TOP 30: Nejlepší přírodní kosmetika + recenze

Jaká je nejlepší česká 100% přírodní kosmetika? A co zahraniční? Proč vyměnit klasickou kosmetiku za přírodní? Jaké to má benefity?

TOP  1. místo

Saloos

Výborná přírodní česká značka, velký výběr produktů, specializuje se hlavně na péči o pleť a kůži a podobné produkty.

2. místo

Mádara

Lotyšská přírodní značka u které nakoupíte téměř vše z kosmetického světa přes líčení, krémy až po mýdla a další.

3. místo

Lavera

Přírodní značka původem z Německa nabízí péči o pleť, líčení, balzámy na rty, krémy, sprchovou péči a další.

Třicet nejlepších značek přírodní kosmetiky

Co je to přírodní kosmetika

Ačkoliv je lidstvo na prahu svého technického vrcholu, je velmi hezké pozorovat, že se lidé znovu vrací k přírodě. A to nejen z pohledu kosmetiky, ale obecně. Hodně se konzumují sezónní potraviny, prim hrají vlastní zahrádky, kde je možné pěstovat minimálně bylinky či základní zeleninu, řeší se materiály používané pro oblečení a právě i zmíněná kosmetika.

Sousloví “přírodní kosmetika” pochází z anglického pojmu “green beauty” a jde obecně o kosmetiku, která se záměrně vyhýbá potenciálně škodlivým látkám, které neprospívají lidskému organismu.

Jedná se o produkty bez parabenů, ropných derivátů, SLS, SLES, umělých aromat a barviv. Pokud nejde o klamání spotřebitele, mělo by vždy jít o kosmetiku, která je 100% přírodní, nebo 100% bio a dále všechny produkty s národními a nadnárodními certifikacemi.

Na co si dát pozor při nákupu přírodní kosmetiky?

Na trhu je obrovská škála výrobců, kteří produkují přírodní kosmetiku. Pokud ještě nemáte svoji oblíbenou, nebo se v tomto odvětví neorientujete, je třeba přihlédnout k několika faktorům, na které si dát pozor.

Veškeré kosmetické produkty na sobě mají různá označení, značky či symboly. Platí takové jednoduché pravidlo – čím je název složky komplikovanější, tím větší je riziko, že nepochází z přírodních zdrojů a je třeba zbystřit.

Naopak, čím více jednosložkových prvků, tím větší pravděpodobnost, že se jedná o produkt mnohem více přírodní. Obecně se považují za spolehlivé standardy nadnárodní evropské certifikace Cosmos Natural a Cosmos Organic a dále všechny národní evropské certifikáty, které pod ně spadají. Můžeme zmínit například německý BDIH, francouzský Ecocert, italský Biocosmesi a ICEA, anglický Soil Association, a pak i české certifikáty CPK a CPK BIO, které mají totožné standardy s Ecocertem. Naopak se nedoporučuje kupovat produkty, které nejsou schválené SZÚ.

Pleť, krása a zdraví je věčné téma (nejen) žen. Všichni chceme být mladí, krásní a zdraví. Můžeme tomu napomoct tak, že se o sebe budeme hezky starat. Jak úspěšně poznat své tělo a lépe se starat o pleť vám napoví spousta článků. Výběr na toto téma naleznete zde: 

Proč je dobré používat přírodní kosmetiku?

Protože příroda člověku záměrně neškodí. Ano, samozřejmě, může se stát, že vám nějaká ingredience obsažená v daném produktu nesedne, ale není vážný důvod, proč na přírodní kosmetiku zanevřít. Zcela běžně se stává, že nám nechutná nějaká potravina, nebo nás po ní bolí žaludek. Není to ničí vina, zkrátka jen není tělo a určitá látka kompatibilní.
Přírodní kosmetika nefunguje jako ta klasická, konvenční, po které vám může kůže zareagovat například až ekzémem. Není možné čekat zázraky na počkání, opak je pravdou, výsledky jsou proces. Proces, který stojí zato.

Obecně jde o to, že pokud se dáte na cestu přírodní kosmetiky, vaše tělo bude do budoucna méně zatíženo syntetickou chemií, vy budete mít lepší čich, zlepší se intuice a nakonec pokožka rozkvete. V této sortě kosmetiky naleznete i tu dekorativní, která vaši kůži nezatěžuje a navíc ji přidá velmi přirozený tóna vzhled.

Další benefity přírodní kosmetiky jsou:

Ohled na ekologii bere přírodní kosmetika hned v několika směrech. Výrobci snaží chránit planetu. Dbají nejen na složení, ale přemýšlejí i o obalech a většinou jde nějaká částka z prodeje na podporu obnovitelných zdrojů.

Přírodní kosmetika není chvilková “paráda”, naopak, účinkuje dlouhodobě. I když mají účinky přírodních surovin pomalejší nástup, postupem času sklidíte ovoce. Produkty často zvyšují obranyschopnost pleti, harmonizují její funkce a zbytečně ji nedráždí.

Přírodní kosmetika nezatěžuje tělo z jednoho prostého důvodu – neobsahuje chemické sloučeniny, které by mu mohly ublížit.

Je bezpečná právě díky přírodním surovinám. Například olovo nebo další diskutabilní ingredience, které často v konvenční kosmetice jsou, mohou způsobit o hodně více škody než užitku. Je velmi časté, že se problematické účinky u oficiálně bezpečné látky zjistí až po letech od uvedení na trh. Například taková levandule toto nezpůsobí.

Přírodní kosmetiky není nutné nanášet vrstvy a vrstvy. Stačí málo. Například u pleťového krému se aplikuje až o polovinu méně než u konvenčního.

Je to logické. stejně jako například jablko je pro tělo přínosnější než hamburger, dá vám měsíček lékařský více než ropa. Správná péče o pokožku nám může ušetřit mnoho problémů, které by si následně vyžádaly daleko náročnější řešení. Navíc skutečná krása, to je zdravá zářivá pleť, lesklé husté vlasy, pevná pokožka a to v každém okamžiku vašeho života.

Je přírodní kosmetika drahá?

Může, ale zároveň nemusí být. V dnešní době je už tento kosmetický směr natolik populární, že jsou ceny více než příjemné a rozdíl oproti té konvenční kosmetice je minimální.

1. místo

Mádara

Co zde koupíte: skoro vše: balzámy na rty, lesky na rty a rtěnky, řasenky a další dekorativní kosmetiku, čištění pleti, dárkové sady, koupelové produkty, oční péče, mýdla, pleťová extra péče, ústní péče a další.

Lotyšská značka Mádara v překladu znamená jméno bylinky svízel, která je známá i v české kotlině. Tato kosmetika je typická především svým bylinným složením, jehož čistotu zaručuje mezinárodní nezávislý certifikát Ecocert. Produkty neobsahují syntetické látky, ropné deriváty ani chemické konzervanty a nebyly testovány na zvířatech.

Značka razí filozofii, která prolína přírodu a lidské tělo. Obojí v rovnováze a vzájemné pokoře. Mádara obsahuje bio certifikované extrakty z rostlin, které se vyskytují v severní části Lotyšska a vyznačují se výjimečně vysokým obsahem aktivních látek.

Značka používá při výrobě svých produktů tři hlavní složky. Jedná se zejména o extrakty z květin a bylin z baltských luk a pralesů. Klimatické podmínky v baltském regionu jsou unikátní hlavně tím, že severská léta jsou mnohem kratší než léta v mírnějším zeměpisném pásmu. To způsobuje, že květy mají daleko méně času na to, aby vykvetly a odkvetly. Rostliny během krátkého léta, které se vyznačuje dlouhou dobou slunečního svitu, musí aktivovat své síly k rozmnožení v co nejkratším čase. Veškeré substance jsou díky tomu koncentrovanější a efektivnější.

Značka má certifikaci Ecocert Cosmos a mnohé z jejich produktů, vyjma krémů, jsou vhodné pro vegany.

Jaké produkty můžete od Mádary zakoupit?

 • Balzámy na rty
 • Čištění pleti
 • Dárkové sady
 • Koupelové produkty
 • Lesky na rty a rtěnky
 • Řasenky a další dekorativní kosmetika
 • Mýdla
 • Oční péče
 • Pleťová extra péče (oleje a krémy)
 • Ústní péče

Pokud se zastavíme u dekorativní kosmetiky, velmi oblíbený je například Hyaluronový CC krém, který má hedvábně jemnou texutru, která se snadno nanáší a dokonale splyne s pletí. Krém neobsahuje vodu, ale jeho základ tvoří šťáva z Aloe vera, která v kombinaci s dalšími látkami hydratuje pleť. Velký přínos pro pleť je, že obsahuje SPF 15 a poskytuje pleti lehkou ochranu před škodlivými účinky slunečního záření. Tento CC krém si můžete pořídit za necelých 700 korun.

2. místo

Lavera

Co zde koupíte: produkty na čištění pleti, kosmetiku jako řasenky, tužky na oči, balzámy, krémy, sprchovou péči, péči o tělo a další.

Lavera je v současnosti velmi známá značka, která má svůj původ v Německu. Jako jedna z prvních se dostala do řetězců klasických drogerií. Jeden příklad za všechny můžeme zmínit například DM.

Lavera prezentuje skvělý poměr kvalita versus cena. Právě díky příznivé ceně se dostala tato přírodní kosmetika do povědomí a je o ní stále více slyšet.

Historii firmy začal psát v roce 1975 Thomas Haas, u něhož se v raném dětství objevila neurodermatitida. Protože ale tato nemoc byla tehdy ještě velmi málo známá, lékaři mu nedokázali účinně pomoci. A tak se malý Thomas záhy začal zabývat tím, co vlastně předepsané krémy a konvenční kosmetika obsahují a proč mu nedělají dobře. Během svých studií potom za pár let otevřel jeden z prvních obchodů se zdravou výživou, sám si pěstoval rostliny, vyráběl bylinné výtažky a vyvíjel své první receptury. Jeho první výrobek spatřil světlo světa v roce 1975 – byl to balzám na rty a fungoval tak dobře, že jeho choulostivé rty přečkaly bez obtíží a následků i pobyt u jižního moře.

Cílem značky je nabídnout kvalitní kosmetiku s čistě přírodním složením, která je vhodná pro citlivou a alergickou pokožku, stejně tak i pro naše nejmenší a navíc je dostupná pro všechny.

Za ty roky, co je Lavera na trhu, hodně rozšířila svůj sortiment. Můžete od ní zakoupit kromě klasických produktů péče o pleť jako jsou krémy, například i produkty z dekorativních řad – řasenky, tužky na oči či balzámy.

Jeden příklad za všechny může být řasenka pro přirozené líčení má drobný kartáček s krátkými štětinami. Díky rostlinným voskům řasenka k řasám perfektně přilne a drží celý den. Obsahuje bambucké máslo, vitamíny E a A. Cena řasenky je více než lákavá, protože stojí něco málo přes 200 korun.

3. místo

Nobilis Tilia

Co zde koupíte: aroma oleje, éterické oleje, přípravky na pleť, krémy, čištění, oční péče, masážní oleje, péče pro muže či děti, balzámy na rty, koupelové oleje a další.

Česká značka kosmetiky Nobilis Tilia se zabývá svou činností od roku 1994. Společnost se zabývá výrobou aromaterapeutické kosmetiky, vzděláváním a osvětovou činností v oboru aromaterapie. Ruku v ruce s ekologií odmítá živočišné suroviny a pokusy na zvířatech a jedinou živočišnou surovinou ve výrobcích je cenný a účinný včelí vosk.
Nobilis Tilia využívá na maximum suroviny z ekologického zemědělství a vše vyrábí bez syntetických a konzervačních látek. Pokud je to jen trochu možné, jsou produkty od této firmy 100% přírodní. V případě nutnosti konzervace využívají vlastní, speciálně vyvinutý konzervační systém.
V roce 2004 expandovala firma na Slovensko a poté do Anglie, Francie, Japonska, na Tchaj-wan a do dalších států. Obchodní zájem společnosti je dosti široký a zahrnuje nejen prodej surovin pro výrobu vlastní kosmetiky, prodej kvalitních rostlinných olejů a éterických olejů, z nichž část je k dispozici v bio kvalitě, ale rovněž vlastní autorskou kosmetiku. Ta se vyrábí přímo ve Vlčí Hoře v prostorách firmy, kde je zároveň balena a je odtud rozesílána zákazníkům. V rámci firmy funguje výkonná laboratoř, která se věnuje vlastnímu výzkumu účinnosti a bezpečnosti jejich kosmetiky.

Od Nobilis Tilia si můžete pořídit:

 • Aroma oleje
 • Balzámy na rty
 • přípravky na čištění pleti
 • Éterické oleje
 • Koupelové oleje
 • Krémy na ruce, nohy i tělo
 • Masážní oleje
 • Oční péči
 • Pleťovou péči
 • Péči pro děti
 • Péči pro muže
 • Péče pro každodenní hygienu
 • Čaje

Hojně prodávané jsou květové vody, které se právem staly opravdovými stálicemi na trhu. Obecně má květová voda jednoduché složení bez jakýchkoliv přidaných látek, které by mohly způsobit podráždění pleti. Vodu tak lze bez obav aplikovat i na tu nejcitlivější pokožku náchylnou k častému podráždění a alergiím. 

Za zmínku stojí například růžová voda, která má výborné zklidňující a antiseptické účinky, pleť regeneruje a chrání před opětovným podrážděním. Zároveň v pokožce uzamyká tolik potřebnou hydrataci. Její cena se pohybuje okolo 250 korun.

4. místo

Ecce Vita

Co zde koupíte: doplňky stravy, pleťovou extra péči, pleťové krémy či pleťové oleje.

Ecce Vita je česká společnost, která již 20 let působí v oblasti přírodní medicíny. Značka se zaměřuje na dovoz speciálních funkčních potravin a bylinných doplňků stravy především v organické kvalitě. Doplňky stravy obecně, tak hrají u této značky prim. Skvělé je, že je vyrábí dle vlastních receptur.  Pro značku je hlavní kvalita a vysoká vstřebatelnost produktů, osvěta a šíření povědomí o prevenci, zdravé výživě se zaměřením na individuální a celostní přístup k člověku.

Byliny se pěstují na biofarmách a do produktů používají  většinou celé nasušené s přirozeně se vyskytujícími účinnými látkami. Produkty neobsahují žádné konzervační ani chemické látky, umělá barviva ani pesticidy a díky správně sestaveným kombinacím bylin působí komplexně na celý organismus.

Ecce Vita spolupracuje s místními farmáři v Indii, pomáhá lidem zlepšit těžké životní podmínky a podporuje tak systém fair trade. Kvalita přípravků je potvrzena českou a evropskou ochrannou známkou „Produkt ekologického zemědělství“, certifikátem amerického zemědělství o organické kvalitě USDA ORGANIC a také Košer certifikátem.

Značka nabízí:

 • Doplňky stravy
 • Pleťové extra péče
 • Pleťové krémy
 • Pleťové oleje

Například doplněk stravy ve formě čisté Aloe vera šťávy je skvělým pomocníkem pro podporu přirozené imunity a regeneraci organismu. Šťáva z Aloe vera obsahuje aminokyseliny, glukosidy, třísloviny, ligniny, ale také množství vitaminů A, E, B, C, beta-karoten a minerální látky fosfor, draslík, vápník, železo, zinek, sodík. Vitaminy E, A a C přispívají k zachování pěstěného vzhledu pokožky. Zinek, hořčík a křemík pomáhají udržet kvalitní vlasy, nehty, zuby a mají pozitivní vliv na funkce svalové soustavy. Cena je necelých 600 korun.

5. místo

Natura Siberica

Co zde koupíte: pleťové, tělové, dětské, pánské a vlasové kosmetiky.

Jak název napovídá, jedná se o ruskou značku přírodní kosmetiky, která byla založená v roce 1977. Společnost je členem sdružení Cosmos pro bio a přírodní kosmetiku a některé produkty nesou certifikát ICEA.

Natura Siberica využívá při výrobě nejmodernější technologie a všechny etapy výroby podléhají přísné kontrole, aby byla zaručena vysoká kvalita. Cílem společnosti je co nejvíce zamezit negativnímu dopadu na divokou krajinu. Ruční sklizeň bylin se proto řídí přísnými pravidly určující, kdy a za jakých podmínek může být do divokého růstu místních rostlin zasahováno. Zároveň je důraz kladen na co nejvhodnější dobu, kdy konkrétní bylina obsahuje nejvyšší koncentraci blahodárných látek.

Natura Siberica nabízí produkty pleťové, tělové, dětské, pánské a vlasové kosmetiky.

Za zmínku určitě stojí černá bělící pasta, která je je určená pro bezpečné bělení a hluboké čištění. Působí efektivně díky vysoké aktivitě jejích přírodních složek. Cena se pohybuje okolo 100 korun.

6. místo

Saloos

Co zde koupíte: péči o pleť a kůži, másla, oleje (jedlé i kosmetické), krémy, květové vody, deodoranty, produkty osobní hygieny, péče o miminka, produkty pro aromaterapii, dezinfekční gely a další.

Česká firma Saloos je na trhu přes 27 let. Zažila si svoje zrození, dětství, pubertu a nyní je z ní krásný a prosperující brand, který je známý i po světě.

Firma Saloos se řadí mezi nejoblíbenější aromaterapeutické značky kosmetiky v Čechách.
Pole působnosti této firmy je poměrně široké, nezabývá se totiž pouze výrobou přírodní BIO kosmetiky. Důležitá je rovněž jeho role v rámci osvěty o účincích přírodních látek a jejich celostního působení na lidské tělo.

Saloos je česká rodinná firma s výhradně českým kapitálem se sídlem v Břeclavi. Odborný tým tvoří 50 zaměstnanců.

Je skvělé, že produkty firmy Saloos jsou běžně dostupné v drogeriích, takže si můžete jejich produkty náležitě “osahat”. Vybírat můžete z celé řasy másel, olejů (jedlé i kosmetické), krémů, květových vod, deodorantů, produktů osobní hygieny, péče o miminka, produktů pro aromaterapie nebo dezinfekčních gelů.

Biokosmetika Saloos zásadně neobsahuje umělé konzervanty a barviva, syntetickou parfemaci ani ropné produkty (například minerální oleje) a samozřejmě netestuje výrobky na zvířatech. Především její původ pak zaručuje, že bude pokožkou dobře snášena a nebude způsobovat nepřirozené alergické a jiné nežádoucí reakce.

Saloos se pyšní známkou CPK BIO, kterou nejlépe vystihuje vyjádření „to nejlepší z přírody“. Je spolehlivým vodítkem pro váš správný výběr a garancí složení daného přípravku.

7. místo

Purity Vision

Co zde koupíte: balzámy na rty, deodoratny, pleťovou péči, krémy, čištění pleti, pleťové oleje a další.

Česká značka Purity Vision je na trhu od roku 2008 a vznikla se záměrem nabídnout vysoce kvalitní a 100% přírodní produkty za přátelské ceny, aby o své zdraví a krásu mohl dbát opravdu každý.

Značka spojuje nejnovější vědecké poznatky spolu s tradičními a časem prověřenými postupy. Přináší moderní výrobky uspokojující potřeby zákazníků i současné trendy. Své produkty balí do krásných, udržitelných obalů, které je možné stále dokola plnit.

Výrobky jsou pokud možno certifikovány v BIO kvalitě a dají se využít mnoha způsoby. Respektují ekologické hledisko jak při výrobě, tak při přepravě a prodeji.

Firma spolupracuje s jednotlivými farmáři v Ugandě, na Filipínských ostrovech nebo v Bulharsku. Díky tomuto férovému jednání a dlouhodobým vztahům s farmáři a výrobci získali jako vůbec první firma v ČR i SK přísnou certifikaci Fair for life.

V sortimentu značky Purity Vision najdete panenský kokosový olej (nově i v raw verzi), růžovou vodu, deo krystal, zinkovou mast či péči o miminka.

Od Purity si můžete zakoupit například velmi příjemný bio růžový olej na rty, který je skvěle vyživuje a hydratuje. Voňavý macerát z růže damašské spolu s pečujícími oleji poskytuje rtům omlazující a regenerační péči. Olej vytváří na rtech jemnou ochrannou vrstvu, která rty vyživuje, chrání proti popraskání a zanechává je sametově hebké a lesklé. Cena se pohybuje okolo 150 korun.

8. místo

Tierra Verde

Co zde koupíte: aroma oleje, koupelové produkty, šampony, drogistické zboží a další.

Tierra Verde je československá společnost se sídlem na půl cesty, v Brně. Firma vyvíjí výrobky denní potřeby s co nejmenším negativním dopadem na zdraví a životní prostředí a zároveň s co nejpříznivějším vlivem na člověka, společnost a planetu. 

Zakladatelkou společnosti je Nataša Foltánová, která hledala šetrnou drogerii a zaujaly ji mýdlové ořechy, které se staly základem její šetrné eko drogerie. S láskou a úctou k zemi vyrábí ekologickou drogerii YELLOW & BLUE, menstruační kalíšky GAIA CUP, biobavlněné produkty CASA ORGANICA a také osvěžovače vzduchu TIERRA VERDE. 

Aroma oleje
Éterické oleje
Koupelové produkty
Šampony
Drogistické zboží

Například gel na nádobí  s citronovou silicí je velmi příznivý i pro vaši pokožku a to díky svému pH 5,5. Obsahuje přírodní glycerol, který nedráždí pokožku rukou. Má přírodní složení s využitím změkčovacího činidla proti tvrdé vodě. 

Tento gel na ruční mytí nádobí s inovovaným složením na bázi rostlinných tenzidů, disponuje o 70 % vyšší odmašťovací silou oproti předchozí receptuře. Výborně pění a je vhodný pro umývání bez rukavic. Tento ekologický prostředek na nádobí obsahuje BIO citronovou silici s nevtíravou osvěžující vůní. Prostředek na nádobí je biologicky odbouratelný. Cena se pohybuje okolo 140 korun.

9. místo

Voono

Co zde koupíte: barvy na vlasy, šampony, balzámy a podobnou vlasovou kosmetiku.

Voono je česká značka vlasové kosmetiky. Voono produkuje především přírodní barvy na vlasy, ale i přípravky na běžné užívání jako jsou šampony či balzámy nebo masky.

Barvy kromě henny obsahují také další indické bylinky jako indigo, amlu nebo shikakai. Voono barvy jsou velmi kvalitní, dobře chytají a nabízejí intenzivní odstíny. Zároveň nijak nedráždí pokožku hlavy, ale naopak podporují její regeneraci.

V sortimentu Voono najdete devět odstínů barev na vlasy vhodných pro všechny typy vlasů. Produkty jsou plné rostlinných olejů a přírodních výtažků. Značka Voono dbá i na etickou stránku. Všechny produkty jsou tak netestované na zvířatech a čistě veganské.

Veškeré produkty jsou cenové dostupné. Šampon pořídíte za cca 380 korun, kondicionér za 450 korun a barvy za cca 260 korun.

10. místo

Weleda

Co zde koupíte: koupelové produkty, oční péči, krémy, pleťovou péči, sprchovou péči, tělovou péči a další.

Začátky švýcarské firmy Weleda se datují do roku 1921, kdy začínali jako farmaceutická laboratoř s vlastní zahradou plnou léčivých bylinek. Roky ubíhaly a dnes je předním světovým výrobcem holistické přírodní kosmetiky a léčiv pro antroposofickou terapii. 

Společnost Weleda se snaží o ekologickou udržitelnost v moderních podmínkách, a to už od počátku vzniku výrobku – a tedy získávání surovin, jejich zpracování a výsledné výrobky – ať už se jedná o kosmetické, dietetické či léčebné prostředky. 

Vlastní zahrada Weledy, která tvoří významný zdroj surovin k následné výrobě, je ošetřována podle směrnic biodynamického zemědělství, což v praxi znamená, že k výrobě přípravků Weleda jsou používány jen ty nejčistší přírodní suroviny. Společnost disponuje vlastními zařízeními pro extrakci rostlinných složek či potencializaci na homeopatické bázi.

Weleda nabízí poměrně široký sortiment výrobků:

 • Koupelové produkty
 • Krémy na ruce, nohy, tělo i obličej
 • Oční péče
 • Pleťová extra péče
 • Pleťové vody
 • Sprchová péče
 • Tělová péče

Velmi úspěšné jsou produkty z řady Skin food, které obsahují tělové i pleťové krémy či péči o rty.

Univerzální výživný krém Skin Food má mnohostranné využití. Lze jej použít klasicky jako noční, či denní krém, nebo ochranný krém na ruce. Dále pomáhá regenerovat suchou a popraskanou kůži na patách, loktech a kolenech a také jako péči o nehtovou kůžičku trpící na záděry. Je také vhodnou ochranou do nepříznivého počasí. Díky svému šetrnému složení je vhodný pro celou rodinu. Jedná se o jeden z nejproslulejších výrobků od této značky. zakoupit ho můžete za cca 250 korun.

11. místo

Almara Soap

Co zde koupíte: mýdla, tělovou a vlasovou péči, balzámy na rty a další.

Almara Soap je česká značka, která se proslavila ruční výrobou tuhých mýdel. Mýdla jsou bez parabenů, sulfátů a dalších nežádoucích surovin. Tato česká mýdla jsou velmi pečlivě zpracována a nesou v sobě nádhernou vůni přírody.  Vyrábí se z čistých rostlinných olejů a jsou obohacena o přírodní éterické oleje, jíly, různé výtažky nebo sušené bylinky. 

Nicméně značka nenabízí pouze tuhá mýdla, ale i přírodní kosmetiku:

 • Mýdla
 • Tělová a vlasová péče 
 • Balzámy na rty

Za zkoušku stojí například scrub na rty v překrásném balení. Scrub na rty Juicy Lips s jemnou jahodovou a pomerančovou vůní zbaví vaše rty šupinek a suchých míst. 

Zcela přírodní složení s obsahem třtinového cukru v bio kvalitě, jahodových zrníček a prášku jemně odstraní nepříjemné šupinky. Mandlový olej lisovaný za studena a raw bambucké máslo dodají vašim rtům výživu a hydrataci a zanechají je sametově hebké a vláčné. Neodolatelnou vůni peelingu Juicy Lips doplňuje také 100% esenciální olej z pomeranče.  Cena peelingu na rty se pohybuje okolo 130 korun.

12. místo

SANTE

Co zde koupíte: jak produkty pro péči o pleť, tak i dekorativní kosmetiku, vlasovou a nehtovou péči.

Německá značka přírodní kosmetiky Sante pečlivě vybírá veškeré suroviny a využívá zásadně jen obaly bez negativního vlivu na životní prostředí.

Výrobky této značky jsou finančně dostupné a jejich mladistvý a barevný vzhled je přirozený stejně jako výrobní postup produktů. Kosmetika obsahuje aktivní ingredience, které jsou založené na výtažcích z bylin a cenných extraktech z bio olejů. Produkty naplňují striktní požadavky na certifikaci BDIH a NaTrue.

V roce 2013 získala společnost SANTE ocenění od organizace Green Brands.

Sante nabízí jak produkty pro péči o pleť, tak i dekorativní kosmetiku, vlasovou a nehtovou péči.

Zajímavý je například odlakovač SANTE, který je na bázi alkoholu, ricinového a pomerančového oleje. Tato kombinace spolehlivě odstraní lak a zároveň pečuje o nehet i nehtovou kůžičku. Neobsahuje aceton. Krásně voní po citrusech. Cena odlakovače je cca 250 korun.

13. místo

Urtekram

Co zde koupíte: širokou škálu produktů od pečující kosmetiky, přes dekorativní, až po koření, čaje, superpotraviny či napříkald ořechy.

Dánská společnost Urtekram vznikla v roce 1972. Za 30 let působení na trhu se řada produktů Urtekram rozrostla a nyní obsahuje velmi širokou paletu čistě přírodních produktů. Společnost v dnešní době nenabízí už jen kosmetiku, ale i potraviny a koření z ekologického zemědělství.

Urtekram nepoužívá pesticidy, síru ani ropu. Všechny produkty jsou vyráběny ze surovin 100% rostlinného původu a nejsou v žádné fázi procesu výroby testovány na zvířatech. Kosmetika Urtekram má certifikát přírodní kosmetiky Ecocert.

Tato značka vám nabízí opravdu širokou škálu produktů od pečující kosmetiky, přes dekorativní, až po koření, čaje, superpotraviny či napříkald ořechy.

Čím se značka vyznačuje asi nejvíce jsou produkty pro vlasovou péči. Například vyživující šampon pro normální vlasy obsahuje hydratující aloe vera a revitalizující citronovou trávu, které pomáhají navracet vlasům hebkost a lesk. Šampon vlasy spolehlivě a šetrně myje díky obsahu extraktů z aloe vera a jemným tenzidům. Aloe vera má navíc skvělé zklidňující vlastnosti, pokožku zjemňuje, vyživuje a zároveň chrání před podrážděním i dehydratací. Cena šamponu se pohybuje okolo 200 korun.

14. místo

Lily Lolo

Co zde koupíte: make-upy, pudry, bronzery, tvářenky, řasenky a vlastně vše co vás v oblasti dekorativní kosmetiky napadne.

Lily Lolo je britská značka přírodní dekorativní kosmetiky, která se stala velmi uznávanou a pyšní se mnoha oceněními. Značku používají vyhlášené salony krásy po celé Británii. Má čistě přírodní složení nezatížené umělými látkami.

Minerální kosmetika Lily Lolo neobsahuje žádné syntetické látky, umělá barviva a výplňové materiály pro ředění objemu, které mohou pleť dráždit. Díky svému antibakteriálnímu účinku naopak pomáhá zlepšovat stav pleti.

Značka nabízí make-upy, pudry, bronzery,tvářenky, řasenky a vlastně vše co vás v oblasti dekorativní kosmetiky napadne.

Například minerální korektor můžete pořídit za necelých 400 korun.

15. místo

Eco cosmetics

Co zde koupíte: zubní hygienu, krémy, šampony, hydratace, čištění pleti, sluneční krémy a další.

Eco Cosmetics je německá značka, které vznikla v roce 1993. Všechny produkty nesou certifikát Ecocert a na obalu najdete procentuální podíl přírodních a BIOsložek.

Původním sortimentem této značky byly převážně esenciální oleje vhodné pro aromaterapii. Až o něco později začala značka představovat jednotlivé produkty pečující kosmetiky. Od šetrného mýdla až po ucelený sortiment přírodní kosmetiky.

Eco Cosmetics není testována na zvířatech a téměř všechny produkty nesou certifikát Vegan. Výjimkou je pouze balzám na rty se včelím voskem.

Zajímavým produktem je beze sporu tužící pěna na vlasy, která má jak jinak než čistě přírodní složení. Obsažené výtažky z goji či granátového jablka spolu s pšeničným proteinem vlasy pomáhají hydratovat a dodají jim přirozený lesk. Snadno s ní vytvarujete svůj účes, který navíc získá ochranu před nežádoucím vlněním či krepatěním ve vlhkém počasí. Její výhodou je to, že neobsahuje žádné syntetické látky, a naopak je obohacená o glycerin. Její cena se pohybuje okolo 220 korun.

16. místo

LaSaponaria

Co zde koupíte: barvy na vlasy (dlouhotrvající i práškové), šampony a vlasovou péči.

Název značky v sobě nese italskou libozvučnost a tím potvrzuje pouze to, co se dá předvídat – zrodila se právě zde, na italské půdě, před deseti lety. Svou první oficiální laboratoř si zakladatelé Luigi a Lucia otevřeli díky crowdfundingové kampani. Všechno si v té době ještě dělali úplně sami a chtěli šířit mezi lidi nejen své produkty, ale i osvětu. V současnosti už mají laboratoř jinou, větší a k tomu tým skvělých lidí.

100% přírodní kosmetika, certifikovaná BIO a s posláním „zanechat svět o něco lepším místem“. Kosmetika opravdu nádherně voní, asi také díky tomu, že je vyrobena z těch nejkvalitnějších lokálních surovin.

Vše je výsledkem poctivé, řemeslné ruční výroby. Samozřejmostí je žádné testování na zvířatech a žádné živočišné suroviny. Nezapomíná se ani na obaly, které jsou z velké části recyklované.

Značka se zabývá vlasovou kosmetikou a nabízí kompletní péči – šampony, balzámy, masky, barvy i oleje. Dále pak dekorativní, tělovou i pleťovou kosmetikou a přípravky pro ty nejmenší.

V sortimentu najdete, asi i díky lokalite, opalovací krémy. Například opalovací krém SPF 15 BIO zajistí ochranu proti UVA i UVB záření díky minerálním filtrům bez nanočástic. Textura krému je příjemná, díky dávkovači se pohodlně aplikuje a dobře se roztírá. Krém je odolný vůči vodě, je vhodný i pro citlivou pokožku a díky speciálním aktivním látkám ji pomáhá udržovat hebkou a vláčnou. Jeho cena se pohybuje okolo 400 korun.

17. místo

Mossa

Co zde koupíte: balzámy, krémy, tělová  a pleťová péče, vlasová péče, oleje, mýdla, oční péče a další.

Přírodní lotyšská kosmetika MOSSA obsahuje ve svých produktech vysoký podíl extraktů a olejů ze severského bobulového ovoce, jako jsou borůvky, moruška, šípky, ostružiny, maliny a další. 

Severské ovoce, ze kterého získává MOSSA tak cenné extrakty, je mimořádně bohaté na vitaminy a další účinné látky, které dodávají pokožce intenzivní výživu, pečují o ni a chrání ji. 

Certifikovaná pleťová péče MOSSA se skládá z několika produktových řad pro každý věk, od eliminace prvních příznaků stárnutí až po anti-age produkty.

Tato značka nabízí:

 • Balzámy na rty
 • přípravky na čištění pleti
 • Krémy na ruce, nohy i tělo
 • Mýdla
 • Oční péči
 • Pleťovou extra péči
 • Pleťové oleje
 • Tělovou péči
 • Vlasovou péči

18. místo

Farfalla

Co zde koupíte: čištění pleti, masážní oleje, mýdla, šampony, pro muže, vonné kompozice a další.

Švýcarská značka Farfalla Essentials Ltd. nabízí obdobnou šíři sortimentu jako lotyšská Mossa, ale samozřejmě se liší složením, jelikož každá pochází z jiných klimatických podmínek.

Farfalla byla založena před více než 20 lety jako první švýcarská společnost věnující se od samého začátku výhradně přírodním aromaterapeutickým kosmetickým a wellness produktům.

Využívá pouze přírodní suroviny a zachovává úctu k přírodě a zvířatům.
Produkty značky Farfalla se pyšní certifikáty BDIH či NATRUE a mnohé z jejich produktů jsou vhodné pro vegany.

Velmi zajímavým produktem je květová vilínová voda, která je výborným kosmetickým prostředkem zejména pro mastnou a problematickou pleť, trpící na ucpanými póry a dalšími nedokonalosti. Vilínový hydrolát má antibakteriální účinky a je vhodný jak samostatně k dočištění či osvěžení pleti, tak místo tonika. Cena této vody se pohybuje okolo 300 korun.

19. místo

Original Atok

Co zde koupíte: pleťové vody, séra, krémy, intimní hygiena, zklidňující vody, zubní či oční kosmetika, desinfecke, produkty pro nehty, specifické produkty jako speciální olej na jizvy či produkty proti mykózám a další.

Firma Original ATOK nabízí originální přípravky a zároveň dbá na životní prostředí. Preferuje biologicky rozložitelné suroviny, přičemž dává přednost rostlinným před těmi živočišnými, výrobky balí do recyklovatelných materiálů a netestuje na zvířatech. Original ATOK také dbá o myšlenku Fair trade.

Značka nabízí opravdu kompletní sortiment v péči o tělo i ducha. Na jejich eshopu se můžete doslova kochat celou škálou krásných produktů.

Zajímavý je například zubní olej šalvěj, který nabízí zcela přírodní alternativu zubní pasty. Obsahuje éterický olej ze šalvěje, který mu nejen dodává příjemnou chuť, ale zároveň pomáhá předcházet tvorbě plaku i zubního kazu a celkově osvěžuje ústní dutinu. Olej na zuby neobsahuje mentol, a je tak vhodný i při užívání homeopatik. Cena oleje je cca 160 korun.

20. místo

Libebit

Co zde koupíte: balzámy a krémy, osvěžovače vzduchu, šampony, mycí oleje a další.

Libebit je česká značka, která je na trhu poměrně junior. Nicméně její krátké působení na trhu ji neubírá na kvalitě, naopak.

Ze sortimentu si můžete vybrat originální mýdla, pěstící kosmetiku, ale třeba i přísady do koupele.

V této kosmetice najdete kozí mléko, konopný olej, Aloe vera nebo sůl z Mrtvého moře. Produkty jsou navíc aromatizované přírodními éterickými oleji, které jim nejen dodávají příjemnou vůni, ale současně posilují jejich účinky a také působí jako balzám na duši.

21. místo

Splat

Co zde koupíte: ústní péče a zubní pasty.

Mezinárodní společnost Splat má sídlo v Rize a vznikla před 15 lety. Zabývá se přírodní péčí o ústní dutinu a aby byla garantována co nejvyšší efektivita každého výrobku, spolupracuje s předními zubními lékaři a odborníky po celém světě. Výsledkem jsou inovativní specializované výrobky, jejichž vysoká účinnost je potvrzena rozsáhlými klinickými studiemi v Rusku, EU a Japonsku.

Všechny zubní pasty, ústní vody a ústní pěny SPLAT jsou bezpečné a vhodné pro každodenní použití. Žádný výrobek SPLAT neobsahuje syntetická antiseptika, triclosan ani chlorhexidin. Produkce SPLAT je CO2 neutrální a byla certifikována mezinárodními standardy GMP Cosmetics, ISO 9001 a ISO 14001. Zubní pasty SPLAT jsou vyrobeny výhradně z ingrediencí od nejlepších světových výrobců a jsou vyráběny pod přísnou certifikovanou kontrolou kvality.

Ceny zubních past se pohybují v průměru kolem 100 korun.

22. místo

Kvitok

Co zde koupíte: balzámy na rty, deodoranty, oleje, produkty pro péči o pleť, krémy na ruce, nohy a tělo, koupelové produkty, vlasovou kosmetiku, péči pro muže, ústní kosmetiku a další.

Slovenská značka přírodní kosmetiky, Kvitok, je ručně vyráběná kosmetika, která je inspirovaná přírodou ruku v ruce s vědeckými poznatky.

Na produktech značky Kvitok můžete najít logo společnosti Cruelty Free International Leaping Bunny. Jedná se o jediný mezinárodně uznávaný certifikát pro kosmetické společnosti, jejichž výrobky (včetně vstupních ingrediencí) nejsou testovány na zvířatech. 

Značka disponuje opravdu širokým spektrem produktů. Můžete zde zakoupit:

 • Balzámy na rty
 • Produkty pro kompletní péči o pleť
 • Koupelové a sprchové produkty
 • Krémy na ruce, nohy i tělo
 • Oleje
 • Deodoranty
 • Péči pro děti
 • Péči pro muže
 • Vlasovou kosmetiku
 • Ústní péče

Za zmínku stojí určitě enzymatický peeling, který je vhodný pro všechny typy pleti, včetně citlivější, aknózní či problematické. Hloubkově čistí a revitalizuje pokožku. Je zabalený v tmavém skle pro zachování kvality. Enzymatický peeling působí neagresivně, ale účinně odstraňuje přebytečný maz, odumřelé buňky a nečistoty usazené v pleti. Tento peeling obsahuje marocký jíl, organické ajurvédské prášky z amalaki a bazalky posvátné, extrakt z aloe vera a aktivní enzymy – proteázu a lipázu. Tato kombinace je účinná v boji proti mastnotě, pročistí zanesené póry, revitalizuje pleť, zmírňuje tvorbu černých teček a pomáhá v boji proti pigmentacím. Cena peelingu je okolo 200 korun.

23. místo

Zahir Cosmetics

Co zde koupíte: péče o pleť, oleje, másla, balzámy a další.

Ačkoliv zní název orientálně, trošku klame tělem, protože se jedná o malou, českou rodinnou značku.

Zahir Cosmetics využívá ve svých produktech skvělé benefity arganového oleje a dalších staletími prověřených složek, například růžové vody či marockého jílu.

Složení všech produktů Zahir Cosmetics je krátké a jednoduché, zcela bez obsahu zbytečných chemikálií. Najdeme v něm pouze osvědčené složky, které používaly a stále s oblibou používají ženy v Maroku, aby zachovaly svou pokožku jemnou a zdravou.

Značka nabízí produkty péče o pleť, tělo i vlasy.

Z produktů této značky je mimo jiné zajímavá voda z pomerančových květů, která je vhodná zejména pro péči o mastnou pleť. Je výborná k dočišťování odlíčené pleti a zároveň funguje jako skvělé tonikum. Má uklidňující účinky, pomáhá harmonizovat produkci mazu a dá se také použít i k fixaci make-upu. Cena této vody je cca 200 korun.

24. místo

Siddhalepa

Co zde koupíte: zubní pasty, mýdla, doplňky stravy, balzámy a další.

Značku prozrazuje na první dobrou název, protože dává najevo, že se jedná o spojitost s ajurvédou. A není tomu jinak, protože srílanská společnost Siddhalepa se zabývá ajurvédskými přírodními produkty již od roku 1934. Do produktů Siddhalepa se používají pouze vybrané bylinné výtažky. Veškeré bylinné ingredience jsou podrobeny kvalitativní kontrole již při doručení.

Při výrobě ajurvédských produktů se nepoužívají žádné umělé chemické přísady ani živočišný tuk. Přípravky Siddhalepa se vyrábí ve vyhovujících hygienických podmínkách z kvalitativně certifikovaných surovin získaných z důvěryhodných zdrojů, proto jsou tou nejvhodnější cestou jak zapojit své tělo i mysl do ducha Ajurvédy.

Co od této značky vyzkoušet? Vlastně cokoliv. Zubny pasty, mýdla, šampony, ale i typické doplňky stravy.

25. místo

Boho Green Make-Up

Co zde koupíte: make-upy, pudry, oční stíny a linky, laky na nehty, řasenky, štětce a další.

Francouzská přírodní dekorativka Boho Green je jednoduše opravdu velmi okouzlující a to na první dobrou. Palety barev, provedení balení zkrátka překrásné.

Značka nabízí rtěnky, oční stíny i laky na nehty všech možných barev.

Obaly všech jejích produktů jsou vyrobeny ze dřeva a papíru pocházejícího z lesů s certifikací PEFC® a FSC®, které potvrzují použití materiálu získaných postupy trvale udržitelného lesního hospodářství.

Ceny této „dekorativky“ jsou naprosto srovnatelné s tou konvenční, takže kdo ví, možná je čas na změnu.

26. místo

Uoga Uoga

Co zde koupíte: balzámy na rty, make-upy, korektory, pudry, štětce, krémy, oční stíny a linky, tvářenky, vlasová péče, šampony, mýdla, lesky na rty, rtěnky a další.

Značka původem z Litvy, byla založená v roce 2010. Zakladatelky značky začaly výrobou přírodních produktů pro sebe, své kamarády a známé. Poté založily svůj e shop a díky kvalitě a jedinečnosti zažil okamžitý “boom”.

Kosmetika Uoga Uoga je účinná, voňavá, zábavná a obohacená o ingredience z pobaltské přírody: lokální bobulovité ovoce, bílý jantar a bylinky. Značka věnuje velkou pozornost nejen efektivní výrobě kosmetiky, ale velký důraz kladou právě na použité ingredience.
Nepoužívají žádné syntetické barvy nebo vůně, minerální oleje, agresivní umělé konzervační látky a jiné materiály, které jsou považovány za škodlivé pro lidi nebo životní prostředí.
V sortimentu značky Uoga Uoga naleznete pleťovou i tělovou kosmetiku, ale také vysoce kvalitní dekorativní kosmetiku.

27. místo

Coslys

Co zde koupíte: koupelové produkty, mýdla, sprchová péče, vlasová péče, pleťová kosmetika, kosmetika pro děti a další.

A zase ta úžasná Francie!

Organická kosmetika nabízí široké spektrum pečující tělové i pleťové kosmetiky. Kvalitní složení inspirované francouzskou přírodou je plné rostlinných výtažků a výživných olejů.

V kosmetických produktech nenajdete stopy ropných produktů, chemických tenzidů, parabenů, PEGů, ani jiných škodlivých chemikálií. Veškeré obaly všech dostupných produktů jsou recyklovatelné, ale také vyrobeny z již recyklovaného plastu.

Značka Coslys se může pyšnit hned několika certifikáty a to Ecocert, Cosmebio, Cruelty Free a One Voice.

Například sprej na vlasy aloe a meruňka je skvělý pomocník při rozčesávání vlasů. Je vhodný také pro jemné dětské vlásky od tří let, které zanechá provoněné bio meruňkovým extraktem.

Složení je obohacené o prášek z Aloe vera, které nejen usnadní rozčesávání, ale zároveň vlasy vyživuje a krásně uhladí. Sprej vlasy nemastí ani nezatěžuje. Neobsahuje alkohol ani silikony, je svým složením vhodný pro vegany. Jeho cena je více než příjemná, pohybuje se okolo 170 korun.

28. místo

Dr. Bronners

Co zde koupíte: mýdla, zubní pasty, balzámy, péče o pleť a další.

Americká značka Dr. Bronnerʼs, jejímž zakladatelem byl Emannuel Heilbronn. Tento muž byl původem z Německa, kde se v roce 1908 narodil. Jelikož byl Emannuel Žid, s příchodem nacismu emigroval do Ameriky, změnil si jméno na Bronner a začal vyrábět tuhá a tekutá mýdla, jako jeho rodina kdysi. Na konci šedesátých let začal prosperovat.

Mýdla, zubní pasty, balzámy a další produkty Dr.Bronner’s jsou vyráběna bez syntetických příměsí a jsou vhodná i pro alergiky a velmi citlivou pokožku. Největší kouzlo produktů pak je v jejich multifunkčním používání. Mýdlem umyjete nejen sebe, ale i své nejbližší, stejně tak i zeleninu nebo špinavou podlahu.

Značka Dr. Bronner's se může pyšnit hned několika certifikáty, jako jsou USDA organic, Leaping Bunny či Certified B Corporation. Jejich produkty jsou vhodné pro vegany a splňují podmínky FairTrade.

29. místo

Acorelle

Co zde koupíte: parfémy, depilační pásky, péče o pleť a další.

Acorelle je francouzská firma, která se zrodila před patnácti lety. Tato značka nabízí celou řadu produktů a co je zajímavé, zabývá se výrobou parfémů, z nichž mnohé se mohou pyšnit certifikací Cosmebio a Ecocert. Důležitou součást produkce firmy Acorelle tvoří dále produkty pro péči o tělo a kosmetika pro šetrnou depilaci.

Ale pojďme se vrátit k parfémům. Každá z vůní je složena 100% z přírodních surovin a z 92 % obsahuje eko složky. Koncentrace éterických olejů v nich je výjimečně vysoká a jejich druhy jsou využity tak, aby bylo docíleno co nejvyššího aromaterapeutického účinku. Jaká je průměrná cena parfému od Acorelle? Zhruba 1000 korun.

30. místo

Neobio

Co zde koupíte: produkty určené k péči o pokožku celého těla a vlasů, dekorativní kosmetiku a další.

Přírodní kosmetika z Německa, to je Neobio. Tato značka nabízí kvalitní produkty za dostupné ceny. Receptury jsou pak sestaveny tak, aby se jednotlivé složky doplňovaly a měly co nejlepší účinky na vaši pokožku.

Veškeré produkty Neobio hrdě nesou certifikaci Natrue, která zaručuje nulový obsah syntetických ingrediencí, ale současně je také zárukou toho, že má jejich výrobní proces co nejmenší dopad na životní prostředí. Výrobky ani jednotlivé suroviny nejsou testovány na zvířatech. Některé z produktů Neobio se mohou pochlubit i certifikátem Vegan.
V sortimentu najdete nejen produkty určené k péči o pokožku celého těla a vlasů, ale můžete vybírat také ze širokého spektra dekorativní kosmetiky, která má sice nenápadné obaly, ale o to více vás poté překvapí.

Závěrem

Přírodní kosmetika začíná prosazovat své skvělé místo na trhu a je to moc dobře. Návrat k přírodě je pro lidstvo skvělý krok. Můžete vyzkoušet celou řadu značek i produktů, za velmi příznivé ceny.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kosmetika

[2] Diplomová práce (CZ): Přírodní kosmetika – současný trend? 

[3] Healthline (ENG): Everything You Need to Know to Start a Natural Skin Care Routine

[4] PubMed Central (ENG): Natural ingredients in cosmetic products-A suggestion for a screening series for skin allergy

[5] PubMed Central (ENG): Natural personal care products—analysis of ingredient lists and legal situation

[6] PubMed Central (ENG): Skin safety and health prevention: an overview of chemicals in cosmetic products

4.6/5 (Počet hlasů: 9)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?