10 nejlepších kolagenů na nehty – diskuze a tipy

Shrnutí: O kolagenu se v poslední době mluví víc než dřív, především v souvislosti s bojem proti stárnutí. A je proč – tahle látka rozhodně stojí za prozkoumání. Proto vám ji dneska přiblížím v souvislosti s péčí o nehty a představím 10 kvalitních kolagenů, které podporují zdraví a kvalitu nehtů:

 • Na první místo jsem posadila 100% přírodní NaturalProtein kolageny v šesti příchutích, které pomáhají se zdravím nehtů, ale i vlasů, kloubů a pleti.
 • Druhé místo ode mě mají Venira kolagenové drinky s pořádnou porcí kolagenu (8 g) na porci, které jsou opět super na nehty, ale i na vlasy a pleť.
 • A 3. příčku získal WoldoHealth kolagen, který je obohacený o kyselinu hyaluronovou a také pro zdravé nehty důležitý vitamín H neboli biotin.

V mém článku se navíc dozvíte:

Co to tedy ten „kolagen“ vlastně je, jaké jsou jeho benefity a jak konkrétně přispívá ke zdravějším nehtům?[1][10] A také vám poradím, na jaké parametry přihlížet při výběru vhodného kolagenu.

TOP  1. místo

Natural Protein kolagen

Orientační cena: 950 Kč
Proč 1. místo?

Protože tento kolagenový nápoj příznivě ovlivňuje zdraví (nejen) nehtů, ale také úžasně chutná. Výrobek obsahuje 100% hydrolyzovaný rybí kolagen, bovinní kolagen, kyselinu hyaluronovou a vitamin C.

2. místo

Venira kolagenové drinky

Orientační cena: 700 – 980 Kč
Proč 2. místo?

Neboť se jedná o kolagenové drinky snadné na přípravu, které vám budou díky svěžím ovocným tónům i chutnat. Kromě osmi gramů kolagenu nápoje obsahují například kyselinou hyaluronovou, vitamin C, MSM, selen, D-Biotin či zinek.

3. místo

WoldoHealth kolagen

Orientační cena: 1100 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož se jedná o kolagenový přípravek s certifikací (vyrobený v Německu), který obsahuje navíc kyselinu hyaluronovou a biotin. Prášek je chuťově neutrální, takže je možné si s ním nakládat dle vlastní fantazie.

Deset nejlepších kolagenů na nehty

Co to je kolagen?

Z chemického hlediska jde o bílkovinu nerozpustnou ve vodě. Strukturálně se řadí mezi takzvané skleroproteiny, což jsou v podstatě bílkoviny, které mají vláknitý tvar (a nikoli sférický = kulatý). Molekula kolagenu se skládá ze tří řetězců; ty jsou vzájemně propletené tak, že ve výsledku tvoří strukturu šroubovice (= helixu).

 • Pro nás je nicméně důležité vědět, že kolagenové vlákno je základní stavební hmotou pojivových tkání. A protože má podstatný vliv i na zdravý stav zubů, nehtů, vlasů, pleti a prospívá v mnoha jiných oblastech, je jeho role v organismu prakticky nezastupitelná.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Jaké typy kolagenu existují?

Dnes už víme, že typů kolagenu je celá řada. Pro nás nejdůležitější jsou nicméně kolageny typu I, II, III, IV a V.[1]

 • Nejrozšířenějším kolagenem je kolagen typu I, který je přítomen v kostech, zubech, ve šlachách a v pokožce.[2] Jde o ten typ kolagenu, který v důsledku posiluje vlasy a nehty a pro dnešek je to tedy „náš favorit“.
 • Přesto vám ve stručnosti představím i zbylé čtyři druhy kolagenu: typ II najdeme především v chrupavkách,[3] typ III je důležitý ve fázi embryonálního vývoje[4] (posléze je nahrazen typem I). Typ IV se pak nachází v epitelové tkáni[5] a typ V ve stěnách cév.[6]

Benefity kolagenu:

Kolagen se pyšní celou řadou prospěšných účinků. Je přínosem jak pro zdraví, tak i pro krásu.

 • Udržuje pružnost a pevnost kůže, čímž mimo jiné pomáhá předcházet vráskám a předčasnému stárnutí.[7]
 • Dále podporuje zdraví kloubů, zlepšuje stav kostí, snižuje riziko zlomenin a podporuje růst svalové hmoty.[8]
 • A podle některých studií dokonce by dokonce mohl podporovat zdravý spánek.[9]
 • Kromě toho má také vliv na zdravý vzhled vlasů a právě nehtů, kterým se v tomto článku věnuji.

Jak kolagen pomáhá ke zdravým nehtům?

Jak už jsem psala výše, kolagen je důležitou bílkovinou, která pomáhá udržovat kůži pevnou a pružnou. A když máme kolagenu dostatek, tak tím nakonec pomůžeme nejen kůži, ale i nehtům, protože právě zdravá kůže je pak schopna dodávat potřebné živiny (včetně kolagenu) právě i nehtovému lůžku. 

 • Vliv kolagenu na nehty ostatně potvrzují i některé studie. Při zvýšeném příjmu kolagenu dochází k jejich rychlejšímu růstu, jsou pevnější a méně se lámou.[10]

Jak vybrat nejlepší kolagen na nehty?

Při výběru vhodného kolagenu na nehty je třeba se řídit několika faktory:

Při výběru kolagenového doplňku určitě věnujte pozornost tomu, z jakého zdroje byl tento protein získán. Kolagen může být hovězí, vepřový i drůbeží, nicméně jedním z nejlépe vstřebatelných kolagenů je „mořský kolagen“. 

A protože se „mořský kolagen“ kolagen často získává z vedlejších produktů ryb, rozhodující pro vás může být také to, v jakých podmínkách tyto ryby žily. Zda byly loveny z otevřených vod, nebo pěstovány v sádkách (a posilovány antibiotiky).

Nejlepší efekt bude mít kolagen, který se dobře vstřebává. Proto je při jeho výrobě důležité, aby se molekula tohoto proteinu ve výsledku co nejvíce přiblížila struktuře typické pro lidské tělo. K tomu se využívá hydrolýza, která se postará o štěpení molekul kolagenu na jednotlivé peptidy za pomoci vody. Výsledkem této technologie je maximálně vstřebatelný „bioaktivní kolagen“. A právě ten je pro lidský organismus nejpřínosnější.

Některé kolageny se prodávají v čisté formě, jiné obsahují dochucovadla, vitamíny, minerály a jiné přísady. V tomto případě je fajn zvážit, o které přísady jde a do jaké míry jsou pro nás žádoucí.

A nakonec hraje roli i cena výrobku. Tady je třeba vědět, že je důležité kromě rozpočtu zahrnout do úvah i kvalitu produktu. Některé levné doplňky si totiž udržují cenu nízko proto, že kolagen vyrábějí pomocí nevhodných procesů, jejichž výsledkem není dostatečně vstřebatelný produkt. Tyto výrobky tedy nemají přílišný efekt, takže na nich nakonec vlastně ani neušetříte.

Jakými potravinami podpořit produkci kolagenu?

Do svého jídelníčku můžeme zahrnout potraviny, které kolagen buď přímo obsahují, nebo podporují jeho přirozenou tvorbu v těle. Větší množství kolagenu najdete v živočišných produktech.

 • V tomto směru je dobré si čas od času dopřát vývary, aspiky, tučné ryby, lososa nebo tuňáka (velké množství této bílkoviny se mimochodem vyskytuje v rybích kůžích).
 • A mezi potraviny, které tvorbu kolagenu podporují, pak patří například vajíčka, ořechy, semínka, citrusy (ty díky vitamínu C podporují syntézu kolagenu v organismu[11]), lesní plody, rybíz, borůvky nebo listová zelenina.
 • Také je dobré čas od času nakrájet do salátu papriku – ta totiž obsahuje kapsaicin, což je látka, která kolagenová vlákna chrání před poškozením.

1. místo

Natural Protein kolagen

Lahodný kolagenový nápoj dostupný v šesti atraktivních příchutích, který přispívá ke zdravé kůži, vlasům, kloubům a nehtům.

Orientační cena: 950 Kč

Proč jsou kolageny od NaturalProtein na 1. místě?

První místo u mě rozhodně patří kolagenu od značky NaturalProtein, který dodá patřičnou vzpruhu (nejen) nehtům. Tento český výrobce totiž nabízí božský kolagenový drink, a to hned v několika chuťových variacích. Dali byste si třeba čokoládovou verzi? Nebo raději jahodu, malinu, mango či snad mix maracuji s banánem? Možností je skutečně dost.

V drinku najdete 100% hydrolyzovaný rybí kolagen (kolagen typu I podporující kůži, vlasy, nehty…), hovězí kolagen (kolagen typu II klíčový pro zdraví kloubů), kyselinu hyaluronovou (zta zajišťuje pružnost, hydrataci a celkové zdraví pleti) a vitamin C, který se stará o přirozenou tvorbu kolagenu přímo v těle.

Uživatelské recenze

Kolagenové nápoje od NaturalProteinu jsou mezi zákazníky velice oblíbené. Na portále emimino.cz například často zaznívá, že chutnají opravdu dobře. A jedna z žen tady přímo píše, že účinky těchto kolagenových produktů vidí právě na nehtech, které mívala hodně roztřepené, ale při užívání nápoje se začaly zpevňovat a zacelovat. Jahodový, malinový, kakaový i maracujovo-banánový kolagenový nápoj si lidé chválí i na Heuréce.

Dále o produktu

Díky tomuto živému nápoji dodáte tělu potřebný kolagen, v důsledku čehož posílíte kloubní systém, kůži, vlasy a právě i nehty. I na ty má totiž kolagen pozitivní vliv: zpevní je, dodá jim zdravý vzhled a přirozený lesk.

A ještě jedna poznámka bokem: ovocných příchutí se nemusíte bát – nejde o žádnou chemii. Jednotlivé varianty se míchají z ovoce sušeného mrazem a kakaovou příchuť vytváří Holandské kakao v bio kvalitě. 

Drink seženete za cca 50 Kč (vzorek: 12 g) nebo za 950 Kč (300 g).

Fotografie produktu

2. místo

Venira kolagenové drinky

Výborné ochucené drinky s vysokým obsahem kolagenu (8 gramů), vitamíny a minerály.

Orientační cena: 950 Kč

Proč jsou kolagenové drinky od Veniry na 2. místě?

Druhé místo jsem věnovala kolagenovým drinkům pro vlasy, nehty a pleť od značky VENIRA. V krabičce najdete mix tří příchutí, kterými jsou jahoda-limetka, černý rybíz a malina. Všechno to zní lahodně a sladce. I když – já mám stejně nejraději jahodu s limetkou.

Každý kolagenový balíček obsahuje především 8 g bioaktivního hydrolyzovaného kolagenu (což je skutečně dost), dále pak kyselinou hyaluronovou, vitamin C, MSM, selen, D-Biotin, zinek, vitaminy B (B2, B6 a B3) a kyselinu listovou. Díky všem těmto látkám výsledný produkt pomáhá zpevnit a hydratovat pokožku, přispívá k mladistvějšímu vzhledu, ke kvalitnějším vlasům. A mimo to také podporuje kvalitu nehtů, které by měly být při pravidelném užívání pevnější, odolnější, měly by se méně třepit a lámat.

Uživatelské recenze

I tyto nápoje se dočkaly příznivých ohlasů na srovnávačích, ke kterým se přidávám i já. Dle komentářů na zbozi.cz se dá vyvozovat, že lidem poměrně chutnají a i nehtům podle všeho pomáhají. V jedné recenzi se například píše, že nehty díky Venira drinkům rychleji rostou a jsou silnější. Spokojenost s nápoji pak zaznívá i na Heurece

Více informací

Příprava všech těchto nápojů je navíc jednoduchá – prášek stačí zalít studenou vodou (200 ml), a pak už si jen v klidu vychutnáte svěží kolagenovou „šťávu“.

A na závěr bych ještě dodala, že k doslazení nápojů byla použita přírodní stévie, nikoli nežádoucí cukr.

Cena výrobku se pohybuje okolo 950 Kč/30 dávek.

Fotografie produktu

3. místo

Kolagen s kyselinou hyaluronovou a biotinem

Certifikovaný kolagenový prášek s obsahem kyseliny hyaluronové a biotinu, který je známým vitamínem na posílení nehtů.

Orientační cena: 1100 Kč

Proč je kolagen od WoldoHealth na 3. místě?

Na třetí příčku jsem se rozhodla umístit kolagen s kyselinou hyaluronovou od značky WoldoHealth. Jednak proto, že se i tady objevuje kolagen v hydralyzované formě, která je pro tělo dobře využitelná, a jednak z toho důvodu, že obsahuje i kyselinu hyaluronovou – skvělou pomocnici na poli obnovy buněk a tkání. A kromě těchto dvou látek ve složení najdete i prospěšný biotin.

Oproti produktům výše má tento výrobek neutrální chuť, takže si ho můžete připravit po svém.

Uživatelské recenze

Na zbozi.cz má tento produkt vysoká hodnocení a podle komentářů dokázal zlepšit kvalitu nehtů, vyřešit záděry… a zatočit se spoustou dalších problémů, které s nehty nesouvisejí. Ve většině recenzí se dále píše, že nápoj nemá pachuť a je skutečně neutrální. Velká zákaznická spokojenost s e-shopem puravia.cz se pak odráží v reakcích na Heurece, kde si lidé pochvalují bleskové odeslání produktů a kvalitu zboží.

Další informace

Kolagen v tomto případě pochází od argentinských krav a pyšní se certifikací Halal, která potvrzuje jeho nezávadnost. Přípravek dále neobsahuje žádná aditiva (laktózu, lepek, sladidla nebo sóju).

Doporučené dávkování doplňku je po jedné až dvou odměrkách za den (1 odměrka = 10 g).

Cenově vás tento produkt vyjde na cca 1100 Kč/500 g (= 50 dávek).

4. místo

Ketomix Kolagen s kyselinou hyaluronovou

Orientační cena: 580 Kč

Proč jsem vybrala kolagen s kyselinou hyaluronovou od Ketomixu?

Dalším parťákem, který dokáže pomáhat třepícím se nehtům s tendencí se lámat, je Ketomix Kolagen s kyselinou hyaluronovou. Jedná se o doplněk stravy ve formě prášku, ze kterého si ideálně každý den namícháte bezva nápoj s příchutí lesních plodů.

V jedné dávce opět nenajdete pouze mořský kolagen, ale také hydratující kyselinu hyaluronovou a vitamin C. Tyto tři složky spoluvytvářejí důmyslný mix, který pozitivně ovlivní nejen zdraví nehtů, ale také stav pleti, kostí, chrupavek a vlasů. 

Cena tohoto produktu se momentálně pohybuje okolo 580 Kč (za 150 g).

5. místo

Venira kolagen ve formě srdíček

Orientační cena: 500 Kč

Čím mě zaujala kolagenová srdíčka od Veniry?

Nebo byste si raději dali malinová kolagenová srdíčka? Ano, i taková možnost existuje. Nemusíte nic popíjet a místo toho slupnout jedno růžavé voňavé srdíčko, na kterém si nejen pochutnáte, ale také spolu s ním přijmete do těla tři účinné látky, které posílí nejen vaše nehty, ale také vlasy a pleť.

Právě kůži, vlasům a nehtům totiž tato srdíčka dodají příhodné živiny: hydrolyzovaný kolagen, kyselinu hyaluronovou a vitamín C.

Nehty by se při konzumaci doplňku měly méně třepit a lámat. Výrobce doporučuje konzumovat 4 srdíčka kdykoliv v průběhu celého dne.

Tento produkt vás vyjde na cca 500 Kč (120 kolagenových srdíček).

6. místo

Collalloc kolagen

Orientační cena: 600 Kč

Z jakých důvodů jsem do srovnání zařadila Collalloc kolagen?

Protože tento kolagenový nápoj od švýcarské značky Collalloc v růžovo-modrých sáčcích obsahuje vysoce kvalitní mořský bioaktivní kolagen, tentokrát zcela bez přísad.

Nápoj opět připravíte velice jednoduše; prášek stačí rozmíchat ve vodě či v jiném studeném nápoji. Tento kolagenový základ nemá žádnou vůni, barvu a ani jeho chuť není nijak výrazná. Pokud si ho přidáte do ovocného džusu, tak pravděpodobně vůbec nepoznáte, že tam je. V čiré vodě už sice trochu ano, ale jde o opravdu minimální nuance.

Také tento nápoj pomáhá předcházet předčasnému stárnutí pokožky, posílí kloubní systém, dokonce příznivě ovlivní imunitu. A také přispívá ke zkvalitnění zubů, vlasů a nehtů, které budou při pravidelném používání o poznání vyživenější.

Za tento produkt zaplatíte cca 600 Kč (za 30 dávek po 3,3 gramech).

7. místo

Inca Collagen

Orientační cena: 1400 Kč

Proč jsem vybrala Inca Collagen?

U nápojů ještě chvíli zůstanu. Dobrou volbou je v tomto ohledu také český výrobek od značky Inca Collagen. Tato společnost se orientuje především na kvalitu produktů, a proto máme před sebou 100% čistý hydrolyzovaný mořský kolagen s vysokou využitelností v organismu. Výrobek neobsahuje žádná aromata ani příchutě, zato v něm najdeme kolagen typu I, II i III. 

Balení obsahuje samostatně balené zlaté sáčky s denní dávkou (po třech gramech kolagenu). Prášek je třeba rozmíchat v některém z nápojů. Nemusí to být nutně voda; pokud máte raději ovocný džus, mléko či cokoli jiného, není problém. Při pravidelné konzumaci by měl každopádně kolagenový nápoj přispívat k buněčné obnově a regeneraci pleti, vlasů i nehtů – ty by měly být pevnější, vyživenější a obecně méně lámavé.

Některé uživatelky v recenzích zmiňují, že je tento kolagenový nápoj více cítit po rybině, než tomu bývá u konkurenčních produktů. Na druhou stranu však uživatelská zkušenost rovněž ukazuje na viditelnější účinky a na vyšší efektivitu obecně.

Tento výrobek seženete za cca 1400 Kč/30 sáčků.

8. místo

KolagenDrink Collagen Royal Peptide

Orientační cena: 780 Kč

Proč jsem vybrala produkt Collagen Royal Peptide?

Účinný kolagen také můžete hledat u švédské značky KolagenDrink. Tento výrobek je tekutý a chutná po lesních plodech.

Kolagen obsažený v tomto výrobku je hydrolyzovaný a pochází z ryb, což je – jak víme – jeho nejúčinnější forma. Krom toho produkt obsahuje i další aktivní složky, konkrétně kyselinu hyaluronovou, vitamin C, biotin, křemík, selen, vitamin D, vitamíny B5 a B12.

Také tento doplněk působí příznivě na zdraví pokožky, vlasů, kostí, zubů. A také by měl pomoci slabým nehtům. To, že jsou nehty křehké, třepí se a lámou, totiž může být způsobeno právě nedostatkem kolagenu. A je tedy třeba jeho hladinu doplnit. Podle vědeckých studií může příjem hydrolyzovaného kolagenu podpořit jejich růst (až o 12 %) a lámavost může snížit až o 42 %.

Cena produktu se pohybuje okolo 780 Kč (500 ml = cca 20 denních dávek po 10 gramech).

9. místo

KolagenDrink HAIR, SKIN & NAILS

Orientační cena: 600 Kč

Čím mě zaujal produkt HAIR, SKIN & NAILS od KolagenDrink?

Speciálně na vlasy a nehty je také určen tento kolagenový drink s příchutí pomeranče. Ten je navíc, co se složení týče, úplným vodotryskem aktivních složek. Najdete tady totiž nejen kolagen (tentokrát jde o hydrolyzovaný hovězí kolagen), ale také biotin, koenzym Q10, kyselinu hyaluronovou, výtažky z aloe vera, zeleného čaje, přesličky rolní, hroznových semínek, kyselinu listovou a pantothenovou, niacin, zinek, měď, vápník, hořčík, cholin, křemík a vitamíny A, C, D, E, B6 a B12. 

Kromě toho, že tento doplněk pomůže k lepší kvalitě pokožky a vlasů, také příznivě působí právě na nehty. Jejich pružnost podporují především vitamíny B2, B5 (= kyselina pantothenová), B7 (alias biotin) a B12. Vitamín A pak nehty posiluje tak, aby se nelámaly a byly opět pevné a krásné. 

Způsob dávkování se v tomto případě od výše uvedených lehce liší, proto zdůrazňuji, že se jedná o roztok. Je tedy třeba si denní dávku pečlivě odměřit (odměrka je součástí balení) a posléze důkladně  zapít vodou.

Za tento produkt zaplatíte okolo 600 Kč/500 ml (= 33 denních dávek).

10. místo

COLLAGEN 10 000 PURE PEPTIDE®

Orientační cena: 620 Kč

A proč jsem nakonec vybrala védský Collagen 10 000 Pure Peptide® KolagenDrink?

Jelikož i tento produkt funguje jako nápoj, a i v tomto případě je základem výrobku bioaktivní hovězí kolagen. Tentokrát však v prášku nenajdete nic navíc. Žádné další přísady, příchutě ani barviva. Jen „protein mládí“ v množství po deseti gramech na jednu dávku, což vůbec není málo. Naopak – 10 gramů je více než dost.

Doplněk zlepšuje pružnost pokožky, pomáhá předcházet projevům stárnutí (například vráskám), podporuje zdravý stav kostí, kloubů, vlasů a mimo to samozřejmě i nehtů, které pomůže hezky vyživit a zpevnit.

Tento kolagenový drink produkt vás vyjde na cca 620 Kč.

Závěr

Z mého důkladného srovnání kolagenových produktů, které se hodí na nehty, vyšel jako vítěz NaturalProtein kolagen v mnoha přírodních příchutích, který zpevňuje a posiluje a nehty, ale dodává jim také zdravě vypadající vzhled a lesk. Za vyzkoušení stojí také kolagenové drinky Venira, opět ve spoustě chuťových variacích, který s 8000 mg hydrolyzovaného kolagenu představuje skvělého pomocníka na cestě za pevnými a nelámavými nehty. A v neposlední řadě bych vám doporučila certifikovaný WoldoHealth kolagen s kyselinou hyaluronovou a biotinem, což je tzv. vitamin H, který se podílí na tom, aby byly nehty posílené, „nezdobily“ je nevzhlédné rýhy a bílé flíčky a také aby se nelámaly.

Možná se vám zdá, že výše uvedené kolagenové produkty vlastně nejsou „jenom“ na nehty. A je to pravda. Nehty jsou sice v jistém smyslu symbolem krásy, na druhou stranu ve své podstatě odrážejí náš celkový zdravotní stav. Proto je důležité se soustředit především na celek a s trochou trpělivosti nakonec přirozeně dojde i na nehty. O tom není pochyb. Takže žádný strach a s chutí do toho!

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[12] Wikipedie (CZ): Kolagen 

[12] Wikiskripta (CZ): Kolagen

[13] Healthline (ENG): The 7 Best Vitamins for Healthy Hair, Skin, and Nails

[14] Healthline (ENG): Top 8 Vitamins and Nutrients for Healthy, Strong Nails

[15] PubMed Central (ENG): Skin, Hair, and Nail Supplements: Marketing and Labeling Concerns

4.7/5 (Počet hlasů: 12)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »