TOP 10: nejlepší kartáč na vlasy – srovnání a recenze

Jako jsou nejlepší kartáče na vlasy? Jak vybrat kartáč či hřeben a podle čeho vybírat? Jak se správně starat o vlasy?

TOP  1. místo

Redecker Kartáč
z olivového dřeva

Orientační cena: 1500 Kč

Kombinovaný kartáč se dřevěnými kolíčky a kančími štětinami. Snadno rozčeše zacuchané vlasy, kančí štětiny vlas uhladí a eliminují poškození.

2. místo

Redecker Kartáč
z hruškového dřeva

Orientační cena: 1000 Kč

Kartáč z hruškového dřeva s kančími štětinami. Jeho speciální tvar i rozmístění vlasů zaručuje jemné rozčesávání bez tahání a poškození vlasů.

3. místo

Natulique
plochý kartáč

Orientační cena: 950 Kč

Kartáč z kančích štětin, vyhlazuje kutikulu vlasu, uvolňuje a prokrvuje vlasovou pokožku a spolehlivě rozčesává zacuchané vlasy. Vhodný i k rozčesání mokrých vlasů.

Deset nejlepších kartáčů na vlasy

Jaký je rozdíl mezi kartáčem na vlasy a hřebenem?

Česání vlasů – pro někoho možná banalita, ale pokud se na to podíváme trošku více dopodrobna, tak zjistíme, že na tom opravdu záleží. Vlasy může totiž správný hřeben nebo kartáč i ozdravit. Nevhodný naopak nepříjemně zničit.

A jaký je rozdíl mezi hřebenem a kartáčem? Pokud opomeneme materiály, ze kterých mohou a nemusí být vyrobeny, rozdílnost tkví hlavně ve způsobu použití.

Klasický hřeben se širokými zuby zná asi každý. Měla by být základní výbavou každé domácnosti, nicméně vždy samozřejmě záleží na tom, z čeho je hřeben vyrobený. Tento „klasik“ se úplně nehodí pro dlouhé a husté vlasy, protože je s ním dokonale nepročešete. Každopádně pokud máte vlasy jemnější, hladké či krátké, může být hřeben fajn proprieta. Obecně se ale lépe hodí na mokré, než na suché vlasy. Odborníci na vlasovou péči tvrdí, že čím delší a hustší vlasy máte, tím větší zuby s širším rozestupem by měl hřeben mít.

Jak už vychází z popisu výše, tak kartáč se skvěle hodí na delší až dlouhé vlasy. Kartáč může být vlastně jakéhokoliv typu – kulaty, plochý, oválný – ovšem záleží, z jakého materiálu byl vyrobený.

Jak je správně používat?

Ve fázi česání je jedno, zda máte vlasy krátké, dlouhé, vlnité či rovné – postup je totožný. Vždy se snažte vlasy česat od konečků směrem nahorů. Možná je to opačný systém, než jste zvyklí a než jste se celý život česali, nicméně pokud se to naučíte, vlasům to velmi prospěje a rozdíl uvidíte velmi brzy. Konečky jemně pročešte a postupujte směrem nahoru. Nejlépe vám to půjde když předkloníte hlavu. Rychle si na to zvyknete a pozitivně narušíte zaběhlý stereotyp.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Proč klást důraz na kvalitu hřebenu/kartáče?

Vybrat kvalitní hřeben či kartáč je velmi důležité. Důležitější, než by se mohlo zdát. Než tedy v drogerii koupíte první, který na vás „mrkne“ v drogerii, raději si přečtěte recenze a rady, které by vám ke vhodnému výběru mohly pomoci.

Aby byly vlasy krásné, vitální a plné života, je správné kartáčování číslo jedna. Nevhodný výběr může vlasy poměrně dost zničit. Konkrétně vede k silnému poškozování, lámání a trhání vlasů. Kartáče i hřebeny se liší jak tvarem, šířkou, délkou štětin, tak i použitým materiálem.

Podle čeho je vybírat?

Při koupi kartáče berte v úvahu tyto body:

 • Typ vlasů
 • Materiál hřebenu či kartáče
 • Typ účesu či stylingu, kterého chcete dosáhnout

Další, co vás může zajímat je samozřejmě značka, cena a filozofie výrobce.

Jaké jsou typy kartáčů?

Kulatý kartáč je takový klasický nástroj všech kadeřnic. Pomocí kvalitního kulatého kartáče dokáží vytvořit krásný, objemný účes. Tento typ se vyrábí jak z umělých, tak i z kančích štětin. Jeho úkolem je vytvořit celkovou plnost účesu. Přírodní štětiny jsou pro vlas samozřejmě přirozenější a vlasu neškodí, ba naopak – rozprostřou maz z vlasové pokožky, takže jsou vlasy lesklejší.

Tento typ kartáče mívá 7 řad rozdílných štětin, kdy na jedné straně jsou delší než na té druhé. Velmi dobře se hodí pro styling vlasů při fénování. Hodí se pro všechny typy vlasů kromě těch kudrnatých, které může cuchat.

Je to asi nejčastější typ kartáče na vlasy. Opět raději volte ten s přírodními štětinami. Oválný se hodí na každodenní péči pro polodlouhé nebo dlouhé vlasy.

Hranatý, jinými slovy také plochý, kartáč je skvělý pro snadné rozčesávání dlouhých a hodně hustých vlasů. Můžete s ním navíc i promasírovat pokožku hlavy.

Tento typ vlasy rozčeše a zároveň krásně uhladí. Dokáže výborně zkrotit poletující vlasy díky tomu, že vyzařuje negativní ionty a vlasy hydratuje.

Fungují podobně jako žehličky na vlasy, nicméně kartáče vlasy ještě krásně pročešou.

Jaké jsou nejlepší materiály pro tyto produkty?

Kančí štětiny vlasy velmi dobře a hlavně zdravě rozčesávají. Kromě toho ještě po vlasovém vláknu roznášejí přirozený maz a díky tomu jsou vlasy lesklejší a hebčí v celé délce. 

Kančí štětiny se výborně hodí pro jemné a dětské vlasy.

Do sekce nylonových štětin patří:

 • Plast
 • Guma
 • Nylon

Tyto štětiny mohou být jak měkké, tak i pevné.

Nejedná se o bodliny ze stejnojmenného zvířete, ale o kombinaci kančích a nylonových. Tvrdí se, že se hodí pro husté a jemné vlasy.

Dřevěné štětiny jsou velmi jemné a vlasy neničí. Řadí se do kategorie těch šetrnějších. Nespornou výhodou je, že brání vzniku statické elektřiny ve vlasech.

„Bodlinky“ vlasy velmi dobře rozčešou a současně jemně masírují pokožku hlavy.

Jak kartáče čistit?

Protože je kvalitní kartáč investice, je důležité o něj náležitě pečovat. Podle odborníků by se měl čistit každé 2 – 3 týdny. 

A jak na to?

 1. Odstraňte z kartáče „nachytané vlasy“  – použijte k tomu jakýkoliv předmět s ostrým koncem. Výborně poslouží i obyčejná špejle se špičkou.
 2. Umyjte ho – do nádobky napusťte vlažnou vodu s oblíbeným šamponem a promíchejte. Ponořte kartáč do vody a nechte ho tam cca 5 minut. 
 3. Dočištění – očistěte ho opět jako v první fázi například špejlí či tupírovacím hřebenem a podobně. 
 4. Finální opláchnutí – nakonec kartáč zlehka opláchněte vlažnou vodou, otřete čistým bavlněným hadříkem a nechte uschnout.

Jak se starat o vlasy?

Kromě správné techniky česání, kterou jsme zmiňovali výše, jsou důležité ještě následující body:

K úplnému základu péče o vlasy patří bezesporu mytí. Aplikujte malé množství šamponu – měla by stačit velikost o rozměru hrášku. Ještě před použitím šamponu je nutné vlasy dostatečně namočit. Následně si do dlaní dáme vhodné množství šamponu a rozetřeme. Vlasy myjte po směru růstu vlasů od kořínků po konečky, nejprve krouživými pohyby u pokožky až po jemné mytí vlasových délek. Po celou dobu se držte ve směru růstu, jinak by se vlasy zacuchaly.

Vlasy je lepší umývat v přirozené poloze a podle směru růstu. Ideálně tedy vestoje ve sprše.

Po mytí je důležité z vlasů opatrně vymačkat vodu ručníkem a aplikovat masku nebo kondicionér pro uzavření vlasového vlákna.

Obecně se nedoporučuje nechat vlasy přirozeně uschnout, kvůli vzniku plísní. Ideální je nejprve zabalit vlasy do turbanu a nechat do něho vsáknout vodu. Poté ještě jemně vymačkávat. Fén držte dál od vlasové pokožky a plně postačí studený vzduch. Vlasovým kořínkům totiž nesvědčí, pokud jsou delší dobu ve vlhku. Před fénováním nezapomeňte aplikovat tepelnou ochranu.

1. místo

Redecker Kartáč z olivového dřeva

Orientační cena: 1500 Kč

Kombinovaný kartáč na vlasy od německé značky Burstenhaus Redecker je z olivového dřeva, s dřevěnými kolíčky a přírodními štětinami. Tento speciální kartáč se skvěle hodí především pro dlouhovlásky. Kolíčky z buku velmi lehce rozčešou zacuchané vlasy, kančí štětiny je následně uhladí a jako bonus eliminují poškození a třepení vlasu. A co je skvělé? Že díky voskované povrchové úpravě se kartáč hodí i pro rozčesávání mokrých vlasů.

Zmíněná německá značka nabízí ve svém sortimentu velmi kvalitní hřebeny a kartáče

pouze z přírodních štětin. 

A na kolik vás tento kartáč vyjde? Necelých 1500 korun.

2. místo

Redecker Kartáč z hruškového dřeva

Orientační cena: 1000 Kč

Velmi krásný, masivní kartáč z hruškového dřeva, od německé značky Burstenhaus Redecker. Kartáč má na sobě kančí štětiny, díky kterými si pohodlně rozčešete i opravdu dlouhé vlasy. Tento kartáč má speciální tvar i rozmístění štětin, což zaručuje jemné rozčesávání bez tahání a poškozování vlasové struktury. Tělo kartáče je napuštěné olejem, díky kterému je povrch hezky hladký a odolný.  

A kolik tento hřeben stojí? Cca 1000 korun.

3. místo

Natulique plochý kartáč

Orientační cena: 950 Kč

Dřevěný designový plochý kartáč z Dánska od značky NATULIQUE krásně vyhlazuje vlas, uvolňuje a prokrvuje vlasovou pokožku a spolehlivě rozčesává zacuchané vlasy. Tento produkt se hodí jak k česání suchých vlasů při běžné péči, tak i na rozčesání mokrých vlasů po umytí. Kartáč vlasy nepoškozuje, naopak, je to báječný pomocník ve zdravé péči o vaši korunu krásy. 

Tento hřeben vás vyjde na cca 950 korun.

4. místo

Kartáč na vlasy Black Gloss Hairbrush

Orientační cena: 400 Kč

Kartáč na vlasy Wet Detangling od světové prémiové značky Tangle Teezer se hodí jak na suché, tak na mokré vlasy. Za zrodem této značky stojí profesionální kadeřník Shaun P., který ohromil celý kadeřnický a vlasový průmysl.

Tento hřeben dokáže jemně rozčesat i zacuchané a dlouhé vlasy. Netahá a jeho použití je opravdu příjemné. Kartáč vlasy uhlazuje, díky speciálním štětinám zabraňuje lámání vlasů a zanechává je krásně hebké.

A na kolik vás vyjde? Cca 400 korun.

5. místo

Redecker kartáč z olivového dřeva

Orientační cena: 850 Kč

Kartáč z olivového dřeva od německé značky Redecker se pyšní štětinami z divočáka, díky kterým krásně a zdravě pečuje o dlouhé jemné vlasy. Velkou česací plochu tvoří devět řad štětin a právě ty zaručí bezbolestné česání bez toho, abyste si vlasy vytrhávali. Tyto štětiny vlasy nejen perfektně rozčešou, ale také je uhladí, zjemní a dodají jim lesk.

Ergonomická rukojeť perfektně padne do každé dlaně, takže je česání pohodlné a snadné.

Kolik tento kartáč stojí? Cena se pohybuje okolo 850 korun.

6. místo

Žehlicí kartáč Fenité

Orientační cena: 600 Kč

Tento žehlící kartáč se dokonale hodí na perfektní a hlavně zdravý styling vlasů. Stačí několik tahů a vlasy jsou krásně narovnané a upravené. Nehrozí žádné riziko upálení nebo poškození vlasu. Kartáč má totiž plastové špičky hrotů, které jsou studené po celou dobu provozu. Kartáč má funkci ionizace, díky které jsou vlasy jemné a lesklé. Součástí produktu je přehledný LED displej, na kterém se zobrazí zvolená teplota, její nastavení i veškeré další ovládání je zcela snadné.

 • Příkon 50 W
 • Keramický povrch
 • Nastavitelná teplota 160-220 °C (v krocích po 10 °C)
 • Ionizace
 • Rychlé nahřátí
 • LED display
 • Automatické vypnutí po 60minutách nečinnosti
 • Délka napájecího kabelu 1,8 m
 • Otočný napájecí kabel
 • Poutko na zavěšení
 • Cestovní teplu odolné pouzdro

Kolik kartáč stojí? Cca 600 korun.

7. místo

Redecker kartáč z bukového dřeva

Orientační cena: 800 Kč

Krásný bukový kartáč od německé značky Burstenhaus Redecker má širokou hlavici a perfektně se hodí pro dlouhé a husté vlasy. Bukové dřevo má voskovou povrchovou úpravu, která zaručí, že na hřeben nepůsobí negativní vlivy vlhka v koupelně. Kartáč má dlouhé habrové kolíčky v devíti řadách, které rozčešou vlasy bez tahání.

Na kolik vás hřeben vyjde? Na cca 800 korun.

8. místo

Zlatý kartáč pro uhlazený účes

Orientační cena: 500 Kč

Kartáč na vlasy značky Divine s kančími štětinami se skvěle hodí pro každodenní úpravu všech typů vlasů. Kartáč má ledvinový tvar, který snižuje zátěž na zápěstí a pohodlně drží. Zajišťuje hladké, rovné a lesklé vlasy.

 • Pouze 100 % kančích štětin
 • Šetrný k vlasům a vlasové pokožce
 • Rozměry 21 x 8 cm

Tento kartáč vás vyjde na cca 500 korun.

9. místo

Redecker pánský kartáč z olivového dřeva

Orientační cena: 660 Kč

I mužské vlasy si zaslouží péči a značka Redecker to moc dobře ví. Kartáč z olivového dřeva a kančích štětin se hodí pro všechny typy vlasů. Krásně pročeše jak hustou kštici, tak i jemnější porost. Navíc díky přirozeně tvarované rukojeti se s ním dobře manipuluje.

Kartáč je vyrobený z voskovaného olivového dřeva a tvrdých kančích štětin. Kromě příjemného česání i důkladně promasíruje pokožku hlavy a prokrví ji. 

A jaká je cena? Cca 660 korun.

10. místo

Keramický hřeben s ionizátorem

Orientační cena: 800 Kč

Keramický kartáč od italské značky Beper má ionizační technologii a kovové štětiny. Je ideální pro rovnání vlasů vlnitých vlasů. Firma Beper se věnuje inovaci a pokroku, což potvrzuje i fakt, že mají vlastní laboratoř.

 • 2 nastavení teploty
 • Výkon 25 W
 • Otočný kabel o 360 °C

Tento hřeben stojí cca 800 korun.

Závěr

Výběr správného kartáče na vlasy není taková legrace, jak by se mohlo zdát. Nelekněte se vyšší počáteční ceny. Když se budete o kartáč správně starat, vydrží vám i několik let a vlasy vám za to poděkují.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Hřeben

[2] Healthline (ENG): The Benefits of Hair Brushing and How to Do It Properly

[3] Healthline (ENG): What Type of Hairbrush is Best for Your Hair?

[4] PubMed Central (ENG): The effect of brushing on hair loss in women

[5] PubMed Central (ENG): Standardized Scalp Massage Results in Increased Hair Thickness by Inducing Stretching Forces to Dermal Papilla Cells in the Subcutaneous Tissue

4.7/5 (Počet hlasů: 24)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?