Jak na černé vlasy? Jaká je nejlepší černá barva na vlasy? Nejlepší barvy na vlasy včetně henny černé a přírodní černé barvy na vlasy.
Radico
První ryze přírodní barva na vlasy ve 100% BIO kvalitě, která je zároveň vlasovou kúrou plnou ajurvédských bylin, speciálně nakombinovaných pro teplý odstín černého sametu.
Naturigin
Bes
Bezoxidační přeliv Bes Movie Colors na bázi včelího vosku v odstínu 1.0 Black vlasy krásně natónuje. Nemusí se míchat s oxidačním prostředkem. Bez amoniaku.
Desetkrát nejlepší barva na vlasy – černá:
- Radico Přírodní barva na vlasy BIO černá
- Naturigin Barva na vlasy Black 2.0
- Bes Movie Colors News Bezoxidační přeliv 1.0 Black
- Herbatint Permanentní barva na vlasy černá 1N
- Henna Plus Dlouhotrvající barva na vlasy Černá 1
- Voono Henna na vlasy Soft Black
- Cosmetikabio Barva na vlasy Černá
- Sinergy Zen Hair Color Přírodní barva na vlasy s keratinem
- Henna Plus Barva na vlasy krémová ČERNÁ 1
- Biokap Barva na vlasy 1.0 Černá přírodní
Vlasy jsou odpradávna důležitým symbolem ve společnosti. Dlouhé vlasy značily sexuální vyspělost, byly indikátorem zdraví a vitality a také byly důležitým prostředkem k sociální komunikaci. Ve středověku se staly královským atributem, pomocí délky vlasů panovník vyjadřoval svůj sociální status – čím delší a bohatší vlasy měl, tím větší měl moc… alespoň takový byl tehdejší úzus.
Vlasy fungují jako symbol i v moderní době. Dlouhé vlasy znázorňují nezávislost a neovladatelnost, a právě proto si je nechávali narůst intelektuálové a mladiství rebelové zejména v šedesátých letech 20. století.
Historie barvení vlasů
Mluvíme-li o barvení vlasů, historie sahá velmi hluboko. Vlasy (a kůži) si barvili už Egypťané ve starověku. K barvení používali rostlinná a kovová barviva. Hlavními rostlinnými barvami byly: henna, což je oranžové barvivo, které na vlasech zanechávalo červené odstíny, a reng indigo, díky níž vlasy získávaly, jak název napovídá, modrý nádech. Egypťané barviva obyčejně různě míchali, a tak vznikala škála různých odstínů.
Kovová barviva byla vyráběna z roztoků solí kovů. Kromě toho, že na vlasech vytvářela nepřirozený kovový lesk, byla jedovatá nebo zdraví škodlivá. Dnes se kovová barviva už nepoužívají. Místo toho se nejčastěji používají takzvaná oxidační barviva, ale i jejich vývoj měl složitou cestu.
Prapůvod oxidačních (syntetických) barviv najdeme v roce 1861. V počátku se jimi barvily kožešiny, později je začali holiči využívat k barvení vlasů. Bohužel ale byly velmi dráždivé a vyvolávaly na pokožce hlavy různé alergické reakce. V roce 1906 byly zakázány, ale o několik let později byla oxidační barviva znovu uvedena na trh, tentokrát mnohem šetrnější a s jiným chemickým složením, která se používají dodnes.
Ve starověkém Římě se ženy s tmavými vlasy a olivovou pletí vzhlédly v kráse germánských otrokyň a zatoužily po blonďatých hřívách. Ty bohatší si nechaly ušít paruku z vlasů svých otrokyň, ty chudší se uchýlily k DIY metodám: buď si polévaly vlasy speciálním mýdlovým roztokem z kozího loje a bukového listí, nebo si do vlasů vmývaly heřmánkový roztok či citronovou šťávu a v nejparnějším žáru vyrazily do ulic, aby se jim vlasy na sluníčku „vyšisovaly“.
Černé nebo tmavé vlasy nehrály prim ani v novodobé historii, vzpomeňme na drastické odbarvování hollywodských sexsymbolů na platinově blond; od Jean Harlow přes Marlene Dietrich, Betty Grable až po Marilyn Monroe nebo Grace Kelly. Tisíce divaček zatoužilo vypadat jako filmová hvězda, a tak docházelo celá třicátá a čtyřicátá léta k velmi nešetrnému odbarvování.
Dnes už jsou naštěstí trendy hodně uvolněné a na ulicích potkáte blonďaté, hnědé, zrzavé, černé, modré nebo klidně růžové hlavy podle toho, na co má kdo chuť, co preferuje nebo co mu sluší.
Co je to barva na vlasy a proč je lepší dát přednost té přírodní?
Podívejme se na to, jaký je rozdíl mezi oxidačními barvivy a přírodní barvou na vlasy. Syntetické barvení proniká přímo do struktury vlasu, nejčastěji je to amoniak nebo peroxid vodíku, které mohou být zdraví škodlivé. Oproti tomu rostlinná barva vlas „pouze“ obalí a do vlasu se nedostane, tím pádem je šetrnější.
Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.
Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:
- 15 nejlepších šamponů na suché vlasy – recenze
- 14 nejlepších vitamínů proti vypadávání vlasů – recenze
- 14 nejlepších olejů na vlasy – recenze a diskuze
- 13 nejlepších šamponů a přípravků proti vypadávání vlasů – recenze
- 13 nejlepších kolagenů na vlasy – recenze a diskuze
- 12 tipů na nejlepší sérum na řasy – srovnání, recenze a zkušenosti
- 12 tipů na nejlepší hydratační šampon na vlasy
- 12 nejlepších vitamínů na vlasy – recenze a zkušenosti
- 12 nejlepších vitamínů a výživ na nehty – recenze a srovnání
- 12 nejlepších šamponů na vlasy – recenze a zkušenosti
- 12 nejlepších přípravků pro podporu růstu vlasů – recenze a zkušenosti
- 11 nejlepších šamponů na jemné vlasy – recenze
- 11 nejlepších šamponů a přípravků proti lupům ve vlasech – recenze
- 11 nejlepších přípravků na podporu růstu vousů – recenze
- 11 nejlepších barev na vlasy (přírodních) – recenze a diskuze
- 11 nejlepších a nejúčinnějších masek na vlasy – recenze
- 10 tipů na nejlepší vlasovou kosmetiku – srovnání a recenze
- 10 tipů na nejlepší termoochranu na vlasy – recenze
- 10 tipů na nejlepší silver šampon a fialový šampon
- 10 tipů na nejlepší lak na vlasy – recenze a diskuze
- 10 nejlepších zrzavých barev na vlasy – recenze
- 10 nejlepších suchých šamponů – recenze a zkušenosti
- 10 nejlepších šamponů na mastné vlasy – diskuze
- 10 nejlepších šamponů a přípravků proti vším – recenze
- 10 nejlepších olejů na vousy – srovnání a recenze
- 10 nejlepších kondicionérů – recenze a srovnání
- 10 nejlepších kartáčů na vlasy – srovnání a recenze
- 10 nejlepších hnědých barev na vlasy – recenze
- 10 nejlepších blond barev na vlasy – recenze a tipy
- 10 nejlepší vitamínů na růst vlasů – recenze a tipy
Co je to přírodní barva na vlasy?
Dokonale přírodní barvou na vlasy je henna. Je to prášek, který obalí vlas tenkou vrstvou barvy, která ho obarví. Kromě henny existují na trhu produkty, které označujeme jako přírodní barvy na vlasy, ale stoprocentně přírodní nejsou. Obsahují totiž chemické složky, která by mohly být potenciálně škodlivé. Nutno ale říct, že tyto barvy splňují přísné kontroly a většina z nich prošla dermatologickým testováním na citlivou pokožku. Jedná se tedy o produkty, jež jsou v porovnání s klasickými barvami, dostupnými například v drogeriích, daleko šetrnější k našim vlasům i k životnímu prostředí.
Náš žebříček nejlepších černých barev na vlasy obsahuje buď přírodní černou hennu na vlasy nebo právě tento typ šetrné alternativy k běžným chemickým barvám, případně přelivům.
Stoprocentně přírodním barvivem na vlasy je henna, indigo nebo cassie. Hennu asi podrobněji představovat nemusíme, jedná se o tropickou rostlinu, která dorůstá délky až 8 metrů. Barvení hennou bylo oblíbeným rituálem už ve starověkém Egyptě.
Indigo je modrý prášek z rostliny jménem indigofera tinctoria. Barví vlasy na modrošedou, černou, zelenou nebo hnědou barvu podle typu vašich vlasů.
A posledním typem je cassie, který se používá buď jako maska na vlasy nebo také pro získání zlatého nádechu blonďatých vlasů.
Velkou výhodou přírodního barvení je to, že pracujeme s přírodními látkami, tudíž jsme šetrní k životnímu prostředí i k sobě samým. Přírodní barvy na rozdíl od chemických nevyvolávají alergické reakce a snesou je i lidé s citlivou pokožkou.
I když se barva vymývá, nikdy se nevymyje dokonale. Vybírat můžete z červených, černých, hnědých a blond odstínů. Ale pozor – výsledek je individuální a záleží na tom, v jakém stavu vaše vlasy jsou a jaká je jejich přirozená pigmentace!
Není černá jako černá
Mnozí z vás si možná myslí, že narozdíl od jiných barev byla, je a bude černá prostě vždycky černá. Mýlíte se. I černá má mnoho odstínů a při přípravě na obarvení na černo byste měli zvážit, který odstín vám bude slušet nejvíc. Existuje černá barva s odlesky modré, fialové, chladně temné nebo naopak s teplými odstíny do hněda. Jaký odstín je ten váš?
- Soft Black (tlumená čerň) se hodí pro tmavší typy s olivovou pletí. Na barevné škále leží v předělu mezi hnědou a černou barvou.
- Pro ženy, které mají světlou pleť a světlou barvu očí, se hodí Natural Black (přirozená černá), která může stále působit velmi přirozeně.
- Reflective Blue Black (jasná modročerná) je černá barva s jasnými odlesky tmavé modré. Hodí se pro chladnější, sněhurkovské typy. Pro ty je tu i Intense Blue Black (intenzivní modročerná), která je ještě intenzivnější.
- A zmiňme ještě Violet Black, tedy fialovou čerň, která na světle vrhá fialové odlesky.
1. místo
Radico Přírodní barva na vlasy BIO černá
Značka Radico působí na trhu už třicet let pod dozorem Sanjeeva Batha. Jedná se o indickou značku přírodních barev na vlasy, které spojuje výzkum, pokora k přírodě a umění Ajurvédy, která vybízí k šetrné péči o vlasy a vlasovou pokožku nejen při mytí, ale i při barvení. Tato barva má odstín tlumené černé, dodává vlasům lesk a působí jako ozdravná kúra. Barva je stoprocentně přírodní, veganská, s certifikátem Cosmos Organic. Obsahuje 12 bylin, které jsou vybrány speciálně podle staré Ajurvédy, vlasy vyživí a dodá jim sílu. Můžete si vybrat z velké škály různých odstínů a namíchat si pro vaše vlasy nejvhodnější odstín. Produkt se prodává jako prášek, ze kterého se přimícháním teplé vody stává směs, kterou je potřeba rovnoměrně nanést na vlasy. Prášková směs vlasy perfektně obalí. 100gramové balení stojí cca 300 korun.
2. místo
Naturigin Barva na vlasy Black 2.0
Naturingin je dánská značka založena v roce 2004. Specializuje se nejen na šetrné barvení vlasů, ve svém sortimentu má i další vlasovou kosmetiku a také nabízí i přírodní mýdla anebo sprchové gely na tělo i pro intimní hygienu.
Barvy na vlasy od Naturiginu obsahují přírodní ingredience, jako jsou esenciální oleje, které pečují o namáhané vlasy. Odstín Black 2.0 obsahuje extrakt z aloe vera, který hydratuje vlasy i pokožku hlavy, extrakt z pšenice a bambucké máslo. Z esenciálních olejů je to kombinace babassu oleje, dále jojobového, mandlového, meruňkového a hroznového. Upozorňujeme, že tato barva na vlasy obsahuje chemii, která může být potenciálně škodlivá, ale oproti standardním chemickým barvám z drogerií stále přináší tu nejšetrnější možnost barvení. Dostupná je za cca 430 korun.
3. místo
Bes Movie Colors News Bezoxidační přeliv 1.0 Black
BES, to je klasika ve vlasové péči už od šedesátých let. Vznikla v Itálii a její název skrývá tři pojmy – beauty (touha po krásných vlasech), experience (zkušenost kadeřníků) a science (vědecké poznatky ve vlasové kosmetice). A v čem si nás získala?
BES nabízí bezoxidační přelivy s nádhernými odstíny barev, které šetrně obarví a opečují vaše vlasy. Neobsahuje dráždivý amoniak a není potřeba ho míchat s oxidačním prostředkem (to znamená mimojiné i to, že vám vlasy nezesvětlí).
Obsahuje hydroxy ovocné kyseliny, díky nimž bude barva na vlasech zářivá a lesklá.
Přeliv vydrží 6 až 8 umytí podle typu vlasů. Pomocí přelivu je možné vytvořit tzv. barevnou masku – je vhodná pro ty, kteří mají zničené vlasy například od sluníčka, chemie nebo tepelné úpravy. Barvu Movie Colors stačí smíchat s rekonstrukční a regenerační maskou Mascheru Midopla (kterou také najdete v nabídce e-shopu navlas.cz) a nanést rovnoměrně na vlasy. Vlasy budou po přelivu zároveň intenzivně vyživené.
Tento bezoxidační přeliv v tubě o objemu 170 ml koupíte za cca 350 korun.
4. místo
Herbatint Permanentní barva na vlasy černá 1N
Italská značka Herbatint nabízí co nejšetrnější barvení vlasů. Barva neobsahuje amoniak, alkohol, parabeny ani resorcinol. Produkty značky Herbatint jsou neparfémované a obsahují výtažky z léčivých bylin, konkrétně z aloe vera, vilínu virginského, listů břízy bělokoré, echinacei, ořešáku královského, reveně dlanité, chinovníku a semínek zrcadlovky bílé. Je dermatologicky testována na citlivou pokožku, a přestože nejsou stoprocentně přírodní a obsahují potenciálně škodlivou chemii, jedná se o jednu z nejšetrnějších alternativ barev na vlasy. Produkt má krémovou konzistenci a kryje šediny.
A kolik stojí? Balení se 150 ml barvy vás vyjde na cca 350 korun.
5. místo
Henna Plus Dlouhotrvající barva na vlasy Černá 1
Pokud toužíte po temné, havraní černé, určitě mrkněte na barvu od značky Henna Plus. Přemění vás v černovlasou femme fatale, ať už je vaše původní barva vlasů jakákoliv. Barva obsahuje bylinné extrakty, B komplex a vitamin A, které vlasy hydratují a vyživují do hloubky. Rovněž obsahuje bezbarvou hennu, která vlasy vyhladí a dodá jim zářivý lesk.
Punc právě nabarvených vlasů vám podle slov výrobce vydrží tři měsíce. Značka Henna Plus navíc obdržela cerfitikát FSC.
U této barvy je však potřeba zmínit, že obsahuje toluen. E-shop Biooo však uvádí, že se jedná o prakticky jedinou šetrnější alternativu k chemickým barvám a podle zkušeností klientek vyhovuje i těm, které mají na běžné chemické barvy alergické reakce. Určitě ale pamatujte, že je dobré si před samotným barvením udělat test snášenlivosti.
100ml balení stojí cca 320 korun.
6. místo
Voono Henna na vlasy Soft Black
Značka Voono nabízí všem dychtivcům a fanouškům nekompromisně přírodního barvení deset různých odstínů. Od popelavě blond, přes zrzavou, červenou, modrou až po tlumenou černou. Voono se pyšní tím, že nabízí nejlepší hennu na trhu, se kterou se dobře pracuje a která dobře obaluje vlas. A jak tedy henna funguje? Obalí vlasy barvou, která při první aplikaci vydrží až čtyři týdny, při další už se životnost barvy prodlužuje, protože henna se z vlasu nikdy úplně úplně.
Výhodou je, že si můžete vytvořit vlastní odstín smícháním vícero produktů. Pokud však toužíte po černých vlasech, sáhněte po odstínu Indigo s modrými odlesky nebo velmi přirozený odstín černé s názvem Soft Black. Henna je určena pro všechny typy vlasů, zanechá vlasy hebké, s větším objemem a leskem.
110 g stojí cca 250 korun.
7. místo
Cosmetikabio Barva na vlasy Černá
Tahle retro krabička evokuje možná spíše obal s práškovým cukrem, ale nenechte se zmást, ve skutečnosti obsahuje nekompromisní černočernou hennu!
Česká značka Cosmetikabio, ověnčená certifikáty CPK BIO, VEGAN a Ecocert, přináší stoprocentně přírodní, intenzivní barvicí prášek na vlasy, který je obarví a zároveň vyživí. Výborné složení obsahuje kvalitní hennu (Lawsonia inermis) a další rostlinné výtažky, které pomáhají regenerovat vlas zevnitř a posílit jeho strukturu. Vlasy jsou po barvení hebké, silné a lesklé.
A jaká je cena téhle 100% veganské a české černé barvy? Něco málo přes 300 korun.
8. místo
Sinergy Zen Hair Color Přírodní barva na vlasy s keratinem
Představujeme další italskou značku vlasové kosmetiky. Produkty značky Sinergy Zen obsahují účinné látky z certifikovaného ekologického zemědělství, neobsahují SLES, SLS, parabeny, barviva, PEG ani syntetickou parfemaci. Nabízí velkou škálu odstínů přírodních barev od těch klasických po výrazné červené, fialové nebo modré. Z černých odstínů jsou to konkrétně: 1/0 Nero – Černá a 1/8 Nero Blu – Modro černá.
Barva je obohacena o hydrolyzovaný keratin extrahovaný z kukuřice, pšenice, rýže a ječmene, který vaše vlasy hydratuje, vyživuje a chrání.
Pozor – barva se musí smíchat s peroxidem Zen Oxidizing Cream, který ale není obsahem balíčku a musíte si jej na e-shopu navlas.cz dokoupit zvlášť.
A kolik stojí tuba se 100 ml této barvy? Cca 250 korun.
9. místo
Henna Plus Barva na vlasy krémová ČERNÁ 1
Další černá barva na vlasy od značky Henna Plus, která se hodí pro středně hnědé až černé vlasy. Barva obsahuje Biotin (vitamin H), který dodává vlasům pružnost a podporuje jejich růst, a také Oryzanol, což je přírodní UV ochrana získaná z rýže. Kromě těchto účinných látek se složení skládá z bezbarvé henny, která zajistí hebký, hedvábný lesk, vaše vlasy budou zářit zdravím a krásou.
Benefitem této barvy je, že neobsahuje Toluen, Recorcinol ani Naphtol – látky, které mohou být příčinou alergických reakcí.
A jaká je její cena? Za balení o objemu 100 ml zaplatíte okolo 250 korun.
10. místo
Biokap Barva na vlasy 1.0 Černá přírodní
Posledním produktem, který jsme zařadili do výběru šetrných barev na vlasy, je ten od značky BIOKAP. Tato barva na vlasy obsahuje 92 % přírodních složek, z toho například arganový olej v bio kvalitě nebo složku Tricorepair Complex, kterou tvoří rýžový protein. Barva neobsahuje žádnou parfemaci a rovněž je vhodná pro vegany. Nenajdete v ní žádné potenciálně nebezpečné látky, které bývají obsaženy v klasických barvách na vlasy (například amoniak, recourcen, parabeny, PPD).
Pokud hledáte barvu z převážně přírodních složek, která dokonale kryje šediny, tahle mohla být pro vás ta pravá. Součástí balení je barvicí krém, fixační činidlo a také ochranný krém na vlasy. K dostání je za cca 270 korun.
Závěrem
Věříme, že si z našeho výběru vybrali tu správnou barvu všichni, kteří hledali šetrnou alternativu k barvení vlasů běžnými chemickými barvami.
Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:
[1] Wikipedie (CZ): Barva na vlasy
[2] Wikipedie (CZ): Henna
[3] Healthline (ENG): Everything You Need to Know About Vegan Hair Dye
[4] Healthline (ENG): Is Henna Hair Dye a Bad Idea? Here’s What the Experts Have to Say
[5] PubMed Central (ENG): Hair cosmetics: dyes
[6] PubMed Central (ENG): Henna as a Hair Dye: A Current Fashion Trend with Ancient Roots