TOP 10: nejlepší šampony a přípravky proti vším – recenze

Jaké jsou nejlepší přípravky a šampony proti vším? Co to vlastně vši jsou a jak se jich co nejrychleji zbavit, případně se jim vyhnout?

TOP  1. místo

Incognito Repelentní šampon

Orientační cena: 300 Kč

Funguje jako repelent proti vším a bodavému a kousavému hmyzu.

2. místo

Odvšivovací hřeben s LED světlem

Orientační cena: 600 Kč

Účinně zneškodňuje vši bez použití chemických prostředků.

3. místo

Effective - roztok proti vším

Orientační cena: 300 Kč

Rotok pro podporu a usnadnění vyčesávání vší a hnid.

Deset nejlepších přípravků proti vším

Co jsou to vši?

Vši, asi strašák každé školkové a školní informační nástěnky. Veš je hmyz, který se velmi rád uhnizďuje ve vlasaté části hlavy a živí se krví dotyčného. je to nepříjemnosti, ale na druhou stranu, žijeme ve 21.století a existuje celá řada přípravků, které nás nebo děti této otravné “potvůrky” zbaví.

Veš má cca 2 – 4 mm, 3 páry nožiček s drápky, kterými se uchytne na tělo hostitele. Tento hmyz má ploché tělo a malou hlavičku, na které jsou oči sotva viditelné. Veš saje krev až pětkrát za den. Samička žije nanejvýš měsíc, ale už za těch 30 dní toho zvládne poměrně hodně – naklade totiž cca 50 hnid. Samci žijí maximálně 3 týdny, spíše méně.

Veš má ploché tělo a malou hlavu. Oči jsou značně redukovány. Krátké silné nohy slouží k přichycení na chlup hostitele. Jsou zakončené jedním srpovitým drápkem, proti kterému vyrůstá na holeni palcový výrůstek. Tímto způsobem vytváří „kleště“ jimiž se veš pevně drží vlasu u jeho kořene.

Dva typy vší

Je důležité zmínit, že není veš jako veš. Existují dva typy:

Přítomnost vši šatní přímo souvisí se špatnou hygienou. Dobře se jí daří ve špinavém spodním prádle a následně i v přilehlých oblastech.

Veš se může do vašich vlasů dostat poměrně snadno – přímý kontakt s “nakaženým” a je tam. Není tedy divu, že pokud ji do školky přinese jedno dítě, má ji hned celá třída. Veš se dokáže zachytit na jakékoliv tkanině, takže například ložní prádlo, čepice a další. Dále si ji na sebe můžete přenést díky zapůjčenému hřebenu. Dospělá lezoucí veš si “přehupsne” na nového hostitele a začne se zde zabydlovat. Naklade zde nové hnidy a opakuje se nový životní cyklus. 

Co se týká zdravotních nepříjemností nebo omezení, jako mohou vši způsobit, patří sem hlavně:

 • Izolace od kolektivu
 • Svědění a pálení pokožky hlavy

Jak zjistit, že máte vši?

Pokud máte dítě, které chodí do školy nebo do školky, pravděpodobně vám to nahlásí pedagog. Dítě pak nesmí do kolektivu, dokud mu všechny vši neodstraníte – musí se zlikvidovat všechny ve vzdálenosti 0‑10 mm od pokožky.

Další způsob, jak tento hmyz detekovat je, že ho zkrátka uvidíte. Není to takový problém. Jelikož vši lezou, spatříte je při běžném česání vlasů. Každopádně normálním hřebenem ji nevyčešete. veš je totiž velmi hbitá a umí skvěle odskakovat. 

Další signál jsou nalepené hnidy na vlasech. Možná si je zpočátku spletete s lupy, mají podobnou barvu i strukturu, ale hnidy narozdíl od lupů pevně drží na vlasu. Hojně se vyskytují za ušima nebo na týlu.

A poslední ukazatel je zkrátka a jistě svědění.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Jak se rychle vší zbavit?

Žádné stříhání, nebojte se. I holčičky s vlasy do pasu mohou být v klidu. Zůstanou jim. správná cesta je použít vhodné prostředky, které vám od nich pomohou co nejrychleji a hlavně šetrně. Je nutné použít opravdu prostředek, který je cílený na usmrcení vší. Normální šampony na ně bohužel nefungují. 

Na trhu jsou k dostání různé přípravky s oleji, které hubí vši tím, že jim zalepí dýchací otvory. Vždy se řiďte návodem a instrukcemi výrobce, protože každý produkt může mít odlišný postup aplikace i dobu působení. 

U většiny přípravků je důležité celý proces opakovat cca po týdnu, protože je nutné docílit toho, aby se odstranily i hnidy, což zaručí právě opakované použití.

Další možností je takzvaný hřeben “všiváček”, který má speciální mikro spirály přímo na zubech hřebenu, která zachytí jak vši, tak hnidy.

Babské rady na vši

Babičky, ty věděly nebo vědí snad všechno. Se vším si umí poradit. Pokud bychom se jich zeptali, mají určitě i nějakou tu radu, jak zatočit s tímto otravným hmyzem. Zde je několik typů:

Budete potřebovat obyčejný stolní olej, popřípadě olivový. Ten smíchejte s klasickou francovkou v poměru 3:1. Jednoduše řečeno – vždy více oleje než francovky. Vlasy pořádně promastěte, zabalte do fólie a ručníku a nechte působit cca dvě hodiny. Nakonec umyjte běžným šamponem.

Ocet. Nejen že je skvělý na čištění a úklid domácnosti, ale i na likvidaci vší. Udělejte si nálev z jablečného, vinného nebo klasického octa a jemně vmasírujte do vlasů. Poté zabalte do fólie, ručníku a nechte působit cca hodinu. Poté vši vyčešte všiváčkem a vlasy umyjte.

Nechte si šalvěj vylouhovat přes noc v oleji nebo vodě. Druhý den vmasírujte do vlasů, dejte do fólie, ručníku a nechte působit cca hodinu.

Skvělé pro dlouhovlásky, protože teplo vši efektivně umí zahubit a žehlička je nenásilná forma tepelné procedury.

Jaký je přesný postup při odvšivení?

 1. Nejprve raději překontrolujte každého člena domácnosti, protože je velmi pravděpodobné, že jste si je již nevědomky předali
 2. Mechanicky odstraňte vši a hnidy pomocí hřebenu “všiváčku”
 3. Použijte vybraný přípravek proti vším
 4. Ještě jednou vyčešte vlasy
 5. Za cca týden zopakujte celý proces znovu
 6. Vydrhněte normální hřebeny, které běžně používáte
 7. Vyperte veškeré ložní prádlo alespoň na 60 °C

Lze nějak vším předcházet?

Můžete preventivně používat, jako přísadu do běžných produktů pro vlasovou hygienu, tea tree olej, popřípadě ho i mazat za ucho či zátylek. 

Špatná zpráva je, že pokud děti chodí do větších kolektivů, může se to stát takřka kdykoliv.

1. místo

Incognito Repelentní šampon

Orientační cena: 300 Kč

Jedná se o šampon jak na tělo, tak na vlasy, který má 100% přírodní složení. Funguje nejen proti vším, tak i jako repelent. Bojuje hlavně proti bodavému a kousavému hmyzu. Bonus je, že bojuje i proti lupům. Je to takový multifunkční pomocník. 

V šamponu se nachází tři účinné látky:

 • tea tree olej
 • Citronela z Jávy v BIO kvalitě
 • Neem

Šampon má velice příjemnou a nevtíravou vůni. Mohou ho užívat i děti a to již od 3měsíců věku. 

200 ml zakoupíte za cca 300 korun.

2. místo

Odvšivovací hřeben s LED světlem

Orientační cena: 600 Kč

Tento odvšivovací hřeben s LED světlem účinně zneškodňuje vši bez použití chemických prostředků. Jeho fígl tkví v tom, že používá napětí mezi zuby, které při dotyku okamžitě ničí jak vajíčka, tak i samotné vši.

Hřeben je vhodný i pro děti od 3let a krom toho ho můžete používat i na domácí mazlíčky. Led světlo vám pomůže najít jak hnidy, tak už vylíhnuté vši.

Nemusíte se ničeho bát, protože elektrické napětí je natolik nízké, že absolutně necítíte. Aktivita hřebene je indikována zvukovým signálem. Vše je tedy naprosto jasné, jednoduché a srozumitelné.

Cena za tuto pomůcku je cca 600 korun.

3. místo

Effective proti vším

Orientační cena: 300 Kč

Přípravek na vlasy značky Effective je velmi efektivní v léčbě vší. Navíc je velice šetrný a nepoškozuje vlasy. Produkt obsahuje olej z australské rostliny kajeputu střídavolistého, jejíž známější název je Tea Tree Oil, který se v boji proti vším používá již celá desetiletí.

Přípravek je přírodní a neobsahuje pesticidy. 

Cena za 60 ml je cca 300 korun.

4. místo

Tea Tree Oil

Orientační cena: 270 Kč

Tento produkt je opravdu 100%Tea Tree Oil. Přípravek je antiseptický, antimykotický a s protiplísňovými účinky.

Tento olej, kromě pomoci v boji proti vším pomáhá i jako dezinfekce při kousnutí hmyzem, při bolestech v krku, rýmě a onemocněních horních cest dýchacích, při akné, oparech, aftech a mnoho dalšího.

Jak používat? V odměrce smíchejte 1 díl oleje s 10 díly alkoholu. Olej můžete používat na umývání, do koupelí nebo k lokálnímu použití na kůži.

A jaká je cena? 50 ml vás vyjde na necelých 270 korun.

5. místo

Paranit šampon + hřeben

Orientační cena: 320 Kč

Tento šampon má hned dvojitý účinek. Výrobce udává, že 100% zlikviduje vši a hnidy, které udusí a zároveň dehydratuje. Paranit působí velmi rychle, už do 10 minut. Po jeho použití už nepotřebujete žádný jiný přípravek a navíc má příjemné aroma.

A jaká je cena? 100 ml včetně hřebenu stojí cca 320 korun.

6. místo

Elimax šampon proti vším a hnidám

Orientační cena: 260 Kč

Tento šampon vši a hnidy usmrcuje a navíc chrání vlasy před opětovným napadením. Produkt začíná účinkovat již během 15 minut. 

A co obsahuje? Speciální technologii faktoru LPF, která chrání před opětovným napadením, oligodecenový olej, pěnící složky, aroma.

Šampon aplikujte přímo na pokožku hlavy. Vtírejte ho důkladně od kořínků po konečky, za ušima a vlasy na zadní části hlavy. Nechte přípravek působit 15 minut. Poté klasicky smyjte.

100 ml vás vyjde na cca 260 korun.

7. místo

VšiVen balzám a šampon

Orientační cena: 250 Kč

Toto duo s příhodným názvem „VšiVen“ je sada přípravků na bázi přírodních látek, které jsou určené pro ošetření zavšivených vlasů. Tyto produkty obsahují esenciální rostlinné oleje a ovocné extrakty, které omezují výskyt vší ve vlasech.

Balzám naneste do vlasů a nechte působit minimálně dvě hodiny. Potom umyjte běžným způsobem vlasy tímto šamponem.

Cena za toto dvojbalení je cca 250 korun.

8. místo

Alphanova kids šampon proti vším

Orientační cena: 290 Kč

Tento šampon proti vším  od francouzské značky Alphanova zbaví vaše vlasy nepříjemných parazitů. Produkt má jemné přírodní složení a je obohacený o éterické oleje z levandule, tea tree a geránia. Dále v něm najdete šetrné mycí látky odvozené z cukru, které nedráždí pokožku, šťávu z Aloe vera nebo bisabolol.

Výrobce doporučuje šampon nanést na mokré vlasy, jemně vmasírovat do pokožky a nechat 10 minut působit. Poté pročesat hřebenem a opláchnout.

200 ml vás vyjde na cca 290 korun.

9. místo

LiQuido DUO Forte šampon na vši + sérum

Orientační cena: 330 Kč

LiQuido DUO FORTE je šampon a sérum na vlasy, které oba bojují proti vším. 

Produkt působí na veš třemi způsoby – 2x dušení a 1x likvidace. Obsahuje oleje a rostlinné silice, které vytváří nepříznivé podmínky pro přežívání, růst a množení vší.

Výrobky se hodí pro děti od 3 let. 

Sérum používejte na mokré vlasy. Naneste jeho dostatečné množství na každý pramen. Nechte působit 5-10 minut.

Šampon aplikujte po séru a nechte ho působit cca 10 minut.

Cena za tyto výrobky je cca 330 korun.

10. místo

Parasidose přírodní odvšivovací přípravek

Orientační cena: 300 Kč

Tento přípravek odstraňuje dětské vši včetně hnid. Bude se líbit hlavně dětem, protože má příjemnou vůni po žvýkačkách.

Produkt obsahuje Biococidine, je bez chemických insekticidů, parabenů a phenoxyethanolu.

Biococidine® umožňuje účinně odstranit vši a hnidy v jedné aplikaci za 45 minut.

Je vhodný i pro těhotné a kojící ženy.

Cena za 100 ml je cca 300 korun.

Závěr

Vši, hmyz, který umí pěkně znepříjemnit život. Naštěstí ve výsledku nezpůsobují nic tak tragického a dá se s nimi velmi úspěšně bojovat. Existuje celá řada přípravku od šamponů, balzámů, přes séra až po tinktury, které vám velmi účinně pomohou. Vlasy se naštěstí už nemusí stříhat a vše je naprosto nenásilné a bezbolestné.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vši

[2] Wikiskripta (CZ): Pedikulóza

[3] Healthline (ENG): Head Lice Infestation

[4] PubMed Central (ENG): What Are Lice, and Where Do They Come From?

[5] Centers for Disease Control and Prevention (ENG): Head lice infestations: A clinical update

[6] Food and Drug Administration – FDA (ENG): Head Lice – Epidemiology, Biology, Diagnosis, and Treatment

4.6/5 (Počet hlasů: 11)

Kam dál?