10 tipů na nejlepší termoochranu na vlasy – recenze

Shrnutí: Pokud si foukáte, žehlíte či kulmujete vlasy, vždycky by tomu mělo předcházet použití termoochrany. A abych vám usnadnila hledání té pravé, vytvořila jsem následující srovnání deseti kvalitních termoochranných přípravů na vlasy:

Čtěte dále:

Co je tepelná ochrana na vlasy? Proč a jak správně byste ji měli používat? Typické znaky vlasů poničených horkem a důležitá informace o tom, zda vlasy foukat nebo nefoukat.

TOP  1. místo

Olaplex No. 6 Bond Smoother

Orientační cena: 600 Kč
Proč 1. místo?

Protože tento stylingový krém funguje jako ochrana před horkem, a také vlasy hydratuje a dodá jim lesk. Je vhodný i pro hrubší vlasy s tendencí krepatět a obsahuje patentovanou účinnou složku.

2. místo

Kvitok Sprej na rozčesání a ochranu vlasů

Orientační cena: 220 Kč
Proč 2. místo?

Jde totiž o produkt s přírodním složením, co vlasy chrání před fénováním, žehlením, před ostrým letním sluncem, větrem i mrazem. Produkt obsahuje i vyživující ceramidy a provitamin B5.

3. místo

Gestil Care 5.3 Thermal Protection Spray

Orientační cena: 230 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož tento sprej je lehký, přírodní, neobsahuje parabeny, umělá barviva, alkohol ani parfemaci. Jeho součástí je panthenol, který účinně bojuje proti poškození vlasů teplem, a rýžový protein.

Deset nejlepších tepelných ochran na vlasy

Co to je tepelná ochrana na vlasy?

Tepelná ochrana na vlasy jsou přípravky, které pomáhají chránit vlasy před poškozením působením tepla. Nejčastěji jej tedy aplikujeme na vlasy před fénováním, kulmováním nebo žehlením, ale je dobré na ně pamatovat i při jiných aktivitách, kdy jsou vlasy ohroženy vysokou teplotou. Vlasy dostávají zabrat například i v sauně nebo na přímém slunečním světle v parných dnech. S těmito speciálními přípravky na ochranu vlasů se můžete setkat ve formě spreje, krému, gelu, oleje nebo třeba mléka.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Proč byste ho měli používat?

Možná znáte ten pohled na čerstvě vyfoukané vlasy. Jsou bez lesku, zvláštně trčí do stran a celý povrch hlavy působí „chlupatě“; když se postavíte proti světlu, vidíte, jak vám potrhané vlasy stojí od hlavy. Není to pěkný pohled, není to příjemné na dotek, a už vůbec nelze říct, že jsou vlasy v pořádku. Při častém vzdorování horkému vzduchu se poškozuje struktura vlasu a ten má pak tendenci se lámat. 

Podívejme se na to z detailu:

 • Lidský vlas se skládá ze dvou základních částí – vlasového stvolu a kořenu vlasu. Kořen vlasu se nachází pod pokožkou, jeho nejhlubší část označujeme jako vlasovou cibulku.
 • Často se můžete setkat s pojmem vlasový folikul, což je oblast kořene vlasu a jeho okolí, kde se nachází mazové a potní žlázy a také cévní zásobení.
 • Ale zpět k vlasovému stvolu, tedy části, kterou my vidíme. Je složena ze tří vrstev: kutikuly, kortexu a meduly.
 • Nás bude zajímat hlavně kutikula, což je ta nejsvrchnější vrstva. Jde o takzvanou šupinatou vrstvu, která chrání vlas před mechanickým poškozením.
 • Pokud správně fungují mazové žlázy, obalují vlas tukovou vrstvou, čímž zamezují vniknutí většímu množství škodlivin dovnitř vlasu.
 • Pokud ale dojde k nějaké dysbalanci (právě například působením horkého vzduchu), kutikula se může odloupnout, čímž vlas ztratí ochranu před vnějšími vlivy. Výsledkem jsou roztřepené konečky vlasů, větší lámavost a vysušené vlasy bez lesku.

Zároveň jste mohli od různých vlasových expertů slyšet, že foukání vlasů velmi doporučují. Nechat vlasy volně uschnout by se nemuselo vyplatit, protože ve vlhkém prostředí je větší pravděpodobnost, že se na pokožce hlavy objeví mykóza nebo plíseň. Takže co teď? Foukat, nefoukat, foukat studeným vzduchem?

Odpoveď je: foukat, ale chránit!

 • s vlasy se špatně pracuje, špatně drží tvar
 • roztřepené konečky a konečky, které jsou velmi náchylné k lámavosti
 • objevují se bílé částečky (nikoliv lupy) na konečcích vlasů
 • suché vlasy
 • hrubá a/nebo nepoddajná vlasová textura
 • špatné rozčesávání 
 • vlasy se lehce zamotávají a uzlují
 • vlasy se hodně lámou

Jaké jsou účinky termo přípravků?

Termo přípravky obalí vlas ochrannou vrstvou, která zamezí tomu, aby horkost poničila vlasovou strukturu. Zároveň dokáží vlas vyživit, revitalizovat a dodat mu potřebnou hydrataci. Díky přípravku vlasy méně elektrizují a dají se snadněji rozčesávat. Dlouhodobé užívání produktů na ochranu vlasu vlasům mohou navrátit lesk, zdraví a zmírnit lámavost. Vlasy budou lesklé, pružné a silné.

Spreje, mléka, balzámy, oleje, krémy… Termoochranných produktů je na trhu spoustu, ale jaké jsou jejich výhody, nevýhody a která konzistence bude pro vlasy nejvhodnější? 

Krém

Hodí se spíše na hustší, vlnitější vlasy, které potřebují pořádně vyživit. Navíc tomuto typu vlasů nebude tolik vadit, že je konzistence hutnější.

Sprej

Hodí se na vlasy, které jsou zplihlé, jemné a potřebují objem. Tomuto typu vlasů by mohla naopak hutnější textura ublížit při dalším stylingu, protože by mohly být zatěžkané a mohly by působit zplihle.

Mléko

Mléko je takový kompromis. Něco mezi krémem na husté, nepoddajné vlasy, a lehoučkým sprejem na vlasy jemné.

Olej

Olej patří na hodně poničené suché vlasy s hrubší texturou. 

Balzám

Má podobnou texturu a vlastnosti jako krém, snese ho většina typů vlasů.

Může a má! Kromě ochrany před horkým vzduchem nebo silnými slunečními paprsky často také hydratuje, vyživuje, posiluje vlas od kořínku po celou délku, a vytváří příznivé prostředí na pokožce hlavy. Může pomoci vystresované a podrážděné pokožce najít znovu rovnováhu. 

Jak termo přípravky správně používat?

Přípravky na ochranu vlasů před horkem jsou bezoplachové, to znamená, že se používají až po umytí vlasů šamponem a kondicionérem.

 • Šetrně mokré vlasy osušte jemným ručníkem, ideální je ale použití starého bavlněného trička. Froté ručník je totiž poměrně hrubý a mohl by vlasům při nešetrné péči spíše ublížit. Rozhodně mokré vlasy do látky neždímejte a nekruťte je do těsných turbanů.
 • Po jemném osušení – tak, aby z vlasů nekapala voda, můžete mokré vlasy jemně rozčesat hřebenem s řídkými zuby, vhodný je třeba hřeben z bukového dřeva.
 • Pokud jste si vlasy rozčesali už při mytí, například když jste do vlasů „rozčesávali“ kondicionér, znovu už je česat nemusíte.
 • Nyní přichází na řadu ochrana před horkem. Ať už používáte krém, olej nebo sprej, aplikujte ho nyní do mokrých vlasů.
 • Poté vlasy vyfoukejte fénem, dbejte ovšem na to, abyste nefénovali vlasy z přílišné blízkosti, a použijte raději střední teplotu vzduchu.

A teď už se pojďme podívat na žebříček těch nejlepších ochranných produktů na vlasy, který jsem pro vás sestavila:

1. místo

Olaplex No. 6 Bond Smoother

Skvělý stylingový krém, vhodný i pro vlasy s hrubou strukturo, který poskytuje spolehlivou ochranu před teplem.

Orientační cena: 750 Kč

Proč je Olaplex No. 6 Bond Smoother na 1. místě?

První místo jsem věnovala produktu Olaplex No. 6 Bond Smoother, protože jde o skvělý hydratační stylingový krém na vlasy, které mají tendenci krepatět. Pomáhá opravit poškozený a narušený vlas zevnitř, kde ho vyživí a hydratuje. Hlavní pomocnou složkou, již Olaplex obsahuje, je bis-aminopropyl diglykol dimaleát. 

Produkt vám tedy pomůže nejen jako ochrana před horkem, ale také regeneruje suché vlasové vlákno. Vlasy zanechá jemné, poddajné a lesklé. Kromě toho zkrátí dobu foukání a usnadní následný styling.

Uživatelské recenze

Olaplex mají zákazníci rádi. Na srovnávači zbozi.cz o něm píšou, že vlasy krásně uhladí a zjemní. Pochvalují si i vůni produktu. Také se v komentářích zmiňují o tom, že ho stačí na vlasy nanést jen v minimálním množství.

V podobném duchu se pak k výrobku vyjadřují i zákazníci na Heurece. Objevují se zde i komentáře, že se hodí i na vlasy zničené barvením a melírováním.

Více informací

Přípravek je určen spíše hrubším, silnějším vlasům, které často elektrizují a jsou sušší. Krém vlasy uhladí, dodá jim pořádnou hydrataci, zanechá je hedvábně hebké a hladké na dotek. Také zamezí poletování zelektrizovaných vlasů kolem hlavy. 

Přípravek je vhodný jak pro nebarvené, tak i pro barvou namáhané nebo chemicky upravované vlasy.

Krém naneste před fénováním nebo před žehlením do jemně vysušených vlasů. Poté s vlasy pracujte tak, jak jste zvyklí. 

Produkt lze koupit za 750 korun.

2. místo

Kvitok Sprej na rozčesání a ochranu vlasů

100% přírodní sprej na ochranu vlasů při tepelném stylingu, obsahující ceramidy a provitamin B5.

Orientační cena: 220 Kč

Proč je sprej od značky Kvitok na 2. místě?

Na druhou příčku jsem umístila produkt od slovenské značky Kvitok, která je známá a oblíbená pro své šetrné přírodní složení, čerstvost a univerzálnost. Její produkty neobsahují konzervanty (jsou totiž takzvaně samokonzervační). A ano, platí to i u tohoto produktu: Kvitok sprej můžete použít jako ochranu na vlasy před fénováním nebo žehlením, ale také před silnými paprsky sluníčka, nepříznivým větrem nebo mrazem. Anebo jen tak, když si chcete usnadnit rozčesávání. 

Lahvička obsahuje cenné ceramidy, které obnovují buněčnou soudržnost a napravují strukturu vlasu. Také zde najdete provitamin B5 přispívající k lepší odolnosti vlasu. A při pravidelném používání se budou vlasy méně lámat a třepit v konečcích.

Uživatelské recenze

Na srovnávači zbozi.cz si tento výrobek drží vysoké skóre a zákazníci v komentářích oceňují například jeho přírodní složení, příjemnou vůni a třeba i to, že nemastí vlasy. A hezká slova o něm zaznívají i na Heurece – sprej podle zákazníků krásně voní, lehce se nanáší a jako termoochrana funguje skvěle.

Dále o produktu

Přípravek můžete použít na mokré nebo suché vlasy. Poslouží jako parťák na velkou a důležitou událost, kde prostě chcete zazářit, nebo jako ochrana před sluncem, když se chystáte na víkend na hory. 

Pokud máte rádi produkty, které se snaží předávat bohatství přírody, Kvitok si zamilujete.

Lahvička se 30 ml stojí cca 220 korun.

3. místo

Gestil Care 5.3 Thermal Protection Spray

Lehký sprej z přírodních surovin s panthenolem a rýžovým proteinem, který vaše vlasy ochrání při vysoušení, žehlení a kulmování vlasů.

Orientační cena: 230 Kč

Proč je Thermal Protection Spray na 3. místě?

Třetí místo jsem věnovala tomuto lehkému spreji, který rovněž zaujímá místo v přírodní kosmetice bez parabenů, umělých barviv, alkoholu a parfemace. Značka Gestil Care používá vysoce kvalitní přírodní suroviny a její produkty jsou vyvíjeny ve vzájemné kooperaci vědeckých výzkumů a kadeřnických potřeb. 

Hlavními účinnými látkami, které pomáhají chránit vlasy před horkem, je zde panthenol – známý bojovník proti škodám vzniklým působením tepla. A ve složení přípravku také figurují rýžové proteiny.

Uživatelské recenze

V recenzích na Heurece se o produktu píše, že před teplem vlasy chrání dostatečně. Takže se při tepelných procesech nevysušují a ani nelámou. A e-shop navlas.cz si také na srovnávačích vede skvěle – na Heurece, na zbozi.cz i na portále srovname.cz. Zákazníci jsou podle všeho velmi spokojeni s rychlostí doručení, se zákaznickým servisem i s kvalitou zboží.

Další informace

Doporučuje se rovnoměrně nastříkat do vlhkých vlasů (ale mohou být i suché) a pak pokračovat stylingem. Díky lehkému složení můžete sprej používat každý den. 

Výhodou výrobku dále je, že rychle zasychá a na vlasech zanechává účinný ochranný film.

Lahvička o objemu 100 ml vás vyjde na přívětivých 230 korun.

4. místo

Affinage Kitoko Arte Heat-Defy Spray

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala ochranný sprej před teplem od Affinage?

Affinage Kitoko Arte, to je vlasová řada britské značky Affinage, která se prodává takřka po celém světě. Její produkty pomáhají vytalizovat a upravovat vlasy žen i mužů po celé Evropě, Africe, Americe nebo Středním východě. A co stojí za takovou oblibou?

Affinage Kitoko Arte Heat-Defy Spray ochrání vaše vlasy před horkem stoupajícím až k 220 °C. Hlavními bojovníky proti takovému žáru jsou: extrakt z afrického tulipánového stromu, bambucké máslo, zelený čaj a vitamíny A a E. Tyto složky vytvoří na povrchu vlasu neviditelnou bariéru, která vlas ochrání před nepříznivými vlivy.  

Lahvička má 250 ml a pořídíte ji za cca 500 korun.

5. místo

Affinage Mode Heat Shield Tepelná ochrana

Orientační cena: 360 Kč

Čím mě zaujala tepelné ochrana rovněž od Affinage?

U značky Affinage ještě zůstanu, ale tentokrát zamírím do jiné řady: Affinage Mode. Černý neutrální design by možná v někom mohl vzbudit dojem unisexu. A také ano. V řadě můžete najít kromě silných fixačních laků nebo fixačního krému na vlny také zmatňující vosk nebo modelační pastu na vlasy, což jsou produkty, které se hodí i pro muže.

Affinage Mode sprej vlasy hydratuje, posiluje, zaceluje jejich povrch a chrání před UV zářením. Je vhodné jej používat na vlasy vlhké, ale nebojte se jej také nastříkat na suché vlasy přímo před žehlením, kulmováním nebo jiným stylingem, který by vlasy zatěžoval příliš vysokou teplotou.

Sprej zakoupíte za cca 360 korun. 

6. místo

Framesi FOR-ME Detangle Me

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem vybrala sprej pro rozčesání před žehlením od Framesi?

Pokud si vlasy často žehlíte, doporučuji vám tento sprej na vlasy, který vlasy ochrání a pomůže ke snadnějšímu rozčesání. 

Sprej od Framesi FOR-ME obsahuje výtažek z řasy wakame a nori, které jsou bohaté na bílkoviny, aminokyseliny a další účinné látky, jež příznivě působí na vlasovou strukturu. Vlasům dodá lesk, hydrataci a výživu. Budou pak zářivé a chráněné před horkým vzduchem, jinými škodlivými vlivy a UV zářením. Řasa wakame má anti-aging efekt, takže navíc aktivně bojuje proti stárnutí vlasů.  

Lahvička o objemu 200 ml stojí necelých 400 korun.

7. místo

Vitalitys WeHo Magic Styling Termo-ochranné mléko

Orientační cena: 300 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila termo-ochranné mléko od Vitalitys?

A teď trochu Itálie! Italská značka Vitaly’s pečlivě testuje každý vlasový přípravek přímo pod rukama kadeřníků. A když jsou spokojeni kadeřníci, jsou spokojeni i ve Vitality’s. A ruku na to, že budou spokojeny i vaše vlasy! Vy pak zažijete ten krásný pocit „La dolce vita“, protože budete mít bohatou a zdravou hřívu.

Sprej nastříkejte rovnoměrně po celé hlavě i do délek vlhkých vlasů, opatrně pročešte a vyfénujte, vyžehlete nebo nakulmujte. K aplikaci optimálního rozložení produktu poslouží speciální dávkovač. Zvládnete to hravě.

A kolik tento produkt stojí? Za 200 ml zaplatíte necelých 300 korun.

8. místo

ÜBERWOOD Ochranný sprej Heat protection

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala ochranný sprej od značky ÜBERWOOD?

Ochranný sprej ÜBERWOOD určitě nezapomeňte přidat do své vlasové rutiny. Co je na něm tak skvělého? Chrání vlasy před použitím fénu nebo žehličky, snadno vlasy rozčeše, uhladí a je veganský a bio!

Sprej ÜBERWOOD obsahuje extrakt z borovicového dřeva a pšeničné proteiny, které vlasy chrání a vyživují, a také kvasnicový extrakt, který kolem vlasového vlákna vytvoří ochranný obal. Borovicový extrakt navíc blahodárně působí na pokožku hlavy. Nejen, že ji chrání, ale také ji opečovává. Vyživuje ji, zklidňuje a posiluje její ochrannou bariéru.  

Sprej je bez silikonů, bez přidané parfemace a barviv, minerálních olejů a mikroplastů.

Tento borovicový skvost můžete koupit za cca 300 korun.

9. místo

Maria Nila Style & Finish Heat Spray

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem do srovnání zahrnula vyživující a ochranný krém před tepelnou úpravou vlasů od Maria Nila?

Nabízí švédská značka Maria Nila totiž nabízí pěkný design a prvotřídní přípravek s bohatými účinnými složkami. Své místo si v mém srovnání získala díky účinným látkám, šetrnému složení a také ohledu na životní prostředí kladeném při výrobě. Značka je certifikována organizacemi Leaping Bunny, Vegan Society a PETA. 

Že Marii Nilu ještě neznáte? Tak to je možná právě teď ta správná chvíle k seznámení. Maria Nila, značka, která splňuje všechny požadavky moderní ženy, těší nás. Tato přírodní, veganská značka, která se specializuje na produkty pro vlasy, je šetrná k životnímu prostředí a neobsahuje potenciálně nebezpečné látky, jsou jsou ftaláty nebo parabeny.

Jejich ochranný krém obnovuje vlasové vlákno a dodává vlasům lesk, hydrataci a výživné látky, které vlas regenerují. Kromě toho také působí proti vyblednutí barvy důsledkem UV záření. 

150 ml tohoto kouzelného krému vás vyjde na cca 500 korun.

10. místo

Kérastase Résistance Extentioniste Thermique

Orientační cena: 700 Kč

A proč srovnání zakončuji termoochranný gelový krém od Kérastase?

Pařížská vlasová značka Kérastase přišla s produktem Résistance Extentioniste, což je ochranný gelový krém na vlasy, který každé vlasové vlákno zacelí a obnoví jeho strukturu. Produkt slibuje, že už po jedné aplikaci se zlepší kvalita vlasu o 93 %. Kérastase Résistance ochrání vaše vlasy před teplotou až do 230 °C, můžete tedy s klidnou (a chráněnou) hlavou fénovat, kulmovat a žehlit do aleluja. 

Produkt je výjimečný díky obsahu Keratinu R, Taurinu a složce Glaçage Thermo-Ceal, které vlasy nejen chrání a posilují, ale zároveň se starají o to, aby byla posílena i pokožka hlavy, která při vysokých teplotách samozřejmě taktéž trpí. Postižená pokožka může být rudá, může svědit, pálit nebo nepříjemně pnout. Častý je také výskyt lupů a nutkavý pocit si hlavu drbat a škrábat. 

Tento přípravek vám tedy opečuje celou pokožku hlavy i vlas po celé délce, jehož konečky se díky produktu uhladí. A navíc, vlasy se po aplikaci přípravku lépe rozčesávají a tvarují.

Kérastase Résistance stojí cca 700 korun.

Závěrem

S tepelnou ochranou na vlasy je to stejné jako s opalovacím krémem, který je potřeba použít, když se jdete slunit. To samé potřebují i vaše vlasy před každou tepelnou úpravou. Ať už si vaši kštici foukáte, kulmujete nebo rovnáte, vždy byste měli použít nějaký produkt na ochranu vlasů před teplem. Proto neváhejte a vyberte si produkt, který vám nejlépe vyhovuje, a předejdete tak lámání, krepatění a dalším potížím spojeným s poškozením vlasového folikulu.

Za sebe bych vám doporučila zejména Olaplex N°6 Bond Smoother, což je hydratační stylingový krém proti krepatění, který chrání vlasy před teplem a zároveň je regeneruje. Zcela přírodní variantou termoochraného spreje je pak Kvitok Sprej na rozčesání a ochranu vlasů s obsahem vitamínu B5 a ceramidů, který vlasy ochraňuje při tepelné úpravě a také o ně pečuje. A také by vám neměl uniknout termoochranný sprej Gestil Care 5.3 Thermal Protection Spray obohacený o panthenol a rýžové proteiny, jenže ochraňuje vaši kštici před náporem horka z fénu, kulmy nebo žehličky.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vlas

[2] Wikipedie (CZ): Kosmetika

[3] Healthline (ENG): How to Treat Heat-Damaged Hair Without Cutting It

[4] Healthline (ENG): How to Establish the Right Hair Care Routine for You

[5] PubMed Central (ENG): Hair cosmetics

[6] PubMed Central (ENG): The effects of water on heat-styling damage

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »