10 Nejlepších kolagenů na nehty – diskuze a tipy

Který kolagen podporuje zdraví a kvalitu nehtů? Jak vybrat ten kolagen na nehty? Výběr těch nejlepších včetně kolagen venira. Recenze.

TOP  1. místo

Natural Protein kolagen

Orientační cena: 950 Kč
Skvělý kolagen v mnoha přírodních příchutích, který zpevňuje a posiluje a nehty, ale dodává jim také zdravě vypadající vzhled a lesk.
2. místo

Venira kolagenové drinky

Orientační cena: 950 Kč
Top kolagen s 8000 mg hydrolyzovaného kolagenu je skvělým pomocníkem na cestě za pevnými a nelámavými nehty.
3. místo

Inca Collagen

Orientační cena: 1400 Kč
Kvalitní mořský kolagen pomáhá v boji s lámavými nehty, které vyživuje a posiluje. Dlouholetá jednička na českém trhu.

Deset nejlepších kolagenů na nehty

O kolagenu se v poslední době mluví víc než dřív, především v souvislosti s bojem proti stárnutí. A je proč – tahle látka rozhodně stojí za prozkoumání. Proto se na ni dneska podíváme, tentokrát v souvislosti s péčí o nehty. Co to tedy ten „kolagen“ vlastně je a jak nám může v tomto ohledu pomoct?

Co to je kolagen?

Z chemického hlediska jde o bílkovinu nerozpustnou ve vodě. Strukturálně se řadí mezi takzvané skleroproteiny, což jsou v podstatě bílkoviny, které mají vláknitý tvar (a nikoli sférický = kulatý). Molekula kolagenu se skládá ze tří řetězců; ty jsou vzájemně propletené tak, že ve výsledku tvoří strukturu šroubovice (= helixu).

Pro nás je nicméně důležité vědět, že kolagenové vlákno je základní stavební hmotou pojivových tkání. A protože má podstatný vliv i na zdravý stav zubů, nehtů, vlasů, pleti a prospívá v mnoha jiných oblastech, je jeho role v organismu prakticky nezastupitelná.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Jaké typy kolagenu existují?

Dnes už víme, že typů kolagenu je celá řada. Pro nás nejdůležitější jsou nicméně kolageny typu I, II, III, IV a V. 

Nejrozšířenějším kolagenem je kolagen typu I, který je přítomen v kostech, zubech, ve šlachách a v pokožce. Jde o ten typ kolagenu, který v důsledku posiluje vlasy a nehty a pro dnešek je to tedy „náš favorit“. Přesto si ještě ve stručnosti představme i zbylé čtyři druhy kolagenu: typ II najdeme především v chrupavkách, typ III je důležitý ve fázi embryonálního vývoje (posléze je nahrazen typem I). Typ IV se pak nachází v epitelové tkáni a typ V ve stěnách cév.

Jaké jsou benefity kolagenu?

Kolagen se pyšní celou řadou prospěšných účinků. Je přínosem jak pro zdraví, tak i pro krásu. Udržuje pružnost a pevnost kůže, čímž mimo jiné pomáhá předcházet vráskám a předčasnému stárnutí. Dále podporuje zdraví kloubů, zlepšuje stav kostí, snižuje riziko zlomenin a podporuje růst svalové hmoty. A podle některých studií dokonce by dokonce mohl podporovat zdravý spánek. Kromě toho má také vliv na zdravý vzhled vlasů a nehtů.

Jak kolagen pomáhá ke zdravým nehtům?

Jak už jsme si řekli výše, kolagen je důležitou bílkovinou, která pomáhá udržovat kůži pevnou a pružnou. A když máme kolagenu dostatek, tak tím nakonec pomůžeme nejen kůži, ale i nehtům, protože právě zdravá kůže je pak schopna dodávat potřebné živiny (včetně kolagenu) právě i nehtovému lůžku. 

Vliv kolagenu na nehty ostatně potvrzují i některé studie. Při zvýšeném příjmu kolagenu dochází k jejich rychlejšímu růstu, jsou pevnější a méně se lámou.

Jak vybrat nejlepší kolagen na nehty?

Při výběru vhodného kolagenu na nehty je třeba se řídit několika faktory:

Při výběru kolagenového doplňku určitě věnujte pozornost tomu, z jakého zdroje byl tento protein získán. Kolagen může být hovězí, vepřový i drůbeží, nicméně jedním z nejlépe vstřebatelných kolagenů je „mořský kolagen“. 

A protože se „mořský kolagen“ kolagen často získává z vedlejších produktů ryb, rozhodující pro vás může být také to, v jakých podmínkách tyto ryby žily. Zda byly loveny z otevřených vod, nebo pěstovány v sádkách (a posilovány antibiotiky).

Nejlepší efekt bude mít kolagen, který se dobře vstřebává. Proto je při jeho výrobě důležité, aby se molekula tohoto proteinu ve výsledku co nejvíce přiblížila struktuře typické pro lidské tělo. K tomu se využívá hydrolýza, která se postará o štěpení molekul kolagenu na jednotlivé peptidy za pomoci vody. Výsledkem této technologie je maximálně vstřebatelný „bioaktivní kolagen“. A právě ten je pro lidský organismus nejpřínosnější.

Některé kolageny se prodávají v čisté formě, jiné obsahují dochucovadla, vitamíny, minerály a jiné přísady. V tomto případě je fajn zvážit, o které přísady jde a do jaké míry jsou pro nás žádoucí.

A nakonec hraje roli i cena výrobku. Tady je třeba vědět, že je důležité kromě rozpočtu zahrnout do úvah i kvalitu produktu. Některé levné doplňky si totiž udržují cenu nízko proto, že kolagen vyrábějí pomocí nevhodných procesů, jejichž výsledkem není dostatečně vstřebatelný produkt. Tyto výrobky tedy nemají přílišný efekt, takže na nich nakonec vlastně ani neušetříte.

Jakými potravinami podpořit produkci kolagenu?

Do svého jídelníčku můžeme zahrnout potraviny, které kolagen buď přímo obsahují, nebo podporují jeho přirozenou tvorbu v těle. Větší množství kolagenu najdete v živočišných produktech. V tomto směru je dobré si čas od času dopřát vývary, aspiky, tučné ryby, lososa nebo tuňáka (velké množství této bílkoviny se mimochodem vyskytuje v rybích kůžích).

A mezi potraviny, které tvorbu kolagenu podporují, pak patří například vajíčka, ořechy, semínka, citrusy (ty díky vitamínu C podporují syntézu kolagenu v organismu), lesní plody, rybíz, borůvky nebo listová zelenina. Také je dobré čas od času nakrájet do salátu papriku – ta totiž obsahuje kapsaicin, což je látka, která kolagenová vlákna chrání před poškozením.

1. místo

Natural Protein kolagen

Orientační cena: 950 Kč

Unikátním výrobkem, který dodá nejen vašim nehtům patřičnou vzpruhu, je Natural Protein kolagen. Značka Natural Protein totiž nabízí kolagenový drink, a to hned v několika chuťových variacích. Dali byste si třeba čokoládovou verzi? Nebo raději jahodu, malinu, mango či snad mix maracuji s banánem? Možností je skutečně dost.

Kromě toho v drinku najdete 100% hydrolyzovaný rybí kolagen (kolagen typu I podporující kůži, vlasy, nehty…), hovězí kolagen (kolagen typu II klíčový pro zdraví kloubů), kyselinu hyaluronovou (zajišťující pružnost, hydrataci a celkové zdraví pleti) a vitamin C, který se stará o přirozenou tvorbu kolagenu přímo v těle. 

Díky tomuto živému nápoji dodáte tělu potřebný kolagen, v důsledku čehož posílíte kloubní systém, kůži, vlasy a právě i nehty. I na ty má totiž kolagen pozitivní vliv: zpevní je, dodá jim zdravý vzhled a přirozený lesk.

A ještě jedna poznámka bokem: ovocných příchutí se nemusíte bát – nejde o žádnou chemii. Jednotlivé varianty se naopak míchají z ovoce sušeného mrazem. A kakaovou příchuť dělá Holandské kakao v bio kvalitě. 

Drink seženete za cca 50 Kč (vzorek: 12 g) nebo za 950 Kč (za 300 g).

2. místo

Venira kolagenové drinky

Orientační cena: 950 Kč

Také můžete vyzkoušet kolagenové drinky pro vlasy, nehty a pleť od značky VENIRA. V krabičce najdete mix tří příchutí, kterými jsou jahoda-limetka, černý rybíz a malina. Všechno to zní lahodně a sladce. Ale žádné obavy, na doslazení nápojů byla použita přírodní stévie, nikoli nezdravý cukr.

Každý kolagenový balíček obsahuje především 8 g bioaktivního hydrolyzovaného kolagenu, dále pak kyselinou hyaluronovou, vitamin C, MSM, selen, D-Biotin, zinek, vitaminy B (B2, B6 a B3) a kyselinu listovou. A díky všem těmto látkám výsledný produkt pomáhá zpevnit a hydratovat pokožku, přispívá k mladistvějšímu vzhledu, ke kvalitnějším vlasům. A mimo to také podporuje kvalitu nehtů, které by měly být při pravidelném užívání pevnější, odolnější, měly by se méně třepit a lámat.

Příprava nápoje je navíc jednoduchá – prášek stačí zalít studenou vodou (200 ml) a to je vše. Není divu, že je i tento mezi uživatelkami tak oblíbený.

Cena výrobku se pohybuje okolo 950 Kč/30 dávek.

3. místo

Inca Collagen

Orientační cena: 1400 Kč

U nápojů ještě chvíli zůstaneme. Dobrou volbou je v tomto ohledu také český výrobek od značky Inca Collagen. Tato společnost se orientuje především na kvalitu produktů, a proto máme před sebou 100% čistý hydrolyzovaný mořský kolagen s vysokou využitelností v organismu. Výrobek neobsahuje žádná aromata ani příchutě, zato v něm najdeme kolagen typu I, II i III. 

Balení obsahuje samostatně balené zlaté sáčky s denní dávkou (po třech gramech kolagenu). Prášek je třeba rozmíchat v některém z nápojů. Nemusí to být nutně voda; pokud máte raději ovocný džus, mléko či cokoli jiného, není problém. Při pravidelné konzumaci by měl každopádně kolagenový nápoj přispívat k buněčné obnově a regeneraci pleti, vlasů i nehtů – ty by měly být pevnější, vyživenější a obecně méně lámavé.

Některé uživatelky v recenzích zmiňují, že je tento kolagenový nápoj více cítit po rybině, než tomu bývá u konkurenčních produktů. Na druhou stranu však uživatelská zkušenost rovněž ukazuje na viditelnější účinky a na vyšší efektivitu obecně.

Tento výrobek seženete za cca 1400 Kč/30 sáčků.

4. místo

Venira kolagen ve formě srdíček

Orientační cena: 500 Kč

Nebo byste si raději dali malinová kolagenová srdíčka? Ano, i taková možnost existuje. Nemusíte nic popíjet a místo toho slupnout jedno růžavé voňavé srdíčko, na kterém si nejen pochutnáte, ale také spolu s ním přijmete do těla tři účinné látky, které posílí nejen vaše nehty, ale také vlasy a pleť.

Právě kůži, vlasům a nehtům totiž tato srdíčka dodají příhodné živiny: hydrolyzovaný kolagen, kyselinu hyaluronovou a vitamín C.

Nehty by se při konzumaci doplňku měly méně třepit a lámat. Výrobce doporučuje konzumovat 4 srdíčka kdykoliv v průběhu celého dne.

Tento produkt vás vyjde na cca 500 Kč (120 kolagenových srdíček).

5. místo

KolagenDrink Collagen Royal Peptide

Orientační cena: 780 Kč

Účinný kolagen také můžete hledat u švédské značky KolagenDrink. Tento výrobek je tekutý a chutná po lesních plodech.

Kolagen obsažený v tomto výrobku je hydrolyzovaný a pochází z ryb, což je – jak víme – jeho nejúčinnější forma. Krom toho produkt obsahuje i další aktivní složky, konkrétně kyselinu hyaluronovou, vitamin C, biotin, křemík, selen, vitamin D, vitamíny B5 a B12.

Také tento doplněk působí příznivě na zdraví pokožky, vlasů, kostí, zubů. A také by měl pomoci slabým nehtům. To, že jsou nehty křehké, třepí se a lámou, totiž může být způsobeno právě nedostatkem kolagenu. A je tedy třeba jeho hladinu doplnit. Podle vědeckých studií může příjem hydrolyzovaného kolagenu podpořit jejich růst (až o 12 %) a lámavost může snížit až o 42 %.

Cena produktu se pohybuje okolo 780 Kč (500 ml = cca 20 denních dávek po 10 gramech).

6. místo

Active Vegan Collagen

Orientační cena: 640 Kč

Máte-li pocit, že byste potřebovali pomoc s kvalitou nehtů, určitě mrkněte také na kolagen od HillVitalu. V tomto případě máte v ruce tobolky, které pomáhají vyživit jak pokožku a vlasy, tak právě i nehty. 

Základem produktu je vysoce vstřebatelný mořský kolagen, který se navíc získává hydrolýzou. Spolu s kolagenem v tobolkách najdete také kyselinou hyaluronovou, která je všeobecně známá pro své hydratační účinky, a vitamín C. Ten je sám o sobě prospěšný (je například dobrým antioxidantem), ale zároveň podporuje přirozenou produkci kolagenu v těle. A to se v každém případě hodí.

Tento kolagen tedy přispívá ke zlepšení vlasů s tendencí vypadávat, pomáhá zlepšit stav pokožky a také má dobrý vliv na nehty. Zvláště, jsou-li málo pevné a hodně se lámou – tehdy nejlépe přispívá k jejich regeneraci.

Cena balení se 60 kapslemi se pohybuje okolo 640 Kč.

7. místo

Ketomix Kolagen s kyselinou hyaluronovou

Orientační cena: 700 Kč

Dalším parťákem, který dokáže pomáhat třepícím se nehtům s tendencí se lámat, je Ketomix Kolagen s kyselinou hyaluronovou. Jedná se o doplněk stravy ve formě prášku, ze kterého si ideálně každý den namícháte bezva nápoj s příchutí lesních plodů.

V jedné dávce opět nenajdete pouze mořský kolagen, ale také hydratující kyselinu hyaluronovou a vitamin C. Tyto tři složky spoluvytvářejí důmyslný mix, který pozitivně ovlivní nejen zdraví nehtů, ale také stav pleti, kostí, chrupavek a vlasů. 

Cena tohoto produktu se momentálně pohybuje okolo 700 Kč (za 150 g).

8. místo

KolagenDrink HAIR, SKIN & NAILS

Orientační cena: 600 Kč

Speciálně na vlasy a nehty je také určen tento kolagenový drink s příchutí pomeranče. Ten je navíc, co se složení týče, úplným vodotryskem aktivních složek. Najdete tady totiž nejen kolagen (tentokrát jde o hydrolyzovaný hovězí kolagen), ale také biotin, koenzym Q10, kyselinu hyaluronovou, výtažky z aloe vera, zeleného čaje, přesličky rolní, hroznových semínek, kyselinu listovou a pantothenovou, niacin, zinek, měď, vápník, hořčík, cholin, křemík a vitamíny A, C, D, E, B6 a B12. 

Kromě toho, že tento doplněk pomůže k lepší kvalitě pokožky a vlasů, také příznivě působí právě na nehty. Jejich pružnost podporují především vitamíny B2, B5 (= kyselina pantothenová), B7 (alias biotin) a B12. Vitamín A pak nehty posiluje tak, aby se nelámaly a byly opět pevné a krásné. 

Způsob dávkování se v tomto případě od výše uvedených lehce liší, proto zdůrazněme, že se jedná o roztok. Je tedy třeba si denní dávku pečlivě odměřit (odměrka je součástí balení) a posléze důkladně  zapít vodou.

Za tento produkt zaplatíte okolo 600 Kč/500 ml (= 33 denních dávek).

9. místo

Collalloc kolagen

Orientační cena: 600 Kč

Také si můžete pořídit nápoj od švýcarské značky Collalloc. V růžovo-modrých sáčcích najdete vysoce kvalitní mořský bioaktivní kolagen, tentokrát zcela bez přísad.

Nápoj opět připravíte velice jednoduše; prášek stačí rozmíchat ve vodě či v jiném studeném nápoji. Tento kolagenový základ nemá žádnou vůni, barvu a ani jeho chuť není nijak výrazná. Pokud si ho přidáte do ovocného džusu, tak pravděpodobně vůbec nepoznáte, že tam je. V čiré vodě už sice trochu ano, ale jde o opravdu minimální nuance.

Také tento nápoj pomáhá předcházet předčasnému stárnutí pokožky, posílí kloubní systém, dokonce příznivě ovlivní imunitu. A také přispívá ke zkvalitnění zubů, vlasů a nehtů, které budou při pravidelném používání o poznání vyživenější.

Za tento produkt zaplatíte cca 600 Kč (za 30 dávek po 3,3 gramech).

10. místo

COLLAGEN 10 000 PURE PEPTIDE®

Orientační cena: 620 Kč

A nakonec tu máme švédský Collagen 10 000 Pure Peptide® KolagenDrink. Také ten funguje jako nápoj, a i v tomto případě je základem výrobku bioaktivní hovězí kolagen. Tentokrát však v prášku nenajdeme nic navíc. Žádné další přísady, příchutě ani barviva. Jen „protein mládí“ v množství po deseti gramech na jednu dávku, což vůbec není málo. Naopak – 10 gramů je více než dost.

Doplněk zlepšuje pružnost pokožky, pomáhá předcházet projevům stárnutí (například vráskám), podporuje zdravý stav kostí, kloubů, vlasů a mimo to samozřejmě i nehtů, které pomůže hezky vyživit a zpevnit.

Tento kolagenový drink produkt vás vyjde na cca 620 Kč.

Závěr

Možná se vám zdá, že výše uvedené kolagenové produkty vlastně nejsou „jenom“ na nehty. A je to pravda. Nehty jsou sice v jistém smyslu symbolem krásy, na druhou stranu ve své podstatě odrážejí náš celkový zdravotní stav. Proto je důležité se soustředit především na celek a s trochou trpělivosti nakonec přirozeně dojde i na nehty. O tom není pochyb. Takže žádný strach a s chutí do toho!

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kolagen 

[2] Wikiskripta (CZ): Kolagen

[3] Healthline (ENG): The 7 Best Vitamins for Healthy Hair, Skin, and Nails

[4] Healthline (ENG): Top 8 Vitamins and Nutrients for Healthy, Strong Nails

[5] PubMed Central (ENG): Oral supplementation with specific bioactive collagen peptides improves nail growth and reduces symptoms of brittle nails

[6] PubMed Central (ENG): Skin, Hair, and Nail Supplements: Marketing and Labeling Concerns

4.7/5 (Počet hlasů: 12)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.