11 nejlepších diet 2024, které opravdu fungují

Shrnutí: Dnes jsem pro vás sepsala seznam jedenácti diet, se kterými podle mě nejrychleji zhubnete. V dnešní době, kdy na nás z každé strany bafá jiný výživový poradce je totiž těžké vybrat pro sebe to nejlepší. Pojďme si to tedy říct jednoduše, jaké jsou nejlepší diety na hubnutí? 

 • Jako 1. se umístila Keto dieta, se kterou se hubne opravdu rychle díky stavu jménem ketóza. Účinnost keto diety dokládají jak zkušenosti, tak i vědecké studie.[4][5] 
 • Na 2. místo jsem vybrala Krabičkovou dietu – jde totiž podle mě o úžasný typ diety, protože díky ní můžete jak zhubnout, tak ušetřit spoustu času, energie a i peněz.
 • A jako 3. bych vám doporučila Low carb dietu – která je o něco mírnější než keto dieta, ale podobně účinná.

A co se v článku dozvíte dál?

Povím vám, jaké jsou důvody diet a co to vlastně dieta je a taky si můžete do detailu přečíst o všech 11ti dietách, které jsem pro vás vybrala. Tak pojďme na to.

TOP  1. místo

Keto dieta

Ketomix

Rychlost hubnutí: velmi rychlá
Proč 1. místo?
Hlavně proto, že jde o jeden z nejrychlejších způsobů hubnutí, které jsou momentálně známy a to hlavně díky stavu jménem ketóza, při kterém vaše tělo spaluje o sto šest. Ketózy člověk dosáhne tím, že přestane jíst sacharidy, což je vlastně celá podstata keto diety.
2. místo

Krabičková dieta

Zdravé Stravování

Rychlost hubnutí: rychlá
Proč 2. místo?
Je totiž skvělý způsob jak zhubnout – při krabičkové dietě si totiž navolíte, jak velké porce chcete dostávat a taky co přesně v jídelníčku chcete. Je tedy jednoduché začít jíst zdravěji a méně, což přímo vede k hubnutí. 
3. místo

Low Carb dieta

Chia Shake

Rychlost hubnutí: rychlá
Proč 3. místo?
Protože jde o skvělý a účinný způsob jak zhubnout – a navíc je to i udržitelný styl stravování = není se zde potřeba tolik bát jojo efektu – low carb není tak striktní.

Jedenáct nejlepších diet:

 1. Keto dieta hubnutí: velmi rychlé
 2. Krabičková dieta hubnutí: rychlé
 3. Low carb dieta hubnutí: celkem rychlé
 4. Dukanova dieta hubnutí: celkem rychlé
 5. Atkinsonova dieta hubnutí: celkem rychlé
 6. Online kurz hubnutí hubnutí: rychlost je individuální
 7. Jídelníček na míru hubnutí: celkem rychlé, dlouhodobé
 8. Paleo dieta hubnutí: rychlost přiměřená stravování
 9. Intermittent Fasting hubnutí: rychlost závisí na stylu, může být velmi rychlá, ale i pomalá až žádná.
 10. Nízkotučná dieta hubnutí: rychlost přiměřená stravování, spíše pomalejší
 11. Veganská dieta hubnutí: rychlost přiměřená stravování, spíše pomalejší

Když se u nás v Česku řekne „jsem na dietě“, tak si často představíme zákazy, příkazy a velice striktní stravování, případně odpírání potravin a nucení se do jídel, která nám nechutnají. Význam slova „dieta“ je však o něco jiný. Slovo „diet“ znamená v angličtině „strava“.[1]  Dieta tedy znamená styl stravování – jídelníček. Proto, když vám někdo řekne, že drží dietu, znamená to vlastně, že dodržuje určitý styl stravování. Nemusí to nutně znamenat, že se snaží za každou cenu zhubnout.

Význam slova „dieta“ tak tedy není žádné hladovění. Dieta je jednoduše styl stravování.

Je to tedy velice široký pojem. Původ slova můžeme hledat v Řecku – pochází ze slova diaita, což v překladu, stejně jako v angličtině, znamená strava. 

Hubnutí je cesta ke krásné postavě. A krásnou postavu chce pravděpodobně každý z nás, přestože krásná postava pro každého může znamenat něco jiného. Jak tedy docílit toho, aby se pro vás vaše vysněná postava stala realitou? Pro začátek si můžete počíst o hubnutí, dietách a úpravách jídelníčku. Zde máte seznam článků na toto téma:

Smysl diet

Mohlo by se zdát, že dieta je synonymum pro hubnutí. Není tomu však úplně tak, důvodem, proč držet „dietu“ může být mnoho.[1][2][3] Jak jsem již zmínila, dieta je synonymum pro „styl stravování“, čili to není jen o váze.

 • Nejčastějším důvodem držení diet je však opravdu redukce váhy. Spousta diet se zaměřuje na hubnutí,[4][5] pod tímto smyslem jsou diety i nejčastěji známé.
 • Dalším typem mohou být diety na nabírání svalů, posilování a zvýšení výkonu při sportu.[6]
 • Za další cíle diety bychom mohli označit něco specifického, jako je třeba zlepšení kvality vlasů, či nehtů, nebo kůže.[7]
 • Dále mohou být diety zaměřeny na celkové zlepšení imunity,[8] kvality spánku[9] a podobně.
 • Dalším důvodem diety může být nemoc.[2][3] Tyto diety poté bývají předepsány lékaři a není příliš vhodné se do nich pouštět na vlastní pěst bez diagnózy profesionála, obzvlášť pokud nejste zdravý jedinec.
 • V neposlední řadě jsou tu diety ze zdravotního hlediska co se týče různých alergií, například celiakie[10] – nesnášenlivost lepku, diabetes,[11] u které si musíte dávat pozor na inzulin a podobně.
 • S dietami se pojí i detoxikace organismu, kdy se v podstatě jedná také o dietu, jen v mnohem kratším časovém úseku. Důvod k těmto dietám bývá často očistný, například na pročištění střev, organismu a podobně.

1. místo

Keto dieta

Rychlost hubnutí: velmi rychlá

Jedna z nejrychlejších, nejúčinějších a nejoblíbenějších diet dnešní doby. Při keto dietě vysazujete sacharidy, což vede k rychlému váhovému úbytku. Dietu nabízí spousta společností, nebo ji můžete zkusit i po domácku.

Proč je keto dieta na 1. místě?

Na první místo jsem vybrala keto dietu a to hlavně proto, že jde o jeden z nejrychlejších způsobů hubnutí, které jsou momentálně známy. S keto dietou je totiž opravdu jednoduché zhubnout a to hlavně díky stavu jménem ketóza, při kterém vaše tělo spaluje o sto šest.[12] Ketózy člověk dosáhne tím, že přestane jíst sacharidy, což je vlastně celá podstata této diety.

To, že je keto dieta účinná pro hubnutí je dokázáno i spoustou odborných studií.[4][5] 

Já bych vám doporučila vyzkoušet keto dietu od KetoMix, protože se jedná o nejlepší keto dietu i podle mého srovnání. KetoMix je cenově výhodná oproti podobných firmám, jídla jsou chutná, jednoduchá na přípravu a hlavně díky KetoMix už zhublo spoustu lidí, takže máte tak nějak jistotu, že to vážně funguje.

Uživatelské recenze

Recenzí na KetoMix je na internetu hrozně moc, což podle mě jen dokazuje její oblíbenost a účinnost. Podívat se můžete třeba na heureku, zboží.cz, nebo spoustu diskuzí třeba na emiminu. Recenze jsou obecně dost pozitivní, lidé si chválí komunikaci, výběr jídel, rychlost doručení a dokonce i ceny, když je porovnáme s podobnými firmami. Proto bych řekla, že je KetoMix skvělá volba keto diety.

Dále o keto dietě

Keto dieta je dieta, při které vysazujete sacharidy a nahrazujete je tuky a bílkovinami. Keto je poslední dobou velký trend a to jak z důvodu velmi účinných a rychlých váhových úbytků, tak i kvůli svým zdravotním benefitům, které našemu tělu může přinášet.

Jedná se o styl stravování, při kterém se omezí sacharidy téměř na minimum. Povoleno je pouze asi 5 % sacharidů denně (5 % z denního příjmu). Ale čím méně, tím lépe. Dělá se to za účelem dosáhnutí ketózy – efektu rychlého zhubnutí. Ketóza je stav, do kterého se vaše tělo dostane, když mu nedodáváte sacharidy. Jde o to, že vaše tělo určitým způsobem „přepne“ a začne si brát energii z tuků, narozdíl od běžného stravování, kdy si bere energii ze sacharidů. Na základě toho si samozřejmě bere energii i z tělesných tuků a proto je keto dieta tak efektivní. Tělo tuky velmi rychle zhubne, proto je s touto dietou možné zhubnout opravdu hodně za relativně krátkou dobu.

Při keto dietě můžete jíst maso v jakékoliv podobě, vejce, mléčné výrobky, některou zeleninu, ovoce s nízkým obsahem cukru, tuky, ořechy a semínka, koření, některé čokolády (s vysokým obsahem kakaa, bez cukru). Naopak byste se měli vyvarovat obilovinám, cukrům, sladkostem a dalším zpracovaným pochutinám, některé zelenině či ovoci s vysokým obsahem cukrů, nebo třeba alhokolu. Pokud vás zajímá co jíst a nejíst do podrobna, koukněte na seznam potravin povolených a zakázaných při keto dietě.

Fotografie KetoMix

2. místo

Krabičková dieta

Rychlost hubnutí: dobrá

Skvělý typ diety, při které vám jsou každý den dovezeny krabičky s hotovými jídly. To šetří spoustu času, peněz a hlavně je to i skvělý způsob jak zhubnout, protože je jednoduché kontrolovat velikost porcí a množství jídla, které sníte.

Proč je krabičková dieta na 2. místě?

Na druhé místo podle mě patří krabičková dieta. Je to totiž skvělý způsob jak zhubnout – při krabičkové dietě si totiž navolíte, jak velké porce chcete dostávat a taky co přesně v jídelníčku chcete. Je tedy jednoduché začít jíst zdravěji a méně, což přímo vede k hubnutí. 

Já bych vám doporučila krabičkovou dietu od Zdravého Stravování a to hlavně proto, že mají opravdu veliký výběr jídelníčků, přívětivé ceny, dobré jídla a jsou dostupní po celé ČR.

Uživatelské recenze

Na recenze krabičkové diety Zdravé stravování se můžeme podívat třeba přímo na jejich stránce, nebo na firmy.cz, či třeba v diskuzích na emiminu. Lidé si většinou chválí chuť, jednoduchost krabičkové diety, ušetření času, úlevu od chystání jídel a celkově mi přijde, že jsou lidé s firmou obecně dost spokojení.

Dále o krabičkových dietách

Krabičková dieta, je předplacená služba při které jsou vám každý den dováženy čerstvá jídla na celý den. Vy díky tomu nemusíte vařit, přemýšlet, čeho se najíte, nebo řešit nákup potravin. Dovoz jídla si většinou můžete objednat buďto domů, nebo do kanceláře, nebo si můžete jídla také sami vyzvedávat. Jídla jsou také obvykle navržena tak, aby byla zdravá, vyvážená a s kontrolovanými porcemi, díky čemuž je často velmi jednoduché zhubnout.

Mezi výhody krabičkových diet patří:

 • Pohodlí: Dodávka krabičkové diety domů vlastně eliminuje potřebu nakupovat potraviny, plánovat či připravovat jídlo a následně i uklízet. To může být užitečné zejména pro ty, kteří mají málo času, nebo třeba i lidi, kteří neradi vaří.
 • Úspora času: Díky hotovým jídlům doručeným přímo před vaše dveře ušetříte spoustu času jak na přípravu jídla, tak i jeho vymýšlení či nakupování.
 • Kontrola porcí: U krabičkové diety si obvykle předem určíte, jak velké porce chcete. To vám následně může dost pomoct při kontrole hmotnosti, přejídání se a hubnutí. 
 • Jendoduché přizpůsobení diety: Mnoho krabičkových diet umožňuje výběr jídelního lánu podle vašich představ. Třeba konkrétně Zdravé stravování nabízí jídelníčků opravdu obrovskou spoustu, takže si u nich vybere opravdu každý. 
 • Zdravotní benefity: Krabičkové diety se obvykle skládají ze zdravých jídel, proto můžete těžit i zdravotní benefity spojené s jezením zdravého jídla. 
 • Méně plýtvání potravinami: Díky předporcovaným jídlům můžete minimalizovat plýtvání potravin, což vám jak ušetří nějakou tu kačku, tak to i pomůže životnímu prostředí.

A mohla bych pokračovat. Krabičková dieta má opravdu hodně výhod.

Konkrétně Zdravé stravování nabízí spostu dietních plánů, dovoz téměř po celé ČR a příjemné ceny.

Fotografie diety Zdravé Sravování

3. místo

Low Carb dieta

Rychlost hubnutí: dobrá

Low carb je mírnější obdoba keto diety. Také při ní vysazujete sacharidy a nabízí jí některé společnosti. Samozřejmě ji můžete vyzkoušet přípravou vlastních jídel doma.

Proč je Low Carb dieta na 3. místě?

Na třetí místo jsem zařadila něco jako sestřenici keto diety – a to dietu zvanou Low Carb. Říká se jí taky třeba nízkosacharidová dieta. 

Proč? Protože stejně jako keto dieta, low carb už pomohla hodně lidem zhubnout. Je mírnější, není tak striktní, ale pokud ji dodržujete, je účinná a taky dlouhodobá – nemusíte se bát jojo efektu.

Konkrétně bych vám doporučila dietu Chia Shake, což je stejně jako KetoMix firma, která vyrábí balíčky pro hubnutí. Přijde mi to jako skvělý začátek, než si člověk na stravovací styl zvykne.

Uživatelské recenze

Prohledala jsem i uživatelské recenze ChiaShake a jsem z nich nadšená. Na heurece je jich přes 2 tisíce a z toho drtivá většina pozitivních. ChiaShake dokonce doporučuje 100% zákazníků, což mi u 2000 recenzí přijde až obdivuhodné. Recenze chválí hlavně rychlost doručení, komunikaci, chuť a funkčnost diety, přehlednost webu a dokonce i ceny. O Chia Shake si můžete přečíst třeba i vlákno na emiminu.

Dále o low carb dietě

Low carb je obdoba keto diety. Jedná se o stravovací styl, kdy opět vysazujeme sacharidy a nahrazujeme je tuky a bílkovinami, ovšem už ne tak razantně. Low carb povoluje mnohem více potravin, nevadí konzumace luštěnin, které jsou na pomezí povolených a zakázaných potravin při keto dietě (obsahují totiž sacharidy, ale v menším množství – pro ketózu tedy nejsou vhodné, ale při low carb nevadí). Při low carb se už nemusíte držet v ketóze. Jíst byste měli hlavně bez sacharidů, ale už to není tak strašně přísné, jako je tomu u keto diety. Hubnutí je na low carb asi o něco pomalejší, než je tomu u keto diety. Spousta lidí proto začíná keto dietou a poté přechází na low carb. 

Bezsacharidové stravování má spoustu pozitivních efektů na naše zdraví či štíhlou linii, proto pokud chcete rychle zhubnout pomocí diety, mohou být tyto dvě právě tou správnou volbou.

Podívat se na Chia Shake →

4. místo

Dukanova dieta

Rychlost hubnutí: dobrá

Dukanova dieta je striktní dieta podle pana Pierra Dukana – výživového poradce a dietologa. Má mnoho pravidel. Dá si zakoupit nebo si povolená jídla můžete vařit sami doma.

Proč jsem do výběru zařadila Dukanovu dietu?

Dukanova dieta je poměrně striktní styl stravování vytvořený pro hubnutí. Jde o dietu s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů. Dieta je rozdělena do čtyř fází – dvou fází hubnoucích a dvou fází udržovacích. Jak dlouho v každé fázi zůstanete, záleží na tom, kolik kilo chcete zhubnout. Každá fáze má svůj vlastní dietní vzorec. Jméno nese podle svého zakladatele – odborníka na výživu a dietologa Pierra Dukana.

Jak Dukanova dieta funguje? Fáze hubnutí jsou založeny primárně na konzumaci neomezeného množství bílkovin a při dietě povinných ovesných otrub. Další fáze zahrnují přidání neškrobové zeleniny, následované vybranými sacharidy a tuky. V průběhu diety se v podstatě postupně vracíte k normálnímu jídelníčku. Začnete tedy velice striktně a postupně „uvolňujete“ pravidla a vracíte se zpět do klasického jídelníčku. 

Dukanova dieta zatím  není příliš vědecky prozkoumaná. Jedná se o velice striktní dietu a její jednoznačnou výhodou je rychlý váhový úbytek. Kromě toho však nebyly zaznamenány žádné další pozitivní účinky diety na organismus. Tato dieta by se neměla držet dlouhodobě.

Dukanova dieta od Chia Shake →

5. místo

Atkinsonova dieta

Rychlost hubnutí: dobrá

Další obdoba low carb diety při které jíte „co chcete“, kromě sacharidů, kterým je nutno se 100% vyhnout. Dá se zakoupit, nebo připravovat povolená jídla doma.

Proč jsem zařadila Atkinsonovu dietu?

Atkinsova dieta je speciální low-carb dieta na hubnutí. Její zastánci tvrdí, že můžete zhubnout tím, že budete jíst tolik bílkovin a tuků, kolik chcete, pokud se kompletně vyhnete sacharidům. V praxi to pak vypadá tak, že může jíst tolik jídla, kolik se vám zlíbí, jen nesmíte přijímat sacharidy – to je, co? Jedním z důvodů, proč jsou nízkosacharidové diety tak účinné při hubnutí (když odmyslíme ketózu), je to, že snižují vaši chuť k jídlu. To způsobí, že budete jíst méně kalorií, aniž byste na to museli myslet. Atkinsova dieta je rozdělena do čtyř fází. Začíná indukční fází, během níž dva týdny jíte méně než 20 gramů sacharidů denně. Další fáze zahrnují pomalé znovuzavedení zdravých sacharidů zpět do jídelníčku a to ve chvíli, kdy se začnete přibližovat své vysněné váze. Atkinsova dieta byla rozsáhle studována a bylo zjištěno, že skutečně vede k rychlejšímu úbytku hmotnosti než nízkotučné diety. Jiné studie také poznamenávají, že jsou nízkosacharidové diety jsou velmi užitečné při hubnutí. Jsou obzvláště účinné při snižování břišního tuku – nejnebezpečnějšího tuku, který se hromadí ve vaší břišní dutině. Dieta nese mnoho dalších výhod, ovšem u Atkinsonovy diety byste si mohli říct „aha, tak teď můžu jíst o sto šest“ – proto by dieta mohla být spekulativní. Vysazením sacharidů se totiž dá velmi rychle zhubnout. Když se ale budete přejídat, ačkoli bez konzumace sacharidů, je hubnoucí účinek málo pravděpodobný. Proto i u Atkinsonovy diety dávejte na množství snědené potravy pozor.

Atkinsonova dieta od Chia Shake →

6. místo

Online kurz hubnutí

Rychlost hubnutí: přiměřená stravování

Online kurzy hubnutí jsou skvělým způsobem, jak se naučit korigovat a vytvářet vlastní jídelníček podle vašich představ. Naučí vás jak shodit přebytečné kilogramy a jak si udržet novou váhu.

Proč jsem zařadila i kurz hubnutí?

Na šesté místo jsem zvolila něco trochu netradičního a to kurz hubnutí. Zvolila jsem tak proto, že jde o skvělý způsob jak se naučit jíst zdravě a vytvořit si pozitivní přístup k jídlu. Díky tomu je tento způsob podle mě dlouhodobě udržitelný, což né u každé diety jde. 

Online (i offline) kurzy hubnutí jsou na trhu čím dál více rozšířené. Je to způsob, jak se stát sám sobě výživovým poradcem. Kurzy hubnutí jsou většinou komplexními návody, které vám vysvětlují princip celého hubnutí. Často vás naučí vytvořit si vlastní jídelníček podle vašich představ, naučí vás základy zdravého stravování, řeknou vám, co je dobré jíst a co ne, ukážou vám směr, kterým se vydat a podobně. 

Je to vlastně tak trochu podobné, jako když navštívíte výživového poradce, akorát s tím rozdílem, že v tomto případě se s nabytými znalostmi stáváte výživovým poradcem sami sobě.

Po absolvování kurzu byste měli být schopni rozeznat, co jste doteď dělali špatně, proč se vám nedařilo zhubnout, co změnit a na co se nyní zaměřit – jak se začít stravovat tak, abyste dosáhli své cílové váhy a samozřejmě ji i dlouhodobě udržovali.

Já bych vám doporučila například Velký kurz hubnutí od Kurzů pro radost, protože jde o skvělý kurz, který vám o hubnutí řekne první poslední.

Když se podívám na recenze a komentáře ke kurzu hubnutí od Kurzy pro radost, tak se dočítám, že jsou lidé s kurzem dost spokojení. Někteří recenzenti vyzdvihují, že má kurz hlavu a patu, další si chválí jednoduchost informací a vyzvyhovány jsou i zajímavé tipy na recepty. 

7. místo

Jídelníček na míru

Rychlost hubnutí: dobrá, dlouhodobá

Pokud budete dodržovat určitý jídelníček na míru, ať už s výživovým poradcem či na vlastní pěst, můžete dojít k velmi efektivním výsledkům a to z hlediska hubnutí, ale i zdraví.

Proč jsem vybrala jídelníček na míru?

K dalším typu diety by se dalo zařadit hubnutí s výživovým poradcem nebo jídelníčkem na míru. Jedná se o způsob stravování, který by měl být sestaven přímo pro vás. Výživový poradce by vás měl nejprve změřit, zvážit a udělat všechny testy, které jsou v jeho možnostech. Na základě těchto diagnóz by vám měl vše vysvětlit – jak funguje hubnutí, jaký máte typ postavy, jaký jídelníček je ten nejvhodnější pro vás a proč tomu tak je, jaké jsou pro vás vhodné potraviny, jaké naopak ne a podobně.

Hubnutí s jídelníčkem na míru pravděpodobně není tak rychlé, jako je tomu u keto či low carb diet, ale je to výborný způsob, jak se zorientovat v jídelníčku, jak zjistit, jaké potraviny vám prospívají a jaké škodí a celkově je to skvělý způsob, jak se sám naučit stravovat zdravě a hubnout na vlastní pěst.

Pokud narazíte na opravdu dobrého výživového poradce, který vás skutečně správně nasměruje a vymyslí vám takový jídelníček, který je zdravý a který jste jednoduše schopni dodržovat, pak máte půl cesty k vysněné postavě za sebou. Pozor však na výběr správného výživového specialisty. Pokud vám bude pouze nabízet doplňky stravy a nic vám nevysvětlí, tak je možná potřeba zkusit někoho jiného.

Alternativou je například Chytrý Jídelníček, kde vám vytvoří jídelníček na míru podle vámi zadaných požadavků – a vše je online. Stojí za ním dvacetičlenný tým nutričních specialistů v čele s Mgr. Sandrou Figalovou a Bc. Martinem Habartem. Nabízejí pestrý výběr receptů, profesionální zpracování, ale třeba i 14denní garanci vrácení peněz.

8. místo

Paleo dieta

Rychlost hubnutí: přiměřená stravování

Dieta dle stravování z dob paleolitu. Podle této diety bychom se měli stravovat jako někdo, kdo v době paleolitu neměl jinou možnost, než lovit, či sbírat plody. Dietu nenabízí žádné e-shopy, je tedy nutné ji praktikovat na vlastní pěst a chystat si jídla podle dostupných receptů.

Proč jsem vybrala Paleo dietu?

Paleo dieta je styl stravování a určitým způsobem i styl myšlení. Dieta totiž tvrdí, že byste měli jíst takové potraviny, které by byli schopni jíst i naši předchůdci v době paleolitu – odtud pochází i název diety – dieta paleolitická. A co to znamená? Podle této diety bychom se měli stravovat jako někdo, kdo v době paleolitu neměl jinou možnost, než lovit, či sbírat plody. Velkou složkou paleo diety je samozřejmě maso – drůbež, červené maso a ryby. Dále je možné jíst vejce, některé tuky (máslo, sádlo, kokosový olej, olivový olej), ale z čeho by se naše strava měla převážně skládat? Ze zeleniny, bobulovitého ovoce a ořechů. Co je naopak při dietě zakázáno? Veškeré potraviny, které se dají sehnat vypěstováním či chovem dobytka. Jde například o veškeré obiloviny, pšenici, kukuřici, pohanku, quinou, čočku, luštěniny, soju. Dále je zákaz mléka a mléčných výrobků – to v době paleolitu vůbec neexistovalo. Pak i zákaz cukru, jelikož je ze třtiny, která se pěstuje. No a celkově by člověk při této dietě neměl jíst vlastně téměř žádné sacharidy kromě těch obsažených v ovoci a zelenině.

Proč tohle vůbec někoho napadlo? Teorie spočívá v tom, že většina moderních onemocnění a problémů může souviset se západní stravou a konzumací obilovin, mléčných výrobků a zpracovaných potravin. Přestože je diskutabilní, zda tato strava skutečně poskytuje stejné potraviny, jaké jedli naši předkové, je spojena s několika působivými přínosy pro zdraví. Některé méně striktiní verze paleo stravy umožňují konzumovat mléčné výrobky jako sýr a máslo, stejně jako hlízy jako brambory a sladké brambory – této mírnější variantě se říká Primal dieta. Několik studií a spousta zkušeností lidí, kteří dietu drželi, navíc ukázalo, že paleo dieta může vést k významnému úbytku hmotnosti a zmenšení velikosti pasu. Navíc se zdá, že je dieta účinná při snižování rizikových faktorů pro srdeční choroby, jako je vysoký cholesterol, vysoký cukr v krvi, triglyceridy v krvi a vysoký krevní tlak. Nevýhodou je, že paleo dieta vylučuje celozrnné výrobky, luštěniny a mléčné výrobky, které jsou zdravé a výživné.

9. místo

Intermittent Fasting

Rychlost hubnutí: závisí na stylu, může být velmi rychlá, ale i pomalá až žádná.

Intermittent Fasting neboli přerušovaný půst. Často velice účinný styl stravování, ve kterém střídáte „období hladu“ a „období jídla“. Dietu nenabízí žádné e-shopy, stačí pouze dodržovat její zásady a chystat si jídlo doma.

Proč jsem zařadila Intermittent Fasting?

Tento styl stravování je velmi specifický, ale pro spoustu lidí se také ukazuje jako velmi účinný. Jedná se o styl, ve kterém střídáte fázi, kdy nejíte nic a fázi, kdy jíte. V praxi to pak vypadá tak, že třeba 16 hodin denně nejíte vůbec nic a zbylých 8 hodin můžete sníst, co vás napadne. Nejedná se tedy o žádné omezování potravin, naopak omezujete a kontrolujete čas, kdy jíte. Lze jej tedy považovat spíše za stravovací režim než za jídelníček.

Mezi nejoblíbenější způsoby, jak provádět Intermittent Fasting jsou:
 • Metoda 16/8: Zahrnuje přeskočení snídaně a omezení vašeho denního stravovacího období na 8 hodin a následného hladovění po zbývajících 16 hodin dne.
 • Metoda jíst-zastavit-jíst: Zahrnuje 24hodinový půst jednou nebo dvakrát týdně v po sobě nenasledujících dnech – to znamená, že jíte, jak chcete, a dva dny v týdnu nejíte vůbec nic.
 • Dieta 5:2: Dva dny v týdnu, které nejdou po sobě, omezíte příjem na 500–600 kalorií. Po zbývajících pět dní příjem neomezujete. Obdoba předchozí verze.
 • Warrior Diet: Jíte malé množství syrového ovoce a zeleniny během dne a jedno obrovské jídlo v noci. 

Přerušovaný půst se běžně používá při hubnutí, protože vás učí relativně snadnému omezení kalorií. To vás může přinutit jíst i méně kalorií celkově – pokud se nebudete v „období jídla“ zbytečně přejídat, to by naopak mohlo vést k opačným výsledkům. Přerušovaný půst je při hubnutí obecně velmi úspěšný. Ukázalo se, že způsobuje úbytek hmotnosti o 3–8% po dobu 3–24 týdnů, což je ve srovnání s většinou ostatních diet opradu dost. Kromě toho, že způsobí menší ztrátu svalové hmoty než standardní omezení kalorií, může krátkodobě zvýšit váš metabolismus. Přerušovaný půst může také snížit známky zánětu, hladinu cholesterolu, triglyceridů v krvi a hladinu cukru v krvi. Má i však své nevýhody. Ačkoli přerušovaný půst je bezpečný pro zdravé jedince, nemusí vyhovovat všem. Některé studie také poznamenávají, že půst není tak vhodný pro ženy, jako pro muže. Někteří lidé by se navíc měli hladovění vyhnout, jde například o lidi, kteří jsou citliví na pokles hladiny cukru v krvi, těhotné ženy, kojící matky, teenageři, děti a lidé s podvýživou, podváhou nebo nedostatkem živin.

10. místo

Nízkotučná dieta

Rychlost hubnutí: přiměřená stravování, spíše pomalejší

Dietu nenabízí žádné e-shopy, je tedy nutné ji praktikovat na vlastní pěst.

Proč jsem vybrala nízkotučnou dietu?

Nízkotučné diety jsou spíš trendem minulých let. Tuk je jedna ze tří makroživin (spolu se sacharidy a bílkovinami), ale narozdíl od těch dalších dvou obsahuje 9 kilokalorií na 1 gram tuku. Sacharidy i bílkoviny obsahují pouze 4 kilokalorie na 1 gram, což je docela rozdíl. Zde asi vzniklo i tvrzení, že se po tucích tloustne více, což je tedy na jednu stranu trochu pravda, ale na druhou stranu je to tak trochu nesmysl. Při nízkotučné dietě vysazujete tuky natolik, že by měly tvořit pouze 10 % denního příjmu kalorií. Při dietě byste tedy měli přijímat spoustu sacharidů a bílkovin. Taková nízkotučná dieta ovšem už není tak efektivní jako jsou předchozí diety. Tato dieta se osvědčila jako velmi úspěšná u obézních jedinců, kteří potřebovali zhubnout opravdu hodně. Pro běžné hubnutí je však pravděpodobně lepší vybrat si jiný stravovací styl. Některé studie však naznačují, že diety s nízkým obsahem tuku mohou zlepšit několik rizikových faktorů pro srdeční choroby, včetně vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu a známek zánětu. Na druhou stranu, omezení tuku může způsobit dlouhodobé problémy, jelikož tuk hraje ve vašem těle mnoho důležitých rolí. Patří mezi ně pomoc při budování buněčných membrán a hormonů a také schopnost těla vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích.

Sečteno podtrženo, nízkotučná dieta existuje a můžete ji zvážit, ovšem pravděpodobně nebude tak efektivní jako třeba nízkosacharidová dieta.

11. místo

Veganská dieta

Rychlost hubnutí: přiměřená stravování, spíše pomalejší

Dietu nenabízí žádné e-shopy, jedná se spíše o životní styl, jehož obecné zásady dodržujete ve svém každodenním režimu.

Proč jsem do výběru zařadila veganskou dietu?

Veganská dieta je spíš celkový styl života, než dieta určená k hubnutí, ale dá se s ní nějaké to kilo shodit. Veganská strava zakazuje veškeré živočišné produkty z etických, ekologických, ale i zdravotních důvodů. Veganství je také spojeno s odporem k vykořisťování zvířat a krutému zacházení. Veganství je přísnější forma vegetariánství, proto se také doporučuje začít u vegetariánství a postupně přejít k veganství. Vedle zákazu masa veganství nepovoluje ani mléčné výrobky, vejce a všechny produkty živočišného původu, jako je želatina, med, syrovátka, kasein a dokonce některé formy vitaminu D3. Veganská strava se jeví i jako velmi účinná při pomoci hubnutí, protože při jejím dodržování pravděpodobně jíte málo tuku a spoustu vlákniny.

Rostlinná strava souvisí se sníženým rizikem srdečních onemocnění, cukrovkou typu 2 a dalších. Omezení zpracovaného masa může také snížit riziko Alzheimerovy choroby a úmrtí na srdeční choroby nebo rakovinu. Nevýhodou je, že jelikož veganská strava zcela vylučuje živočišnou stravu, mohou mít vegani problémy s příjmem určitých živin, včetně vitamínu B12, vitaminu D, jódu, železa, vápníku, zinku, omega-3 mastných kyselin a dalších.

Závěrem

Hubnutí a diety jsou trendem tohoto tisíciletí a vyznat se v nich může být někdy složité. Pokud chcete rychle zhubnout, můžete vyzkoušet keto dietu, což je jedna z nejúčinnějších diet a to hlavně díky stavu zvanému ketóza, do kterého se vaše tělo dostane po vysazení sacharidů. Pokud vám keto nesedí, zkuste třeba krabičkovou dietu, která vám podle mě jak pomůže zhubnout, tak i ušetřit spoustu času, energie a i peněz. A vyzkoušet můžete i kurz hubnutí, přerušovaný půst či další z výše uvedeného seznamu. Pokud máte jakékoliv zdravotní potíže, poraďte se před dietou se svým lékařem či jiným odborníkem.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[13] Wikipedie (CZ): Dieta

[14] Wikiskripta (CZ): Redukční dieta

[15] Diplomová práce (CZ): NEJLEPŠÍ DIETA K REDUKCI HMOTNOSTI

[16] Healthline (ENG): The 8 Best Diet Plans — Sustainability, Weight Loss, and More

[17] PubMed Central (ENG): Lifestyle and diet

[18] PubMed Central (ENG): Effects of Popular Diets without Specific Calorie Targets on Weight Loss Outcomes: Systematic Review of Findings from Clinical Trials

4.1/5 (Počet hlasů: 44)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »