11 nejlepších přípravků na podporu růstu vousů – recenze

Shrnutí: Rádi byste podpořili růst vašich vousů a být tak zas o krůček dál k plnovousu? Vyzkoušejte některý z produktů na podporu růstu vousů, které jsem pro vás v tomto článku srovnala:

Dále se v článku dozvíte:

Jak se správně starat o vousy? Čím podpořit jejich růst? Jaké druhy vousů si můžete pěstovat?

TOP  1. místo

Kralux sérum na růst vlasů a vousů

Orientační cena: 570 – 650 Kč
Proč 1. místo?

Protože jde o české sérum, které obsahuje aktivní látky, co zastavují proces šedivění, obnovují pigment ve vousech (a vlasech) a zvyšují růst a tedy hustotu vousů (i vlasů).

2. místo

Kvitok olej
na bradu a vousy

Orientační cena: 330 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož jde o produkt s obsahem kvalitních rostlinných a esenciálních olejů, který dodává vousům lesk, stimuluje jejich růst a působí antibakteriálně.

3. místo

Inlight Bio vyživující olej na vlasy, vousy a strniště

Orientační cena: 1300 Kč
Proč 3. místo?

Protože je to vyvážená směs olejů pro péči o všechny druhy vlasového porostu, která podporuje růst a zdravý vzhled vlasů i vousů a zároveň pečuje o pleť. 

Jedenáct nejlepších produktů na urychlení růstu vousů

Čím podpořit růst vousů?

Toužíte po krásných, zdravých a hustých vousech? Existuje několik tipů, které by vám k jejich vypěstování mohly pomoci:

Péče o pleť není jen pro ženy. Pravidelná péče o pokožku by se měla stát i každodenní rutinou mužů. Ačkoliv se to možná nezdá, tak zdravá a hlavně dobře hydratovaná pleť je základ pro kvalitní růst vousů. Je dokázané, že muži mají dvakrát více mazových žláz než ženy a tím pádem i mastnější pleť. Proto je velmi důležité pleť pravidelně čistit, aby se nezanášely póry a neucpávaly mazové žlázy.

Jak na to?

 1. Každé ráno a večer si obličej důkladně opláchněte vlažnou vodou. Můžete použít i konjakovou houbičku, která díky přirozenému obsahu jódu pleť nenásilně čistí a nenarušuje ochranný film.
 2. Ob den umyjte vousy speciální čistícím gelem pro muže.
 3. Denně nanášejte hydratační krém.

Kromě sér na vlasy, která stimulují jejich růst, existují i obdobná, akorát na vousy. Účinek je velmi podobný – tyto přípravky mají zařídit stimulaci vlákna a tím podpořit jeho růst.

Séra by neměla obsahovat parabeny ani silikony, protože je nanášíte na obličej a pokožka je vstupní branou všech látek do těla. Vybírejte tedy ideálně séra, která jsou na přírodní bázi a tělo nezatěžují. 

A které látky růst vlasů podporují? Jedná se například o:

 • Ricinový olej.
 • Kofein.
 • Biotin.
 • Rozmarýnový olej a další.

Co to dermaroller vlastně je? Jedná se o takový speciální masážní váleček, který obsahuje mikrojehličky, které pleť stimulují a masírují. Nejprve byste měli obličej vyčistit a hydratovat, poté použít dermaroller a následně aplikovat sérum na růst. Díky použití dermarolleru se účinnost séra zvyšuje až 20×, protože více proniká do pokožky.

Do zdravého životního stylu řadíme dostatečný spánek, přiměřený aktivní pohyb a kvalitní stravu.

Je důležité vědět, že stejně jako vlasy, odráží vousy celkový stav organismu. Zařaďte do svého života pravidelný aktivní pohyb – zpočátku určitě postačí svižná chůze. Dodržujte spánkový biorytmus, spěte alespoň 7,5 hodiny denně. Co se jídla týče, jezte kvalitní suroviny, vynechte polotovary a fastfoody a dodržujte pitný režim.

Jak rychle rostou vousy?

Je dokázané, že v průměru vousy rostou cca 0,35 mm za den a cca 1,5 cm za měsíc. Berme v potaz, že obyčejně má muž v obličeji 5 – 25 tisíc vousů. V největší míře rostou mužům vousy v období mezi 25. a 35. rokem.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Jak se o vousy starat?

Jak bylo již řečeno výše, základem je zdravá pleť. K péči můžete ještě přidat následující kroky: 

 • peeling,
 • šampon,
 • kondicionér či balzám,
 • olej,
 • vosk.

Jak si vypěstovat plnovous?

Pokud toužíte po husté a bohaté vousové kštici, pokuste se dodržovat předchozí doporučení. Když se vám to podaří, máte téměř vyhráno. Ano, téměř, protože i když vousy dorostou do požadované délky, měli byste se o ně starat.

Nezapomeňte, že trpělivost růže přináší a stejné je to i u pěstování plnovousu. Nic by se nemělo uspěchat. Jak tedy na krásný plnovous krok po kroku?

 1. Pokuste se neholit ihned při prvním náznaku svědění. To, že pokožka svědí, je zkrátka proces. Dává vám tím najevo, že se něco děje. Pokud vytrváte, bude tato nepříjemnost ustupovat. 
 2. Nechte vousy růst „jak se jim chce“. Čím méně počátečních zásahů, tím lépe. 
 3. Zařaďte do denního režimu i kvalitní doplňky stravy jako je například zinek nebo biotin. 
 4. Starejte se dobře o pokožku, viz body výše.
 5. Pravidelně docházejte do barber shopu, kde dají vousům tu nejlepší péči.
 6. Češte si vousy speciálním hřebínkem, který můžete zakoupit právě v barber shopu nebo ostatních specializovaných prodejnách pro vlasovou péči.
 7. Používejte oleje, balzámy či séra podporující růst vousů.

Jaké druhy vousů můžete udržovat?

Vousy mohou mít de facto jakýkoliv tvar a klidně s nimi můžete experimentovat a různě je obměnovat. Pokud nevíte, jaký styl se přesně hodí k vašemu obličeji, určitě se nebojte obrátit na odborníky v barber shopu.

Důležitý faktor pro výběr stylu vousů je ale bezesporu tvar obličeje.

Jak zjistit tvar obličeje?

Buď si můžete opět nechat poradit odborníky, nebo využijte následující postup:

 • Změřte šířku čela od konce jednoho obočí ke druhému.
 • Změřte vzdálenosti lícních kostí od jednoho vnějšího koutku oka ke druhému.
 • Změřte vzdálenost od středu brady po hranu čelisti. Tento rozměr vynásobte dvěma.
 • Změřte délku tváře od špičky brady po vlasovou linii.

Tvary obličeje

 1. Ovál – délka obličeje je větší než šířka lícních kostí a zároveň je čelo širší než čelist.
 2. Obdélník – u obdélníkového tvaru má délka tváře největší hodnotu ze všech.
 3. Trojúhelník – u trojúhelníkového typu je nejširší spodní čelist a nejužší čelo.
 4. Kruh – zde je nejdůležitější vzdálenost lícních kostí, která by měla být téměř totožná jako celková délka tváře. 
 5. Srdce – typická je úzká spodní čelist, od které se tvář postupně rozšiřuje.
 6. Čtverec – všechny naměřené hodnoty se téměř shodují.

Co sluší jakému typu obličeje?

Strniště je asi nejoblíbenější styl vousů. Podtrhuje jakousi nedbalou eleganci a sluší všem.

S plnovousem je ve výsledku asi nejméně starostí. A komu sluší? Mužům, kteří mají obličej ve tvaru oválu, kruhu i trojúhelníku.

Knírek a bradka jsou na udržování nejtěžší. A komu sednou? Nejlépe budou slušet obličejům ve tvaru kruhu, srdce, čtverce a oválu.

Na co si dát pozor, co se ve vousech „drží“?

Vousy se nacházejí na obličeji a jsou zkrátka první na ráně. Nespornou výhodou je, že vousy dokáží chránit pokožku, ale bohužel jsou i takový magnet na veškeré nečistoty okolo, které mohou pocházet například z:

 • kouření,
 • smogu,
 • jídla a podobně.

1. místo

Kralux sérum na růst vlasů a vousů

České sérum s patentovanými látkami pro stimulaci růstu a obnovení přirozené barvy vlasů a vousů.

Orientační cena: 570 – 650 Kč

Proč jsem vybrala na 1. místo Kralux?

Kralux je totiž český produkt s patentovanými aktivním látkami, které obnovují přirozenou barvu a podporují kvalitu a růst vousů i vlasů. Jedná se o sérum, které můžete používat na vousy, vlasy nebo na obojí najednou. Záleží na vašich požadavcích.

Co se týče působení na vousy, Kralux obsahuje aktivní látku Capixyl, která podle studií přispívá ke zvýšení kvality vlasového porostu. Další aktivní látku je Greyverse, u které bylo zaznamenána stimulace procesu pigmentace vousů i vlasů.

Výrobce slibuje, že při pravidelné aplikace séra jedenkrát denně se první viditelné výsledky mohou dostavit po čtyřech až šesti týdnech, ale pro maximální účinek se doporučuje produkt používat minimálně 3 měsíce.

Uživatelské recenze

Kralux má velmi pozitivní hodnocení na vlastním e-shopu i na Heuréce. Zákazníci se shodují, že po používání mají výrazně kvalitní vousy. Chválí si i příjemnou pánskou vůni a taky univerzálnost a příznivou cenu produktu, který je takové 2v1, protože se dá použít na vlasy i na vousy.

Více informací

Sérum se používá ideálně večer po koupání, kdy pár kapek séra vmasírujete prstem do vlasů či vousů, aby mohlo působit přes noc. Minimální doba působení je 1 hodina.

Jedno balení se dvěma 15ml lahvičkami stojí cca 650 korun. Pokud si však objednáte měsíční předplatné Kraluxu, cena za balení se sníží na cca 570 korun.

2. místo

Kvitok ošetřující olej na bradu a vousy Plnovous

100% přírodní a BIO olej zjemňuje a podporuje růst kvalitních vousů. Zároveň hydratuje pokožku a zabraňuje jejímu vysoušení.

Orientační cena: 330 Kč

Proč jsem vybrala na 2. místo olej Plnovous?

Ošetřující olejíček na bradu a vousy od slovenské přírodní značky Kvitok obsahuje vysoké množství kvalitních esenciálních a rostlinných olejů, díky kterým rostou vousy rychleji a budou mít vyšší kvalitu. Produkt dodá vousům lesk, stimuluje jejich růst a působí antibakteriálně. Díky balení v tmavém skle nepodléhá olej jakémukoliv znehodnocení.

Uživatelské recenze

Přírodní produkty od značky Kvitok jsou obecně velmi kladně hodnoceny, jak na Heuréce, tak na Zboží. I já sama jsem několik produktů vyzkoušela (sérum s kyselinou hyaluronovou a sérum dračí krev) a byla jsem s nimi velmi spokojená, proto si myslím, že toto sérum určitě stojí na vyzkoušení. Podle jenoho recenzenta na Heuréce také hezky voní a hydratuje plnovous.

Další informace

Tento olej důkladně ošetřuje pokožku pod vousy a má antibakteriální vlastnosti. Obsahuje arganový, lískový, jojobový či ricinový olej, jejichž kombinace podporuje růst folikul a zároveň vousy vyživuje. 

Jak ho používat? Několik kapek vetřete do čistých dlaní a aplikujte jak do pokožky, tak do vousů.

Cena je cca 330 korun.

3. místo

Inlight Bio vyživující olej na vlasy, vousy a strniště

100% BIO a ekologicky balený vyživující olej (nejen) pro vousy a strniště, který je plný bylinek se silně hojivými účinky, podporuje růst a zdravý vzhled vousů a pečuje i o pleť pod nimi.

Orientační cena: 1300 Kč

Proč jsem dala na 3. místo vyživující olej na vlasy, vousy a strniště od Inlight?

Protože se jedná o všestranný produkt, který je určený pro péči jak o vousy a strniště, tak i pro vlasy. V každém případě však podporuje růst nových vousů či vlasů a také o ně pečuje.

Z velké části obsahuje jojobový olej, jehož složení je velmi podobné lidskému kožnímu mazu. Dále obsahuje olej z avokáda a černého kmínu, extrakt z pískavice a kopřivy – celý tenhle mix blahodárně působí na kvalitu vousů i vlasů.

Uživatelské recenze

Produkty od značky Inlight mají výborná hodnocení (mrkněte třeba na Heuréku). Sama s nimi mám skvělé zkušenosti a doporučuji je, kudy chodím. Líbí se mi, že firma využívá pouze přírodní ingredience, které si sami pěstuje a poté je ručně zpracovává dle receptur svého zakladatele – lékaře, homeopata a fytoterapeuta Dr. Mariana Spiezii.

Další informace

Produkt mě zaujal také tím, že je vyrobený ručně v prostředí britské rodinné firmy, která je známá tím, že dbá na maximální kvalitu použitých surovin, které jsou 100% BIO.

Hodí se pro problematickou, citlivou i mastnou pokožku, které hydratuje a uklidňuje. Také v něm není žádný alkohol, takže po nanesení nepálí. A navíc má nádhernou mužnou vůni pačuli a cedru.

Balení v ekologickém tmavém skle, které obsahuje 100 ml oleje, stojí cca 1300 korun.

4. místo

Sada pro růst vousů Roller & Doping

Proč jsem vybrala sadu pro růst vousů Roller & Doping?

Česká značka Angry Beards nabízí tento skvělý set pro růst vousů, který obsahuje dva produkty v luxusním černobílém balení, což z něj dělá i skvělý tip na dárek.

První produktem je Beard Doping – přípravek na růst vousů na bázi přírodních olejů ( mandlový, konopný a z pšeničných klíčků), vitamínu A, minerálů, glycerinu a diaminopyrimidine oxidu, které napomáhají růstu zdravějších a silnějších vousů. Výrobce upozorňuje, že produkt může někoho lehce pálit, což je v tomhle případě zcela normální a produkt kvůli tomu nemusíte přestat používat. Beard Doping můžete zakoupit i zvlášť za cca 450 korun (10ml balení) nebo cca 1 100 korun (100ml balení).

Druhou šikovnou věcičkou v této sadě je masážní váleček na vousy s názvem Beard Roller, který obsahuje 540 titanových hrotů, kterými je potřeba masírovat oblast s vousy. Tím dojde k prokrvení kůže, což také přispívá k lepšímu růstu vousů. Součástí je i Tool Cleaner, tedy čisticí prostředek na Roller. Samostatný Beard Roller pořídíte za cca 1000 korun.

A pokud byste tuhle sadu, která vás vyjde na cca 2 150 korun, chtěli doplnit extra péčí pro růst vousů, značka nabízí i vitamíny pro růst vousů. Jmenují se Beardroids a balení se 60 kapslemi stojí cca 550 korun. Najdete v nich aminokyseliny L-Methionine a L-Cystine, biotin, kyselinu pantothenovou, MSM a zinek, které přispívají ke zdravému růstu i kvalitě vousů.

5. místo

Foligain Beard sérum pro růst vousů

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem sem zahrnula sérum pro růst vousů Foligain Beard?

Jelikož se jedná o luxusná sérum bez obsahu sulfátů, silikonů a parabenů, které stimuluje růst vousů díky patentovanému mixu účinných látek jako je glycerin, hydrolyzovaný sójový protein, extrakt z klíčků hrášku, panthenol a další. Účinek séra umocňuje šikovný masážní aplikátor, který vám pomůže produkt efektivně vmasírovat do tváře. Sérum má lehkou, nemastnou texturu, která pleť i vousy hydratuje a zvláčňuje – jeho hlavním účinkem je ale stimulace folikul, což podporuje růst nových vousů. 

Třešničkou na dortu celého produktu je stylingový hřeben pro úpravu jakéhokoliv typu vousů.

A kolik stojí? Cca 600 korun/15 ml.

6. místo

Přírodní olej na vousy a strniště Millionaire

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala přírodní olej Millionaire od Bodybe?

Protože se jedná o mix arganového a rakytníkového oleje, vitamínu E a squalanu, které podporují růst nových vousů a působí proti svědění při jejich dorůstání. Kromě toho vousy změkčují a hydratují (stejně tak pokožku pod nimi). Pomáhá zmírňovat i akné, ekzémy a balancovat tvorbu kožního mazu. Pyšní se také sladkou koženou vůní s podtóny pryskyřice, borovice a ambrového dřeva.

Balení o objemu 30 ml vás vyjde na cca 300 korun.

7. místo

Nobilis Tilia ricinový olej

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala ricinový olej Nobilis Tilia?

Jak už jsem psala výše, ricinový olej může významně pomoci pro posílení a podporu růstu vousů. Obsahuje kyselinu ricinoleovou, vitamín E a esenciální mastné kyseliny, které posilují produkci kolagenu, který má „na svědomí“ silné, lesklé a pružné vousy.

Tento ricinový olej od české značky Nobilis Tilia je 100% přírodní olej lisovaný za studena, takže si zachovává veškeré obsažené účinné látky v maximální kvalitě.

Pokud chcete podpořit růst vašich vousů, pár kapek oleje zahřejte v dlaních a poté vmasírujte do pokožky pod vousy. Následně naneste několik kapek i na vousy a nechte působit 1 – 2 hodiny. Poté si vousy umyjte šamponem na vousy.

Kolik stojí 100 ml tohoto oleje? Necelých 300 korun.

8. místo

Zahir Cosmetics sérum pro pěstěné vousy

Orientační cena: 310 Kč

Proč jsem vybrala sérum pro pěstěné vousy od Zahir Cosmetics?

Sérum pro pěstěné vousy od české značky Zahir Cosmetics obsahuje několik cenných rostlinných olejů, jako je například arganový nebo ricinový, které stimulují růst vousů. Díky obsahu ylang-ylang má sérum velmi příjemnou nasládlou vůni.

Dále v tomto produktu najdete například meruňkový, jojobový či olivový olej, které jak vousy, tak i pokožku skvěle vyživují a regenerují. Sérum navíc podporuje hebkost a lesk vousů a zanechá je poddajné a plnější.

Jak sérum používat? Přiměřené množství séra vmasírujte večer do vousů, nechte přes noc působit a ráno smyjte vodou.

A jaká je cena? Cca 310 korun.

9. místo

Cannor olej na vlasy a vousy

Orientační cena: 630 Kč

Proč jsem vybrala olej na vlasy a vousy od značky Cannor?

Tento výživný a zklidňující elixír od české značky CANNOR příjemně regeneruje vousy a podporuje jejich přirozený růst. Díky účinné kombinaci rostlinných olejů zajistí maximální výživu, hydrataci a hebkost. Produkt reguluje mastnotu a zabraňuje předčasnému vypadávání vousů.

Obsahuje konopný olej, který efektivně zvyšuje objem a pružnost „vlasového“ vlákna, ale i jeho kvalitu. Kromě konopného obsahuje i arganový, avokádový, makadamiový, kokosový a jojobový olej.

Jak produkt používat? Kapátkem naneste do dlaně 10 – 12 kapek a rozetřete je po celé délce navlhčených vousů, včetně pokožky. Promasírujte a nechte působit cca 20 minut, aby se otevřely póry, a poté vymyjte běžným způsobem. 

Cena tohoto produktu je cca 630 korun.

10. místo

Proraso Old Style Brush Kartáč na vousy

Orientační cena: 340 Kč

Proč jsem vybrala kartáč na vousy od značky Proraso?

Kartáč na vousy od italské značky Proraso je ideální na zkrocení vousů i učesání kníru. Díky kartáči stimulujete folikuly a zároveň je prokrvujete, takže podporujete i jejich růst. Kartáček s dřevěnou rukojetí, která dobře padne do dlaně, obsahuje směs kančích a nylonových štětin. Vousy nejen učeše, ale také je zbaví vypadlých chloupků a odumřelé pokožky. Velké plus je, že štětiny při styku s pokožkou podporují přirozenou produkci mazu a chrání tak vousy před vysušením. Kartáč má rozměry 8 × 4 cm, takže je trošku menší než klasické kartáče.

Jeho cena se pohybuje okolo 340 korun.

11. místo

Dessata Mini Barber Profesionální kartáč na vlasy a vousy

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem vybrala i kartáč na vlasy a vousy od Dessata?

Tento hřeben na vousy s příznačným názvem Mini Barber se hodí i na vlasy a jedná se o miniaturu klasického hřebenu Dessata Original od značky Dessata. Je menší o 30 %, díky čemuž ho můžete nosit stále s sebou. Balení obsahuje i odnímatelnou ochranu štětin. Hřeben má zajímavý design s motivem knírku a žluto-černou barevnost. Je praktický a díky své velikosti se hodí i pro děti.

Je skvělý na pročesávání plnovousu a knírku a to nejen kvůli jeho vzhledu, ale také proto, že stimuluje vlákna vousů a tím i jejich růst. Zároveň s ním učešete jakýkoliv typ vlasů a hodí se pro rozčesávání za sucha i za mokra.

A jaká je cena tohoto hřebenu? Necelých 200 korun.

Závěr

Krásné, zdravé a pěstěné vousy mohou být věda. Když jim však věnujete potřebnou péči, skvělé výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Určitě se hodí mít na pomoc nějaký kvalitní produkt na podporu růstu vousů. Za sebe doporučuji zejména patentované české sérum Kralux, které stimluje růst vousů i vlasů a pomáhá také proti jejich šedivění. Dále stojí za vyzkoušení Kvitok olej na bradu a vousy Plnovous, které je 100% přírodní a také napomáhá k rychlejšímu růstu vousů. A pokud chcete dražší, ale skutečně luxusní produkt, zkuste Inlight Bio vyživující olej na vlasy, vousy a strniště, které též podporuje růst vousů a vlasů.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vousy

[2] Healthline (ENG): What You Can Try to Grow a Beard Without Supplements or Medicine

[3] Healthline (ENG): How to Grow a Beard Faster

[4] PubMed Central (ENG): Peppermint Oil Promotes Hair Growth without Toxic Signs

[5] PubMed Central (ENG): Beards, baldness, and sweat secretion

4.4/5 (Počet hlasů: 18)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »