10 nejlepších kondicionérů – recenze a srovnání

Co je to kondicionér na vlasy a jak vybrat ten nejlepší? Jak, kdy a proč kondicionér užívat? S čím dokáže kondicionér pomoct?

TOP  1. místo

Olaplex N°5 Bond Maintenance

Orientační cena: 750 Kč

Posilující kondicionér obnovuje a hydratuje poškozené vlasy.

2. místo

Framesi Morphosis Sublimis Oil Conditioner

Orientační cena: 450 Kč

Hodí se pro normální a jemné vlasy, které potřebují získat hydrataci.

3. místo

Mádara
Grow

Orientační cena: 520 Kč

Pečuje o vlasy, dodává jim hydrataci a zdravý lesk.

Deset nejlepších kondicionérů

Co je to kondicionér?

Péče o vlasy je velmi důležitá. Myslete na to, že je to součást naší osobnosti, naší fyzické schránky. Zdravé a krásné vlasy dokáží přijímat nervové vzruchy z okolí a jsou tak silný nástroj intuice.

Kondicionér by měl být součástí základní výbavy vlasové péče a to spolu s šamponem a maskou. Tento přípravek by měl obsahovat látky, které vlasy zdravě hydratují a posilují v jednom tahu.

Říká se, že šampony mohou narušit svrchní šupinatou vrstvu vlasu. Proto je nutný kondicionér, který vlasy následně obalí a uhladí.

A co vlastně slovo „kondicionér“ znamená? Doslova je to „navrácení do řádného stavu“. Zkrátka a jistě, po použití kondicionéru se vlasy mnohem lépe rozčesávají. Pokud použijete jen šampon, může vám v ruce, potažmo na hřebenu, zůstat velké množství vlasů, což určitě nechcete.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Jaké jsou druhy kondicionérů?

Podle typu svých vlasů můžete vybrat vhodný kondicionér či šampon. Když si nevíte přesně rady s tím, jaké vlasy máte, zeptejte se své kadeřnice. Existují tedy přímo specifikované kondicionéry na suché, mastné či normální vlasy. Kromě toho můžete ještě vybírat z různých forem tohoto přípravku:

Základní kondicionéry umí pokrýt vlas jemňoučkým povlakem, zahladí je, dodají mu lesk a usnadní rozčesávání. Můžete je použít na všechny typy vlasů.

Používají se před stylingem vlasů a umí vytvořit ochrannou bariéru proti škodlivým účinkům tepla.

Můžete je používat jako klasický kondicionér, ale bez problémů i samotné na navlhčené vlasy, například do konečků. Vlasy intenzivně a do hloubky ošetří.

Pomáhají vlasům udržet přirozené množství vody tím, že ji doplňují tam, kde je to nutné. Tento typ kondicionéru se doporučuje používat u roztřepených, suchých či nepoddajných vlasů.

Pozor, stále se jedná o kondicionéry, i když se nesmývají. Velmi dobře se hodí pro jemné a zplihlé vlasy. Umí udržet vláčnost a zároveň snížit statickou elektřinu.

Jak se kondicionér používá?

Kondicionér se používá jako druhý v řadě, ihned po šamponu. Na vlasech se nechává malou chvilku cca minutu, i když účinky jsou takřka okamžité. Kvalitní kondicionér by měl být součástí vaší vlasové rutiny. Vlasy hezky hydratuje, zanechá je hebké, vláčné a usnadňuje rozčesávání. Jakmile kondicionér vetřete do umytých, mokrých vlasů, opláchněte ho a může následovat buď styling, popřípadě tepelná ochrana či jiná následná péče.

Možná jste o tom ještě neslyšeli, ale kondicionér chrání vlasy před poškozením ručníkem. A to není blud, je to fakt. Mechanické sušení vlasů ručníkem je může opravdu poškodit. Buďte tedy opatrní a vlasy jen jemně promačkejte, aby z nich vykapala přebytečná voda. Použití kondicionéru může toto riziko eliminovat. 

Nezapomínejte na to, že kondicionér je opravdu pro každého a to i tehdy, když máte krátké vlasy, je totiž naprosto základní přípravek pro udržení zdraví a kvality vlasů. 

Jak často si mýt vlasy?

Popravdě, je to velmi individuální. To je podobné jako s jídlem. Někdo jí každé dvě hodiny, jiný drží přerušovaný půst a další jí tři velké porce jídla za den. Co tělo, to unikát. A to samé platí i u vlasové péče.

Obecně ale existuje určitý interval, který vlasoví odoborníci považují za ideální a každý by ho měl dodržovat. Zjednodušeně je to pravidlo zlaté střední cesty – ani moc, ani příliš.

Mytí vlasů každý den je přesně ta silná intenzita, která vlasovému vláknu spíše škodí, než prospívá. Vlasy tím zbytečně připravujete o jejich přirozený kožní maz a tím dochází k vysoušení pokožky.

To by zase mohlo být málo. I když pro někoho je to takový kritický bod, kdy si jde vlas umýt. Sedmý den by měla být opravdu hranice. Při nedostatečném mytí vlasů se totiž tvoří velké množství mazu, tím vzniká zápach, tvoří se lupy a vlasy mohou začít padat.

To je takový hezký kompromis. Je to interval, který by měl vyhovovat většině lidí. Vlasy mohou dýchat, tvoří si přirozené množství mazu, ale zároveň se ho nestihne vytvořit přespříliš.

Jak se o vlasy starat a co podporuje jejich zdravý růst?

Poraďte se se svou kadeřnici, jaký přípravek se hodí právě pro váš typ vlasů. Je lepší si nechat poradit odborníkem, než zkoušet přípravky a zatěžovat vlasy. Při mytí vlasů dávkujte šampon střídmě. Měla by stačit velikost o rozměru hrášku. Vlasy myjte po směru růstu vlasů od kořínků po konečky, nejprve krouživými pohyby u pokožky až po jemné mytí vlasových délek. Po celou dobu se držte ve směru růstu, aby se vlasy nezacuchaly.

Potom, co umyjete vlasy šamponem a důkladně smyjete, určitě nevynechte kondicionér. Jeho výhody jsme si popsali výše. Další volbou může být maska. Odborníci tvrdí, že maska vyživuje vlasy do hloubky, ale vlasové vlákno neuzavře, proto ji používejte před kondicionérem, pokud není na obalu produktu uvedeno jinak.

Nenechávejte vlasy volně uschnout na vzduchu, protože by v nich mohla začít růst plíseň. Pokud máte třeba máslo času, vysušte je alespoň u kořínků a konce můžete nechat volně doschnout. Je důležité vlasovou pokožku dokonale vysušit, aby nedocházelo ke vzniku plísní.

Po umytí zabalte vlasy do ručníkového turbanu a nechte do něho vsáknout vodu. Potom ji ještě jemně vymačkejte. Fén držte dál od vlasové pokožky a plně postačí studený vzduch.

Vlasy češte vždy jemně, nervěte je. Mějte s nimi trpělivost. Hlavní zásadou je česat od konečků ke kořínkům, ne opačně, jak bývá často zvykem. Pokud je budete česat odshora, vzniklý „cuchanec“ stáhnete dolů a bude velký oříšek ho rozčesat.

Zkuste si vybírat hřebeny a kartáče z přírodních materiálů jako je dřevo nebo kančí štětiny.

Vitamíny, minerály a výživové složky hrají velkou roli v celé oblasti lidského těla a nejinak je tomu i u vlasů. Aby byly krásné a zdravé, je třeba mít dostatek těchto látek:

 • Zinek
 • Bílkoviny
 • Železo
 • Vitamin D
 • Vitamíny z řady B
 • Měď

Jak vybrat správný kondicionér?

Ideálně podle typu vlasů a poté podle jeho formy (sprej, krém a podobně). A když vám bude nějaký vyhovovat, používejte ho bez problému roky, protože vaše vlasy si na kondicionér „nezvyknou“. Pokud máte pocit, že váš kondicionér už nefunguje, je to ve skutečnosti nejspíš tím, že se změnil váš typ vlasů. Pokud toto nastane, poraďte se s kadeřnicí na jiné alternativě.

Nezanedbávejte ani prostudování složení vybraného produktu. Čím víc přírodních složek bude obsahovat, tím lépe.

Co škodí vlasům?

Vlas je naprosto regulérní část vašeho organismu. Živá část. Vlas žije svým životem a dokáže vám dát hezky najevo, pokud se mu něco nelíbí. Velký vliv na kvalitu vlasů může mít:

 • Nezdravá strava
 • Nemoc
 • Stres
 • Špatně zvolená vlasová kosmetika
 • Nešetrné zacházení s vlasy jako je odbarvování, příliš horký fén, žehlení, moc těsné gumičky a podobně.

Tip na domácí masku na vlasy

Budete potřebovat:

 • 1/2 sklenice kokosového mléka
 • 3 lžíce olivového oleje
 • 1 avokádo

Avokádo zbavte slupky a rozmačkejte. Přidejte k němu hezky promíchané kokosové mléko a olivový olej. Masku aplikujte od kořínků směrem ke konečkům a nechce působit cca 30 minut, poté důkladně opláchněte.

Budete potřebovat:

 • 1/2 avokáda
 • 2 lžičky tekutého medu
 • lžíci olivového oleje

Avokádo oloupejte a rozmačkejte. Přidejte k němu dvě lžičky tekutého medu a olivový olej. Nechte působit 15 minut a poté smyjte. Aplikujte na vlasy 1 – 2× týdně.

1. místo

Olaplex N°5 Bond Maintenance

Orientační cena: 750 Kč

Olaplex N°5 Bond Maintenance je posilující kondicionér pro hydrataci a lesk vlasů. Hodí se zejména pro poškozené vlasy, kterým navrací ztracenou vláhu, pružnost a krásný vzhled, ale můžete je použít na jakýkoliv typ vlasů. Výjimečné účinky tohoto kondicionéru má na svědomí zejména patentovaná látka „bis-aminopropyl diglykol dimaleát“, která vlasy hydratuje a obnovuje vlasové vlákno, aniž by ho zatížila.

Tento kondicionér si budou pochvalovat i majitelky křehkých a krepatých vlasů, protože přesně tomuhle „nešvaru“ produkt bojuje a navíc usnadňuje rozčesávání. Neobsahuje žádné sulfáty, lepek a je vhodný i pro vegany.

Uživatelé tento kondicionér hodnotí velmi kladně a dalším důkazem jeho kvalit je i to, že získal ocenění TOP produkt roku 2021 v kategorii Kondicionéry a balzámy na vlasy soutěže Produkt roku.

Doporučuje se nanést na vlasy po umytí šamponem ze stejné řady, nechat 3 minuty působit a poté spláchnout.

A jaká je jeho cena? Cca 750 korun za 250 ml.

2. místo

Framesi Morphosis Sublimis Oil Conditioner

Orientační cena: 450 Kč

Hydratační kondicionér od italské značky Framesi pochází z produktové řady Morphosis Sublimis Oil, která je určená pro vlasy, co potřebují získat vláhu, kterou ztratily. Produkt obsahuje luxusní arganový, baobabový, mučenkový a meruňkový olej, které vynikají báječnými hydratačními účinky.

Kondicionér tak zanechá vaše vlasy provoněné vůní ovoce a bílých květů, ale také lesklé, vyživené a snadno tvarovatelné. Obzvláště potěší majitelky jemných až normálních vlasů.

Jako u všech produktů značky, i složení tohoto kondicionéru je 100% veganské, bez syntetických barviv, parabenů, lepku, SLES a SLS. Šetrná je ale i jeho výroba, které využívá technologií, během kterých dochází k výrazné eliminaci plýtvání s energiemi i vodou.

250 ml tohoto kondicionéru vás vyjde na cca 450 korun, ale můžete si koupit i větší, litrové, balení za cca 940, se kterým značně ušetříte a déle vám vydrží.

3. místo

Mádara Grow

Orientační cena: 520 Kč

Lotyšská značka Mádara přichází s kondicionérem pro objem a růst vlasů se hodí pro všechny typy vlasů. Přípravek vlasy velmi dobře vyživuje a posiluje, navíc usnadňuje rozčesávání vlasů a zanechává je hladké a lesklé. 

Kondicionér obsahuje fosfolipidy,  extrakt z lišek, a výtažky z kopřivy, které zpevňují vlasové vlákno.

Jak tento kondicionér používat? Výrobce doporučuje vetřít ho do umytých a ručníkem vysušených vlasů. Nechte působit 3-5 minut a poté důkladně opláchněte.

Cena za 175 ml je cca 520 korun.

4. místo

Kondicionér Curapil

Orientační cena: 350 Kč

A nyní přichází kondicionér pro ty, kteří chtějí podpořit růst své hřívy. Vytvořila ho česká značky Curapil a zkombinovala v něm vážně úžasné účinné látky – které?

 • Kofein (prověřený pomocník pro růst vlasů, neboť prokrvuje pokožku a stimuluje vlasové kořínky)
 • Keratin (základní stavební kámen pokožky, nehtů i vlasů)
 • Arganový olej v BIO kvalitě (poskytuje úžasné hydratační účinky a vyživuje)
 • D-panthenol a výražek z aloe vera (hydratují a regenerují)
 • Látka z rostliny jicama (je bohatá na minerály pro lesk a hebkost vlasů)
 • Přírodní silice z máty, rozmarýnu, grapefruitu a eukalyptu (poskytují produktu nádhernou vůni)

Tenhle přírodní kondicionér se doporučuje používat společně se šamponem ze stejné řasy pro maximální efekt. Nanáší se na mokré, ale ručníkem jemně vysušené vlasy, nechá se několik minut působit a následně se spláchne vodou.

A kolik stojí? Balení o objemu 200 ml vás vyjde na cca 350 korun.

5. místo

Resibo Regenerační kondicionér

Orientační cena: 400 Kč

Hair Recharger – to je regenerační kondicionér od polské značky přírodní kosmetiky Resibo, který vypadá úžasně zvenku, ale úžasný je i díky tomu, co všechno ukrývá. Obsahuje totiž spoustu přírodních složek, které napomáhájí slabým, lámavým, vypadávajícím, roztřepeným, nepoddajným, suchým a matným vlasům „bez života“ znovu zářit jako diamant!

Činí tak díky makovému oleji, máslu illipe, kakaovému máslu, výtažku z meruňkových jader nebo proteinu ze zeleného hrášku.

Doporučuje se nanášet do  2/3 délky vašich vlasů (zejména pokud se vám mastí kořínky vlasů u hlavy), pročesat hřebenem a poté opláchnout vlažnou vodou.

Balení, které obsahuje 250 ml produktu, stojí cca 400 korun.

6. místo

Sinergy B.iO Volumizing Conditioner

Orientační cena: 350 Kč

Italská značka Sinergy Cosmetics vydává řadu Sinergy B.iO, která je ekologická a šetrná k naší planetě i nám samotným. Využívá látek z rostlin pěstovaných v ekologickém zemědělství a dbá na užívání rozložitelných obalových materiálů.

Tento kondicionér se hodí zejména pro jemné vlasy, které účinně posiluje a dodává jim objem. Využívá k tomu přírodní látky jako je voda z červeného pepře (stimuluje vlasovou pokožku), extrakty z papyru, guarany, ženšenu a bambusu (mají hydratační, posilující, vyživující účinky), výtažek z organické bavlny (díky obsahu vitamínu E, kyseliny linolové a omega 6 pečuje o vlasovou pokožku), 

kyselina linolová ze lněného oleje (napomáhá bojovat s vypadáváním vlasů) a esenciální oleje ze zázvoru a rozmarýnu (posilují a tonizují).

250 ml tohoto kondicionéru stojí cca 350 korun, ale k dispozici je i ekonomičtější litrové balení za cca 800 korun.

7. místo

Nobilis Tilia Výživný balzám

Orientační cena: 300 Kč

Balzám na vlasy od české značky Nobilis Tilia obsahuje hodně bioaktivních látek, které dodávají vlasům výživu, podporují jejich rozčesávání a zabraňují lámavosti. Dále je v něm obsažen jojobový olej, konopný olej, arganový olej vlasy dýňový olej a olej z kukuřičných klíčků, poté také myrhový extrakt s antibakteriálním a zklidňujícím působením. 

Jak aplikovat? Nanášejte na umyté vlhké vlasy, nechte pár minut působit a omyjte vodou.

200ml balení stojí cca 300 korun.

8. místo

Kvitok tuhý kondicionér

Orientační cena: 270 Kč

Tuhý kondicionér od slovenské značky Kvitok se hodí zejména pro mastné vlasy. Produkt ulehčuje rozčesávání, chrání vlasy před poškozením a zmírňuje třepení konečků.

Výrobek obsahuje emulgační vosk z kokosového oleje, murumuru máslo, brokolicový olej a esenciální oleje, které dodávají tuhému kondicionéru svěží jemnou vůni.

Jak se tuhý kondicionér používá? Naneste ho na umyté mokré vlasy a to do spodní části délky. stačí ho lehce promnout v dlaních a nanést. Nechte působit 3 – 5 minut a následně opláchněte.

1 kus stojí cca 270 korun.

9. místo

Lasaponaria kondicionér

Orientační cena: 220 Kč

Kondicionér s moringou a slunečnicí BIO od italské značky laSaponaria se hodí pro suché, lámavé nebo barvené vlasy. Kondicionér obsahuje rostlinné extrakty, které pochází z ekologického zemědělství. Vyživuje vlasy do hloubky, usnadňuje jejich rozčesávání, zabraňuje elektrizování a navíc nádherně voní. 

Obsahuje složky jako je šťáva z aloe vera, extrakty z lněného semínka, slunečnice, moringy a pomerančového květu a esenciální olej ylang ylang.

Jak použít? Kondicionér aplikujte na vlhké, šamponem umyté vlasy. Nechte několik minut působit, poté opláchněte.

150ml balení stojí cca 220 korun.

10. místo

Urtekram Nordic Berries

Orientační cena: 190 Kč

Kondicionér ve spreji od dánské značky Urtekram obsahuje vitamíny ze severských bobulí. Produkt pečuje hlavně o suché a poškozené vlasy. Usnadňuje jejich rozčesávání, dodává jim vláhu a pomáhá je chránit před cucháním.

V kondicionéru je výtažek z listů a Aloe vera, rostlinný glycerin, extrakty z kanadské brusinky, borůvky, rakytníku či šípkové růže a cukrové třtiny. Vlasy budou po aplikaci jemné, lesklé a lépe se rozčesávají.

A jak aplikovat? Kondicionér před použitím protřepejte a z větší vzdálenosti nastříkejte do suchých nebo mokrých vlasů. Kondicionér už neoplachujte.

Cena za 250 ml je cca 190 korun.

Závěr

Kondicionér by se měl stát běžnou součástí vlasové péče. Dokáže vlasy posílit, hydratovat a uzdravit.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kondicionér

[2] Healthline (ENG): How to Use Hair Conditioner

[3] Healthline (ENG): What’s the Proper Order to Use Shampoo and Conditioner While Bathing?

[4] PubMed Central (ENG): Shampoo and Conditioners: What a Dermatologist Should Know?

[5] PubMed Central (ENG): Hair Cosmetics: An Overview

4.6/5 (Počet hlasů: 8)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.