Co na zničené vlasy? 10 tipů na nejlepší přípravky na zničené vlasy

Shrnutí: Zdravě vypadající vlasy se vyznačují tím, že jsou dostatečně hydratované a obsahují dostatek keratinu. Pokud toto nesplňují, označujeme je za „poškozené“. Poznáte je na první pohled – jsou oslabené, postrádají lesk, lámou se, na dotek působí hrubě. Jako by z nich vyprchala barva a život. Nebojte ale – existují produkty, které si s těmito problémy dokáží výborně poradit. Desítku těch za mě úplně nejlepších najdete právě v tomto článku.

  • První místo u mě získal Olaplex N°7 Bonding Oil, což je speciálně uzpůsobená směs olejů tak, aby pomohla vzkřísit vlasy namáhané teplem. Koupíte ji v lahvičce, která je malinká, přesto však dlouho vydrží.
  • Na 2. místo jsem vybrala intenzivní vlasovou kúru Olaplex N°0 Intensive Bond Building. Ta podle výzkumu dokáže vlasy až třikrát zesílit a výrazně snížit míru jejich poškození.
  • A 3. místo získala maska laSaponaria pro posílení a obnovu vlasů. Obsahuje pšeničný protein, aminokyseliny z řepy, hydrosacharidy a další povzbuzující látky, které vlasům pomáhají navrátit zdravý vzhled.

V článku se dále dozvíte, co může způsobit vznik poškozených vlasů a tipy, jak je dostat zpátky do formy. A samozřejmě vás čeká podrobné srovnání 10 kvalitních přípravků na zničené vlasy.

TOP  1. místo

Olaplex N°7
Bonding Oil

Orientační cena: 750 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o vyživující směs olejů, jejichž účinky ocení zejména vlasy namáhané teplem. Tahle lahvička je malá, skladná, ale vydrží dlouho – vždy totiž stačí aplikovat jen pár kapek.

2. místo

Olaplex N°0
Intensive Bond Building

Orientační cena: 750 Kč
Proč 2. místo?

Neboť jde o intenzivní vlasovou kúru s mimořádnými účinky – podle výzkumu tento produkt dokáže vlasy až třikrát zesílit a míra jejich poškození se taktéž výrazně sníží (údajně až o 68 %).

3. místo

laSaponaria
Maska na vlasy

Orientační cena: 300 Kč
Proč 3. místo?

Tahle maska totiž poskytne zničeným vlasům vynikající obnovu. Obsahuje olej z lněných semínek, pšeničný protein, aminokyseliny z řepy, hydrosacharidy, pampelišku a probiotika z čekanky.

Deset nejlepších přípravků na zničené vlasy

Jaké jsou příčiny zničených vlasů?

Na kvalitu vlasů mají vliv nejrůznější faktory. K jejich poškození nicméně často paradoxně vedou zkrášlující úpravy; nadměrný styling za použití tepla (fény, žehličky, kulmy…), chemické zásahy (barvení, melír, trvalá ondulace…), nesprávné česání, používání nevhodné pečující kosmetiky (šamponů, kondicionérů, nekvalitních masek…) a produktů s nedostatečným hydratačním efektem.

  • Nepříznivý vliv na kvalitu vlasového vlákna ale může mít i třeba znečištění ovzduší nebo mrazivé počasí. A samozřejmě také nezdravý životní styl.
  • Nutričně nevyvážená strava nebo třeba kouření zdravotnímu stavu prostě nikdy moc neprospívá, ať už jde o fungování důležitých vnitřních orgánů nebo o zdravý vzhled povrchových částí těla včetně kůže, nehtů či právě vlasů.

Jak vlasy dostat zpátky do formy?

Otázka je, jak poškozeným vlasům navrátit život a dostat je zpět do formy. V tomto směru se nabízejí tři zásadní kroky:

Zničené vlasy potřebují pořádnou hydratační vzpruhu. Proto je dobré volit přípravky s bohatým zastoupením hydratačních složek.

Dále by bylo fajn omezit styling pomocí teplých nástrojů. Alespoň na nějakou dobu. Kulmy a žehličky totiž k regeneračnímu procesu nejenže nepřispívají, ale naopak stav vlasů nadále zhoršují.

A také je důležité vybírat si správnou vlasovou péči s dostatečným zastoupením vyživujících složek. Mezi příznivě působící látky patří různé aminokyseliny, proteiny (zejména keratin a kolagen), přírodní výtažky a další. Mangan například podporuje produkci kolagenu, chmel a meduňka působí pozitivně na elasticitu vlasu. Skvělá je také hydratující kyselina hyaluronová, aloe vera, rozmarýn, levandulový olej, arganový olej nebo třeba kokosové mléko.

Vyhýbat byste se naopak měli produktům obsahujícím nežádoucí škodliviny, mezi které patří zejména sulfáty, silikony, parabeny, isopropylalkohol, formaldehydy a ftaláty.

Jaké existují přípravky na poškozené vlasy?

Přípravků na poškozené vlasy existuje mnoho. Základem jsou samozřejmě hydratační šampony a kondicionéry obohacené o vyživující složky, kromě těch nicméně na poli kosmetiky najdete i masky na vlasy (hydratační, vyživující i hloubkově regenerační) a obnovující séra obsahující látky se silným regeneračním efektem (například s keratinem). Jako součást vlasové „léčby“ lze také použít vlasové vody, oleje či mléka.

1. místo

Olaplex N°7 Bonding Oil vyživující olej pro vlasy namáhané teplem

Skvělá směs vyživujících olejů, která poskytuje vzpruhu především vlasům poškozeným teplem.

Orientační cena: 750 Kč

Proč jsem na 1. místo vybrala Olaplex N°7 Bonding Oil?

Na první příčku jsem umístila roztomilou třiceti mililitrovou lahvičku od značky Olaplex. Ta v sobě ukrývá směs vysoce účinných olejů, které perfektně zafungují na roztřepené konečky a dodají vlasům hebkost. Jedná se o vyživující produkt, které ocení zejména vlasy namáhané teplem (ať už k jejich degradaci dochází kvůli slunečnímu záření nebo častým používáním kulmy či fénu).

Uživatelské recenze

Na Heurece si Olaplex N°7 vysloužil výborná hodnocení, dokonce tady získal status „TOP produkt“. Podle recenzí zákazníků jsou vlasy po aplikaci lesklé, hebké, dobře se rozčesávají. Také prý funguje jako dobrá termoochrana. Jednou z mála nevýhod výrobku je vyšší cena, zato však dle zkušeností uživatelů skutečně funguje. A také vydrží dlouho – jedna ze zákaznic na zbozi.cz tvrdí, že si do vlasů vždycky dá jen 4 kapky, přestože má vlasy dlouhé a husté – a stačí to. Jiné zákaznici tenhle produkt od Olaplexu prý zase „zachránil vlasy“.

Více informací

Na to, aby došlo k obnově vlasové textury a k jejich rozzáření, by tedy mělo postačit pár kapek olejového roztoku. Vlasy se budou mnohem více lesknout (především díky osvědčené receptuře Olaplex®), nebudou „krepatět“ a také by měly být celkově zdravější.

Produkt vás bude stát cca 750 Kč za 30 ml.

2. místo

Olaplex N°0 Intensive Bond Building intenzivní vlasová kúra

Intenzivní vlasová kúra se silným regeneračním účinkem, který potvrdil i výzkum.

Orientační cena: 750 Kč

Proč jsem dala Olaplex N°0 Intensive Bond Building na 2. místo?

Na druhou příčku jsem také umístila přípravek od Olaplexu – konkrétně OLAPLEX Intensive Bond Building Hair Treatment N°0. Ten se totiž postará o důkladnou regeneraci poškozených vlasů. Bylo vědecky prokázáno, že po aplikaci této obnovující kúry jsou vlasy třikrát silnější a míra jejich poškození je výrazně nižší (údajně až o 68 %). Výsledná změna je navíc na první pohled viditelná – vlasy vypadají mnohem zdravěji a mají „živější“ vzhled.

Uživatelské recenze

Pro recenze jsem opět zašla na nezávislé srovnávače (heureka.cz, zbozi.cz) a přečetla jsem si, že lidé potvrzují dobrý vliv kúry na poškozené vlasy. Má perfektní regenerační účinky, snadno se aplikuje. V jednom komentáři pak zaznívá, že je to „boží věc“ a vlasy po umytí vypadají zdravě (o což nám jde především). Obecně zákazníci výrobek doporučují – jedno z hodnocení bych mohla i citovat: „Myslím že je super, vlasy uzdraví o 70 %.“

Další informace

Jedná se o intenzivní vlasovou kúru, která nejlépe zabere spolu se „sesterským výrobkem“ téže značky, konkrétně s přípravkem OLAPLEX Hair Perfector N°3. Právě prostřednictvím této produktové dvojice poskytnete slabým vlasům komplexní ošetření a výrazně posílíte jejich strukturu.

Kúra vás vyjde na cca 750 Kč za 155 ml.

3. místo

laSaponaria Maska na vlasy pro posílení a obnovu

100% přírodní obnovující maska s intenzivním regeneračním efektem, kterou si zamilujete.

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem na 3. místo srovnání zvolila masku na vlasy pro posílení a obnovu od laSaponaria?

Protože miluju vlasové masky, vybrala jsem jednu, která dokáže poškozené vlasy perfektně „vytáhnout z bryndy“. Stojí za ní značka laSaponaria a jedná se o pečující produkt, který lámavým a slabým vlasům poskytne hloubkovou obnovu. A kromě toho budou nádherně vonět po vanilce. Milujete sladké vůně? Tady jste na správné adrese!

Uživatelské recenze

Také maska od značky laSaponaria je na srovnávačích vysoce hodnocená. Na Heurece se o přípravku píše, že má krásnou vůni a dokáže skvěle podpořit vlasy, které postrádají keratin. Lidé dále oceňují její přírodní složení a strukturu. Názory na zbozi.cz pak znějí velice podobně. V komentářích jsem se dočetla, že jsou vlasy po umytí jemné a mají krásně vyživený vzhled. Dokonce jsou prý tahle zlepšení viditelná už po prvním použití masky. A jako tečku za recenzním okénkem si dovolím citovat jednu z uživatelek, která konstatuje: „Prostě ji miluju.“

Dále o produktu

Ve složení této masky figuruje: olej z lněných semínek, pšeničný protein, aminokyseliny z řepy, hydrosacharidy, pampeliška a probiotika z čekanky (ta posilují především vlasové kořínky a mají antioxidační efekt).

Prostřednictvím tohoto výrobku získají vaše vlasy nádherný lesk, výživu a zdraví zřetelné na první pohled.

Cena této masky je cca 300 Kč za 150ml balení.

4. místo

Sinergy Potion D'Or Hair Elixir

Orientační cena: 550 Kč

Proč jsem vybrala Sinergy Potion D'Or Hair Elixir?

Značka Sinergy Cosmetics nabízí „elixír“, který byl speciálně vyvinut pro vlasy s poškozeným vlasovým vláknem. Potion D'Or Hair Elixir má schopnost dodat vlasům intenzivní vzpruhu, posílit je, zabránit nepříjemnému krepatění, poskytne jim ochranu před vnějšími vlivy. Kromě toho přispívá i k prodloužení životnosti barvy (pokud si tedy vlasy barvíte, dobrá zpráva pro vás).

Více informací

Hlavní ingrediencí elixíru je arganový olej, který se občas pro své účinky označuje za „tekuté zlato“. Proto výrobce pojmenoval řadu produktů s touto látkou „Potion d'or“ (což ve francouzštině znamená doslova „porce zlata“). Arganový olej má na vlasy každopádně blahodárný vliv a poradí si i s nezdravě vypadajícími konečky, které krásně zacelí.

Výrobek je navíc šetrný. Jeho používáním vlasy zbytečně nezatěžujete a ani se vám po něm nebudou více mastit. A co se použití týče – doporučuje se nanést do umytých vlasů a nechat působit.  

Produkt stojí cca 550 Kč za 100 ml.

5. místo

Sinergy Y4.3 Keratin Infusion

Orientační cena: 480 Kč

Čím mě zaujal produkt Keratin Infusion rovněž od značky Sinergy Cosmetics?

Když se na vlas podíváme z hlediska biochemie, zjistíme, že jeho základní stavební složkou je keratin. A proto vůbec není od věci čas od času sáhnout po některém z produktů bohatých na tuto bílkovinu. Zvláště tehdy, pokud vlasy evidentně trpí. Jedním z těchto výrobků je keratinové sérum od společnosti Sinergy Cosmetics, přičemž jde o kvalitní přípravek, který pomáhá vlasy obnovit a hloubkově regenerovat.

Další info

Hydrolyzovaný keratin obsažený v lahvičce zajistí „opravu“ vlasové struktury, dodá vlasům živiny, hydrataci a ochranu před škodlivými vlivy. Arganový olej se pak postará o jejich hebkost, pružnost a lesk.

Za balení zaplatíte přibližně 480 Kč za 50 ml. 

6. místo

Framesi Morphosis Repair Velvet

Orientační cena: 470 Kč

Proč jsem vybrala Morphosis Repair Velvet od Framesi?

Morphosis Repair Velvet od značky Framesi je vyplňující fluidum, které rovněž pomáhá navrátit vitalitu poškozeným, hrubým a lámavým vlasům bez života. Zvláště, pokud k degradaci jejich kvality došlo v důsledku mechanických či chemických úprav (barvením, žehlením a podobně).

V tomto případě výrobce využívá sílu vysoce hydratačního oleje z kamélie. A najdete zde i  mikrokeratin, ceramis a kyselinu hyaluronovou. Po použití přípravku jsou vlasy jemnější, kompaktnější, na pohled lesklejší. A bonusem je i to, že vás fluidum okouzlí příjemnou květinovou vůní (jasmín, vanilka, bergamot).

Více informací

Výrobek je 100% veganský, neobsahuje lepek, parabeny ani žádná syntetická barviva. Cenově vás vyjde na cca 470 Kč za 100 ml.

7. místo

VENIRA keratinová voda

Orientační cena: 500 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila keratinovou vodu od Venira?

Vlasy s narušenou strukturou můžete také posílit keratinovou vodou od značky Venira. V tomto případě jde o přírodní produkt s osvěžující květinovo-citrusovou vůní, takže se při jeho aplikaci budete navíc v myšlenkách ocitat na slunné letní louce.

Základem složení výroku je keratin rostlinného původu, dále zde najdete vitamin B3, D-Panthenol a účinnou látku AyurSense™. Tyto složky dokáží proniknout do vnitřní struktury vlasu, a tím mu poskytnout kýženou vzpruhu.

Dále o produktu

Keratinová voda od Veniry tedy také stojí za zvážení. Vlasy skvěle vyživí, vyhladí, dodá jim potřebnou hydrataci. Také se budou krásně lesknout a snadno rozčesávat. Za 200ml balení zaplatíte cca 500 Kč.

8. místo

Kvitok Posilňující vlasové sérum

Orientační cena: 320 Kč

Čím mě zaujalo Posilňující vlasové sérum od Kvitok?

Pokud máte problém se slabými vlasy, které mají tendenci nadměrně vypadávat, je třeba jim poskytnout patřičnou péči. Jinými slovy byste se měli orientovat výhradně na šetrné produkty; takové, které vlasy nebudou namáhat, ale naopak jim poskytnou oporu. A mezi tyto výrobky se řadí právě posilňující vlasové sérum od slovenské přírodní značky Kvitok.

Další info

Tento produkt má hydratující účinky, podporuje růst nových vlasů, chrání účes před vnějšími vlivy. O to všechno se stará následující směs blahodárných látek: arganový olej, ricinový olej, avokádový olej (ten dodává vlasům pevnost a lesk), výtažek z kořene maca stimulující růst. A také je tu olej z hořčičných semínek, který prokrvuje pokožku hlavy, a tím pomáhá vyživovat konečky. K lepšímu prokrvování pokožky dále přispívá směs olejů (z rozmarýnu, cedrového dřeva a šalvěje) – ty navíc séru propůjčují netradiční kombinaci vůni.

Za 100ml balení tohoto séra zaplatíte okolo 320 Kč.

9. místo

Almara Soap Vlasový oplach Fresh Hair

Orientační cena: 340 Kč

Proč jsem vybrala Vlasový oplach Fresh Hair od značky Almara Soap?

Výborným regeneračním odrazovým můstkem může být i vlasový oplach Fresh Hair od značky Almara Soap. V tomto případě jde o BIO jablečný ocet, který je mimo jiné obohacený o maceráty z bylin a esenciální oleje.

Více informací

Jablečný ocet vlasům zkrátka prospívá. Pomáhá je zjemnit a dodá jim výživu. Dále se můžete spolehnout na pozitivní účinky macerátů z břízy, levandule, tymiánu, kopřivy, šalvěje, řebříčku, meduňky… a na sílu stoprocentních esenciálních olejů (citronela, levandule, máta). Po oplachu budou vlasy lesklé, hladké, kromě toho bude radost je rozčesávat.

Produkt je 100% přírodní, ručně vyráběný a 100% veganský.

Cenově se vlasový oplach pohybuje okolo 340 Kč za 300 ml.

10. místo

Havlíkova Apotéka Cibulovo fazolové vlasové sérum

Orientační cena: 580 Kč

Čím mě oslovilo cibulovo-fazolové sérum z Havlíkovy apotéky?

Pro vlasovou vzpruhu můžete zamířit i do Havlíkovy apotéky, kde najdete výživné sérum určené ke stimulaci růstu vlasů. Vlasy, které jsou slabé, nebo dokonce vypadávají, by tedy právě tenhle přípravek totiž mohl perfektně vzkřísit. Ozdravný efekt zde zajišťují následující aktivní složky: 

  • AZUKI AKOSKY® = extrakt z klíčků fazole adzuki a jetele lučního – tato patentovaná látka má klinicky testovaný efekt na růst nových vlasů
  • CRESSATTINE®  = výtažek z potočnice a lichořeřišnice 
  • Extrakt z cibule = ten díky obsahu kvercetinu vlasy posiluje a zároveň stimuluje jejich růst
  • Kofein = má dobrý vliv na vlasové váčky
  • Panthenol a kopřiva

Tohle cibulovo-fazolové vlasové sérum vás bude stát okolo 580 Kč za 30 ml.

Závěrem

Pokud potřebujete postavit vaše vlasy zpět „na nohy“, můžete se inspirovat mými tipy a sáhnout po některém z produktů výše. Třeba po malinké lahvičce se směsí olejů oleje Olaplex N°7 určené pro vlasy poškozené teplem, po intenzivní vlasové kúře Olaplex N°0 s ověřeným regeneračním účinkem nebo třeba po přírodní laSaponaria masce na vlasy pro posílení a obnovu. Prozkoumejte všechny možnosti, protože zdraví vašich vlasů za to stojí!

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vlas

[2] Wikiskripta (CZ): Chlupy a vlasy

[3] Healthline (ENG): How to Repair Damaged Hair

[4] Healthline (ENG): How to Treat Heat-Damaged Hair Without Cutting It

[5] PubMed Central (ENG): Damaged hair

[6] PubMed Central (ENG): Improving the Mechanical Properties of Damaged Hair Using Low-Molecular Weight Hyaluronate

4.5/5 (Počet hlasů: 2)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »