11 nejlepších očních linek – recenze a diskuze

Čím si namalovat perfektní oční linky? Objevte ty nejlepší tekuté oční linky, gelové oční linky i tužku na oči. Zkušenosti a tipy.

TOP  1. místo

NUI Cosmetics gelová oční linka MANAIA

Orientační cena: 500 Kč
Oční linky na gelové bázi s minerálními pigmenty mají ultra-jemnou texturu pro precizní a snadné nalíčení. Nerozmazávají se a jsou vhodné i pro citlivé oči.
2. místo

puroBIO černá oční linka "ON FLEEK"

Orientační cena: 270 Kč
Veganská černá oční linka s precizním štětečkem, díky kterému se vám budou snadno kreslit kočičí oči, výrazné linky nebo dvojité linie či různé vzory.
3. místo

Inika Organic
Tekuté oční linky Black

Orientační cena: 790 Kč
Tekuté oční linky jsou černě pigmentované, neobsahují alkohol a jsou vhodné i pro ty nejcitlivější oči. Obsahují pouze minerální pigmenty, aloe vera a extrakt z černého čaje.

Jedenáct nejlepších očních linek

Co jsou to oční linky?

Jedná se o druh líčení očí i produkt z dekorativní kosmetiky, kterým se tento typ líčení provádí. Konkrétně hovoříme o barevné lince, která kopíruje linii řas – nahoře nebo i dole. Oční linky se prodávají v různých barvách i formách. Barevná škála je od černé přes modrou až po třpytivou. Co se forem týká, můžete vybírat z tekutých či tuhých očních linek, linek ve podobě fixu nebo tužek na oči.

Oční linky se používají na kosmetickém poli již pěknou řádku let. Jakýsi prvotní boom vyvrcholil v 50. letech 20. století na území USA. Hlavní představitelky dokonalé linky byly například herečky Elizabeth Taylor či Audrey Hepburn. 

Malý útlum linek přišel s příchodem sedmdesátých let, nicméně na konci 80. let už zase kralovaly ženské kráse. Nosila se hlavně silnější linka na horním víčku, na konci mírně vytočená nahoru k obočí.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Jaké produkty se používají pro vytvoření očních linek?

Jak bylo již naznačeno výše, existuje poměrně široká škála typů linek, ze kterých je možné vybírat. Záleží hlavně na tom, s jakou formou se vám pracuje nejlépe a jaká vašim očím vyhovuje nejvíce. Na výběr jsou:

Jedná se o velmi populární formu linek. Manipulace s tímto typem je značně jednodušší, než s gelovými. Ideální jsou hlavně pro začátečnice, které ještě nemají řádný grif. Tyto linky lze rozmazat do ztracena a vytvořit tak efekt hlubokých očí. Jejich nevýhodou ale je, že mají tendenci rychle světlat a je nutné je vícekrát za den obtáhnout.

Také hojně používaný typ linek. Většinou si je volí ženy, které mají více zkušeností s tvorbou očního make upu. Tekuté linky jsou fajn v tom, že s nimi můžete vytvořit více tvarů a tak trošku i kouzlit. Kreativitě se meze nekladou. Při jejich aplikaci je důležitá klidná ruka, aby nebyla linka hrbolatá.

Jedná se o typ, který má o něco tužší konzistenci, než tekuté oční linky. K jejich aplikaci je důležitý štěteček/aplikátor – někdy je součástí balení, ale často se stává, že ho musíte zakoupit samostatně. Jejich neoddiskutovatelnou výhodou bývá silná pigmentace, takže dobře drží a netvoří nevzhledné fleky.

Mají velmi podobnou strukturu jako oční stíny, jen barevná škála je útlejší. Skvěle se hodí k vytvoření kouřového líčení i silnější linky.

Je to takový kompromis mezi tekutou linkou a tužkou. Aplikace fxem je velmi příjemná, protože tah barvy je konstantní a pokud si dáte jen trošku záležet, vytvoříte krásnou linku jedním tahem.

Jak na malování očních linek?

Přemýšlíte o tom, že zkusíte něco nového a namalujete si oční linku? Nebojte se toho! Tady je jednoduchý návod jak na to, aby byl výsledek co nejpřirozenější a zároveň efektivní.

 1. Mějte zcela odlíčené oči. Linky se aplikují při tvorbě očního make-upu jako první krok.
 2. Otevřete vybraný produkt na kresbu linky, podepřete si loket a sedněte si ke stolu.
 3. Začněte kreslit linku od středu víčka a pokračujte k vnější straně.
 4. Postupně linku rozšiřujte.
 5. Nakonec opatrně dokreslete zbylou část směrem k vnitřnímu koutku.

Tip: Pokud se bojíte začít hned s jednolitou čárou, použijte na pomoc tečky. Vytečkujte si linii linky a poté body postupně spojte.

Jaké oční linky se hodí pro různé tvary očí?

Říká se, že dobře provedené linky sluší každé ženě. Záleží jen na tom, aby byly správně namalované. Pro každý typ očí může být vhodný trošku jiný druh linky.

Poměr šířky a délky kulatých očí je dost podobný. Proto se k nim hodí prodloužená linka, která oko opticky natáhne.

Pokud jsou oči posazené hlouběji, je dobré zvolit tenčí linky, které oči opticky vytáhnou více napovrch. Linku také nakreslete pouze na horní víčko.

Mohou připomínat tvar mandliček a bývají větší a širší. Pro vizážistky je to asi nejlepší typ očí na líčení, protože mají velkou výhodu – sluší jim snad vše. Nebojte se tedy experimentovat s různými tvary linek.

Malé oči často působí unaveně, mnohdy až ospale. Ale nevěšte hlavu, vše má své řešení. Je nutné nakreslit takové linky, které oko opticky otevřou. Na horní víčko aplikujte středně širokou oční linku, které se bude postupně rozšiřovat. Spodní linku vynechte úplně, oči by ještě zmenšila.

Jak vybrat ty nejlepší oční linky?

Vyberte si ty, se kterými se vám bude nejlépe pracovat. Někdy je nutné experimentovat a zkoušet a k těm svým se takzvaně prokreslit. Ideálně si nechce poradit od kosmetičky či vizážistky nebo se inspirujte naším výběrem produktů k tvorbě očních linek.

1. místo

NUI Cosmetics gelová oční linka MANAIA

Orientační cena: 500 Kč

Stylová berlínská značka NUI přináší oční gelové linky, v krásném designovém balení. Její velkou výhodou je to, že je zcela přírodní a veganská. Linky mají příjemnou, gelovou konzistenci a nerozmazávají se, takže nehrozí žádné nehody. Jsou vhodné i pro začátečnice, které nemají s linkami dosud žádné zkušenosti. 

A jaké ingredience linky obsahují?

 • Ricinový olej, 
 • kokosový olej, 
 • kandelilový vosk, 
 • olej z bílých hroznů,
 • hroznů vinné révy,
 • karnaubský vosk
 • vodilka kanadská,
 • oregano, 
 • tymián,
 • levandule.

Jak ji používat? Ideální je začít od vnitřního koutku oka a jemným tahem pomalu, podél řas až k vnějšímu koutku. Nezapomeňte zvolit vhodný štětec, který vám aplikaci usnadní. Po aplikaci produkt hned zavřete, aby nedošlo k jeho vyschnutí.

A cena? 500 korun.

2. místo

puroBIO černá oční linka "ON FLEEK"

Orientační cena: 270 Kč

Tekutá oční linka v krásném a moderním obalu vás nadchne! A její příznačný název „ON FLEEK“ mluví za vše! „On fleek“ je totiž anglický slangový výraz, který se dá přeložit jako „dokonalé“, „boží“ nebo „pecka“, takže s tímto produktem máte úspěch zaručen. Linka má velmi dobře zpracovaný štětec, díky kterému se vám bude opravdu pohodlně kreslit a nezanechá žádné šmouhy okolo oka. 

Tyto linky mají veganské složení, tudíž se hodí i pro vyznavačky rostlinné stravy a ekologického životního stylu.

Jak linku nanášet? Před použitím důkladně protřepte a před samotnou aplikací otřete štěteček a lehce naneste na linku horního víčka.

A na kolik vás tento produkt vyjde? Cca 270 korun.

3. místo

Inika Organic Tekuté oční linky Black

Orientační cena: 790 Kč

Česká značka přírodní a veganské kosmetiky Inika přináší na trh tekuté oční linky, které mají úžasný černý pigment, neobsahují alkohol a skvěle se hodí i pro citlivé oči.
Pigmenty, které tato tekutá oční linka obsahuje, jsou minerální, takže jsou velmi jemné a nedráždí oči. Produkt dále obsahuje šťávu z aloe vera či extrakty z černého čaje.
Líčení s tekutými linkami je nadčasové a smyslné – rozzáříte díky nim každý váš outfit.
Jak tyto linky používat? Doporučuje se před otevřením vždy protřepat lahvičku. Poté kartáček jemně otřete a začněte nanášet barvu. Začněte vždy od vnitřního koutku a poté tahem pokračuje směrem ven.
A jaká je cena? Cca 790 korun.

4. místo

Lancome Le Crayon Khol 01 Noir

Orientační cena: 540 Kč

Konturovací tužka na oči od značky Lancome má sametově hebkou tuhu, takže se vám s ní bude krásně stínovat linka na horním i dolním víčku. Navíc poskytuje dlouhotrvající efekt a je voděodolná, takže na dovolenou ideální!

Je to ideální kompromis, jelikož tekuté linky jsou pro některé ženy velká neznámá a mají z nich strach. Proto je tento typ skvělý pro začátečníky.

A jak aplikovat? Začněte na horním víčku a veďte jemnou linku od vnitřního koutku. Poté můžete přejít na spodní víčko a pro silnější efekt ji zkuste kosmetickým štětcem mírně rozmazat do ztracena.

A kolik stojí? Cca 540 korun.

5. místo

NUI Cosmetics tekutá linka na oči AWEIKU

Orientační cena: 870 Kč

Tekutá přírodní oční linka od stylové značky z Berlína s názvem NUI. Krásné, něžné a minimalistické balení skrývá praktickou fixu, díky níž můžete svůj pohled ještě maximalizovat. Linka je přírodní a dokáže vytvořit opravdu smyslný look vašich očí. Díky aplikátoru ve formě fixu bude nanášení velmi snadné a přesné.

Díky přírodnímu složení se hodí i pro citlivé oči nebo nositelky kontaktních čoček.

Jak ji používat? Začněte na vnitřním koutku a pomalu, podél řasové linie pokračujte až k vnějšímu koutku oka.

A kolik stojí? Cca 870 korun.

6. místo

Annemarie Börlind tužka na oči Violet Black

Orientační cena: 240 Kč

Přírodní tuhá tužka na oči, kterou kromě tmavě fialového odstínu Violet Black můžete zakoupit i v dalších krásných barvách – například v klasické černé, přirozené hnědé, tmavě modré, grafitové či tmavě zelené.

Tužka má skvělý aplikátor, díky kterému orámujete oči bez sebemenší chybky a to během chvíle. Velkým benefitem tužky je její schopnost opticky zahustit řasy.

A jak ji aplikovat? Dle libosti ji naneste na horní nebo dolní víčko, podél linie řas. Pomocí houbičky, která je součástí aplikátoru ji pak rozmažte do ztracena. 

A cena? Cca 240 korun.

7. místo

Boho Green Make-up Tekuté oční linky BIO

Orientační cena: 270 Kč

Tekuté oční linky z 99 % přírodních surovin, které pocházejí z Itálie, se skvěle hodí i pro citlivé oči. Mají úzký aplikátor, se kterým se velmi dobře manipuluje, takže se nemusíte obávat nechtěných fleků v očním okolí.

Linky obsahují přírodní pigmenty, které krásně přilnou k očnímu víčku a vytvoří smyslný pohled. 

Mají opravdu čisté složení, což potvrzuje certifikát Cosmos Organic, který produkt nese.

A jak linky aplikovat? Před nanesením je vždy protřepte, aby nevznikly hrudky. Poté vytvořte jemnou linku na víčku, podél řas.

A jaká je jejich cena? Cca 270 korun.

8. místo

Egyptská oční linka

Orientační cena: 230 Kč

Egyptská oční linka vám vykouzlí svůdný pohled jako měla Kleopatra. To zní lákavě, že? Tato tekutá, černočerná oční linka má dlouhotrvající efekt, takže by vám měla vydržet celý den. 

Linka obsahuje přírodní složky, je antialergenní a hodí se i pro citlivé oči. Produkt má propracovaný aplikátor, díky kterému vám půjde tvorba linek snadno.

Egyptská linka je navíc rychleschnoucí a neobtiskává se. 

A jak ji aplikovat? Produkt nejprve protřepejte a až poté, pomalu nanášejte na oblast horního víčka.

A cena? Cca 230 korun.

9. místo

PuroBio Tužka na oči Long Lasting Černá

Orientační cena: 220 Kč

PuroBio je italská značka, která je na trhu od roku 2014. Tužka na oči, která pochází z jejich produkce, je černá, vysoce pigmentovaná a navíc má dlouhotrvající efekt.

Tužka je velmi měkká, proto se s ní příjemně manipuluje a líčení pro vás bude snadné. Obsahuje přírodní oleje z avokáda či baobabu, což zaručuje její snášenlivost i pro citlivé oči. 

A jak ji používat? Jednoduše. Nakreslete jemnou linku podél řas a buď ji nechte tak nebo ji můžete decentně rozmazat, čímž docílíte kouřového efektu.

Jaká je její cena? Cca 220 korun.

10. místo

Lavera černé tekuté oční linky

Orientační cena: 200 Kč

Tekuté oční linky od německé značky přírodní kosmetiky Lavera se hodí pro vegany a nesou certifikát NATURE. Obsahují výtažky z bio květů a směsi přírodních olejů, které oko hydratují a pečují o něj.

Linky mají chytrý aplikátor, se kterým se velmi dobře manipuluje a tak jsou vhodné i pro začátečníky.

Jak linky nanášet? Obsah nejprve důkladně protřepte, otřete aplikátor a začněte linky nanášet od středu oka – nejprve k vnější a poté k vnitřní straně horního víčka.

A jaká je jejich cena? Cca 200 korun.

11. místo

Benecos Oční linka černá BIO

Orientační cena: 120 Kč

Černá oční linka od značky Benecos má velmi sytou pigmentaci, která na oku vydrží celý den. Má úzký štěteček, který zajistí snadnou a přesnou kresbu linky. Hodí se i pro začátečníky, jelikož je manipulace opravdu jednoduchá. 

Tyto oční linky jsou přírodní a jsou ideální i pro citlivé oči. 

A jak je aplikovat? Produkt nejprve protřepte, následně otřete strany štětečku a nanášejte od vnitřního koutku oka směrem ven. Linky se hodí zejména na aplikaci horní linky.

A kolik stojí? Cca 120 korun.

Závěr

Oční linky dokáží opravdová kouzla. Zvýrazní vaše oči, dodají jim hloubku nebo je opticky zvětší. Hodí se k nejrůznějším příležitostem od slavnostních až po každodenní nošení do práce. Perfektně namalované linky vyžadují trochu cviku, ale nebojte se – po dvou až třech aplikacích už vám půjdou snadno od ruky.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Oční linka

[2] Wikipedie (CZ): Kosmetika

[3] PubMed Central (ENG): Measurement of eye size illusion caused by eyeliner, mascara, and eye shadow

[4] PubMed Central (ENG): A proposal of a standardized protocol to evaluate waterproof effect of eyeliner and mascara

[5] PubMed Central (ENG): Eye cosmetics

Ohodnoťte post

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?