Nejlepší kyselina listová – recenze, účinky a tipy na suplementy

Shrnutí: Kyselina listová, vitamín B9, folát, methylfolát, folacin pteroylglutamová kyselina, vitamín M – to všechno jsou termíny popisující jeden jediný vitamín, na který se dneska podíváme. V každém případě se jedná o látku, která je pro nás klíčová, zejména ve fázi prenatálního vývoje. To se ostatně každá těhotná žena dozví přímo od lékaře (nebo by alespoň měla). A které doplňky s kyselinou listovou jsou nejlepší?

  • U mě první místo získala Blendea kyselina listová, protože obsahuje 400 μg kyseliny listové ve vysoce vstřebatelné formě methylfolátu. Kromě toho je tu prospěšný prebiotický inulin.
  • Na 2. místo jsem vybrala Dr. Mercola Methylfolát, který je ohromně silný, takže si stačí vzít jednu kapsli za týden. Každá z pilulek obsahuje 5000 mcg kyseliny listové, opět ve formě methylfolátu.
  • A 3. místo jsem udělila kyselině listové od HillVital. Tento doplněk je vhodný pro těhotné ženy a obsahuje 800 mcg vitaminu B9 v jedné kapsli.

Tipy na další super doplňky s kyselinou listovou najdete v mé top desítce níže. Čtěte a vybírejte!

TOP  1. místo

Blendea Kyselina listová

Orientační cena: 430 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jde o kvalitní doplněk stravy s 400 μg kyseliny listové ve vysoce vstřebatelné formě methylfolátu a s prebiotickým inulinem. A naopak neobsahuje žádné chemické příměsi.

2. místo

Dr. Mercola Methylfolát

Orientační cena: 700 Kč
Proč 2. místo?

Neboť jde o skutečně silný doplněk – jedna kapsle obsahuje 5000 mcg kyseliny listové, takže si stačí vzít jednu tabletu za týden. Mimo to se vitamín v produktu figuruje v dobře vstřebatelné formě methylfolátu.

3. místo

HillVital kyselina listová

Orientační cena: 420 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož i tento doplněk obsahuje 800 mcg kvalitní kyseliny listové v 1 kapsli, neobsahuje lepek ani laktózu a je to ideální volba pro těhotné ženy. Balení se 100 kapslemi vás navíc vyjde na přijatelnou cenu.

Deset nejlepších doplňků stravy s kyselinou listovou

Co je kyselina listová a proč ji potřebujeme?

Kyselina listová (neboli vitamín B9) je vitamín rozpustný ve vodě, který je nezbytný pro syntézu a opravu DNA, produkci červených krvinek a hraje klíčovou roli během prenatálního vývoje.[1] Bez dostatečného přísunu kyseliny listové by každopádně lidské tělo nebylo schopno správně fungovat. Mezi příznaky jejího deficitu patří:

  • únava, 
  • slabost, 
  • podrážděnost,
  • potíže se soustředěním.[2]

Závažnější deficit pak může vést k megaloblastické anémii,[2] což je stav, kdy červené krvinky nemají dostatek hemoglobinu a nejsou schopny efektivně přenášet kyslík do tkání. U těhotných žen by mohl nedostatek kyseliny ohrozit vývoj plodu.[3]

Proč má kyslina listová tolik názvů?

V úvodu jsem naznačila různorodá označení pro kyselinu listovou, což může působit poněkud matoucím dojmem, takže si ve všem tom chaosu udělejme trochu pořádek. Jak to tedy je?[4]

  • Folacin = vitamín B9 = zastřešující termín pro všechny formy tohoto vitamínu, včetně přirozených folátů a syntetické kyseliny listové
  • Folát = přírodní forma vitamínu B9
  • Methylfolát = aktivní forma vitamínu B9 (jedná se o nejlépe vstřebatelnou formu)
  • Kyselina listová = syntetická forma vitamínu B9
  • Pteroylglutamová kyselina = chemický název pro kyselinu listovou
  • Vitamin M = starší název pro vitamín B9 (na tenhle termín ale narazíte jen zřídka)

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Zdroje kyseliny listové

Kyselina listová se vyskytuje přirozeně v mnoha potravinách. Mezi nejlepší zdroje patří zelená listová zelenina (špenát, brokolice, kapusta…), nachází se v luštěninách (čočka, fazole…) a v některých druzích ovoce (pomeranč, avokádo). Játra a vejce jsou také dobrými zdroji tohoto vitamínu.[5]

  • Ale pokud máte pocit, že vaše strava není dostatečně bohatá na kyselinu listovou, můžete zvážit i doplňky stravy – ty nejkvalitnější vám nyní představím.

1. místo

Blendea Kyselina listová Methylfolát

Výborný doplněk stravy od české značky s 400 μg kyseliny listové a s inulinem.

Orientační cena: 430 Kč

Proč jsem na 1. místo vybrala kyselinu listovou od značky Blendea?

První místo jsem se rozhodla věnovat produktu od českého výrobce Blendea. V tomto případě se totiž kyselina listová (alias vitamín B9) v kapslích vyskytuje v biologicky dostupné formě methylfolátu. Další podpůrnou látkou je zde prebiotický inulin a předností výrobku je i to, že neobsahuje žádné chemické příměsi. Jedna kapsle obsahuje 400 μg kyseliny listové.

Uživatelské recenze

Pokud vás tahle kyselina listová zaujala, značka Blendea je dle uživatelských recenzí zárukou jistoty. E-shop blendea.cz je mezi zákazníky a zákaznicemi velice oblíbený a skvělé recenze jsem našla jak na Heurece, tak i na stránkách zbozi.cz. Lidé oceňují, že zboží bývá rychle expedováno, chválí si komunikaci s klientským servisem ta podle zkušeností uživatelů probíhá velice příjemně. Kromě toho z komentářů vyplývá, že jsou zákazníci velice spokojeni s místním sortimentem, s přehledností webu (potvrzuji, i já mám ten dojem) a zaznívá tu chvála ohledně vysoké kvality zboží.

Více informací

Kyselina listová od Blendea může být užitečná v období těhotenství, ve kterém právě kyselina listová hraje důležitou roli, ale příznivě působí i jindy, neboť pomáhá snižovat pocity únavy, podporuje imunitní systém, správnou krvetvorbu a psychický balanc.

Cena za balení se 60 kapslemi vás bude stát okolo 430 korun (případně můžete využít nabídku 2+1 zdarma).

2. místo

Dr. Mercola Methylfolát

Extra silný doplněk s 5000 mcg kyseliny listové v jedné kapsli.

Orientační cena: 700 Kč

Proč jsem dala Methylfolát od značky Dr. Mercola na 2. místo?

Druhé místo mého výběru patří doplňku od americké značky Dr. Mercol, protože i v tomto případě kapsle obsahují biologicky dostupnou formu kyseliny listové, tj. methylfolát (= konkrétně jde o patentovanou 5-methyltetrahydrofolátovou glukosaminovou sůl). Navíc se jí v jedné kapsli vyskytuje požehnaně (5 mg), takže si stačí vzít jednu kapsli za týden.

Také zde máte v ruce produkt, který podporuje snížení únavy a vyčerpání, krvetvorbu, správné dělení buněk, psychické zdraví a má i další benefity, které se s kyselinou listovou pojí.

Uživatelské recenze

I tento produkt se objevuje na výtečně hodnoceném e-shopu Puravia, takže pokud se jej rozhodnete nakoupit, určitě uděláte jen dobře. Tento internetový obchod má skvělá hodnocení jak na stránkách heureka.cz, tak na zbozi.cz. V obou dvou případech se procentuální skóre firmy blíží ke stovce. Zákazníci vyzdvihují především rychlost dodávky zboží, zajímavý sortiment a co je pro nás úplně nejdůležitější – pochvalují si i kvalitu nakoupeného zboží. A jedna konkrétní citace: „Přehledné a velice informativní popsání výrobků.“

Další informace

Doporučené dávkování doplňku je – jak už jsem jednou zmínila – po jedné kapsli TÝDNĚ (pozor na to). Každá kapsle totiž obsahuje 5 000 mcg kyseliny listové, což je skutečně vydatné množství, a určitě by nebylo dobré to s tabletkami přehánět.

Cena výrobku se pohybuje okolo 700 korun za balení se 30 kapslemi.

3. místo

HillVital kyselina listová

Skvělý produkt bez lepku a laktózy, který obsahuje 800 mcg kyseliny listové v jedné kapsli.

Orientační cena: 420 Kč

Proč jsem na 3. místo srovnání zvolila kyselinu listovou od HillVital?

Výrobce na svých stránkách uvádí, že „vitamín B9 dává základ novému lidskému životu.“ Tohle tvrzení se mi dost líbí, protože kyselina listová je během těhotenství skutečně zásadním vitamínem. Tomuto doplňku jsem nicméně třetí příčku přisoudila především proto, že je poměrně silný – obsahuje 800 mcg kyseliny listové v jedné kapsli).

Uživatelské recenze

Znáte Hillvitalshop.cz? Pokud ne, věřte, že tady se nakupuje velice dobře. Alespoň podle recenzí na srovnávačích Heureka a zbozi.cz. Zejména na prvním zmíněném se objevila spousta hezkých reakcí – lidé si chválí na prvním místě to, že zboží bývá doručeno ihned, jsou spokojeni s místním výběrem, s kvalitou zboží a mimo to se tu objevují i plusové body za ceny produktů. Obstojné skóre má tento internetový obchod i na srovnávači vybero.cz, kde hillvitalshop.cz boduje především v kategorii „důvěryhodnost a dostupnost informací“, a na firemních facebookových stránkách.

Dále o produktu

Tento doplněk výrobce doporučuje konzumovat spolu s jídlem, a sice jedenkrát za den. Uchovávat by se měl na suchém, chladném a tmavém místě. Kapsle neobsahují lepek a jsou bez laktózy, což ocení především lidé s intolerancí nebo alergií na uvedené složky.

Balení se 100 kapslemi se cenově pohybuje okolo 420 korun.

4. místo

Klaire Labs L-Methylfolát

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem vybrala L-Methylfolát od značky Klaire Labs?

Už jsem se párkrát zmínila, že jedna z vůbec nejlépe vstřebatelných forem vitamínu B9 (tj. kyseliny listové) je L-Methylfolát. A ten právě obsahují i kapsle od německého výrobce Klaire Labs. V jedné tabletě figuruje 1 700 mcg folátu, což je poměrně štědré množství. Produkt je navíc vhodný i pro vegetariány a vegany, neobsahuje konzervační látky, pojiva, příchutě, barviva a ani další zbytečná aditiva.

Více informací

Doporučené dávkování doplňku je po jedné kapsli denně. Vždy zapíjejte dostatečným množstvím tekutiny.

V tomto případě se cena za 60 kapslí pohybuje okolo 600 korun.

5. místo

Puravia LABS Bioaktivní folát – kyselina listová

Orientační cena: 350 Kč

Čím mě zaujal Bioaktivní folát od značky Purabia LABS?

Značka Puravia LABs nabízí bioaktivní folát Quatrefolic® a opět se jedná o vysoce vstřebatelný methylfolát, proto si své čestné místo v tomto srovnání bezesporu zaslouží. A naopak neobsahuje žádná plnidla, barviva nebo konzervanty a mezi jeho přínosy opět patří podpora embryonálního vývoje, pozitivní vliv na krvetvorbu, imunitu a na energii.

Další info

Ve složení tohoto doplňku se dále objevuje myo-inositol (o tom se také hovoří jako o vitamínu B8), který v těle s vitamínem B9 (= kyselinou listovou) působí synergicky. Konkrétní hodnoty pak vypadají následovně:

  • kyselina listová: 400 mcg / kapsle
  • myo-inositol: 390 mcg / kapsle

Suplement s bioaktivním folátem od Puravia LABS stojí přibližně 350 korun za šedesát kapslí.

6. místo

BrainMax Methylfolát

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem vybrala metylfolát od BrainMax?

Stabilní forma methylfolátu Quatrefolic® figuruje také v doplňku značky BrainMax, který se od produktu výše množstevně neliší – i tady totiž najdete 400 mcg vitamínu B9. Na druhou stranu výrobek neobsahuje myo-inositol (= vitamín B8), díky čemuž je o něco levnější. Za balení se 100 tabletami zaplatíte necelých 400 korun.

Více informací

Kapsle jsou rostlinného původu a každá z nich v pohodě pokryje doporučenou denní dávku kyseliny listové. Ani tento produkt neobsahuje nežádoucí příměsi jako jsou plnidla, konzervanty nebo protispékavé látky a není tu lepek, takže se jedná o vhodnou volbu i pro celiaky.

7. místo

Viridian Nutrition Folic Acid with DHA

Orientační cena: 350 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila kyselinu listovou s DHA od Viridian?

Další místo jsem se rozhodla věnovat potravinovému doplňku od značky Viridian, protože kromě 400 μg kyseliny listové obsahuje také 10 mg DHA (tj. kyseliny dokosahexaenové). Ta patří mezi prospěšné omega-3 mastné kyseliny a třebaže se přirozeně vyskytuje v rybím tuku, v tomto případě se získává z rostlinných zdrojů – takže kapsle opět mohou i vegetariáni a vegani. Obal kapslí se vyrábí z vojtěšky, spiruliny a borůvek.

Dále o produktu

Doporučení denní dávkování doplňku je po 1 až 2 kapslích denně, ideálně společně s jídlem.

Cena tohoto produktu se pohybuje okolo 350 korun za 90 kapslí.

8. místo

Pharma Nord Bioaktivní folic

Orientační cena: 200 Kč

Čím mě zaujal Bioaktivní folic od značky Pharma Nord?

Produkt od značky Pharma Nord mě zaujal tím, že je speciálně určen pro období těhotenství, kdy je kyselina listová klíčovým prvkem pro zdravý vývoj plodu. V tomto případě navíc nepolykáte kapsle, ale tablety (někomu to může vyhovovat více), přičemž každá z nich obsahuje 400 μg kyseliny listové.

Mezi nevýhody výrobku nicméně patří to, že se oproti konkurenci nevyhýbá barvivům a je tu i několik dalších aditiv. Na druhou stranu jsem se na Heurece dočetla, že zákazníci jsou s doplňkem spokojení a v jednom případě byl dokonce doporučen lékařem.

Tabletky mohou i příznivci vegetariánského a veganského stravování a cenově vás vyjdou na cca 200 korun za balení se 60 kapslemi.

9. místo

Jarrow Methyl B-12 & Methyl Folate

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala Jarrow Methyl B-12 & Methyl Folate?

Tahle veselá žlutá krabička od značky Jarrow v sobě ukrývá nejen aktivní formu kyseliny listové, ale také vitamín B12 a vitamín B6. Konkrétně každá kapsle obsahuje:

  • 1000 mcg vitaminu B12 (ve formě metylkobalaminu)
  • 400 mcg kyseliny listové (v methylové formě)
  • 1,5 mg vitamínu B6 (ve formě pyridoxal-5-fosfátu)

Dohromady tyto látky podporují imunitu, psychiku, tvorbu červených krvinek, prenatální vývoj, kardiovaskulární systém a mají pozitivní vliv i na další procesy v těle. Další charakteristikou (a takovou malou výhodou) těchto pastilek je, že chutnají po citronu.

Cena za balení se 100 pastilkami se pohybuje okolo 500 korun.

10. místo

NOW Vitamin B12 with Folic Acid

Orientační cena: 300 Kč

Čím mě oslovil Vitamín B-12 s kyselinou listovou od značky NOW?

Vitamín B12 (ve formě kyanokobalaminu) a kyselinu listovou (ve formě folátu) obsahuje také produkt od značky NOW. I když musím poznamenat, že v tomto případě je kyselina listová lehce upozaděna a výrobce doplněk prodává v prvé řadě jako „bé dvanáctku“. Když se ale podíváme na konkrétní hodnoty jednotlivých složek, zjistíme, že je tu kyseliny listové dostatek, a sice 400 mcg. Vitamin B12 je zde zastoupen v množství 5 000 mcg / pastilka.

Doporučené dávkování doplňku je po jedné pastilce denně. Tu byste měli buď rozžvýkat, nebo ji jednoduše nechat rozpustit v ústech.

Balení se 60 žvýkacími pastilkami vás bude stát okolo 300 korun.

Závěrem

Na dostatečný příjem kyseliny listové je důležité dbát, ať už prostřednictvím stravy nebo suplementů, jejichž srovnání jsem si pro vás připravila v dnešním článku. A které mi připadají nejlepší? U mě první místo získala Blendea kyselina listová ve skvěle vstřebatelné formě L-5-methyltetrahydrofolátu, na druhé místo jsem vybrala kyselinou listovou „napumpovaný“ Methyl Folate od Dr. Mercola a třetí příčku jsem udělila kyselině listové od HillVital, která obsahuje až 800 mcg kyseliny listové v jedné kapsli. Jak ale vidíte výše v článku, možností je ještě víc. Která zaujala vás?

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[6] Wikipedie (CZ): Kyselina listová

[7] Wikiskripta (CZ): Kyselina listová

[8] Healthline (ENG): Folic Acid vs. Folate — What’s the Difference?

[9] Healthline (ENG): Folic Acid and Pregnancy: How Much Do You Need?

[10] PubMed Central (ENG): The Concept of Folic Acid in Health and Disease

[11] PubMed Central (ENG): Folic Acid, Folinic Acid, 5 Methyl TetraHydroFolate Supplementation for Mutations That Affect Epigenesis through the Folate and One-Carbon Cycles

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »