15 nejlepších kloubních výživ – srovnání a recenze

S klouby má překvapivě problém velké procento naší populace. Jaký je nejlepší doplněk stravy na klouby? Který má nejlepší složení, chuť, nebo účinky?

TOP  1. místo

Kloubus

Orientační cena: 650 Kč

Jedna z nejlepších kloubních výživ s příjemnou grepovou chutí, účinným složením a jednoduchou přípravou.

2. místo

Joint Worx

Orientační cena: 800 Kč

Účinná kloubní výživa s devíti látkami určenými pro zdraví kloubů chrupavek a vazivového aparátu.

3. místo

Alavis

Orientační cena: 1100 Kč

Velice silná kloubní výživa se skvělým složením. Podporuje zdraví pohybového aparátu a kloubů.

Patnáct nejlepších kloubních výživ

Spousta lidí se potýká s chronickými bolestmi kloubů v kolenech, rukou, loktech, ramenech a na spoustě dalších míst. Jedná se o velmi častý problém s mnoha možnými příčinami, ale obvykle je to důsledek úrazu, námahy nebo nemoci.

Léky proti bolesti, jako je acetaminofen, nebo nesteroidní protizánětlivé léky jako ibuprofen, jsou obvykle první volbou pro úlevu od bolesti kloubů. Existují ale také desítky doplňků stravy, které tvrdí, že léčí bolesti kloubů. Pojďme se společně podívat na ty, které jsou podle nás nejvhodnější.

Pokud máte jakékoliv dlouhodobé problémy s klouby, určitě navštivte svého lékaře. Informace a rady na této stránce nepouživejte k vlastní diagnostice. Informace zde uvedené vám mohou poskytnout představu o tom, co může způsobovat vaši bolest, či nastínit, jaké doplňky stravy se dají vyzkoušet.

Jak vybrat kloubní výživu

Výběr doplňku pro bolesti kloubů může být ohromující vzhledem k počtu dostupných produktů. Mnoho z těchto produktů obsahuje více složek a pak je těžké vybrat, který je vlastně ten nejlepší. Pamatujte i na to, že dlouhý seznam ingrediencí ne vždy přispívá k lepšímu produktu. 

Rozhodně vybírejte ověřené produkty, které jsou otestované a schválené. Dále je také vhodné vybírat takové doplňky, které jsou již odzkoušené někým jiným a můžete si tak být jisti, že vám přinesou pozitivní výsledky. A v neposlední řadě – je možná i vhodné vyzkoušet jich více, než se na jednom usadíte. Může se totiž stát, že zrovna vám bude nějaký sedět více než jiný, přestože budou oba kvalitní.

Před výběrem doplňku je možné a dobré poradit se se svým lékařem nebo lékárníkem o dalších lécích, které užíváte, aby mohli zkontrolovat možné interakce. Některé doplňky na klouby mohou interagovat s určitými léky, jako jsou léky na ředění krve.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

8 látek, které pomáhají s bolestmi kloubů.

Kolagen je nejhojnější bílkovina ve vašem těle a tvoří asi jednu třetinu celého bílkovinného složení. Je to jeden z hlavních stavebních kamenů kostí, kůže, svalů, šlach a vazů. Kolagen se také nachází v mnoha dalších částech těla, včetně krevních cév, rohovky či zubů. Můžete si ho představit jako „lepidlo“, které drží všechny tyto části pohromadě. Slovo kolagen pochází z řeckého slova „kólla“, což znamená právě lepidlo. Kolagen pomáhá udržovat integritu chrupavky, což je gumová tkáň, která chrání vaše klouby. S věkem klesá množství kolagenu v těle, s čímž se zvyšuje riziko vzniku poruch kloubů, jako je třeba artróza. Studie ukázaly, že užívání doplňků kolagenu může pomoci zlepšit příznaky právě artrózy a celkově snížit bolesti kloubů.

Glukosamin je přirozenou součástí chrupavky, látka, která zabraňuje tření kostí o sebe. Tření kostí o sebe může způsobovat mnoho problémů, mezi hlavní patří bolest a zánět. Glukosamin také může pomoct zabránit rozpadu chrupavky, ke kterému někdy dochází při artritidě.
Mnoho doplňků stravy zaměřených na bolest kloubů právě glukosamin obsahuje. Jedná se i o jeden z nejvíce studovaných suplementů na artrózu.
V doplňcích stravy se vyskytují dva typy glukosaminu: glukosamin hydrochlorid a glukosamin sulfát.
Dle některých studií je gluoksamin sulfát relativně velkým pomocníkem, naopak glukosamin hydrochlorid pomůže spíše méně.
Při dlouhodobém užívání může také glukosamin sulfát pomoci zpomalit progresi artrózy. Studie naznačují, že zpomaluje zúžení kloubního prostoru (známku zhoršení stavu), pokud se užívá delší dobu.
Stejně jako glukosamin je chondroitin stavební složkou chrupavky a také dokáže pomáhat proti rozpadu chrupavky v důsledku artrózy.
Mnoho studií zjistilo, že může chondroitin snížit bolesti a ztuhlost kloubů. Chondroitin sulfát může také při dlouhodobém užívání zpomalit progresi osteoartrózy. Stejně jako u glukosaminu studie naznačují, že zpomaluje zúžení kloubního prostoru, pokud se užívá delší dobu. Doplňky stravy velmi často kombinují právě chondroitin s glukosaminem. Stále ovšem není jasné, zda je nejefektivnější volbou užívat doplňky společně, či samostatně.

Methylsulfonylmethan (MSM) je další běžnou složkou doplňků, o které se tvrdí, že pomáhá při bolestech kloubů. Jedná se o síru ve své organické formě. Podílí se na utváření pojivových tkání jako jsou vaziva, chrupavky či kosti a je tedy nezbytná pro zdravé klouby a šlachy. Najít ji můžeme i ve vlasech, nehtech či kůži.

S-adenosyl-L-methionine (SAMe) je doplněk běžně používaný k léčbě příznaků deprese a artrózy. Vaše játra přirozeně produkují SAMe z aminokyseliny nazývané methionin. Má spoustu funkcí, včetně podpory, výroby a opravy chrupavky. Když se tedy užívá jako doplněk, může SAMe pomoci s bolestmi kloubů.

Kurkuma je jedním z nejpopulárnějších doplňků pro léčbu bolesti, včetně bolesti kloubů způsobené osteoartrózou. Jeho účinky zmírňující bolest se připisují chemické sloučenině kurkumy zvané kurkumin. Kurkumin má podle všeho protizánětlivé účinky.
Ačkoli je výzkum kurkumy v souvislosti s bolestmi kloubů řádně omezený, analýza zjistila, že může zlepšovat bolesti kloubů a může být srovnatelná s ibuprofenem.
Rybí olej obsahuje vitamin D a omega-3 mastné kyseliny – kyselinu dokosahexaenovou a kyselinu eikosapentaenovou, které mají protizánětlivé účinky.
Analýza klinického výzkumu ukazuje, že užívání rybího tuku snižuje příznaky, jako jsou bolesti kloubů u pacientů s revmatoidní artritidou. Nezdá se však, že by snižoval příznaky artrózy.

Zinek je kov, který je ve velmi malém množství obsažen i v našem organismu. Po železe je to druhý nejvíce zastoupený stopový prvek v těle. Nedostatek zinku může vést až k úbytku kolagenu z cév a kloubů, stejně tak i k úbytku svalové hmoty. Je totiž důležitý při syntéze kolagenu a bílkovin.

1. místo

Kloubus

Orientační cena: 650 Kč

Kloubus je jeden z nejlepších doplňků stravy na trhu. Jeho obrovskou výhodou je sladší grepová chuť, která je definitivně nejlepší z dostupných kloubních výživ. Oproti konkurentům tak nemusíte polykat spoustu pilulek, nebo prášků nepříjemné chuti. Kloubus jen smícháte s vodou a můžete ihned vypít. Příprava je velice jednoduchá a chuť líbivá. Kloubus dostanete v krásném balíčku se sáčky podobnými čaji. Jeden sáček = jedna dávka. Užívat jednou denně.

Kloubus má bohaté a kvalitní složení, to jej také dělá právě jedním z nejlepších na trhu. Obsahuje kolagen, glukosamin, MSM, chondroitin, zinek a vitamin D, které všechny přispívají ke zdraví kloubů a ulevují od bolesti. Krom toho obsahuje spoustu užitečných vitaminů, které přispívají imunitě, zdraví a dobré náladě. Kompletní seznam tedy vypadá následovně: kolagen, glukosamin, MSM, chondroitin, vitamin C, hořčík, bromelain, L-leucin, kyselina hyaluronová, zinek, biotin a vitamín D3.

2. místo

NutriWorks Joint Worx

Orientační cena: 800 Kč

Joint Worx je komplexní výživa pro klouby značky NutriWorks. Obsahuje 9 aktivních složek určených pro všechny jedince zaměřené na kondici a pohyblivost kloubů – kolagen, glukosamin, chondroitin sulfát, měď, vitamín C, mangan, molybden, piperin z černého pepře a extrakt z kurkumy. Neobsahuje umělá sladidla, pouze kyselinu jablečnou a citronové aroma.

Balení má 200 gramů prášku, dávkuje se jedna odměrka denně – smícháte prášek s vodou a vypijete. 

NutriWorks je mladá značka, která si zakládá na kvalitě. Vyrábí primárně sportovní výživu.

Hovězí kolagen, glukosamin sulfát (korýši), chondroitin sulfát (kuřecí), kurkuma, kyselina jablečná, kyselina L-askorbová, citrónové aroma, extrakt z černého pepře, glukonát manganatý, glukonát měďnatý, molybdenan draselný.

3. místo

Alavis Triple Blend

Orientační cena: 1100 Kč

Alavis je původně vyvinut jako kloubní výživa pro koně, ale v dnešní době je velice známý a oblíbený právě jako kloubní výživa pro lidi. Specifický a jedinečný je ve své nepříliš líbivé chuti. Požití Alavisu je tedy hotový zážitek. K dostání je jako prášek, který si můžete smíchat s vodou, nebo sníst na lžičce a rychle zapít třeba džusem, pro spláchnutí chuti. Kvalitou a účinky je však Alavis opravdu jedním z nejlepších. Vzhledem k tomu, že pomáhá i koňům, kteří potřebují opravdu silné klouby nám může být jasné, že nám tento prášek může velmi pomoct.

Alavis je určen speciálně na klouby a má tak poněkud úzké složení – což ovšem vůbec není špatně. Obsahuje glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, MSM – Methylsulfonyl­methan, collyss (kolagen typu I v nejvyšší kvalitě) a cartidyss (čištěný kolagenový hydrolyzát získávaný z chrupavek rejnoků).

4. místo

Prom-in Joint Care

Orientační cena: 600 Kč

Dalším z nejlepších kloubních výživ je Prom-in Joint Care. Na něm je skvělé, že je dostupný ve dvou variantách – grepové a bez příchutě. Stejně jakou u Kloubusu zde můžeme najít grepový prášek, poměrně však sladší, který smícháme s vodou. Nebo si můžeme vybrat variantu bez příchutě a míchat se Prom-in Joint Care třeba s jinými suplementy.

Složení má doplněk opravdu výborné. Najdeme zde: hydrolyzovaný kolagen fortigel, hydrolyzovaný kolagen tendoforte, glukosamin sulfát, MSM (metylsulfonylmetan), chondroitin sulfát (pomáhá s obnovou a výstavbou tkání), boswellia serrata extrakt (obsahuje protizánětlivé látky, které pomáhají při bolesti kloubů), kyselina hyaluronová (slouží ke správné lubrikaci kloubů), kapsaicin (pomáhá snižovat bolest kloubů a svalů) a vitamin C.

5. místo

Czech Virus Joint Max Ultimate Blend

Orientační cena: 750 Kč

Czech virus je čtvrtý v našem pořadníku. A čtvrtý je opravdu skvělé místo. Stejně tak skvělý je i produkt sám. Jedná se o jednu z nejlepších kloubních výživ na trhu. Složením opravdu exceluje a chutí jakbysmet. Dostupný je v jediné příchuti a to je sladká příchuť tropického ovoce. Produkt se smíchá s vodou, promíchá v shakeru a může se vypít.

Peptan (Hovězí kolagenové peptidy), Methylsulfonylmethan (MSM), Glukosamin Sulfát (z korýšů), Aroma, Chondroitin Sulfát, Kyselina citrónová, Kyselina jablečná, Sušené máslo, Xanthanová guma, Sladidlo: Sukralóza, Kyselina askorbová, Barvivo: extrakt z papriky; Kurkuma, Hyaluronát sodný.

6. místo

Animal Flex

Orientační cena: 1000 Kč

Animal Flex je jedna z nejprodávanějších a nejznámějších kloubních výživ v české republice. Proto, a také samozřejmě pro své složení se umístil na pátém místě. Jedná se o výrazně jedinečný produkt plný spousty účinných látek pro pomoc s klouby. Složení je tedy opravdu prvotřídní. Co se však Animal Flex musí vytknout je jeho dávkování. Obsah jedné dávky je totiž celých 8 větších tablet a polykat je musíte každý den. Po krátké době vás to omrzí. Co bychom ale neudělali pro zdravé klouby? Když se odkloníme od tohoto “nedostatku”, je Animal Flex rozhodně jednou z nejlepších voleb.

Složení Animal Flex je velice rozmanité. Aby taky ne, když polykáte 8 tablet denně. Najdeme zde glukosamin, methylsulfonylmethan (MSM), chondroitin sulfát, žraločí chrupavku, karob (rohovník), želatinu (kolagen), glycerin, sójový olej, čištěnou vodu, stearát hořečnatý, kyselinu stearovou, vitamin C, vitamin E, zinek, selen a mangan.

7. místo

Barny’s Triple Blend Extra Silný

Orientační cena: 1100 Kč

Barny’s Triple Blend byl jakožto suplement na klouby vyvinut ve spolupráci se sesterskou společností Alavis. Jedná se o další z účinných produktů na trhu. Přispívá k celkovému zlepšení pohybového aparátu a pomáhá s bolestí kloubů, šlach či svalů. Dostupný je jako prášek, který smícháte s vodou a vypijete.

MSM – LIGNISUL (methylsulfonylmethan, protispékavá látka: oxid křemičitý), glukosaminsulfát 2KCl (z korýšů), chondroitinsulfát, regulátor kyselosti: kyselina citronová, aroma (ochucující a přírodní aromatické látky, maltodextrin, stabilizátor: arabská guma – akáciová živice, látky zvýrazňující chuť a vůni: cukr), vitamin C NUTRA-C (L-askorban vápenatý, L-askorban hořečnatý, L-threonát vápenatý, 24% RHP) 19,3 mg, extrakt chrupavek – kolagen II. typu CARTIDYSS (z ryb), hydrolyzovaný kolagen I. typu COLLYSS (z ryb), sladidlo: steviolglykosidy z rostliny stévie.

8. místo

Extrifit Gela Gelatine 1000

Orientační cena: 300 Kč

Gela 1000 je dalším z mnoha produktů na slabé a bolavé klouby. Dávkuje se pomocí kapslí a doporučuje se dvě kapsle denně, nejlépe na lačno. Složení Gela 1000 je kvalitní a plný želatiny (kolagen). Recenze na tento výrobek jsou velice pozitivní a tak určitě stojí za to ho vyzkoušet.

Najdeme zde hydrolyzát želatiny, želatina, oxid titaničitý (přírodní barvivo), oxid železitý (minerální barvivo), šelak (přírodní lešticí látka), stearan hořečnatý (protispékavá látka).

9. místo

Flexit Drink

Orientační cena: 300 Kč

Další v řadě kloubních výživ najdeme Flexit Drink. Jeden z lepších produktů na trhu obsahuje spoustu účinných látek a hodí se pro ty, kteří trpí bolestmi kloubů, nebo chcou třeba klouby preventivně chránit z důvodu námahy při sportu nebo nadváze. Ostatně jako všechny zdejší produkty. Produkt má velmi komplexní složení a dostupný je v několika příchuťové práškové formě. Prášek smícháte s vodou a vypijete. Příchutě na výběr jsou broskvová, jahodová, pomerančová a grepová.

Hydrolyzát želatiny, maltodextrin, glukonát vápenatý, glukonát hořečnatý, aroma, L – Prolin, glukosamin sulfát (draselná sůl), regulátor kyselosti kyselina citronová, MSM (methylsulfonylmethan), chondroitin sulfát, vitamin C (kyselina L – askorbová), regulátor kyselosti kyselina jablečná, barvivo beta karoten, protispékavé látky fosforečnan vápenatý a oxid křemičitý, sladidla acesulfam K a sukralóza, kyselina hyaluronová (sodná sůl), barvivo karmín, vitamin B6 (pyridoxin hydrochlorid), vitamin D3 (cholekalciferol). Výrobek obsahuje alergen korýše. Může obsahovat stopy sóji a mléčné bílkoviny.

10. místo

Puhdistamo - Joint Complex

Orientační cena: 450 Kč

Puhdistamo – Joint Complex  – Nivel Complex, je kloubní výživa s obsahem 5 účinných látek zaměřených na oblast podpory kloubů. Hlavní účinnou látkou je zde kolagen, ale krom toho obsahuje i BIO kurkumu, jejíž vlastnosti souvisí s oxidativním stresem a zánětem, mangan, minerál s vlastnostmi souvisejícími se stavem chrupavky, citrusové bioflavonoidy a vitamín C, jejichž účinky souvisí s oxidativním stresem a zánětem.

Produkt je ve formě kapslí, balení jich obsahuje 30. Denně se dávkuje 1 kapsle a balení tak vystačí na 30 dní.

Kurkuma, kyselina askorbová, citrusové bioflavonoidy, kolagen UC-II® [patentovaný standardizovaný extrakt z kuřecí chrupavky s nativním (nedenaturovaným) kolagenem typu II], bisglycinát manganatý, kapsle (celulóza, voda).

11. místo

Power Collagen

Orientační cena: 650 Kč

Power Collagen od výrobce Werbea je jedním z nejlepších kolagenových doplňků u nás.. Jedná se o směs hydrolyzovaného hovězího kolagenu, kyseliny hyaluronové, glukosaminu, chondroitinu, metylsulfonylmetanu (MSM), komplexu vitamínů a minerálů. Werbea má dva druhy kolagenu – Power Collagen, sloužící k regeneraci a obnovu chrupavek, na silné kosti a zdravé klouby a Beauty Collagen – pro zpomalení stárnutí pokožky, hydrataci pleti, redukci vrásek a zvýšení kvality vlasů a nehtů. Jde o výborné kolagenní doplňky stravy vysoké kvality. Doplněk obsahuje kromě kolagenu i další prospěšné látky jako vitamíny a minerály. Je ve formě prášku příjemné chuti, který smícháte s vodou a můžete vypít.

Power Collagen od Werbea je směs hydrolyzovaného hovězího kolagenu, kyseliny hyaluronové, glukosaminu, chondroitinu, metylsulfonylmetanu (MSM) a komplexu vitamínů a minerálů.

12. místo

Joint X

Orientační cena: 400 Kč

Joint X je dalším z produktů vhodným pro zlepšení kloubů. Tato komplexní kloubní výživa

podporuje lubrikaci kloubů, regeneruje chrupavky, redukuje otoky a záněty, snižuje bolesti kloubního aparátu a zvyšuje flexibilitu kloubů. Dostupný je v tabletkách a dávkování je poněkud náročnější protože se doporučuje jíst 4x denně 1 tabletu.

Glukosamin sulfát 2KCL (z korýšů, měkkýšů), dextróza, želatina, hovězí želatina, chondroitin sulfát, metylsulfonylmetan (MSM), kypřící látky (stearát hořečnatý, fosforečnan vápenatý), barviva (oxid titaničitý, měděný komplex chlorofylinů).

13. místo

Amix Osteo TriplePhase Concentrate

Orientační cena: 900 Kč

Amix Osteo TriplePhase Concentrate je spolehlivá a kvalitní kloubní výživa, která je tvořena čtyřmi základními složkami podporující kloubní preparát. MSM, Glucosamin, Chondroitin a vitamín C. Je poměrně komplexní a pomáhá nám s bolestmi kloubů i jejich prevencí. Dostupná je v prášku, smícháme s vodou a vypijeme. Užíváme 1x denně. Dostupný je buď bez příchutě, nebo v citronové variantě.

Bez příchutě: metylsulfonylmetan (MSM), D-glukosamin sulfát 2 KCl /z korýšů/, chondroitin sulfát 90%, kyselina askorbová (vit. C)

Citronová příchuť: metylsulfonylmetan (MSM), D-glukosamin sulfát 2 KCl /z korýšů/, chondroitin sulfát 90%, kyselina askorbová (vit. C), regulátor kyselosti: kyselina citrónová; aroma, látka protispékavá: oxid křemičitý; barvivo: extrakt z červené řepy, beta-karoten a kurkumin (pouze v příchuti pomeranč), kurkumin (pouze v příchuti citrón).

14. místo

Flextor

Orientační cena: 450 Kč

Flextor je dalším z kloubních výživ na českém trhu. Jedná se určitě o jednu z těch lepších.K dostání je ve formě tabletek a dávkuje se buď jednou tabletkou denně, nebo dvěma. Doporučuje se hodně zapít vodou a užívat po jídle. Složením je rozhodně kvalitní a tak stojí za to vyzkoušet.

Glukosamin sulfát 2KCl (z korýšů), protispékavá látka: mikrokrystalická celulóza, chondroitin sulfát, MSM (methylsulfonylmethan), boswellia serrata extrakt, bromelain, kolagen (kolagenní hydrolyzát), vitamin C (kyselina L-askorbová), protispékavá látka: stearan hořečnatý. Bez lepku.

15. místo

Apotex Colafit

Orientační cena: 550 Kč

Poslední v našem seznamu nejlepších kloubních výživ se umístil Apotex Colafit. Jedná se o téměř čistý kolagen ve formě velmi specificky-originálních měkkých kolagenových kostiček. Skvělé recenze a spokojenost zákazníků je samozřejmostí. Dávkuje se po jedné kostičce denně, doporučeně ráno.

Čistý krystalický kolagen typu I, čistoty 99,9%, v jedné kostičce v množství 8 mg.

9 potravin podporujících zdraví kloubů

Na závěr pro vás máme seznam devíti užitečných potravin, které můžete přidat do svého jídelníčku pro podpoření svých kloubů. Nejedná se o žádné žázraky nahrazující kloubní výživu nebo léky, ale mohly by vám alespoň trochu pomoci.

Toto žluté, pepřovité koření obsahuje sloučeninu zvanou kurkumin, která má silné protizánětlivé vlastnosti. Kurkumin byl zkoumán pro svůj zdravotní potenciál a výzkum naznačuje, že může zmírňovat příznaky spojené s artritidou. Kurkumu můžete přidat do všeho, od míchaných vajec přes latte až po pečenou zeleninu.

Jelikož se vývar se vyrábí vařením kostí, je bohatý na kolagen a bílkoviny. Mnoho lidí ho používá jako základ pro polévky nebo omáčky a někteří se dokonce rozhodnou ho vypít jako horký čaj. Vývar je tedy určitě skvělou alternativou domácích pomocníků na klouby.

Tyto fialové drahokamy obsahují draslík a hořčík a také vitamin K. “Výzkum ukazuje, že konzumace pěti až šesti sušených švestek denně může pomoci zabránit úbytku kostní hmoty,“ – tvrdí Amy Gorin – dietolog a výživový poradce. Ačkoli sušené švestky nemusí být ve vašem každodenním jídelníčku, zkuste je zapojit třeba jako svačinu nebo přidat do pokrmů.

Tofu je plné bílkovin a váníku. Proto není divu, že je to doporučovaná potravina ala domácí “kloubní výživa”. Výzkum dokonce naznačuje, že konzumace sóji může snížit bolest kloubů. Tofu se snadno vaří a získává chuť jakékoli omáčky nebo marinády, do které ho přidáte.

Tyto tmavé, sladké bobulky jsou nabité dvěma prospěšnými látkami – polyfenoly a vitaminem C. Za prvé, výzkum naznačuje, že polyfenoly v borůvkách mohou snížit bolest kloubů při artróze. A porce (hrst nebo šálek) borůvek poskytuje až 16 procent vašeho denního příjmu vitamínu C, který je potřebný pro produkci kolagenu.

Vitamin C je sice obvykle synonymem pro citrusy, ale jedna střední paprika obsahuje tento vitamin více než jeden den. Kromě stimulace kolagenu je vitamin C také antioxidantem bojujícím proti zánětům. Díky těmto dvěma aspektům je tato vegetariánská ingredience skvělá pro klouby.

Sladké brambory jsou nabité hořčíkem a draslíkem – dvěma důležitými látkami pro zdraví kostí. Hořčík aktivuje vitamin D, což může ovlivnit zdraví kostí. Draslík navíc pomáhá neutralizovat kyseliny v těle, které způsobují únik vápníku z kostí.

Houby jsou jedním z mála potravinových zdrojů vitaminu D. Jako bonus výzkum naznačuje, že užívání hub jakožto náhradu za maso může být dobrý způsob, jak snížit kalorie ve vaší stravě.

Přestože to nemusí být vaše nejoblíbenější jídlo, sardinky jsou nabité omega-3 mastnými kyselinami bojujícími se záněty, vápníkem vytvářejícím kostní tkáň a vitamínem D. Vyzkoušejte je na chlebu, nebo je přidejte do salátu. Pokud opravdu nesnášíte sardinky, dobrou alternativou je i losos.

Závěrem

Zdravé klouby jsou pro spokojený život velice důležité, proto je vhodné se o ně hezky starat. Pokud máte pocit, že vašim kloubům něco chybí, můžete vyzkoušet kloubní výživu s aktivními látkami.

V případě větších potíží doporučujeme navštívit lékaře.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kloub

[2] Wikiskripta (CZ): Pohyby v kloubu a jeho druhy

[3] Healthline (ENG): Understanding Cartilage, Joints, and the Aging Process

[4] PubMed Central (ENG): The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a systematic review

[5] Centers for Disease Control and Prevention – CDC (ENG): Arthritis Related Statistics

4.7/5 (Počet hlasů: 16)

Autor článku:

Hana Terberová
Hana Terberová
Jsem Hana Terberová a zdravý životní styl ke mě přirostl natolik, že si to už ani nedokážu představit jinak. Zbožňuju přírodní kosmetiku, zdravé jídlo, pohyb a přírodu. Baví mě bořit hranice, překonávat překážky a stoupat na vrchol. Jsem digitální nomád, díky čemuž cestuju po zeměkouli a tak mě pokaždé najdete na jiným konci světa. Věřím tomu, že své zdraví - fyzické i psychické - můžeme nesmírně ovlivnit naším životním stylem, proto bychom se o sebe měli starat hezky, mít se rádi a udržovat se co nejvíc na pozitivní vlně.

Autor článku:

Hana Terberová
Hana Terberová
Jsem Hana Terberová a zdravý životní styl ke mě přirostl natolik, že si to už ani nedokážu představit jinak. Zbožňuju přírodní kosmetiku, zdravé jídlo, pohyb a přírodu. Baví mě bořit hranice, překonávat překážky a stoupat na vrchol. Jsem digitální nomád, díky čemuž cestuju po zeměkouli a tak mě pokaždé najdete na jiným konci světa. Věřím tomu, že své zdraví - fyzické i psychické - můžeme nesmírně ovlivnit naším životním stylem, proto bychom se o sebe měli starat hezky, mít se rádi a udržovat se co nejvíc na pozitivní vlně.

Kam dál?