Zkušenosti s keto dietou – Marcela

Štíhlý a fit chce být každý a keto dieta rozhodně může být způsob, jak se k tomuto cíli dostat.

Ve zkratce: Co to keto dieta je?

Jedná se o styl stravování. Takzvaná keto dieta nese spoustu názvů, jako ketogenní dieta, ketonová dieta, low carb dieta a podobně. Je to dieta, ve které z jídelníčku vysazujeme sacharidy za účelem ketózy. Taková dieta samozřejmě nemusí sedět každému. Proto jsme pro vás přichystali rozhovory s těmi, kteří ketogenní dietu absolvovali, ať už s výživovými poradci, produkty, nebo jen tak po domácku.

Marcela nám poskytla nějaké informace o svém průběhu. Pojďme se tady podívat, jak se keto dieta vyvíjela u ní:

Jak dlouho jste ketogenní dietu držela?

Ketodietu držím od dubna 2017, tedy 3 roky a stále v ní pokračuji, protože mi toto stravování vyhovuje. První měsíc jsem jedla pouze “sáčkovou” stravu od It’s my life, poté začala spolu se sáčky postupně přidávat i normální jídlo a začala jsem se zajímat více o to, co skutečně “keto stravování” znamená. Po cca 3 měsících jsem přestala se sáčky a začala vařit dle Keto pravidel klasickou stravu. Pochopila jsem, že Keto stravování je spíše léčebná metoda, která umí pomoci s mnoha zdravotními problémy a hubnutí je vlastně “vedlejším efektem” této stravy. Proto i dnes mám na fcb a Instagramu svůj účet (Ketocaptainess – Facebook a Instagram), na kterém sdílím recepty ze skutečných surovin, které lidskému tělu prospívají více než sáčkové jídlo. 

Co vás nejvíce motivovalo se do diety pustit?

Po narození syna jsem přibrala na téměř 70kg a necítila jsem se dobře, protože jsem vždy měla cca 55kg. Hledala jsem rychlou možnost zhubnutí, protože jsem typ člověka, který potřebuje vidět rychlé výsledky, aby si udržel motivaci. Našla společnost It’s my life. Začala jsem tedy docházet na měření a zakoupila si jejich sáčky s jídlem. Během prvního měsíce jsem viděla výsledky s zhubla asi 6kg.

Jak těžké pro vás bylo dostat se do ketózy? Jak jste vnímala nárazový výpadek sacharidů?

Dnes už to pro mě těžké není. Někdy se stane, že z ketózy vypadnu, většinou cíleně, pokud si dám tzv. cheat day. Mám už ale několik triků, jak se velmi rychle do ketózy dostat zpět. Pokud se opět zaměřím na stravu a jím pouze keto, trvá to cca 2-3 dny. Vzhledem k tomu, že ke keto stravě ještě cca rok a půl držím i přerušovaný půst, jsem poměrně zvyklá se postit, proto když se chci zpět do ketózy dostat velmi rychle, zapojím 24 hodinový půst, lehké cvičení a jde to téměř samo. Na zkoušku, zda jsem v ketoze používám ketonové proužky, které lze zakoupit v lékárně. Pokud ale vím, že jím správně dle ketogenní stravy, proužky ani nepoužívám, případně jen jednou za týden. Vzhledem k tomu, že si vařím a nestravuji se v restauracích, vím, co do jídla dávám a proto vím, že v jídle nejsou žádné “skryté cukry”.

Jaké výsledky u vás dieta nesla?

Za dobu, kdy jsem na Ketogenní stravě jsem zhubla 19 kg a víceméně se se menšími odchylkami držím stále na stejné váze. Mnoho lidí po zhubnutí přechází na nízkosacharidovou stravu. Mě ovoce nechybí a pokud na něj mám chuť, dám si ho a pak se opět vrátím do ketózy, protože fungovat v ketóze mi vyhovuje. Mám mnohem více energie, nemám hlad a citím se lehčí než kdykoliv dříve. Zároveň vím, že nekonzumováním cukru a mouky svému tělo dělám službu a prospívám a moje tělo se mi za to odměňuje tím, že jsem za poslední 3 roky nebyla téměř vůbec nemocná.

Stravujete se i nadále low carb?

Stravuji se Keto, jen už nevyužívám sáčkové přípravky, ale vařím a kontroluji si skutečně, co do svého těla dávám a jak se stravuji. Někdy udělám vyjímku a dám si něco “nezdravého”, ale pak se velmi rychle vracím zpět do ketózy, protože mi to takto vyhovuje.

Jak dietu hodnotíte, doporučila byste ji ostatním, nebo spíš ne?

Myslím, že Ketogenní dieta je vhodná pro toho, kdo chce vidět poměrně rychle výsledky a cítit se dobře. Je pravda, že začátky jsou poměrně dost těžké, zejména pro ty, kteří konzumují hodně rafinovaných cukrů (což je v dnešní době téměř každý, kdo si nehlídá, co jí, protože pokud se podíváte na etikety, cukr je obsažen téměř ve všem). Takže na začátek je potřeba se připravit na nepříjemné stavy, které bych přirovnala k absťáku. Ale i s těmito stavy se dá pracovat, dají se zmírnit, např. použitím růžové soli rozpuštěné ve vodě, dostatkem tekutin a odpočinkem. Není příjemné procházet Keto chřipkou, která přichází na začátku, kdy si Vaše tělo přivyká tomu, že nedostává cukr, ze kterého doposud čerpalo energii, ale pokud tento stav překonáte uvidíte poměrně brzy výsledky vašeho snažení.

Máte nějaké tipy pro začátečníky, nebo třeba nějaké specifické zážitky týkající se ketogenní diety?

Jak jsem psala výše, na začátku jsem prošla obdobím (cca 3-4 dny), kdy si moje tělo žádalo cukr a přesně takhle si představuji absťák. Klepaly se mi ruce, potila jsem se, byla jsem slabá a bolela mě hlava. Nicméně tenkrát jsem si řekla, že alespoň cítím, že se něco děje a že ten cukr asi opravdu bude pěkné svinstvo, když moje tělo takhle z jeho nedostatku vyvádí. Tenkrát mi poradili dávat si do pití jablečný ocet a růžovou sůl a velmi mi to pomohlo. Nemůžu říct, že by symptomy keto chřipky zmizely úplně, ale hodně se zmírnily. Moje rada pro začátečníky tedy zní… Nevzdávejte to, vydržte a uvidíte výsledky. Zároveň těm, kteří s Keto dietou začínají radím, aby si na začátku vážili a zapisovali, co za den jí a v ideálním případě si připravili jídlo dopředu, alespoň jeden den. Je to dobré v tom, že přesně budete vědět, co budete jíst a jaké má vaše jídlo hodnoty. V ketodietě je totiž velmi důležitý poměr maker, abyste z ketózy tzv. nevypadli. Takže pokud si jídlo alespoň na papíře připravíte den dopředu, můžete dle potřeby upravovat, abyste makra splnili dle potřeb a zůstali v ketóze, protože pokud má člověk hlad, moc nepřemýšlí nad tím, co jí a pak když zapisuje až následně, může zjistit, že je úplně mimo hodnoty. Po nějaké době pak člověk dostane vše “do oka” a už není potřeba vše vážit a zapisovat. Zároveň doporučuji stáhnout si nějaký tahák, co jíst a nejíst při ketogenní dietě, protože v mnoha potravinách, o kterých byste to ani neřekli je spousta sacharidů a také vás mohou dostat z ketózy.

3.7/5 (Počet hlasů: 3)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »