TOP 12: nejlepší opalovací krémy – recenze a jak vybrat

Co jsou to opalovací krémy, jak fungují a jak vybrat ten nejlepší? Proč, jak a kdy opalovací krém používat? Co znamená SFP faktor?

TOP  1. místo

Mádara
opalovací krém

Orientační cena: 900 Kč

Výborné SPF 50 na pleť s kyselinou hyaluronovou, resveratrolem a kmenovými buňkami z včelníku chrání pleť před UV zářením, městským znečištěním a modrým světlem.

2. místo

Wooden Spoon opalovací tělové mléko

Orientační cena: 800 Kč

Bio tělové mléko s minerálním UV filtrem a SPF 50 chrání pokožku před působením slunečního záření a zároveň ji díky svému složení pěkně hýčká. Vhodné pro celou rodinu.

3. místo

Eco Cosmetics opalovací krém neutral

Orientační cena: 600 Kč

100% přírodní opalovací krém bez parfemace s extra vysokým ochranným SPF faktorem 50 je určen pro velmi citlivou a dětskou pleť. Obsahuje olivový olej, který o pokožku pečuje.

Dvanáct nejlepších opalovacích krémů

Co je to opalovací krém a k čemu slouží?

Opalovací krém zná asi každý, nicméně ruku na srdce, ne každý mu věnuje takovou důležitost, jakou by si zasloužila naše kůže. “Opalovák” totiž není důležitý pouze na dovolenou v přímořském letovisku, ba naopak. Měli bychom ho používat ideálně celoročně na denní bázi. Opalovací krémy mohou totiž sloužit jako preventivní ochrana kůže.

I když je pod mrakem nebo dokonce zataženo, škodlivé paprsky dopadají na naší pokožku neustále. A je proto důležité zařadit opalovací krémy do běžné rutiny. Jako důkaz vám poslouží bezesporu zdravější kůže s minimem vrásek. 

Sluneční záření je dokonalý a nejpřirozenější zdroj energie, je také zásobárnou životně důležitého vitamínu D, ale i tak, je důležité zůstat obezřetný. Kůže je ochranná bariéra našeho těla, avšak co se skrze ni dostane, to pluje celým organismem.

Opalovací krémy se mohou velmi lišit. Výrobci, značky, složení i konzistence. Než si nějaký vyberete, věnujte mu pozornost. Čtěte pozorně složení, ale i recenze uživatelů a nebojte se zeptat například svého dermatologa.

Pokud to vezmeme zeširoka, tak opalovací krémy obsahují opravdu široké spektrum důležitých látek. Některé umí pohlcovat ultrafialové záření, další ho odráží. Látky, které světlo pohlcují, jsou různé aromatické sloučeniny a ty, které ho odráží, jsou anorganické materiály jako je například oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý. Jednodušeji řečeno se jedná o látky, které umí odrážející dopadající záření odklonit jako zrcátka pryč.

Proč je vhodné používat přírodní opalovací krémy místo syntetických?

Už jenom selským rozumem dojdeme k závěru, že syntetické krémy mohou být takový chemický koktejl, který může naší kůži i uškodit. Proto je důležité si zjistit, co jednotlivé zkratky ve složení znamenají a věnovat jim pozornost.

Jaké látky patří mezi ty nejvíce škodlivé?

 • Konzervanty (parabeny)
 • Alkoholy
 • Silikony
 • Syntetické parfémy 
 • Oxybenzon – tato synteticky vytvořená sloučenina se spolupodílí na rozsáhlém zániku korálových útesů
 • Aktivní látka EHMC (ethylhexyl metoxycinamát) –  když přijde EHMC do kontaktu s ultrafialovým zářením, může prokazatelně poškodit buňky lidské DNA 

Dejte si na složení opravdu pozor, protože kůže má mnohem větší funkci než by se mohlo na první dojem zdát.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Co je to SPF?

Mnoho kosmetiček a kosmetických beauty blogerek mluví o termínu „SPF“ poměrně často. Radí ženám, dívkám, ale i mužům, aby používali krémy s tímto faktorem jako závěrečný krok denní péče. Proč? SPF neboli Sun Protection Factor je číslo, které uvádí stupeň ochrany před UVB zářením. Čím je číslo vyšší, tím více tohoto záření blokuje.

 • SPF 10 1/10 ultrafialového záření 
 • SPF 20 1/20 ultrafialového záření
 • SPF 30 1/30 ultrafialového záření a tak dále.

Je to tedy přímá úměra – čím vyšší je číslo SPF, tím vyšší ochrana.

Jak vybrat kvalitní opalovací krém?

Než vejdete do obchodu nebo na e-shop, udělejte si takový průzkum trhu. Dejte si alespoň malou práci s analýzou produktů. Zjistěte si, jaké existují přírodní značky, pročtěte si recenze a složení. Hledejte minerální filtry, jejichž funkci jsme zmínili již výše. Další bod na pomyslném seznamu „pro a proti“ by mělo být co nejpřírodnější složení. Pokud bude mít krém i certifikaci, tak jen a jen dobře! Za zmínku stojí například EcoCert Organic Cosmetic nebo COSMOS Organic a mnoho dalších.

Opalovací produkty pro děti by měly mít ideálně alespoň SPF 15, ale při pobytu u vody, moře nebo kdekoliv na přímějším slunci určitě sáhněte po SPF 50.

Je důležité vědět, že organické opalovací krémy vzniknou tak, že se smíchají minerální filtry s rostlinnými oleji nebo másly. Po aplikaci přírodního krému budete mít na pokožce velmi jemnou a lehoučkou vrstvu takzvaných „micro zrcátek“, která odrážejí nebezpečné záření a chrání kůži.

Opalovací krémy se prodávají v těchto formách: 

 • Krémy
 • Tělová mléka
 • Spreje
 • Oleje
 • Pěny
 • Tyčinky (sticky)

Proč je slunce pro zdraví důležité?

Slunce k životu potřebujeme stejně tak hodně jak vzduch k tomu, abychom mohli dýchat. Bez hřejivého slunečního záření se neobejdeme. Pokud se před ním budeme správně chránit, bude vše v rovnováze, a vytěžíme z něj jen benefity.

 • Sluneční záření dodává pozitivní energii.
 • Díky sluníčku se nám v těle tvoří zásadní vitamín D, který je nezbytný pro syntézu a vstřebávání vápníku, fosforu a dalších minerálů a zároveň podporuje funkci kardiovaskulárního systému.

Co může slunce způsobit nechráněné kůži?

Popravdě, není toho úplně málo. Jako první v pomyslné frontě stojí určitě hluboké a předčasné vrásky a vše může vygradovat až k rakovině kůže. Ale nebudeme malovat čerta na zeď. Všemu se dá krásně předcházet.

Mezi další problémy patří:

Už jste o alergii na sluníčko slyšeli? Je tak běžná jako třeba ta na lepek nebo laktózu. Jedná se o velmi nepříjemnou věc. A jak se projevuje? Tak, že se pokožka po opalování začne chovat právě jako ta alergická – zrudne, svědí, místy i pálí a mohou se objevit puchýřky.

Asi jsme to zažil každý. Spálení je taková vizitka dovolené v Egyptě 🙂 Opravdu je důležité ochranu kůže nepodcenit, protože kvůli spálené kůži můžete zažít několik nepříjemných dní, se kterými se bude pojit kromě zvýšené citlivosti kůže i únava či teplota. 

A jaká místa jsou ke spálení nejnáchylnější?

 • Nárty 
 • Čelo 
 • Dekolt
 • Ramena
 • Nos
 • Lýtka

Asi nikdo o ně nestojí, i když v dnešní době už velmi dobře pomůže laser k jejich odstranění. Jak ale vznikají? Roli může hrát určitě genetika a věk, nicméně další faktor je beze sporu i  UV záření. Můžete tomu předcházet výběrem dobrých opalovacích prostředků.

Puchýřky od slunce spadají do popálení druhého stupně. Jejich výskyt může doprovázet i zvýšená teplota. Ničeho se nebojte. Chce to jen klidový režim a mazat například panthenolem.

Jak se starat o kůži po opalování?

Nejen ta předopalovací část je důležitá. Neopomíjejte ani péči po slunění. Pokud se kůže opaluje na slunci a pokud není ničím chráněná, dochází k proniknutí UV záření, které uvolňují volné radikály do kůže, což může mít negativní vliv na DNA.

Nejlepší je sáhnout po hydratačním prostředku s panthenolem, aloe vera a báječný je také mrkvový olej. Kůži můžete zchladit i tvarohem nebo jogurtem.

1. místo

Mádara opalovací krém

Orientační cena: 900 Kč

Opalovací krém na pleť SPF 50 od lotyšské značky MÁDARA poskytne vaší kůži před UVB i  řed UVA zářením a volnými radikály. Tento produkt představuje pokročilou emulzi s přírodním oxidem zinečnatým, resveratrolem, kyselinou hyaluronovou a antioxidačními kmenovými buňkami z včelníku.

Tento krém je certifikovaný a pomáhá předcházet všem druhům poškození kožních buněk, včetně dehydratace, vrásek, pigmentace a ztráty objemu. Hodí se pro všechny typy pleti a mimo to poskytne pokožce jemné natónování.

Cena tohoto krému je cca 900 korun.

2. místo

Wooden Spoon opalovací tělové mléko

Orientační cena: 800 Kč

Opalovací mléko Baby & Family SPF 50 od bulharské značky Wooden Spoon ochrání pokožku jak před UVA, tak i před UVB záření a to díky minerálnímu filtru v non nano formě. Produkt obsahuje rostlinné oleje jako jsou bio slunečnicový či kokosový a například bambucké nebo kakaové máslo z certifikovaného ekologického zemědělství, které pokožku vyživují, změkčují a obnovují. Tento opalovací krém se hodí pro celou rodinu včetně dětí. 

Mléko má v sobě neviditelný oxid zinečnatý, který nezanechává bílé stopy na kůži a velmi lehce se nanáší.

Na kolik vás tento produkt vyjde? Cca 800 korun.

3. místo

Eco Cosmetics opalovací krém neutral

Orientační cena: 600 Kč

Tento opalovací krém z Německa je 100% přírodní, neobsahuje žádnou parfemaci a má extra vysoký ochranný SPF faktor 50. Hodí se pro citlivou a dětskou pokožku. Mimo jiné obsahuje olivový olej, který o pokožku pečuje a předchází jejímu vysušení. 

Dále se v něm nachází 100% přírodní minerální filtry, které poskytují velmi rychlou ochranu před UVA i UVB slunečním zářením a je voděodolný.

Opalovací krém Eco Cosmetics neobsahuje žádné chemické filtry, umělé vůně, deriváty z ropy, parafínu či silikonu, nanotechnologie, soli hliníku, parabeny ani PEGy nebo GMO. 

A jaké je cena? Vyjde vás na cca 600 korun.

4. místo

LaSaponaria opalovací krém

Orientační cena: 500 Kč

Velmi jemný opalovací krém od italské značky laSaponaria obsahuje přírodní minerální filtry, který chrání pokožku před UVA i UVB záření. Velmi lehce se aplikuje díky dávkovači, nezanechává bílý film a skvěle se roztírá. Krém se hodí především pro citlivou a alergickou pokožku. Produkt je v bio kvalitě a pyšní se certifikací Cosmetici Biologici.

Tento krém můžete s klidným svědomím použít i u miminek od 2 týdnů věku. 

Produkt obsahuje přírodní minerální filtry oxid zinečnatý a oxid titaničitý, které účinně chrání jak před UVB, tak i UVA slunečnímu záření. Krém je dále odolný vůči vodě a najdete v něm látky jako vitamín E, extrakt ze slunečnice a vodu z granátového jablka.

A jaká je cena? Cca 500 korun.

5. místo

Lavera opalovací sprej sensitive

Orientační cena: 300 Kč

Opalovací krém od německé značky Lavera s faktorem SPF 30 poskytuje pokožce velmi intenzivní ochranu a hodí se i pro citlivou pokožku. Obsahuje skvělou kombinaci minerálních filtrů, které chrání kůži před slunečním zářením. Ve spreji najdete například slunečnicový a kokosový olej v BIO kvalitě, které se postarají o to, aby se pokožka nevysušovala. Tento produkt neobsahuje žádné syntetické UV filtry, silikony, pevné ani tekuté mikroplasty, umělá barviva nebo konzervanty a obal je z 97 % tvořen recyklovaným materiálem.

Cena za tento produkt je cca 300 korun.

6. místo

Acorelle opalovací mléko ve spreji

Orientační cena: 700 Kč

Opalovací mléko na obličej a tělo SPF 30 od francouzské značky Acorelle chrání pokožku před spálením a zarudnutím. Obsahuje minerální filtry, které spolehlivě odráží UV záření. V mléku je obsažen slunečnicový a olivový olej, které pokožku velmi dobře a zároveň šetrně vyživí a účinně ji chrání. Dále pak arganový olej a propolisový extrakt, který chrání pokožku před působením volných radikálů a zpomaluje proces stárnutí.

Cena za toto opalovací mléko je cca 700 korun.

7. místo

Ey! Opalovací krém ve spreji

Orientační cena: 400 Kč

100% přírodní opalovací krém ve spreji od německé značky Ey! obsahuje extra vysoký ochranný SPF faktor 50, který chrání pokožky před škodlivým slunečním zářením a volnými radikály. Neobsahuje žádnou vodu, ale naopak v něm najdete kvalitní rostlinné oleje jako je olivový, jojobový, nebo řepkový. Krém se snadno se aplikuje a roztírá. Hodí se i na obličej a je voděodolný.

Cena za 100 ml je cca 400 korun.

8. místo

Santaverde krém na opalování

Orientační cena: 800 Kč

Opalovací krém od německé značky Santaverde s SPF 20 bez nanočástic obsahuje 100% minerální UV filtry, které chrání pokožku před působením UVA i UVB. Krém má lehkou texturu, rychle se vstřebává  a nezanechává bílé skvrny.

Základem krému je zklidňující a regenerační bio šťáva z aloe vera, která má protizánětlivé účinky, dále pak obsahuje kyselinou hyaluronovou, kokosový a jojobový či ectoin, což je látka, která je schopná chránit DNA kožních buněk před negativními účinky UV záření. 

Produkt se hodí pro všechny typy pokožky a nese certifikaci Natrue, Leaping Bunny a Vegan.

Cena tohoto opalovacího krému je cca 800 korun.

9. místo

Alphanova Sun opalovací krém ve spreji

Orientační cena: 600 Kč

Opalovací krém ve spreji od francouzské společnosti Alphanova s SPF 50 a minerálním filtrem je voděodolný krém s jojobovým, tamanu a slunečnicovým olejem. Dále obsahuje výtažek z Aloe vera, který kůži regeneruje, chrání a zvláčňuje.

Tento krém chrání kůži před UVB i UVA zářením a nezanechává na ní bílý film. Hodí se pro všechny typy pokožky, včetně té citlivé.

Cena za 125 ml je cca 600 korun.

10. místo

Ayan opalovací mléko

Orientační cena: 750 Kč

Opalovací mléko od bulharské značky 100% přírodní kosmetiky AYAN obsahuje pouze šetrné suroviny a hodí se i pro velmi citlivou pokožku a malé děti. Mléko má SPF 50 a k tomu celou řadu přírodních vyživujících látek.

Toto mléko neobsahuje žádná zbytečná aditiva a naopak v něm najdete vysoký obsah oxidu zinečnatého, který odráží sluneční paprsky a efektivně chrání před spálením. Další složky jsou bambucké a kakaové máslo, slunečnicový a kokosový olej nebo také včelí vosk. Produkt je voděodolný, snadno se roztírá a vstřebává.

Cena tohoto mléka je cca 750 korun.

11. místo

Amazinc! Minerální opalovací mléko

Orientační cena: 680 Kč

Tónovací minerální opalovací mléko SPF 50 od české značky AMAZINC! chrání vaši pokožku před UVA i UVB záření a díky olejům jako je mandlový, jojobový, olivový a z pšeničných klíčků je pokožka vyživená a vláčná. 

Mléko se hodí pro celou rodinu včetně těch nejmenších z nás.

Tento produkt se hodí i pro vegany. Mléko je zabaleno v 100% recyklovatelné láhvi. AMAZINC! je hrdým nositelem certifikátu Zero Plastic Inside, který zaručuje nulový obsah mikroplastů v produktu.

A jaká je cena? Cca 680 korun.

12. místo

TIP: Cocosolis Organic opalovací olej Aloha

Orientační cena: 920 Kč

Opalovací olej od bulharské značky ALOHA COCOSOLIS kombinuje rostlinné oleje, které při samotném opalování podporují zdravý odstín pokožky. Produkt neobsahuje žádné UV filtry a tím pádem neposkytuje ochranu proti slunečnímu záření, naopak slouží pro podporu opalování. Kombinujte tedy vždy s klasickým krémem na opalování, který pokožku zároveň i ochrání.

Produkt obsahuje kokosový, jojobový, mandlový, avokádový a konopný olej, které kůži krásně zjemní a hydratují. Olejíček můžete využít i jako běžnou denní péči či jako masážní olej se zklidňujícím účinkem.

Olej stojí cca 920 korun.

Závěr

Výběr opalovacích krémů ani jejich používání nepodceňujte, vaše kůže se vám odvděčí.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Opalovací krém

[2] Diplomová práce (CZ): Informovanost veřejnosti o nebezpečných látkách v kosmetice

[3] Healthline (ENG): Every Sunscreen Question You Have, Answered

[4] Healthline (ENG): The Meaning of SPF and Everything Else You Need to Know About Sunscreen

[5] PubMed Central (ENG): Ensuring the Safety of Sunscreens, and Their Efficacy in Preventing Skin Cancers: Challenges and Controversies for Clinicians, Formulators, and Regulators

[6] PubMed Central (ENG): Sunscreen products: Rationale for use, formulation development and regulatory considerations

Kam dál?

4.6/5 (Počet hlasů: 15)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?