12 tipů na nejlepší lak na vlasy – recenze a diskuze

Shrnutí: Lak na vlasy je stylingový produkt, na který osobně nedám dopustit a používám ho k fixaci účesu skoro každý den. Z vlastní zkušenosti vím, že najít ten pravý lak může být oříšek, a proto jsem pro vás vytvořila přehledné srovnání kvalitních laků na vlasy (včetně přírodních alternativ), které v ČR seženete.

 • První místo u mě má italský objemový lak na vlasy Vitalitys Effécto Lacca Forte, který je silně tužící, ale přesto vlasy nezatěžuje, nelepí a skvěle se vyčesává.
 • Na 2. příčku jsem posadila tužící sprej na vlasy Nobilis Tilia, ideální pro každého, kdo hledá skutečně přírodní alternativu se středně silnou fixací.
 • A 3. místo jsem udělila laku Intesa Styling forte, který silně tuží, ale nelepí, a seženete ho velmi levně. Navíc je obohacený o panthenol a kopřivu.

V článku jsem se dále rozepsala o:

Lacích na vlasy obecně – mezi jakými druhy můžete volit a jak na správnou aplikaci. Plus si nenechte ujít šikovný trik kadeřníků, díky kterému poznáte kvalitní lak za pár sekund!

TOP  1. místo

Vitalitys Effécto Objemový lak na vlasy

Orientační cena: 210 Kč
Proč 1. místo?

Protože tento lak od italské značky má hned několik předností: vyznačuje se silnými fixačními schopnostmi, nezatěžuje vlasy, snadno se vyčesává, rychle schne a podle zákazníků krásně voní.

2. místo

Nobilis Tilia
Tužící sprej na vlasy

Orientační cena: 270 Kč
Proč 2. místo?

Jde totiž o český výrobek s přírodními ingrediencemi (například s myrthou a pivem), který dokáže účes dotvarovat přirozenou cestou. Tento sprej navíc vlasy zpevní a podpoří jejich růst.

3. místo

Intesa Styling
lak na vlasy forte

Orientační cena: 120 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož stylingový lak Intensa má silný efekt – účes skvěle zafixuje, ale zároveň respektuje přirozený tvar vlasů. Dobře se vyčesává a nelepí. Kromě toho vás zajisté potěší i jeho příznivá cena.

Dvanáct nejlepších laků na vlasy

Co je lak na vlasy?

Lak na vlasy je druh kosmetického produktu, který se používá na styling a zafixování účesu. Jedná se o sprej, který může mít různé podoby, designy a síly fixace. Jamile lak na vlasy nanesete, začne tuhnout a tím se účes zafixuje do konkrétního tvaru.

A co kromě fixace účesu lak na vlasy umí?

 • Dodává vlasům krásný lesk.
 • Některé laky na vlasy mají i UV ochranu.
 • Chrání vlasový porost před vnějšími vlivy.
 • Především přírodní laky na vlasy obsahují živiny, které vlasy vyživují a pečují o ně.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Druhy laků na vlasy

Dnes už je k dispozici nepřeberné množství laků na vlasy, které se dají dělit do různých kategorií. Vždy je důležité vybírat druh laku podle typu vašich vlasů. Například jemné vlasy potřebují jinou péči než ty husté nebo kudrnaté. A také je dobré zvolit lak podle příležitosti, na kterou ho budete používat. Třeba pro účes na party se hodí vybrat jiný než na denní nošení. Proto nezapomeňte číst doporučení výrobce.

Laky také můžeme dělit podle následujících parametrů:

K mání jsou laky s aerosolem nebo bez plynu (aerosolu). Oba typy ve výsledku samozřejmě slouží ke stejnému účelu, nicméně rozdíl je v jejich aplikaci.

 • Aerosolové laky jsou uzavřené v natlakované nádobě a jakmile se uvolní ventil, rozprašuje se kapalina.
 • A laky bez plynu? Ty se aplikují pomocí rozprašovače, případně pumpičky.
 • Laky s aerosolem efektivně dodávají objem, zatímco laky na vlasy bez aerosolu se hodí pro zafixování kudrnatých nebo hustých vlasů.

Na každém laku je vždy uveden stupeň zpevnění účesu a nejčastěji jsou laky s extra silnou fixací, silnou fixací, střední fixací a lehkou fixací.

 • Střední fixace se výborně hodí pro klasické denní nošení, když potřebujete s účesem fungovat celý den. Extra silná fixace je takový protipól a je ideální na večerní nebo extravagantnější účesy. Lehká fixace je ideální, když vám nejde o to, aby účes nějak přehnaně držel a rozumí si s jemnými vlasy, které zbytečně nezatěžuje.

Existují laky na vlasu pro dodání objemu, určené pro jemné vlasy, laky na vlasy proti krepatění, pro zničené vlasy a další.

Jak lak na vlasy používat?

Laky na vlasy by měly být finálním krokem v úpravě účesu. Aplikují se na suché vlasy z větší vzdálenosti, aby je neslepily. Je potřeba dodržovat určitý postup, aby byla aplikace co možná nejefektivnější a nejbezpečnější. Jak tedy na to?

 1. První a zásadní bod je aplikace laku na suché vlasy. Na mokré ho nikdy nenanášejte. 
 2. Lak aplikujte ideálně na celou plochu vlasů, včetně koncových délek. Vlasy díky tomu budou zafixované opravdu celé a účes bude výborně držet.
 3. Při aplikaci vždy dodržujte dostatečnou vzdálenost uvedenou na obalu produktu, ale obecně se jedná o cca 30 cm.

Pro lak na vlasy platí to samé jako pro make-up. Před ulehnutím do postele ho nezapomeňte „odlíčit“. Jak? Jednoduše ho vyčešte hřebem či kartáčem nebo rovnou smyjte šamponem.

Jak poznat kvalitní lak na vlasy?

Existuje šikovný trik, který doporučují kadeřníci a vlasoví odborníci. Pojďte se ho naučit taky!

 • Lak stříkněte na zápěstí a vyčkejte několik vteřin. Výsledkem by měla být kompaktní suchá a lesklá vrstva.
 • Pokud se bude jednat o nekvalitní produkt, pravděpodobně po stříknutí zanechá vlhký a nepříjemně lepivý film.

1. místo

Vitalitys Effécto Lacca Forte

Zákaznicky oblíbený objemový lak na vlasy s mimořádnou fixační, silně tužící schopností.

Orientační cena: 210 Kč

Proč je lak Vitalitys Effécto Lacca Forte na 1. místě?

První místo jsem se rozhodla věnovat laku na vlasy od italské značky Vitality´s, protože se jedná o objemový lak na vlasy s mimořádnou fixační schopností. Za jeho velkou výhodu dále určitě považuju to, že se snadno vyčesává, nezanechává zbytky a vlasy nezatěžuje. Navíc rychle schne, takže nemusíte čekat „celou věčnost“, než se dostaví efekt.

Uživatelské recenze

Slušný počet recenzí na Heurece potvrzuje, že tento lak opravdu neslepuje vlasy. A dále se zde objevují komentáře, ve kterých se píše, že přípravek hezky voní, dlouho vydrží a celkově jsou s ním zákaznice fakt hodně spokojené. Vysoké skóre si produkt drží i v zahraničí, třeba na cirrottola.it.

Dále o produktu

Značka Vitality´s má dlouhou historii – vznikla v roce 1964 v Itálii a od té doby už ušla skutečně dlouhou cestu. Skvělé je, že se tato společnost snaží své produkty neustále zlepšovat –⁠ v současnosti vznikají za pomoci odborníků v laboratořích. 

Lak na vlasy ideálně aplikujte ze vzdálenosti třiceti centimetrů.

Cena tohoto laku na vlasy se pohybuje kolem 210 Kč/500 ml.

2. místo

Nobilis Tilia Tužící sprej na vlasy

Středně tužící sprej na vlasy s obsahem piva a myrthy. 100% rozložitelný v přírodě.

Orientační cena: 270 Kč

Proč je tužící sprej na vlasy od Nobilis Tilia na 2. místě?

Druhé místo jsem přidělila tužícímu spreji na vlasy od českého výrobce Nobilis Tilia. Tento sprej nemá tak silný efekt jako produkt výše – koneckonců se jedná o středně tužící sprej. Přesto vám ale pomůže dotvarovat účes dle vašich představ, a to navíc přírodní cestou.

Kromě zkrášlujícího efektu pak tento přípravek nabízí i účinky blahodárné. Pomůže zmírnit lámavost vlasů, zpevní je a díky chmelu podpoří jejich růst.

Uživatelské recenze

Na srovnávači Heureka je produkt chválen pro své přírodní složení a příjemnou vůni. Lidé tady také potvrzují, že v mnoha případech nahradí klasický lak. Hezké ohlasy má tento přípravek i na zbozi.cz, kde se píše, že sprej vlasy i lehce vyživí. Lidé tu kvitují jeho přírodní složení a jedna uživatelka píše, že produkt skvěle fixuje její kudrnaté vlasy.

Více informací

Tento výrobek  obsahuje mimo jiné také myrthu a pivo.

Produkty značky Nobilis Tilia získaly ve většině případů certifikáty zaručující kvalitu surovin i výrobního procesu. A také tento přípravek se může jedním takovým pyšnit, konkrétně certifikátem CPK.

Za tento sprej na vlasy zaplatíte přibližně 270 Kč/200 ml.

3. místo

Intesa Styling lak na vlasy forte

Silně tužící lak na vlasy s výtažkem z kopřivy a s panthenolem. Uživatelsky skvěle hodnocený a cenově příznivý.

Orientační cena: 120 Kč

Proč je fixační lak na vlasy forte od značky Intensa 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila silný lak od značky Intensa, protože opravdu hodně tuží, vlasy skvěle zafixuje, aniž by je slepil. A podobně jako lak od značky Vitality´s se i tento přípravek z vlasů dobře vyčesává. 

U tohoto laku také oceňuju, že v jeho složení figuruje výtažek z kopřivy a panthenol.

Uživatelské recenze

Hodnocení tohoto vlasového produktu jsou příznivá, a to jak na srovnávači zbozi.cz, tak i na Heurece. Podle zákaznických recenzí lak hezky voní, perfektně tuží, je šetrný a – co je velice důležité – doopravdy nelepí. Objevují se tu komentáře, že lidé tento lak používají už dlouho a kupují ho opakovaně. Spokojení jsou i s jeho příznivou cenou.

Další informace

Jednou z výhod produktu také je, že dokáže vlasy skvěle zafixovat, ale respektovat přitom jejich přirozený tvar. Svým působením je zkrátka nijak nedeformuje.

Příjemným bonusem, který u tohoto laku dále oceníte, je to, že ho koupíte za příznivou cenu – stojí totiž oproti produktům výše jen 120 Kč/500 ml.

4. místo

Alfaparf Milano lak na vlasy se silnou fixací

Orientační cena: 390 Kč

Proč jsem vybrala lak na vlasy od Alfaparf Milano?

Lak na vlasy od značky Alfaparf Milano vlasy dokonale a přirozeně zafixuje, takže bude váš účes držet celý den bez sebemenšího problému a bude vypadat krásně. Tento lak navíc aktivně působí proti volným radikálům a dalším škodlivinám v ovzduší. Hodí se pro všechny typy vlasů.

Jak ho používat? Lak nastříkejte na čisté a suché vlasy. Ideální vzdálenost pro aplikaci je cca 25 – 30 cm.

A jaká je cena? Cca 290 korun.

5. místo

Togethair lak na vlasy s extra silnou fixací

Orientační cena: 460 Kč

Čím mě zaujal lak na vlasy od Togethair?

Togethair je italská značka přírodní vlasové kosmetiky pro kadeřníky i širokou společnost, která v sobě snoubí kouzlo přírody s absolutní funčností, což je u laků na vlasy potřeba. Lak na vlasy Togethair Strong Fix má krásný stylový černý obal, který na první pohled rozhodně nevypadá jako lak na vlasy, ale spíše jako nějaký luxusní interiérový či tělový sprej.

Lak z dílny italských výrobců je extra silně fixační a navíc má dlouhotrvající účinek. Díky svému přírodním složení vlasy nezatěžuje, nevysušuje, neslepuje – naopak je zanechává svěží, hydratované a jednoduše tvarovatelné. Na vlasech vytváří přirozený lesk a představuje i skvělou ochranu před možnou vlhkostí.

Jak ho používat? Protřepejte a udržujte vzdálenost cca 25 – 30 cm od hlavy. Poté nastříkejte a nechte vstřebat. 

A jaká je jeho cena? Cca 460 korun.

6. místo

Sinergy silně tužící ekologický lak

Orientační cena: 250 Kč

Z jakých důvodů jsem do srovnání zařadila ekologický lak na vlasy od Sinergy?

Lak na vlasy z dílny italské značky bio kosmetiky Sinergy Cosmetics je šetrný a vlasy nijak nezatěžuje. Sinergy totiž používá k výrobě svých produktů látky, které pocházejí z botanických, obnovitelných a udržitelných surovin. A právě tento produkt v krásném a čistém bílém balení potvrzuje, že i kosmetiku tohoto druhu lze dělat poctivě a s úctou k přírodě.

Konkrétně tento typ laku se považuje za ekologickou variantu jeho běžně dostupných kolegů. Obsahuje látky jako jsou například rostlinné pryskyřice, které zaručí odolnost proti vlhku. A navíc ve vlasech nezanechává žádné nechtěné stopy a dokážete ho velmi snadno vyčesat.

Jak lak použít? Nanášejte ho jen na suché vlasy, ze vzdálenosti cca 30 cm.

A na kolik vás vyjde? Cca 250 korun.

7. místo

Vitalitys středně tužící objemový lak na vlasy

Orientační cena: 210 Kč

A proč jsem sem zahrnula i středně tužící lak od Vitalitys?

Silně tužící lak na vlasy pro větší objem, se skvěle hodí pro jemné a splihlejší vlasy. Italská značka Vitalitys, z jejíž dílny tento lak pochází, funguje už od roku 1964 a je známá svými výzkumy nových postupů a surovin, díky čemuž vyrábí vysoce funkční a kvalitní produkty.

Tento lak na vlasy má skvělou fixační schopnost a nezatěžuje kštici. Navíc se výborně vyčesává. Má speciální složení, díky kterému ve vlasech nezůstávají žádné zbytky a k tomu i velmi rychle zasychá. 

A jak tento lak použít? Aplikujte ho na čisté a suché vlasy z dálky asi 30 cm.

Kolik stojí? Cca 210 korun.

8. místo

Framesi FOR-ME extra silný lak s keratinem

Orientační cena: 320 Kč

Proč tu je také extra silný lak s keratinem od Framesi?

Stylový lak na vlasy v dokonalém, designovém balení pochází z dílny Italů. Konkrétně od značky Framesi. Jedná se o extra silný lak s keratinem, který vlasy opravdu pevně zafixuje. Obsahuje panthenol, zmíněný keratin, což je kombinace, která vlasy aktivně hydratuje a chrání. A kromě panthenolu a keratinu obsahuje i výtažek z řasy Wakame a UV filtr. Tento lak na vlasy okamžitě zasychá, takže není potřeba po aplikaci čekat, až se vstřebá. 

Jak ho používat? Lak rovnoměrně naneste na vytvořený účes.

A cena? Cca 320 korun.

9. místo

Farfalla lak na vlasy

Orientační cena: 420 Kč

Proč jsem vybrala lak na vlasy od Farfally?

Švýcarská značka přírodní kosmetiky Farfalla přináší lak na vlasy v balení, které na první pohled připomíná přírodu, lesy a vůni čerstvého ovoce. Jedná se o přírodní alternativu klasických laků na vlasy. V tomto produktu nejsou obsaženy žádné sulfáty, silikony, ani parabeny. A krom toho je vlastníkem certifikace NATRUE.

Tento lak vaše vlasy jemně, ale účinně zafixuje, hydratuje, vyživí a nakonec jim dodá viditelný lesk. Obsahuje šťávu z aloe vera z kontrolovaného ekologického zemědělství, která vlasy aktivně chrání před vnějšími vlivy. V laku je obsažena pomerančová esence, díky které nádherně voní. Vůně je nevtíravá, svěží a přirozená.

A jak lak použít? Zafixujte požadovaný účes a přestříkejte tímto lakem.

Kolik stojí? Cca 420 korun.

10. místo

Dessert Essence ochranný stylingový sprej

Orientační cena: 360 Kč

Z jakých důvodů jsem do srovnání přidala ochranný stylingový sprej Dessert Essence?

Stylingový sprej na vlasy od značky Dessert Essence z USA skvěle usnadňuje styling účesu, následně ho efektivně fixuje a chrání před škodlivými vlivy. Obsahuje oleje z kokosu, výtažky z opuncie či  juty a další prospěšné přírodní ingredience. Díky látkám, které ve spreji jsou, budou vlasy hydratované, hebké, lesklé a zpevněné. Navíc je bez parabenů, silikonů, barviv a hodí se i pro vegany.

A jak ho použít? Na suché, učesané vlasy nastříkejte rovnoměrně tento sprej a finálně pročešte. 

Na kolik korun vás tento stylingový sprej vyjde? Stojí cca 360 korun.

11. místo

ÜBERWOOD® Fixační sprej pro zpevnění účesu

Orientační cena: 310 Kč

Proč tu je fixační sprej od ÜBERWOOD®?

Fixační sprej pro zpevnění účesu od německé značky ÜBERWOOD® je 100% veganský a certifikovaný podle důrazných kritérií NATRUE. Má zajímavé balení, která se vlastně tak trochu odlišuje od podobných produktů. Má na sobě kresby stromů, což jen podtrhuje jeho soulad s přírodou.

Tento sprej obsahuje extrakt z borovice a pivo, což jsou ingredience, které dodávají vlasům velmi příjemnou a hlavně přirozenou fixaci. Dále také objem a lesk, které jsou pro dobře vypadající kštici nezbytné.

A jak ho aplikovat? Umyjte si vlasy, aby byly čisté. Poté je vysušte obvyklým způsobem, rozčesejte, udělejte finální styling a nakonec nastříkejte lak.

A jaká je jeho cena? Cca 310 korun.

12. místo

Giovanni L.A.HOLD silně tužící lak na vlasy

Orientační cena: 240 Kč

A proč srovnání končí silně tužícím lakem L.A.HOLD od Giovanni?

Tento lak na vlasy vás určitě zaujme designem svého balení – průhledný a stylový flakón je trošku něco jiného, než bývá zvykem u těchto produktů. L.A.HOLD od Giovanni se hodí na každodenní používání, protože vlasy nezatěžuje a kromě požadované fixace jim dodá i krásný lesk. Vlasy neslepuje, ale naopak, po aplikaci zůstávají krásně vzdušné a objemné. 

Tento produkt obsahuje šťávu z aloe vera, která aktivně hydratuje vlasové vlákno. Dále pak výtažek z heřmánku, levandule či slézu lesního nebo extrakt z šalvěje, tymiánu, rozmarýnu a kopřivy. Všechny tyto ingredience vlasy vyživují a chrání před vnějšími vlivy. Dalším benefitem tohoto laku na vlasy je, že neobsahuje žádné parabeny a konzervanty.

Jak ho nanášet? Stříkejte ho na suché vlasy ve vzdálenosti cca 25 cm.

A cena? Cca 240 korun.

Závěrem

Lak na vlasy je jedním z top produktů na fixaci účesu. Můžete vybírat z celé řasy druhů a značek. Laky většinou obsahují i UV filtr, který vaše vlasy aktivně chrání před volnými radikály, a přírodní varianty laků často nabízí i vyživující ingredience jako je extrakt z heřmánku, aloe vera, přírodní oleje a podobně.

Při výběru laku na vlasy se nebojte poradit se svým kadeřníkem či kadeřnicí. Určitě mají přehled, jaký lak by byl právě pro vaše vlasy ten nejvhodnější. Dále můžete prozkoumat i různá kadeřnická fóra, přečíst si recenze jednotlivých produktů a obeznámit se tak se zkušenostmi ostatních uživatelů. Anebo si přečtěte tento článek, ve kterém jsem tu práci udělala za vás a srovnala jsem dvanáct velmi kvalitních laků na vlasy, které můžete v Česku sehnat.

Pokud toužíte po silné fixaci, zkuste lak na vlasy Vitalitys Effécto Lacca Forte od italské značky Vitalitys, který účes fixuje, dodává mu objem, ale nezatěžuje a také se dobře vyčesává. Příznivci přírodní kosmetiky (a českých značek) by si podle mě neměli nechat ujít tužící sprej na vlasy Nobilis Tilia s obsahem piva a myrhy, který přináší středně silnou fixaci a má blahodárný vliv na kvalitu vlasů i pokožky hlavy. Neméně kvalitní a cenově velmi lákavou možností je Intesa Styling lak, který má skvělá hodnocení na recenzních portálech a kromě silně tužícího efektu nabízí i pečující sílu výtažku z kopřivy a panthenolu.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Lak na vlasy

[2] Wikipedie (CZ): Kosmetika

[3] Healthline (ENG): How to Straighten Your Hair Without Heat

[4] PubMed Central (ENG): Hair spray study

[5] PubMed Central (ENG): Tensile characteristics of human hair and some effects of hair spray

4.9/5 (Počet hlasů: 40)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »