10 tipů, kde koupit 1 kg para ořechů (1000 g)

Shrnutí: Para ořechy, kterým se také říká brazilské ořechy, jsou jedny z největších ořechů a také jsou bohatou zásobárnou selenu. Určitě je dobré dbát na to, v jaké kvalitě si para ořechy kupujete. Proto jsem pro vás připravila srovnání nejlepších para ořechů, s jejichž koupí nešlápnete vedle.

  • První místo si u mě získaly iPlody Para ořechy, na které jsem našla spoustu nadšených uživatelských recenzí, které potvrzují jejich výjimečnou kvalitu a luxusní chuť.
  • Na 2. místo jsem vybrala cenově výhodné kilové balení para ořechů značky Allnature, které jsou velmi výživné a vynikají máslovou chutí.
  • Třetí místo u mě mají para ořechy ORGANIS z Brazílie, Bolívie a Peru, které zde rostou v úrodných deštných pralesích.

V článku se dále dozvíte:

Co jsou para ořechy, jaké zdravotní benefity nám přináší jejich konzumace a na co bychom si u nich měli dávat pozor. Tak se vám prozradím, jakými možnými způsoby lze para ořechy zpracovat a jak  je skladovat, aby vám vydržely co nejdéle.

TOP  1. místo

iPlody Para ořechy

Orientační cena za 1 kg: 520 Kč

Proč 1. místo?

Protože tyto para ořechy mají skvělou chuť – jemně nasládlou a máslovou. A kromě toho se jedná o skvělou součást zdravého jídelníčku. Kilové balení vám navíc nějaký ten čas vydrží a můžeme si s oříšky v kuchyni jaksepatří vyhrát.

2. místo

ALLNATURE Para ořechy

Orientační cena za 1 kg: 270 Kč

Proč 2. místo?

Neboť jde o výživné a především chutné ořechy, pro které najdete v kuchyni různorodá využití – hodí se do teplých i studených jídel, případně jako chroupání k televizi místo brambůrků. Cena tohoto produktu je navíc velice výhodná.

3. místo

ORGANIS Para ořechy

Orientační cena za 1 kg: 300 Kč

Proč 3. místo?

Jelikož jde o výborné oříšky, které se dovážejí z deštných pralesů Brazílie, Bolívie a Peru. Jejich zobáním potěšíte nejen chuťové pohárky, ale i své zdraví. Plus – i tyto para ořechy zakoupíte v cenově výhodném kilogramovém balení. 

Deset nejlepších para ořechů po 1 kg

  1. iPlody Para ořechy 520 Kč (1000 g)
  2. ALLNATURE Para ořechy 270 Kč (1000 g)
  3. ORGANIS Para ořechy 300 Kč (1000 g)
  4. BioNature Para ořechy 430 Kč (1000 g)
  5. BrainMax Pure Para ořechy BIO 160 Kč (250 g)
  6. Para ořechy natural BIO 450 Kč (1000 g)
  7. Para ořechy natural (Bolívie) 350 Kč (1000 g)
  8. GRIZLY Para ořechy 330 Kč (1000 g)
  9. Lifefood Para ořechy BIO 1230 Kč (1000 g)
  10. GRIZLY Para ořechy plátky 200 Kč (500 g)

Co jsou para ořechy?

Para nebo taky brazilské ořechy se řadí mezi největší ořechy vůbec. Jsou máslové, hodně hutné a lehce nasládlé. Tento typ ořechů vás velmi rychle zasytí a tím zažene pocit hladu nebo nepříjemné touhy po mlsání. Jedná se o velký skořápkový plod a úplně přesně je to vlastně semeno.

  • Para ořechy rostou na mohutném stromě, které se jmenuje juvie ztepilá. Pochází z Jižní Ameriky a roste hlavně v Peru, Kolumbii, Ekvádoru nebo právě v Brazílii, jak název napovídá.
  • Tento krásný strom dorůstá až do výšky přes 50 m, jeho koruna je široká přes 30 m a dožívá se až 100 let.
  • Plody juvie velmi nápadně připomínají kokos. V tomto „kokosu“ je obvykle 12 až 24 semen, neboli para ořechů.
  • Paradoxně největší množství para ořechů, které se vyváží do celého světa, odchází z Bolívie.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Sběr para ořechů

Jak uvádím výše, brazilské ořechy rostou na opravdu hodně vysokém a mohutném stromě a proto není sběr zase až tak jednoduchý. Starají se o něj převážně místní obyvatelé, pro které je to poměrně jistý zdroj obživy. Oříšky se sbírají v období dešťů každý den. Jde o fyzicky náročnou aktivitu.

  • Skořápka, ve které se para ořechy nachází, je velmi tvrdá a připomíná trojúhelník. Tuto schránku tedy není vůbec lehké otevřít. Nejčastěji se plody ošetří horkou párou, následně rychle ochladí, čímž skořápka pukne.
  • Po sběru se ořechy musí sušit, aby v nich nezačala růst plíseň. Potom se tyto plody třídí podle kvality a velikosti. Po třídění následuje balení. Musí se provádět ve sterilním prostředí, aby nedošlo ke vzniku a množení nejrůznějších bakterií.

Jsou para ořechy zdravé?

Nejen zdravé, ale doslova velmi zdravé! Para ořechy jsou bohaté na kvalitní minerály, nenasycené mastné kyseliny, antioxidanty i vitamíny.[1]

  • Uvádí se, že jeden ořech obsahuje až 90 mikrogramů selenu, což je více než denní dávka pro dospělou osobu. A právě proto by se to s těmito ořechy nemělo přehánět. Méně je někdy více.

Jaké obsahují látky?

Para ořechy obsahují tyto velmi prospěšné látky:

Jedná se o silný antioxidant, který podporuje správnou činnost očí, dohlíží na růst veškerých buněk a působí i proti stárnutí organismu.[2]

Tyto vitamíny jsou silně protizánětlivé a podporují správnou funkci celé nervové soustavy.[3]

Je nezbytný pro vstřebávání vápníku a fosforu, díky němu se dobře vyvíjí kosti, svaly i imunitní systém.[4]

Tento vitamín je silný antioxidant, který chrání tělo před volnými radikály.[5]

Podporuje správnou funkci svalů, snižuje míru únavy a mimo jiné podporuje správnou činnost nervové soustavy.[6]

Je důležitá pro dobrý stav pokožky, zubů i kostí.[7]

Příznivě ovlivňuje štítnou žlázu, podporuje imunitní systém a obranyschopnost organismu.[8]

Vyživuje srdce, mozek a všechny nervové tkáně.[9]

Podporuje zdravé vlasy, pokožku či nehty.[10]

Snižuje krevní tlak a příznivé ovlivňuje zdraví ledvin.[11]

Mimo jiné podporuje správnou funkci ledvin, zvyšuje rozpustnost vápníku a zároveň snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů.

Transportuje kyslík do buněk.[12]

Tuky se starají o rozpustnost vitamínů a syntézu hormonů. Kromě toho jsou zásobárnou energie. Para ořechy obsahují i nenasycené mastné kyseliny.

Bílkoviny se starají o regeneraci těla a svalů.

Sacharidy jsou pro tělo zásobárnou energie.

Selen a para ořechy

Jak jsme už zmínila, para ořechy jsou opravdu velká zásobárna tohoto stopového esenciálního prvku. 

  • Selen byl v minulosti považovaný za toxickou látku. Své pozitivní vlastnosti dal světu najevo až v roce 1957 a od té doby je známo, že v určitém množství je pro tělo nepostradatelný. Denní spotřeba selenu by neměla přesáhnout 70 μg, zdravým dospělým ženám i mužům je doporučována denní dávka 55 μg.[13]
  • Kromě ořechů ho najdeme například v žampionech, rajčatech, masu, banánech a dalších potravinách.  

Pokud je selenu v organismu málo, může to znamenat celou řadu zdravotních obtíží jako jsou:

  • Nemoci srdce a celého kardiovaskulárního systému.
  • Zvýšené riziko výskytu nádorových onemocnění.
  • Problémy se zrakem.

Co je to selenóza?

Selenóza je otrava selenem. Jde o poměrně závažný stav a proto se třeba se ho vyvarovat a dodržovat jeho dávkování. Selenóza má navíc i nepříjemné projevy jako jsou: nevolnosti, zvracení, střevní obtíže, bolesti kloubů, nadměrná lámavost nehtů nebo brnění rukou a paží. Oficiální zdroje uvádí, že nadměrný příjem selenu může poškodit DNA.

Jak para ořechy podporují zdraví těla?

Štítná žláza reguluje hormonální procesy v lidském těle a proto je pro nás velmi důležitá.

Selen, který je v para ořeších v hojném zastoupení, je naprosto nezbytný pro tvorbu trijodthyroninu a proteinů, které štítnou žlázu chrání.[14] Pokud je selenu málo, může to vést až ke karcinomu štítné žlázy.

Opět selen! Unikátní selen. Dokáže spolu s vitamínem E regulovat množství volných radikálů a tím chránit buňky před oxidativním stresem a tím pádem i před možným zánětem, který by jinak mohl vzniknout.[15]

Para ořechy obsahují zdravé tuky a ty umí regulovat množství nechtěného cholesterolu v krvi, čímž i chrání srdce a celý kardiovaskulární systém.[16]

Opět díky selenu, protože ten je velmi důležitý pro správné fungování mozku.[17] Nízké hladiny selenu mohou vést až k Alzheimerově nebo Parkinsonově chorobě.

Na co si dát pozor?

Určitě na množství. Všeho moc totiž škodí. Díky tomu, že brazilské ořechy obsahují hodně selenu, může dojít k již zmíněné selenóze. Uvádí se, že by denní příjem neměl překročit 70 μg (pro zdravé dospělé ženy a muže je optimální denní dávka selenu cca 55 μg). Pozor si dejte i na možnou alergii.

Kolik ořechů konzumovat?

Není žádné pevné množství, jehož dávkování by se mělo dodržovat, nicméně je možné tvrdit, že jeden para ořech průměrně obsahuje 100 μg selenu. Aby nedošlo k možným problémům, zkuste jíst cca 2 ořechy denně, ne více. Nebojte se, není to málo. Ořechy jsou hodně hutné a zasytí vás.

Jak para ořechy zpracovávat?

Možností, jak zpracovat para ořechy je poměrně mnoho.

Jsou skvělé jako rychlá, zdravá a energetický svačinka. Není potřeba žádná speciální úprava.

Pokud vás „honí mlsná“ a máte chuť na sladké, zkuste brazilské ořechy máčené v mléčné, hořké, bílé čokoládě nebo v karobu či jogurtové polevě.

Ořechy jsou skvělý křupavý element v salátech. Můžete je do nich dát buď syrové nebo je nasucho opražit třeba s bylinkami.

Pokud ořechy namelete, dají se používat totožně jako mandlová mouka. Například na makronky. Kdo by je nemiloval, že?

Opražte vločky, sušené ovoce, kousky čokolády a další druhy ořechů, čímž vám vznikne granola jedna báseň.

Poměrně jednoduše si doma můžete připravit i oříškové tyčinky, třeba s medem a vločkami. Ořechy i vločky nasekejte, spojte medem a kokosovým tukem. Následně je dejte na noc do lednice a můžete konzumovat.

Z para ořechů bude beze sporu delikátní. Můžete přidat himalájskou sůl nebo třeba bílou čokoládu.

Například olej, šampony, mýdla, tělové emulze a další.

Jak para ořechy skladovat?

Hlavní podmínkou je, že by měly být ořechy v chladu a temnu. Naprosto ideální je spíž a nějaká keramická nádoba s uzávěrem. Nádoba by neměla propouštět vzduch a teplota by neměla překročit 22 stupňů. Pokud víte, že chcete ořechy uchovat delší dobu, můžete je dát bez problému do mrazáku – jen dejte pozor na jejich rozmrazování. Musí se to dělat velmi pozvolna, aby ořechy nebyly lepkavé jako bláto – ideálně je tedy nechte „stát“ v pokojové teplotě například v misce. Když pustí vodu, lehce je osušte papírovým nebo bavlněným ručníkem a konzumujte. Ořechy se nedoporučuje mít v mrazáku déle než jeden rok.

1. místo

iPlody Para ořechy

Lahodné, jemně nasládlé para ořechy v kilovém balení.

Orientační cena za 1 kg: 520 Kč

Proč jsou para ořechy od iPlody na 1. místě?

První místo u mě získaly para ořechy, za nimiž stojí značka iPlody. Mají totiž výbornou máslovou chuť, která je jemně nasládlá a perfektně oživí váš zdravý jídelníček. Tyto ořechy obsahují vlákninu, bílkoviny, zdravé tuky a jsou zdrojem mnoha blahodárných vitamínů.

Uživatelské recenze

Na stránkách zbozi.cz je procentuální hodnocení těchto mandlí mimořádně vysoké (pohybuje se mezi 90 a 100 %). Zákazníci tady oceňují chuť ořechů, fajn cenu i to, že tento konkrétní druh plodů obsahuje selen (= významný minerální prvek, který nenajdete jen tak někde). Výborné skóre (okolo 100 %) si výrobek vysloužil i na Heurece, kde lidé taktéž zdůrazňují zdravotní benefity para oříšků, jejich kvalitu a všeobecně produkt doporučují. Podle jednoho zákazníka je tohle „velmi zdravá svačinka“ a mně nezbývá než s ním souhlasit.

Více informací

Para oříšky jsou skvělé na mlsání, na pečení, dokonce se dají nakládat. Můžete si je dopřát namísto mastných chipsů u televize, nebo je třeba použít jako součást pohoštění pro kamarády. Nejsou to sice úplně tradiční oříšky „na stůl“, ale když se to tak vezme – proč nezkusit něco nového?

Cena za 1000g balení se pohybuje okolo 520 Kč.

2. místo

ALLNATURE Para ořechy

Celé kilo chutných a výživných jader para ořechů v naturální formě.

Orientační cena za 1 kg: 270 Kč

Proč jsou para ořechy od značky Allnature na 2. místě?

Druhé místo u mě patří para ořechům od českého výrobce Allnature, který také nabízí tyto plody v kilovém balení – cenově je tento produkt dokonce o něco výhodnější než iPlody výše. I v tomto případě se každopádně jedná o zdravý způsob, jak tělo potěšit chutí i náloží vitamínů a minerálů.

Uživatelské recenze

Hodnocení para ořechů od značky Allnature jsou jedním slovem výborná. Lidé si je pochvalují jak na Heurece, tak i na nezávislém srovnávači zbozi.cz. Cení si jejich zdravotních přínosů (vyzdvihují například obsah selenu), chválí jejich chuť a podle reakcí jsou tyto oříšky patřičně čerstvé – tak, jak to má být. Z jednoho ze zákazníků se dokonce stal (dle jeho slov) „závislák“, další z uživatelů tvrdí, že si oříšky kupuje každý měsíc. Stranou pak nezůstává ani spokojenost s cenou výrobku. Když to tedy shrnu – tyhle oříšky jsou skvělým zdravým mlsáním za rozumnou cenu.

Dále o produktu

V modrém sáčku tedy najdete kilo zdravých para oříšků, které můžete je využít v kuchyni jako přísadu do moučníků, salátů a jiných pokrmů. Výborně chutnají i v cereálních směsích, pokud je máte rádi. 

Nicméně pozor na správné skladování – ořechy by se měly uchovávat na stinném a suchém místě, při teplotě do 25°C, a to v uzavřeném obalu.

Cena za balení (1000 g) se pohybuje okolo 270 Kč.

3. místo

ORGANIS Para ořechy

Výživné a chutné para ořechy z deštných pralesů jižní Ameriky.

Orientační cena za 1 kg: 300 Kč

Proč je jsou para ořechy od Organis na 3. místě?

A nyní pár slov k třetímu produktu žebříčku, jímž jsou Para ořechy od společnosti Organis. Také na těchto plodech si perfektně pochutnáte, a zároveň tím prospějete svému zdraví. Spolu s oříšky totiž i zde konzumujete vitamíny (A, B1, B2, B3, D…) a zástup minerálů, mezi nimiž figuruje například selen, železo, hořčík nebo fosfor. A podobně jako v případě produktů výše  – také oříšky Organis pořídíte v kilovém balení, a to za velice příjemnou cenu.

Uživatelské recenze

Ořechy od Organisu lidé na nezávislých srovnávačích doporučují, například na Heurece. Podle komentářů jsou „přesně takové, jaké mají být“ – výborné, chutné, čerstvé. A konkrétně kilové balení zákazníci popisují jako cenově výhodné. U jednoho člověka oříšky ale ztratily body z toho důvodu, že se neprodávají ve vakuovém balení. To podle mého názoru není vyloženě problém, ale je dobré o tom vědět.

Spolehnout se můžete i na prodejce lekarna.cz, který zákazníci velice chválí. Oceňují profesionální přístup e-shopu a především pak rychlé dodání balíčku. Kladná hodnocení jsem si přečetla jak na zbozi.cz, tak i na Heurece.

Další informace

Ořechy od značky Organis rostou v deštných pralesích v Brazílii, Bolívii a v Peru a odtud se následně odvážejí do Evropy. Jsou chutné, perfektně vyniknou v müsli kaších, v sušenkách a využijete je i při pečení.

Ořechy skladujte mimo sluneční záření, v suchu a v uzavřeném obalu.

Za tyto ořechy zaplatíte cca 300 Kč za balení (1000 kg).

4. místo

BioNature Para ořechy

Orientační cena za 1 kg: 430 Kč

Proč jsem vybrala Para ořechy od BioNature?

Protože tyto naturální, velké para ořechy nejsou ani pražené, ani solené a pocházejí z amazonských pralesů v Bolívii, Peru a v Brazílii. Jsou příjemné hladké, máslové a současně křupavé a obsahují vysokou koncentraci důležitého minerálu selenu, dále pak zdravé tuky, hořčík, měď, fosfor, mangan, thiamin a vitamín E.

Hodí se jako svačinka během dne nebo i do různých salátů, omáček nebo jako skvělá snídaně do jogurtu či kaše.

Co se týče ceny, 500gramové balení stojí cca 230 korun a kilové balení vás vyjde na cca 430 korun.

5. místo

BrainMax Pure Para ořechy BIO

Orientační cena za 250 g: 160 Kč

Čím mě zaujaly BIO para ořechy od BrainMax?

Tyto para ořechy od značky BrainMax jsou v bio kvalitě a mají vysoký obsah tuku, bílkovin i vitamínů a stopových prvků. Pocházejí ze zemědělské produkce mimo v Bolívii. Do Čech se dováží za těch nejpřísnějších hygienických podmínek.

A kolik stojí? Můžete zakoupit 250gramové balení za příznivých 160 korun.

6. místo

Para ořechy natural BIO

Orientační cena za 1 kg: 450 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila naturální BIO para ořechy z e-shopu VitalCountry?

Para ořechy natural v bio kvalitě. Mají vynikající krémovou konzistenci i chuť, která vás skvěle zasytí. Tyto para ořechy od Vital Country pochází z Bolívie.

A cena? 250 g za cca 120 korun, 500 g 230 korun a 1000 g za cena 450 korun.

7. místo

Para ořechy natural (Bolívie)

Orientační cena za 1 kg: 350 Kč

Proč jsem od VitalCountry vybrala také para ořechy z Bolívie?

Tyto nepražené a nesolené naturální para ořechy pocházejí z Bolívie. Hodí se jen tak k zobání, ale vynikající jsou i pro zpracování v kuchyni při pečení či vaření. Obsahují spoustu proteinů, minerálů a vitamín E. Přispívají ke snižování cholesterolu a také se hodí do jídelníčku ve stylu low-carb.

Cena 250g balení stojí cca 120 korun, 500 g pořídíte za cca 230 korun a kilo těchto para ořechů vás vyjde okolo 350 korun.

8. místo

GRIZLY Para ořechy

Orientační cena za 1 kg: 330 Kč

Proč jsem vybrala para ořechy od Grizly?

Para ořechy v kilovém balení od značky Grizly. Tyto hutné ořechy plné selenu pochází z Brazílie a Bolívie a k vám domů doputují v znovuuzavíratelném PP obalu nebo zavakuované v PP obalu.

A na kolik vás vyjde těchto 1000 g? Cca 330 korun.

9. místo

Lifefood Para ořechy BIO

Orientační cena za 1 kg: 1230 Kč

Z jakého důvodu jsem zvolila BIO para ořechy od Lifefood?

Jedná se o ořechy v bio kvalitě, v kilovém balení od značky Lifefood. Tyto para ořechou jsou představitelé drobnějšího druhu, který pochází přímo z Amazonského pralesa. Mají jemnou chuť a masitou konzistenci. 

A jaká je cena? 1000 g stojí cca 1230 korun.

10. místo

GRIZLY Para ořechy plátky

Orientační cena za 500 g: 200 Kč

A proč srovnání zakončuji plátky para ořechů od Grizly?

Para ořechy od značky Grizly jsou nakrájené na plátky a hodí se i skvělá ozdoba na dezerty, kaše a podobně. Konzumovat je můžete samozřejmě i samotné. Někdo tyto plátky upřednostňuje nad celými kusy masivních ořechů. 

500 g vás vyjde na cca 200 korun.

Závěr

Para nebo také brazilské ořechy jsou plody z tropického stropu, které disponují obrovským množstvím selenu. Selen je pro člověka velmi přínosný, ale v nadměrném množství nebezpečný, takže by se to ani s konzumací para oříšků nemělo přehánět. Na druhou stranu, para ořechy jsou opravdu velké, masité a syté, takže po nich budete mít velmi brzy plný žaludek.

Co se týče mých tipů na kvalitní para ořechy, doporučuji vám především para ořechy od značky iPlody, které si chválí spoustu uživatelů na internetových srovnávačích pro jejich luxusní kvalitu i chuť. Cenově nejpříznivější variantou je kilové balení para ořechů od Allnature, oblíbené české značky. A kvalitní ořechy z deštných pralesů jižní Ameriky (Brazílie, Bolívie, Peru) jsou ORGANIS Para ořechy, jejichž cena za kilové balení je také poměrně přátelská.

Para ořechy můžete přidávat do dortů, zákusků a obecně do dezertů, i těch nepečených. Dále se hodí jako křupavý element do salátů, nebo rozmixované k zahuštění omáčky. Jejich využití je zkrátka širokospektrální – od surového produktu přes sladké zákusky až po mouku nebo máslo.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[18] Wikipedie (CZ): Juvie ztepilá

[19] Wikipedie (CZ): Ořech

[20] Healthline (ENG): 7 Proven Health Benefits of Brazil Nuts

[21] Healthline (ENG): Can Brazil Nuts Boost Your Testosterone Levels?

[22] PubMed Central (ENG): A Single Consumption of High Amounts of the Brazil Nuts Improves Lipid Profile of Healthy Volunteers

4.7/5 (Počet hlasů: 4)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »