Zkušenosti s keto dietou - Lenka

Štíhlý a fit chce být každý a keto dieta rozhodně může být způsob, jak se k tomuto cíli dostat.

Ve zkratce: Co to keto dieta je?

Jedná se o styl stravování. Takzvaná keto dieta nese spoustu názvů, jako ketogenní dieta, ketonová dieta, low carb dieta a podobně. Je to dieta, ve které z jídelníčku vysazujeme sacharidy za účelem ketózy. Taková dieta samozřejmě nemusí sedět každému. Proto jsme pro vás přichystali rozhovory s těmi, kteří ketogenní dietu absolvovali, ať už s výživovými poradci, produkty, nebo jen tak po domácku.

Lenka nám poskytla nějaké informace o svém průběhu. Pojďme se tady podívat, jak se keto dieta vyvíjela u ní:

Jak dlouho jste ketogenní dietu držela?

3 měsíce. Po této době jsem už ze dne na den, nedokázala pozřít nic, co bylo v prášku. Zhruba po dvou letech jsem se rozhodla dietu opakovat, ale opět žaludek odmítal a tak jsem zkusila pouze upravit si stravu. Vyřadila jsem sacharidy, přestala jíst kupované pečivo a přílohy. Takto jsem se stravovala 6 měsíců.

Co vás nejvíce motivovalo se do diety pustit?

Zdravotní problémy (bolesti nohou, dýchavičnost, žaludeční problémy) a velká nadváha moje i manželova. Vzhledem k tomu, že jsme dietu drželi oba, bylo to jednodušší.

Jak těžké pro vás bylo dostat se do ketózy? Jak jste vnímala nárazový výpadek sacharidů?

Úplně bez problémů. Naopak zhruba po týdnu jsem začala mít mnohem více energie a celkově jsem se citila lépe a to jak při ketodietě v sáčku, tak i v druhém období, při domácí  stravě bez sacharidu.

Jaké výsledky u vás dieta nesla?

Zhubla jsem docela dost, poprvé 35 kg, po druhé 15 kg

Váhu si držíte? Vyhla jste se jojo efektu?

Ne. V obou případech jsem dietu přerušila na dovolené a po návratu i díky blížícím se Vánocům, jsem ji už neobnovila. Vezmu-li tato dvě obdobi jako celek, z počínající váhy úplně na začátku, mi zůstalo dole 10kg a tuto váhu si držím.

Stravujete se i nadále low carb?

Ne zcela. Vynecháváme cukr, mouku, přílohy, ale kupříkladu si ráda dám ovoce. Protože jsem po roce opět na začátku, těžko nyní říct, jaký bude výsledek.

Jak dietu hodnotíte, doporučila byste ji ostatním, nebo spíš ne?

Ano, pokud máte pevnou vůli. Ovšem ne ketodietu ve formě jídla z prášku, ale stravování bez sacharidů.

Máte nějaké tipy pro začátečníky, nebo třeba nějaké specifické zážitky týkající se ketogenní diety?

Do diety se nejde nutit. Člověk musi tak nějak podvědomě prostě chtit. V začátcích také doporučuji (u mě se velmi osvědčilo) neříkat si „tohle jist nesmím“ ale “ tohle jist nechci“. Protože u diety obzvlášť je důležité hodně pít a já mám s pitím problém všeobecně, naučila jsem se všude s sebou nosit lahev s vodou a kdykoli jsem se na ni podivala, napila jsem se. To mě naučilo pravidelně pít.

Další zkušenosti:

Renča

S keto dietou má Renča pozitivní zkušenost. Podařilo se jí s ní zhubnout a celkově změnit životní styl k lepšímu.

„Keto jsem držela max 2 měsíce v kuse. Vždy 2x do roka. Poctivě. To se nedá ošidit, hlavně když člověk vidí 1. výsledky už po týdnu, je to šílená motivace! “

Lucka

Lucka držela keto dietu celých 7 týdnů dietu. Jak zkušenost hodnotí?

„Za mě keto hodnotím určitě kladně. Ale záleží na člověku, chce to disciplínu, dodržovat pravidla. A ne, že si sem tam dám něco co bych neměla a pak se chytat za hlavu, že to nefunguje. “

Danka

Danka vám naopak může povyprávět svou ne až tak pozitivní zkušenost. Keto dieta na ni neměla nejlepší vliv.

„Pribrala som veľmi veľa. Nebolo to hneď, v priebehu 3 rokov. Bola som veľmi nešťastná, emocionálne na dne, trpela som depresiami a úzkosťami,…“