TOP 10: nejlepší kondicionéry – srovnání a recenze

Co je to kondicionér na vlasy a jak vybrat ten nejlepší? Jak, kdy a proč kondicionér užívat? S čím dokáže kondicionér pomoct?

TOP  1. místo

Mádara Grow kondicionér

Orientační cena: 520 Kč

Hydratačním kondicionér, pro podporu růstu a síly vlasů.

2. místo

Lasaponaria kondicionér

Orientační cena: 220 Kč

Přírodní kondicionér pro suché, lámavé a barvené vlasy.

3. místo

Urtekram Nordic Berries

Orientační cena: 190 Kč

Pečuje o vlasy, dodává jim hydrataci a zdravý lesk.

Deset nejlepších kondicionérů

Co je to kondicionér?

Péče o vlasy je velmi důležitá. Myslete na to, že je to součást naší osobnosti, naší fyzické schránky. Zdravé a krásné vlasy dokáží přijímat nervové vzruchy z okolí a jsou tak silný nástroj intuice.

Kondicionér by měl být součástí základní výbavy vlasové péče a to spolu s šamponem a maskou. Tento přípravek by měl obsahovat látky, které vlasy zdravě hydratují a posilují v jednom tahu.

Říká se, že šampony mohou narušit svrchní šupinatou vrstvu vlasu. Proto je nutný kondicionér, který vlasy následně obalí a uhladí.

A co vlastně slovo “kondicionér” znamená? Doslova je to “navrácení do řádného stavu”. Zkrátka a jistě, po použití kondicionéru se vlasy mnohem lépe rozčesávají. Pokud použijete jen šampon, může vám v ruce, potažmo na hřebenu, zůstat velké množství vlasů, což určitě nechcete.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Jaké jsou druhy kondicionérů?

Podle typu svých vlasů můžete vybrat i kondicionér či šampon. Když si nevíte přesně rady s tím, jaké vlasy máte, zeptejte se své kadeřnice. Existují tedy přímo specifikované kondicionéry na suché, mastné či normální vlasy. Kromě toho můžete ještě vybírat z různých forem tohoto přípravku:

Základní kondicionéry umí pokrýt vlas jemňoučkým povlakem, zahladí je, dodají mu lesk a usnadní rozčesávání. Můžete je použít na všechny typy vlasů.

Používají se před stylingem vlasů a umí vytvořit ochrannou bariéru proti škodlivým účinkům tepla.

Můžete je používat jako klasický kondicionér, ale bez problémů i samotné, na navlhčené vlasy, například do konečků. Vlasy intenzivně a do hloubky ošetří.

Pomáhají vlasům udržet přirozené množství vody tím, že ji doplňují tam, kde je to nutné. Tento typ kondicionéru se doporučuje používat u roztřepených, suchých či nepoddajných vlasů.

Pozor, stále se jedná o kondicionéry i když se nesmývají. Velmi dobře se hodí pro jemné a zplihlé vlasy. Umí udržet vláčnost a zároveň snížit statickou elektřinu.

Jak se kondicionér používá?

Kondicionér se dává jako druhý v řadě, ihned po šamponu. Na vlasech se nechává malou chvilku cca minutu, i když účinky jsou takřka okamžité. Kvalitní kondicionér by měl být součástí vlasové rutiny. Vlasy hezky hydratuje, zanechá je hebké, vláčné a usnadňuje rozčesávání. Jakmile kondicionér vetřete do umytých , mokrých vlasů, opláchněte ho a může následovat buď stylig, popřípadě tepelná ochrana či jiná následná péče.

Možná jste o tom ještě neslyšeli, ale kondicionér chrání vlasy před poškozením ručníkem. A to není blud, je to fakt. Mechanické sušení vlasů ručníkem je může opravdu poškodit. Buďte tedy opatrní a vlasy jen jemně promačkejte, aby z nich vykapala přebytečná voda. Použití kondicionéru může riziko eliminovat. 

Nezapomínejte na to, že kondicionér je opravdu pro každého a to i tehdy, když máte krátké vlasy, je totiž naprosto základní přípravek pro udržení zdraví a kvality vlasů. 

Jak často si mýt vlasy?

Popravdě, je to velmi individuální. To je podobné jako s jídlem. Někdo jí každé dvě hodiny, jiný drží přerušovaný půst a další jí tři velké porce jídla za den. Co tělo, to unikát. A to samé platí i u vlasové péče.

Obecně ale existuje taková interval, který pochází z úst vlasových odborníků a do něj by se měl každý cca vejít. Platí takové pravidlo zlaté střední cesty – ani moc, ani příliš.

Mytí vlasů každý den je přesně ta silná intenzita, která vlasovému vláknu spíše škodí, než prospívá. Vlasy tím zbytečně připravujete o jejich přirozený kožní maz a tím dochází k vysoušení pokožky.

To by mohlo být málo. I když pro někoho je to takový kritický bod, kdy si jde vlas umýt. Sedmý den by měla být opravdu hranice. Při nedostatečném mytí vlasů se totiž tvoří velké množství mazu, tím vzniká zápach, tvoří se lupy a mohou i padat.

To je takový hezký kompromis. Je to interval, který by měl vyhovovat většině lidí. Vlasy mohou dýchat, tvoří si přirozené množství mazu, ale zároveň se nestihnout umastit.

Jak se o vlasy starat a co podporuje jejich zdravý růst?

Poraďte se se svou kadeřnici, jaký přípravek se hodí právě pro váš typ vlasů. Je lepší si nechat ukázat směr odborníkem, než zkoušet přípravky a zatěžovat vlasy. Při mytí vlasů dávkujte šampon střídmě. Měla by stačit velikost o rozměru hrášku. Vlasy myjte po směru růstu vlasů od kořínků po konečky, nejprve krouživými pohyby u pokožky až po jemné mytí vlasových délek. Po celou dobu se držte ve směru růstu, aby se vlasy nezacuchaly.

Potom, co umyjete vlasy šamponem a důkladně smyjete, použijte určitě kondicionér. Jeho výhody jsme si popsali výše. Další volbou může být maska. Odborníci tvrdí, že maska vyživuje vlasy do hloubky, ale vlasové vlákno neuzavře, proto ji používejte před kondicionérem.

Nenechávejte vlasy volně uschnout na vzduchu, protože by v nich mohla začít vznikat plíseň. Pokud máte třeba máslo času, vysušte je alespoň u kořínků a konce můžete nechat volně doschnout. Je důležité vlasovou pokožku dokonale vysušit, aby nedocházelo ke vzniku plísní.

Po umytí zabalte vlasy do ručníkového turbanu a nechte do něho vsáknout vodu. Potom ji ještě jemně vymačkejte. Fén držte dál od vlasové pokožky a plně postačí studený vzduch.

Vlasy češte vždy jemně, nervěte je. Mějte s nimi trpělivost. Hlavní zásadou je  je česat od konečků ke kořínkům, ne opačně jak bývá zvykem. Pokud je budete česat odshora, možný “cuchanec” stáhnete dolů, kde je velký oříšek ho rozčesat.

Zkuste se zaměřit na přírodní materiály, jako je dřevo, nebo kančí štětiny.

Vitamíny, minerály a výživové složky hrají velkou roli v celé oblasti lidského těla a nejinak je tomu i u vlasů. Aby byly krásné a zdravé, je třeba mít dostatek těchto látek:

 • Zinek
 • Bílkoviny
 • Železo
 • Vitamin D
 • Vitamíny z řady B
 • Měď

Jak vybrat správný kondicionér?

Ideálně podle typu vlasů a poté podle formy v jaké se daný kondicionér nachází (sprej, “krém” a podobně). A když vám bude nějaký vyhovovat, používejte ho bez problému roky, protože vaše vlasy si na kondicionér „nezvyknou“. Pokud máte pocit, že váš kondicionér už nefunguje, je to ve skutečnosti nejspíš tím, že se změnil váš typ vlasů. Pokud toto nastane, poraďte se s kadeřnicí na jiné alternativě.

Nezanedbávejte ani prostudování složení vybraného produktu. Čím víc přírodních složek, tím lépe.

Co škodí vlasům?

Vlas je naprosto regulérní část organismu. Živá část. Vlas žije svým životem a dokáže vám dát hezky najevo, pokud se mu něco nelíbí.Velký vliv na jejich kvalitu může mít:

 • Nezdravá strava
 • Nemoc
 • Stres
 • Špatně zvolená vlasová kosmetika
 • Nešetrné zacházení s vlasy jako je odbarvování, horký fén, žehlení, gumičky a podobně.

Tip na domácí masku na vlasy

Budete potřebovat:

 • 1/2 sklenice kokosového mléka
 • 3 lžíce olivového oleje
 • 1 avokádo

Avokádo zbavte slupky a rozmačkejte. Přidejte k němu hezky promíchané kokosové mléko a olivový olej. Masku aplikujte od kořínků směrem ke konečkům a nechce působit cca 30 minut, poté důkladně opláchněte.

Budete potřebovat:

 • 1/2 avokáda
 • 2 lžičky tekutého medu
 • lžíci olivového oleje

Avokádo oloupejte a rozmačkejte. Přidejte k němu dvě lžičky tekutého medu a olivový olej. Nechte působit 15 minut a poté smyjte. Aplikujte na vlasy 1 – 2x týdně.

1. místo

Mádara Grow

Orientační cena: 520 Kč

Lotyšská značka Mádara přichází s kondicionérem pro objem a růst vlasů se hodí pro všechny typy vlasů. Přípravek vlasy velmi dobře vyživuje a posiluje, navíc usnadňuje rozčesávání vlasů a zanechává je hladké a lesklé. 

Kondicionér obsahuje fosfolipidy,  extrakt z lišek, a výtažky z kopřivy, které zpevňují vlasové vlákno.

Jak tento kondicionér používat? Výrobce doporučuje vetřít ho do umytých a ručníkem vysušených vlasů. Nechte působit 3-5 minut a poté důkladně opláchněte.

Cena za 175 ml je cca 520 korun.

2. místo

Lasaponaria kondicionér

Orientační cena: 220 Kč

Kondicionér s moringou a slunečnicí BIO od italské značky laSaponaria se hodí pro suché, lámavé nebo barvené vlasy. Kondicionér obsahuje rostlinné extrakty, které pochází z ekologického zemědělství. Vyživuje vlasy do hloubky, usnadňuje jejich rozčesávání, zabraňuje elektrizování a navíc nádherně voní. 

Obsahuje složky jako je šťáva z aloe vera, extrakty z lněného semínka, slunečnice, moringy a pomerančového květu a esenciální olej ylang ylang.

Jak použít? Kondicionér aplikujte na vlhké, šamponem umyté vlasy. Nechte několik minut působit, poté opláchněte.

150ml balení stojí cca 220 korun.

3. místo

Urtekram Nordic Berries

Orientační cena: 190 Kč

Kondicionér ve spreji od dánské značky Urtekram obsahuje vitamíny ze severských bobulí. Produkt pečuje hlavně o  suché a poškozené vlasy. Usnadňuje jejich rozčesávání, dodává jim vláhu a pomáhá je chránit před cucháním.

V kondicionéru je výtažek z listů a Aloe vera, rostlinný glycerin, extrakty z kanadské brusinky, borůvky, rakytníku či šípkové růže a cukrové třtiny. Vlasy budou po aplikaci jemné, lesklé a lépe se rozčesávají.

A jak aplikovat? Kondicionér před použitím protřepejte a z větší vzdálenosti nastříkejte do suchých nebo mokrých vlasů. Kondicionér už neoplachujte.

Cena za 250 ml je cca 190 korun.

4. místo

Nobilis Tilia Výživný Balzám

Orientační cena: 300 Kč

Balzám na vlasy od české značky Nobilis Tilia obsahuje hodně bioaktivních látek, které dodávají vlasům výživu, podporují jejich rozčesávání a zabraňují lámavosti. Dále je v něm obsažen jojobový olej, konopný olej, arganový olej vlasy dýňový olej a olej z kukuřičných klíčků, poté také myrhový extrakt s antibakteriálním a zklidňujícím působením. 

Jak aplikovat? Nanášejte na umyté vlhké vlasy, nechte pár minut působit a omyjte vodou.

200ml balení stojí cca 300 korun.

5. místo

Onlybio Maska Repair

Orientační cena: 200 Kč

Regenerační maska od polské značky OnlyBio dokáže vlasy znovu nastartovat a probudit k životu. Dokáže je hloubkově vyživit a obnovit. Obsahuje výtažek z aloe vera či ricinovým olej. A jako příjemný bonus je tuba z recyklovatelného bioplastu.

Maska garantuje 99 % čistě přírodních surovin a vlastní certifikací od EcoCert – Cosmos Natural. 

Cena za 200 ml je cca 200 korun.

6. místo

Lavera Basis Sensitive Bio

Orientační cena: 150 Kč

Jemný, 100% přírodní kondicionér od německé značky Lavera obsahuje BIO mandlové mléko, BIO avokádo, BIO quinou nebo například BIO aloe vera. Kondicionér se hodí zejména pro suché vlasy a citlivou pokožku hlavy.

A jak kondicionér použít? Umyjte si vlasy oblíbeným šamponem a potom Vmasírujte kondicionér do vlhkých vlasů. Použijte cca velikost vlašského ořechu a nechte 2-3 minuty působit. Nakonec vlasy důkladně opláchněte a vysušte.

Kondicionér stojí cca 150 korun.

7. místo

Faith In Nature proti lupům

Orientační cena: 190 Kč

Tento kondicionér se hodí pro každodenní použití a to hlavně pro vlasy se sklonem ke vzniku lupů. Působí antibakteriálně a zklidňuje pokožku hlavy. Obsahuje oleje z citrusů, zázvor a tee tree, oleje. 

Díky přírodním éterickým olejům má příjemnou svěží citrusovou vůni.

Jak kondicionér používat? Aplikujte na šamponem umyté vlasy a jemně vmasírujte. Nechte působit cca 5 minut a spláchněte.

Kondicionér stojí cca 190 korun.

8. místo

Sante hydratační kondicionér

Orientační cena: 160 Kč

Tento kondicionér obsahuje organickou šťávu z aloe vera a organický výtažek z manga či provitamin B5, který zajišťuje pevnost a pružnost vlasů. Kondicionér má příjemnou ovocnou vůni.

Jak aplikovat? Kondicionér naneste na umyté a vlhké vlasy, jemně a rovnoměrně vmasírujte, nechte působit 2 – 5 minut a opláchněte vlažnou vodou.

150ml balení vás bude stát cca 160 korun.

9. místo

Ovesný regenerační kondicionér

Orientační cena: 260 Kč

Kondicionér od švýcarské značky Weleda pro suché a poškozené vlasy obsahuje BIO jojobový olej, BIO kokosový olej, výtažky z BIO ovsa a bílého slézu. oproti tomu neobsahuje silikony, parabeny, parfemace ani konzervanty. Má certifikaci NATRUE, která zaručuje použití přírodních ingrediencí a postupů.

A jak používat? Jemně ho vmasírujte do vlhkých vlasů, nechte působit několik minut a opláchněte teplou vodou.

A kolik kondicionér stojí? 200 ml vás vyjde na cca 260 korun.

10. místo

Kvitok tuhý kondicionér

Orientační cena: 260 Kč

Tuhý kondicionér od slovenské značky Kvitok se hodí zejména pro mastné vlasy. produkt ulehčuje rozčesávání, chrání vlasy před poškozením a zmírňuje třepení konečků.

Výrobek obsahuje emulgační vosk z kokosového oleje, murumuru máslo, brokolicový olej j a esenciální oleje, které dodávají tuhému kondicionéru svěží jemnou vůni.

Jak se tuhý kondicionér používá? Naneste ho na umyté mokré vlasy a to do spodní části délky. stačí ho lehce promnout v dlaních a nanést. Nechte působit 3-5 minut a následně opláchněte.

1 kus stojí cca 260 korun.

Závěr

Kondicionér by se měl stát běžnou součástí vlasové péče. Dokáže vlasy posílit, hydratovat a uzdravit.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kondicionér

[2] Healthline (ENG): How to Use Hair Conditioner

[3] Healthline (ENG): What’s the Proper Order to Use Shampoo and Conditioner While Bathing?

[4] PubMed Central (ENG): Shampoo and Conditioners: What a Dermatologist Should Know?

[5] PubMed Central (ENG): Hair Cosmetics: An Overview

4.6/5 (Počet hlasů: 8)

Kam dál?