11 nejlepších přípravků pro podporu růstu vlasů – recenze a zkušenosti

Jak obnovit a urychlit růst vlasů? Jaké jsou nejlepší přípravky a šampony pro podporu růstu vlasů? Co na růst vlasů pomáhá a jde zkusit doma?

TOP  1. místo

Natucain 3 měsíční vlasové tonikum

Orientační cena: 2600 Kč
Prémiové 100% přírodní vlasové tonikum, které během 3 měsíců opravdu účinně zlepší růst vlasů a snižuje jejich vypadávání díky přelomové aktivní složce MKMS24.
2. místo

Hairburst Žvýkací balíček pro růst vlasů

Orientační cena: 1300 Kč
Oblíbený a výhodný Hairburst balíček podporující růst vlasů zevnitř i zvenku – obsahuje žvýkavé  vitamíny pro podporu růstu a šampon s kondicionérem.
3. místo

COCOSOLIS Sérum pro rychlý růst vlasů

Orientační cena: 1150 Kč

Účinné sérum na vlasy COCOSOLIS organic kombinuje vysoce účinné přírodní složky, které podporují rychlejší růst vlasů, snižují jejich vypadávání a dodávájí jim lesk.

Jedenáct nejlepších produktů pro podporu růstu vlasů

Jak funguje růst vlasů?

Uvádí se, že v průměru má každý člověk cca 300 tisíc vlasů. Z toho denně vypadne 50 – 200 vlasů. Je to takový nekonečný koloběh. Vlasy padají naprosto běžně a to i zcela zdravým jedincům, takže se nelekejte, když na svém hřebenu najdete pár vlasových suvenýrů.

Růst vlasů má tři fáze:

Jinými slovy také růstová fáze je ta první, kterou všechno začíná. Vlas je jako na maratonu – roste nepřetržitě a bez pauzy. Pokud se stane, že odumře, okamžitě ho nahradí jiný. Po celou dobu této fáze je vlas pevně zakotven ve vlasovém folikulu a jeho vytrhnutí je bolestivé a vyžaduje sílu.

Druhá, katagenní fáze, trvá v průměru dva až tři týdny. Dochází zde k odpojení cibulky vlasu od krevního oběhu. Krevní oběh dává vlasu živiny a všechny potřebné látky nutné k jeho růstu. Tato fáze je de facto takový přechod mezi vlasovým zrozením a smrtí.

V průběhu katagenní fáze dochází k odstranění starého vlasu, tak aby byl vlasový folikul připraven na nový začátek růstového cyklu.

Jedná se o poslední fázi, kdy dochází k vypadnutí vlasu. Obvykle se v ní nachází 6 % až 8 % všech vlasů. Tato fáze trvá asi 100 dní u vlasů na pokožce hlavy a o něco déle u obočí, řas, chloupků na pažích a nohou. Během této fáze je vlasový folikul zcela v klidu.

Jak podpořit růst vlasů?

I když se z velké části jedná o genetické předpoklady, určitě můžeme pro kvalitu a růst vlasů udělat to nejlepší možné.

Pokud je strava pestrá a vyvážená, má vliv na celé naše tělo, vlasy nevyjímaje. Jídelníček by měl obsahovat vitamíny A, C a H. Stejně důležité pro růst vlasů jsou esenciální mastné kyseliny, které se nacházejí v oříškách a rybách. Nezapomeňte ani na železo, omega – 3 mastné kyseliny a proteiny.

Poraďte se se svou kadeřnici, jaké produkty pro vlasovou péči jsou pro vás ty nejlepší. Zkuste jít přírodní cestou a příliš neexperimentovat. Časté střídání či používání více značek najednou jsou nejčastější chyby, kterých se můžete dopustit. Nejlepší je najít nejvhodnější značku a pořídit celou řadu, počínaje šamponem a konče maskou.

Do B komplexu se řadí:

 • B1 (thiamin)
 • B2 (riboflavin)
 • B3 (niacin)
 • B5 (kyselina pantothenová)
 • B6
 • B7 (biotin)
 • B9 (kyselina listová)
 • B12 (kobalamin)

Veškeré druhy tohoto vitamínu, kromě biotinu, jsme schopni doplnit do těla sami. Pokud máte problém s vypadáváním vlasů, zaměřte se hlavně na příjem B2, B7, B9 a B12.

Bylo vědecky dokázáno, že nedostatek biotinu, který musíte suplementovat, může být primární příčinou vypadávání vlasů.

Možná se to zdá nesmyslné, ale opak je pravdou, i vlasy potřebují kvalitní spánek a odpočinek. Aby byla vaše psychická i fyzická stránka v pořádku, zkuste si cíleně dopřát 7-8 hodin spánku.

Zkuste masáž provádět každý večer před spaním pomocí jemných krouživých pohybů po dobu 1 – 3 minut. Pokožka hlavy se příjemně rokrví, a tím dojde k zajištění přísunu živin k vlasovým folikulům.

Stres je nepřítel číslo jedna. Dokáže nám pěkně zavařit a to nejen v oblasti vlasů. Odborníci tvrdí, že psychické otřesy mohou vlasy poškodit mnohem více než přechodný nedostatek vitamínů a minerálů. Psychické vypětí je zodpovědné za produkci stresového hormonu kortizolu. Když se vyplavuje do krevního řečiště, zužují se cévy a tím dochází k nedostatečnému prokrvování organismu, i vlasových kořínků.

Kolagen tvoří velkou část všech bílkovin v těle. Obsahuje velké množství aminokyselin, které jsou pro tělo nezbytné k tvorbě vlasových bílkovin. Působí i jako velmi účinný antioxidant. Bojuje proti sloučeninám, které se v těle objevují v důsledku stresu, kouření, konzumace nekvalitních potravin či pití alkoholu. A v neposlední řadě pomáhá vlasové pokožce. Přispívá k pružnosti a síle škáry, což je jedna z částí pokožky.

Jedná se o velmi důležitý prvek, který je prospěšný pro celý organismus. Důležitou roli hraje i při metabolismu makroživin. Jeho nedostatek se často spojuje se zhoršenou kvalitou nehtů, pleti i vlasů.

Ano, samozřejmě je krásné mít upravené vlasy, ale jak se říká, všeho moc škodí a nejlepší je zlatá střední cesta. Nadměrný styling může vlasům opravdu škodit. Jde hlavně o to, že některé přípravky s určitým chemickým složením mohou způsobit řídnutí vlasů, jejich zničení a v konečném důsledku i padání, pokud je používáte na denní bázi. 

Zkuste omezit časté mechanické narovnávání vlasů. Nečešte vlasy silou, nervěte je. Kartáčujte je jemně a zlehka. Pokud si chcete vlasy rozčesat, počkejte až budou zcela suché. Vlasy jsou nejvíce zranitelné v mokrém stavu, proto buďte trpěliví a neničte si je zbytečně kartáčováním po sprše.

Co ovlivňuje rychlost růstu vlasů?

Asi jste si všimli, že někomu vlasy narostou „frk mrk“ a někdo se vytoužené délky ani nedočká. Proč? Bohužel za to může hlavně genetika. První, růstová fáze, která ovlivňuje finální délku vlasů, je individuální. Někomu rostou vlasy maximálně 2 roky, někomu 5 let a některým dokonce i 10 let. Na světě proto existují lidé, kteří mají vlasy maximálně po ramena, i lidé, kterým hříva dorůstá až po kolena. Je to sice nespravedlivé, ale pravdivé. Říká se, že maximální délka, která vám dosroste je ta, která vám nejvíce sluší.

Každopádně v průběhu života vlasy mění strukturu i vlastnosti. Je to dáno prostředím, kde zrovna žijeme, v jakém cyklu se nacházíme a jaké je naše psychické rozpoložení. Vliv na kvalitu i růst vlasů mohou mít:

 • Hormonální výkyvy (puberta, těhotenství, porod, menopauza, hormonální léčba)
 • Stres
 • Nedostatek živin v těle 
 • Špatná péče 
 • Onemocnění (od kožních problémů až po autoimunitní onemocnění)

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Domácí recepty pro urychlení růstu vlasů

Jde o tipy a domácí recepty našich babiček, které měly na každý problém lék. Tyto rady můžete uvést do praxe a třeba zaznamenáte rozdíl k lepšímu.

Budete potřebovat 2 – 3 bílky , které jemně rozmíchejte a naneste do celé délky vlasů. Po pár minutách je smyjte a vlasy upravte běžným způsobem.

Udělejte si čistý cibulový vývar ze cca dvou cibulí. Po vychladnutí si touto vodou opláchněte vlasy. Následně je důkladně opláchněte ještě jednou, ale tentokrát čistou vodou.

Použijte čistou šťávu z brambor, kterou můžete smíchat například s medem a vajíčkem a získáte tím jedinečnou masku na vlasy, kterou můžete aplikovat několikrát do týdne.

Tvrdí se, že kopřiva umí urychlit růst vlasů. Zkuste klasický kopřivový odvar. Aplikaci můžete opakovat i každý den.

1. místo

Natucain Hair Activator - tříměsíční vlasové tonikum

Orientační cena: 2600 Kč

Britská značka Natucain ve svých produktech využívá přírodních látek ve spojení s vědeckými výzkumy. Její spoluzakladatelkou je MUDr. Stefanie Seyda, mezinárodně uznávaná lékařka, jejíž almou mater je prestižní Oxfordská univerzita.

Natucain Hair Activator je revoluční vlasové tonikum s aktivní technologií MKMS24 , která spojuje čistě přírodní suroviny jako je bambus, tymián a čočka, které účinně stimulují kořínky vlasů. 

Produkt je v balení se sprejem a během prvního měsíce se doporučuje aplikovat 6 pumpiček na místa postižená vypadáváním vlasů, a to ráno i večer. Od druhého měsíce se pak produkt aplikuje už jen jednou denně. První výsledky by měly být viditelné od 6. – 8. týdne. Přípravek slibuje snížení vypadávání vlasů až o 90 % a zlepšuje jejich růst o neuvěřitelných 93 %. Zároveň neobsahuje žádné hormony, silikony, parabeny či sulfáty, je 100% přírodní, a nemělo by se používat v kombinaci s šamponem, který v sobě má silikony.

Cena tohoto vlasového tonika je cca 2600 korun za 100 ml, což by vám mělo vydržet až na 3 měsíce používání.

2. místo

Hairburst Žvýkací balíček pro růst vlasů

Orientační cena: 1300 Kč

Hairburst Žvýkací balíček obsahuje 3 produkty. Jde o velice oblíbené a vyhlášené Hairburst vitamíny, které jsou nabité látkami, jež podporují růst a zdraví vlasů, dále šampon a kondicionér a podporu zdraví, síly a délky vlasů. Dalo by se tedy říct, že je to vše v jednom – podpora jak zvenčí, tak i zevnitř.

Žvýkací vlasové vitamíny v podobě bonbonků ve tvaru srdíčka obsahují přírodní a efektivní látky. Hlavními složkami produktu je biotin, který podporuje zdraví vlasů, tvorbu kolagenu a zpevňuje vlas od kořínků, zinek, který je důležitý při regeneraci a růstu buněk a podporuje zdraví mazových žláz, a selenium, což je antioxidant důležitý pro metabolismus i udržení či ozdravení kvality vlasu.

Šampon a kondicioner pro delší a silnejší vlasy je kombinace, která přináší viditelně hustší a zdravější vlasy, zvyšuje pevnost a lesk vlasů a celkově zlepšují jejich kvalitu. Obsahují například hydrolyzované pšeničné bílkoviny, aminokyseliny, nebo třeba výborný panthenol. Tyto složky pomáhají vlasy chránit a podporovat jejich zdraví, sílu a růst.

3. místo

COCOSOLIS Sérum pro rychlý růst vlasů ve spreji

Orientační cena: 1150 Kč

I po vizuální stránce lákavé sérum pro rychlý růst vlasů od značky COCOSOLIS organic vám nesmí uniknout. Hodí se pro všechny typy vlasů a obsahuje aktivní látky jako je vitamín B3, B6 a provitamín B5, výtažek z aloe vera, ricinový olej a patentovaný komplex přírodních složek, které udělají vaše vlasy silnějšími, hustšími a zdravějšími už po třech týdnech používání séra.

Sérum konkrétně přispívá k rychlejšímu růstu vlasů, zamezuje jejich vypadávání, vylepšuje jejich strukturu a zanechává je lesklé a hebké, dodává výživu vlasové pokožce a stimuluje tvorbu buněk ve vlasových folikulech.

Jak používat? Nejprve balení protřepejte a poté díky praktickému balení ve spreji nastříkejte na suché vlasy a/nebo pokožku hlavy, vmasírujte a již neoplachujte. Abyste dosáhli optimálních výsledků, nanášejte produkt 2× týdně.

Balení o objemu 110 ml stojí cca 1150 korun.

4. místo

WOODEN SPOON Sérum pro růst vlasů

Orientační cena: 650 Kč

Sérum pro růst vlasů od bulharské značky WOODEN SPOON obsahuje rostlinné oleje z certifikovaného ekologického zemědělství, které jsou vybrané tak, aby stimulovaly růst vlasů a vyživovaly vlasovou pokožku. 

Sérum obsahuje ricinový, jojobový, nimbový, baobabový, arganový a mátový esenciální olej. 

Cena séra je cca 650 korun za 30 ml.

5. místo

Eliah Sahil Organic Práškový šampon

Orientační cena: 400 Kč

Tento práškový šampon je zcela přírodní ájurvédský produkt, který je vhodný proti vypadávání vlasů a pro jemné a slabé vlasy. Je obohacen o guaranu a kapsaicin, které prokrvují pokožku a podporují tak růst vlasů.  Šampon neobsahuje žádné dráždivé chemické látky, konzervanty ani syntetické tenzidy.

Tento výrobek obsahuje přírodní jíl, který účinně vstřebává nadbytečný kožní maz z vlasů i pokožky hlavy. Bylina shikakai obsahuje pěnivé látky, které jemně myjí vlasy od nečistot. Olej z limetky osvěží pokožku a příjemně provoní vlasy.

Cena šamponu je cca 400 korun za 100 g.

6. místo

MÁDARA Šampon pro objem a růst vlasů, Grow

Orientační cena: 500 Kč

Na dalším místě našeho výběru je šampon pro objem a růst vlasů od značky Mádara.

Přípravek vyniká příjemnou bylinkovou vůní a i když neobsahuje syntetická pěnidla, silikony ani parabeny, opravdu pěkně pění. Co se týče aktivních látek, které šampon využívá pro posílení, objem a růst vlasů, jsou to vitamíny ze skupiny B, antibakteriálně působící zinek, energizující kofein a výtažek z lišky obecné, který se stará o výživu vlasové pokožky.

Je vhodný pro všechny typy vlasů včetně těch barvených, nevysušuje a můžete jej bez problémů používat každý den.

250 ml tohoto produktu vás bude stát něco málo přes 500 korun.

7. místo

TianDe Maska a aktivátor růstu vlasů

Orientační cena: 400 Kč

Tato maska od značky TianDe funguje jako aktivátor růstu vlasů a kombinuje tradiční tibetskou medicínu s moderními biotechnologiemi. Obsahuje luxusní přírodní proteiny pocházející z ženšenu, siamského zázvoru a anděliky lékařské. Díky těmto vysoce účinným složkám je schopná rychle proniknout dovnitř vlasové cibulky a zvýšit aktivitu vlasových folikul. Výsledkem je zrychlený růst vlasů a zlepšení jejich textury. Maska navíc poskytuje výživu a hydrataci vlasové pokožce a propůjčuje vlasům lesk.

Produkt se používá tak, že masku nanesete na umyté vlasy od kořínků po konečky. Pro viditelné výsledky se doporučuje produkty aplikovat jednou až dvakrát týdně. A také je vhodné ji kombinovat s šamponem a balzámem ze stejné řady značky TianDe.

A kolik tato maska, která urychluje růst vlasů, stojí? Cca 400 korun.

8. místo

Lobey Šampon na podporu růstu

Orientační cena: 400 Kč

Česká značka funkční přírodní kosmetiky, kterou v roce 2018 založili tři brněnští kamarádi, využívá při vyvíjení produktů klinické studie a suroviny, které jsou certifikované a pocházejí z ekologického zemědělství. Nejinak je tomu i u tohoto šamponu na podporu růstu vlasů, který je velmi komplexním přípravkem. Působí na vlasy zvenku i zevnitř, ale nezapomíná ani na pokožku hlavy, jejíž stav také velmi ovlivňuje kvalitu růstu.

Produkt je přímo „nadupaný“ aktivními látkami pro podporu růstu vlasů, mezi které patří kopexil, hotflux, komplex KERASCALP™ s angreštem indickým a panthenol. Další účinnou složkou je přírodní vlasový komplex LOBEX, což je kombinace výtažků z břízy, kopřivy dvoudomé, lípy, přesličky, rozmarýnu, řebříčku a šalvěje.

Šampon je velmi jemný, nedráždí a hodí se pro muže, ženy i děti od 3. roku věku, kteří mají mastné či normální vlasy.

Balení o velikosti 200 ml stojí cca 400 korun.

9. místo

RYOR Hair Care

Orientační cena: 460 Kč

Sprej na růst vlasů od české značky Ryor obsahuje komplex aminokyselin, vitamínů a přírodních extraktů a právě díky tomuto intenzivně podporuje aktivní růst vlasů.

Produkt pomáhá vlasy viditelně zhušťovat vlasy, posiluje je a zpevňuje a hlavně intenzivně podporuje jejich růst.

Cena produktu je cca 460 korun za 250 ml.

10. místo

Framesi Sprej pro podporu růstu

Orientační cena: 400 Kč

Reinforcing Energizing Spray, tak se celým jménem nazývá 100% veganský sprej pro podporu růstu vlasů z řady Morphosis Reinforcing od značky Framesi. Jedná se o bezoplachový sprej, který obsahuje spoustu účinných látek, například kmenové buňky z vína, hydrolyzát rukoly a vlašského ořechu, patentovaný komplex Tri-C-Peptidy™, rostlinný keratin, vitamín B6, vitamín E, výtažek z grepu, kadidlovníku a zázvoru, ale také hořčík a mentol.

Hodí se pro všechny, které trápí řídnutí vlasů nebo chtějí posílit jejich růst. Sprej také zlepšuje hustotu vlasů.

Používá se na umyté vlasy i pokožku hlavy, které jsou vysušené ručníkem. Produkt se jemně vmasíruje a už se neoplachuje. Pro ještě lepší výsledek kombinujte s dalšími produkty z řady Morphosis Reinforcing.

A kolik stojí? Cca 400 korun.

11. místo

Kérastase Résistance Fondant Extentioniste

Orientační cena: 700 Kč

Kondicionér pro růst vlasů a posílení od kořínků Kérastase Resistance Fondant Extentioniste proniká hluboko do vlákna a posiluje vlasy od kořínků po konečky. Kondicionér posiluje vnitřní strukturu vlasu od kořínků po konečky, sjednocuje nerovnoměrný povrch vlasového vlákna a vlasy se po něm snadno rozčesávají.

Cena kondicionéru je něco málo přes 700 korun za 200 ml.

Závěrem

Nejen my, ale i naše vlasy prožívají různé životní etapy. Někdy jsou silné a překypují životem a jindy jsou unavené, poškozené a začínají vypadávat. Nejdůležitější je se nestresovat  začít hledat vhodná, komplexní řešení.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vlas

[2] Wikiskripta (CZ): Chlupy a vlasy

[3] Healthline (ENG): 10 Best Ways to Boost Hair Growth

[4] Healthline (ENG): How to Grow Hair Faster: 6 Tips for Growth

[5] PubMed Central (ENG): Standardized Scalp Massage Results in Increased Hair Thickness by Inducing Stretching Forces to Dermal Papilla Cells in the Subcutaneous Tissue

[6] PubMed Central (ENG): Differential effects of caffeine on hair shaft elongation, matrix and outer root sheath keratinocyte proliferation, and transforming growth factor-β2/insulin-like growth factor-1-mediated regulation of the hair cycle in male and female human hair follicles in vitro

4.5/5 (Počet hlasů: 10)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?