TOP 10: Nejlepší přípravky pro podporu růstu vlasů – srovnání a recenze

Jak obnovit a urychlit růst vlasů? Jaké jsou nejlepší přípravky a šampony pro podporu růstu vlasů? Co na růst vlasů pomáhá a jde zkusit doma?

TOP  1. místo

Natucain 3 měsíční vlasové tonikum

Orientační cena: 2600 Kč
Prémiové 100% přírodní vlasové tonikum, které zlepšuje růst vlasů a snižuje jejich vypadávání díky přelomové aktivní složce MKMS24.
2. místo

MÁDARA 3 minutové sérum pro růst vlasů

Orientační cena: 650 Kč
Výborné sérum od Mádary vyživuje vlasovou pokožku, stimuluje růst zdravých, pevných vlasů a zpomaluje vypadávaní.
3. místo

WOODEN SPOON sérum pro růst vlasů

Orientační cena: 600 Kč
Sérum s obsahem ricinového oleje, oleje z černého pepře a rozmarýnu podporuje růst vlasů dodává živiny vlasové pokožce.

Deset nejlepších produktů pro podporu růstu vlasů

Jak funguje růst vlasů?

Uvádí se, že v průměru má každý člověk cca 300 tisíc vlasů. Z toho denně vypadne 50 – 200 vlasů. Je to takový nekonečný koloběh. Vlasy padají naprosto běžně a to i zcela zdravým jedincům, takže se nelekejte, když na svém hřebenu najdete pár vlasových suvenýrů.

Růst vlasů má vlastně tři fáze:

Jinými slovy také růstová fáze, je ta první, kterou to všechno začíná. V jejím je vlas jako na marathonu – roste nepřetržitě a bez pauzy. Pokud se stane, že odumře, okamžitě ho nahradí jiný. Po celou dobu této fáze je vlas pevně zakotven ve vlasovém folikulu a jeho vytrhnutí je bolestivé a vyžaduje sílu.

Druhá, katagenní fáze, trvá v průměru dva až tři týdny. Dochází zde k odpojení cibulky vlasu od krevního oběhu. Krevní oběh dává vlasu živiny a všechny potřebné látky nutné k jeho růstu. Tato fáze je de facto takový přechod mezi vlasovým zrozením a smrtí.

V průběhu katagenní fáze dochází k odstranění starého vlasu, tak aby byl vlasový folikul připraven na nový začátek růstového cyklu.

Jedná se poslední fázi, fázi kdy dochází k vypadnutí vlasu. Trvá cca 3-4 měsíce a nachází se v ní 14 % všech vlasů.

Jak podpořit růst vlasů?

I když se z velké části jedná o genetické předpoklady, určitě můžeme pro kvalitu a růst vlasů udělat to nejlepší možné.

Pokud je strava pestrá a vyvážená, má vliv na celé naše tělo, vlasy nevyjímaje. Jídelníček by měl obsahovat vitamíny A, C a H. Stejně důležité pro růst vlasů jsou esenciální mastné kyseliny, které se nacházejí v oříškách a rybách. Nezapomeňte ani na železo, omega – 3 mastné kyseliny a proteiny.

Poraďte se se svou kadeřnici, jaké produkty pro vlasovou péči jsou pro vás ty nejlepší. Zkuste jít přírodní cestou a příliš neexperimentovat. Časté střídání či používání více značek najednou jsou nejčastější chyby, kterých se můžete dopustit. Nejlepší je najít nejvhodnější značku a pořídit celou řadu, počínaje šamponem a konče maskou.

Do B komplexu se řadí:

 • B1 (thiamin)
 • B2 (riboflavin)
 • B3 (niacin)
 • B5 (kyselina pantothenová)
 • B6
 • B7 (biotin)
 • B9 (kyselina listová)
 • B12 (kobalamin)

Veškeré druhy tohoto vitamínu, kromě biotinu, jsme schopni doplnit do těla sami. Pokud máte problém s vypadáváním vlasů, zaměřte se hlavně na příjem B2, B7, B9 a B12.

Bylo vědecky dokázáno, že nedostatek biotinu, který musíte suplementovat, může být primární příčinou vypadávání vlasů.

Možná se to zdá nesmyslné, ale opak je pravdou, i vlasy potřebují kvalitní spánek a odpočinek. Aby byla vaše psychická i fyzická stránka v pořádku, zkuste si cíleně dopřát 7-8 hodin spánku.

Zkuste masáž provádět každý večer před spaním pomocí jemných krouživých pohybů po dobu 1 – 3 minut. Pokožka hlavy se příjemně rokrví, a tím dojde k zajištění přísunu živin k vlasovým folikulům.

Stres je nepřítel číslo jedna. Dokáže nám pěkně zavařit a to nejen v oblasti vlasů. Odborníci tvrdí, že psychické otřesy mohou vlasy poškodit mnohem více než přechodný nedostatek vitamínů a minerálů. Psychické vypětí je zodpovědné za produkci stresového hormonu kortizolu. Když se vyplavuje do krevního řečiště, zužují se cívy a tím dochází k nedostatečnému prokrvování organismu, i vlasových kořínků.

Kolagen tvoří velkou část všech bílkovin v těle. Obsahuje velké množství aminokyselin, které jsou pro tělo nezbytné k tvorbě vlasových bílkovin. Působí i jako velmi účinný antioxidant. Bojuje proti sloučeninám, které se v těle objevují v důsledku stresu, kouření, konzumace nekvalitních potravin či pití alkoholu. A v hlavní řadě pomáhá vlasové pokožce. Přispívá k pružnosti a síle škáry, což je jedna z částí pokožky.

Jedná se o velmi důležitý prvek, který je prospěšný celému organismu. Důležitou roli hraje i při metabolismu makroživin. Jeho nedostatek bývá se často spojuje se zhoršenou kvalitou nehtů, pleti i vlasů.

Ano, samozřejmě je krásné mít upravené vlasy, ale jak se říká, všeho moc škodí a nejlepší je zlatá střední cesta. Nadměrný styling může vlasům opravdu škodit. Jde hlavně o to, že některé přípravky s určitým chemickým složením mohou způsobit řídnutí vlasů, jejich zničení a v konečném důsledku i padání, pokud je používáte na denní bázi. 

Zkuste omezit časté mechanické narovnávání vlasů. Nečešte vlasy silou, nervěte je. Kartáčujte je jemně a zlehka. Pokud si chcete vlasy rozčesat, počkejte až budou zcela suché. Vlasy jsou nejvíce zranitelné v mokrém stavu, proto buďte trpěliví a neničte si je zbytečně kartáčováním po sprše.

Co ovlivňuje rychlost růstu vlasů?

Asi jste si všimli, že někomu vlasy narostou “frk mrk” a někdo se vytoužené délky ani nedočká. Proč? Bohužel za to může hlavně genetika. První, růstová fáze, která ovlivňuje finální délku vlasů, je individuální. Někomu rostou vlasy maximálně 2 roky, někomu 5 let a některým mohou dokonce i 10 let. Na světě proto existují lidé, kteří mají vlasy maximálně po ramena, i lidé, kterým hříva dorůstá až po kolena. Je to sice nespravedlivé, ale pravdivé. Říká se, že maximální délka, která vám dosroste je ta, která vám nejvíce sluší.

Každopádně v průběhu života vlasy mění strukturu i vlastnosti. Je to dáno prostředím kde zrovna žijeme, v jakém cyklu se nacházíme a jaké je naše psychické rozpoložení. Vliv na kvalitu i růst vlasů může mít:

 • Hormonální výkyvy (puberta, těhotenství, porod, menopauza, hormonální léčba)
 • Stres
 • Nedostatek živin v těle 
 • Špatná péče 
 • Onemocnění (od kožních problémů až po autoimunitní onemocnění)

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Domácí recepty pro urychlení růstu vlasů

Jde o tipy a domácí recepty našich babiček, které měly na každý problém lék. Můžete tyto rady uvést do praxe a třeba zaznamenáte rozdíl k lepšímu.

Budete potřebovat 2 – 3 bílky , které jemně rozmíchejte a naneste do celé délky vlasů. Po pár minutách si vlasy smyjte a upravte běžným způsobem.

Udělejte si čistý cibulový vývar ze cca dvou cibulí. Po vychladnutí si touto vodou opláchnout vlasy. Následně si důkladně smyjte čistou vodou.

Použijte čistou šťávu z brambor, kterou si můžete smíchejte například s medem a vajíčkem a získáte tím jedinečnou masku na vlasy, kterou můžete aplikovat několikrát do týdne.

Tvrdí se, že kopřiva umí urychlit růst vlasů. Zkuste klasický kopřivový odvar. Aplikaci můžete opakovat i každý den.

1. místo

Natucain Hair Activator 100ml

Orientační cena: 2600 Kč

Britská značka Natucain ve svých produktech využívá přírodních látek ve spojení s vědeckými výzkumy. Její spoluzakladatelkou je MUDr. Stefanie Seyda, mezinárodně uznávaná lékařka, jejíž almou mater je prestižní Oxfordská univerzita.

Natucain Hair Activator je revoluční vlasové tonikum s aktivní technologií MKMS24 , která spojuje čistě přírodní suroviny jako je bambus, tymián a čočka, které účinně stimulují kořínky vlasů. 

Produkt je v balení se sprejem a během prvního měsíce se doporučuje aplikovat 6 pumpiček na místa postižená vypadáváním vlasů, a to ráno i večer. Od druhého měsíce se pak produkt aplikuje už jen jednou denně. První výsledky by měly být viditelné od 6. – 8. týdne. Přípravek slibuje snížení vypadávání vlasů až o 90 % a zlepšuje jejich růst o neuvěřitelných 93 %. Zároveň neobsahuje žádné hormony, silikony, parabeny či sulfáty, je 100% přírodní, a nemělo by se používat v kombinaci s šamponem, který v sobě má silikony.

Cena tohoto vlasového tonika je cca 2600 korun za 100 ml, což by vám mělo vydržet až na 3 měsíce používání.

2. místo

MÁDARA 3 minutové sérum pro růst vlasů

Orientační cena: 650 Kč

3 minutové sérum pro růst vlasů od lotyšské značky Mádara dodá vlasové pokožce výživu díky extraktu z houby lišky obecné. Vlasy získají na objemu a síle. Sérum obsahuje kofein a zinek, spolu s aminokyselinami.

Extrakt z lišky obsahuje vysoké množství vitamínů skupiny B a polysacharidy, které vyživují vlasovou pokožku i kořínky a beta-glukany, které posilují vlasové vlákno. Kopřiva působí proti padání vlasů a současně zmírňuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Zinek pomáhá vyrovnat tvorbu kožního mazu a působí antibakteriálně. Kofein podporuje rychlejší růst nových vlasů. 

Cena tohoto séra je cca 650 korun za 100 ml.

3. místo

WOODEN SPOON Sérum pro růst vlasů

Orientační cena: 600 Kč

Sérum pro růst vlasů od bulharské značky WOODEN SPOON obsahuje rostlinné oleje z certifikovaného ekologického zemědělství, které jsou vybrané tak, aby stimulovaly růst vlasů a vyživovaly vlasovou pokožku. 

Sérum obsahuje ricinový, jojobový, nimbový, baobabový, arganový a mátový esenciální olej. 

Cena séra je cca 600 korun za 30 ml.

4. místo

Kérastase Résistance Fondant Extentioniste

Orientační cena: 500 Kč

Kondicionér pro růst vlasů a posílení od kořínků Kérastase Resistance Fondant Extentioniste proniká hluboko do vlákna a posiluje vlasy od kořínků po konečky. Kondicionér posiluje vnitřní strukturu vlasu od kořínků po konečky, sjednocuje nerovnoměrný povrch vlasového vlákna a vlasy se po něm snadno rozčesávají.

Cena kondicionéru je něco málo přes 500 korun za 200 ml.

5. místo

Eliah Sahil Organic Práškový šampon

Orientační cena: 400 Kč

Tento práškový šampon je zcela přírodní ájurvédský produkt, který je vhodný proti vypadávání vlasů a pro jemné a slabé vlasy. Je obohacen o guaranu a kapsaicin, které prokrvují pokožku a podporují tak růst vlasů.  Šampon neobsahuje žádné dráždivé chemické látky, konzervanty ani syntetické tenzidy.

Tento výrobek obsahuje přírodní jíl, který účinně vstřebává nadbytečný kožní maz z vlasů i pokožky hlavy. Bylina shikakai obsahuje pěnivé látky, které jemně myjí vlasy od nečistot. Olej z limetky osvěží pokožku a příjemně provoní vlasy.

Cena šamponu je cca 400 korun za 100 g.

6. místo

MÁDARA Šampon pro objem a růst vlasů, Grow

Orientační cena: 500 Kč

V našem seznamu nesmí chybět vedle výše uvedeného 3 minutového séra od značky Mádara ani jejich šampon pro objem a růst vlasů, které se doporučují používat společně.

Specificky se tento šampon má aplikovat jako druhý krok po smytí séra.

Přípravek vyniká příjemnou bylinkovou vůní a i když neobsahuje syntetická pěnidla, silikony ani parabeny, opravdu pěkně pění. Co se týče aktivních látek, které šampon využívá pro posílení, objem a růst vlasů, jsou to vitamíny ze skupiny B, antibakteriálně působící zinek, energizující kofein a výtažek z lišky obecné, který se stará o výživu vlasové pokožky.

Je vhodný pro všechny typy vlasů včetně těch barvených, nevysušuje a můžete jej bez problémů používat každý den.

250 ml tohoto produktu vás bude stát něco málo přes 500 korun.

7. místo

Bione Cosmetics Keratin Kofein

Orientační cena: 200 Kč

Sérum pro růst vlasů a posílení kořínků Bione Cosmetics Keratin Kofein obsahuje zmíněný kofein, který umí vlasy nejen regenerovat, ale zároveň podporuje jejich růst. Sérum dále zlepšuje kvalitu vlasů, zpevňuje je a chrání konečky vlasů před třepením.

Cena séra je cca 200 korun za 215 ml.

8. místo

Lobey Šampon na podporu růstu

Orientační cena: 400 Kč

Česká značka funkční přírodní kosmetiky, kterou v roce 2018 založili tři brněnští kamarádi, využívá při vyvíjení produktů klinické studie a suroviny, které jsou certifikované a pocházejí z ekologického zemědělství. Nejinak je tomu i u tohoto šamponu na podporu růstu vlasů, který je velmi komplexním přípravkem. Působí na vlasy zvenku i zevnitř, ale nezapomíná ani na pokožku hlavy, jejíž stav také velmi ovlivňuje kvalitu růstu.

Produkt je přímo „nadupaný“ aktivními látkami pro podporu růstu vlasů, mezi které patří kopexil, hotflux, komplex KERASCALP™ s angreštem indickým a panthenol. Další účinnou složkou je přírodní vlasový komplex LOBEX, což je kombinace výtažků z břízy, kopřivy dvoudomé, lípy, přesličky, rozmarýnu, řebříčku a šalvěje.

Šampon je velmi jemný, nedráždí a hodí se pro muže, ženy i děti od 3. roku věku, kteří mají mastné či normální vlasy.

Balení o velikosti 200 ml stojí cca 400 korun.

9. místo

RYOR Hair Care

Orientační cena: 400 Kč

Sprej na růst vlasů od české značky Ryor obsahuje komplex aminokyselin, vitamínů a přírodních extraktů a právě díky tomuto intenzivně podporuje aktivní růst vlasů.

Produkt pomáhá vlasy viditelně zhušťovat, posiluje je a zpevňuje a hlavně intenzivně podporuje jejich růst.

Cena produktu je necelých 400 korun za 250 ml.

10. místo

Lee Stafford Hair Growth

Orientační cena: 250 Kč

Krásně vonící maska pro podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání obsahuje množství aktivních látek, které  vlasy viditelně posílí a regenerují.

Maska zároveň přináší úlevu podrážděné pokožce hlavy a dodává jí potřebnou hydrataci. V neposlední řadě přispívá k urychlení růstu vlasů, pomáhá redukovat jejich vypadávání a posiluje vlasové folikuly.

Cena amsky je cca 250 korun za 200 ml.

Závěrem

Nejen my, ale i naše vlasy prožívají různé životní etapy. Někdy jsou silné a překypují životem a jindy jsou unavené, poškozené a začínají vypadávat. Nejdůležitější je se nestresovat  začít hledat vhodná, komplexní řešení.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vlas

[2] Wikiskripta (CZ): Chlupy a vlasy

[3] Healthline (ENG): 10 Best Ways to Boost Hair Growth

[4] Healthline (ENG): How to Grow Hair Faster: 6 Tips for Growth

[5] PubMed Central (ENG): Standardized Scalp Massage Results in Increased Hair Thickness by Inducing Stretching Forces to Dermal Papilla Cells in the Subcutaneous Tissue

[6] PubMed Central (ENG): Differential effects of caffeine on hair shaft elongation, matrix and outer root sheath keratinocyte proliferation, and transforming growth factor-β2/insulin-like growth factor-1-mediated regulation of the hair cycle in male and female human hair follicles in vitro

4.7/5 (Počet hlasů: 7)

Kam dál?