12 nejlepších šamponů a přípravků proti vším – recenze

Shrnutí: Vši jsou extrémně nepříjemné, ale v dnešní době už existuje tolik přípavků, díky nimž tenhle hmyz z vlasů odstraníte bez bolesti a stříhání. V tomto článku jsem pro vás srovnala 12 kvalitních produktů proti vším. A které to vyhrály?

 • Na první příčku jsem umístila Incognito Repelentní šampon, který je 100% přírodní cestou, jak vlasy ochránit před „invazí“ vší a dalšího hmyzu. Je vhodný už pro miminka od 3 měsíců.
 • Na 2. místo jsem vybrala CAPISSAN Ochranný balzám na vlasy, která chrání před uchycením vší, ale zabíjí i ty, které už ve vlasech máte.
 • A 3. místo získal inovativní odvšivovací hřeben s LED světlem, který je super, pokud nechcete používat žádné chemické prostředky na odstranění vší.

V článku se dále dozvíte:

Co jsou vši a jaké typy existují?[1][2] Tipy a triky, jak se vší co nejrychleji zbavit a co dělat, pokud chcete vším předcházet.[3]

TOP  1. místo

Incognito Repelentní šampon

Orientační cena: 300 Kč
Proč 1. místo?

Jde totiž o šampon na tělo i vlasy, který má 100% přírodní složení a neobsahuje toxickou sloučeninu DEET, která je ve většině repelentů. Funguje proti vším, ale i jako repelent, který ochrání před bodavým a kousavým hmyzem.

2. místo

CAPISSAN Ochranný balzám na vlasy

Orientační cena: 220 Kč
Proč 2. místo?

Protože jde o český produkt, takže je vhodným produktem pro všechny, kteří hledají spíše v lokální značky. Efektivně odpuzuje a hubí vši a hnidy. O vlasovou ochranu se postará včelník moldavský, který na vlasech zanechá ochranný povlak.

3. místo

Odvšivovací hřeben s LED světlem

Orientační cena: 720 Kč
Proč 3. místo?

Tento odvšivovací hřeben s LED světlem totiž účinně zneškodňuje vši bez použití chemických prostředků. Jeho fígl tkví v tom, že využívá napětí mezi zuby, které při dotyku okamžitě ničí jak hnidy, tak i samotné vši.

Deset nejlepších přípravků proti vším

Co jsou to vši?

Vši, to je strašák asi každé školkové a školní informační nástěnky. Veš je hmyz, který se velmi rád uhnizďuje ve vlasaté části hlavy a živí se krví dotyčného. Je to nepříjemné, ale na druhou stranu, žijeme ve 21. století a existuje celá řada přípravků, které nás nebo děti této otravné „potvůrky“ zbaví.

 • Veš[1] má cca 2 – 4 mm, 3 páry nožiček s drápky, kterými se uchytne na tělo hostitele. Tento hmyz má ploché tělo a malou hlavičku, na které jsou oči sotva viditelné. Veš saje krev až pětkrát za den. Samička žije nanejvýš měsíc, ale už za těch 30 dní toho zvládne poměrně hodně – naklade totiž cca 50 hnid. Samci žijí maximálně 3 týdny, spíše méně.
 • Veš má ploché tělo a malou hlavu. Oči jsou značně redukovány. Krátké silné nohy slouží k přichycení na chlup hostitele. Jsou zakončené jedním srpovitým drápkem, proti kterému vyrůstá na holeni palcový výrůstek. Tímto způsobem vytváří „kleště“, jimiž se veš pevně drží vlasu u jeho kořene.

Dva typy vší

Je důležité zmínit, že není veš jako veš. Existují nálsedující typy:[2]

Přítomnost vši šatní přímo souvisí se špatnou hygienou. Dobře se jí daří ve špinavém spodním prádle a následně i v přilehlých oblastech.

Veš se může do vašich vlasů dostat poměrně snadno – přímým kontaktem s „nakaženým“ a je tam. Není tedy divu, že pokud ji do školky přinese jedno dítě, má ji hned celá třída. Veš se dokáže zachytit na jakékoliv tkanině, například na ložním prádle, čepicích a dalších kusech oblečení. Dále si ji na sebe můžete přenést díky zapůjčenému hřebenu. Dospělá lezoucí veš si „přehupsne“ na nového hostitele a začne se zde zabydlovat. Naklade zde nové hnidy a opakuje se nový životní cyklus. 

Co se týká zdravotních nepříjemností nebo omezení, jako mohou vši způsobit, patří sem hlavně:

 • Izolace od kolektivu.
 • Svědění a pálení pokožky hlavy.

Jak zjistit, že máte vši?

Pokud máte dítě, které chodí do školy nebo do školky, pravděpodobně vám to nahlásí pedagog. Dítě pak nesmí do kolektivu, dokud mu všechny vši neodstraníte – musí se zlikvidovat všechny ve vzdálenosti 0‑10 mm od pokožky.

 • Další způsob, jak tento hmyz detekovat je, že ho zkrátka uvidíte. Není to takový problém. Jelikož vši lezou, spatříte je při běžném česání vlasů. Každopádně normálním hřebenem ji nevyčešete. Veš je totiž velmi hbitá a umí skvěle odskakovat. 
 • Další signál jsou nalepené hnidy na vlasech. Možná si je zpočátku spletete s lupy, mají podobnou barvu i strukturu, ale hnidy se narozdíl od lupů pevně drží na vlasu. Hojně se vyskytují za ušima nebo na týlu.
 • A poslední ukazatel je svědění, které tento problém doprovází.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Jak se vší rychle zbavit?

Žádné stříhání se konat nemusí, nebojte se. I holčičky s vlasy do pasu mohou být v klidu. Zůstanou jim. Správná cesta je použití vhodných prostředků, které vám od nich pomohou co nejrychleji a hlavně šetrně. Je nutné použít přípravek, který je opravdu cílený na usmrcení vší. Normální šampony na ně bohužel nefungují. 

 • Na trhu jsou k dostání různé přípravky s oleji, které hubí vši tím, že jim zalepí dýchací otvory. Vždy se řiďte návodem a instrukcemi výrobce, protože každý produkt může mít odlišný postup aplikace i dobu působení.
 • U většiny přípravků je důležité celý proces opakovat cca po týdnu, protože je nutné docílit toho, aby se odstranily i hnidy, což zaručí právě opakované použití.
 • Další možností je takzvaný hřeben „všiváček“, který má speciální mikrospirály přímo na zubech hřebenu, která zachytí jak vši, tak hnidy.[3]

Babské rady na vši

Naše babičky si vždycky uměly poradit s nejrůznějšími potížemi. A pokud bychom se jich zeptali na vši, určitě by nám poradily, jak s tímto otravným hmyzem zatočit. Zde je několik tipů:

Budete potřebovat obyčejný stolní olej, popřípadě olivový. Ten smíchejte s klasickou francovkou v poměru 3:1. Jednoduše řečeno – vždy dejte více oleje než francovky. Vlasy pořádně promastěte, zabalte do fólie a ručníku a nechte působit cca dvě hodiny. Nakonec umyjte běžným šamponem.

Ocet je skvělý nejen na čištění a úklid domácnosti, ale i na likvidaci vší. Udělejte si nálev z jablečného, vinného nebo klasického octa a jemně vmasírujte do vlasů. Poté zabalte do fólie, ručníku a nechte působit cca hodinu. Poté vši vyčešte všiváčkem a vlasy umyjte.

Nechte si šalvěj vylouhovat přes noc v oleji nebo vodě. Druhý den vmasírujte do vlasů, dejte do fólie, ručníku a nechte působit cca hodinu.

Skvělý tip pro dlouhovlásky, protože teplo vši efektivně umí zahubit a žehlička představuje nenásilnou formu tepelné procedury.

Jaký je přesný postup při odvšivování?

 1. Nejprve raději překontrolujte každého člena domácnosti, protože je velmi pravděpodobné, že jste si vši již nevědomky předali.
 2. Mechanicky odstraňte vši a hnidy pomocí hřebenu „všiváčku“.
 3. Použijte vybraný přípravek proti vším.
 4. Ještě jednou vyčešte vlasy.
 5. Za cca týden zopakujte celý proces znovu.
 6. Vydrhněte normální hřebeny, které běžně používáte.
 7. Vyperte veškeré ložní prádlo alespoň na 60 °C.

Lze vším nějak předcházet?

Můžete preventivně používat tea tree olej jako přísadu do běžných produktů pro vlasovou hygienu, případně ho můžete mazat za ucho či na zátylek.

 • Špatná zpráva je, že pokud děti chodí do větších kolektivů, mohou vši chytit prakticky kdykoliv.

1. místo

Incognito Repelentní šampon

100% přírodní šampon na tělo a vlasy proti vším, který můžete použít při prevenci i jako repelent.

Orientační cena: 300 Kč

Proč je repelentní vlasový a tělový šampon od značky Incognito na 1. místě?

Protože jde o přírodní produkt, který díky silnému aroma obsažených přírodních surovin dokáže odpudit vši i bodavý a kousavý hmyz, takže je univerzálním pomocníkem. Obsahuje tea tree olej, neem a citronelu z Jávy v BIO kvalitě. Neem je známý také jako indický šeřík, roste na území Indie, Srí Lanky a Pákistánu a pro své léčivé účinky se po staletí využívá v tradiční medicíně. Má protizánětlivé, antiseptické a antibakteriální účinky.

Uživatelské recenze

Po přírodním šamponu, který bude odpuzovat hmyz, chci, aby odpuzoval opravdu hmyz, ale už ne lidi v mém okolí. Klasické repelenty často nevoní úplně vábně a představa, že mi jsou takto cítit vlasy nebo tělo, se mi moc nezamlouvá. Naštěstí šampon ale opravdu voní po citrusech a sladkém santalu. Potvrzují to i mnohá hodnocení na Heuréce, kde lidé chválí i přírodní složení produktu a jeho praktické využití třeba pro děti na letní tábor. Vysoká hodnocení má šampon i na zbozi.cz, kde se objevuje komentář, že je opravdu jemný a vši se člověku při používání skutečně vyhýbají.

Další informace

Líbí se mi univerzálnost produktu, která spočívá v tom, že jej můžete použít jako šampon, sprchový gel, ale i preventivně jako repelent, když vyrážíte do přírody. Kromě citrusové vůně, která jak známo odpuzuje hmyz, jsou v něm cítit i sladší tóny santalového dřeva, jojobového oleje a aloe vera. Obzvlášť jojobový olej a aloe vera se starají o to, aby vaše pokožka nebyla podrážděná. Šampon je vhodný i pro děti a miminka starší tří měsíců. 200ml lahev pořídíte okolo 300 korun.

2. místo

CAPISSAN Forte Ochranný balzám na vlasy

Český balzám s bylinnými výtažky proti vším a hnidám, který vlasy obalí ochrannou vrstvou.

Orientační cena: 220 Kč

Proč je ochranný balzám na vlasy od CAPISSAN Forte na 2. místě?

Protože se jedná o velmi účinný balzám, který vám jednoduše a přírodními cestami pomůže se parazitů zbavit. Jak funguje? Včelník moldavský zanechá na vlasech mastný film, který nejenže brání tomu, aby se na vlas uchytila veš nebo hnida, ale zároveň působí i na již uchycené parazity, které obalí a zadusí. A kromě toho pomáhá bojovat proti vzniku lupů.

Uživatelské recenze

Líbí mi tenhle zajímavý koncept, kdy se vlasy obalí a nechají ztvrdnout. Zdá se mi, že je to pro ně šetrnější, než třeba snažit se je vysušit. A líbí očividně se to líbí i lidem na zbozi.cz, kterým prý balzám pomohl při problému s parazity a zároveň si pochvalují jeho kořeněnou vůni. I na Heurece jsou s ním lidé spokojení – prý příjemně voní, snadno se aplikuje a opravdu proti vším funguje.

Dále o produktu

Balzám je možné nanést na vlhké nebo suché vlasy, poté se nechá zaschnout. Ztvrdlá krusta zahubí vši i hnidy. Balzám obsahuje vzácné silice, které mají jednak hubící účinky, ale i odpuzující, takže chrání vlasy před dalšími parazity. Balzám je vhodný kombinovat se šamponem ze stejné řady, ale není to nutné. 200ml lahev pořídíte za příznivých cca 220 korun.

3. místo

Odvšivovací hřeben s LED světlem

Elektronický hřeben, který účinně zneškodňuje vši bez použití chemických prostředků.

Orientační cena: 720 Kč

Proč je odvšivovací hřeben s LED světlem od MEDISANA na 3. místě?

Protože k odstranění vší a hnid nebudete potřebovat žádnou chemii. Tento ledkový hřeben je k vašim vlasům a pokožce hlavy šetrný. Hřeben má mezi zuby velmi nízké elektrické napětí, které je pro uživatele naprosto bezpečné, ale pro vši zásadní. LED světlo vám pomůže lépe parazity najít. Hřeben je nutné používat pouze na suché vlasy.

Uživatelské recenze

S tímhle netradičním hřebenem jsou uživatelé na Heurece většinou spokojení. Líbí se jim, se jedná o způsob odstranění vší bez chemie a jde o jednoduché řešení. Jeden velmi nadšený komentář (kde je zmíněno, že uživatel na tento hřeben nedá dopustit) podle mě moc trefně zmiňuje, že to není hřeben k rozčesávání vlasů (na což si někteří uživatelé stěžují) a je potřeba, aby byly vlasy už rozčesané a suché, až potom produkt funguje tak, jak má – tedy zneškodňuje vši i vajíčka. Obecně je značka Medisana, tedy internetový e-shop, kde tento hřeben seženete, taktéž na Heuréce skvěle hodnocený. Lidé se cení spolehlivosti, rychlého dodání i kvality zboží.

Více informací

Hřeben je vhodný i pro děti od 3 let a kromě toho ho můžete používat i na domácí mazlíčky. Led světlo vám pomůže najít jak hnidy, tak vylíhnuté vši.

Nemusíte se ničeho bát, protože elektrické napětí je natolik nízké, že absolutně necítíte. Aktivita hřebenu je indikována zvukovým signálem. Vše je tedy naprosto jasné, jednoduché a srozumitelné.

Cena za tuto pomůcku je cca 720 korun.

4. místo

Radico Bylinná kúra BIO Neem

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem do srovnání zažadila bylinnou kúru BIO Neem od Radico?

Neboť tenhle 100% přírodní prášek z neemu, což je stálezelený strom Azadirachta indica, který roste převážně v Indii, je super rostlinná pomoc na boj proti vším. Pomáhá zahubit vši i vajíčka. Kromě toho skvěle dezinfikuje a pomáhá i proti lupům.

Prášek je velmi všestranný. Může se používat jako šampon (stačí smíchat 2 lžíce prášku s teplou vodou a vytvořit pastu, kterou si umyjete vlasy a necháte cca 5 minut působit). Alternativou, jak prášek využít, je také intenzivní vlasová kúra, která se nanaší na umyté a takřka vysušené vlasy, a nechává se působit celou hodinu (frekvence kúry by měla být cca 1× měsíčně).

100 gramů tohoto prášku z neemu v BIO kvalitě pořídíte za necelých 200 korun.

5. místo

Kvitok Květová voda s rozprašovačem - levandule BIO

Orientační cena: 140 Kč

Proč jsem vybrala levandulovou květovou vodu od Kvitok?

Protože levandule je nejen krásně voňavá rostlinka, ale také známý a staletími prověřený prostředek proti vráskám, hmyzím štípancům a právě také proti vším. Vůně levandule totiž odpuzuje všechny nepříjemné „breberky“ jako jsou klíšťata, komáři, blechy a vši.

A kromě toho se jedná o všestranný přípravek, který můžete používat i jako pleťovou vodu nebo i ústní vodu proti zápachu z úst (super je, že balení má praktický rozprašovač).

Ale co se týče použití na vši, naneste vodu každý den na pokožku hlavy a hlavně na okolí za ušima.

30ml balení seženete za příznivou cenu, která se pohybuje okolo 140 korun.

6. místo

Predator Parazit (šampon, sérum a hřeben)

Orientační cena: 330 Kč

Čím mě zaujal balíček tří produktů Predator Parazit?

Protože obsahuje hned tři produkty – šampon a sérum (obojí o objemu 100 ml) a hřeben pro mechanické vyčesání vší.

Produkty jsou vhodné i pro děti od 3 let, jsou příjemně parfémované a nedráždí pokožku. Obsahují přírodní silice, které vši doslova udusí.

Nejprve se používá sérum, které se vmasíruje od kořínků po konečky mokrých nebo suchých vlasů a nechá se působit nejméně 15 minut, přičemž čím déle bude působit, tím se jeho účinnost zesílí. Poté se sérum vymyje vodou a vlasy se umyjí šamponem, který je součástí balíčku. Ten se po nanesení nechá působit 7 – 10 minut a následně se dobře vymyje. Posledním krokem je mechanické odstranění hnid a vší pomocí hřebenu.

Cena za celý balíček tří produktů, který vystačí na 4 – 6 použití, je cca 330 korun.

7. místo

OVONEX Tea Tree Oil

Orientační cena: 350 Kč

Proč jsem vybrala tea tree olej od značky OVONEX?

Jelikož se jedná o opravdu 100% Tea Tree olej, který vyniká antiseptickými, antimykotickými a protiplísňovými účinky.

Tento olej, kromě pomoci v boji proti vším, pomáhá i jako dezinfekce při kousnutí hmyzem, při bolestech v krku, rýmě a onemocněních horních cest dýchacích, při akné, oparech, aftech a mnoho dalšího.

Jak ho používat? V odměrce smíchejte 1 díl oleje s 10 díly alkoholu. Olej můžete používat na umývání, do koupelí nebo k lokálnímu použití na kůži.

A jaká je cena tohoto konkrétního oleje? 50 ml vás vyjde na necelých 350 korun.

8. místo

Paranit šampon + hřeben

Orientační cena: 300 Kč

Čím mě zaujal šampon Paranit s hřebenem?

Jelikož tento šampon má skvělý účinek. Výrobce udává, že 100% zlikviduje vši a hnidy, které udusí a zároveň dehydratuje. Paranit působí velmi rychle, už do 10 minut. Po jeho použití už nepotřebujete žádný jiný přípravek a navíc má příjemné aroma.

A jaká je cena? 100 ml včetně hřebenu stojí cca 300 korun.

9. místo

Elimax šampon proti vším a hnidám

Orientační cena: 280 Kč

Proč jsem vybrala šampon proti vším a hnidám od Elimax?

Protože tento šampon vši a hnidy usmrcuje a navíc chrání vlasy před opětovným napadením. Produkt začíná účinkovat již během 15 minut. A co obsahuje? Speciální technologii LPF, která chrání před opětovným napadením, oligodecenový olej, pěnící složky, aroma. A naopak neobsahuje silikony.

Šampon aplikujte přímo na pokožku hlavy. Vtírejte ho důkladně od kořínků po konečky, za ušima a vlasy na zadní části hlavy. Nechte přípravek působit 15 minut. Poté klasicky smyjte.

Super mi přijde, že k šamponu dostanete ještě praktický kovový hřeben na vyčesání vší.

100 ml (včetně hřebenu) vás vyjde na cca 280 korun.

10. místo

VšiVen balzám a šampon

Orientační cena: 250 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila balzám a šampon VšiVen?

Toto duo s příhodným názvem „VšiVen“ je sada přípravků na bázi přírodních látek, které jsou určené pro ošetření zavšivených vlasů. Obsahují esenciální rostlinné oleje a ovocné extrakty, které omezují výskyt vší ve vlasech.

Balzám naneste do vlasů a nechte působit minimálně dvě hodiny. Potom umyjte běžným způsobem vlasy tímto šamponem.

Cena za toto dvojbalení je cca 250 korun.

11. místo

Alphanova kids šampon proti vším

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala šampon proti vším pro děti od Alphanova?

Tento šampon proti vším od francouzské značky Alphanova totiž zbaví vlasy nepříjemných parazitů. Produkt má jemné přírodní složení a je obohacený o éterické oleje z levandule, tea tree a geránia. Dále v něm najdete šetrné mycí látky odvozené z cukru, které nedráždí pokožku, šťávu z Aloe vera nebo bisabolol.

Výrobce doporučuje šampon nanést na mokré vlasy, jemně vmasírovat do pokožky a nechat 10 minut působit. Poté pročesat hřebenem a opláchnout.

200 ml vás vyjde na cca 300 korun.

12. místo

LiQuido DUO Forte šampon na vši + sérum

Orientační cena: 330 Kč

A proč srovnání zakončuji šamponem a sérem na vši LiQuido DUO Forte?

Protože se jedná o účinné kombo dvou produktů, které bojují proti vším a působí na ně ve třech krocích – 2× je dusí a 1× je likviduje. Obsahuje oleje a rostlinné silice, které vytváří nepříznivé podmínky pro přežívání, růst a množení vší.

Navíc se mi líbí, že produkty jsou vhodné už pro děti od 3 let. 

Sérum používejte na mokré vlasy. Naneste jeho dostatečné množství na každý pramen. Nechte působit 5-10 minut. Šampon aplikujte po séru a nechte ho působit cca 10 minut.

Cena za oba přípravky je cca 330 korun.

Závěr

Vši jsou hmyz, který umí pěkně znepříjemnit život. Naštěstí ve výsledku nezpůsobují nic tak tragického a dá se s nimi velmi úspěšně bojovat. Existuje celá řada přípravků – od šamponů, balzámů, přes séra až po tinktury, které vám velmi účinně pomohou. Vlasy se naštěstí už nemusí stříhat a vše je naprosto nenásilné a bezbolestné. 

Za sebe bych doporučila především repelentní šampon Incognito, který funguje jako repelent proti vším a bodavému a kousavému hmyzu, ale i proti lupům. Skvělý je také CAPISSAN Ochranný balzám na vlasy, který díky obsahu oleje ze včelníku moldavského brání uchycení vší na vlasech. A zajímavou volbou je i odvšivovací hřeben s LED světlem, který účinně zneškodňuje vši bez použití chemických prostředků.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[4] Wikipedie (CZ): Vši

[5] Wikiskripta (CZ): Pedikulóza

[6] Healthline (ENG): Head Lice Infestation

[7] PubMed Central (ENG): What Are Lice, and Where Do They Come From?

[8] PubMed Central (ENG): An effective nonchemical treatment for head lice: a lot of hot air

[9] Centers for Disease Control and Prevention (ENG): Head lice infestations: A clinical update

[10] Food and Drug Administration – FDA (ENG): Head Lice – Epidemiology, Biology, Diagnosis, and Treatment

4.7/5 (Počet hlasů: 12)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »