Vegetariánská keto dieta – jak na ni?

Shrnutí: Vegetariánská keto dieta je nejen možná, ale i stejně účinná, jako ta nevegetariánská. Čím ale nahradit maso, ptáte se? Zvolte například tofu, tempeh, vejce a mléčné výrobky, zeleninu, ořechy, některé luštěniny a další.

Pokud chcete začít s vegetariánskou keto dietou a chcete si cestu trochu usnadnit, můžete si pro začátek zakoupit nějaký vegetariánský keto balíček. Já jsem pro vás v článku popsala a seřadila 10 vegetariánských keto možností, aby pro vás byl výběr jednodušší.

 • Na první místo se umístil Ketomix, protože nabízí skvělý poměr cena/výkon a dokonce nabízí i veganské koktejly.
 • Na druhém je Chia Shake, protože jsou čistě vegetariánští.
 • Na třetí místo si přišel KetoDiet, kteří dbají na kvalitu. 

A co dalšího se v článku dozvíte?

Třeba to, že keto dieta má spoustu benefitů a to jak z hlediska hubnutí, tak i z hlediska zdraví.[1][2][5][6][7][8] Zajímá vás více? Čtěte dál.

TOP  1. místo

Keto Mix

Cena za porci: 33 – 38 Kč
Proč 1. místo?
Protože KetoMix nabízí nejlepší poměr cena/výkon. Je to výborná keto dieta, která nabízí spoustu vegetariánských možností jídel. Najdete zde dokonce i veganský koktejl.
2. místo

Chia Shake

Cena za porci: 35 – 45 kč
Proč 2. místo?
Chia Shake je totiž čistě vegetariánská keto dieta.  Nabízí sice relativně jednoduchá jídla, ale jde o účinnou dietu. Plusový bodík: mají chuťově výborné shaky a najdete je i ve veganské variantě.
3. místo

Keto Diet

Cena za porci: 46 – 52 kč
Proč 3. místo?
Protože je to kvalitní a dlouholetá česká dieta. Dokonce jde and o jednu z nejstarších v česku. Mají vegetariánská jídla, pokrmy jsou chutné a opravdu dbají na kvalitu. Dieta je však o něco dražší.

Deset nejlepších keto diet

 1. Keto Mix 4500 Kč (4 týdny)
 2. Keto Diet 5800 Kč (4 týdny)
 3. Chia Shake 5400 Kč (4 týdny)
 4. Mix & Slim 3800 Kč (4 týdny)
 5. Keto Fit 5200 Kč (4 týdny)
 6. It’s My Life 5300 Kč (3 týdny)
 7. Prodietix 8600 Kč (6 týdnů)
 8. MyKeto 5500 Kč (4 týdny)
 9. Express Diet 1500 Kč (5 dní)
 10. Proslim 4400 Kč (4 týdny)

Keto dieta je druh nízkosacharidového stravování. Jedná se o dietu nebo spíše o životní styl, který vám může pomoci jak k vysněné váze[1], tak i k lepšímu zdravotnímu stavu, jelikož se uvádí, že keto dieta například redukuje záněty v těle[2] či snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.[1]

A jaké má keto dieta zásady? Ta hlavní je, že poměrně zásadně snižuje příjem sacharidů z potravy. Uvádí se, že maximální množství přijatých sacharidů je maximálně 50 g za den.[3] A právě díky tomu hrají hlavní roli u tohoto stravování tuky, respektive zdravé tuky. Poté bílkoviny a až nakonec ve stopovém množství sacharidy.

Hlavním cílem keto diety je dosažení ketózy, což je metabolický stav, ve kterém se děje to, že tělo nemá dostatek krevního cukru a čerpá energii z vlastních tukových zásob.[2] Ketóza je poměrně účinný způsob jak zhubnout nechtěná kila a proto ji mnoho lidí využívá k rychlému dosažení svých cílů a nedrží ji delší dobu.

Ketóza je stav metabolismu, při kterém tělo získává většinu energie z tuků a ne ze sacharidů, jak je obvyklé. Při ketóze tělo zpracovává tuky z vlastních zásob. A výsledek je přirozený úbytek tělesné váhy.[2] Další benefit je, že se snižuje hladina krevního cukru, což může fungovat i jako podpůrná léčba diabetu.[4]

Aby se organismus do ketózy dostal, je zapotřebí dodržovat poměrně hodně striktní režim – je nutné, jak bylo již řečeno, přijímat méně než 50 gramů sacharidů za den. Občas se uvádí pouze 20 g. Díky tomu se stane to, že dochází ke snížení hladiny hormonu inzulinu v krvi a roste uvolňování mastných kyselin z tělesných tukových zásob.[3] Valná většina z nich zpracovávají játra právě na ketolátky a ty pak pokrývají energetické potřeby organismu.

Benefity keto diety

 • Spalování tuků a hubnutí[1] – tento druh stravování vede ke spalování tuků. Cílem je, že shodíte přebytečné kilogramy a možná i docílíte vysněné postavy. 
 • Zvyšuje hladinu energie – keto dieta zvyšuje počet mitochondrií a souběžně s tím snižuje na ně vyvíjený oxidační stres.[5]
 • Má protizánětlivý efekt – jakýkoliv zánět je velký nepřítel pro zdraví člověka. Ketogenní dieta dokáže záněty regulovat a následně i velmi výrazně snižovat.[2]
 • Bojuje proti epilepsii[6] – uvádí se, že je keto dieta velmi funkční podpůrný prostředek při léčbě této nemoci.
 • Chrání mozek – ketony velmi příznivě ovlivňují správné funkce mozku a celé neurologické soustavy.  
 • Snižuje příznaky Parkinsonovy choroby.[7]
 • Snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
 • Pomáhá s léčbou cukrovky.[5]
 • Podpora při léčbě rakoviny.[8]

Hubnutí je cesta ke krásné postavě. A krásnou postavu chce pravděpodobně každý z nás, přestože krásná postava pro každého může znamenat něco jiného. Jak tedy docílit toho, aby se pro vás vaše vysněná postava stala realitou? Pro začátek si můžete počíst o hubnutí, dietách a úpravách jídelníčku. Zde máte seznam článků na toto téma:

Typické potraviny při klasické keto dietě

Sem patří suroviny, které se doporučují a můžete je tak úplně v klidu konzumovat. Platí, že je lepší jíst kvalitní tuky a samozřejmě co nejvíce eliminovat sacharidy. 

 • Tučnější maso jako je vepřová plec, rib eye steak, mleté maso a podobně.
 • Tučné ryby, což je losos nebo makrela.
 • Vejce.
 • Tučné sýry.
 • Máslo.
 • Ořechy a to hlavně lískové a makadamové, jelikož obsahují hodně tuků.
 • Konopná semínka.
 • Listová zelenina.
 • Okurka.
 • Cuketa.
 • Celer.
 • Ředkvičky.
 • Zelí.

Tyto potraviny jsou přijatelné, ale nehodí se na každodenní konzumaci.

 • Bobulovité ovoce – jahody, ostružiny a borůvky.
 • Sladidla – čím méně, tím lépe.
 • Káva a čaj – ideálně bez mléka a cukru.

Je možné držet vegetariánskou keto dietu?

Pokud budeme mluvit jen o omezení sacharidů, tak ano samozřejmě, to v klidu zvládne i vegetarián. Problém nastává tehdy, když přijde na otázku masa, které je jednou z hlavních součástí keto diety. Nicméně – nic není nemožné. A pozor, nízkosacharidovou dietu mohou celkem pohodlně praktikovat nejen vegetariáni, ale i vegani.

Většina vegetariánů sýry a vajíčka normálně jí, tudíž z nich může vytvořit nemasný základ své stravy. Tyto produkty totiž obsahují málo sacharidů, a naopak vysoký obsah bílkovin a tuků. 

Zelenina jak čerstvá, tak tepelně upravená může ukojit vaše chutě a potřeby. Preferovat byste měli listovou zeleninu, potom ředkvičky, kedlubny či cuketu nebo lilek.

Zde nastávají limity. Povolené jsou pouze “bobule”, takže například maliny, ostružiny, borůvky a občas jahody v malém množství. Ovoce ale jezte velmi střídmě, protože ve větším množství by mohlo narušit ketózu. 

Preferujte hlavně “lískáče”, makadamové ořechy a v menší míře vlašské ořechy. Ostatní oříšky raději jen ve stopovém množství. Povolený je ale i kokos a produkty z něj.

Semínka se řadí na seznam povolených potravin, ale opět jen některá. Například ne úplně vhodná jsou lněná, ale oproti tomu konopná nebo dýňová si můžete v klidu dopřát.

Pokud to opět nebudete přehánět, dopřejte si s klidným svědomím potraviny jako tofu a tempeh, které mají vysoký obsah bílkovin a tuků, ale málo sacharidů. 

Vyberte si ty, které obsahují nejméně sacharidů. Patří sem například zelené fazole či cizrna. Ale nepřehánějte to.

Používejte extra panenský olivový olej, avokádový olej a kokosový olej.

Samozřejmě byste neměli spořádat celou tabulku, ale dvě kostičky vám nijak neublíží. Je ale důležité, aby byla čokoláda s vysokým podílem kakaa (70 – 90 %). I malý kousek totiž rychle zasytí a zažene “mlsnou”. 

Je možné držet veganskou keto dietu?

Jak jsme zmiňovali výše, ano, je to možné. Dokonce se uvádí, že může být pro vegany velmi prospěšná a dokáže ovlivnit kvalitu zažívání, působit jako prevence vzniku některých chorob a nastoluje psychickou pohodu. Tím, že dochází ke kombinaci dvou “diet” veganské a keto, dochází poměrně k velké eliminaci potravin, které je možné jíst. Mezi zakázané suroviny patří samozřejmě vše z masa a z živočišné říše včetně vajec i sýrů.

Takže, oblast tuků by měla být v pořádku – povolené jsou rostlinné oleje jako je olivový, kokosový, dýňový, ořechový a rostlinná másla, jako je arašídové, slunečnicové, kešu, mandlové. Dále se doporučuje konzumace ořech i semínek nebo avokáda.

Bílkoviny by mohly být lehký problém, nicméně ne neřešitelný. Občas můžete zkusit naturální sojové náhrady masa jako je tofu nebo tempeh. Mléčné výrobky můžete vyměnit za rostlinná mléka, jako je sójové nebo i mandlové či kokosové.

Dále pak klasická zelenina jako u vegetariánů a občas bobulovité ovoce.
 • Snídaně: kaše z plnotučného kokosového mléka, mleté ​​lněné semínko, chia semena, neslazený drcený kokos s trochou borůvek.
 • Oběd: Špenátová polévka. Cuketové “špagety” a rajčatová omáčka s cibulí a orestovaným tempehem/tofu.
 • Svačina: Grilovaný lilek s olivovým olejem
 • Večeře: Hummus se zeleninou a avokádem

1. místo

Keto Mix

Nejlepší poměr cena/výkon, spousta vegetariánských pokrmů, nabízí i veganský koktejl

Proč je Ketomix na 1. místě?

Protože KetoMix nabízí nejlepší poměr cena/výkon. Je to výborná keto dieta, která nabízí spoustu vegetariánských možností jídel. Najdete zde dokonce i veganský koktejl.

KetoMix nabízí spoustu vegetariánských jídel, proto si u nich můžete pořídit vegetariánskou keto dietu. Přečtěte si však raději vždy složení, jelikož některé výrobky mohou sem tam obsahovat masovou složku (například hovězí polévka a podobně)

KetoMix je založen na principu, kdy se mírně zvýší proteiny a tuky a přímo úměrně naopak sníží sacharidy. Jedná se o speciální postup, který funguje jak pro muže, tak i pro ženy. 

Je skvělé, že v Keto Mixu funguje poradna, která se snaží zodpovědět všechny vaše dotazy, na které odpovídají zkušení nutriční poradci. 

A jaké dietní plány zde můžete pořídit?
 1. Lehká nadváha
 2. Střední nadváha
 3. Vyšší nadváha
 4. Velmi vysoká nadváha

Každý plán je detailně popsán, pro koho, kdy a proč se hodí. Nemusíte se tedy bát, že byste si s výběrem nevěděli rady.

V Ketomixu můžete zakoupit jak výhodné balíčky, tak si i dle libosti poskládat jednotlivá jídla podle sebe a svého uvážení.

2. místo

Chia Shake

Čistě vegetariánská dieta, skvělá chuť,m nebízí i veganský shake.

Proč je Chia Shake na 2. místě?

Na druhé místo podle mě patří Chia Shake. Je to totiž čistě vegetariánská keto dieta. Nabízí sice relativně jednoduchá jídla, ale jde o účinnou dietu. Plusový bodík: mají chuťově výborné shaky a najdete je i ve veganské variantě. Oproti KetoMix je Chia Shake o něco dražší a nenabízí tak velký výběr jídel. I z toho důvodu usedl na místo druhé a né první.

Chia Shake nabízí vegetariánskou keto dietu, jelikož žádný jejich produkt neobsahuje maso a masové výrobky.

Společnost Chia Shake se hodně zajímá o životní prostředí a o celkový stav naší planety. Můžete u nich zakoupit nejen keto dietu, ale i mnoho dalších výživových směrů, jako je například Dukanova dieta a podobě.

Můžete vybírat z různých koktejlů, shaků, jednotlivých jídel nebo i kompletních jídelníčků. Záleží na vás, co preferujete. Dietní balíčky obsahují od 35 až do 280jídel, kdy je cenové rozpětí od cca 1600 až do 10000 korun.

U společnosti Chia Shake se “vyřádí” i vegani a vegetariáni a nabídka je opravdu pestrá.

Tento eshop má i blog, kam se snaží často přispívat právě na téma stravování, hubnutí a podobně.

3. místo

Keto Diet

Dlouholetá česká keto dieta, nabízí vegetariánská jídla, dobrou kvalitu a chuť. Je o něco dražší.

Proč je Keto Diet na 3. místě?

Protože je to kvalitní a dlouholetá česká dieta. Dokonce jde and o jednu z nejstarších v česku. Mají vegetariánská jídla, pokrmy jsou chutné a opravdu dbají na kvalitu. Dieta je však o něco dražší.

Keto Diet nabízí vegetariánské balíčky. U některých jídel je vhodné si dát pozor, případně se jim vyhnout. Například polévky obsahují extrakt (kuřecí, hovězí), stejně jako slaninová omeleta (opět obsah slaninové příchuti) ale maso jako takové tam není. Masový produkt je pouze sušené maso Jerky a to je doplňkový produkt, který v balíčku není obsažen. Můžete tedy zvolit vhodný výhodný balíček dle požadované redukce – Basic, Medium nebo Intense. Na výběr je vždy buď varianta pouze nápojů nebo kombinovaný kufřík.

Keto Diet je ryze česká značka, která je na trhu od roku 2011. Klientům nabízí jak prvotřídní proteinové nápoje, tak jídla, která vyrábí  přímo na území ČR, ale i maximální podporu v průběhu dietních plánů, společně se specializovaným výživovým poradenstvím.

4. místo

Mix&Slim

Proč jsem vybrala Mix&Slim?

Mix & Slim jsou dietní jídla plná bílkovin a vlákniny, s minimální zátěží sacharidů. Jejich produkty obsahují pouze kvalitní suroviny. Každé jídlo má vyvážené množství živin, vitamínů a minerálů. 

Keto dieta se skládá ze 3 fází. Rozdíl mezi jednotlivými fázemi je v počtu proteinových jídel Mix & Slim za den. V první fázi dochází ke kompletnímu nahrazení běžné stravy speciálními jídly, kdy je příjem 5 jídel denně. Tato fáze trvá 4-8 týdnů .

Ve 2. a 3. fázi pak postupně zapojujete i běžná jídla do svého jídelníčku, aby si tělo pomalu zvyklo na příjem tuků a sacharidů a nedocházelo k vytvoření nežádoucího jo-jo efektu.

Můžete si vybírat z několika dietních plánů nebo kupovat jednotlivé produkty a jíst jak uznáte za vhodné.

5. místo

Keto Fit

Proč jsem vybrala Keto Fit?

Keto Fit je dámská nízkosacharidová dieta, která cílí na to, aby se co největší množství žen cítilo dobře ve svém těle. Keto Fit je tedy česká firma a v současnosti nabízí rozmanitost až 60jídel.

Můžete si zde pořídit jak výhodné balíčky, tak i jednotlivá jídla a produkty jako jsou například těstoviny, omelety, kaše a mnoho dalšího.

Veškerá jídla si ve společnosti vyrábí sami – žádné překupy a přeprodeje.

Balíčků je na výběr opravdu mnoho od sady proteinových koktejlů až po kompletní proteinovou dietu v různém rozsahu. Například balíček diety na tři týdny stojí necelé 4000 korun.

Na webu najdete i recepty a tipy, jaká jídla si připravovat.

6. místo

It's my life

Proč jsem vybrala It’s my life?

It’s my life je česká proteinová dieta, která je speciálně sestavená týmem odborníků tak, aby nastartovala zdravý proces hubnutí. Kromě toho firma nabízí i kompletní výživové poradenství, sestavování jídelníčků přímo namíru, analýzu těla za pomoci přístroje InBody. 

Firma nabízí různé výživové balíčky, jejichž cena se pohybuje od cca 1300 korun při množství 35 porcí jídla.

Navíc můžete na eshopu koupit i jednotlivá jídla, pochutiny, doplňky stravy a koktejly.

Dietní plány, ze kterých můžete vybírat jsou:
 • Keto dieta S
 • Keto dieta M
 • Keto dieta L
 • Keto dieta XL
 • Keto dieta XXL

7. místo

Prodietix

Proč jsem vybrala Prodietix?

Veškeré programy Prodietix fungují na principu keto diety. Jejich cílem je dostat organismus do ketózy. 

Dietní programy Prodietix jsou rozdělené do 3 fází. V první fázi probíhají nejvýraznější změny v jídelníčku, na těle i na duši. Dochází zde většinou k velmi významné váhové redukci. Ve druhé fázi se začínají pomalu přidávat do svého jídelníčku sacharidy a zdravé tuky. Tím se stabilizuje váhový úbytek. Ve třetí fázi se postupně tělo připravuje na částečný návrat k běžnému jídelníčku. Tato fáze je zásadní, protože zabraňuje vzniku jo-jo efektu.

Můžete si zakoupit jak jednotlivá jídla, tak kompletní balíčky. Můžete si balíčky dokonce tvoří namíru a operativně i spočítat výslednou cenu.

8. místo

MyKeto

Proč jsem vybrala MyKeto?

Rodinná firma GOLDIM vznikla před více než 29lety. A v čem přesně redukční plán MyKETO spočívá? Princip propracovaného dietního plánu MyKETO spočívá v intenzivním pocitu nasycení, který přetrvává díky vysokému obsahu bílkovin a přidané vláknině. Žádné hladovění a jo-jo efekt. Firma nabízí široký výběr proteinových jídel a koktejlů, které dobře chutnají a skvěle fungují. MyKETO si zakládá na kvalitních surovinách. Vyrábí se bez konzervantů, palmového oleje, syntetických barviv a dochucovadel. 

Na eshopu najdete jednotlivé produkty, tak i výhodné balíčky a jídelníček přímo namíru. Balíčky se pohybují v rozsahu od 7 do 21 dní, takže můžete zvolit co vám bude nejlépe vyhovovat.

9. místo

Express Diet

Proč jsem vybrala Express Diet?

Jedná se o pětidenní dietu, která funguje na principu ketózy. Během těchto 5 dnů je přísun sacharidů značně omezen a hlavním zdrojem energie se stává uložený tuk. Dieta Express tělo nastartuje a udržuje ho v ketóze až do vytoužené hmotnosti.

Kufřík s pětidenní ketonovou dietou Express Diet obsahuje 20 hyperproteinových jídel:
 • kuřecí polévka, 2 ks,
 • sýrová polévka, 2 ks,
 • batátová polévka 2 ks,
 • rajčatová polévka s bazalkou 2 ks,
 • žampiónová polévka 2 ks
 • jablečno-skořicová kaše, 2 ks,
 • vanilkovo-malinová kaše, 2 ks,
 • vanilkové lívance 2 ks,
 • čokoládovo-malinový koktejl, 2ks,
 • jahodový koktejl, 2 ks.

A cena? Cca 1400 korun.

10. místo

Proslim

Proč jsem vybrala Proslim?

Na tomto eshopu můžete zakoupit výhodné balíčky, proteinové nápoje, proteinové polévky, proteinové kaše, proteinové omelety, proteinové palačinky či proteinové pudinky. Výhodné balíčky jsou v rozsahu od 6 dnů až po 4 týdny. Nejdražší cena balíčku, který trvá 4 týdny je něco málo přes 4000 korun.

Produkty můžete různě kombinovat a tím si vytvořit de facto balíček namíru. Na webu je i blog, na kterém se můžete v oblasti keto diety dozvědět spousty užitečných informací, které vás mohou posunout zase o něco dál.

Závěrem

I pokud jste vegetarián, nebo dokonce vegan, můžete se s chutí pustit do keto diety. Pro ulehčení si můžete zakoupit vegetariánské keto balíčky. Podle mého srovnání je na prvním místě KetoMix, na druhém Chia Shake a na třetím KetoDiet. Ale vybírat můžete i z dalších.

Keto dieta je tedy možná jak pro milovníky masa, tak pro vegetariány či vegany. Než se do ní ale pustíte, vždy vše raději prokonzultujte se svým nutričním terapeutem, nebo si toho hodně sami pozjišťujte.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[9] Wikipedie (CZ): Ketogenní dieta

[10] Wikipedie (CZ): Hubnutí

[11] Healthline (ENG): The Ketogenic Diet: A Detailed Beginner’s Guide to Keto

[12] Healthline (ENG): 20 Foods to Eat on the Keto Diet

[13] PubMed Central (ENG): Advantages and Disadvantages of the Ketogenic Diet: A Review Article

[14] PubMed Central (ENG): Low Carbohydrate Diet

4.7/5 (Počet hlasů: 3)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »