Hubnutí nás čas od času trápí všechny. Někoho více, někoho méně. U každého se možnosti hubnutí odvíjí jinak – jak z hlediska času, tak i dalších možností. Ale rozhodně nezoufejte, i vy můžete zhubnout a to dokonce velice jednoduše. Stačí najít ten správný způsob. Zde si můžete přečíst 30 tipů jak co nejrychleji zhubnout.
Top 3 rychlé způsoby hubnutí:
Keto Dieta
Pokud jste ještě o keto dietě neslyšeli, a pokud chcete hubnout, doporučujeme to rychle napravit. Jedná se totiž o pravděpodobně nejlepší zdravý a rychlý způsob, jak zhubnout. Je to dieta, zaměřená na rychlou redukci váhy za pomoci vysazení sacharidů. Tím se naše tělo dostane do stavu tzn. ketózy a hubne o sto šest. Pro více informací se podívejte zde.
Výživové poradenství
Jak už název napovídá, výživoví poradci, neboli nutriční specialisté jsou lidé, kteří radí ostatním v oblasti stravy. Většinou vám sestavují jídelníčky, vysvětlují jaké látky je dobré přijímat a nebo vám dávají různé tipy, ale hlavně by vás měli vést tím správným směrem v oblasti stravy, naučit vás, co jíst a díky jejich radám byste poté měli zhubnout. Koukněte zde.
Další diety
Keto dieta samozřejmě není jediná dieta, se kterou se hubne. Proto stojí za to, podívat se i na další. Slyšeli jste třeba o dukanově, paleo, nízkotučné, nízkokalorické, mléčné, nebo třeba aktinsonově dietě? Pokud chcete zhubnout, můžete se mrknout na náš dietní rozcestník, který vám už poradí, na jakou dietu se zkusit zaměřit. Můžete mknout zde.
Hubnutí je cesta ke krásné postavě. A krásnou postavu chce pravděpodobně každý z nás, přestože krásná postava pro každého může znamenat něco jiného. Jak tedy docílit toho, aby se pro vás vaše vysněná postava stala realitou? Pro začátek si můžete počíst o hubnutí, dietách a úpravách jídelníčku. Zde máte seznam článků na toto téma:
- Zkušenosti s keto dietou – Soňa
- Zkušenosti s keto dietou – Renča T.
- Zkušenosti s keto dietou – Renča
- Zkušenosti s keto dietou – Petra Z.
- Zkušenosti s keto dietou – Petra B.
- Zkušenosti s keto dietou – Michal
- Zkušenosti s keto dietou – Marcela
- Zkušenosti s keto dietou – Lucka
- Zkušenosti s keto dietou – Lenka
- Zkušenosti s keto dietou – Honza
- Zkušenosti s keto dietou – Hanka
- Zkušenosti s keto dietou – Danka
- Zkušenosti s keto dietou – Barča
- Vegetariánská keto dieta – jak na ni?
- Nejlepší keto diety 2024 – srovnání, zkušenosti a recenze
- Nejlepší keto dieta pro muže – recenze
- Nejlepší keto dieta na měsíc (4 týdny) – recenze
- Nejlepší jídelníčky na hubnutí & dietní plány – recenze
- Low carb pro začátečníky – MEGAprůvodce
- Keto dieta pro začátečníky – kompletní průvodce
- Jaké jsou potraviny bez sacharidů – bezsacharidová dieta
- 9 nejlepších krabičkových diet Teplice – recenze
- 8 nejlepších krabičkových diet Opava – recenze
- 7 nejlepších krabičkových diet Pardubice – recenze
- 5 tipů na nejlepší krabičkovou dietu Most – recenze
- 5 nejlepších krabičkových diet Karlovy Vary
- 4 nejlepší krabičkové diety Chomutov – recenze
- 15 nejlepších tablet na hubnutí – srovnání a recenze
- 11 nejlepších krabičkových diet v Praze & srovnání + recenze
- 11 nejlepších krabičkových diet Plzeň – recenze
- 11 nejlepších krabičkových diet Mladá Boleslav
- 11 nejlepších krabičkových diet Hradec Králové
- 11 nejlepších diet 2024, které opravdu fungují
- 10 tipů na nejlepší proteinovou kaši – recenze a srovnání
- 10 tipů na nejlepší krabičkovou dietu Zlín – recenze
- 10 tipů na nejlepší krabičkovou dietu České Budějovice – recenze
- 10 nejlepších výživových poradenství v Praze
- 10 nejlepších vegetariánských krabičkových diet v ČR – srovnání
- 10 nejlepších proteinových koktejlů na hubnutí [RECENZE]
- 10 nejlepších krabičkových diet v Brně & srovnání + recenze
- 10 nejlepších krabičkových diet Ústí nad Labem
- 10 nejlepších krabičkových diet Ostrava – recenze
- 10 nejlepších krabičkových diet Olomouc – recenze
- 10 nejlepších krabičkových diet Liberec – recenze
- 10 nejlepších krabičkových diet Kladno – recenze
- 10 důvodů proč (ne)začínat s paleo dietou: recenze + jídelníček
- 10 důvodů proč (ne)začínat s dukanovou dietou: recenze + jídelníček
1. Dodržujte pitný režim
Voda je lék. Dodržujte pitný režim a dost možná budete mít brzy pocit, jako by se vaše tělo znovu narodilo. Pleť dostane lepší barvu, zrychlí se metabolismus a zlepší trávení, budete mít více energie a elánu.
Nejzdravější je pít samozřejmě čistou vodu. Vyřaďte sycené a doslazované nápoje, které vašemu tělu dají jen závislost na cukru, nic víc. Nemají žádnou přidanou hodnotu.
Vodu můžete kombinovat s čaji, kombuchou nebo přírodní minerální vodou. Tělo zaplesá.
2. Dopřejte si kvalitní kávu
Káva je někdy zbytečně démonizovaná. Pokud pijete 2-3 šálky kvalitní kávy za den, může to pro vaše tělo a spalování mít naopak velké benefity.
Studie ukazují, že kofein, obsažený v kávě může zrychlit metabolismus o 3-11% a spalování tuků o 10-29 %.
Jediný strašák je hromada cukru přidaná do kávy. Zkuste se naučit ji pít “surovou”, černou.
3. Pijte zelený čaj
Tento lahodný nápoj je doslova nabitý silnými antioxidanty, které se jmenují katechiny a mají vliv na spalování tuků. Zelený čaj se může chovat i jako životabudič a umí organismus skvěle nabudit, zvyšuje koncentraci a zlepšuje náladu.
4. Zkuste přerušovaný půst
Přerušovaný půst, nebo také “intermittent fasting” je styl stravování. Nejedná se tedy o dietu, ale o životní styl, který můžete postupně zařadit do svého režimu.
Jak to celé funguje?
Jedná se o poměrně jednoduchý a variabilní princip, který si můžete takzvaně uší namíru. Tělo necháme vyhladovět a jíme jen ve stanoveném okně, které je určené právě na konzumaci potravin.
Cílem přerušovaného půstu není zhubnout, i když se jako vedlejší efekt dostaví téměř vždy, ale ozdravit své tělo. Díky tomuto režimu zlepšíte inzulinovou senzitivitu a zvýšíte hladinu růstového hormonu, čímž dochází k vyššímu spalování tuků a budování svalové hmoty. Zároveň podporuje buněčnou regeneraci, snižuje riziko srdečních onemocnění a hladinu cholesterolu.
Běžné vzorce přerušovaného půstu jsou:
- 16/8 (16 hodin půstu a osmihodinové okno pro jídlo) – doporučováno spíše pro muže
- 14/10 (14 hodin půstu a desetihodinové okno pro jídlo) – doporučováno spíše pro ženy
Při modelu 16/8 můžete vynechat snídani a začít svůj den až obědem v 11 hodin, poté následuje (ale nemusí) odpolední svačina a končí se večeří v 19 hodin.
5. Omezte skryté cukry
Zkuste se zaměřit na stravu, kterou konzumujete. Klidně si pár dní zapisujte, co jste během dne snědli. Někdy se totiž může stát, že ač se správně hýbete a snažíte se jíst zdravě, kila nemizí. Můžete ve svém jídelníčku totiž mít skryté cukry, které se rádi maskují v různých nápojích, sušeném ovoci a podobně.
6. Vyzkoušejte keto dietu
Ač je v názvu zahrnuto slovo “dieta”, opět se nejedná o jednorázovou změnu, ale o úpravu životního stylu. V žádném případě ale nemusíte, chodit do extrémů. Omezte sacharidy, přidejte na kvalitních tucích a přidejte bílkoviny. Nebo si keto dietu pro začátek kupte a postupně se tak naučte omezit sacharidy. Dopřejte si kousek kvalitní čokolády, maliny či borůvky nebo například jahody se šlehačkou. Cílem je, aby byla vaše strava spíše o kvalitních tucích než o nekvalitních sacharidech. Zpočátku zkuste vyřadit hodně sladké ovoce (mango, ananas a další), ovesné vločky, rýži, pečivo a sladkosti všeho druhu. Jezte kvalitní potraviny s vysokým obsahem tuků a bílkovin. Patří sem například domácí vajíčka, maso od farmáře, zelená zelenina, ořechy, semínka či kvalitní sýry.
7. Zmenšete talíře
Ano, jde sice o takový menší optický klam, ale velmi účinný. Menší talíře znamenají menší porci. Vzhledem k jejich velikost je můžete obložit doslova k prasknutí a nemusíte mít výčitky, že jste snědli plný talíř. Samozřejmě je lepší, když ho vyskládáte zeleninou, ořechy, kvalitním sýrem, protože hranolky a smažený sýr fungovat nebudou.
8. Mlsejte zdravě
Určitě to sami znáte. Jsou dny, kdy se nestíháte skoro ani nadechnout, natož se v klidu najíst. A přesně tyto situace zapříčiňují to, že jakmile se dostanete do klidu, chytná vás nával hladu, kdy máte pocit, že byste snědli snad vše, co najdete v lednici. V horším případě se zastavíte ve fastfoodu a nekontrolovatelně do sebe “naházíte” nadměrné množství jídla, které vám ubere energii, zatíží trávicí systém a vytváří okolo našeho těla nevzhlednou pneumatiku.
Pro takové chvíle mějte vždy po ruce nějakou zdravou svačinku. Může to být v podstatě cokoliv – oříšky, ovoce, pokrájená zelenina nebo i kousek sýra.
9. Zapojte probiotika
Je vědecky dokázáno, že probiotika, která obsahují Lactobacilly, dokáží snižovat množství tukové hmoty.
10. Pálivé jídlo
Pokud nejste milovníci ostrého jídla, zkuste to změnit. Nebo je alespoň občas ochutnat. Chilli papričky obsahují kapsaicin, což je kořeněná sloučenina, která umí zrychlit metabolismus a tím mírně snížit chuť k jídlu.
11. Přidejte na kardiu
Každý pohyb je pro vaše tělo benefit. Pokud ale zařadíte kardio sporty, což jsou jednoduše řečeno ty, u kterých se zapotíte, spálíte mnohem rychleji přebytečné kalorie. Nabídka takových činností je velká. Můžete zkusit rychlou chůzi, běh, jízdu na kole či tanec a mnoho dalších.
12. Choďte
Říká se, že je chůze nejpřirozenější pohyb, protože u ní zapojujete najednou všechny svaly těla. Udělejte si z chůze rituál! Když nemusíte, nevyjíždějte autem, nechte ho zaparkované v garáži. Nepoužívejte výtah ani eskalátory. Choďte.
Dejte si cíl, že denně ujdete alespoň 6000 kroků souvislé chůze. Pokud budete chodit v průměru 5 dnů v týdnů, pak za rok můžete shodit 12 kg.
13. Dopřávejte si kvalitní spánek
Přijde vám to jako hloupost? Myslíte si, že spánek s hubnutím vůbec nesouvisí? Opak je pravdou. Studie univerzity v Surrey ukázaly, že lidé, kteří spí přes noc méně než 6 hodin, nehubnou. Proč? Hůře jim funguje metabolismus, tělo neumí nakládat s bílkovinami, které jsou potřebné k regeneraci svalů.
Minimálně 7 hodin spánku denně a máte nakročeno ke štíhlejšímu pasu a zdravějšímu tělu.
14. Konzumujte vlákninu
Její největší výhodou je to, že zvyšuje pocit sytosti, což jde v ruku v ruce s tím, že snižuje pocit hladu a hladinu cholesterolu v krvi. Vláknina na sebe váže vodu a to způsobí nabobtnání ve střevech. Tím, že ve střevě nabyde, může v něm “uklidit nepořádek” a přebytečné kusy potravy či bakterií odvede z těla ven.
Kde ji hledat?
Především v ovoci, ovesných vločkách, fazolích a oříškách. Dále v zelenině, jiných druzích obilovin i luštěnin. Můžete ji také zakoupit v lékárně jako doplněk stravy.
15. Pijte kefír
Už jste zkoušeli domácí výrobu kefíru? Pokud ne, hurá do toho. Domácí kefír má nesrovnatelnou chuť s tím kupovaným a navíc je to báječný ochránce vašeho zdraví. Navíc jeho výroba je nesmírně jednoduchá a to až tak, že ji zvládne i malé dítě.
Potřebujete: 1l uzavíratelnou sklenici, 1 litr čerstvého mléka (kravského, kozího či ovčího), a wugi kefírové kultury, které zakoupíte zcela běžně na internetu nebo v prodejně se zdravou výživou.
A proč kefír?
Protože zlepšuje trávení a urychluje metabolismus. Dále dopomáhá ke zdravému osídlení střeva, díky čemuž posilují imunitu a celkové zdraví těla.
16. Jezte jen když máte hlad
Velmi často jíme z nudy. A ještě častěji ani nepostřehneme, že vůbec něco žvýkáme. Jde zkrátka o zlozvyk. Jezte dosyta a pokaždé když máte opravdu hlad. Nepředbíhejte a nejezte dobroty.
17. Jezte více bílkovin
Je dokázáno, že je protein nejdůležitější živinou pro hubnutí. Jedna studie ukázala, že konzumace 25% denních kalorií ve formě bílkovin snížila obsedantní myšlenky na jídlo o 60 % a zároveň snížila touhu po svačině v noci na polovinu. To je plán, co říkáte? Myslete na kvalitní zdroje bílkovin a dopřávejte si je každý den.
18. Žvýkejte pomalu
Nejezte ve spěchu. Když chvátáte, potravu doslova vdechnete a aby tělo důkladně strávilo, dá mu to opravdu zabrat. Zkuste si na jídlo udělat čas, hezky si ho naservírovat, odložit mobil, nedívat se na televizi ani nečíst knihu. Každý pokrm důkladně rozkousejte a to 30-50x minimálně.
19. Jezte v klidu
Jídlo je intimní chvilka, rituál, obřad. Starodávní dietologové radili, aby nebyl člověk u jídla rušen. Pokud ve stejné době jíme i sledujeme televizi, mozek neví, co má dělat. Zda zpracovávat informaci z obrazovky, nebo se soustředit na trávicí proces. V důsledku tohoto dilematu je proces trávení narušen a vy jíte více, než je potřeba.
20. Buďte vděční
Ano, vděk je velmi důležitý. Uvědomíme si, že není samozřejmostí mít plnou lednici jídla, které velmi často vyhazujeme. Pociťte vděk za potraviny, které můžete ochutnávat a připravovat. Konzumujte je s láskou a najednou se možná něco změní.
21. Sebeláska a přijetí
Psychika může hubnutím pěkně zacloumat. Pokud se při pohledu do zrcadla týráte ošklivými slovy a přehnanou kritikou, tělo si to bere za své. Zkrátka, když neustále opakujete, že jste tlustí, tak budete. Tělo reaguje na vaše podněty, myslí si, že to tak chcete. Když ale taktiku trošku změníte a pomalu se začnete chválit, bude se měnit i vaše tělo.
22. Očistné půsty
Čím je tělo starší, tím je více zanesené. Bohužel, je to tak. Měli bychom o naši tělesnou schránku pečovat, aby nám v plném zdraví vydržela co nejdéle. Vznikají usazeniny v kostech, svalech, oběhovém systému plicích i střevech. Z tohoto důvodu vzniká nadváha.
Krátké a pravidelné půsty jsou nejzdravějším způsobem, jak shodit nadbytečné kilogramy. Kromě toho, že podporují hubnutí, mají ještě další výhodu. Když organismu neposkytujeme potravu, začíná se živit vlastními zásobami, které mu nejvíce překážejí. Jedná se o staré buňky, myomy různého druhu a tak podobně.
Tím, že se zbavíme tuku, čistíme tělo i mysl.
Existují dva hlavní typy půstů:
- Půst s omezením požívání živočišných tuků a bílkovin
- Úplný půst (1-10 dní, dle vaší volby)
23. Pijte vodu před jídlem
Pití nápojů při jídle vede k poruše výkonu trávicího o hormonálního ústrojí. Kdo konzumuje stravu tímto způsobem, může opravdu „tloustnout“ i z vody. Zvykněte si pít cca 20 minut před jídlem nebo 1-1,5 hodiny po jídle.
24. Nejezte prázdné kalorie
Je velmi zajímavé, že starodávné dietology kalorie nezajímaly. Je to fenomén dnešní doby. Hlavním kritériem pro ně byla informace zahrnutá v potravě a to, jak ovlivňují organismus. Například jablko má v zimě a v létě stejné množství kalorií, ale je něco jiného sníst ho v horkém létě nebo v chladné zimě. Po požití stejného pokrmu se můžeme cítit různě. Vrátíme li se k jablku -v zimě obvykle lidé snášejí jablka hůře. V těle je chladno a mohou se objevovat bolesti žaludku.
Jablko v sobě nese informaci o létě, tudíž má obsažená energie osvěžovat a zasytit vlhkostí.
Z toho vyplývá “sezónnost”. Zkuste jíst potraviny době jejich sklizně, přesně podle pravidel přírody.
25. Nesrovnávejte se
To platí nejen u shazování váhy. Každý jsme jedinečný. Nikdo není na naší planetě dvakrát, proto se nemůžeme srovnávat. když dva lidi váží například 60 kg, mohou vypadat naprosto odlišně. Neporovnávejte se tak s instagramovými celebritabmi, ani se svou hubenou kolegyní, kamarádem, nebo třeba sestrou. Buďte sami sebou.
26. Ukliďte váhu
Každodenní vážení stresuje. Už jen ten pocit, že si na ni musíte stoupnout a bojíte se, co ukáže. K hubnutí váhu nepotřebujete! To, zda jste zhubli čo nikoliv, poznáte dost dobře i bez ní, například na svých oblíbených džínách.
27. Skákejte přes švihadlo
V hodinách tělesné výchovy jde o velice oblíbenou pomůcku. Švihadlo je pomocník za pár korun, které může dát vaše tělo do formy velmi rychle a velmi účinně.
Skákání přes švihadlo je plyometrická činnost, což je tréninková metoda využívající rychlou změnu kontrakce svalu a s ní spojený myotatický reflex s cílem zvýšení maximální výbušnosti a dynamiky svalu. Při správném provedení zatěžuje švihadlo každý sval v našem těle.
Podle jedné ze studií je skákání přes švihadlo 6x týdně po dobu 10 minut pro zvýšení kardiovaskulární zdatnosti (posílení srdce, plic, využití kyslíku) stejně účinné jako jogging v délce 30 minut 6x týdně. Takže pokud nejste milovník běhání, je švihadlo to pravé ořechové!
28. Najděte si parťáka
Bojíte se, že máte slabou vůli na to, abyste to zvládli sami? Nevadí! Najděte si parťáka, který půjde do hubnutí s vámi. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne. Zdravá motivace je důležitá.
29. Nejezte v noci
Nechoďte spát s plným žaludkem. Trávicí trakt si pak ani chvilku neodpočine a musí vynaložit velké úsilí na zpracování potravy. Zkuste jíst naposledy alespoň 2 hodiny před tím, než půjdete do postele.
30. Chvalte se
Umět se pochválit je velmi důležité! Radujte se z úspěchů a to i těch miniaturních. Šli jste dnes po schodech, namísto použití výtahu? Výborně! Došli jste pro děti do školky pěšky a auto zůstalo v garáži? Báječné, jen tak dál! Dětskými krůčky k vysněné postavě
Nesprávné stravování
Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. Naše moderní doba nám dává nekonečné množství stravovacích možností. Můžeme si vybrat víc než kdykoliv dřív, čím budeme naše tělo krmit a co bude naše hnací nebo naopak tlumící palivo.
Jaká pravidla by měla současná strava splňovat?
- Měla by být kalorická, abychom se zasytili menším množstvím potravy.
- Jednoduchá na přípravu.
- Měla by se dát jednoduše rozmělnit, abychom nezatěžovali zuby.
V souladu s těmito principy bychom měli konzumovat hodně zeleniny v jakémkoliv stavu. Zkuste si ji přidat ke každému vašemu jídlu. Výběr je velký a to jak z druhů, tak i z úprav – kvašená, nakládaná, syrová, pečená, dušená a mnoho dalších.
Je smutné, že v dnešní době máme k dispozici více než přírodních, rafinovaných surovin. Takováto strava je člověku cizí, evolučně ji absolutně nepotřebuje. Naopak, musí si na ní velmi těžce zvykat. Ideální příklad je cukrová řepa a cukr, který z ní získáváme. Cukrová řepa představuje čistě přírodní rostlinný produkt, ve kterém je spousta vitamínů, minerálních solí, enzymů a hormonů. Cukr získaný z řepy je důkladně očištěn, krystalizován a filtrován. Aby získal bílou barvu, je podroben působení jedovatého chloridu vápenatého. Do našeho žaludku se cukr tedy dostává jako čistě chemický prvek v podobě sacharózy, bez výživných látek. Aby se vstřebal, musí se spojit s dalšími látkami.
Pojďme se opět ohlédnout do minulosti. před 70-100 lety se jedlo maso velmi výjimečně, například jednou týdně. Maso bylo povětšinou z domácího chovu buď přímo z dané rodiny nebo od souseda nebo známého z vesnice. Všichni znali původ toho, co konzumují. Dodržovaly se tradice jako jsou masopust a jejich těla byla opravdu mnohem zdravější, než jsou ta naše.
Konzumace velkého množství živočišných bílkovin způsobuje neustále zahnívání v trávicím traktu, zácpy, znečištění kyselinou mléčnou, šťavelovou a močovou. Zajímavé je, že maso samo o sobě nemá ani chuť, ani zápach a proto, abychom ho mohli konzumovat je nutné ho smažit, péct či marinovat a podobně. Kvůli tomu nám tak chutná. Protože může mít velké množství chutí. Je dobré mít ale na paměti, že pro strávení masa potřebuje organismus mnoho vitamínů a mikroelementů.
Mouka, jak víme, vzniká z pomletých semen obilí. V umleté neočištěné mouce jsou vitamíny skupiny B, PP, F, minerální látky a enzymy, což je v podstatě všechno, co je nezbytné pro náš organismus. Bohužel následuje opět proces, který tyto prospěšné látky zneškodní. Očištěná, rafinovaná mouka je vlastně prázdná potravina.
Američtí vědci zjistili, že omezení cukru, masa a kávy v jídelníčku snižuje stupeň agresivity o 50 %.
Zásady při hubnutí
Zásad, kterých byste se při hubnutí měli držet je nespočet. Hlavně se hodně liší, podle toho jakou dietu zrovna držíte. Je ovšem několik zásadních zásad, které se tak nějak prolínají napříč všemi dietami a hubnoucími plány.
Pitný režim
Určitě to není poprvé, co o tomto slyšíte. Pitný režim je dosti veliký základ pro hezkou a zdravou postavu. A to hned z několika důvodů.
Vaše tělo si (i když si to nepřejeme) ukládá různé zásoby různých látek. A to se netýká pouze tuků, ale i soli a spousty škodlivin. A právě pravidelným pitným režimem tyto škodliviny vyplavujete ven. Tudíž čím více pijete, tím lépe pro vás.
V literatuře se uvádí, že zdravý člověk by měl denně vypít zhruba 2,5 – 3 litry vody. A víte proč tomu tak je? Je to proto, že právě takové množství vody denně vyloučíte. Jednoduchým pomocníkem při kontrole pitného režimu je moč. Pokud je jí málo a je sytě zbarvená, znamená to, že vaše tělo není dostatečně zavodněno.
Pitný režim znamená: Pijte vodu. Pokud je to možné, pijte výhradně vodu. Ať už se jedná o energy drinky, coca-coly, nebo třeba jen sirupy, či minerálky, všechny tyto slazené, ochucené nápoje obsahují přemíru zbytečného cukru. Pokud už chcete mlsat, mlsejte alespoň něco, co vás obohatí trochu více, než jen tekutina.
A pokud vám jednoduše voda nechutná, kupujte si třeba magnesiu, zároveň s ní doplníte hořčík. Velmi dobrou alternativou je i voda s citronem. Citrusy totiž obsahují vitamin C, který podporuje odbourávání tuků.
Spánek, odpočinek
Není to žádný nesmysl. Spánek je pro hubnutí nesmírně důležitý.
Vaše tělo totiž fungje tak, že právě přes noc, když spíte, spaluje všechno to, co jste za den nasportovali. Je tedy stěžejní, dát mu dostatečný prostor na tento proces. Pokud budete spát jen pár hodin, tělo se nestihne zregenerovat tolik, kolik by mělo a efektivita sportu nebude tak veliká. Důležitá je i kvalita spánku a tím se myslí tmavá, klidná, tichá a dobře provětraná místnost.
Rozhodně je ještě důležité zmínit, kolik hodin byste měli spát. Optimální je spát známých 6 – 8 hodin denně. Toto číslo se bohužel nedá specifikovat obecně pro všechny, jelikož to má každý nastavené lehce jinak.
Stop nereálným cílům
Nedávejte si přehnané cíle. Z mnoha důvodů. Jedním z nich je například ten, že pokud si řeknete, že za týden zhubnete 20 kilogramů, je to téměř nereálné. Budete maximálně tak zklamaní a demotivovaní. Je to nesmysl. Raději si řekněte, že za měsíc zhubnete 4 kilogramy. A tímto se dostáváme k dalšímu bodu. Nelze specifikovat, kolik je člověk schopný zhubnout třeba za týden. Záleží totiž na mnohých faktorech. Například kolik vážíte, jaká je nadváha, jaký máte metabolismus.
Pokud máte nadváhu velikou, kila vám pravděpodobně nějakou dobu půjdou dolů snáze, než někomu, kdo téměr nadváhou netrpí a chce pouze shodit “posledních” pár kilo.
Nedržte hladovku!
Hladovění pro zdraví není vůbec vhodné. To je obecně známo. Přesto ale spousta žen, ať už to přizná nahlas, nebo to tají, a co je ještě zajímavější, i spousta mužů si stejně někde potají myslí, že držet hladovku je správný způsob jak zhubnout, jen je to prostě moc těžké.
Pravdou ale v tomto případě je právě to, co se povídá nahlas. Držet hladovku je pro vaše tělo ta nejhorší možnost. A hned si řekneme proč. Jedním z důvodů je ten, že když má tělo hlad, zpomaluje se metabolismus – proces přeměny látek a hubnutí. A důvod to není jediný.
Slyšeli jste o jojo efektu? Obecné povědomí je, že pokud nebudete jíst, tak zhubnete a poté přiberete ještě víc. Ale proč tomu tak tedy je? Pokud začnete jíst o mnoho méně než dříve, nebo třeba nejíte vůbec, stane se to, že začnete nárazově a relativně rychle hubnout. A to proto, že ať už na sobě máte deset, nebo třicet kilogramů tuků, stejně se pod nimi nachází svalová hmota. A přesně tuto svalovou hmotu hubnete jako první, pokud se násilně držíte v hladu. Jakmile totiž vašemu tělu přestanete dodávat živiny, obstará si je samo. A kde myslíte, že je jednodušší je sehnat? Ve svalech, ve kterých se nachází spouta bílkovin a kvalitních živin, nebo v tucích, kde není v podstatě nic?
Zhubnete tedy většinu vaší svalové hmoty a tuky na vás stále visí.
A právě ve chvíli, kdy se rozhodnete držení hladovky vzdát a začnete se znovu normálně stravovat, začne vaše tělo znovu nabírat. A nabírá jak svalovou hmotu, tak i nějaké ty tuky navíc. Výsledek takovýchto hladovek je na váze nakonec číslo vyšší, než bylo v počátku.
Pokud je to možné, sportujte
Rozhodněte se, jaký typ sportu byste chtěli k hubnutí provozovat a také jak často plánujete sportovat. Vše lze zavést do extrémů, takže pokud máte čas a chuť, můžete sportovat každý den. Pokd máte času velmi málo, nemusíte sportovat vůbec. Na základě toho byste ovšem poté měli upravit svůj jídelníček. Předtím, než se do něčeho dalšího pustíte, měli byste si být jistí tímto bodem.
Vytvořte si plán
Alespoň zhruba si na začátku hubnutí definujte, jak vlastně chcete zhubnout. Nevrhejte se do toho po hlavě. Chcete například zkusit keto dietu? Pro začátek si třeba kupte týdenní balíčky, abyste si na režim zvykli, nebo si nakupte dopředu a jasně si rozplánujte, co vlastně můžete a co ne. Protože není nic horšího, než když se do diety horlivě pustíte, ale přitom ani nevíte, jaké potraviny můžete a jakým se vyhnout.
Závěrem
Hubnutí je takové večné téma a málokdo je se svou postavou skutečně spokojený. Důležité je nebýt v ničem extrémní. Pomalu, bez drastických diet a s úsměvem na rtech vám půjde vše lépe!