čínský osmanthus. Základ ve finále rozehrává tóny libanonského bílého cedru, pižma a ušlechtilého jantaru.

Kolik tento parfém stojí? 30 ml stojí cca 450 korun.

5. místo

Scotch & Soda Women Island Water EDP

Orientační cena: 1200 Kč

Čím mě zaujala vůně Women Island Water od značky Scotch & Soda?

Elegantní a zlatavý flakon, který v sobě nese hřejivou dřevitou ovocno-květinovou vůni. Na první nádech ucítíte černý rybíz, semen angeliky a po chvilce i ženský jasmín a lončatník s kokosovými tóny. A ve finále nesmí pačule, exotické dřevo a kůže se stopou mořské soli, což je samotný základ parfému.

Parfém od značky Scotch & Soda pochází z Amsterdamu a přináší s sebou lásku a kouzlo přítomného okamžiku. Užijte si ji!

A na kolik vás vyjde? 40 ml stojí necelých 1200 korun.

6. místo

TOCCA Bianca EDP

Orientační cena: 630 Kč

Proč jsem vybrala vůni Bianca od značky TOCCA?

Krásná lahvička se zlatým uzavíráním a blankytně modrým parfémem. To je TOCCA Bianca EDP. Flakonek i krabička jsou opravdu nádherně propracované, stejně jako jejich obsah. Toto balení doslova volá po vystavení na poličce v koupelně nebo v ložnici.

Hlavu tohoto parfému tvoří tóny citronů a mandarinek. Jeho srdcem je svěží zelený čaj a něžná růže. Základem je pak pižmo a cukr.

Jedná se o svůdně sladkou vůni s nádechem mořských útesů jižní Itálie, která je i přes sladkost svěží. Skvěle se hodí jak na večerní akce, tak přes den.

A kolik stojí? 20 ml cca 630 korun.

7. místo

JAGAIA Olejový roll-on parfém Femme

Orientační cena: 1000 Kč

Čím mě zaujal olejový roll-on parfém Femme od značky JAGAIA?

Protože jde o 100% přírodní vůni, která je navíc kompletně vyrobená v České republice. Líbí se mi, že má základ v BIO mandlovém a jojobovém oleji a nanáší pomocí roll-onu, takže kromě vůně i pečuje o pokožku. Co se týče vůně, Femme 01 oplývá uklidňující levandulí, smyslným ylang-ylang a citronová tráva jí dodává špetku svěžesti. Uvnitř skleněné lahvičky se v oleji navíc „koupou“ ručně sbírané květy divoké levandule z beskydských hor.

Tato vůně je opojně inspirativní a dle slov výrobce „vlévá krev do žil“.

5ml balení stojí necelých 1000 korun.

8. místo

Kvitok Toaletní parfém Glamorous

Orientační cena: 530 Kč

Proč jsem vybrala toaletní parfém Glamorous od Kvitok?

Další stoprocentně přírodní vůní je Glamorous od slovenské značky Kvitok, která se navíc pyšní 20 % vonných složek v základu, proto hrdě nese označení EDP (Eau de Parfum), díky čemuž nabízí výdrž na několik hodin.

A jak voní? Sladce květinově, prostě něžně. A proto ji může nosit jakákoli žena, slečna či dívka. Když si k vůni poprvé přivoníte, ucítíte svěží pomeranč a bergamot, na které navazují tóny badyánu a jasmínu. To vše zakončuje cedrové a santalové dřevo, ale také hřejivá vanilka.

A navíc – 30 ml balení zakoupíte za velmi příjemnou cenu cca 530 korun.

9. místo

Lamazuna tuhý parfém Dotek léta

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila tuhý parfém Dotek léta od francouzské značky Lamazuna?

Tato vůně mě zaujala proto, že je opět 100% přírodní a zároveň má tuhou konzistenci, což je příjemné třeba na cestování – v balení navíc máte plechovou dózičku, která vůni spolehlivě ochrání. Také si po spotřebování můžete koupit náhradní náplň, ale dózička vám zůstane, což je ekologické a udržitelné.

Ale teď už k samotné vůni, ve které se snoubí květinové, ovocné a dřevité tóny – konkrétně mimóza, fík a cedr.

20ml balení s dózičkou stojí cca 400 korun a náhradní náplň je samozřejmě levnější – její cena se pohybuje okolo 280 korun.

10. místo

Scotch & Soda I AM EDP

Orientační cena: 1300 Kč

Proč srovnání zakončuji I AM od Scotch & Soda?

Tato vůně od amsterdamské módní značky Scotch & Soda se hodí pro každou výraznou ženu, která je oplývá temperamentem. Ve vůni se prolínají ovocné tóny jablka a melounu, spolu s něžnou růží. Na závěr ucítíte příjemný hřejivý kašmír v kombinaci se santalovým dřevem. Je svěží, ale zároveň velmi dominantní a výrazná.

Za vznikem tohoto parfému stojí umělec a parfumér Philippine Courtière. Luxusní design flakonu vytvořilo designérské studio z Německa, Christian von der Heide.

Jaká je cena? 60 ml stojí cca 1300 korun.

Závěr

Výběr parfému není jednoduchá věc. Někdy trvá i řadu let, než si najdete ten svůj pravý, ke kterému se budete stále vracet. Důležité je výběr neuspěchat, nechat parfém správně rozležet a rozhodnutí pořádně promyslet. V tomto článku najdete deset tipů na krásné a kvalitní parfémy, z nichž zcela nejoblíbenější je asi Lancôme La Vie Est Belle s nádhernou květinově-ovocná vůní, která sluší všem ženám a její tváří je světoznámá herečka Julia Roberts. Pokud toužíte po něčem více niche, zkuste unisex vůni Toni Gard TONI s nekonvenční kombinací ambry, pižma a cedr, které se rozvíjejí všechny najednou oproti klasickým vůním, v nichž se tóny rozvíjejí postupně. Cenově přijatelná a zákaznicky velmi populární je také orientální vůně Chopard Cašmir s kořeněnými přísadami. Přeji vám šťastnou ruku při výběru!

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Parfém

[2] Wikipedie (CZ): Silice

[3] Healthline (ENG): What to Do About a Perfume Allergy

[4] PubMed Central (ENG): Perfume formulation: words and chats

[5] PubMed Central (ENG): Perfume and Flavor Engineering: A Chemical Engineering Perspective

4.7/5 (Počet hlasů: 3)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »