10 nejlepších kartáčů na vlasy – srovnání a recenze

Jako jsou nejlepší kartáče na vlasy? Jak vybrat kartáč či hřeben a podle čeho vybírat? Jak se správně starat o vlasy?

TOP  1. místo

Y.S. Park Plochý kartáč
s kančími štětinami

Orientační cena: 3200 Kč

Luxusní, prodesionální dřevěný kartáč se 100% kančími štětinami, které dokonale vyhlazují vlasy od kořínků. Otvory v hlavě kartáče zajišťují rychlejší vysoušení.

2. místo

Denman Grooming
Brush L Plochý kartáč

Orientační cena: 800 Kč

Skvělý plochý kartáč pro dokonale rozčesané a hladké vlasy se 100% přírodními kančími štětinami. Ergonomická rukojeť a velmi nízká váha pro pohodlné používání.

3. místo

Kartáč z bukového dřeva s javorovými kolíčky

Orientační cena: 520 Kč

Kartáč z bukového dřeva s krátkými kolíčky z javoru jemně rozčesává i zacuchané a husté vlasy. Úzká rukojeť se dobře drží a usnadňuje manipulaci.

Deset nejlepších kartáčů na vlasy

Jaký je rozdíl mezi kartáčem na vlasy a hřebenem?

Česání vlasů – pro někoho možná banalita, ale pokud se na to podíváme trošku více dopodrobna, tak zjistíme, že na tom opravdu záleží. Vlasy může totiž správný hřeben nebo kartáč i ozdravit. Nevhodný naopak nepříjemně zničit.

A jaký je rozdíl mezi hřebenem a kartáčem? Pokud opomeneme materiály, ze kterých mohou a nemusí být vyrobeny, rozdílnost tkví hlavně ve způsobu použití.

Klasický hřeben se širokými zuby zná asi každý. Měla by být základní výbavou každé domácnosti, nicméně vždy samozřejmě záleží na tom, z čeho je hřeben vyrobený. Tento „klasik“ se úplně nehodí pro dlouhé a husté vlasy, protože je s ním dokonale nepročešete. Každopádně pokud máte vlasy jemnější, hladké či krátké, může být hřeben fajn proprieta. Obecně se ale lépe hodí na mokré, než na suché vlasy. Odborníci na vlasovou péči tvrdí, že čím delší a hustší vlasy máte, tím větší zuby s širším rozestupem by měl hřeben mít.

Jak už vychází z popisu výše, tak kartáč se skvěle hodí na delší až dlouhé vlasy. Kartáč může být vlastně jakéhokoliv typu – kulaty, plochý, oválný – ovšem záleží, z jakého materiálu je vyrobený.

Jak je správně používat?

Ve fázi česání je jedno, zda máte vlasy krátké, dlouhé, vlnité či rovné – postup je totožný. Vždy se snažte vlasy česat od konečků směrem nahorů. Možná je to opačný systém, než jste zvyklí a než jste se celý život česali, nicméně pokud se to naučíte, vlasům to velmi prospěje a rozdíl uvidíte velmi brzy. Konečky jemně pročešte a postupujte směrem nahoru. Nejlépe vám to půjde když předkloníte hlavu. Rychle si na to zvyknete a pozitivně narušíte zaběhlý stereotyp.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Proč klást důraz na kvalitu hřebenu/kartáče?

Vybrat kvalitní hřeben či kartáč je velmi důležité. Důležitější, než by se mohlo zdát. Než tedy v drogerii koupíte první, který na vás „mrkne“ v drogerii, raději si přečtěte recenze a rady, které by vám ke vhodnému výběru mohly pomoci.

Aby byly vlasy krásné, vitální a plné života, je správné kartáčování číslo jedna. Nevhodný výběr může vlasy poměrně dost zničit. Konkrétně vede k silnému poškozování, lámání a trhání vlasů. Kartáče i hřebeny se liší jak tvarem, šířkou, délkou štětin, tak i použitým materiálem.

Podle čeho je vybírat?

Při koupi kartáče berte v úvahu tyto body:

  • Typ vlasů
  • Materiál hřebenu či kartáče
  • Typ účesu či stylingu, kterého chcete dosáhnout

Další, co vás může zajímat je samozřejmě značka, cena a filozofie výrobce.

Jaké jsou typy kartáčů?

Kulatý kartáč je takový klasický nástroj všech kadeřnic. Pomocí kvalitního kulatého kartáče dokáží vytvořit krásný, objemný účes. Tento typ se vyrábí jak z umělých, tak i z kančích štětin. Jeho úkolem je vytvořit celkovou plnost účesu. Přírodní štětiny jsou pro vlas samozřejmě přirozenější a vlasu neškodí, ba naopak – rozprostřou maz z vlasové pokožky, takže jsou vlasy lesklejší.

Tento typ kartáče mívá 7 řad rozdílných štětin, kdy na jedné straně jsou delší než na té druhé. Velmi dobře se hodí pro styling vlasů při fénování. Hodí se pro všechny typy vlasů kromě těch kudrnatých, které může cuchat.

Je to asi nejčastější typ kartáče na vlasy. Opět raději volte ten s přírodními štětinami. Oválný se hodí na každodenní péči pro polodlouhé nebo dlouhé vlasy.

Hranatý, jinými slovy také plochý, kartáč je skvělý pro snadné rozčesávání dlouhých a hodně hustých vlasů. Můžete s ním navíc i promasírovat pokožku hlavy.

Tento typ vlasy rozčeše a zároveň krásně uhladí. Dokáže výborně zkrotit poletující vlasy díky tomu, že vyzařuje negativní ionty a vlasy hydratuje.

Fungují podobně jako žehličky na vlasy, nicméně kartáče vlasy ještě krásně pročešou.

Jaké jsou nejlepší materiály pro tyto produkty?

Kančí štětiny vlasy velmi dobře a hlavně zdravě rozčesávají. Kromě toho ještě po vlasovém vláknu roznášejí přirozený maz a díky tomu jsou vlasy lesklejší a hebčí v celé délce. 

Kančí štětiny se výborně hodí pro jemné a dětské vlasy.

Do sekce nylonových štětin patří:

  • Plast
  • Guma
  • Nylon

Tyto štětiny mohou být jak měkké, tak i pevné.

Nejedná se o bodliny ze stejnojmenného zvířete, ale o kombinaci kančích a nylonových. Tvrdí se, že se hodí pro husté a jemné vlasy.

Dřevěné štětiny jsou velmi jemné a vlasy neničí. Řadí se do kategorie těch šetrnějších. Nespornou výhodou je, že brání vzniku statické elektřiny ve vlasech.

„Bodlinky“ vlasy velmi dobře rozčešou a současně jemně masírují pokožku hlavy.

Jak kartáče čistit?

Protože je kvalitní kartáč investice, je důležité o něj náležitě pečovat. Podle odborníků by se měl čistit každé 2 – 3 týdny. 

A jak na to?

  1. Odstraňte z kartáče „nachytané vlasy“  – použijte k tomu jakýkoliv předmět s ostrým koncem. Výborně poslouží i obyčejná špejle se špičkou.
  2. Umyjte ho – do nádobky napusťte vlažnou vodu s oblíbeným šamponem a promíchejte. Ponořte kartáč do vody a nechte ho tam cca 5 minut. 
  3. Dočištění – očistěte ho opět jako v první fázi například špejlí či tupírovacím hřebenem a podobně. 
  4. Finální opláchnutí – nakonec kartáč zlehka opláchněte vlažnou vodou, otřete čistým bavlněným hadříkem a nechte uschnout.

Jak se starat o vlasy?

Kromě správné techniky česání, kterou jsme zmiňovali výše, jsou důležité ještě následující body:

K úplnému základu péče o vlasy patří bezesporu jejich mytí. Aplikujte malé množství šamponu – měla by stačit velikost o rozměru hrášku. Ještě před použitím šamponu je nutné vlasy dostatečně namočit. Následně si do dlaní dáme vhodné množství šamponu a rozetřeme. Vlasy myjte po směru růstu vlasů od kořínků po konečky, nejprve krouživými pohyby u pokožky až po jemné mytí vlasových délek. Po celou dobu se držte ve směru růstu, jinak by se vlasy zacuchaly.

Vlasy je lepší umývat v přirozené poloze a podle směru růstu. Ideálně tedy vestoje ve sprše.

Po mytí je důležité z vlasů opatrně vymačkat vodu ručníkem a aplikovat masku nebo kondicionér pro uzavření vlasového vlákna.

Obecně se nedoporučuje nechat vlasy přirozeně uschnout, kvůli vzniku plísní. Ideální je nejprve zabalit vlasy do turbanu a nechat do něho vsáknout vodu. Poté ještě jemně vymačkávat. Fén držte dál od vlasové pokožky a plně postačí studený vzduch. Vlasovým kořínkům totiž nesvědčí, pokud jsou delší dobu ve vlhku. Před fénováním nezapomeňte aplikovat termoochranu na vlasy, které je ochrání před působením tepla.

1. místo

Y.S. Park Plochý kartáč s kančími štětinami

Orientační cena: 3 200 Kč

Ferrari mezi kartáči – tak by se dal popsat tento profesionální kartáč od značky Y.S. Park, který, stejně jako ostatní produkty této značky, je vyrobený v Japonsku s použitím prvotřídních a inovativních materiálů. Tato značka si zakládá na promyšleném designu produktů, inovativnímu přístupu a důrazu na ekologii a udržitelnost.

Tento designový kartáč obsahuje pouze 100% přírodní kančí štětiny a jeho nízká hmotnost zajišťuje, že se pohodlně používá během česání i vysoušení vlasů. Dlouhé žáruvzdorné kančí štětiny jednoduše pročesávají vlasy a zanechávají je dokonale lesklé a hladké. Dřevěný kartáč je opatřen antistatickou povrchovou úpravou pomocí stříbrné nanotechnologie. Otvory v těle kartáče i v rukojeti napomáhájí rychlejšímu vyšoušení vlasů a brání pocení dlaní, aby kartáč v ruce neklouzal.

A na kolik vás tento kartáč vyjde? I když je cena kartáče poměrně vysoká, protože stojí okolo 3 200 korun, díky své kvalitě vám vydrží klidně celý život.

2. místo

Denman Grooming Brush L Plochý kartáč

Orientační cena: 800 Kč

Značka Denman je britskou legendou v kadeřnickém světě, ale kromě profesionálů její kartáče milují i běžní uživatelé. Všechny kartáče této značky jsou vyrobeny ve Velké Británii s respektem k lidským vlasům i vlasové pokožce s maximálním důrazem na využití moderních technologií. Jsou navrženy tak, aby měly co nejvíce ergonomický tvar a skvěle se s nimi pracovalo.

Výjimkou není ani tento model, plochý kartáč Grooming Brush L, který v sobě má pouze 100% kančí štětiny, zpracované nejmodernější a nejšetrnější technologií. Ideální pro ty, kteří chce mít dokonale rozčesaný, hladký a zářivý vlasový porost, ale hodí se i pro vysoko vyčesané drdole a podobné účesy.

A jaká je jeho cena? Necelých 800 korun.

3. místo

Kartáč Redecker z bukového dřeva s javorovými kolíčky

Orientační cena: 520 Kč

Značka Redecker, která už přes 75 let vyrábí kvalitní dřevěné kartáče výhradně ruční metodou, nabízí tento krásný kartáč z bukového dřeva s krátkými javorovými kolíčky.

Kartáč se hodí pro všechny typy vlasů a funguje i na hodně zacuchané a husté vlasy. Konce kolíčků z javorového dřeva jsou zakulacené, což je při česání velmi příjemné a jemné, takže se hodí i pro majitelky citlivé pokožky hlavy. Poskytují příjemnou masáž, která je velmi zdravá, protože pomáhá stimulovat vlasové kořínky i krevní oběh v pokožce hlavy.

23 cm dlouhý bukový kartáč s kaučukovým polštářkem, který bezpečně drží kolíčky, seženete za cca 520 korun.

4. místo

Tangle Teezer Wet Detangler Midnight Black

Orientační cena: 360 Kč

Kartáč na vlasy Wet Detangling od světové prémiové značky Tangle Teezer se hodí jak na suché, tak na mokré vlasy. Za zrodem této značky stojí profesionální kadeřník Shaun P., který ohromil celý kadeřnický a vlasový průmysl.

Tento hřeben dokáže jemně rozčesat i zacuchané a dlouhé vlasy. Netahá a jeho použití je opravdu příjemné. Kartáč vlasy uhlazuje, díky speciálním štětinám zabraňuje lámání vlasů a zanechává je krásně hebké.

A na kolik vás vyjde? Cca 360 korun.

5. místo

Redecker kartáč z olivového dřeva

Orientační cena: 850 Kč

Kartáč z olivového dřeva od německé značky Redecker se pyšní štětinami z divočáka, díky kterým krásně a zdravě pečuje o dlouhé jemné vlasy. Velkou česací plochu tvoří devět řad štětin a právě ty zaručí bezbolestné česání bez toho, abyste si vlasy vytrhávali. Tyto štětiny vlasy nejen perfektně rozčešou, ale také je uhladí, zjemní a dodají jim lesk.

Ergonomická rukojeť perfektně padne do každé dlaně, takže je česání pohodlné a snadné.

Kolik tento kartáč stojí? Cena se pohybuje okolo 850 korun.

6. místo

BRAUN kartáč na vlasy s ionizační technologií BR750

Orientační cena: 1000 Kč

Kartáč Satin Brush vyniká technologií Iontec, která při používání uvolňuje množství iontů. Poznáte to i díky tichému šumění, které kartáč vydává, když ho používáte. Ionty každý váš vlas obalí a poskytnou jim jakýsi ochranný „kabátek“ před statickou elektřinou. A výsledek? Dokonale hladké a zářivé vlasy.

K dalším benefitům tohoto kartáče patří snímatelný polštářek pro snadné čištění pod tekoucí vodou, díky kterému vám kartáč vydrží dlouhá léta v perfektním stavu. Kartáč má i cestovní zámek, které se hodí zejména, pokud s kartáčem cestujete – díky zámku se kartáč bez vašeho vědomí nezapne.

A jaká je cena tohoto praktického pomocníka? Necelých 1000 korun.

7. místo

Redecker kartáč z bukového dřeva

Orientační cena: 800 Kč

Krásný bukový kartáč od německé značky Burstenhaus Redecker má širokou hlavici a perfektně se hodí pro dlouhé a husté vlasy. Bukové dřevo má voskovou povrchovou úpravu, která zaručí, že na hřeben nepůsobí negativní vlivy vlhka v koupelně. Kartáč má dlouhé habrové kolíčky v devíti řadách, které rozčešou vlasy bez tahání.

Na kolik vás hřeben vyjde? Na cca 800 korun.

8. místo

Olivia Garden XL Boar Ceramic + Ion Large

Orientační cena: 440 Kč

Belgická značka Olivia Garden nabízí tento profesionální kartáč v krásné stříbrné barvě. Je plochý, má obdélníkový tvar a je vybavený pouze 100% přírodními kančími štětinami. Má turmalínovou-iontový povrch, který zajišťuje velmi šetrné uhlazení vlasů, které se po použití krásně lesknou. Navíc má antistatický účinek, takže konec poletujících a elektrizujících vlásků.

Má ideální rozměry 27 × 8,5 cm a rukojeť je obohacena o výsuvný hrot, se kterým se perfektně oddělují vlasy při jejich úpravě. A jaká je jeho cena? Cca 440 korun.

9. místo

Redecker pánský kartáč z olivového dřeva

Orientační cena: 660 Kč

I mužské vlasy si zaslouží péči a značka Redecker to moc dobře ví. Kartáč z olivového dřeva a kančích štětin se hodí pro všechny typy vlasů. Krásně pročeše jak hustou kštici, tak i jemnější porost. Navíc díky přirozeně tvarované rukojeti se s ním dobře manipuluje.

Kartáč je vyrobený z voskovaného olivového dřeva a tvrdých kančích štětin. Kromě příjemného česání i důkladně promasíruje pokožku hlavy a prokrví ji. 

A jaká je cena? Cca 660 korun.

10. místo

Sibel Decopad L profesionální kartáč na vlasy

Orientační cena: 320 Kč

Profesionální kartáč od značky Sibel má antistatický účinek, díky kterému vaše vlasy po učesání nebudou poletovat, a pyšní se kombinací kančích a nylonových štětin. S jeho použitím budete mít lesklé vlasy a kančí štětiny se postarají o blahodárnou masáž pokožky hlavy. Kartáč je vyrobený ze dřeva a má pohodlnou rukojeť. Jeho velikost 24 × 8 cm je přesně tak akorát velká pro každodenní používání.

Tento kartáč stojí cca 320 korun.

Závěr

Výběr správného kartáče na vlasy není taková legrace, jak by se mohlo zdát. Nelekněte se vyšší počáteční ceny. Když se budete o kartáč správně starat, vydrží vám i několik let a vlasy vám za to poděkují.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Hřeben

[2] Healthline (ENG): The Benefits of Hair Brushing and How to Do It Properly

[3] Healthline (ENG): What Type of Hairbrush is Best for Your Hair?

[4] PubMed Central (ENG): The effect of brushing on hair loss in women

[5] PubMed Central (ENG): Standardized Scalp Massage Results in Increased Hair Thickness by Inducing Stretching Forces to Dermal Papilla Cells in the Subcutaneous Tissue

4.7/5 (Počet hlasů: 24)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.