10 nejlepších přípravků na podporu růstu vousů – recenze

Jak se správně starat o vousy? Jak rychle rostou? Jaké jsou nejlepší přípravky na podporu a urychlení růstu vousů? Recenze a zkušenosti.

TOP  1. místo

MARK face and body Organic beard oil

Orientační cena: 600 Kč

Olej na vousy zjemní vlasovou strukturu, stimuluje růst a zanechá bradu a vousy chráněné, lesklé a sametově hladké.

2. místo

Kvitok olej
na bradu a vousy

Orientační cena: 340 Kč

Produkt s obsahem kvalitních rostlinných a esenciálních olejů dodává vousům lesk, stimuluje jejich růst a působí antibakteriálně.

3. místo

Saloos
ProVous elixír

Orientační cena: 230 Kč

Dodává vousům dokonalou hydrataci, lesk a chrání je před krepatěním. Pokožku v okolí vousů zklidňuje a vyživuje.

Deset nejlepších produktů na urychlení růstu vousů

Čím podpořit růst vousů?

Toužíte po krásných, zdravých a hustých vousech? Existuje několik tipů, které by vám k jejich vypěstování mohly pomoci:

Starat se o pleť není jen devizou žen. Pravidelná péče o pokožku by se měla stát i každodenní rutinou mužů. Ačkoliv se to možná nezdá, tak zdravá a hlavně dobře hydratovaná pleť je základ pro kvalitní růst vousů. Je dokázané, že muži mají dvakrát více mazových žláz než ženy a tím pádem mají i mastnější pleť. Proto je velmi důležité pleť pravidelně čistit, aby se nezanášely póry a neucpávaly mazové žlázy.

Jak na to?

 1. Každé ráno a večer si obličej důkladně opláchněte vlažnou vodou. Můžete použít i konjakovou houbičku, která díky přirozenému obsahu jódu pleť nenásilně čistí a nenarušuje ochranný film.
 2. Ob den umyjte vousy speciální čistícím gelem pro muže.
 3. Denně nanášejte hydratační krém.

Kromě sér na vlasy, která stimulují jejich růst, existují i obdobná, akorát na vousy. Účinek je velmi podobný – tyto přípravky mají zařídit stimulaci vlákna a tím podpořit jeho růst.

Séra by neměla obsahovat parabeny ani silikony, protože je nanášíte na obličej a pokožka je vstupní branou všech látek do těla. Vybírejte tedy ideálně séra, která jsou na přírodní bázi a tělo nezatěžují. 

A které látky růst vlasů podporují? Jedná se například o:

 • Ricinový olej.
 • Kofein.
 • Biotin.
 • Rozmarýnový olej a další.

Co to dermaroller vlastně je? Jedná se o takový speciální masážní váleček, který obsahuje mikrojehličky, které pleť stimulují a masírují. Nejprve byste měli obličej vyčistit a hydratovat, poté použít dermaroller a následně aplikovat sérum na růst. Díky použití dermarolleru se účinnost séra zvyšuje až 20x, protože více proniká do pokožky.

Do zdravého životního stylu řadíme dostatečný spánek, přiměřený aktivní pohyb a kvalitní stravu.

Je důležité vědět, že stejně jako vlasy, odráží vousy celkový stav organismu. Zařaďte do svého života pravidelný aktivní pohyb – zpočátku určitě postačí svižná chůze. Dodržujte spánkový biorytmus, spěte alespoň 7,5 hodiny denně. Co se jídla týče, jezte kvalitní suroviny, vynechte polotovary a fastfoody a dodržujte pitný režim.

Jak rychle rostou vousy?

Je dokázané, že v průměru vousy rostou cca 0,35 mm za den a cca 1,5 cm za měsíc. Berme v potaz, že obyčejně má muž v obličeji 5 – 25 tisíc vousů. V největší míře rostou vousy mezi 25 – 35 rokem.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Jak se o vousy starat?

Jak bylo již řečeno výše, základem je zdravá pleť. K péči můžete ještě přidat následující kroky: 

 • Peeling
 • Šampon
 • Kondicionér či balzám
 • Olej
 • Vosk

Jak si vypěstovat plnovous?

Pokud toužíte po husté a bohaté vousové kštici, pokuste se dodržovat předchozí doporučení. Když se vám to podaří, máte téměř vyhráno. Ano, téměř, protože i když vousy dorostou do požadované délky, měli byste se o ně starat.

Nezapomeňte, že trpělivost růže přináší a stejné je to i u pěstování plnovousu. Nic by se nemělo uspěchat. Jak tedy na krásný plnovous krok po kroku?

 1. Pokuste se neholit ihned při prvním náznaku svědění. To, že pokožka svědí, je zkrátka proces. Dává vám tím najevo, že se něco děje. Pokud vytrváte, bude tato nepříjemnost ustupovat. 
 2. Nechte vousy růst „jak se jim chce“. Čím méně počátečních zásahů, tím lépe. 
 3. Zařaďte do denního režimu i kvalitní doplňky stravy jako je například zinek nebo biotin. 
 4. Starejte se dobře o pokožku, viz body výše.
 5. Pravidelně docházejte do barber shopu, kde dají vousům tu nejlepší péči.
 6. Češte si vousy speciálním hřebínkem, který můžete zakoupit právě v barber shopu nebo ostatních specializovaných prodejnách pro vlasovou péči.
 7. Používejte oleje a balzámy či séra.

Jaké druhy vousů můžete udržovat?

Vousy mohou mít de facto jakýkoliv tvar a můžete tak trošku experimentovat. Pokud nevíte, jaký styl se přesně hodí k vašemu obličeji, určitě se nebojte obrátit na odborníky v barber shopu.

Důležitý faktor pro výběr stylu vousů je ale bezesporu tvar obličeje.

Jak zjistit tvar obličeje?

Buď si můžete opět nechat poradit odborníky, nebo využijte následující postup:

 • Změřte šířku čela od cípu jednoho obočí ke druhému.
 • Změřte vzdálenosti lícních kostí od jednoho vnějšího koutku oka ke druhému.
 • Změřte vzdálenost od středu brady po hranu čelisti. Tento rozměr vynásobte dvěma.
 • Změřte délku tváře od špičky brady po vlasovou linii.

Tvary obličeje

 1. Ovál – délka obličeje je větší než šířka lícních kostí a zároveň je čelo širší než čelist.
 2. Obdélník – u obdélníkového tvaru má délka tváře největší hodnotu ze všech.
 3. Trojúhelník – u trojúhelníkového typu je nejširší spodní čelist a nejužší čelo.
 4. Kruh – zde je nejdůležitější vzdálenost lícních kostí, která by měla být téměř totožná jako celková délka tváře. 
 5. Srdce – typická je úzká spodní čelist, od které se tvář postupně rozšiřuje.
 6. Čtverec – všechny naměřené hodnoty se téměř shodují.

Co sluší jakému typu obličeje?

Strniště je asi nejoblíbenější styl vousů. Podtrhuje jakousi nedbalou eleganci a sluší všem.

S plnovousem je ve výsledku asi nejméně starostí. A komu sluší? Mužům, kteří mají tvar obličeje – ovál, kruh a popřípadě trojúhelník.

Knírek a bradka jsou na udržování nejtěžší. A komu sednou? Nejlépe budou slušet obličejům ve tvaru – kruh, srdce, čtverec a ovál.

Na co si dát pozor, co se ve vousech „drží“?

Vousy se nacházejí na obličeji a jsou zkrátka první na ráně. Nesporná výhoda je, že vousy dokáží chránit pokožku, ale bohužel jsou i takový magnet na veškeré nečistoty okolo. Jedná se například o:

 • Kouření.
 • Smog.
 • Jídlo a podobně.

1. místo

MARK face and body Organic beard oil

Orientační cena: 600 Kč

Olej na vousy od slovenské značky Mark Face je bohatý na ricinový olej, omega-9 mastné kyseliny a vitamin E, které podporují jejich růst a zároveň o ně dokonale pečují. Vousy jsou po tomto olejíčku chráněné, přirozeně lesklé a hladké. Pokud budete tento olej používat opravdu pravidelně, měli byste docílit rychlejšího růstu vousů a většího objemu. Kromě zmíněných složek je v oleji i extrakt z opuncie, esenciální olej bergamot, patchouli či kafr.

Jak tento produkt použít?Jednoduše ho zahřejte v čistých dlaních (jen pár kapek) a důkladně vmasírujte do vousů.

Na kolik korun vás tento olej vyjde? Cca 600 korun.

2. místo

Kvitok olej na bradu a vousy

Orientační cena: 340 Kč

Ošetřující olejíček na bradu a vousy od slovenské přírodní značky Kvitok obsahuje vysoké množství kvalitních esenciálních a rostlinných olejů, díky kterým rostou vousy rychleji a budou mít vyšší kvalitu. Produkt dodá vousům lesk, stimuluje jejich růst a působí antibakteriálně. Díky balení v tmavém skle nepodléhá olej jakémukoliv znehodnocení.

Tento olej důkladně ošetruje pokožku pod vousy a má antibakteriální vlastnosti. A co produkt obsahuje? Arganový, lískový, jojobový či ricinový olej, jejichž kombinace podporuje růst folikul a zároveň vousy vyživuje. 

Jak olej používat? Několik kapek vetřete do čistých dlaní a aplikujte jak do pokožky, tak do vousů.

Cena je cca 340 korun.

3. místo

Saloos ProVous elixír

Orientační cena: 230 Kč

Značka Saloos přináší olej ProVous na stimulaci růstu vousů. Tento produkt obsahuje patentovanou látku HAIR Oleobooster®, která pomáhá chránit vousy před ztrátou barvy a lesku. Vousy i hydratuje a zvyšuje jejich kvalitu. Olej se skvěle hodí i na pokožku, kterou zjemňuje a pečuje o ní.

A jak olej používat? Malé množství elixíru naneste do celé délky vousů a kamkoliv na obličej. Doporučuje se používat jedenkrát denně.

Tento olej vás bude stát cca 230 korun.

4. místo

Redecker kartáč na vousy a knír

Orientační cena: 300 Kč

Kartáč na vousy od německé značky Redecker je ideální na zkrocení vousů. Díky kartáči stimulujete folikuly a zároveň je prokrvujete. Díky tomu podporujete i jejich růst. Kartáček je ručně vyráběný z hruškového dřeva a kančích štětin. Vousy nejen učeše, ale také je zbaví vypadlých chloupků a odumřelé pokožky. Má tři řady kančích štětin, které jsou velmi pevné a odolné. Velké plus je, že štětiny při styku s pokožkou podporují přirozenou produkci mazu a chrání vousy před vysušením.

A jaká je cena? 300 korun.

5. místo

Zahir Cosmetics sérum pro pěstěné vousy

Orientační cena: 330 Kč

Sérum pro pěstěné vousy od české značky Zahir Cosmetics obsahuje několik cenných rostlinných olejů, jako je například arganový nebo ricinový, které stimulují růst vousů. Díky obsahu ylang-ylang má sérum velmi příjemnou nasládlou vůni.

Dále v tomto produktu najdete například meruňkový, jojobový či olivový olej, které jak vousy, tak i pokožku skvěle vyživují a regenerují. Sérum navíc podporuje hebkost a lesk vousů a zanechá je poddajné a plnější.

Jak sérum používat? Přiměřené množství séra vmasírujte večer do vousů, nechte přes noc působit a ráno smyjte vodou.

A jaká je cena? Cca 330 korun.

6. místo

Cannor olej na vlasy a vousy

Orientační cena: 630 Kč

Tento výživný a zklidňující elixír od české značky CANNOR příjemně regeneruje vousy a podporuje jejich přirozený růst. Díky účinné kombinaci rostlinných olejů zajistí maximální výživu, hydrataci a hebkost. Produkt reguluje mastnotu a zabraňuje předčasnému vypadávání vousů.

Obsahuje konopný olej, který efektivně zvyšuje objem a pružnost „vlasového“ vlákna a zvyšuje i jeho kvalitu. Mimo konopného obsahuje i arganový, avokádový, makadamiový, kokosový a jojobový olej.

Jak produkt používat? Kapátkem naneste do dlaně 10 – 12 kapek a rozetřete je po celé délce navlhčených vousů, včetně pokožky. Promasírujte a nechte působit cca 20 minut, aby se otevřely póry, a poté vymyjte běžným způsobem. 

Cena tohoto produktu je cca 630 korun.

7. místo

Tangle Teezer Compact Styler

Orientační cena: 380 Kč

Tento hřeben na vousy, ale i vlasy Compact Styler od značky Tangle Teezer se skvěle hodí na pročesávání plnovousu a to nejen kvůli estetice, ale také proto, že stimuluje vlákna vousu a tím i jeho růst.

Tento hřebínek obsahuje v balení i odnímatelnou ochranu štětin. Má zajímavý design, který spojuje zlatou a růžovou barvu. Je decentní a praktický.

A jaká je cena tohoto hřebenu? Cca 380 korun.

8. místo

Natural Beard Booster

Orientační cena: 550 Kč

Tento přípravek na růst vousů obsahuje látky jako je keratin, guarana či biotin, které cíleně vedou k podpoře růstu vlákna vousů. Kromě stimulace růstu tento výrobek stávající vousy posílí, hydratuje a dodá jim plnější vzhled.

Hodí se jak na denní, tak i na nárazové použití. A jak na to? Přípravek používejte ideálně ráno a večer po sprše, kdy jsou póry rozšířené, pokožka bez nečistot a Booster se tak lépe vstřebá. Malé množství produktu vmasírujte vo kůže i vousů a nechte působit cca 5 minut. Poté smyjte.

Booster vás vyjde na cca 550 korun.

9. místo

Vousaty olej na vousy

Orientační cena: 400 Kč

Prémiový BIO olej na vousy od české značky je k dostání v praktickém balení s pumpičkou, díky které nadávkujete přesné množství tohoto produktu. Obsahuje 11 nosných a 7 esenciálních olejů s certifikací COSMOS-EKOCERT.

Olej můžete používat jak na vousy, tak i na čistou pokožku, kterou vyživuje a zároveň hydratuje.

Vousatý olej vás vyjde na něco málo přes 400 korun.

10. místo

Organická apotéka olej na konečky vlasů

Orientační cena: 220 Kč

Havlíkova apotéka je česká značka s tradicí. Tento olej z jejich dílny obsahuje aktivní látku INCA INCHI®, arganový a makadamiový olej, extrakt z rakytníku a propolisu. Olejíček ačkoliv je primárně určený na vlasy, je vhodný i na vousy a jejich pěstování. Má silný regenerační účinek. Poskytuje ochranu vousům proti působení volných radikálů a poškození.

Jak používat? Hodí se na každodenní péči a neoplachuje se.

A cena? Cca 220 korun.

Závěr

Krásné, zdravé a pěstěné vousy mohou být věda. Věnujte jim péči a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vousy

[2] Healthline (ENG): What You Can Try to Grow a Beard Without Supplements or Medicine

[3] Healthline (ENG): How to Grow a Beard Faster

[4] PubMed Central (ENG): Peppermint Oil Promotes Hair Growth without Toxic Signs

[5] PubMed Central (ENG): Beards, baldness, and sweat secretion

4.4/5 (Počet hlasů: 17)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?