11 nejlepších šamponů na jemné vlasy – recenze

Shrnutí: Jste majitelkou nebo majitelem jemných vlasů a hledáte šampon, který by jim dodal sílu a objem? Přišli jste na správné místo. V tomto článku jsem srovnala hned 11 takových šamponů. Které jsou úplně nejlepší?

Co se v článku dále dozvíte?

Jak poznat jemné vlasy a co tento typ způsobuje? Jak se o takové vlasy starat a který šampon se pro ně hodí?

TOP  1. místo

Urtekram Rozmarýnový šampon pro jemné vlasy

Orientační cena: 370 Kč
Proč 1. místo?

Neboť se jedná o 100% přírodní šampon od dánského výrobce, který dbá nejen na kvalitu produktů, ale i na ekologii. Šampon má rozmarýnovou vůni,  působí protizánětlivě a posiluje jemné vlasy díky aloe vera, glycerinu a slunečnicovému oleji.

2. místo

Haaro Naturo
Tuhý šampon na objem

Orientační cena: 300 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož jde o tuhý přírodní šampon, který jemným vlasům dodá pevnost, objem, hydrataci a lesk. Výrobek obsahuje například esenciální oleje z řebříčku, rozmarýnu a bergamotu a další blahodárné rostlinné extrakty (březový, kopřivový a další).

3. místo

Fyto-kofeinový šampon pro jemné a lámavé vlasy

Orientační cena: 230 Kč
Proč 3. místo?

Protože tento produkt pomůže aktivovat vlasové kořínky, posílí regenerační schopnost vlasů, odolnost folikulů a přispěje v boji proti vypadávání vlasů. Šampon obsahuje fytoflavonoidy z bílého čaje, pšeničné proteiny, zinek a niacin.

Jedenáct tipů na nejlepší šampon na jemné vlasy

Jak vypadají jemné vlasy?

Jemné vlasy se poznají snadno. Jsou velice lehounké a tenké, mají tendence rychle „zplihnout“ a na pohled jako by postrádaly objem. Ale pokud si ani po takové definici nejste jistí, zda je právě tohle váš případ, zkuste prostě jeden vlas oddělit od ostatních a zhodnotit jeho průměr. Někdy pomůže, když ho porovnáte s vlasem někoho, jehož vlasová struktura je jednoznačně hrubší. Jestliže je nicméně samostatný vlas i tak sotva viditelný (popřípadě vůbec), pak nejspíš opravdu máte vlasy, které se v kosmetickém kontextu označují za „jemné“.

Nebudeme si nic nalhávat. Jemné vlasy bohužel mají svá úskalí; snadno zelektrizují, mohou se častěji mastit. A co je dále důležité zmínit – jemné vlasy jsou velice citlivé na vnější vlivy a na jakékoli změny, a často tudíž dochází k jejich poškození. Proto je velice důležité jim věnovat speciální péči.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Je jemnost vlasů dána geneticky nebo vzniká nesprávnou péčí?

Struktura vlasů je dána především geneticky a i když je možné ji mírně posílit (třeba zařazováním potravin bohatých na zinek, křemík či želatinu), nelze očekávat převratné změny. Matka příroda je v tomto nekompromisní. Na druhou stranu se ale můžeme systematicky starat o to, abychom vlasy nesprávnou péčí zbytečně nepoškozovali. V tomto směru je například dobré vyhýbat se tvrdé vodě, používat vlasovou kosmetiku speciálně určenou pro jemné vlasy. Zkrátka a dobře, je třeba brát ohled na jejich přirozenou křehkost.

Jak se o jemné vlasy starat?

Existuje několik ověřených způsobů, jak o jemné vlasy nejlépe pečovat.

Především tedy (jak už jsem zmínila) používejte výhradně šampony a kondicionéry speciálně určené na mytí jemných vlasů. Tyto produkty jsou obvykle vysoce šetrné a vlasy tolik nezatěžují, dokonce jsou schopny vnitřní strukturu vlasů posílit a dodat jim pevnost. 

Podobně přistupujte i k ostatním vlasovým produktům. A ať už sháníte masku na vlasy nebo hledáte stylingový přípravek, vždy se ujistěte, že jste sáhli po výrobku, který jemné vlasové struktuře neublíží.

Ani rozčesávání jemné vlasy moc rády nemají. Tomuto úkonu se sice nevyhnete, ale i tak je dobré se řídit několika pravidly:

  1. Nerozčesávejte vlasy, když jsou mokré (po umytí, po koupání v bazénu a podobně). V tomto stádiu jsou totiž úplně nejkřehčí a hrozí jejich poškození.
  2. Nečešte se příliš často. Tady platí jednoduchá nepřímá úměra – čím méně, tím lépe. 


Pořizujte si pokud možno šetrné hřebeny a zacházejte s nimi citlivě.

Jemné vlasy mohou být také velice citlivé na vysoké teploty. Nedělá jim dobře kulmování, žehlení a ani fénování jim příliš nesvědčí. Jsou nicméně momenty, kdy si situace některý z těchto úkonů přece jen žádá. Takže! Když už se chystáte na nějakou mimořádnou událost a chcete vypadat božsky, tak před zvolenou „tepelnou úpravou“ aplikuje termoochranný sprej. Ten vlasy před vysokými teploty částečně ochrání a vy můžete v klidu vyrazit na ples.

A protože jemné vlasy nesnášejí horko, může k jejich degradaci docházet i na ostrém slunci. Pokud tedy plánujete intenzivní opalovačku, nezapomeňte si do tašky přibalit klobouk, kšiltovku, šátek… nebo jinou pokrývku hlavy, která vaše vlasy dostatečně zastíní.

Jaké šampony jsou pro jemné vlasy vhodné?

Jemné vlasy vyžadují citlivou péči, kterou zajistí především používání šetrných šamponů. V ideálním případě by takové přípravky měly obsahovat přírodní složky s hydratačními účinky. Kromě toho rozhodně není žádoucí vystavovat jemné vlasy náloži sulfátů a jiných agresivních chemických látek, které by mohly vaše vlasy poškodit. Takže na ty pozor.

Vhodným řešením mohou být například šampony na bázi kokosového oleje či šampony s ovocnými výtažky. Příznivě působí také přírodní oleje (arganový, mandlový) nebo existují šampony obohacené o proteinové složky – ty pomáhají vlasy posílit a obnovit (tady mluvíme především o kolagenu a keratinu).

A nyní se tedy podívejme na konkrétní produkty, které by mohly přicházet v úvahu.

1. místo

Urtekram Rozmarýnový šampon pro jemné vlasy BIO

100% přírodní šampon na jemné vlasy od ekologicky smýšlející skandinávské společnosti.

Orientační cena: 370 Kč

Proč je rozmarýnový šampon od Urtekramu na 1. místě?

První místo jsem věnovala šamponu pro jemné vlasy od značky Urtekram. Musím přiznat, že na mě jeho přírodně hnědé balení působí nádherně klidným dojmem, a kromě toho si myslím, že přítomnost rozmarýnu potěší všechny milovníky čerstvých bylinkových vůní. Rozmarýn, který některé z nás možná pomyslně přenese do řeckých končin, je navíc nejen příjemně aromatický, ale také v jeho případě můžete počítat s protizánětlivými a antibakteriálními účinky. A ty vždycky přijdou vhod.

Uživatelské recenze

Na stránkách zbozi.cz i na Heurece má tento výrobek skvělá hodnocení. Zákazníci o něm píší, že šampon hezky voní a plní svůj účel. Kromě toho oceňují jeho přírodní složení, které je zvláště k jemným vlasům velice šetrné. A hezké hodnocení (nad 4 hvězdičky) si produkt vysloužil i na Amazonu.

Dále o produktu

Značka Urtekram mimochodem pochází z Dánska; původně to byl jen malý obchůdek s bylinkami, nicméně postupem času se tato severská společnost vypracovala a dneska je jedním z největších prodejců bio produktů ve Skandinávii. Jedním z velkých plus této společností je mimo jiné to, že respektuje přírodu a ekologickému aspektu výroby se tady vůbec věnuje maximální pozornost. (Dokonce i organické zbytky, které vyprodukuje zdejší zaměstnanecká jídelna, jsou vždy poctivě zkompostovány.)

Rozmarýnový šampon pro jemné vlasy od této značky je tedy vyroben ze 100% přírodních surovin, prošel certifikací s přísnými pravidly EcoCert a kromě toho tento výrobek neobsahuje žádné živočišné přísady.

Za šampon zaplatíte cca 370 Kč (balení má objem 500 ml).

2. místo

Haaro Naturo Tuhý šampon na objem

Ekologický tuhý šampon z přírodních ingrediencí od české značky, který dodá jemným vlasům objem a zabraňuje jejich poletování.

Orientační cena: 300 Kč

Proč je tuhý šampon od Haaro Naturo na 2. místě?

Aby měly vaše vlasy tužší kořínek, můžete na ně zkusit použít tuhý šampon. A proto jsem na druhou příčku umístila přírodní produkt od české značky Haaro Naturo (což je mimochodem hezky hravé jméno pro vlasovou kosmetiku). Tento výrobek je přímo určen pro jemné vlasy, jimž dodá pevnost a objem.  

Šampon obsahuje arganový olej a meruňkový olej z lokálních zdrojů – látky, díky nimž budou vlasy hydratované a lesklé. O pokožku hlavy se pak postarají esenciální oleje z řebříčku, rozmarýnu a bergamotu. Kromě toho produkt obsahuje antistatické přísady, které zamezují volnému „poletování“ vlasů, a další blahodárné ingredience (výtažky z břízy, kopřivy, lněného semínka, myrhy…). Po umytí tímto šamponem jsou vlasy čisté, vzdušné a heboučké.

Uživatelské recenze

V recenzích na produkt se píše, že se šampon skvěle používá, krásně voní a pění. Na Heurece zákazníci také potvrzují to, že tento přípravek plní svůj účel – po umytí vlasy prý skutečně působí objemněji. A pokud si ho pořídíte na e-shopu econea.cz, nejspíš vás čeká i příjemný nákup; na portále zbozi.cz se procenta u tohoto obchodu drží na úplném topu a i z komentářů se dá vyvozovat jedině zákaznická spokojenost.

Více informací

Přestože je šampon Haaro Naturo určen primárně na jemné vlasy, nemusí se ho bát ani osoby s vlasy normálního typu. A ještě jednu výhodu nesmím zapomenout zmínit: tento tuhý šampon vydrží i tři měsíce (při frekvenci mytí třikrát týdně), což je, myslím, poměrně dlouho.

Cena produktu se pohybuje okolo 300 Kč za 50 g a 480 Kč za 100 g.

3. místo

PLANTUR 39 Fyto-kofeinový šampon pro jemné a lámavé vlasy

Posilující šampon s obsahem fytoflavonoidů z bílého čaje, pšeničných proteinů, zinku a niacinu.

Orientační cena: 230 Kč

Proč je Fyto-kofeinový šampon PLANTUR 39 na 3. místě?

Na třetí příčku jsem se rozhodla umístit fyto-kofeinový šampon PLANTUR 39, protože pomáhá navrátit vitalitu vyčerpaným vlasům. Při umývání totiž do vlasového folikulu pronikají aktivní látky, a ty pak kořínky vlasů aktivují.

A o jaké složky jde? Základem jsou v tomto případě fytoflavonoidy pocházející z bílého čaje, které zlepšují odolnost vlasových folikulů a posilují jejich regenerační schopnosti. Dále pak šampon obsahuje zinek, niacin a pšeničné proteiny – a právě ty také příhodně vyživují strukturu vlasu, hezky zevnitř.

Uživatelské recenze

Fyto-kofeinový šampon PLANTUR 39 má skvělá hodnocení na zbozi.cz, na Heurece i na Amazonu. Na všech těchto portálech zákazníci potvrzují, že přípravek skutečně zamezuje padání vlasů, které jsou po umytí navíc silnější a vypadají zdravěji. Na Amazonu dokonce jeden ze zákazníků píše, že míval s vypadáváním vlasů obrovské problémy (prý mu vypadávaly „po hrstech“) a až Plantur 39 mu s tím nakonec dokázal pomoct.

Další informace

Tenhle šampon je tedy ideální volbou, pokud potřebujete aktivovat vlasové kořínky, nebo zabránit vypadávání vlasů v některých náročných obdobích – například během menopauzy.

A jedno doporučení na závěr: abyste měli jistotu, že se do vlasových kořínků dostane adekvátní porce kofeinu, měli byste šampon nechat působit alespoň dvě minuty a teprve pak ho opláchnout.

Za balení zaplatíte cca 230 Kč / 250 ml.

4. místo

Puaree Šampuk Ginger & Rice Protein

Orientační cena: 280 Kč

Proč jsem vybrala šampuk se zázovrem a rýžovým proteinem od Puaree?

„Šampuk“ od značky Puaree je tuhý šampon s kopřivovým olejem, zázvorem, rýžovým proteinem, glycerinem, kokosovým a ricinovým olejem a mátovou silicí. Jedná se o zajímavý mix složek, které vlasům poskytnou komplexní péči. Jednak by při pravidelném používání měly méně vypadávat (o což se stará kopřivový olej), měly by být lesklejší, dostatečně hydratované a také by se měly vypadat objemnější. A co víc – šampuk rovněž stimuluje jejich růst.

Některé uživatelky v recenzích upozorňují na to, že se šampon po určité době používání začíná drolit. V takovém případě výrobce doporučuje jej pevně zmáčknout a udělat z něj kuličku.

Super je, že tento produkt neobsahuje žádné parabeny, silikony ani sulfáty, je 100% veganský a nebyl testován na zvířatech.

Cenově vás produkt vyjde na cca 280 Kč (65 g).

5. místo

Togethair Volume Thin Hair Shampoo

Orientační cena: 780 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala objemový šampon pro jemné vlasy od Togethair?

Šampon, který pomůže jemným vlasům dodat na objemu, je Volume Thin Hair Shampoo od italské značky Togethair. Tato společnost na jednu stranu využívá nejnovějších technologií, díky kterým se její produkty pyšní vysokou kvalitativní úrovní, přesto však nezapomíná chovat v úctě přírodu a její zdroje. 

Tento kosmetický prostředek z produktové řady Volume stojí za pozornost především proto, že přispívá k buněčné obnově vlasů, posiluje je a poskytuje jim patřičnou výživu. Především tedy díky aktivním složkám, mezi něž patří mimo jiné ženšenový extrakt a výtažek z mořského kolagenu. Produkt je dále speciálně vyvinut tak, aby jemné vlasy nezatěžoval. Naopak – po umytí jsou krásně hydratované a o poznání silnější.

Pro maximální efekt se doporučuje tento produkt používat spolu s kondicionérem téže řady (= tj. s objemovým kondicionérem pro jemné vlasy).

Cena tohoto šamponu se pohybuje okolo 780 Kč (jde o balení o objemu 1 litr).

6. místo

Argital Šampon rozjasňující na blond a jemné vlasy s heřmánkem

Orientační cena: 380 Kč

Čím mě zaujal rozjasňující šampon na jemné, blond vlasy od Argitalu?

Dalším šamponem speciálně vyvinutým pro jemné vlasy je přírodní produkt od italské značky Argital. Pozor ale. Tenhle přípravek má ještě jedno specifikum – je totiž určený především pro ty, jejichž odstín vlasů je od přírody plavý. Heřmánkový extrakt, který je ústřední složkou výrobku, totiž blonďatou barvu vlasů nádherně zvýrazní a rozjasní.

Dalším benefitem heřmánku je pak jeho schopnost zklidnit pokožku hlavy. A pečující účinky mají také další aktivní látky; výtažky z levandule, dřišťálu… nebo zde najdete extrakt z kanangy vonné, kterou také známe pod označením ylang-ylang. Všechny tyto složky pomáhají vyživovat kořínky vlasů a působí preventivně proti jejich padání a lámání. Argital šampon jemné vlasy celkově posílí, zpevní a podpoří jejich růst.

Mimochodem: značka Argital získala několik certifikátů potvrzující kvalitu jak produktů, tak i surovin, z nichž jsou vyráběny (BDIH, ICEA, Demeter, LAV).

Za tento šampon zaplatíte cca 380 Kč (250 ml), ale lze koupit i dvojnásobné balení za něco málo přes 500 Kč.

7. místo

Desert Essence Šampon pro jemné vlasy

Orientační cena: 360 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila také šampon pro jemné vlasy od Desert Essence?

Šampon vonící po zeleném jablku a po zázvoru, za nímž stojí značka Desert Essence, také pomáhá pečovat o vlasy jemného typu. O ty, které bývají slabé a tíhnou k plihnutí. Ve složení produktu se mimo jiné objevuje šťáva z aloe vera (ta je přímo napumpovaná vitamíny a minerály), mořské řasy bohaté na minerální látky a o zdravý objem se dále postarají výtažky z juky nebo z kopřivy.

Aloe vera navíc hydratuje pokožku hlavy a spolu s extrakty ze zelených jablek a ze zázvoru jí dodává regeneraci. Po použití tohoto šamponu jsou vlasy posilněné, vyživenější, pružnější a hezky lesklé.

Cena šamponu je cca 360 Kč/237 ml.

8. místo

puroBIO cosmetics for Hair Šampon pro jemné vlasy

Orientační cena: 320 Kč

Proč jsem vybrala šampon pro jemné vlasy od puroBIO Cosmetics?

Italská značka puroBIO Cosmetics nabízí celou řadu přírodních kosmetických produktů, včetně tohoto šamponu určeného pro jemné vlasy.

Složení výrobku je postaveno na rostlinných extraktech (například z kopřivy, z mandlí nebo z mučenky), a díky tomu jsou vlasy po umytí posilněny úžasnou porcí vitamínů. Jsou pružnější, pevnější a často vypadají lesklejší. Aktivní látky jsou navíc voleny tak, aby byly k vlasovému vláknu šetrné a nenarušovaly jeho strukturu. Další výhodou pak je, že ve výrobku nenajdete parabeny ani silikony, a můžete ho tedy bez obav používat i na denní bázi.

Cena šamponu pro jemné vlasy od puroBIO cosmetics se pohybuje okolo 320 Kč/200 ml.

9. místo

BES Hergen Ultradelicato Jemný šampon na citlivou pokožku

Orientační cena: 260 Kč

Proč tu je i jemný šampon na citlivou pokožku od BES?

Na každodenní mytí jemných vlasů je také vhodný jemný šampon na citlivou pokožku z profesionální řady Hergen od značky BES. V tomto případě máte před sebou vlasovou kosmetiku, která je vyvinuta na základě nejnovějšího vědeckého zkoumání; konkrétně tento prostředek posiluje vlasovou strukturu prostřednictvím esenciálních aminokyselin a alfa-hydroxylových kyselin (jde o organické látky, které se běžně vyskytují v ovoci, zelenině nebo v mléce).

Šampon dále obsahuje vysokou koncentraci vitaminu C a voňavé esenciální oleje z pomerančovníkových květů.

Cena produktu se pohybuje okolo 260 Kč/300 ml.

10. místo

Black Turquoise Hydra Complex Shampoo

Orientační cena: 240 Kč

Proč jsem vybrala posilující šampon s extraktem z mořské řasy od značky Black?

Posilující šampon s extraktem z mořské řasy z řady Black Turquoise (od společnosti Black) najdete v zajímavém šedo tyrkysovém balení. Tento produkt vaše vlasy každopádně vyživí doslova od základů. Najdete v něm velké množství vitaminů, minerálů, bílkovin a esenciálních kyselin, a kromě toho také spirulinový extrakt, který jemným a nevýrazným vlasům vdechne život.

Používáním tohoto šamponu získají vlasy znatelnější lesk a budou silnější. Složení výrobku jim navíc poskytne potřebnou hydrataci.

Cena za balení se pohybuje okolo 240 Kč/1000 ml (a jde tedy o velice výhodnou nabídku).

11. místo

Goldwell Dualsenses Ultra Volume Shampoo

Orientační cena: 220 Kč

Proč jsem srovnání zakončila šamponem pro jemné vlasy od značky Goldwell?

Šetrnou péči jemným vlasům rovněž poskytne šampon z řady Goldwell Dualsenses. V tomto případě máte před sebou produkt, který je založen na technologii FadeStopFormula chránící barvu před blednutím. Kromě toho výrobek dodá vlasům kýžený objem, výraznější lesk a díky rýžovému proteinu budou na pohled silnější.

Používáním tohoto šamponu, který mimochodem používají i profesionálové v kadeřnických salonech, dodáte vlasům posilující vzpruhu (aniž byste je příliš zatěžovali) a svému účesu dopřejete zdravý a plný vzhled.

Produkt je vhodný pro všechny typy vlasové pokožky.

Za šampon Ultra Volume Shampoo zaplatíte okolo 220 Kč/250 ml.

Závěrem

Jak vidíte z mého článku, i mezi šampony pro jemné vlasy se dají najít zajímavé produkty. Proto není třeba se znepokojovat, pokud máte tento typ vlasů v genech. Určitě si vyberete.

Za sebe můžu vřele doporučit třeba rozmarýnový šampon pro jemné vlasy Urtekram, který dodává vlasům sílu a výživu nejen díky extraktu z rozmarýnu, ale také protože obsahuje aloe vera, glycirin a slunečnicový olej. Nebo zkuste Haaro Naturo šampuk na objem pro jemné i velmi jemné vlasy, který je 100% přírodní, veganský a díky balení bez plastu maximálně ekologický. Cenově příznivý a oblíbený je také fyto-kofeinový šampon pro jemné a lámavé vlasy PLANTUR 39, který vlasy posiluje, podporuje jejich růst a pomáhá předcházet vypadávání vlasů (například během menopauzy).

A navíc nezapomínejte na to, že i jemné vlasy mají své jedinečné kouzlo. Stačí jen vědět, jak s nimi pracovat, aby co nejvíce zazářily.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Šampon

[2] Wikipedie (CZ): Vlas

[3] Healthline (ENG): Does Keratin Treatment Work for Thin Hair?

[4] Healthline (ENG): Thin Curly Hair: How to Care for Wispy, Wavy Locks

[5] PubMed Central (ENG): Hair cosmetics

[6] PubMed Central (ENG): Age-associated thin hair displays molecular, structural and mechanical characteristic changes

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »