10 nejlepších hnědých barev na vlasy – recenze

Jaké odstíny hnědé barvy na vlasy vyzkoušet? Které značky hnědých barev na vlasy jsou nejlepší? Nejhezčí tmavě i světle hnědá barva na vlasy.

TOP  1. místo

Radico

Orientační cena: 300 Kč

Ryze přírodní barva na vlasy ve 100% BIO kvalitě plná ajurvédských bylin.

2. místo

Herbatint

Orientační cena: 350 Kč

Permanentní barvy na vlasy od italské značky Herbatint jsou přírodnější alternativou pro barvení vlasů s dlouhotrvajícím efektem a spolehlivým krytím šedin.

3. místo

Hairwonder

Orientační cena: 340 Kč

Dlouhotrvající barvy na vlasy kryjí šedivé vlasy a vydrží zářivé šest až osm týdnů. Složení na bázi rostlinných výtažků vlasy viditelně vyživuje a posiluje.

Deset tipů na nejlepší hnědé barvy na vlasy

Snad každé hnědovlásce se někdy v životě zachtělo být blond. Některé z nás zůstanou u plavých fantazií, některé z nás to „risknou“. Nicméně ruku na srdce – ne každému proměna na blondýnku svědčí. Určitým typům totiž skutečně nejvíce sluší právě přirozeně hnědé odstíny. Představte si třeba vévodkyni Kate jako blondýnu. No nebyl by to trochu vyplýtvaný potenciál…?

Historie barvení vlasů

Barvení vlasů rozhodně není trendem posledních staletí, a proto na chvilku nahlédněme do historie. Je vědecky dokázáno, že počátky této procedury najdeme třeba ve starověkém Egyptě, tedy v dobách před 5000 lety. Úplně původním barvicím prostředkem byla henna. Ta se stala populární nejen na africkém kontinentu, ale také se hojně využívala v Indii. Později se pro účel barvení vlasů používala také látka zvaná indigo, což je černé barvivo s namodralými odlesky získávané z listů subtropického Indigovníku pravého.

Ženy žijící v dobách starého Říma už to s barvením svých kadeří tak jednoduché neměly. Tehdy totiž bylo moderní být blond, a jak víme – zesvětlování vlasů bylo vždycky složitější než jejich ztmavování. Přesto se brunetky nezdávaly – sahaly po šťávě z citrónů, po heřmánku, zkoušely bukové listí… ale nebylo to ono. Módní situace nakonec vedla k tomu, že si některé Římanky z vyšších kruhů vypomáhaly parukami vyrobenými z plavých vlasů svých otrokyň. No jo. Dějiny byly zkrátka vždycky kruté.

Světlé odstíny byly „in“ také v časech renesančních – tehdy frčela takzvaná benátská blond, jíž bylo možno docílit pomocí medu, kamence a síry. V roce 1818 pak byly objeveny účinky peroxidu vodíku, který se používá dodnes.

Slepou uličkou ve vývoji chemických barev na vlasy bylo mimo jiné barvení vlasů za pomoci anilínových barev, což se praktikovalo od roku 1861 do 1906, kdy byla metoda zakázána. Revoluční krok v této oblasti učinil až francouzský vědec Eugene Paul Louis Schueller, který v roce 1907 vyvinul zdravotně nezávadný produkt, v roce 1909 založil vlastní kosmetickou značku (předchůdce L´Oréalu) a následně uvedl na trh účinnou barvu na vlasy s názvem Dream blond.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Co je to barva na vlasy a jaké druhy barev existují?

Barvou na vlasy tedy rozumíme látku, kterou využíváme ke změně přírodního odstínu vlasů, případně k zakrytí šedin. Na rozdíl od našich předků už dneska máme na výběr, zda při barvení vlasů postupovat přírodní cestou, nebo k tomu zvolit prostředky na chemické bázi. 

Samotný proces barvení může probíhat různými způsoby. Chemické barvy se v zásadě dělí na permanentní, semi-permanentní, smývatelné nebo mohou být vlasy barveny za pomoci tzv. metaloidu. Mimo to pak existují i zcela přírodní alternativy barvení, o kterých si povíme záhy.

Permanentní barvení vlasů je dnes velmi oblíbenou metodou. Není divu – kryje stoprocentně, rovnoměrně a vydrží dlouho.

Procedura permanentního barvení probíhá následovně: ze všeho nejdřív je třeba barvu smíchat s takzvaným „vyvíječem“, který ji aktivuje. Pak dochází k samotnému barvení, které se skládá ze tří základních fází: nejprve se otevírá vlasové vlákno, pak do sebe vlas vstřebává barvu a nakonec je nutno vlasy umýt šamponem, aby v sobě barvu uzavřely.

Z hlediska složení permanentní barvy často obsahují řadu chemických látek, například hydrogen peroxid, resorcinol, methylaminofenol nebo aminophenol. Nezřídka kdy se ve složení také vyskytuje parafenylendiamin potenciálně vyvolávající alergické reakce.

Dále pak na trhu najdeme barvy, které zmizí po několika umytích, i když nikdy ne úplně. Na trhu se často objevují ve formě šamponu. Ve srovnání s permanentními barvami mají tyto produkty výrazně nižší krytí (to se pohybuje cca od patnácti do padesáti procent) a lze je použít pouze jako prostředek ke ztmavení vlasů, nikoli k jejich zesvětlení.

Pro extravagantní jedince existují také barvy, kterých se zbavíte už po jednom umytí. Ty najdete v široké škále divokých odstínů, nevyjímaje zelenou, modrou či sytě růžovou. Tady se zkrátka vyřádíte, pokud vás popadne experimentální nálada.

Barvy na bázi metaloidu obsahují soli kovů, které jsou po požití toxické. Samotné vlasy by ale poškozovat neměly a dá se jimi docílit pouze tmavých odstínů, nikoli světlých. Na rozdíl od výše uvedených alternativ tyto barvy zůstávají pouze na povrchu, ke ztmavování dochází postupně a jsou zpravidla využívány k maskování šedin.

Přírodní barvy na vlasy a proč jim dát přednost?

Je třeba si přiznat, že spolu s chemickým barvením vlasů často přijímáme do těla látky, mezi které patří zejména PPD, amoniak, resorcinol, parabeny nebo třeba peroxid vodíku. Tyto škodliviny postupně snižují kvalitu vlasu a oslabují je. Kromě toho mohou mít nepříznivý vliv na celý organismus. Proto je dobré hledat přírodní alternativy, které jsou výrazně šetrnější a hlavně – bezpečnější.

Přírodní barvy ve srovnání s chemickými neobsahují žádné syntetické vonné látky, amoniak, silikony ani parafín, bývají dermatologicky testovány, dobře je snášejí i alergici. Z hlediska barvicího procesu je třeba zdůraznit, že nepronikají do struktury vlasu, ale působí na něj zvenčí – v podstatě ho jen obalí tenkou vrstvou pigmentu. Jejich nevýhodou je sice užší výběr odstínů a menší výdrž, na druhou stranu vlasy nepoškozují. Ba naopak – pokud sáhnete po skutečně kvalitním produktu, dopřejete svým vlasům nejen oživený vzhled, ale také zdravotní vzpruhu.

Přírodní barviva se získávají z různých bylinek, úplně nejčastějšími pigmenty přírodního barvení je nicméně následující čtveřice: henna, indigo, cassia a amla.

Henna je nejen úplně nejstarším známým přírodním prostředkem k barvení vlasů, ale také tím nejpoužívanějším. Získává se z henovníku bílého, kterému se nejlépe daří v tropických a subtropických oblastech Afriky. Henna obsahuje oranžový pigment, který dodávají hnědým vlasům mahagonový tón a světlé vlasy barví do zrzava. 

Proces barvení pomocí henny probíhá díky taninu, který je obsažen v listech rostliny a je schopen se navázat na keratin ve vlasech. Výhodou henny dále je, že sama o sobě chrání vlasy před vypadáváním, třepením a zabraňuje tvorbě lupů.

Indigo se získává z  indigovníku pravého a jeho pigment je modrý. Když ho ale výrobce šikovně zkombinuje právě s hennou, dosáhne tím (v závislosti na poměru jednotlivých ingrediencí) různě hnědých výsledných odstínů.

Cassii se občas říká „bezbarvá henna“, pravdou ale je, že její pigment je zbarven do žluta a dokáže tím pádem hezky zjemnit zrzavý podtón. Výsledkem kombinace cassia + henna pak světlým vlasům propůjčí lehounce teplý odstín.

Amla (= indický angrešt) pak barvu vlasů posune do chladnějšího spektra, takže spolu s hennou dodá vlasům nevtíravou chladnou hnědou. Kromě toho je amla zdrojem vitamínu C, antioxidantů, železa, zinku a prospěšných aminokyselin, takže kromě barevného podtónu vlasy krásně oživí.

Hnědá barva na vlasy

Všeobecně platí, že hnědé vlasy perfektně sedí letním a podzimním typům. Světlejší hnědé odstíny (od středně plavé po oříškovou) budou slušet zejména osobám s letním vzezřením, tj. těm, jejichž pokožka má spíše světlou barvu s nádechem do olivova a dobře se opaluje. K podzimním typům s pokožkou v barvě šampaňského, broskvovou pletí a hnědýma či zelenýma očima pak budou perfektně ladit výrazné hnědé odstíny s měděnými či zlatavými odlesky.

A ať už potřebujeme zakrýt šediny, oživit svou přirozenou hnědou nebo toužíme po drobné změně, ve spektru hnědých odstínů určitě je z čeho vybírat. Můžeme sáhnout po tmavé čokoládové, existuje světlý kaštan, tmavý kaštan, světle hnědá, medově hnědá, oříšková, karamelová, popelavě hnědá, studená hnědá a mnoho dalších. Stačí se jen pořádně porozhlédnout.

Další alternativy, jak obarvit vlasy na hnědo

Pokud byste měli zálusk na zcela přírodní barvení podomácku, i to se dá zařídit. Zajímavými zdroji přírodního barviva totiž mohou být i běžně dostupné suroviny, jakými jsou třeba káva, kakao, šalvěj nebo černý čaj. Pojďme se tedy podrobně podívat na to, jak postupovat třeba při takovém domácím kávovém barvení.

Nejprve si připravte velmi silné kafe tak, aby výsledná tekutina obsahovala co největší množství pigmentu. Nechte „nápoj“ dostatečně vychladnout a poté jej nalijte na čisté, suché vlasy, pokud možno rovnoměrně. Vlasy překryjte pytlíkem nebo ručníkem (ať spolu s kadeřemi neobarvíte i oblečení či textilní části nábytku) a nechte směs alespoň půl hodinky působit. Nakonec kávu z vlasů důkladně smyjte.

Pro zvýšení efektu procedury ji lze opakovat jednou týdně.

1. místo

Radico Přírodní barva na vlasy BIO

Za jedněmi z nejlepších přírodních barev stojí značka Radico, jejíž produkty mají původ v kvalitních BIO surovinách pěstovaných bez použití pesticidů a dalších negativně proslulých „pomocníků“. Produkty této značky jsou udržitelné, šetrné k přírodě, což mimo jiné dokládá i fakt, že společnost získala certifikaci Cosmos Organic od EcoCert. Barvy značky Radico jsou dále 100% veganské – neobsahují živočišné přísady – a ani nejsou testovány na zvířatech. A co se jejich aplikace týče – ta je, nutno říct, poměrně snadná, takže to s nimi zvládnete i sami, z pohodlí domova.

Jednotlivé barevné odstíny jsou vytvořeny na bázi deseti až dvanácti bylin. Vysokým počtem hvězdiček se pyšní zejména následující tři hnědé odstíny: sametově hnědá, hořká čokoláda a  oříšková.

V případě sametově hnědé barvy si uživatelé pochvalují především snadnost aplikace, trvalý efekt a někteří dokonce tvrdí, že po po použití vlasy získaly na objemu. Odstín „dark brown“, který připomíná hořkou čokoládu, vlasy krásně ovoní (alespoň podle recenzí) a výsledek navíc působí zcela přirozeně. Zkrátka – jako by ani barvené nebyly. Na oříškově hnědé barvě jsou pak vyzdvihovány regenerační účinky.

Ve všech případech ajurvédské bylinky dodají účesu nádherný hnědý šmrnc, efektivně zakryjí případné šediny, vlasy posilní a dodají jim pevnost, objem a zdravý lesk.

Za barvu zaplatíte cca 300 Kč.

2. místo

Herbatint Permanentní barva na vlasy

Přestože permanentní barvy od italské značky Herbatint nejsou stoprocentně přírodní, i tak jde o relativně šetrný přípravek ve srovnání s plně chemickými alternativami. V jeho složení figuruje několik přírodních ingrediencí: extrakt z aloe vera, z břízy, ořešáku, chinovníku, reveně, vilínu virginského a ze semínek zrcadlovky bílé. Plus – produkt je dermatologicky testován a měl by vyhovovat i citlivé pokožce.

Odstín „světlý kaštan“ dokonale kryje šediny a zanechává vlasy lesklé. Podle některých recenzí občas bývá výsledek o něco tmavší než na obrázku, ale údajně po pár umytích zesvětlá. Odstín označovaný jednoduše jako „hnědý“ má rovněž skvělý krycí efekt a příjemnou vůni. Po aplikaci barva působí přirozeně. Oba produkty mají nevtíravé aroma, dobře se nanášejí a dle reakcí uživatelek nedráždí vlasovou pokožku.

Významným bonusem pak je, že barvy na vlasy od značky Herbatint jsou vegan friendly a nejsou testovány na zvířatech. Pozor ale na potenciální alergickou reakci.

Za produkt zaplatíte cca 350 Kč (balení vystačí na jednu až dvě aplikace v závislosti na délce a hustotě vlasů). Dále je třeba si k barvě pořídit aplikační sadu, která vás vyjde na zhruba 190 Kč.

3. místo

Hairwonder dlouhotrvající barva

Dlouhotrvající barva na vlasy Colour&Care Hairwonder je příjemným kompromisem mezi přírodním a chemickým barvením. Obsažené přírodní ingredience jsou kvalitní (pocházejí ze surovin pěstovaných bez použití pesticidů či herbicidů) a mají ozdravný efekt: hydratují, zpevňují, dodávají vlasům pružnost, hebkost a lesk. Ve složení najdete mimo jiné extrakt z meduňky, heřmánku, zeleného čaje, ženšenu, chmelu i rozmarýnu nebo také arganový olej.

Díky krémové konzistenci se barvy snadno nanášejí. Nádhernými odstíny této značky je například čokoládově hnědý odstín 5.35 nebo tmavě hnědá 3.

Čokoládově hnědá barva 5.35 nejlépe chytne na vlasech v odstínech od středně blond po středně hnědou a obyčejně vydrží intenzivní po dobu šesti až osmi týdnů. Po aplikaci vlasy působí zdravě, silně a půvabně. 

Po tmavé hnědé 3 pak sáhněte, jestliže se váš přirozený odstín nachází ve spektru od světle hnědé po černou. I tato barva vydrží zářit dlouho (6 – 8 týdnů), perfektně si poradí se šedinami, vlasy vyživí a regeneruje.

Cena produktů se pohybuje okolo 340 Kč.

4. místo

Voono Henna odstín Light Brown

Orientační cena: 260 Kč

Jedněmi z nejlepších henn jsou produkty od značky Voono, které jsou stoprocentně přírodní, šetrné a vlasům dodávají objem, pevnost i lesk. Při prvním použití barva sice vydrží „jen“ čtyři týdny, nicméně při opakovaném použití se tento interval prodlužuje.

U značky Voono můžete vybírat z několika krásných barev, z nichž se zdá být nejlépe hodnoceným odstínem přirozená světle hnědá „Light Brown“. Uživatelky si pochvalují snadnost aplikace, některé však upozorňují na to, že jim odstín chytal lehce do červena. Všeobecně však převládá spokojenost s výsledkem.

Výrobek je vegan friendly, je vhodný pro všechny typy vlasů, mohou jej používat těhotné a kojící ženy.

Pozor ale – není dobré používat tmavé odstíny na blonďaté vlasy. V takovém případě totiž vlasy většinou zezelenají. A to nejspíše nikdo nechce, pokud se tedy nechystá střihnout si roli Rusalky ve Dvořákově opeře.

Za produkt zaplatíte zhruba 260 Kč.

5. místo

Sinergy Zen Hair Color Přírodní barva na vlasy s keratinem

Orientační cena: 250 Kč

Vybrat si barvu na vlasy u italské značky Sinergy Cosmetics opravdu není nic těžkého. Odstínů u nich najdete celou řadu, a to i v rámci hnědého spektra. Objevuje se mezi nimi lískový oříšek, dub, světlý oříšek, měděno-zlatý odstín, popelavě hnědá, kávová… a spoustu dalších.

Tahle barva je sice určená k profesionálnímu použití, přesto neobsahuje amoniak, resorcinol ani PPD, a je šetrná. V jejím složení figuruje keratin (= složka, která je součástí vlasové struktury) a čisté barvicí pigmenty, díky nimž barva dokonale zatočí se šedinami, zajistí zářivou barvu a vlasy jbudou po aplikaci hebké a zdravé.

Upozornění: tato barva je určena spíše k profesionálním účelům a v případě domácí přípravy je třeba mít k dispozici další příslušenství.

Za tento produkt zaplatíte cca 250 Kč.

6. místo

Bes Movie Colors News Bezoxidační přeliv

Orientační cena: 330 Kč

Balení bezoxidačního přelivu Bes Colors vypadá divoce a taky že divoké je. V nabídce odstínů této značky si skutečně připadáte jako na diskotéce z osmdesátých let. Je tu na výběr tyrkysová, tmavě fialová, magenta, žlutá, oranžová i „vodnická“ tmavě zelená. Přesto se i zde vyskytují přírodnější odstíny, konkrétně tedy světlá a tmavá hnědá. 

Přeliv je vyroben na bázi včelího vosku, neobsahuje škodlivý amoniak a ani ho není třeba kombinovat s oxidačním prostředkem. Barva vydrží na vlasech po dobu šesti až osmi týdnů.

Díky tomuto přelivu bude váš účes zářit.

Cena výrobku se pohybuje okolo 330 Kč za 170 ml.

7. místo

laSaponaria Přírodní barva na vlasy Indrani BIO - zlatý kaštan

Orientační cena: 280 Kč

Přírodní barva na vlasy Indrani v odstínu zlatého kaštanu je pojmenována po hinduistické bohyni nebes, hněvu a žárlivosti Indrání, jejímž charakteristickým rysem je smyslná zlatavá pokožka. Tento BIO produkt, za nímž stojí značka laSaponaria, je opět vyroben ze zcela přírodních složek, neobsahuje amoniak ani žádné nechtěné syntetické přídavky.

Hlavními zdroji pigmentu je v tomto případě henna, amla, indigo a další bylinky, které na vlasech vykouzlí kaštanové tóny se zářivými zlatými odlesky. Kromě toho barvicí procedura účes krásně oživí a dodá mi zdravý vzhled.

Cena výrobku se pohybuje okolo 280 Kč za stogramové balení.

8. místo

laSaponaria Přírodní barva na vlasy Lakshmi BIO - lískový ořech

Orientační cena: 280 Kč

Název čistě přírodní barvy na vlasy Lakshmi také pochází z hinduistické víry – bohyně tohoto jména je známá svou ženskostí a mimo jiné má pod palcem hojnost a krásu.

I tento produkt od značky laSaponaria je tvořen ryze přírodními surovinami, neobsahuje amoniak, pikramát sodný a ani žádnou další nevyžádanou příměs. Za pigmentaci zodpovídá speciálně volená kombinace bylinek, henny, amly (= indického angreštu) a indiga. Výsledný odstín pak připomíná lískový oříšek.

Barvicí proces je nejen šetrný, ale také ozdravný. Vlasy jsou po aplikaci barvy silnější, oživené a září z nich obnovená vitalita.

Cena výrobku se pohybuje okolo 280 Kč (100 g).

9. místo

Cosmetikabio Barva na vlasy

Základem barev od české značky Cosmetikabio jsou rostlinné extrakty, které vlasům poskytují nejen kýžený barevný odstín, ale také ozdravující péči. Produkty neobsahují silikony, umělé konzervační látky a ani nic podobného. 

Rostlinné pigmenty, s nimiž značka pracuje, nevstupují hluboko do struktury vlasu, ale zůstávají na povrchu: jednoduše se navážou na keratin, který je ve vlasovém vláknu přítomen. Jedná se o šetrný proces, na druhou stranu musíte být připraveni na to, že výsledný poměrně dost závisí na vaší původní barvě vlasů.

Skvělou volbou odstínu je například tmavě hnědá připomínající čokoládu, která dokáže krásně zvýraznit obličejové rysy. Dalším přirozeným odstínem od této značky pak může být příjemná teplá hnědá. Cosmetikabio je vhodná i pro vegany.

Cena produktu se pohybuje okolo 300 Kč (100 g).

10. místo

Henna Plus Přírodní barva na vlasy

Válcovitá retro-krabička, která jako by člověka přenášela do devadesátých let, v sobě ukrývá barvu na vlasy s obsahem přírodní henny. Nutno podotknout, že tento produkt není zcela bez chemických přídavků, nicméně neobsahuje parabeny a kromě toho v jeho složení najdete i bylinné extrakty, které jsou vlasům prospěšné. 

Výtažek ze slunečnicových semínek chrání barvu před UV zářením, takže vydrží o to déle. Plus – je to přípravek, který stoprocentně zamaskuje šediny.

Hezkým odstínem vybraným z této řady barev je světle hnědá, která je vhodná především pro světlé vlasy (v rozmezí světlá až tmavá blond). A pak je tu tmavě hnědý odstín, který se rovněž doporučuje aplikovat spíše na světlejší barvy vlasů.

Za tento produkt zaplatíte cca 250 Kč.

Závěrem

Všechny barvy vlasů jsou krásné. Plavé, uhlové, zrzavé i hnědé. Především ale musí být zdravé, a proto bychom si je měly hýčkat a dopřávat jim tu nejlepší péči, třeba právě tu přírodní.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Barva na vlasy

[2] Wikipedie (CZ): Henna

[3] Healthline (ENG): Everything You Need to Know About Vegan Hair Dye

[4] Healthline (ENG): Is Henna Hair Dye a Bad Idea? Here’s What the Experts Have to Say

[5] PubMed Central (ENG): Hair cosmetics: dyes

[6] PubMed Central (ENG): Henna as a Hair Dye: A Current Fashion Trend with Ancient Roots

Ohodnoťte post

Autor článku:

Lenka Měrková
Lenka Měrková
Jmenuju se Lenka, věřím v kouzelnou sílu zeleného čaje, miluju vůni jasmínu a ještě raději si přivoním k vláskům své holčičky. Nejlépe se odreaguju běháním po lese – především v období, kdy přírodu vybarvuje podzim. V létě se pak měním v požírače čerstvých hrášků. A protože mě opravdu hodně baví psaní, věnuju se mu jak profesně, tak i ve volném čase. Zkrátka a dobře: píšu, tedy jsem.

Autor článku:

Lenka Měrková
Lenka Měrková
Jmenuju se Lenka, věřím v kouzelnou sílu zeleného čaje, miluju vůni jasmínu a ještě raději si přivoním k vláskům své holčičky. Nejlépe se odreaguju běháním po lese – především v období, kdy přírodu vybarvuje podzim. V létě se pak měním v požírače čerstvých hrášků. A protože mě opravdu hodně baví psaní, věnuju se mu jak profesně, tak i ve volném čase. Zkrátka a dobře: píšu, tedy jsem.

Kam dál?