10 tipů na nejlepší silver šampon a fialový šampon

Co to je silver a fialový šampon na blond vlasy? Jak fungují? Výběr nejlepších fialových a silver šamponů. Diskuze, recenze a zkušenosti.

TOP  1. místo

BES Color Reflection Shampoo Cool-it

Orientační cena: 300 – 800 Kč

Šampon vhodný pro šedivé, bílé či zesvětlené nebo odbarvované vlasy zajistí neutralizaci a redukci žlutých, zlatých či žlutooranžových odstínů.

2. místo

Togethair Silver
Anti-Yellow Shampoo

Orientační cena: 350 – 800 Kč

Neutralizační šampon přispívá k potlačení nežádoucích žlutých odstínů v blond, šedivých nebo odbarvených vlasech.

3. místo

Affinage Mode Cool Blonde Shampoo

Orientační cena: 550 Kč

Bezsulfátový tónovací šampon díky šetrnému složení odstraní nečistoty, fialové barvicí pigmenty se postarají o neutralizaci žlutých tónů.

Deset nejlepších fialových a silver šamponů

Silver nebo také fialové šampony ocení hlavně blondýnky. Najít ten správný odstín, který nebude sklouzávat ke žlutým nádechům, může být problém. A například v letních měsících, kdy jsou vlasy namáhané sluníčkem, chlorem nebo mořskou vodou, může být kvalita i barva vlasů úplně jinde, než bychom si představovali. Pro tyto účely je tu silver šampon, který pomůže navrátit vlasům ten správný odstín.

Co je silver šampon?

Silver šampon je pigmentovaný šampon na blonďaté vlasy, který neutralizuje a odstraňuje nechtěné žluté odstíny. Pokud tedy odcházíte z kadeřnictví právě s tou barvou, kterou jste si představovali, vězte, že ji budete muset udržovat. Abyste zabránili nažloutlým, oranžovým nebo červeným teplým tónům, které by se postupem času mohly na hlavě objevit, doporučujeme používat silver šampon, který teplé barvy dokáže stáhnout.

V našem prostředí se častěji setkáte s termínem fialový šampon. Jde v podstatě o totéž, rozdíl je pouze v pojmenování – silver šampon odkazuje k výsledné barvě vlasů, kdežto fialový šampon k barvě pigmentu, který nám pomůže k dosažení chladných odstínů.

Jak fialové a stříbrné šampony fungují?

A proč že se tedy k dosažení chladného, stříbrného odstínu používá fialový pigment? Zjednodušeně řečeno, fialová barva dokáže žlutou barvu pohltit, vyrušit. Zkuste si na internetu vyhledat barevné kolo. Je to kruhový diagram, který se používá ke studiu barev a jejich vzájemných vztahů. Ty jsou rozděleny do tří hlavních skupin: primární, sekundární a terciální. Primární barvy jsou základní a lze z nich vyrobit všechny ostatní barvy. Patří sem červená, žlutá a modrá. Sekundární barvy se získávají smícháním dvou primárních barev a vznikne žlutozelená, fialová a oranžová. Terciální barvy se získají smícháním primární a sekundární barvy, čímž získáme například žlutou modř, fialovou modř nebo červenozelenou barvu. Fialová a žlutá jsou protikladné barvy, na barevném kole leží naproti sobě, což znamená, že se mohou vzájemně neutralizovat. 

Vlasoví odborníci tedy fialové pigmenty využívají v různých intenzitách právě k tomu, aby z vlasů odstranily nežádoucí nažloutlé, naoranžovělé nebo načervenalé odstíny.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Pro jaké vlasy se hodí?

Jak už jsme zmínili na začátku článku, fialové šampony využijí převážně majitelé blonďatých vlasů. A jestli jste blond od přírody, nebo jste odbarvení, nehraje roli. Blondýnkám šampon odstraní teplý podtón, vlasy budou světlejší s chladnějším odstínem do stříbrna. 

Šampon se hodí i na šediny. Ani ty bohužel nezůstávají stříbrné a vlivem různých faktorů mohou, stejně jako blonďaté vlasy žloutnout. O jaké faktory jde?

Oxidace se může objevit při používání kulem nebo žehliček na vlasy, a také při vystavování vlasů vysokým teplotám, ať už tedy při stylingu nebo i pobytem na sluníčku.

Voda chlorovaná v bazénech nebo ve vodovodním potrubí může způsobit žloutnutí vlasů. Chlor může reagovat s proteiny vlasů a způsobit, že vlasy získají žlutý odstín.

Používání špatných produktů, jako jsou šampony nebo stylingové přípravky s nízkou kvalitou, může rovněž vést k poškození vlasů a žloutnutí.

Vlasy ztrácejí pigment, proto mohou získat žlutý odstín

Někteří lidé mají predispozice ke žloutnutí vlasů v důsledku stárnutí nebo jiných příčin.

A posledním typem vlasů, pro které se silver a fialový šampon hodí, jsou barvené hnědé vlasy. I v případě tmavých barev může vymývání barvy vést k vybledlým teplým tónům červené nebo oranžové barvy. Fialový šampon by mohl pomoci. Musíme ale upozornit na to, že je většina produktů určená na světlé vlasy.

Jak tento šampon používat?

Silver šampon nefunguje jako klasický šampon, jeho hlavním účinkem není vlasy zbavit nečistot. Tudíž se doporučuje vlasy nejdříve umýt klasickým šamponem, a poté použít silver šampon. Není vhodné jej ale používat při každém mytí, mohl by vlasy zbytečně vysušit. Některé silver šampony obsahují šetrné mycí tenzidy, tudíž vlasy jemně zbaví nečistot a je možné je používat častěji. Záleží ale na tom, jaký produkt si vyberete, proto prosím vždy dbejte na doporučené použití.

Kromě silver šamponu na trhu existují i silver masky. Jsou vyvinuty tak, aby i při delším působení nezatěžovaly vlasy. Nezaměňujte silver šampon s maskou, fialové pigmenty obsažené v šamponu by mohly při špatném užití vlasy zbytečně vysušit.

1. místo

BES Color Reflection Shampoo Cool-it

Orientační cena: 300 – 800 Kč

Šampon Cool-it dělá přesně to, co káže jeho název. Teplou barvu zneutralizuje a dodá chladný podtón. Je vhodný pro světlé vlasy – přirozeně blonďaté, šedivé i odbarvené. Pokud máte hodně světlé vlasy, je možné, že vlasy získají modrofialový podtón. A to vlastně není vůbec na škodu. Můžete si sami zvolit intenzitu výsledného efektu – pokud chcete vlasy pouze zbavit teplých odstínů, nechte šampon na vlasech působit 3 minuty. Pokud si přejete intenzivnější barvu, která bude připomínat modrošedé ocelové nebe, ponechejte šampon na vlasech 5 minut. 

BES je italská vlasová kosmetika, která vychází ze zkušeností kadeřníků. BES přišla s novou řadou Color Reflection, která o vlasy pečuje s pomocí přírodních složek. Produkty této řady jsou obohaceny o arganový, rýžový a slunečnicový olej, obsahuje rovněž olivové máslo a vitamin E. Díky těmto složkám jsou vlasy jemné a vyživené. Navíc řada neobsahuje silikony ani parabeny.

1000ml šampon vychází na cca 800 korun, ale je možné jej také pořídit v menší, 300ml variantě. Ta vás vyjde na zhruba 300 korun.

2. místo

Togethair Silver Anti-Yellow Shampoo

Orientační cena: 350 – 800 Kč

Druhým favoritem je šampon od značky Togethair. Proti teplým odstínům žluté barvy bojuje díky azulenu. O co jde? Azulen je organická složka, která se získává v podobě silic nejčastěji z guajakového dřeva. Název získala ze španělského slova azul, což znamená modrý. Díky této této složce šampon dokáže odstranit žluté odstíny a dodat vlasům chladný nádech. Šampon také obsahuje výtažek z květů ibišku, který se stará o to, aby byly vlasy hydratované. 95 % obsažených látek je přírodních, rovněž neobsahuje parabeny, GMO ani minerální oleje.

A jak produkt používat? Na vlasy rovnoměrně naneste přiměřenou dávku šamponu a pro intenzivnější barvu nechte 2 – 3 minut působit. 

Togethair je přírodní vlasová značka, kterou si oblíbilo mnoho kadeřníků. Je šetrná jak k vlasům, tak k přírodě. Pokud chcete ekonomičtější balení, se kterým se často setkáte v kadeřnických salonech, sáhněte po litrové lahví, která stojí okolo 800 korun. Jestli vám stačí i menší balení, je možné koupit i 250ml variantu za cca 350 korun.

3. místo

Affinage Mode Cool Blonde Shampoo

Orientační cena: 550 Kč

Jedním z nejprodávanějších šamponů na potlačení žlutých odstínů je fialový šampon od Affinage. Světlé vlasy zanechává s chladným, platinovým nádechem. Šampon oživí barvu a dodá vlasům lesk, zajišťuje UV ochranu. Blonďaté vlasy budou jasnější, šedivé vlasy získají stříbrný nádech. Šampon neobsahuje sulfáty. 

Na rozdíl od jiných silver šamponů vaše vlasy šetrným způsobem očistí. Vmasírujte jej do vlasů, opláchněte a následně proces zopakujte. První mytí vlasy zbaví nečistot, druhé vlasy ošetří. Pro zvýšení účinku doporučujeme použít kondicionér a masku ze stejné řady Cool Blond. 

Anglická značka Affinage vyvíjí od roku 1996 nejkvalitnější produkty v barvení a péči o vlasy. Kromě trvalých barev na vlasy se postupně rozrostla o produkty k melírování a tónování a k tomu připojila i adekvátní šampony a kondicionéry, které se postarají o kompletní vlasovou péči. Patří mezi oblíbené stálice profesionálů ve více než 50 zemích světa. 

275ml lahev vás vyjde na cca 550 korun.

4. místo

Subrína Care Silver Shampoo

Orientační cena: 200 – 500 Kč

Šampon Subrína Care obsahuje tři aktivní složky, které se postarají jednak o to, aby z vašich vlasů eliminovaly žluté nebo žluto-oranžové odstíny, a zároveň vlasy vyživí a regenerují. Glycerin vlasy hydratuje a napomůže k jejich regeneraci. Keratin posílí vlasové vlákno a vitamin E, který se do šamponů s oblibou přidává pro své antioxidační účinky, vlasy ochrání před volnými radikály a UV zářením.

Zajímavostí je, že značka Subrína vznikla pod slovinskou společností ILIRIJA, která oslavila už 114. narozeniny. Původně vyráběla čisticí prostředky na kůži a obuv. Subrína využívá účinných látek z přírody, jako např. z extraktu mandle, bavlny, chmelu, aloe vera, lotosu apod. Neobsahuje žádné škodlivé látky (jako jsou parabeny nebo formaldehydy) a snaží se být co nejvíce šetrná k životnímu prostředí.

1000ml láhev stojí necelých 500 korun, ovšem můžete si pořídit i 250ml variantu za zhruba 200 korun.

5. místo

Matuschka Silber Glanz Shampoo

Orientační cena: 180 – 430 Kč

Pokud vás fascinují platinové hvězdy stříbrného plátna starého Hollywoodu a chtěli byste zářit stejně jako ony, máme dobrou zprávu – s šamponem od značky Matuschka dosáhnete chladného tónu jedna dvě. Stačí na mokré vlasy nanést přiměřené množství přípravku, nechat tři minuty působit, a pak důkladně opláchnout. 

Příjemné může být také zjištění, že ačkoli je Matuschka německá značka, stojí za ní Čech Gerhard Matuschka, kadeřník, který v šedesátých letech v Praze otevřel špičkové kadeřnické studio. Pak emigroval do sousedního Německa, ale od devadesátých let se začaly objevovat kvalitní vlasové přípravky pro domácí péči i  na českém trhu, dnes jich je okolo sedmdesáti.

1000ml šampon vás vyjde na cca 430 korun, je možné si ale také koupit 250ml lahev za cca 180 korun.

6. místo

Sinergy Y5.1 Anti-Yellow Revitalizing Shampoo

Orientační cena: 220 – 320 Kč

Nejkrásnější fialová je ta, co vám zabarví zuby, jazyk a prsty, když si dáte čerstvé borůvky. A možná, že nějaká podobná vzpomínka inspirovala i výrobce značky Sinergy, když vytvářeli silver šampon proti žlutým pigmentům. Do složení totiž přimíchali výtažek z borůvek, což je známý antioxidant bohatý na vitamin E. Postará se o to, aby byly vaše vlasy a vlasová pokožka zdravé a regenerované. Vlasům dodá lesk a navíc zacelí roztřepené konečky.
K výtažku z borůvek přidali ještě lněný olej, který obsahuje vitamin F a také omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Díky němu budou vlasy nádherně hebké. Vaše kštice tak bude zbavena žlutého odstínu a navíc jemně ošetřena.

Vybírat můžete ze dvou velikostí – 1000 ml stojí okolo 320 korun, 250 ml asi 220 korun.

7. místo

Coslys Šampon pro šedivé a bílé vlasy Chrpa

Orientační cena: 370 Kč

Francouzská kosmetická značka nabízí velký sortiment péče o tělo i vlasy. Obdržela certifikáty jako Cruelty Free, Ecocert, One Voice nebo Cosmebio. Ve Francii se drží v první pětici nejoblíbenějších francouzských značek kosmetiky. My jsme šampon od Coslys zařadili do žebříčku i proto, že obsahuje pouze to nejlepší z přírody. Obsahuje například bio tužebníkovou vodu, která uhlazuje strukturu vlasu a také pomáhá tomu, aby se vlasy snadněji rozčesávaly. Zdravě lesklé budou díky extraktu z chrpy a rýže. Vlasy se budou také méně lámat a budou chráněné před nepříznivými vlivy.
Šampon neobsahuje silikony ani parabeny. 500ml láhev můžete pořídit za 370 korun.

8. místo

PLANTUR 39 Color Silver Fyto-kofeinový šampon

Orientační cena: 270 Kč

Značka PLANTUR se specializuje na potřeby žen v menopauze. Jedním z nich je boj proti vypadávání vlasů, k čemuž může vlivem hormonálních změn dojít. PLANTUR šampony obsahují fyto-kofeinový komplex, který proniká do vlasových kořínků, posiluje je a tím zabraňuje vypadávání vlasů. Fyto-kofeinový šampon Color Silver je určen pro světlé nebo šedivé vlasy. Žluté tóny zneutralizuje a vlasům dodá chladný stříbrný nádech. 

Používá se tak, že na mokré vlasy naneste rovnoměrně šampon, necháte působit 3 až 5 minut podle typu vlasů a požadované intenzity. Poté důkladně opláchněte. 

250ml lahev stojí okolo 270 korun.

9. místo

Goldwell Dualsenses Silver Shampoo

Orientační cena: 200 Kč

Stříbrný šampon má mezi svými produkty i značka Goldwell. Goldwell asi nemusíme dlouze představovat. Na trhu působí už od roku 1948 a je známá takřka po celém světě. Značka má široké produktové portfolio, školicí programy a každoroční nové kolekce. To vše z ní dělá špičku ve svém oboru. Díky nové technologii dodá tento šampon vlasům okamžitý studený, extra zářivý odstín Obsahuje také složku FadeStopFormula, která chrání barvu před rychlým vymýváním. Produkt je určen pro světlé a šedivé vlasy s teplými odstíny. Přípravek často používají profesionálové v kadeřnických salonech, ale můžete si jej pořídit i sami na domácí péči. 

250ml šampon stojí cca 200 korun.

10. místo

Black Yellow Stop

Orientační cena: 150 Kč

Posledním produktem, který se umístil v naše výběru nejlepších silver a fialových šamponů, je Yellow Stop z řady Black Professional značky Black. Přípravek obsahuje přímé pigmenty, které pomáhají odstranit teplé odstíny na světlých blond vlasech, ale také na šedivých, odbarvených nebo melírovaných. Dodává vlasům studený odstín, a navíc je zanechává hebké a posílené. Šampon dodá stříbrný nádech, ale nemusíte se bát, nezanechává fialové ani modré odlesky. Řada Black Professional spadá pod značku Parisienne Italia, která vyrábí profesionální vlasovou kosmetiku do kadeřnických salonu i na domácí použití. 

Produkt navíc potěší i příznivou cenou – 500ml láhev stojí okolo 150 korun.

Závěrem

Vybrali jsme za vás deset nejlepších silver a fialových šamponů, které jsou dokonalými pomocníky pro odstranění žlutých podtónů z přírodních i odbarvených blond vlasů, ale i z těch šedivých. Mnoho z nich patří do profesionální řady, které používají kadeřníci ve svých salonech po celém světě. Především pro tyto účely se prodávají šampony ve velkých objemech (například 1000 ml), ale jak je uvedeno výše, ve většině případů lze pořídit i menší balení menší balení pro domácí použití.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Šampon

[2] Healthline (ENG): Best 15 Shampoos for Gray Hair

[3] PubMed Central (ENG): Hair cosmetics

[4] PubMed Central (ENG): Hair Biology: Growth and Pigmentation

4.8/5 (Počet hlasů: 5)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »