Zkušenosti s keto dietou – Soňa

Štíhlý a fit chce být každý a keto dieta rozhodně může být způsob, jak se k tomuto cíli dostat.

Ve zkratce: Co to keto dieta je?

Jedná se o styl stravování. Takzvaná keto dieta nese spoustu názvů, jako ketogenní dieta, ketonová dieta, low carb dieta a podobně. Je to dieta, ve které z jídelníčku vysazujeme sacharidy za účelem ketózy. Taková dieta samozřejmě nemusí sedět každému. Proto jsme pro vás přichystali rozhovory s těmi, kteří ketogenní dietu absolvovali, ať už s výživovými poradci, produkty, nebo jen tak po domácku.

Soňa nám poskytla nějaké informace o svém průběhu. Pojďme se tady podívat, jak se keto dieta vyvíjela u ní:

Jak dlouho jste ketogenní dietu držela?

Stále držím – včera to bylo 12 týdnů.

Co vás nejvíce motivovalo se do diety pustit?

Hodně jsem přibrala v přechodu, byla jsem nezdravě unavená a nic nefungovalo, před více než 20 lety mi doporučili bezlepkovou dietu a vím, že mi úžasně vyhovovala, jenže časem jsem to tak nějak vypustila, tak jsem původně chtěla jen to, ale kamarádka mě nasměrovala na keto, že je to účinnější.

Jak těžké pro vás bylo dostat se do ketózy? Jak jste vnímala nárazový výpadek sacharidů?

Nejdřív jsem měla pořád hlad, první tři dny jsem jedla podle manálu, pětkrát denně, pak se to snižovalo, postupně jím dvakrát, max třikrát. Po týdnu mi bylo hrozně, normální chřipka, bolest hlavy a kila se nehýbala. Chtěla jsem to vzdát, ale hodně jsem o tom četla, tak jsem vydržela. Trvalo to tak týden a snažovala jsem i příjem, tuky určo nedotahuju nějak násílím jen proto, že bych měla. Od té doby je mi moc fajn, mám energie jako už dlouho ne a kila jdou dolů zhruba jedno týdně. Jednou se mi to tak nějak zaseklo, tak jsem si dala tzv. prasečí den, snědla jsem, na co jsem měla chuť a sacharidy jsme neřešila. Za tři dny jsem si dala úplňkový půst, jeden den, krásně se to zase rozjelo.

Jaké výsledky u vás dieta nesla?

K dnešnímu dni jsem šla z 94,5 kg na 82,3 kg (za 12 týdnů).

Váhu si držíte? Vyhla jste se jojo efektu?

Zatím nahoru nic nejde, jen jak jsem psala, někdy víc dolů, někdy se to zbrzdí, tak nastartuju. Ale váha jde dolů pořád, v průměru kilo týdně.

Stravujete se i nadále low carb?

Low carb se stravuji, i když jsem zkoumala spíš keto, mám těch 25 gramů max. jeden den jsem měla 120 😀 a z keto mě to nevyhodilo.

Jak dietu hodnotíte, doporučila byste ji ostatním, nebo spíš ne?

On je každý jiný. Mě například pečivo a mouka nechybí vůbec, je mě bez ní líp a ani v budoucnu ji nebudu vyhledávat. Ale některé částečně sporné potraviny sice nevyhledávám, ale občas si dám, jen vím, že občas – zmrzlině neodolám, ale nevadí mi to, neodrazí se to na váze. Doporučila bych lidem co znám, ostatním si netroufnu.

Máte nějaké tipy pro začátečníky, nebo třeba nějaké specifické zážitky týkající se ketogenní diety?

Každopádně jsem objevila superpotravinu – vejce. Myslím z hlediska výživy i možnosti přípravy je to superpotravina. Mám je denně a jen samá plus. Poradit můžu jen to, že  údajné bazály, pod které prý nesmíte jíst nejdou vypočítat. Já bych musela jíst o hodně víc, doslova pít sádlo. Blbost. Každý je jiný a u mě funguje mít prostě nižší příjem a vyhledávat potraviny, které zaplní, nemám po nich hlad a mají hodně bílkovin, neubývá svalová hmota, atd. Základ mého jídelníčku je ledový salát, vejce, jatýrka, ryby a maso. Ostatní zelenina mi trochu sedí na žaludku, ale tepelně upravená v jakémkoliv množství je taky super. Když někdo chce začít, myslím že nejhorších je prvních 14 dní. Chce to nevzdat to a hodně si o tom číst.

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »