TOP 12: nejlepší kolagen na vlasy – recenze a diskuze

Jaký je nejlepší kolagen na vlasy? K čemu kolagen slouží? Jak ho vybrat? Recenze, diskuze, zkušenosti, popis a srovnání.

TOP  1. místo

VENIRA kolagenový drink

Orientační cena: 700 Kč

Prémiový instantní kolagenový nápoj s jahodovou příchutí obsahuje 100 % bioaktivní hydrolyzovaný kolagen a dalších 8 účinných látek pro krásné vlasy, nehty a pleť.

2. místo

Nicelis

Orientační cena: 650 Kč

Skvělý produkt díky 23 aktivním látkám zlepšuje kvalitu vlasů, podporuje růst nových vlasů, zabraňuje vypadávání a přispívá ke zdraví vlasů, nehtů a pokožky.

3. místo

Inca Collagen

Orientační cena: 1300 Kč

Jedinečnost hydrolyzovaného mořského kolagenu značky Inca spočívá v tom, že je nejvíce podobný tomu lidskému, takže výborně regeneruje vlasy a nehty.

Dvanáct nejlepších kolagenových doplňků na vlasy

Co je to kolagen?

Kolagen je ve vodě rozpustná bílkovina, která se dá nazvat základním stavebním kamenem celého lidského těla. V našem těle je opravdu na „každém rohu“ – v kostech, ve svalech, zubech, nehtech i kloubech. A proto je velmi důležité, aby ho byl dostatek a tělo nestrádalo.

Uvádí se, že tělo si tvoří aktivní kolagen do cca 25. roku života a potom bohužel dochází k jeho přirozenému úbytku, který prakticky nejde ovlivnit.

Kromě toho, že zajišťuje pružnost a hydrataci pleti, velmi kvalitně vyživuje i vlasy, aby byly pevné, husté, zdravé a nevypadávaly.

Kolagen propůjčuje tkáním sílu a pružnost. A podobně je to i u vlasů. Kolagen je dokáže posílit a dodat jim zdravý lesk. Vlasy by navíc měly být i mnohem ohebnější, čímž se dost zásadně omezí jejich lámavost.

Ale pojďme si toto duo kolagen versus vlasy představit trošku více dopodrobna. Abychom byli úplně přesní, tak konkrétně vlasy totiž kolagenem tvořené nejsou. Naprosto největší podíl má ve vlasech keratin. Uvádí se ale i teorie, že keratin si může půjčit materiál k růstu od kolagenu, což znamená, že když ho máte dostatek, keratin prospívá a tím pádem i vaše vlasy. 

Existuje několik typů kolagenu, cca kolem 30, které se nacházejí v různých živočišných tkáních. Pokud ale zůstaneme u oblasti lidského těla, budeme mluvit o třech druzích.

Jaké typy kolagenu existují?

Tento typ zahrnuje největší část kolagenu v lidském těle. Procentuálně se jeho množství pohybuje okolo 90 %. Skládá se z hustých vláken, které jsou zodpovědné za strukturu kostí, šlach, kůže, vláknité chrupavky, pojivových vláken a zubů.

Kolagen druhého typu se skládá z volnějších vláken, které se nachází v elastické chrupavce.

Tento kolagen vytváří strukturu svalů, orgánů a tepen a nachází se v rychle rostoucích tkáních.

Proč a jak pomáhá vlasům?

Věděli jste, že vlasy jsou s mírnou nadsázkou vlastně „mrtvé buňky“? Jak je to možné? Jde o to, že v okamžik, kdy vlas vyroste z pokožky, se stává neživou tkání. A o tom, jak bude vlas ve výsledku vypadat, rozhoduje primárně jeho struktura.

A jak jsme již popsali výše, vlas tvoří z většiny keratin. Zbytek, několik málo procent, tvoří  aminokyseliny, minerály, stopové prvky, voda a melanin, který určuje odstín vlasů.

Takže suma sumárum, vlasy potřebují ke své kráse a zdraví dostatečné množství živin a kolagen je jedna z nich. Na pokožce hlavy má člověk v průměru několik tisíc vlasů a zmíněné živiny čerpají skrze vlasovou pokožku a krevní oběh, kde se právě i kolagen nachází. 

A co tedy přesně kolagen vlasům zajistí?

 • Dává jim výživu.
 • Zesiluje vlasové vlákno.
 • Redukuje vypadávání vlasů.
 • Urychluje jejich růst.

Jaké jsou další účinky kolagenu?

 • Pomáhá pokožce, aby byla viditelně mladší, zvyšuje její elasticitu a podporuje hydrataci.
 • Aktivně působí na dobrou kondici střev.
 • Podporuje správnou funkci kloubů.
 • Podporuje paměť.
 • Snižuje hladinu špatného cholesterolu.
 • Reguluje hladinu hormonů v těle.
 • Vyhlazuje vrásky.
 • Zpevňuje nehty.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

V jakých potravinách se kolagen údajně přirozeně vyskytuje?

Uvádí se, že kolagen můžete získat z těchto potravin:

 • vývar z hovězích a drůbežích kostí,
 • želatina,
 • aspik,
 • maso.

Co snižuje produkci kolagenu?

Konzumace jednoduchých a rafinovaných cukrů, polotovarů, fast foodu a dalších nezdravých potravin může tvorbu kolagenu velmi brzdit a dokonce i eliminovat.

Opálená pokožka je bezesporu hezká, nicméně pozor a všeho s mírou. Nadměrné slunění bez ochranného faktoru je určitě na škodu. Vždy používejte SPF faktor.

Kouření nebo alkohol může omezovat přirozenou produkci kolagenu, proto je lepší se těmto zlozvykům vyhnout.

Jak vybrat nejlepší kolagen na vlasy?

Čtěte recenze, zkoumejte značky a jejich filozofii. Nepodlehněte hned prvnímu kolagenovému produktu, ale nechte si své rozhodnutí trošku rozležet v hlavě. Důležité je složení a celková skladba produktu.

Na co si dát pozor?

 • Pozor na chuť kolagenu, protože někomu nemusí být doslova po chuti a to potom je pravděpodobně nejlepší sáhnout po kapslích nebo tabletách. 
 • Je možnost vzniku alergické reakce u lidí, kteří jsou přecitlivělí na mořské plody.
 • Pozor na to, abyste brali ten typ kolagenu, který potřebujete.

1. místo

VENIRA Kolagenový nápoj pro vlasy, nehty a pleť

Orientační cena: 700 Kč

Kolagenový nápoj od značky VENIRA představuje novou variantu, pečlivě propracovanou recepturu pro vlasy, pokožku i nehty. Jedná se o instantní kolagenový nápoj s jahodovou příchutí, který je slazený stévií. 

Nápoj v prášku se velmi rychle a jednoduše připravuje – obsah sáčku se rozpustí ve vodě nebo jiné vhodné tekutině a během dne se vypije. 

A jaké jsou výhody tohoto produktu?

 • Má unikátní složení s velkým obsahem kolagenu a dalšími 8 látkami.
 • Přispívá k přirozenému stavu vlasů.
 • Příznivě působí proti stárnutí organismu 
 • Chrání buňky před oxidativním stresem
 • Pomáhá zlepšovat imunitu a imunitní systém.
 • Hodí se i při redukčních dietách.

A jak dávkovat? Obsah sáčku rozmíchejte ve sklenici vody, nechte chvíli rozpustit a vypijte. Užívejte 1 sáček denně. 

A cena? Cca 700 korun.

2. místo

Nicelis vlasy, nehty, pleť

Orientační cena: 650 Kč

Jedná se o přírodní doplněk stravy, který dodá vlasům pravidelnou a hlavně správnou dávku vitamínů, minerálních látek, podporujících přírodních extraktů, aminokyselin a proteinů v každé kapsli. Výsledkem jsou pevné, lesklé a zdravé vlasy.

Výrobce slibuje viditelné výsledky už po 3 měsících, při užívání 2 tablet denně.

Produkt obsahuje vitamín A, B komplex, vitamín C, vitamín D, vitamín H, minerály a například extrakt z plodu palmy trpasličí či kopřivy dvoudomé a mnoho dalších.

A jaká je cena? Cca 650 korun.

3. místo

Inca Collagen hydrolyzovaný mořský kolagen

Orientační cena: 1300 Kč

Inca Collagen má svůj původ v moři a proto je pro zdravé vlasy natolik jedinečný. Tento typ kolagenu si zachovává i po jeho zpracování strukturu trojité šroubovice, takzvané helisy, která je typická pouze pro bílkoviny živých organismů. BIO-Aktivní kolagen je nejvíce podobný tomu lidskému. Zpracovává se tak, aby se zachovala jeho vysoká biologická hodnota.

A jak produkt dávkovat? Obsah jednoho sáčku rozmíchejte v 200-300 ml pitné vody, ovocného džusu, mléka nebo jiného nápoje a vypijte. Při míchání prášek nasypte do suché nádoby a následně zalijte tekutinou.

A cena? Cca 1300 korun.

4. místo

Kolagen na vlasy a pokožku s kyselinou hyaluronovou

Orientační cena: 640 Kč

Tento kolagen je obohacený o kyselinu hyaluronovou a dohromady tvoří takový „dream team“.

A co všechno tento produkt obsahuje? 

 • Vitamín C.
 • Kyselinu hyaluronovou.
 • Hydrolyzovaný rybí kolagen.

Jedná se o vegetariánské kapsle, které jsou vyrobené z hydroxypropylmethyl celulózy a vody.

A jak užívat? Doporučuje se brát 2 kapsle denně spolu s jídlem.

A cena? Cca 640 korun.

5. místo

Garden of Life Collagen Beauty Jahoda

Orientační cena: 900 Kč

Collagen Beauty obsahuje dva typy vysoce vstřebatelných kolagenových peptidů pro lidské tělo. Typ I se vyskytuje ve vlasech, kůži a nehtech. Typ II v kůži, svalech a cévách.

Produkt navíc obsahuje i 1,5 miliardy CFU probiotik pro podporu trávení a je vhodný pro osoby s intolerancí na lepek.

A jak používat? Nasypte prášek například do smoothie a rozmixujte.

A cena? Cca 900 korun.

6. místo

Collalloc 100% Bioaktivní mořský kolagen

Orientační cena: 600 Kč

Collalloc je velmi kvalitní, účinný a čistý mořský kolagen. Je bioaktivní, což znamená, že se výborně vstřebává do těla. Tento kolagen je ve formě prášku, který se konzumuje rozpuštěný ve vodě. Nemá žádnou chuť ani barvu, takže se ho „nepřepijete“. Můžete ho rozpouštět v libovolném oblíbeném nápoji a to kdykoliv přes den.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 sáček denně.

A cena? Cca 600 korun.

7. místo

Kolagen pro zdravé vlasy, nehty, pokožku

Orientační cena: 820 Kč

Tento tekutý kolagen obsahuje navíc i kyselinu hyaluronovou, silice, B komplex, křemík či vitamin C. Díky němu budete mít krásné a zdravé vlasy, ale i pleť a nehty projdou viditelnou změnou.

A jak používat? Před použitím protřepte láhev kolagenu a potom si dejte nalačno 25 ml. V případě potřeby můžete zapít vodou.

A cena? Cca 820 korun.

8. místo

Ladylab Lady Collagen - My Beauty

Orientační cena: 800 Kč

Tento kolagen v prášku od značky Ladylab pochází z mořských ryb a pyšní se tou nejvyšší možnou kvalitou. Aby skvěle chutnal, můžete si ho dopřát v příchuti svěžích jahod.

Lady Collagen My Beauty patří mezi hydrolyzované kolageny, a tak se skvěle vstřebává a blahodárně působí přesně tam, kde má. A pro ještě lepší vstřebatelnost obsahuje vitamín C.

A jak ho dávkovat? 1 odměrku rozmíchejte v 250 ml vody nebo jiné tekutiny a vypijte.

A cena? Cca 800 korun.

9. místo

LIFTEA Colagenova HA vanilka

Orientační cena: 590 Kč

Vanilkový kolagen v prášku obsahuje opravdu vysokou dávku hydrolyzovaného kolagenu a kyseliny hyaluronové. Svým složením přispívá ke zdraví a kráse vlasů a mimo to i k udržení kvality pevnosti a elasticity pleti.

Obsahuje 18 aminokyselin, včetně 8 z 9 esenciálních aminokyselin, které si naše tělo neumí vytvořit.

A jaké je tedy složení?

 • Hydrolyzovaný kolagen.
 • Kyselina hyaluronová.
 • Maltodextrin.
 • Vanilková příchuť.
 • Sukralóza.

A jak dávkovat? Doporučuje se rozpustit 2 odměrky ve 2 dl vody, mléka, jogurtu nebo v nesycených nápojích. 

A cena? Cca 590 korun.

10. místo

Natures´s finest HAIR VITAMINS

Orientační cena: 560 Kč

Jedná se o kolagenový nápoj, který podporuje zdraví a kvalitu vlasů. Produkt obsahuje až 450 ug biotinu v jedné dávce. A pro lepší vstřebatelnost je v tomto nápoji přítomen vitamín C. 

Tento produkt dále obsahuje biotin a MSM, které pomáhají obnovovat vlasová vlákna a zároveň je i posilují.

A jak dávkovat? Doporučuje se smíchat 1 odměrku denně s oblíbeným nápojem a vypít.

A cena? Cca 560 korun.

11. místo

VIACOLLAGEN pro krásu zevnitř

Orientační cena: 1000 Kč

Viacollagen obsahuje anti-aging recepturu, která se skládá z kyseliny hyaluronové, biotinu, zinku, selenu a vitaminu E. Tato vyvážená kombinace doslova oživí vaše vlasy – dodá jim lesk, pevnost a zdraví. A jako bonus jsou krásné a zdravé nehty i pokožka.

Tento produkt si můžete vychutnat ve čtyřech různých příchutích:

 • ananas,
 • acai,
 • zázvor,
 • višeň.

A jak dávkovat?

Doporučená denní dávka je:

 1. Ananas 7,43 g.
 2. Acai 7,53 g.
 3. Zázvor 7,40 g.
 4. Višeň 7,66 g.

Naplňte jednou za den odměrku po rysku 20 ml a vypijte. Balení obsahuje 30 denních dávek.

A cena? Cca 1000 korun.

12. místo

Hydrolyzovaný mořský kolagen

Orientační cena: 1000 Kč

Jedná se o vysoce bio-dostupný hydrolyzovaný mořský kolagen z mořských ryb, který je výjimečný svým vysokým obsahem bílkovin a aminokyselin. Je více vstřebatelný než klasický kolagen ze skotu a prasat a tím pádem z něj tělo vytěží maximum. 

Jak ho dávkovat? Užívejte 1 – 1,5 vrchovaté polévkové lžíce a to 1× nebo 2× denně s jídlem nebo mezi jídly. Smíchejte s alespoň 200 ml vody.

A cena? Cca 1000 korun.

Závěr

Kolagen je pro tělo velmi důležitý ve všech směrech a oblastech. Pokud je vám tedy více než 25 let, určitě zapřemýšlejte nad jeho suplementací – potěšíte tělo, svůj odraz v zrcadle a hlavně se budete lépe cítit.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kolagen

[2] Wikiskripta (CZ): Kolagen

[3] Healthline (ENG): 5 Evidence-Based Ways Collagen May Improve Your Hair

[4] PubMed Central (ENG): Myths and media in oral collagen supplementation for the skin, nails, and hair: A review

[5] PubMed Central (ENG): A new method for culturing human hair follicle cells on floating mixed collagen membranes

1.3/5 (Počet hlasů: 3)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?