10 nejlepší vitamínů na růst vlasů – recenze a tipy

Jak urychlit růst vlasů? Přinášíme vám tipy a triky, jak o vlasy správně pečovat, aby vám rostly rychleji. Objevte také deset nejlepších vitamínů na vlasy a jejich růst. Diskuze a zkušenosti.

TOP  1. místo

Kolagen
na vlasy a pokožku

Orientační cena: 650 Kč

Skvělý hydrolyzovaný rybí kolagen obohacený o kyselinu hyaluronovou a vitamín C, které zesilují jeho účinek. Pomáhá udržovat pružnou pleť, podporuje regeneraci nehtů a
pozitivně ovlivňuje růst vlasů.

2. místo

Bloom Hair
jednorožcové gumídky

Orientační cena: 750 Kč

Lahodné gumové bonbony ve tvaru jednorožců obsahují jedinečnou kombinaci 12 ingrediencí, která přispívá ke zdravým a silným vlasům, které nevypadávají a rychleji rostou.

3. místo

Nature´s finest
Hair vitamins

Orientační cena: 650 Kč
Výborný nápoj pro zdravé a silné vlasy, který snižuje jejich nadměrné vypadávání, zabraňuje třepení konečků a podporuje rychlejí růst vlasů. Obsahuje biotin, kolagen, MSM a vitamín C.

Deset nejlepších vitamínů na vlasy a jejich růst

Co jsou to vlasy?

Říká se, že vlasy jsou koruna krásy. Každý člověk má v této oblasti trošku jinou „výbavu“. Hnědé, světlé, zrzavé, rovné kudrnaté a mnoho dalších variant. To, jaké vlasy budeme mít, nemůžeme ovlivnit (samozřejmě se bavíme o té prvotní nadílce bez zásahu kadeřníka). 

Vlasy tvoří keratin, což je druh bílkoviny. Každý jeden vlásek sestává ze tří vrstev – kutikula, kortex a medula. V průměru máme na hlavě něco mezi 80 000 do 140 000 vlasy. A jak jsme již naznačili výše, jejich tvar, barva i struktura jsou dané geneticky.  

 • Kutikula má za úkol vlas chránit před škodlivými vnějšími vlivy.
 • Kortex se skládá z bílkovinných vláken a díky nim je vlasy pevný, elastický a silný.
 • Medulla, neboli centrální čas vlasu, má vyživující funkci.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

K čemu vlasy slouží?

Kromě toho, že dodávají vzhledu „korunu“ jsou i ryze praktické. Tvrdí se, že fungují jako jakési receptory, pomocí nichž dokážeme nacítit mnoho věcí v okolí. Možná bychom je mohli nazvat „emočními anténami“.

Jak funguje růst vlasů?

Vlasy rostou a zároveň padají – je to takový nekonečný, ale přirozený koloběh. Samozřejmě tedy až do té doby, kdy vlasy padají více, než je obvyklé. 

Růst vlasů má tři fáze:

Můžeme jí říkat také růstová fáze, která všechno startuje. V této fázi rostou vlasy nepřetržitě, na jeden zátah. Pokud se stane, že odumře, okamžitě ho nahradí jiný. Po celou dobu této fáze je vlas pevně zakotven ve vlasovém folikulu, jeho vytrhnutí je bolestivé a vyžaduje sílu.

Druhá fáze trvá cca 3 dny. Dochází k odpojení cibulky vlasu od krevního oběhu a vlas je připraven na odpadnutí.

Nastává poslední fáze, finální, kde vlas odchází pryč. Trvá cca 3-4 měsíce a nachází se v ní 14 % všech vlasů.

Jak podpořit růst vlasů?

Kdo by nechtěl mít krásnou, zdravou a hustou kštici, že? Vlasy dodávají celkovému vzhledu člověka glanc a šmrnc. Proto je skvělé a důležité se o ně s láskou a péčí starat.

Co kvalitu a růst vlasů ovlivňuje?

Zdravá a pestrá strava je základ nejen pro krásné a husté vlasy, ale pro naše tělo obecně. A vlastně i pro psychiku.

Jídelníček by měl být bohatý na vitamíny a minerály, konkrétně se jedná o vitamíny A, C a H neboli biotin, potom železo, B komplex a esenciální mastné kyseliny.

Aby se vlasům dařilo, je třeba se o ně řádně pečovat a výběr té nejlepší kosmetiky je základ. Je důležité mít na paměti, že každému sedne něco jiného a proto není možné produkty paušalizovat. Na druhou stranu ale platí takové jednoduché pravidlo – čím více přírodních složek ve vlasovém produktu je, tím lépe.

Poraďte se se svou kadeřnici, jaké produkty pro vlasovou péči jsou pro vás ty nejlepší.

Do B komplexu se řadí:

 • B1 (thiamin)
 • B2 (riboflavin)
 • B3 (niacin)
 • B5 (kyselina pantothenová)
 • B6
 • B7 (biotin)
 • B9 (kyselina listová)
 • B12 (kobalamin)

Veškeré druhy tohoto vitamínu, kromě biotinu, jsme schopni doplnit do těla sami. Zaměřte se hlavně na příjem B2, B7, B9 a B12.

Kvalitní spánek je alfa a omega pro celkové zdraví organismu, vlasy nevyjímaje. Pokuste se dopřát si 7-8 hodin kvalitního spánku. To znamená bez telefonu a dalších rušivých elementů.

Už v prastaré ajurvédě se traduje, že masáž hlavy je skvělým pomocníkem v podpoře růstu vlasů. Ostatně můžete si zkusit najít ajurvédského terapeuta ve vašem okolí a profesionální masáž vyzkoušet. Určitě budete nadšeni.

Je dokázané, že stres je spouštěčem mnoha nepříjemných věcí, včetně vypadávání vlasů i i dalších zdravotních problémů. Odborníci tvrdí, že psychické problémy mohou vlasy poškodit mnohem více, než přechodný nedostatek vitamínů a minerálů.

Kolagen tvoří velkou část veškerých bílkovin v těle. Je bohatý na aminokyseliny, které jsou pro tělo zásadní k tvorbě vlasových bílkovin.

Minerál, který pomáhá celému organismu. Velmi důležitou roli hraje i při metabolismu makroživin. A právě jeho nedostatek může způsobit třeba vypadávání a špatnou kvalitu vlasů.

Co ovlivňuje rychlost růstu vlasů?

Je mnoho faktorů, které mají vliv na to, jak vlasy rostou. V první řadě hraje prim určitě genetika a tím pádem je tato otázka velmi individuální. Někomu rostou vlasy maximálně 2 roky, někomu 5 let a některým dokonce až 10 let. 

Nicméně je holý fakt, že v průběhu života vlasy mění strukturu i vlastnosti. Je to dáno prostředím, kde zrovna žijeme, v jakém cyklu se nacházíme a jaké je naše psychické rozpoložení. Mohou za to tedy i tyto faktory: 

 • Hormonální výkyvy (puberta, těhotenství, porod, menopauza, hormonální léčba).
 • Stres.
 • Nedostatek živin v těle.
 • Špatná péče.
 • Onemocnění (od kožních problémů až po autoimunitní onemocnění).

Jak správně pečovat o vlasy?

Správná péče je také velmi důležitá a pokud chcete mít kvalitní vlasy, neobejdete se bez ní.

Jak tedy na to?

Mytí vlasů je základ. Vlasy by se měly ideálně mýt každý druhý den, ne dříve, protože pak se zvyšuje produkce kožního mazu. Dalším bodem je množství šamponu. Nic se nemá přehánět a to platí i u šamponu. Měla by stačit velikost o rozměru hrášku. 

Před samotnou aplikací šamponu je nutné vlasy dostatečně navlhčit čistou vodou. Poté si do dlaní dát vhodné množství šamponu a rozetřít. A co je důležité? Vlasy vždy myjte po směru růstu vlasů od kořínků po konečky, nejprve krouživými pohyby u pokožky až po jemné mytí vlasových délek. 

Po mytí je důležité z vlasů opatrně vymačkat vodu ručníkem a aplikovat masku nebo kondicionér pro uzavření vlasového vlákna.

Nenechávejte vlasy uschnout, mohly by v nich vznikat plísně. Vždy je vysušte. Nejlepší je nejprve vymačkat z vlasů ručníkem přebytečnou vodu a až poté fénovat. Fén držte dál od vlasové pokožky. Úlně postačí studený vzduch. Nezapomeňte také na vhodnou tepelnou ochranu v podobu nejrůznějších termo-ochranných sprejů.

Domácí recepty pro urychlení růstu vlasů

Už naše babičky věděly, že vlasy jsou ozdoba, a proto o ně pečovaly jak se dalo. Zde je pár tipů, které by vám mohly pomoci:

Ideálně ty od domácích slepiček, protože jejich vajíčka jsou mnohem zdravější a hodnotnější. Jak na to? Budete potřebovat 2 – 3 bílky, které jemně rozmíchejte a naneste do celé délky vlasů. Po pár minutách si vlasy smyjte a upravte běžným způsobem.

Použijte čistou šťávu z brambor, kterou smíchejte například s medem a vajíčkem. Tak získáte jedinečnou masku na vlasy, kterou můžete aplikovat několikrát do týdne. Naneste ji na navlhčené vlasy, nechte působit cca 10 minut, poté opláchněte a umyjte běžným způsobem.

Kopřiva je pro své pozitivní účinky na vlasový porost známá už staletí. Zkuste klasický kopřivový odvar. Aplikaci můžete opakovat klidně každý den.

Jak vybrat nejlepší doplněk pro růst vlasů?

Přečtěte si recenze, zkoumejte složení a denní referenční hodnoty. Zkuste tomu věnovat více času a nekupovat první produkt, který uvidíte.

1. místo

Kolagen na vlasy a pokožku s kyselinou hyaluronovou

Orientační cena: 650 Kč

Tento produkt obsahuje kolagen s kyselinou hyaluronovou v kapslích, které se dobře polykají a nijak vás nezatíží.

Produkt se hodí pro křehké a lámavé vlasy bez života se sklonem k nadměrnému vypadávání.

Aby byl účinek kolagenu, co nejvíce znatelný nejen navenek, ale i uvnitř, je receptura tohoto výrobku obohacená o kyselinu hyaluronovou a vitamín C. Právě kyselina hyaluronová hraje důležitou roli při zadržování vody. Její úkol je takový, že udržuje vodu v tkáních, aby byly dostatečně vlhké a svěží. Jejího nedostatku si hned všimnete při pocitech suchých vlasů či pokožky.  

Vitamín C kyselině hyaluronové asistuje, proto je jejich spojení velmi důležité a efektivní.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát dvě kapsle denně spolu s jídlem.

A cena? Cca 650 korun.

2. místo

Bloom Hair jednorožcové gumídky

Orientační cena: 750 Kč

Krásné balení, krásný název, krásný design. To jsou Bloom Hair gumídci. Jedno balení obsahuje dávku na měsíc.

Gumídci jsou vegetariánské žvýkací bonbony bez lepku a bez laktózy.

Obsahují:

Vitamin A – vyživuje pokožku hlavy a vlasy jsou potom krásné hladké.

Vitamin D –  déčko je nezbytné pro absorpci vápníku v těle.

Vitamin E – díky tomuto vitamínu je pokožka hlavy prokrvená.

Vitamín C – tento vitamín je velmi známý antioxidant, který chrání nejen buňky vlasů, ale i celého těla. Vitamín C podporuje růst vlasů, pomáhá předcházet vypadávání, šedivění, suchým a lámavým vlasům.

Vitamín B5 (Kyselina Pantotenová) –  je nepostradatelnou součástí zdravých vlasů. Zabraňuje jejich šedivění a vypadávání.

Vitamin B6 (Pyridoxin) – pomáhá při tvorbě melaninu, který dodává vlasům barvu. 

Vitamín B7 (Biotin) – podporuje růst vlasů a zabraňuje jejich křehkosti a lámavosti.

Kyselina Listová – je přirozeným stimulátorem růstu vlasů.

Vitamin B12 – má vliv na podporu zdraví a růstu vlasů. 

Zinek – jeho nedostatek v těle způsobuje vypadávání vlasů, vlasy jsou oslabené a náchylné k lámání.

Selen – podporuje růst vlasů. 

Magnézium – je nezbytné pro zastavení vypadávání vlasů a také pro podporu jejich zdravého růstu.

Jak užívat? Doporučuje se konzumovat 2 medvídky za den.

A cena? Cca 750 korun.

3. místo

Nature´s finest Hair vitamins

Orientační cena: 650 Kč

Jedná se o revoluční nápoj, který by měl zrychlovat růst vlasů. Snižuje také lámání vlasů, podporuje jejich zdraví, lesk a kvalitu. Produkt obsahuje až 450 ug biotinu v jedné dávce. 

Neobsahuje žádný přidaný cukr a jedno balení vám vydrží měsíc. 

Hodí se pro všechny typy vlasů. Navíc obsahuje i přidaný vitamín C, který ještě zvýší kýžený efekt.

A jak dávkovat? Doporučená denní dávka je 5 g (1 odměrka) denně. Smíchejte ve sklenici vody a vypijte.

A cena? Cca 650 korun.

4. místo

DS Laboratoriess vitamíny na vlasy REVITA

Orientační cena: 600 Kč

Jedná se o 100% přírodní tablety pro posílení růstu vlasů. Tyto tablety jsou nabité vitamíny a minerály. Produkt má exkluzivní recepturu s biotinem, melatoninem a dalšími deseti složkami.

Tyto vitamíny na vlasy mají unikátní a koncentrované složení, které obsahuje 12 velmi účinných složek. Vitamíny prodlužují růstovou fázi vlasů a zpomalují fázi vypadávání.

A jak dávkovat? 0,5 tablety denně zapijte velkým množstvím vody večer před spaním.

A cena? Cca 600 korun.

5. místo

CLINICAL Hair-Care + keratin (4měsíční kúra)

Orientační cena: 600 Kč

Jedná se o doplněk stravy, který obsahuje vysoce účinný Keratin Renewal SystemTM, stimulující vlasové buňky k tvorbě kvalitního keratinu, nezbytného pro pevné vlasy.

Produkt podporuje růst vlasů a zlepšuje vlasovou strukturu, zvyšuje lesk a omezuje šedivění a zklidňuje podrážděnou pokožku hlavy.

A jak tento produkt užívat? Doporučuje se brát 1 tobolku denně. Pro optimální účinnost užívejte po dobu 2-3 měsíců.

A jaká je cena? Cca 600 korun.

6. místo

Natrol NuHair Hair Rejuvenation for Women

Orientační cena: 900 Kč

Jedná se o bylinný doplněk stravy, který podporuje růst vlasů a bojuje proti jejich vypadávání. NuHair for Women se hodí hlavně pro ženy a obsahuje přírodní složky, které mají fytoestrogenní vlastnosti a pomáhají optimalizovat hormony.

Tento výrobek obsahuje rybí hydrolyzovaný kolagen, které podporuje zdraví vlasů. Dále pak vitamín A, který pomáhá při produkci kožního mazu.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát jednu tabletu dvakrát denně nebo podle potřeby. Pro dosažení nejlepších výsledků by se produkt měl užívat minimálně 3-4 měsíce. 

A cena? Cca 900 korun.

7. místo

Viridian Saw Palmetto Berry

Orientační cena: 770 Kč

Jedná se o doplněk obsahující extrakt z plodů Serenoy plazivé neboli Palmy sabalové rostoucí na atlantském pobřeží Severní Ameriky. Tento extrakt je přirozeně bohatý na mastné kyseliny a fytosteroly. 

Svou čistotou a složením splňuje tento produkt parametry kategorie Kosher a všechny jeho složky jsou 100% aktivní.

Jak dávkovat? Výrobce radí brát 1 – 3 kapsle s jídlem.

A cena? Cca 770 korun.

8. místo

Ivy Bears vlasové vitamíny pro ženy

Orientační cena: 320 Kč

Gumoví medvídci pro ženy podporují růst vlasů i nehtů. Mají velmi příjemnou ovocnou chuť a to hlavně díky obsaženému koncentrátu z mrkve a sladkých brambor.

Receptura medvídků je uzpůsobena přímo pro ženy a poskytuje komplexní výživu pro zdravý růst vlasů. Jediný medvídek obsahuje 5 000 mg biotinu.

Je ideální pro ženy s lámavými a slabými vlasy, které trápí jejich zvýšené vypadávání. Pozitivní výsledky jsou viditelné už po několika týdnech.

Produkt je 100% veganský.

A co přesně gumídci obsahují?

 • Biotin.
 • Kyselinu listovou.
 • Vitamín B6.
 • Vitamin B8.
 • Vitamin D.
 • Zinek.
 • Jód.
 • Vitamin C.

A jak dávkovat? Užívejte 2 medvídky denně.

A cena? Cca 320 korun.

9. místo

Ladylab Lady Collagen - My Beauty

Orientační cena: 780 Kč

Ladylab Lady Collagen obsahuje kolagen z mořských ryb, který se může pyšnit tou nejvyšší možnou kvalitou. Aby skvěle chutnal, je tento produkt s příchutí svěžích jahod.

Tento produkt patří mezi hydrolyzované kolageny, díky čemuž se skvěle vstřebává. Pozitivně působí na růst a kvalitu vlasů. Obsahuje vitamín C pro ještě lepší vstřebatelnost.

A jak užívat? Doporučuje se brát 1 odměrku denně, kterou rozmíchejte ve 250 mililitrech vody.

A cena? Cca 780 korun.

10. místo

Swanson Saw Palmetto (Serenoa plazivá)

Orientační cena: 190 Kč

Tyto kapsle obsahují Saw Palmetto, což je silná bylina obsahující zdroj mastných kyselin a sterolů, které podporují zdraví a růstu vlasů.

Kapsle se dobře užívají a nezatěžují organismus.

A jak je brát? Jako doplněk stravy užívejte jednu kapsli dvakrát až třikrát denně s velkou sklenicí vody.

A cena? Cca 190 korun.

Závěr

Vlasy, koruna krásy. Proto si ženy na vlasech opravdu zakládají. Nicméně ani mužům nebývá jejich kštice jedno. A aby byly vlasy zdravé a husté, je důležité se jim věnovat maximální péči.

Když pocítíte, že vám vlasy padají více než je obvyklé, určitě se nebojte poradit se svým lékařem a společně vybrat vhodné doplňky stravy na podporu jejich růstu.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vlas

[2] Wikiskripta (CZ): Chlupy a vlasy

[3] Healthline (ENG): The 13 Best Foods for Hair Growth

[4] Healthline (ENG): The 5 Best Vitamins for Hair Growth (+3 Other Nutrients)

[5] PubMed Central (ENG): Red ginseng extract promotes the hair growth in cultured human hair follicles

[6] PubMed Central (ENG): Hair-Growth Potential of Ginseng and Its Major Metabolites: A Review on Its Molecular Mechanisms

5/5 (Počet hlasů: 3)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »