10 nejlepších přípravků na podporu růstu vousů – recenze

Jak se správně starat o vousy? Jak rychle rostou? Jaké jsou nejlepší přípravky na podporu a urychlení růstu vousů? Recenze a zkušenosti.

TOP  1. místo

Sada pro růst vousů Roller & Doping

Orientační cena: 2150 Kč

Populární sada od české značky Angry Beards obsahuje účinné sérum pro růst vousů a Beard Roller pro masáž pleti pod vousy.

2. místo

Kralux sérum na růst vlasů a vousů

Orientační cena: 570 – 650 Kč

České sérum obsahuje aktivní látky, které zastavují proces šedivění, obnovují pigment ve vlasech a zvyšují hustotu vlasů a vousů.

3. místo

Kvitok olej
na bradu a vousy

Orientační cena: 300 Kč

Produkt s obsahem kvalitních rostlinných a esenciálních olejů dodává vousům lesk, stimuluje jejich růst a působí antibakteriálně.

Deset nejlepších produktů na urychlení růstu vousů

Čím podpořit růst vousů?

Toužíte po krásných, zdravých a hustých vousech? Existuje několik tipů, které by vám k jejich vypěstování mohly pomoci:

Péče o pleť není jen pro ženy. Pravidelná péče o pokožku by se měla stát i každodenní rutinou mužů. Ačkoliv se to možná nezdá, tak zdravá a hlavně dobře hydratovaná pleť je základ pro kvalitní růst vousů. Je dokázané, že muži mají dvakrát více mazových žláz než ženy a tím pádem i mastnější pleť. Proto je velmi důležité pleť pravidelně čistit, aby se nezanášely póry a neucpávaly mazové žlázy.

Jak na to?

 1. Každé ráno a večer si obličej důkladně opláchněte vlažnou vodou. Můžete použít i konjakovou houbičku, která díky přirozenému obsahu jódu pleť nenásilně čistí a nenarušuje ochranný film.
 2. Ob den umyjte vousy speciální čistícím gelem pro muže.
 3. Denně nanášejte hydratační krém.

Kromě sér na vlasy, která stimulují jejich růst, existují i obdobná, akorát na vousy. Účinek je velmi podobný – tyto přípravky mají zařídit stimulaci vlákna a tím podpořit jeho růst.

Séra by neměla obsahovat parabeny ani silikony, protože je nanášíte na obličej a pokožka je vstupní branou všech látek do těla. Vybírejte tedy ideálně séra, která jsou na přírodní bázi a tělo nezatěžují. 

A které látky růst vlasů podporují? Jedná se například o:

 • Ricinový olej.
 • Kofein.
 • Biotin.
 • Rozmarýnový olej a další.

Co to dermaroller vlastně je? Jedná se o takový speciální masážní váleček, který obsahuje mikrojehličky, které pleť stimulují a masírují. Nejprve byste měli obličej vyčistit a hydratovat, poté použít dermaroller a následně aplikovat sérum na růst. Díky použití dermarolleru se účinnost séra zvyšuje až 20×, protože více proniká do pokožky.

Do zdravého životního stylu řadíme dostatečný spánek, přiměřený aktivní pohyb a kvalitní stravu.

Je důležité vědět, že stejně jako vlasy, odráží vousy celkový stav organismu. Zařaďte do svého života pravidelný aktivní pohyb – zpočátku určitě postačí svižná chůze. Dodržujte spánkový biorytmus, spěte alespoň 7,5 hodiny denně. Co se jídla týče, jezte kvalitní suroviny, vynechte polotovary a fastfoody a dodržujte pitný režim.

Jak rychle rostou vousy?

Je dokázané, že v průměru vousy rostou cca 0,35 mm za den a cca 1,5 cm za měsíc. Berme v potaz, že obyčejně má muž v obličeji 5 – 25 tisíc vousů. V největší míře rostou mužům vousy v období mezi 25. a 35. rokem.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Jak se o vousy starat?

Jak bylo již řečeno výše, základem je zdravá pleť. K péči můžete ještě přidat následující kroky: 

 • peeling,
 • šampon,
 • kondicionér či balzám,
 • olej,
 • vosk.

Jak si vypěstovat plnovous?

Pokud toužíte po husté a bohaté vousové kštici, pokuste se dodržovat předchozí doporučení. Když se vám to podaří, máte téměř vyhráno. Ano, téměř, protože i když vousy dorostou do požadované délky, měli byste se o ně starat.

Nezapomeňte, že trpělivost růže přináší a stejné je to i u pěstování plnovousu. Nic by se nemělo uspěchat. Jak tedy na krásný plnovous krok po kroku?

 1. Pokuste se neholit ihned při prvním náznaku svědění. To, že pokožka svědí, je zkrátka proces. Dává vám tím najevo, že se něco děje. Pokud vytrváte, bude tato nepříjemnost ustupovat. 
 2. Nechte vousy růst „jak se jim chce“. Čím méně počátečních zásahů, tím lépe. 
 3. Zařaďte do denního režimu i kvalitní doplňky stravy jako je například zinek nebo biotin. 
 4. Starejte se dobře o pokožku, viz body výše.
 5. Pravidelně docházejte do barber shopu, kde dají vousům tu nejlepší péči.
 6. Češte si vousy speciálním hřebínkem, který můžete zakoupit právě v barber shopu nebo ostatních specializovaných prodejnách pro vlasovou péči.
 7. Používejte oleje, balzámy či séra podporující růst vousů.

Jaké druhy vousů můžete udržovat?

Vousy mohou mít de facto jakýkoliv tvar a klidně s nimi můžete experimentovat a různě je obměnovat. Pokud nevíte, jaký styl se přesně hodí k vašemu obličeji, určitě se nebojte obrátit na odborníky v barber shopu.

Důležitý faktor pro výběr stylu vousů je ale bezesporu tvar obličeje.

Jak zjistit tvar obličeje?

Buď si můžete opět nechat poradit odborníky, nebo využijte následující postup:

 • Změřte šířku čela od konce jednoho obočí ke druhému.
 • Změřte vzdálenosti lícních kostí od jednoho vnějšího koutku oka ke druhému.
 • Změřte vzdálenost od středu brady po hranu čelisti. Tento rozměr vynásobte dvěma.
 • Změřte délku tváře od špičky brady po vlasovou linii.

Tvary obličeje

 1. Ovál – délka obličeje je větší než šířka lícních kostí a zároveň je čelo širší než čelist.
 2. Obdélník – u obdélníkového tvaru má délka tváře největší hodnotu ze všech.
 3. Trojúhelník – u trojúhelníkového typu je nejširší spodní čelist a nejužší čelo.
 4. Kruh – zde je nejdůležitější vzdálenost lícních kostí, která by měla být téměř totožná jako celková délka tváře. 
 5. Srdce – typická je úzká spodní čelist, od které se tvář postupně rozšiřuje.
 6. Čtverec – všechny naměřené hodnoty se téměř shodují.

Co sluší jakému typu obličeje?

Strniště je asi nejoblíbenější styl vousů. Podtrhuje jakousi nedbalou eleganci a sluší všem.

S plnovousem je ve výsledku asi nejméně starostí. A komu sluší? Mužům, kteří mají obličej ve tvaru oválu, kruhu i trojúhelníku.

Knírek a bradka jsou na udržování nejtěžší. A komu sednou? Nejlépe budou slušet obličejům ve tvaru kruhu, srdce, čtverce a oválu.

Na co si dát pozor, co se ve vousech „drží“?

Vousy se nacházejí na obličeji a jsou zkrátka první na ráně. Nespornou výhodou je, že vousy dokáží chránit pokožku, ale bohužel jsou i takový magnet na veškeré nečistoty okolo, které mohou pocházet například z:

 • kouření,
 • smogu,
 • jídla a podobně.

1. místo

Sada pro růst vousů Roller & Doping

Česká značka Angry Beards nabízí tento skvělý set pro růst vousů, který obsahuje dva produkty v luxusním černobílém balení, což z něj dělá i skvělý tip na dárek.

První produktem je Beard Doping – přípravek na růst vousů na bázi přírodních olejů ( mandlový, konopný a z pšeničných klíčků), vitamínu A, minerálů, glycerinu a diaminopyrimidine oxidu, které napomáhají růstu zdravějších a silnějších vousů. Výrobce upozorňuje, že produkt může někoho lehce pálit, což je v tomhle případě zcela normální a produkt kvůli tomu nemusíte přestat používat. Beard Doping můžete zakoupit i zvlášť za cca 450 korun (10ml balení) nebo cca 1 100 korun (100ml balení).

Druhou šikovnou věcičkou v této sadě je masážní váleček na vousy s názvem Beard Roller, který obsahuje 540 titanových hrotů, kterými je potřeba masírovat oblast s vousy. Tím dojde k prokrvení kůže, což také přispívá k lepšímu růstu vousů. Součástí je i Tool Cleaner, tedy čisticí prostředek na Roller. Samostatný Beard Roller pořídíte za cca 1000 korun.

A pokud byste tuhle sadu, která vás vyjde na cca 2 150 korun, chtěli doplnit extra péčí pro růst vousů, značka nabízí i vitamíny pro růst vousů. Jmenují se Beardroids a balení se 60 kapslemi stojí cca 550 korun. Najdete v nich aminokyseliny L-Methionine a L-Cystine, biotin, kyselinu pantothenovou, MSM a zinek, které přispívají ke zdravému růstu i kvalitě vousů.

2. místo

Kralux sérum na růst vlasů a vousů

Orientační cena: 570 – 650 Kč

Kralux je český produkt s patentovanými aktivním látkami, které obnovují přírozenou barvu a podporují kvalitu a růst vousů i vlasů. Jedná se o sérum, které můžete používat na vousy, vlasy nebo na obojí najednou. Záleží na vašich požadavcích.

Co se týče působení na vousy, Kralux obsahuje aktivní látku Capixyl, která podle studií přispívá ke zvýšení kvality vlasového porostu. Další aktivní látku je Greyverse, u které bylo zaznamenána stimulace procesu pigmentace vousů i vlasů.

Výrobce slibuje, že při pravidelné aplikace séra jedenkrát denně se první viditelné výsledky mohou dostavit po čtyřech až šesti týdnech, ale pro maximální účinek se doporučuje produkt používat minimálně 3 měsíce.

Používá se ideálně večer po koupání, kdy pár kapek séra vmasírujete prste do vlasů či vousů, aby mohlo působit přes noc. Minimální doba působení je 1 hodina.

Jedno balení se dvěma 15ml lahvičkami stojí cca 650 korun. Pokud si však objednáte měsíční předplatné Kraluxu, cena za balení se sníží na cca 570 korun.

3. místo

Kvitok ošetřující olej na bradu a vousy Plnovous

Orientační cena: 300 Kč

Ošetřující olejíček na bradu a vousy od slovenské přírodní značky Kvitok obsahuje vysoké množství kvalitních esenciálních a rostlinných olejů, díky kterým rostou vousy rychleji a budou mít vyšší kvalitu. Produkt dodá vousům lesk, stimuluje jejich růst a působí antibakteriálně. Díky balení v tmavém skle nepodléhá olej jakémukoliv znehodnocení.

Tento olej důkladně ošetruje pokožku pod vousy a má antibakteriální vlastnosti. A co produkt obsahuje? Arganový, lískový, jojobový či ricinový olej, jejichž kombinace podporuje růst folikul a zároveň vousy vyživuje. 

Jak olej používat? Několik kapek vetřete do čistých dlaní a aplikujte jak do pokožky, tak do vousů.

Cena je cca 300 korun.

4. místo

Proraso Old Style Brush Kartáč na vousy

Orientační cena: 300 Kč

Kartáč na vousy od italské značky Proraso je ideální na zkrocení vousů i učesání kníru. Díky kartáči stimulujete folikuly a zároveň je prokrvujete, takže podporujete i jejich růst. Kartáček s dřevěnou rukojetí, která dobře padne do dlaně, obsahuje směs kančích a nylonových štětin. Vousy nejen učeše, ale také je zbaví vypadlých chloupků a odumřelé pokožky. Velké plus je, že štětiny při styku s pokožkou podporují přirozenou produkci mazu a chrání tak vousy před vysušením. Kartáč má rozměry 8 × 4 cm, takže je trošku menší než klasické kartáče.

Jeho cena se pohybuje okolo 300 korun.

5. místo

Zahir Cosmetics sérum pro pěstěné vousy

Orientační cena: 330 Kč

Sérum pro pěstěné vousy od české značky Zahir Cosmetics obsahuje několik cenných rostlinných olejů, jako je například arganový nebo ricinový, které stimulují růst vousů. Díky obsahu ylang-ylang má sérum velmi příjemnou nasládlou vůni.

Dále v tomto produktu najdete například meruňkový, jojobový či olivový olej, které jak vousy, tak i pokožku skvěle vyživují a regenerují. Sérum navíc podporuje hebkost a lesk vousů a zanechá je poddajné a plnější.

Jak sérum používat? Přiměřené množství séra vmasírujte večer do vousů, nechte přes noc působit a ráno smyjte vodou.

A jaká je cena? Cca 330 korun.

6. místo

Cannor olej na vlasy a vousy

Orientační cena: 630 Kč

Tento výživný a zklidňující elixír od české značky CANNOR příjemně regeneruje vousy a podporuje jejich přirozený růst. Díky účinné kombinaci rostlinných olejů zajistí maximální výživu, hydrataci a hebkost. Produkt reguluje mastnotu a zabraňuje předčasnému vypadávání vousů.

Obsahuje konopný olej, který efektivně zvyšuje objem a pružnost „vlasového“ vlákna, ale i jeho kvalitu. Kromě konopného obsahuje i arganový, avokádový, makadamiový, kokosový a jojobový olej.

Jak produkt používat? Kapátkem naneste do dlaně 10 – 12 kapek a rozetřete je po celé délce navlhčených vousů, včetně pokožky. Promasírujte a nechte působit cca 20 minut, aby se otevřely póry, a poté vymyjte běžným způsobem. 

Cena tohoto produktu je cca 630 korun.

7. místo

Dessata Mini Barber Profesionální kartáč na vlasy a vousy

Orientační cena: 200 Kč

Tento hřeben na vousy s příznačným názvem Mini Barber se hodí i na vlasy a jedná se o miniaturu klasického hřebenu Dessata Original od značky Dessata. Je menší o 30 %, díky čemuž ho můžete nosit stále s sebou. Balení obsahuje i odnímatelnou ochranu štětin. Hřeben má zajímavý design s motivem knírku a žluto-černou barevnost. Je praktický a díky své velikosti se hodí i pro děti.

Je skvělý na pročesávání plnovousu a knírku a to nejen kvůli jeho vzhledu, ale také proto, že stimuluje vlákna vousů a tím i jejich růst. Zároveň s ním učešete jakýkoliv typ vlasů a hodí se pro rozčesávání za sucha i za mokra.

A jaká je cena tohoto hřebenu? Necelých 200 korun.

8. místo

MARK face and body Organic beard oil

Orientační cena: 600 Kč

Olej na vousy od slovenské značky Mark Face je bohatý na ricinový olej, omega-9 mastné kyseliny a vitamin E, které podporují jejich růst a zároveň o ně dokonale pečují. Vousy jsou po tomto olejíčku chráněné, přirozeně lesklé a hladké. Pokud budete tento olej používat opravdu pravidelně, měli byste docílit rychlejšího růstu vousů a většího objemu. Kromě zmíněných složek je v oleji i extrakt z opuncie, esenciální olej bergamot, patchouli či kafr.

Jak tento produkt použít?Jednoduše ho zahřejte v čistých dlaních (jen pár kapek) a důkladně vmasírujte do vousů.

Na kolik korun vás tento olej vyjde? Cca 600 korun.

9. místo

Alteya Ricínový olej 100% Bio

Orientační cena: 500 Kč

Jak už jsme psali výše, ricinový olej může významně pomoci pro posílení a podporu růstu vousů. Obsahuje kyselinu ricinoleovou, vitamín E a esenciální mastné kyseliny, které posilují produkci kolagenu, který má „na svědomí“ silné, lesklé a pružné vousy.

Tento ricinový olej od značky Alteya Organics je 100% bio olej lisovaný za studena, takže si zachovává veškeré obsažené účinné látky v maximální kvalitě.

Pokud chcete podpořit růst vašich vousů, pár kapek oleje zahřejte v dlaních a poté vmasírujte do pokožky pod vousy. Následně naneste několik kapek i na vousy a nechte působit 1 – 2 hodiny. Poté si vousy umyjte šamponem na vousy, ideálně použijte i kondicionér na vousy.

Kolik stojí 100 ml tohoto oleje? Něco málo přes 500 korun.

10. místo

American Crew Ošetřující sérum na vousy

Orientační cena: 230 Kč

Toto špičkové olejové sérum od značky American Crew vaše vousy vyživí, opečuje a podpoří jejich růst. Obsahuje blahodárný arganový olej a také vysoce hydratační šáchorový olej, který se lisuje z hlízy šáchoru jedlého, což je bylina podobná trávě, která se využívá v ájurvédském léčitelství i při pečení zákusků, protože chutná po mandlích.

Kvalitní sérum zabraňuje kroucení, poletování i krepatění vousů, uhlazuje je a přispívá ke zdravému růstu. Produkt stačí promnout v dlaních a následně vetřít do vousů.

Lahvička s 50 ml séra stojí cca 230 korun.

Závěr

Krásné, zdravé a pěstěné vousy mohou být věda. Když jim však věnujete potřebnou péči, skvělé výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vousy

[2] Healthline (ENG): What You Can Try to Grow a Beard Without Supplements or Medicine

[3] Healthline (ENG): How to Grow a Beard Faster

[4] PubMed Central (ENG): Peppermint Oil Promotes Hair Growth without Toxic Signs

[5] PubMed Central (ENG): Beards, baldness, and sweat secretion

4.4/5 (Počet hlasů: 17)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?