Co je tepelná ochrana na vlasy? Jak na ochranu vlasů před teplem? Jaká je nejlepší tepelná ochrana na vlasy před foukáním, žehlením a vlněním?
Olaplex No. 6 Bond Smoother
Skvělý krém na vlasy, který působí jako tepelná ochrana před žehlením a fénováním, eliminuje krepatění a redukuje poletující a elektrizující vlasy až na 72 hodin.
Kérastase Résistance Extentioniste Thermique
Výborný krém, který chrání vlasy před teplem až do 230 °C. Navíc vlasy nejen chrání, ale zároveň hydratuje a posiluje vlasová vlákna i pokožku hlavy.
Maria Nila
Style & Finish Heat Spray
Veganský krém zabraňuje poškožení vlasů během tepelné úpravy. Působí proti vyblednutí barvy důsledkem UV záření a zanechává vlasy vyživené a lesklé.
Deset nejlepších tepelných ochran na vlasy
- Olaplex No. 6 Bond Smoother
- Kérastase Résistance Extentioniste Thermique
- Maria Nila Style & Finish Heat Spray
- Affinage Kitoko Arte Heat-Defy Spray
- Affinage Mode Heat Shield Tepelná ochrana
- Framesi FOR-ME Detangle Me (Sprej pro rozčesání před žehlením)
- Vitalitys WeHo Magic Styling Termo-ochranné mléko
- ÜBERWOOD Ochranný sprej Heat protection
- Kvitok Sprej na rozčesání a ochranu vlasů
- Gestil Care 5.3 Thermal Protection Spray
Co to je tepelná ochrana na vlasy?
Tepelná ochrana na vlasy jsou přípravky, které pomáhají chránit vlasy před poškozením působením tepla. Nejčastěji jej tedy aplikujeme na vlasy před fénováním, kulmováním nebo žehlením, ale je dobré na ně pamatovat i při jiných aktivitách, kdy jsou vlasy ohroženy vysokou teplotou. Vlasy dostávají zabrat například i v sauně nebo na přímém slunečním světle v parných dnech. S těmito speciálními přípravky na ochranu vlasů se můžete setkat ve formě spreje, krému, gelu, oleje nebo třeba mléka.
Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.
Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:
- 15 nejlepších šamponů na suché vlasy – recenze
- 14 nejlepších vitamínů proti vypadávání vlasů – recenze
- 14 nejlepších olejů na vlasy – recenze a diskuze
- 12 tipů na nejlepší hydratační šampon na vlasy
- 12 nejlepších vitamínů na vlasy – recenze a zkušenosti
- 12 nejlepších šamponů a přípravků proti vypadávání vlasů – recenze
- 12 nejlepších přípravků pro podporu růstu vlasů – recenze a zkušenosti
- 12 nejlepších kolagenů na vlasy – recenze a diskuze
- 11 tipů na nejlepší sérum na řasy – srovnání, recenze a zkušenosti
- 11 nejlepších šamponů a přípravků proti lupům ve vlasech – recenze
- 11 nejlepších barev na vlasy (přírodních) – recenze a diskuze
- 10 tipů na nejlepší vlasovou kosmetiku – srovnání a recenze
- 10 tipů na nejlepší silver šampon a fialový šampon
- 10 tipů na nejlepší lak na vlasy – recenze a diskuze
- 10 nejlepších zrzavých barev na vlasy – recenze
- 10 nejlepších vitamínů a výživ na nehty – recenze a srovnání
- 10 nejlepších suchých šamponů – recenze a zkušenosti
- 10 nejlepších šamponů na vlasy – recenze a zkušenosti
- 10 nejlepších šamponů na mastné vlasy – diskuze
- 10 nejlepších šamponů na jemné vlasy – recenze
- 10 nejlepších šamponů a přípravků proti vším – recenze
- 10 nejlepších přípravků na podporu růstu vousů – recenze
- 10 nejlepších olejů na vousy – srovnání a recenze
- 10 nejlepších kondicionérů – recenze a srovnání
- 10 nejlepších kartáčů na vlasy – srovnání a recenze
- 10 nejlepších hnědých barev na vlasy – recenze
- 10 nejlepších černých barev na vlasy – recenze
- 10 nejlepších blond barev na vlasy – recenze a tipy
- 10 nejlepších a nejúčinnějších masek na vlasy – recenze
- 10 nejlepší vitamínů na růst vlasů – recenze a tipy
Proč byste ho měli používat?
Možná znáte ten pohled na čerstvě vyfoukané vlasy. Jsou bez lesku, zvláštně trčí do stran a celý povrch hlavy působí „chlupatě“; když se postavíte proti světlu, vidíte, jak vám potrhané vlasy stojí od hlavy. Není to pěkný pohled, není to příjemné na dotek, a už vůbec nelze říct, že jsou vlasy v pořádku. Při častém vzdorování horkému vzduchu se poškozuje struktura vlasu a ten má pak tendenci se lámat.
Podívejme se na to z detailu:
Lidský vlas se skládá ze dvou základních částí – vlasového stvolu a kořenu vlasu. Kořen vlasu se nachází pod pokožkou, jeho nejhlubší část označujeme jako vlasovou cibulku. Často se můžete setkat s pojmem vlasový folikul, což je oblast kořene vlasu a jeho okolí, kde se nachází mazové a potní žlázy a také cévní zásobení.
Ale zpět k vlasovému stvolu, tedy části, kterou my vidíme. Je složena ze tří vrstev: kutikuly, kortexu a meduly. Nás bude zajímat hlavně kutikula, což je ta nejsvrchnější vrstva. Jde o takzvanou šupinatou vrstvu, která chrání vlas před mechanickým poškozením. Pokud správně fungují mazové žlázy, obalují vlas tukovou vrstvou, čímž zamezují vniknutí většímu množství škodlivin dovnitř vlasu. Pokud ale dojde k nějaké dysbalanci (právě například působením horkého vzduchu), kutikula se může odloupnout, čímž vlas ztratí ochranu před vnějšími vlivy. Výsledkem jsou roztřepené konečky vlasů, větší lámavost a vysušené vlasy bez lesku.
Zároveň jste mohli od různých vlasových expertů slyšet, že foukání vlasů velmi doporučují. Nechat vlasy volně uschnout by se nemuselo vyplatit, protože ve vlhkém prostředí je větší pravděpodobnost, že se na pokožce hlavy objeví mykóza nebo plíseň. Takže co teď? Foukat, nefoukat, foukat studeným vzduchem?
Odpoveď je: foukat, ale chránit!
- s vlasy se špatně pracuje, špatně drží tvar
- roztřepené konečky a konečky, které jsou velmi náchylné k lámavosti
- objevují se bílé částečky (nikoliv lupy) na konečcích vlasů
- suché vlasy
- hrubá a/nebo nepoddajná vlasová textura
- špatné rozčesávání
- vlasy se lehce zamotávají a uzlují
- vlasy se hodně lámou
Jaké jsou účinky termo přípravků?
Termo přípravky obalí vlas ochrannou vrstvou, která zamezí tomu, aby horkost poničila vlasovou strukturu. Zároveň dokáží vlas vyživit, revitalizovat a dodat mu potřebnou hydrataci. Díky přípravku vlasy méně elektrizují a dají se snadněji rozčesávat. Dlouhodobé užívání produktů na ochranu vlasu vlasům mohou navrátit lesk, zdraví a zmírnit lámavost. Vlasy budou lesklé, pružné a silné.
Spreje, mléka, balzámy, oleje, krémy… Už víme, že produktů je na trhu spoustu, ale víme, jaké jsou jejich výhody, nevýhody a která konzistence bude pro naše vlasy nejvhodnější?
Krém
Hodí se spíše na hustší, vlnitější vlasy, které potřebují pořádně vyživit. Navíc tomuto typu vlasů nebude tolik vadit, že je konzistence hutnější.
Sprej
Hodí se na vlasy, které jsou zplihlé, jemné a potřebují objem. Tomuto typu vlasů by mohla naopak hutnější textura ublížit při dalším stylingu, protože by mohly být zatěžkané a mohly by působit zplihle.
Mléko
Mléko je takový kompromis. Něco mezi krémem na husté, nepoddajné vlasy, a lehoučkým sprejem na vlasy jemné.
Olej
Olej patří na hodně poničené suché vlasy s hrubší texturou.
Balzám
Má podobnou texturu a vlastnosti jako krém, snese ho většina typů vlasů.
Může a má! Kromě ochrany před horkým vzduchem nebo silnými slunečními paprsky často také hydratuje, vyživuje, posiluje vlas od kořínku po celou délku, a vytváří příznivé prostředí na pokožce hlavy. Může pomoci vystresované a podrážděné pokožce najít znovu rovnováhu.
Jak termo přípravky správně používat?
Přípravky na ochranu vlasů před horkem jsou bezoplachové, to znamená, že je použijeme až po umytí vlasů šamponem a kondicionérem. Šetrně mokré vlasy osušíme jemným ručníkem, ideální je ale použití starého bavlněného trička. Froté ručník je totiž poměrně hrubý a mohl by vlasům při nešetrné péči spíše ublížit. Rozhodně mokré vlasy do látky neždímejte a nekruťte je do těsných turbanů. Po jemném osušení – tak, aby z vlasů nekapala voda, můžete mokré vlasy jemně rozčesat hřebenem s řídkými zuby, vhodný je třeba hřeben z bukového dřeva. Pokud jste si vlasy rozčesali už při mytí, například když jste do vlasů „rozčesávali“ kondicionér, znovu už je česat nemusíte. Nyní přichází na řadu ochrana před horkem. Ať už používáte krém, olej nebo sprej, aplikujte ho nyní do mokrých vlasů. Poté vlasy vyfoukejte fénem, dbejte ovšem na to, abyste nefénovali vlasy z přílišné blízkosti, a použijte raději střední teplotu vzduchu.
A teď už se pojďme podívat na žebříček těch nejlepších ochranných produktů na vlasy, který jsme za vás sestavili:
1. místo
Olaplex No. 6 Bond Smoother
Olaplex No. 6 Bond Smoother je hydratační stylingový krém pro vlasy, které mají tendenci krepatět. Pomáhá opravit poškozený a narušený vlas zevnitř, kde vlas vyživí a hydratuje. Hlavní pomocnou složkou, kterou Olaplex obsahuje, je bis-aminopropyl diglykol dimaleát.
Přípravek je určen spíše hrubším, silnějším vlasům, které často elektrizují a jsou sušší. Krém vlasy uhladí, dodá jim pořádnou hydrataci, zanechá je hedvábně hebké a hladké na dotek. Zamezí poletování elektrizujících vlasů kolem hlavy. Přípravek bude působit až 72 hodin. Je vhodný jak pro nebarvené, tak i pro barvou namáhané nebo chemicky upravované vlasy.
Krém naneste před fénováním a/nebo žehlením do ručníkem jemně vysušených vlasů. Poté pracujte s vlasy, jak jste zvyklí.
Olaplex vám pomůže nejen jako ochrana před horkem, ale také regeneruje suché vlasové vlákno. Vlasy zanechá jemné, poddajné a lesklé. Kromě toho zkrátí dobu foukání a usnadní jejich následný styling. Díky svému složení vlasy nezatěžuje.
Produkt je dostupný za 750 korun.
2. místo
Kérastase Résistance Extentioniste Thermique
Pařížská vlasová značka Kérastase přišla s produktem Résistance Extentioniste, což je ochranný gelový krém na vlasy, který každé vlasové vlákno zacelí a obnoví jeho strukturu. Produkt slibuje, že už po jedné aplikaci se zlepší kvalita vlasu o 93 %. Kérastase Résistance ochrání vaše vlasy před teplotou až do 230 °C, můžete tedy s klidnou (a chráněnou) hlavou fénovat, kulmovat a žehlit do aleluja.
Produkt je výjimečný díky obsahu Keratinu R, Taurinu a složce Glaçage Thermo-Ceal, které vlasy nejen chrání a posilují, ale zároveň se starají o to, aby byla posílena i pokožka hlavy, která při vysokých teplotách samozřejmě taktéž trpí. Postižená pokožka může být rudá, může svědit, pálit nebo nepříjemně pnout. Častý je také výskyt lupů a nutkavý pocit si hlavu drbat a škrábat.
Tento přípravek vám tedy opečuje celou pokožku hlavy i vlas po celé délce, jehož konečky se díky produktu uhladí. A navíc, vlasy se po aplikaci přípravku lépe rozčesávají a tvarují.
Kérastase Résistance stojí cca 700 korun.
3. místo
Maria Nila Style & Finish Heat Spray
Pěkný design a prvotřídní přípravek s bohatými účinnými složkami nabízí švédská značka Maria Nila. Třetí místo si získala díky účinným látkám, šetrnému složení a také ohledu na životní prostředí kladeném při výrobě. Značka je certifikována organizacemi Leaping Bunny, Vegan Society a PETA.
Že Marii Nilu ještě neznáte? Tak to je možná právě teď ta správná chvíle k seznámení. Maria Nila, značka, která splňuje všechny požadavky moderní ženy, těší nás. Tato přírodní, veganská značka, která se specializuje na produkty pro vlasy, je šetrná k životnímu prostředí a neobsahuje potenciálně nebezpečné látky, jsou jsou ftaláty nebo parabeny.
Jejich ochranný krém obnovuje vlasové vlákno a dodává vlasům lesk, hydrataci a výživné látky, které vlas regenerují. Kromě toho také působí proti vyblednutí barvy důsledkem UV záření.
150 ml tohoto kouzelného krému vás vyjde na cca 500 korun.
4. místo
Affinage Kitoko Arte Heat-Defy Spray
Affinage Kitoko Arte, to je vlasová řada britské značky Affinage, která se prodává takřka po celém světě. Její produkty pomáhají vytalizovat a upravovat vlasy žen i mužů po celé Evropě, Africe, Americe nebo Středním východě. A co stojí za takovou oblibou?
Affinage Kitoko Arte Heat-Defy Spray ochrání vaše vlasy před horkem stoupajícím až k 220 °C. Hlavními bojovníky proti takovému žáru jsou: extrakt z afrického tulipánového stromu, bambucké máslo, zelený čaj a vitamíny A a E. Tyto složky vytvoří na povrchu vlasu neviditelnou bariéru, která vlas ochrání před nepříznivými vlivy.
Lahvička má 250 ml a pořídíte ji za cca 500 korun.
5. místo
Affinage Mode Heat Shield Tepelná ochrana
U značky Affinage zůstaneme, ale tentokrát zamíříme do jiné řady: Affinage Mode. Černý neutrální design by možná v někom mohl vzbudit dojem unisexu. A také ano. V řadě můžete najít kromě silných fixačních laků nebo fixačního krému na vlny také zmatňující vosk nebo modelační pastu na vlasy, což jsou produkty, které se hodí i pro muže.
Affinage Mode sprej vlasy hydratuje, posiluje, zaceluje jejich povrch a chrání před UV zářením. Je vhodné jej používat na vlasy vlhké, ale nebojte se jej také nastříkat na suché vlasy přímo před žehlením, kulmováním nebo jiným stylingem, který by vlasy zatěžoval příliš vysokou teplotou.
Sprej zakoupíte za cca 360 korun.
6. místo
Framesi FOR-ME Detangle Me (Sprej pro rozčesání před žehlením)
Pokud si vlasy často žehlíte, doporučujeme vám tento sprej na vlasy, který vlasy ochrání a pomůže ke snadnějšímu rozčesání.
Sprej od Framesi FOR-ME obsahuje výtažek z řasy wakame a nori, které jsou bohaté na bílkoviny, aminokyseliny a další účinné látky, jež příznivě působí na vlasovou strukturu. Vlasům dodá lesk, hydrataci a výživu. Vlasy budou zářivé a chráněné před horkým vzduchem, jinými škodlivými vlivy a UV zářením. Řasa wakame má anti-aging efekt, takže navíc aktivně bojuje proti stárnutí vlasů.
Lahvička o objemu 200 ml stojí necelých 400 korun.
7. místo
Vitalitys WeHo Magic Styling Termo-ochranné mléko
A teď trochu Itálie! Italská značka Vitaly’s pečlivě testuje každý vlasový přípravek přímo pod rukama kadeřníků. A když jsou spokojeni kadeřníci, jsou spokojeni i ve Vitality’s. A ruku na to, že budou spokojeny i vaše vlasy! Vy pak zažijete ten krásný pocit „La dolce vita“, protože budete mít bohatou a zdravou hřívu.
Sprej nastříkejte rovnoměrně po celé hlavě i do délek vlhkých vlasů, opatrně pročešte a vyfénujte, vyžehlete nebo nakulmujte. K aplikaci optimálního rozložení produktu poslouží speciální dávkovač. Zvládnete to hravě.
A kolik tento produkt stojí? Za 200 ml zaplatíte necelých 300 korun.
8. místo
ÜBERWOOD Ochranný sprej Heat protection
Ochranný sprej ÜBERWOOD určitě nezapomeňte přidat do své vlasové rutiny. Co je na něm tak skvělého? Chrání vlasy před použitím fénu nebo žehličky, snadno vlasy rozčeše, uhladí a je veganský a bio!
Sprej ÜBERWOOD obsahuje extrakt z borovicového dřeva a pšeničné proteiny, které vlasy chrání a vyživují, a také kvasnicový extrakt, který kolem vlasového vlákna vytvoří ochranný obal. Borovicový extrakt navíc blahodárně působí na pokožku hlavy. Nejen, že ji chrání, ale také ji opečovává. Vyživuje ji, zklidňuje a posiluje její ochrannou bariéru.
Sprej je bez silikonů, bez přidané parfemace a barviv, minerálních olejů a mikroplastů.
Tento borovicový skvost můžete koupit za cca 300 korun.
9. místo
Kvitok Sprej na rozčesání a ochranu vlasů
Slovenská značka Kvitok je známá a oblíbená pro své šetrné přírodní složení, čerstvost – neobsahuje konzervanty, je totiž takzvaně samokonzervační, a také univerzálnost. A ano, platí to i u tohoto produktu: Kvitok sprej můžete použít jako ochranu na vlasy před fénováním nebo žehlením, ale také před silnými paprsky sluníčka, nepříznivým větrem nebo mrazem, anebo jen tak, když si chcete usnadnit rozčesávání.
Přípravek můžete použít na mokré nebo suché vlasy. Poslouží jako parťák na velkou a důležitou událost, kde prostě chcete zazářit, nebo jako ochrana před sluncem, když se chystáte na víkend na hory.
Lahvička obsahuje cenné ceramidy, které obnovují buněčnou soudržnost a napravují strukturu vlasu. Obsahuje také provitamin B5, který zlepšuje odolnost vlasu. Při pravidelném používání se budou vlasy méně lámat a třepit v konečcích.
Pokud máte rádi produkty, které se snaží předávat bohatství přírody, Kvitok si zamilujete.
Lahvička se 30 ml stojí cca 200 korun.
10. místo
Gestil Care 5.3 Thermal Protection Spray
Posledním přípravkem, který se vešel do našeho žebříčku, je tento lehký sprej. Zůstáváme v přírodní kosmetice bez parabenů, umělých barviv, alkoholu a parfemace. Značka Gestil Care obsahuje vysoce kvalitní přírodní suroviny a její produkty jsou vyvíjeny ve vzájemné kooperaci vědeckých výzkumů a kadeřnických potřeb.
Hlavními účinnými látkami, které pomáhají chránit vlasy před horkem, je panthenol, který je pro boj proti škodám vzniklým působením tepla známý, a rýžové proteiny.
Díky jeho lehkému složení můžete sprej používat každý den.
Lahvička o objemu 100 ml vás vyjde na přívětivých 230 korun.
Závěrem
S tepelnou ochranou na vlasy je to stejné jako s opalovacím krémem, který je potřeba použít, když se jdete slunit. To samé potřebují i vaše vlasy před každou tepelnou úpravou. Ať už si vaši kštici foukáte, kulmujete nebo rovnáte, vždy byste měli použít nějaký produkt na ochranu vlasů před teplem. Proto neváhejte a vyberte si produkt, který vám nejlépe vyhovuje, a předejdete tak lámání, krepatění a dalším potížím spojeným s poškozením vlasového folikulu.
Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:
[1] Wikipedie (CZ): Vlas
[2] Wikipedie (CZ): Kosmetika
[3] Healthline (ENG): How to Treat Heat-Damaged Hair Without Cutting It
[4] Healthline (ENG): How to Establish the Right Hair Care Routine for You
[5] PubMed Central (ENG): Hair cosmetics
[6] PubMed Central (ENG): The effects of water on heat-styling damage