12 nejlepších vitamínů na vlasy – recenze a zkušenosti

Jaké jsou nejlepší vitamíny a doplňky stravy pro krásné, zdravé a dlouhé vlasy? Jaké tabletky pro podporu vlasů pořídit a jak je vybrat?

TOP  1. místo

Hairburst - Žvýkací vlasové vitamíny

Orientační cena: 650 Kč

Oblíbené, účinné a chutné žvýkací vitamíny od známé značky Hairburst jsou jedny z nejlepších vitaminů pro zdravé, krásné a pevné vlasy. 

2. místo

Venira kapsle pro vlasy, nehty a pleť

Orientační cena: 700 Kč
Úžasná vitaminová vlasová kůra pro růst, objem a kvalitu vlasů, zdravé a silné nehty a nádhernou pleť. Čistě přírodní složení s 18 látkami v jedné kapsli.
3. místo

Bloom Hair Jednorožcové gumídky

Orientační cena: 800 Kč
Vegetariánské gumové bonbónky ve tvaru jednorožců s obsahem vitamínů a minerálů, pro zdravé a silné vlasy, které nevypadávají a rostou rychleji.

Dvanáct nejlepších doplňků stravy na vlasy

Vlasy jsou korunou krásy, říká se. A opravdu je málo žen i mužů, kteří by své vlasy neřešili. Pro dokonalou hřívu je potřeba pečlivá péče. Kromě toho, že bychom měli hodně spát, snažit se moc nestresovat a dodržovat pitný režim, můžeme si pomoci i doplňky stravy a vitamíny na vlasy. Které opravdu dokážou pomoci?

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Co u vlasů nejčastěji řešíme?

Přirozeně chceme, aby naše vlasy vypadaly dobře na první pohled, tedy aby byly lesklé, husté, zdravé, měly krásnou zářivou barvu a ideálně neměly roztřepené konečky. Na dotek by měly být hebké a nevypadávat během česání či úpravy. Právě řídnutí či vypadávání řeší zejména muži, kteří si na zdlouhavou péči příliš nepotrpí. I pro ně jsou skvělým řešením doplňky stravy a vitamíny.

Jaké vitamíny a látky jsou pro vlasy nejdůležitější?

Základní složkou vlasu je keratin, tedy bílkovina. Tu naše tělo získává díky vyvážené stravě. V případě, že v jídelníčku bílkoviny chybí, vlasy jsou suché a konečky se třepí. 

Vitamin A sice pomáhá produkovat kožní maz na pokožce hlavy, takže se vám kvůli němu mohou vlasy rychleji mastit, ale na druhou stranu kořínek tímto mazem obalí a ochrání, takže zabraňuje vypadávání a lámání vlasů. 

Mezi vitamíny B spadá i niacin, konkrétně jde o vitamin B3. Ten pomáhá vyživovat pokožku hlavy a podporuje sílu, lesk i růst vlasů. Vitamin B6 pozitivně ovlivňuje cirkulaci krve, díky čemuž stimuluje růst vlasů. Nezapomínejte ani na vitamín B12, při jehož nedostatku budou vlasy vypadávat. 

Vitamin C podporuje hlavně zdraví vlasů. Ten můžete užívat jak vnitřně, tak zvenku. Stačí ho smíchat s běžným šamponem a pravidelně používat. 

Pokud budete mít nedostatek vitaminu D, můžete očekávat až nadměrné vypadávání vlasů. 

Tento vitamin působí jako silný antioxidant, takže zmírňuje poškození vlasové pokožky. Tím také podporuje krevní oběh pokožky hlavy a zabraňuje vypadávání vlasů

Při nedostatku železa v těle se začne tento minerál přesouvat z vlasových kanálků do v tom momentu důležitějších oblastí. Vlas tak ztratí svou sílu a vypadne.

Zinek je klíčovým prvkem v růstovém cyklu vlasů. Jednoduše řečeno, aby mohly folikuly tvořit nové vlasy a ty byly pevné a nevypadávaly, je potřeba dodávat tělu dostatek zinku.

Chcete to zkusit přírodní cestou?

Při výběru preparátů na podporu růstu vlasů lze volit i více přírodní cestu, jako jsou třeba bylinky a další aktivní účinné látky. Ideální jsou přípravky s kopřivou dvoudomou, přesličkou rolní či pivovarskými kvasnicemi. Stále ale platí, že zde musí být dostatek vitamínů, jako jsou vitamíny A, C a E,  kyselina listová a hyaluronová, biotin, zinek a selen. 

Kolagen: speciální pomocník pro zdravé a krásné vlasy

Dostatek kolagenu dokáže velmi efektivně a poměrně rychle zlepšit kvalitu vlasů. Díky jeho pravidelnému užívání se vlasy přestanou tolik lámat, naopak začnou rychleji růst a zesílí. Kolagen pomáhá hlavně barveným a často tepelně upravovaným vlasům. 

Kolagenu se také říká „elixír mládí“, protože je typický pro mladý organismus. Pružnost a zdravý vzhled vlasů je proto mnohem snazší udržovat ve dvaceti než ve čtyřiceti letech, protože vlastní produkce kolagenu s věkem postupně klesá. A proto je později v životě téměř nezbytné kolagen tělu dodávat ve formě doplňků stravy.

Jaké jsou výhody vitamínů a potravinových doplňků?

  • První nespornou výhodou je praktičnost a komplexnost. V jedné tabletce dostanete optimální kombinaci všech důležitých látek, které zajistí přesně to, co krásné a zdravé vlasy potřebují. 
  • Vitamíny i doplňky stravy začínají řešit problém zevnitř, tedy v jádru. Samozřejmě, že vám mohou pomoci i vhodné šampony, masky a další péče „zvenku“, ale mnohem efektivnější je řešit raději příčinu než poté důsledek. 
  • Vitamíny či potravinové doplňky pomáhají nejen s hezkými vlasy. Mnoho z nich obsahuje třeba také antioxidanty, které čistí vlasovou pokožku i tělo, ochraňují před volnými radikály a brání působení oxidačního stresu, který je například jednou z příčin vypadávání vlasů. 
  • Stimulují vlasové folikuly, což přirozeně podporuje růst vlasů. Zde vám pomůže zejména zinek, který je klíčovým prvkem v růstovém cyklu vlasů a folikuly jej potřebují, aby mohly produkovat nové vlasy. Hraje také důležitou roli při regeneraci vlasových tkání. Jeho nedostatek se projevuje například lámavostí vlasů. Zinek je pak pro dokonalý efekt vhodný doplnit také vápníkem, hořčíkem či kyselinou pantothenovou. 
  • Díky pravidelnému užívání doplňků stravy na vlasy získá vaše hříva krásnější vzhled. Vlasy budou vypadat zdravě, na dotek budou jemné a hebké, zároveň budou mít dostatečný objem a zbavíte se roztřepených konečků.

Pro koho se vitamíny na vlasy hodí?

Hodí se vlastně úplně pro všechny. Mohou je používat ženy i muži, vybrané přípravky smí užívat i těhotné či kojící ženy, to ale vždy po důkladné konzultaci s lékařem.
Rozhodně po nich sáhněte v případě, že vám dlouhodobě vypadávají vlasy, lámou se vám, jejich lesk se vytratil, jsou spíše suché a roztřepené. Také v případě, že si vlasy často barvíte a tepelně upravuje, což znamená fénování, žehlení, kulmování… Samozřejmě si nejprve promyslete, jaký je typ vašich vlasů a podle toho si naordinujte tu správnou péči.

Špatná kvalita vlasů může ale odrážet třeba i nadměrný stres, nedostatek spánku a další psychické příčiny, které bude zapotřebí řešit jako první, a to ideálně s odborníkem.

A jak poznáte účinnost vybraných či vyhlédnutých přípravků ještě předtím, než je začnete zkoušet a testovat? Sledujte především aktivní látky. Jsou produkty, které obsahují třeba jen 8 aktivních látek, najdete pak ale takové, které jich mají 18 či 19, což svědčí o jejich lepší kvalitě a silnější účinnosti. Mnohdy jsou ale také mnohem dražší.

Většina vitamínů a doplňků stravy na vlasy je běžně dostupná v lékárně, drogerii nebo na specializovaných e-shopech, a to bez lékařského předpisu.

1. místo

Hairburst - Žvýkací vlasové vitamíny

Orientační cena: 650 Kč

Žvýkací vlasové vitamíny značky Hairburst jsou výbornými pomocníky k cestě za zdravými a krásnými vlasy.

Tyto vitamínky obsahují spoustu zdraví a vlasům prospěšných látek z nichž ty klíčové jsou například zinek – minerál, který podporuje imunitu, hraje roli při opravě buněk, pomáhá hojení ran a jeho nedostatek může vést ke ztrátě vlasů. Dále obsahují Selenium – antioxidant, který pomáhá udržovat zdravé vlasy, zabraňuje vypadávání, zabíjí plísně způsobující například lupy a dále je například nezbytný při produkci hormonů štítné žlázy, které pomáhají regulovat růst vlasů. V neposlední řadě obsahují vitamínky biotin, který je pro naše tělo nezbytný a jehož nedostatek může vést k řídnutí vlasů, je potřebný k produkci keratinu – proteinu, který tvoří vlasy, kůži a nehty.

Vitamíny byste měli brát každý den. Doporučení výrobce je žvýkat 2 vitamíny denně, nejlépe s jídlem.

Někteří zákazníci si chválí výsledky již po 2 týdnech užívání.

2. místo

Venira vlasové kůry

Orientační cena: 700 Kč

Venira je značka vitaminových kapslí, které obsahují 19 účinných složek a velmi dobře působí na pojivost tkání. Užívá se 2x denně a po 40 dnech slibuje posílit růst, objem i kvalitu vlasů. Kromě toho podporuje i zdravou a zářivou pleť, navíc zabraňuje lámání nehtů.

U vlasů pomáhá řešit hlavně pomalý růst, špatnou kvalitu, vypadávání, třepení konečků, mastící se kořínky a obecně suché či zničené vlasy.

Jde o přírodní produkt, který je vyráběn přímo v České republice. Neobsahuje silikony ani parabeny, slazeno je přírodním sladidlem.

3. místo

Bloom Hair Jednorožcové gumídky

Orientační cena: 800 Kč

Tihle roztomilí růžoví gumídci ve tvaru jednorožců opravdu nejsou pouhou sladkostí, po které sáhnete, když vás honí mlsná. Jedná se o doplněk stravy, který budou milovat vaše chuťové pohárky, ale hlavně vaše vlasy. Jedinečná kombinace účinných složek v gumídcích podporuje zdraví vlasů i vlasové pokožky. Díky užívání tohoto přípravku vám vlasy porostou rychleji, budou pevnější, lesklejší, budou se méně lámat, vypadávat a řídnout. A taky vás přestanou trápit roztřepené konečky.

O tuto komplexní péči se stará 26 prvotřídních ingrediencí. Za zmínku stojí určitě biotin, selen, zinek, magnesium, kyselina listová a vitamíny A, B, C, D a E.

Přípravek je vegetariánský, neobsahuje lepek ani laktózu a není testovaný na zvířatech. Hodí se pro všechny typy vlasů a doporučuje se užívat 2 jednorožčí gumídky denně.

Balení se 60 gumídky vám tedy vydrží měsíc a stojí cca 800 korun.

4. místo

Bears With Benefits Ah-mazing pro zdravé vlasy s biotinem

Tito gumoví medvídci s příznačným anglickým názvem Bears With Benefits Ah-mazing se skvěle hodí pro vlasy, ale udělají dobře i pokožce a nehtům. Obsahují pořádnou porci biotinu, což je až dvojnásobně více, než obsahují jiné podobné vitamíny. Kromě pro vlasy blahodárného biotinu v nich najdete celý komplex 11 minerálů a vitamínů včetně A, B6, B8 (inositol), C, E, zinku,  kyseliny pantotenové, kyseliny listové a kvalitní kokosový olej.

Tito odborníky vyvinuté žvýkací vitamíny jsou 100% veganské a neobsahují žádné umělé přísady. Stačí užívat jednoho medvídka denně. Kromě klasické varianty, která obsahuje i cukr, si navíc můžete vybrat alternativu bez cukru.

A jaká je cena balení se 60 porcemi? Cca 650 korun.

5. místo

Viridian Ultimate Beauty Complex

Orientační cena: 440 Kč

Tento beauty komplex spojuje kombinaci vitamínů, minerálů a fytoživin rostlinného původu, které kromě podpory kůže a nehtů zlepšují kvalitu vlasů.

Všechny složky zde obsažené jsou 100% aktivní, jsou rostlinného původu, takže je produkt vhodný i pro vegany. Navíc neobsahuje žádné geneticky modifikované složky, konzervační prostředky, umělá barviva, pšeničný lepek, pšenici, laktózu, přidané cukry, kvasnice, stearát hořečnatý ani kyselinu stearovou.

Jedno balení obsahuje 60 kapslí, doporučuje se užívat 2 denně. 30denní kúra pak vyjde na cca 440 Kč.

6. místo

Solgar Formule pro zdravou pleť, nehty a vlasy

Orientační cena: 800 Kč

Formule pro zdravou pleť, nehty a vlasy od americké značky Solgar je přírodním produktem, který odpovídá parametrům kategorie kosher produktů a je vhodný pro vegetariány.

Jedná se o mix účinných složek, které přispívají ke zdravým a silným vlasům. Konkrétně jde o síru, která jakožto antioxidant chrání vlasy před poškozením a podporuje jejich růst. Dalším důležitým prvkem pro vlasy je měď, která se stará o stálost přirozeného odstínu vlasů a předchází jejich šedivění. Produkt dále obsahuje červenou řasu L. corallioides, zinek, L-lysin, L-prolin a vitamín C.

Pokud vám neporadí lékař jiné dávkování, doporučuje se brát 2 kapsle denně společně s jídlem.

120 kapslí stojí cca 800 korun.

7. místo

Inca Collagen

Orientační cena: 1400 Kč

Hydrolyzovaný kolagen Inca Collagen má výbornou kvalitu, takovou, jakou má kolagen v lidském těle. Díky tomu se snadno vstřebává. Jedna dávka obsahuje 3 000 miligramů kolagenu.

Tento výživový doplněk s obsahem 100 % čistého mořského kolagenu dostanete ve formě prášku, který je rozpustný v tekutině. Díky tomu je jeho užití velmi snadné a pohodlné.

8. místo

HAIR GUMMIES vitamins high biotin

Orientační cena: 350 Kč

Tento doplněk stravy dostanete v podobě sladkých žvýkacích medvídků, na kterých si pochutnáte. Jde o esenciální vitamíny s vysokým obsahem hlavní složky, kterou je Biotin 4000 μg. Právě ten je šetrný nejen k vlasům, ale i k vašemu žaludku.

Jedno balení obsahuje 60 medvídků, takže máte kúru na dva měsíce. Pro viditelné a trvalé výsledky se doporučuje užívat medvídky alespoň 4 měsíce v kuse. Poté byste měli zpozorovat výrazně prodloužené vlasy, posílení jejich vitality, lepší vyživení po celé délce vlasu a celkově zlepšení svého celkového zdraví.

9. místo

Renovix

Orientační cena: 350 Kč

Přírodní aktivní látky v přípravku Renovix napomáhají komplexně pečovat o vlasy, zejména pak podporují jejich růst a přispívají k udržení krásných a zdravých délek. To vše díky svému unikátnímu složení.

Obsahuje přírodní látky methionin, přeslička, pivovarské kvasnice, rakytník, kopřiva, aloe, koenzym Q10, roketa, biotin, niacin, vitamin E a zinek, díky kterým zajišťuje maximální synergický efekt. Pečuje tak jak o vlasovou pokožku, tak o vlasy jako takové.

Balení obsahuje 60 kapslí, přičemž je doporučená dávka 1-2 kapsle denně, nejlépe k jídlu. Kýžený efekt by se měl dostavit do jednoho měsíce.

10. místo

Nordbo Double Hair

Orientační cena: 800 Kč

Švédská značka Nordbo si zakládá na kvalitních a klinicky testovaných ingrediencích a zároveň udržitelné a etické produkci. Doplněk stravy Double Hair je toho důkazem. Jedná se o přípravek s obsahem patentované složky AnaGain, která kombinuje vysoký obsah biotinu a extrakt z hrachových klíčků v BIO kvalitě, která podporuje zdraví a hustotu vlasů a bojuje s jejich vypadáváním. Tato účinná složka dokonce získala cenu v pařížské soutěži Beauty Challenger Awards v kategorie Advanced Ingredient. AnaGain byla navíc součástí klinické studie, jejíž účastníci měli problémy s vypadáváním vlasů a po 2 měsících užívání se míra vypadávání snížila o 37 %. 

Produkt je díky certifikátu I'm Vegan 100% rostlinný, takže ho mohou brát i vegani. Také působí pouze na vlasy, takže se nemusíte bát, že by jeho užívání zvýšilo míru růstu chloupků jinde na těle. Doporučuje se brát 1 kapsle denně.

Balení se 60 kapslemi stojí cca 800 korun.

11. místo

Natrol NuHair Hair Rejuvenation

Orientační cena: 900 Kč

Americká značka Natrol vyvinula tento doplněk stravy, který vám pomůže, pokud vás trápí padání vlasů a jestli si přejete, aby rychleji rostly. Je speciálně vyvinut pro ženy a za pomocí přírodních aktivních látek se snaží vybalancovat hormonální nerovnováhu, která často vede k vypadávání vlasů. Obsahuje patentovanou bylinnou směs NuHair, extrakty z černého pepře, kudzu a rdesna mnohokvětého, dále také rybí kolagen v hydrolyzované formě, který podporuje zdravý stav vlasů, vitamíny B3, B6, biotin, kyselinu pantotenovou a vitamín A, který zvyšuje produkci kožního mazu, který zajišťuje výživu vlasových kořínků.

Dávkování prokonzultujte se svým lékařem. Obecně se ale doporučuje produkt užívat minimálně po dobu 3-4 měsíců, a to 1 tabletu 2× denně.

60 tablet stojí cca 900 korun.

12. místo

Natural protein Krásné vlasy

Orientační cena: 450 Kč

Unikátní doplněk stravy od české značky Natural Protein s příznačným názvem Krásné vlasy slibuje, že díky jeho používání budete mít krásné, kvalitní, pevné, hebké a objemné vlasy, které porostou a nebudou vypadávat. A to všechno díky 13 účinným látkám jako je L-methionin, L-tyrosin, L-Cystein, MSM, přeslička rolní, vitamín C, hydrolyzovaný hovězí kolagen, sušené kvasnice, extrakt z kopřivy, kyselina hyaluronová, zinek, vitamíny skupiny B a vitamín A.

Pro viditelné výsledky výrobce doporučuje produkt užívat minimálně po dobu jednoho měsíce a doporučuje se brát jednu kapsli dvakrát za den vždy před jídlem a dobře zapít vodou.

Cena balení se 60 kapslemi se pohybuje okolo 450 korun.

Závěrem

Ať už zvolíte jakékoli vitamíny či doplňky stravy na vlasy, myslete na to, že je potřeba dlouhodobého a pravidelného užívání. Ideální pak je doplnit je i vhodnou vlasovou péčí „zvenku“, tedy dopřát si pravidelnou masku na vlasy, používat pečující kondicionér, olejíček na suché konečky nebo sérum na revitalizaci vlasové pokožky. Touto kombinací se dočkáte odměny ve formě krásných a zdravých vlasů – takových, které jste si dávno vysnili.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vlas

[2] Healthline (ENG): The 5 Best Vitamins for Hair Growth (+3 Other Nutrients)

[3] Healthline (ENG): 5 Evidence-Based Ways Collagen May Improve Your Hair

[4] PubMed Central (ENG): The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review

[5] PubMed Central (ENG): Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications

4.6/5 (Počet hlasů: 7)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?