Jablečný ocet – recenze, účinky, zkušenosti

Co je to jablečný ocet, proč a jak ho užívat a na co si dát pozor? Jaké má účinky? Proč ho zařadit do své stravy, kosmetiky a domácnosti?

Jablečný ocet patří mezi nejnovější superpotraviny, které dokážou s tělem zázraky, protože má mnohé příznivé účinky na lidské zdraví. Nicméně umí i zaškodit, pokud to přeženete s dávkováním. Jak přesně se jablečný ocet užívá, v čem vám pomůže a jak se vyvarovat jeho nepříznivých účinkům?

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Co je to jablečný ocet?

Jablečný ocet získáte drcením jablek, vytlačením jejich šťávy a následného fermentování jablečného džusu. V základu se používá do zálivek v zeleninových salátech, v marinádách a obecně při vaření a nakládání potravin. Protože se jablečný ocet nijak tepelně neupravuje, je vhodný třeba pro fanoušky RAW (syrové) stravy. Nicméně má ještě mnoho dalších využití.

Hlavní složkou jablečného octa je kyselina octová. Té obsahuje až 5 %. Sama kyselina octová má hlavně antioxidační a protizánětlivé účinky, navíc obsahuje více než 90 látek, z toho 20 minerálů, vitamíny i další stopové, zdraví prospěšné prvky.

Jaké látky jablečný ocet obsahuje a jak nám můžou pomoci?

Vitamín B1 neboli Thiamin a B2 neboli Riboflavin. Thiamin je nezbytný pro správný růst, vývoj a funkci buněk našeho těla. Riboflavin zase hraje klíčovou roli při využívání potravin, které jíme, k přeměně na energii. Také je dobrý pro buněčný růst a funkci.

Niacin zvyšuje hladinu zdraví prospěšného HDL cholesterolu, naopak snižuje obsah škodlivého LDL cholesterolu. Tím zlepšuje fungování kardiovaskulární soustavy, posiluje srdce a brání v ucpávání cév.

Vitamín B7 neboli biotin, známý jako vitamín krásy. Podporuje hlavně rozkládání cukrů, tuků a bílkovin v těle. Obecně také zrychluje metabolismus, čímž může přispívat ke snižování váhy. Také má pozitivní vliv na kvalitu pleti, vlasů i nehtů.

Vitamin C je známý pro své úžasné schopnosti v posílení imunity, také jde o důležitý faktor v produkci kolagenu, zabraňuje stárnutí organismu a má pozitivní účinky na udržení správné hladiny cukru v krvi i na kardiovaskulární systém.

Pokud mluvíme o antioxidantech, máme v tomto případě na mysli právě vitamíny B a C. Proč že jsou pro naše tělo tak důležité? Uvědomte si, že i když se snažíte o „zdravý životní styl“, můžete být vystaveni znečištěnému prostředí, působí na vás sluneční záření, stres, sem tam si dáte alkohol nebo cigaretu, někdy se třeba málo se hýbete… a to všechno ovlivní vaše tělo o celý organismus.
Zmíněné vitamíny pomáhají tělu se všech škodlivých látek zbavit, proto působí jako antioxidanty, které bojují s volnými radikály.

Tento minerál je skvělý v tom, že dokáže snížit únavu a vyčerpání, navíc pomáhá ke správnému fungování svalů (zbavuje také od svalových křečí), nervové soustavy a energetického metabolismu.

Kromě snižování krevního tlaku pomáhá draslík chránit ledviny, slouží jako prevence proti mozkovým příhodám či cukrovce, dále pak udržuje zdravé kosti i svaly. Umí na sebe navázat další prvky obsažené v lidském těle, jako jsou vápník, sodík, železo či křemík, a tím pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

10 důvodů, proč pít jablečný ocet každý den:

  1. Čistí organismus, zbavuje ho škodlivých látek a podporuje kardiovaskulární systém
  2. Podporuje správnou funkci srdce a cév díky svému vysokému obsahu draslíku 
  3. Snižuje cholesterol 
  4. Posiluje imunitu díky svým antibakteriálním účinkům
  5. Pomáhá zbavit tělo kvasinek díky obsahu enzymů 
  6. Zlepšuje proces trávení, zamezuje pálení žáhy
  7. Obecně vyrovnává překyselení organismu, pomáhá tělu udržovat si zdravou hladinu pH
  8. Posiluje zdravé zuby a kosti díky svému obsahu vápníku 
  9. Redukuje hleny a čistí dutiny, takže je vhodný na úlevu při alergiích 
  10. Umí pomoct se štěpením tuků, takže pomáhá při hubnutí 

Pomáhá jablečný ocet při hubnutí?

Věčná otázka! Samozřejmě nemůžete očekávat, že pokud si dáte denně „dávku“ jablečného octa a nic jiného na svém životě a životosprávě nezměníte, zhubnete. Takhle to nefunguje. Ale je pravda, že jablečný ocet má na redukci hmotnosti vliv. Jak?

Jablečný ocet potlačuje chuť k jídlu, stimuluje trávení a spaluje tuk. Kyselina octová, kterou obsahuje, zvyšuje enzym AMPK. Ten umí zrychlit spalování tuků, naopak snížit tvorbu cukrů a tuků v játrech. Další věc, kterou kyselina octová umí, je snížit hladinu cukru v krvi, zlepšuje totiž schopnost jater a svalstva brát cukr z krve. Kromě toho výrobci přípravků na hubnutí využívají schopnosti jablečného octa urychlit zažívání a ovlivnit stav přirozené mikroflóry v zažívacím ústrojí.

5 důvodů, proč jablečný ocet pomáhá snížit hmotnost

  1. Protože upravuje poměr inzulinu a glukagonu, zefektivňuje spalování tuků.
  2. Ukládání tuků redukuje, takže zabraňuje přibírání na váze.
  3. Snižuje chuť k jídlu tím, že ovlivňuje tu část mozku, která vám vyšle signál, že máte hlad.
  4. Zároveň tak navozuje pocit plnosti žaludku, takže toho nesníte víc, než je potřeba.
  5. To vede i k tomu, že máte delší dobu pocit, že jste nasycení. 

Jak jablečný ocet užívat?

Jablečný ocet můžete užívat jak vnitřně – tedy že ho vypijete, nebo zvenku – tedy že si ho aplikujete přímo na pokožku, na vlasy nebo jak je potřeba.

Vnitřní užívání jablečného octa

Ačkoli se doporučení pro „dávkování“ liší, ke zlepšení zdravotní kondice by měly stačit 1-2 polévkové lžíce denně zředěné vodou před nebo během jídla.

Doporučuje se rozdělit si denní dávku do dvou až třech za den. V případě rychlé konzumace většího množství naráz by se vám mohlo udělat nevolno.

Vnější užívání jablečného octa

Jablečný ocet se doporučuje používat i na kůži nebo na vlasy. Může být také součástí nejrůznějších kosmetických produktů.

Kyselina jablečná se v kosmetice využívá především pro vyrovnání pH výrobků. Také má skvělé exfoliační účinky díky obsahu AHA kyselin, což znamená, že pomáhá efektivně odstranit mrtvé kožní buňky. Také podporuje hydrataci pokožky a stimuluje v ní produkci kolagenu.

Jablečný ocet je rovněž prospěšný pro naše vlasy. Posiluje vlasovou kutikulu a pomáhá tak předcházet roztřepeným konečkům a lámání vlasů. Zároveň vlasy nezatěžuje, a tak napomáhá zvětšit a udržet objemem účesu. Kudrnatým vlasům například pomáhá k samotnému kudrnatění. V neposlední řadě také podporuje růst vlasů a je vhodný pro barvené i nebarvené vlasy. Jen pozor, pokud máte vlasy barvené na tmavší odstíny, může z nich pomalu barvu vytahovat. Proto je lepší pro blondýnky nebo pro přirozené barvy vlasů.

Pro dokonalý lesk vlasů si připravte oplach z jablečného octa. Stačí, když ho přidáte 2 lžičky do litru vlažné vody a touto směsí si po umytí běžným šamponem a po ošetření kondicionérem opláchnete své vlasy.

Na co si dát během užívání jablečného octa pozor?

V každém případě se doporučuje používat (ať už vnitřně nebo zvenku) jablečný ocet ředěný vodou. Při užití čistého octa hrozí poškození zubní skloviny nebo tkáně v krku. Při použití na kůži může způsobit poleptání.

Také se nedoporučuje jedincům, kteří mají citlivý nebo nějakým způsobem poškozený žaludek. Stejně tak může nepříznivě reagovat s některými léky. Proto, pokud berete pravidelně a dlouhodobě jakékoliv léky, poraďte se o užívání jablečného octa nejprve se svým lékařem a vyslechněte jeho doporučení.

Vyrobte si vlastní jablečno-octový přípravek na vlasy

Jak na to? Smíchejte 3 polévkové lžíce BIO jablečného octu s 200 ml vody. Pokud vám ocet nevoní, přidejte pár kapek jakéhokoliv vonného esenciálního oleje. Třeba levanduli, mátu nebo vanilku. Protřepejte, nalijte do lahvičky s rozprašovačem a následně aplikujte do umytých, ještě vlhkých vlasů. Pokud vám stále vadí odér octa, nezoufejte, jakmile vám vlasy uschnou, zápach přestanete cítit.
Jak ještě jablečný ocet používat?

Jde vlastně o všestranného pomocníka, který se hodí k inhalacím, ke kloktání, k výplachům, jako zábal, obklad či přísada do koupele. Má totiž skvělé protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Za zmínku stojí ještě jedna jeho vlastnost – dokonale na sebe váže pachy. Proto je oblíbený i k čištění a mytí. Také se hodí například jako lapač pachu v lednicích.

Vyrobte si vlastní domácí čisticí přípravek s jablečným octem!

Jak na to? Smíchejte 100 ml jablečného octa, 300 ml vody a přidejte asi 20 kapek tea tree oleje. Pokud byste chtěli ještě přidat vůni, doporučujeme pár kapek citronového nebo pomerančového esenciálního oleje. Vše smíchejte a dejte do lahvičky s rozprašovačem. Získáte tak přírodní a levný čistič, který se vám hodí na každodenní úklid domácnosti, bude ale účinný i při dezinfikování, odstraňování plísní nebo zápachu. Poradí si jak se zažranou špínou, mastnotou, vodním kamenem i s usazeninami.

Potřebujete třeba vyleštit dřevo? Pak si můžete připravit vlastní ekologickou leštěnku. Stačí, když smícháte 100 ml jablečného octa, 2 lžíce olivového oleje a 250 ml vody. To vše dejte do uzavíratelné nádoby a před použitím vždy dobře promíchejte nebo protřepejte, aby se vám všechny ingredience dobře propojily. Nanášejte na požadovaný povrch nejlépe čistým hadříkem.

Jablečný ocet jako všestranný pomocník pro všechny

Dalo by se říct, že jablečný ocet se hodí do každé domácnosti. Ať už ho budete užívat ve formě ředěného nápoje s vodou na podporu očisty organismu, zbavení těla škodlivých látek, podporu trávení a metabolismu, nebo si ho dáte jako ochucovadlo do zálivek, marinád či salátů. Stejně tak vám poslouží i „z venku“ třeba jako přípravek pro lesklé a husté vlasy, nakonec ho můžete využít i jako čistič pro vaši domácnost bez chemie.

Využití i účinků má, jak jste sami viděli, spoustu, navíc nejde vůbec o drahou záležitost. Jablečný ocet seženete v každém obchodě nebo také v drogerii, pochopitelně ho můžete zakoupit i online na e-shopech nebo v lékárnách. Jeho cena začíná pod padesáti korunami za 750 ml. Pak už stačí jen správně dodržovat dávkování a můžete se radovat z jeho benefitů.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Ocet

[2] Diplomová práce (CZ): Hodnocení antioxidační kapacity u vybraných ovocných nápojů

[3] Healthline (ENG): 6 Health Benefits of Apple Cider Vinegar, Backed by Science

[4] PubMed Central (ENG): The effect of apple cider vinegar on lipid profiles and glycemic parameters: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials

[5] PubMed Central (ENG): Safety and side effects of apple vinegar intake and its effect on metabolic parameters and body weight: a systematic review

4.2/5 (Počet hlasů: 34)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »