TOP 8: nejlepší šampony a přípravky proti vypadávání vlasů – recenze

Jak se zbavit nadměrného vypadávání vlasů? Jaké jsou nejlepší přípravky? Co pomáhá proti vypadávání vlasů a existují nějaké babské rady?

TOP  1. místo

Sircle Hannibals Corkscrew šampon

Šampon Sircle Hannibals obsahuje rostlinné extrakty, které bojují proti nadměrnému vypadávání vlasů.

Orientační cena: 350 Kč
2. místo

HERBARICA Práškový šampon

Šampon díky svému složení pečuje o vlasy i pokožku hlavy a posiluje vlasovou pokožku a eliminuje nadměrné vypadávání.
Orientační cena: 500 Kč
3. místo

Kvitok Posilující vlasové sérum

Sérum s obsahem extraktu z kořene MACA posilňuje vlasové vlákno, podporuje růst vlasů a zvyšuje mikrocirkulaci pokožky.
Orientační cena: 300 Kč

Osm nejlepších produktů proti vypadávání vlasů

Proč vypadávají vlasy?

Ačkoliv vás to může možná překvapit, padání vlasů je zcela běžný jev a více či méně postihuje každého z nás. Například sezónní vypadávání vlasů je naprostý standard. Jak se mění počasí, mění se i ptořeby našeho těla a to se na něm odráží jak zevnitř, tak zvenku.

Setkáváme se s ním hlavně na podzim a na jaře. Fyziologické vypadávání vlasů je tehdy, když ztratíme cca 50-100 vlasů denně. Jak bylo řečeno výše, v některých ročních obdobích může být výpadek mnohonásobně vyšší. Nedělejte si starosti. Jedná se o přirozený proces, který většinou trvá 4 až 6 týdnů.

Pokud padání vlasů neustane, je dobré poradit se s odborníkem, abyste nezanedbali nějakou vážnější příčinu.

Bylo vědecky dokázáno, že na podzim padají vlasy více než je běžné z toho důvodu, protože probíhal jejich vyšší růst v červenci. K tomuto pravděpodobně dochází proto, aby nás vlasy v létě chránily před UV zářením. Počátek podzimu, říjen a listopad, jsou měsíce, kdy sezónní vypadávání nabírá na své intenzitě a pořád se jedná o fyziologický proces.

Zima je období, kdy zcela přirozeně klesá vzdušná vlhkost, což u většiny lidí vede k vysušování pokožky hlavy. Můžete zaznamenat problémy s lupy, nebo celkovou podrážděnost na kůži pod vlasy.

Dle výzkumů dochází při prodlužování dní ke snížení produkce melaninu, což je hormon, který hraje zásadní roli při zdravé aktivitě folikulu. Zkuste na jaře užívat doplňky pro růst a zdraví vlasů, které by je měly v toto období posílit a připravit na léto.

Intenzivní sluneční paprsky mohou podráždit také hlavy a vysušit vlasové pouzdro. V létě je dobré si pokožku chránit například kloboukem, který je takový 2 v 1 – ochrání a ještě je to krásný doplněk.

Růstové fáze vlasů

Život vlasů má tři hlavní fáze, které se celý život neustále opakují.

Nebo také anagenní fáze, je jak název napovídá, ta první. V této fázi vlast nepřetržitě roste. Je to jeho jediný úkol. Občas se může stát, že vlas odumře, ale žádná panika, je okamžitě nahrazen jiným.

V této fázi se vlasová cibulka odpojí od krevního oběhu, který mu dává potřebné živiny a veškeré látky nutné k jeho růstu. 

V průběhu katagenní fáze dochází k odstranění starého vlasu, tak aby byl vlasový folikul připraven na nový začátek růstového cyklu.

Finále. Telogenní fáze je poslední mezník. Dochází zde k vypadnutí vlasu. Trvá cca 3-4 měsíce a nachází se v ní 14 % všech vlasů.

Co může způsobovat nadměrné vypadávání vlasů?

Důvodů může být opravdu mnoho a často se jedná o velmi individuální stavy, které nemusí platit globálně, na nás všechny.

Známe to všichni – občas se stane, že jedeme zkrátka na doraz. Nevíme kde nám hlava stojí a neumíme odpočívat. Bohužel nás to dříve nebo později dožene, protože tělo má paměť. A velmi dobrou. Ruku na srdce – někdy ubrat není na škodu, že?

Jakékoliv oslabení může být spouštěčem dočasného vypadání vlasů. Dle dermatologů může fyzické i psychické trauma šokovat a narušit životní cyklus vlasu. Při tomto oslabení se rapidně zrychluje životní cyklus a zvyšuje se počet vlasů v telogenní fázi, takže logicky najdeme na hřebenu větší množství než obvykle.

Těhotenství je zkrátka jiný stav, bez ohledu na to, zda chceme nebo ne. Každá žena ho prožívá jinak. Jedné naroste bujná kštice a druhá opláče každý vypadnutý trs.

Obecně je těhotenství jedním z příkladů dlouhodobé fyzické zátěže organismu, která může být příčinou nadměrného vypadávání vlasů. Jedná se o hormonální změny, které po porodu odezní.

Hormonální dysbalance nenastává jen v těhotenství nebo při menopauze. Může přijít kdykoliv. Stačí menší stres a je to. Může jít i o změny vyvolané nasazením či vynechání antikoncepčních pilulek. Hormonální změny také urychlují životní cyklus vlasu a prodlužují jeho telogenní fázi. 

Ztráta vlasů vyvolána nasazením či vysazením antikoncepčních pilulek je dle dermatologů pouze dočasná a není třeba se bát trvalé ztráty vlasů.

Nedostatek vitamínů je problém stejně tak jako jeho nadbytek. Příliš mnoho vitamínu A může být příčinou vypadávání vlasů. Jeho doporučená denní dávka je  0,8 až 1,0 mg, Dlouhodobý nadbytek vitamínu A se mimo jiné projevuje suchou pokožkou a vypadáváním vlasů.

Nedostatek vitamínů B může v krajních případech souviset s padáním vlasů, ekzémy či akné. Zaměřte se na správnou životosprávu a jíst vyváženou stravu. Vitamín B můžete najít například v rybách, škrobové zelenině a v oříškách.

Bílkoviny jsou zkrátka základní stavební jednotkou našich těl a proto je důležité si jejich přísun hlídat. Jejich nedostatečný přísun ve stravě zpomaluje až zastaví růstovou fázi vlasu. Zastavení růstu vlasů se neprojeví ihned, ale za cca 2 až 3 měsíce po poklesu příjmu potřebného množství bílkovin.

Asi není žádná novinka, že muži ztrácí v průběhu svého života vlasový porost. Je jich více než 70 %. Děje se to z toho důvodu, že  se přeměňují mužské pohlavní hormony. Mezi první příznaky patří ústup vlasů v oblasti spánků. V současné době na trhu již existuje profesionální vlasové ošetření vlasů s přírodními výtažky, které zabraňují přeměně testosteronu na dihydrotestosteron, který je spouštěčem mužského plešatění.

Ano, geny mohou hrát dílčí roli ve ztrátě vlasů. Častěji tento problém potkává muže a to již po 30 roku života.

Stres, stres a zase ten stres. Pokud si ho připustíme k tělu, dokáže natropit velkou paseku. Vyhrocené stresové situace mohou být příčinou dočasného nadměrného padání vlasů. V případě dlouhodobého stresu je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Nebo také anémie, je poměrně častý problém žen. Uvádí se, že téměř jedna žena z 10 ve věku 20 až 49 let trpí tímto problémem, který je způsobený nedostatkem železa.

Náhlá ztráta hmotnosti z důsledku anorexie či bulimie, může být velmi silný spouštěč ztráty vlasů. Organismus nemá dostatek vitamínů a minerálů, což může způsobit šok a zastavit jejich růst.

Jak zastavit vypadávání vlasů?

Pokud vám vlasy padají delší dobu a více než je zdrávo, je potřeba zbystřit. Navštivte svého lékaře a poraďte se s ním, co dělat. Chcete-li to ale nejdřív zkusit sami, existují tipy, které by vám mohly pomoci.

Říká se, že strava je základ. Vy jste pánem či paní svého těla a je jen na vás, co do toho svého “chrámu” vložíte.  Jídelníček by měl obsahovat vitamíny B, A, C a H. Stejně důležité pro růst vlasů jsou esenciální mastné kyseliny, které se nacházejí v oříškách a rybách. Nezapomeňte ani na železo, omega – 3 mastné kyseliny a proteiny.

Poraďte se se svou kadeřnici, jaké produkty pro vlasovou péči jsou pro vás ty nejlepší. Zkuste jít přírodní cestou a příliš neexperimentovat. Časté střídání či používání více značek najednou jsou nejčastější chyby, kterých se můžete dopustit.

Do B komplexu se řadí:

  • B1 (thiamin)
  • B2 (riboflavin)
  • B3 (niacin)
  • B5 (kyselina pantothenová)
  • B6
  • B7 (biotin)
  • B9 (kyselina listová)
  • B12 (kobalamin)

Spánek je zkrátka lék na všechno. Aby byla vaše psychická i fyzická stránka v pořádku, zkuste si cíleně dopřát 7- 8 hodin spánku.

Zkuste masáž provádět každý večer před spaním pomocí jemných krouživých pohybů po dobu 1 – 3 minut. Pokožka hlavy se příjemně prokrví, a tím dojde k zajištění přísunu živin k vlasovým folikulům.

Stres nás dříve či později dostihne. Je jasné, že není možné se ho zbavit úplně, ale zkuste ho co nejvíce eliminovat. Odborníci tvrdí, že psychické otřesy mohou vlasy poškodit mnohem více než přechodný nedostatek vitamínů a minerálů.

Kolagen tvoří velkou část všech bílkovin v těle. Obsahuje velké množství aminokyselin, které jsou pro tělo nezbytné k tvorbě vlasových bílkovin.

Domácí tipy proti vypadávání vlasů

Existuje několik tipů, které vám mohou pomoci v boji proti nadměrnému vypadávání vlasů:

Pískavice, nebo také řecké seno, prý dokáže zázraky. Její semena přes noc namočte do vody a pak je důkladně rozemlete. Směs naneste na pokožku hlavy a počkejte, až zaschne. Smyjte ji klasicky jak jste zvyklí. Doporučuje se celou proceduru opakovat dvakrát týdně.

Tento olej je snadno dostupný v každé lékárně i drogerii. Pro zdravou pokožku hlavy je velice důležité její olejování. Nelekejte se, protože ricinový olej je hustý a lepkavý a jeho aplikace nemusí být úplně příjemná. Smíchejte dvě polévkové lžíce ricinového oleje se základním olejem, kterým může být například kokosový olej, a naneste na pokožku hlavy. Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, olej nechte působit přes noc a ráno si pak vlasy umyjte.

Aloe vera je známý přírodní kondicionér. Smíchejte dvě polévkové lžíce gelu se šťávou z poloviny citronu a naneste na umyté vlasy. Nechte 5 minut působit a pak vlasy opláchněte vodou.

1. místo

Sircle Hannibals Corkscrew šampon unisex

Orientační cena: 350 Kč

Šampon proti padání vlasů unisex Sircle neobsahuje žádné konzervační a je velmi šetrný k vlasové pokožce. Obsahuje rostlinné extrakty, které bojují proti nadměrnému vypadávání vlasů.

Saponiny z mydlice lékařské velmi blahodárně pečují o vlasovou pokožku a zabraňují tak andměrnému vypadávání vlasů.  Jedná se o 100% přírodní šampon proti vypadávání vlasů s jojobovým olejem, kopřivovým extraktem, ženšenem, aloe vera, chmelem a dalšími bylinnými ingrediencemi. Zlepšuje strukturu vlasů a snižuje jejich vypadávání v důsledku lámavosti.

Sircle je řecká značka přírodní kosmetiky. Každá použitá ingredience má svou váhu a přínosy jsou nadprůměrné. Jedná se například o konopný a hroznový olej, eukalyptus či mandarinka.

Cena šamponu je cca 350 korun za 250 ml.

2. místo

HERBARICA Práškový šampon

Orientační cena: 500 Kč

Práškový Litofyto šampon od ruské značky HERBARICA pečuje o vlasy i pokožku hlavy díky obsahu chmele, který spolu s dalšími bylinkami a jílem posiluje vlasovou pokožku a eliminuje nadměrné vypadávání vlasů. 

Práškový šampon kombinuje jíl zeolit s množstvím zklidňujících a pečujících bylinek. Jíl působí nejen jako účinná mycí složka, ale také jako jemný a důkladný peeling pokožky hlavy. Zvýší se tím její prokrvení, zlepší vstřebatelnost obsažených účinných látek, a vlasy jsou silnější.

Cena šamponu je cca 500 korun za 250 g.

3. místo

Kvitok Posilující vlasové sérum

Orientační cena: 300 Kč

Posilňující vlasové sérum od slovenské značky, Kvitok preventivně působí proti vypadávání vlasů a posiluje vlasové vlákno. Dále pak podporuje mikrocirkulaci pokožky, reguluje tvorbu mazu a hydratuje. 

Produkt obsahuje arganový olej, který zabraňuje tvorbě lupů, zlepšuje kvalitu vlasů a regeneruje vlasovou pokožku. Avokádový olej působí jako prevence proti vypadávání vlasů, dodává lesk a pevnost. Extrakt z kořene MACA stimuluje růst vlasů a mírní jejich nadměrné vypadávání.

Cena séra je cca 300 korun za 30 ml.

4. místo

Siddhalepa Ayur bylinný vlasový olej

Orientační cena: 550 Kč

Vyživující bylinný vlasový olej Neealayadi č. 25 Siddhalepavás dokáže velmi dobře prokrvit  vlasovou pokožku, vyživit vlasy a působí preventivně proti jejich vypadávání a tvorbě lupů.

Základ produktu tvoří kokosový olej, výtažky z indigovníku a ajurvédských bylin.

Cena je cca 550 korun za 220 ml.

5. místo

Tierra Verde kaštanový šampon

Orientační cena: 320 Kč

Tento šampon od značky Tierra Verde s vůní pomeranče Tierra Verde je určený pro ty, které trápí nadměrné vypadávání vlasů.  Obsahuje jemné tenzidy na bázi kokosového oleje, které mají skvělý mycí účinek. Zároveň zbaví vlasy přebytečného mazu a nečistot a vrátí jim svěžest a lesk.

Výtažek z kaštanů obsahuje látky, které blahodárně působí na oběhovou soustavu, zlepšuje prokrvení vlasové pokožky a tím předchází padání vlasů a podporuje jejich růst.

Cena šamponu je cca 320 korun za 1 l.

6. místo

Zahir Cosmetics Sérum pro posílení vlasů

Orientační cena: 300 Kč

Sérum pro posílení vlasů od české firmy Zahir Cosmetics pečuje o všechny typy vlasů. Obsahuje rostlinné oleje, které bohatě vyživují vlasovou pokožku, podporují zdravý růst a současně uhlazují strukturu vlasu. Sérum se doporučuje obzvlášť pro suché a  poškozené vlasy či vlasy, které nadměrně vypadávají. Zaceluje roztřepené konečky a uhlazuje strukturu vlasu po celé jeho délce. Směs arganového, sezamového, kokosového oleje a dalších dodává vlasům zdravý lesk a jemnost a usnadňuje jejich rozčesávání. 

Cena séra je cca 300 korun za 55 ml.

7. místo

Delibutus Opravář vlasů

Orientační cena: 350 Kč

Opravář vlasů, krásný a výstižný název pro produkt od české značky Delibutus. Jedná se o směs lněného, kokosového, jojobového, konopného a rozmarýnového esenciálního oleje, která se postará o poškozená vlasová vlákna, ale také o vlasovou pokožku.

Konopný a lněný olej jsou výživné a hluboce regenerační. Jojobový olej pokožku regeneruje a chrání, vlas výborně zcelí, vyplní prasklinky a porézní části. Kokosový olej je tradičním prostředkem v péči o vlasy, skvěle podporuje růst nových vlasů a má antimykotické vlastnosti.  

Éterický olej z rozmarýnu dodává chuť do života, přidává energii, zlepšuje prokrvení a zásobování mikroživinami.

Cena produktu je cca 350 korun za 30 ml.

8. místo

Natura Siberica Šampon pro muže

Orientační cena: 120 Kč

Šampon proti padání vlasů obsahuje byliny a bobule z divoké sibiřské přírody. Dále pak extrakt z kaviáru Beluga, který je určený speciálně pro muže. Kromě extraktu obsahuje například divoký chmel, lopuchový olej, vitaminy skupiny B či taurin, které mají příznivý vliv na stav vlasů. Šampon účinně stimuluje, posiluje kořínky a celkovou strukturu vlasů, a zlepšuje tak jejich růst. 

Cena šamponu je cca 120 korun za 250 ml.

Závěr

Padání vlasů je sice přirozený koloběh života, ale je fyziologický jen do jisté míry. Pokud máte pocit, že vám vlasy padají více, než je standard, poraďte se raději se svým lékařem.

Kam dál?

Rate this post