Zkušenosti s keto dietou – Petra Z.

Štíhlý a fit chce být každý a keto dieta rozhodně může být způsob, jak se k tomuto cíli dostat.

Ve zkratce: Co to keto dieta je?

Jedná se o styl stravování. Takzvaná keto dieta nese spoustu názvů, jako ketogenní dieta, ketonová dieta, low carb dieta a podobně. Je to dieta, ve které z jídelníčku vysazujeme sacharidy za účelem ketózy. Taková dieta samozřejmě nemusí sedět každému. Proto jsme pro vás přichystali rozhovory s těmi, kteří ketogenní dietu absolvovali, ať už s výživovými poradci, produkty, nebo jen tak po domácku.

Peťa nám poskytla nějaké informace o svém průběhu. Pojďme se tady podívat, jak se keto dieta vyvíjela u ní:

Jak dlouho jste ketogenní dietu držela?

4 měsíce.

Co vás nejvíce motivovalo se do diety pustit?

Rychlý viditelný výsledek, vše pod kontrolou vyzivoveho poradce 1x týdně – osobní setkání.

Jak těžké pro vás bylo dostat se do ketózy? Jak jste vnímala nárazový výpadek sacharidů?

Změnit ze dne na den stravu, vyměnit jídlo za protein bylo pro mne snadné. Byla jsem odhodlána zhubnout. Dodržovala jsem striktně doporučené dávkování, čas. Ketóza se dostavila za 4 dny. Bolest hlavy, na kterou jsem byla upozorněna, zápach z úst, celková slabost. 

Začala jsem v době, kdy jsem měla týden dovolenou, takže jsem chodila velmi brzy spát, pila hodně vody, černou kávu, odpočívala. Žádný sport, žádné cvičení, bylo mi vysvětleno, že bude tělo slabé, necvičit.

Jaké výsledky u vás dieta nesla?

Po těch 4 měsících změny stravování mi váha klesla  z 85 kg na 69, při výšce 172 cm

Váhu si držíte? Vyhla jste se jojo efektu?

Ano. Disciplína z keto me naučila přemýšlet nad jídlem, upravit si jídelníček, nic si nevyčítat a pocit z výsledku a komentářů okolí, že je to pecka, to bylo hodně návykové a najednou to už zpět nechcete. Je to v hlavě, motivace jak hrom. Jojo efekt nenastal.

Stravujete se i nadále low carb?

Ano, po keto jsem se dozvěděla o low carb a začala se podle toho stravovat. Začátek – LC pečivo, někdy LC knedlík, dnes jen výjimečně. Postupně jsem začala praktikovat přerušovaný půst, 16/8, nyni jsem na 20/4. Vyhovuje naprosto. Pochopila jsem, že nemusím snídat, když celý život nejsem schopna pozřít ráno jídlo, ze nemusím mít svačiny a pořád koukat na hodiny, kdy musím jist. LC nikoho neomezuje.

Jak dietu hodnotíte, doporučila byste ji ostatním, nebo spíš ne?

Doporučila na začátek jako start. Neužívat dlouhodobě. Naučit se pravidelnosti, namotivuje velkým a rychlým úbytkem, poté plynule přejít na LC, pokud zdravotní stav dovoluje.

Máte nějaké tipy pro začátečníky, nebo třeba nějaké specifické zážitky týkající se ketogenní diety?

Přečíst si co nejvíce informaci, sama jsem pročítala vše asi 2 měsíce. U mě rozhodlo to, že mě bude někdo kontrolovat a to byl pro mne hnací motor. Nesmím zklamat sebe ani toho, kdo mě vede. Myslím si, že kdybych si koupila keto výrobky přes net, možná bych ani nezačala. Chodit brzy spát, hodně pít, první týden odpočívat, nesportovat!!!! Nelézt denně na váhu, stačí 1x týdne. Změřit si cm na celém těle a každý týden zapisovat úbytek. Pak si jít koupit jen menší velikost trička a budete šťastní.Věděla jsem dopředu, jak mých 5 měsíců bude vypadat, po 4 týdnech jen na proteinu a zelenině se začalo přidávat maso na oběd, za další týdny svačiny, postupně se vyměňovaly proteiny za jídlo, ale celou dobu bez sacharidů. Na konci jste na normální stravě a už pokračujete sami. Přechod na LC je proto jednoduchý. Já jsem navíc celiak, takže pečivo, koláče a těstoviny mi nechyběly. Dnes už pečivo nepeču, těstoviny nevyrábím, knedlík nechybí. 

Všichni, co chtějí začít: jediná rada – musíte se mít rádi, dělat to pro sebe, své zdraví, svůj pocit. I když to není jednoduché, dejte si cíl, běžte za ním bez ohledu na cokoliv. Ja si na začátku koupila krásné džíny, do kterých jsem se v kabince vůbec nevlezla. Každých 14 dnu jsem je zkoušela a zjistila, ze se posouvají výš a výš, až jsem do nich vklouzla a nemohla se ne sebe vynadivat. Začala jsem s jógou, pouštěl si večer meditaci z Youtube, dnes dělám nordic Walking, cvičím doma, chodím pravidelně na hot jógu. A už to trvá 3 roky!! A nehodlám přestat. Stane se z toho životní styl.

5/5 (Počet hlasů: 1)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »