10 nejlepších barev na vlasy (přírodních) – recenze a diskuze

Jaké jsou nejlepší přírodní barvy na vlasy? Jak takovou barvu vybrat? Je lepší barva bez henny nebo s hennou?

TOP  1. místo

Voono

Specializovaná česká přírodní značka vlasových produktů, včetně barev a mnoho dalšího.

2. místo

Logona

Značka přírodní kosmetiky nabízející všehochuť produktů, včetně množství barev na vlasy.

3. místo

Henna plus

Značka nabízející veliký výběr barev na vlasy – dlouhotrvající, práškové, nebo třeba pro muže.

Deset nejlepších značek přírodích barev na vlasy

Co jsou přesně vlasy?

Pro někoho jsou vlasy možná jen pokrývka hlavy, něco co nás činí zajímavými, ale ve skutečnosti jsou mnohem víc.

Každý vlas tvoří tři vrstvy – kutikula, kortex a medulla. Kutikula chrání vlasy před vnějším prostředím. Je to něco jako ochranná zeď před nepřáteli. Kortex má za úkol vlasu dodat elasticitu, pevnost a sílu. A nakonec medulla. Medulla je centrální část vlasu a má velmi důležitý úkol – vyživovat vlasy v celé délce.

Jakým počtem vlasů je obdařen každý z nás je velmi individuální. Uvádí se ale, že se množství pohybuje v rozmezí 80 – 140 tisíc. Roli hraje samozřejmě genetika, životní styl i péče.

Pokud se ohlédneme do minulosti, tak krásné a hlavně dlouhé vlasy plnily velkou roli. Čím delší vlasy, tím vyšší společenské postavení. Například ženy si vlasy téměř nikdy nestříhaly, jelikož byly bujné kadeře považované za symbol mateřství, plodnosti a intuice.

Říká se, že vlasy jsou prodloužená centra nervů, pomocí kterých dokážeme vnímat situaci mnohem lépe a na vyšší úrovni, než když jsou zcela ostříhané.

Díky vlasům nás člověk může zaujmout na první pohled a to v každém slova smyslu. Vlasy jsou zkrátka koruna, která nám ukazuje kousek nás samých. Díky vědě dnes víme, že z DNA vlasu se dá zjistit mnoho informací, například zdraví i způsob života.

Traduje se, že krásně dlouhé a přirozeně zdravé vlasy skrývají duševní sílu. Krátké vlasy, naopak, symbolizují určitou oddanost víře a mužskou energii. Spletené vlasy znamenají uspořádané myšlenky, chrání před energií zlých démonů a nepřipouští k našemu tělu stres. Buddhističtí mniši mají vyholené hlavy a dávají tak najevo, že se vzdávají materiálního světa. Vlasy jsou zkrátka symbol a každý si může sám sobě říci, co symbolizují právě ty jeho.

Vlasy v minulosti plnily, stejně jako ochlupení, termoregulační funkci. Dnes díky moderní době tato vlastnost ustoupila do pozadí. Z chemického hlediska jsou vlasy směsicí mnoha prvků a látek, mezi které patří aminokyseliny, bílkoviny, tuky i voda, která představuje kolem desetiny hmotnosti vlasu. Mezi další složky vlasů patří uhlík, vodík, kyslík, dusík, jód, zinek, měď nebo železo. Právě tyto látky je vhodné tělu dodávat, aby vaše vlasy byly v dobré kondici.

Je zdravé si barvit vlasy?

Říká se, že každý chce to, co nemá. Blondýna tiše závidí zrzce a brunetka by si přála zažít, jaké je to být plavovláska. Na druhou stranu ale příroda moc dobře věděla, co nám nadělila a dříve či později se ženy vrací ke své původní barvě, protože jim zkrátka sluší nejvíce.

Zda je barvení vlasů zdravé či nikoliv je velmi diskutabilní. Vše se odvíjí od značky, kterou na vlasy aplikujete. Je samozřejmě rozdíl, zda použijete běžnou barvu z drogerie, nebo když jdete do profesionálního salonu, a nebo když použijete přípravek na přírodní bázi.

Obecně je velký problém to, že mnoho barev vlasy vysušuje, oslabuje a třepí konečky. Je tedy dobré zvážit, co od barvení vlasů očekáváte. Když chystáte velké změny, navštivte raději salon. Chcete li barvu jen oživit, směřujte svou pozornost k barvám bez chemie. Levné barvy na vlasy raději vynechte

Nezapomínejte na to, že výsledek nemusí být takový, jaký očekáváte. Pokud je ve vašem zájmu, aby vše dopadlo co možná nejlépe, zajděte si do salonu nebo kupte kvalitní přírodní barvu.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Proč používat přírodní barvy na vlasy?

Příroda je zkrátka příroda. Člověk v ní má zapuštěné kořeny a vždy, pokud vám jde o zdraví a co možná největší souznění s prostředím, je lepší sáhnout po té méně chemické variantě.

Na rozdíl od chemických barev, ty přírodní nepronikají do struktury vlasů a nenarušují ji. Neotevírají kutikulu, ale vlas naopak obalují a tím pádem vlasy nijak nepoškozují, naopak působí jako blahodárná kúra. S dlouhodobým používáním je výsledná barva stále intenzivnější a vlasy lesklé a zdravé.

Historie přírodních barev

Jak bylo již napsáno výše, vlasy byly pýchou celého zevnějšku již od pradávna. Ženy chtěly, chtějí a budou chtít být krásné vždy.

Vše začalo v Egyptě. Díky archeologům to můžeme říci s velkou jistotou, protože kvůli objevu 5000 let staré ženské mumie vyšlo najevo, že barvené vlasy byly již tenkrát poměrně stálou normou. Tato mumie měla totiž zbytky prokazatelně hennou obarvených vlasů.

Pro staré Egypťany byly vlasy symbolem krásy a čím temnější a sytější, tím lepší. Toho ženy dosahovaly právě použitím rostliny Lawsonia inermis neboli Hennovníku bílého. Prášek z této zázračné rostliny totiž vykouzlil nejen krásný tmavý odstín s měděnými odlesky, ale zároveň vlasy bohatě vyživil a zvýšil jejich kvalitu.

V Turecku a na Blízkém východě byli také velmi vynalézaví a hennu začali míchat s jinými přírodními materiály jako různé kořeny, dubová míza nebo cukr. Zjistili, že díky tomu lze docílit různých odstínů. Takto připravené směsi se pak prodávali na pouličních tržištích jako vzácnost. Receptury byly přísně střeženým tajemstvím samotnými výrobci.

Benefity přírodních barev

Přírodní barvy skýtají oproti těm chemickým různé benefity:

Díky tomu, že přírodní barvy neobsahují parabeny, P-Phenylenediamin (PPD), O & P Aminophenol, Tetrahydro-6-nitroquinoxalin, Chlororesorcinol, umělé vůně, ftaláty ani pižmo, jsou pro vaši vlas jako pohlazení a zbytečně je nezatěžují.

Právě alergie bývají hlavním důvodem, proč stále více žen pátrá po jiných možnostech. Velmi brzy narazí na nepřeberné množství různých alternativních barev, které se prezentují jako přírodní, případně na sobě nesou nápis Henna. I tady je ale třeba být neustále na pozoru a mít oči dobře otevřené. Vždy čtěte pozorně složení a příbalové letáky. Čistě přírodní barvy jsou cesta, jak se alergickým reakcím plně vyhnout.

Někteří výrobci se tváří “zeleně” a bezpečně, ale nemusí to být vždy pravda. Věnujte vždy primární pozornost přesnému složení. Ve chvíli, kdy v něm odhalíte cokoliv jiného než čistě rostlinné přísady (rozdrcené rostliny, někdo přidává i různé oleje či kakaové máslo), nejedná se o “ecofriendly” výrobek a je třeba hledat dál.

Přírodní barvy, jak už název napovídá, dodají vašim vlasům přirozenost. Tón v tónu. Výsledný odstín vždy záleží také na vaší přirozené barvě vlasů. Každý jsme originál a proto ani výsledek nebude nikdy naprosto totožný. Rostlinná barva se obalí kolem vlasu a smíchá se s jeho přirozenou pigmentací. Ta se tak stává jakousi jednou tajnou přísadou navíc.

Jakým složkám se v barvách vyvarovat?

  • PPD (para-fenylendiamin) – patří k nejčastějším alergenům. V barvě se může nacházet jako PPDA, 1,4-Benzendiamin nebo P-fenylendiamin. 
  • PTD (toluene-2,5-diamine) – je druhým nejčastějším alergenem. Používá se v barvách často jako “méně škodlivá” náhrada PPD. Ukrývá se také pod označením jako 1,4-Benzenediamin, 2-methyl-, 2,5-Diaminotoluen, ale také BRN 0774521 nebo CCRIS 7693. 
  • p-Aminophenol a m-Aminophenol – organické sloučeniny používající se také při vyvolávání fotografií. 
  • Resorcin neboli resorciol – jedná se o 1,3-izomer benzendiolu a je znám pod celou škálou různých názvů, například m-dihydroxybenzen, 1,3-benzendiol, 1,3-dihydroxybenzen, 3-hydroxyfenol nebo m-hydrochinon. 
  • Peroxid vodíku – není sám o sobě klasifikován jako alergen, může ale způsobovat podráždění a vysušení vlasové pokožky. 
  • Amoniak, neboli čpavek – je to štiplavý toxický plyn, který při vdechování poškozuje sliznici. Protože se ale amoniak stará o otevření vlasové kutikuly a přenos pigmentace, v případě jeho absence je většinou nezbytná přítomnost alespoň PPD.

Jak je to s blond přírodními barvami?

Jste tmavovláska a toužíte se stát blondýnkou? Bohužel, takový velký zásah jako je odbarvení vám příroda neumožní, není to pro ni přirozené. Rostliny neumí vlasy výrazně zesvětlit. Je třeba mít trpělivost a naslouchat svým vlastním vlasům. Čím více vrstev se kolem vlasu nabalí, tím intenzivnější bude nový odstín.

Jak používat přírodní barvy na vlasy?

Přírodní barva se většinou prodává jako prášek, který se smíchá s horkou vodou až vznikne pasta, která se pak nanese na vlasy speciálním štětcem na barvení vlasů.

Co se týče časové náročnosti, je to velmi individuální. Doba působení je u těch přírodních minimálně hodina. Doporučuje se ale spíše hodina a půl až dvě. Skvělé je, že u této “procedury” můžete dělat téměř všechno.

Samozřejmě se může postup mírně lišit v závislosti na značce. Vždy si přečtěte příbalový leták, kde je vše podrobně vysvětleno.

1. místo

Voono

Voono je česká značka vlasové kosmetiky. Barvy kromě henny obsahují i další indické bylinky jako jsou indigo, amlu či shikakai. Značka produkuje velmi kvalitní barvy, které na většinu vlasů skvěle chytají a nabízejí intenzivní odstíny. Benefit také je, že nedráždí pokožku hlavy, ale je to přesně naopak, podporují její regeneraci.

V sortimentu Voono najdete devět odstínů barev na vlasy vhodných pro všechny typy vlasů. Nechybí ani pečující masky, šampony a kondicionéry. Pečující produkty mají stejně jako barvy velmi šetrné složení. Jsou plné rostlinných olejů a přírodních výtažků.

Produkty nejsou testované na zvířatech a jsou čistě veganské.

Cena barev se pohybuje okolo 300 korun.

2. místo

Logona

Německá značka Logona vznikla v roce 1978. Založil ji šestadvacetiletý léčitel Hans Hansel s již tenkrát jasným cílem – produkty bez chemie. Logona se považuje spolu s Weledou a Dr. Hauschkou za průkopníky skutečně přírodní kosmetiky. A skutečně, Logona nabízí přísně kontrolovanou přírodní kosmetiku pro ženy i muže, doslova od hlavy až po paty.

Při výrobě jsou používány pouze přírodní suroviny – rostlinné oleje, tuky, vosky, rostlinné výtažky, éterické oleje a aromata z kontrolovaného ekologického zemědělství (KEZ) nebo z kontrolovaného sběru v přírodních lokalitách. Logona dnes nabízí ucelenou péči o pleť, vlasy i tělo.

Barvy na vlasy od Logony neobsahují syntetické konzervační, barvicí a vonné látky, peroxidy ani amoniak. Barva možňuje 100% přírodní šetrné barvení bez poškození struktury vlasu nebo jeho přirozených pigmentů. Také nenarušuje vlasovou strukturu tak, jako to dělají chemické barvy, ale obalí se jako ochranný film, kolem každého vlasu zvlášť.

Ceny barev se pohybují od cca 260 korun.

3. místo

Henna plus

Henna Plus je na trhu od roku 1985, kdy představila svůj zcela prvotní produkt, kterým byl 100% přírodní prášková barva s hennou. Postupem velmi krátké doby začala značka svůj sortiment rozšiřovat o přírodní šampony, kondicionéry, barvící přípravky, vlasové kúry, styling a další.
V současnosti můžete v sortimentu nalézt celou škálu atraktivních barev na vlasy. Henna Plus je k dostání ve více jak 30 zemích světa. Cílem značky je vytvořit přípravky, které vyhoví i těm nejnáročnějším požadavkům spotřebitelů, jsou účinné, šetrné k vlasům i pokožce a zároveň co nejpřírodnější.
Cena těchto barev se pohybuje kolem cca 300 korun.

4. místo

Herbatint

Italská značka Herbatint se zabývá výrobou permanentních barev na vlasy s výtažky z osmi bylin, které jsou přírodnější alternativou dlouhotrvajícího barvení vlasů se 100% krytím šedin. Tyto barvy se prodávají ve 40zemích světa.

Barvy od herbatintu jsou bez amoniaku a založené na rostlinných extraktech. Výrobce zaručuje, že barvy Herbatint nejsou testovány na zvířatech, jsou vhodné i pro vegany a jejich papírovou část obalu je možno plně recyklovat.

Barvy této značky můžete pořídit za cca 300 korun.

5. místo

Hairwonder

Značka Hairwonder vznikla v roce 1985. Značka své produkty vyvíjí tak, aby jejich složení dlouhodobě prospívalo vlasům, dodávalo jim lesk, zdraví a vitalitu.

Tyto barvy se vyznačují vysokým obsahem vzácných bylinných a ovocných výtažků. navíc jsou zcela bez amoniaku a parabenů. Receptury obsahují unikátní kombinaci fytokeratinu a provitaminu B5, které posilují a regenerují vlasovou strukturu. Výsledkem je dokonalá hydratace a oslnivý lesk.

Každá barva obsahuje minimálně osm rostlinných složek s bio certifikací, které jsou vybírány se speciální péčí tak, aby co nejvíce prospívaly vlasům. Svými obaly šetří společnost lesní ekosystém, používán je výhradně karton certifikovaný značkou FSC.

Ceny barev se pohybují okolo 300 korun.

6. místo

Five Fives

Egyptská značka Five Fives obsahuje bylinku Hennu Lambdu, která pochází z okolí města Asuánu na jihu této země. Díky zdejšímu klimatu se daří této rostlině nadmíru dobře a právě proto má ve svých listech mimořádně vysoký podíl barviva. Po sklizni jsou listy ručně přebírány, sušeny a poté rozdrceny na velmi jemný prášek. Díky ručnímu zpracování je získaná rostlinná barva velmi jemná. Pro získání různých barevných variant se do hennového prášku přidávají ještě další rostlinná barviva, jako je indigo, skořice, ibišek, heřmánek a další.

Cena tohoto cizokrajného skvostu je cca 150 korun.

7. místo

Henné Color

Tato francouzská značka se řadí mezi patrioty přírodních barev na vlasy.
Pro ty, kteří jsou spokojeni s barvou svých vlasů, ale potřebují je zregenerovat a vyživit, nabízí značka dva unikátní výrobky, které byly inspirovány pečujícím efektem pravé henny na vlasy. Henna neutrální, tedy bezbarvá, je určena pro slabé vlasy. Henna vitamínová je směs bylinek – tymiánu, břízy, kopřivy, henny a kůry chininovníku, které pomáhají regenerovat poškozené vlasy.

Henné Color stojí necelých 200 korun.

8. místo

Ayuuri Natural

Ayuuri Natural čerpá znalosti ze starověké síly ajurvédských principů které promítá do svých produktů. Nabízí škálu přípravků pro vlasy a vlasovou pokožku hlavy, tělo i pleť. Jsou navrženy tak, aby pokožku hýčkaly, doplňovaly, vyživovaly a chránily před vlivy běžného života.

Každý z výrobků rozvíjí sílu přírodních vůní, které jsou obsažené ve všech produktech.

Cena vlasových barev se pohybuje okolo 130 korun.

9. místo

NATURIGIN

Přírodní barvy značky NATURIGIN jsou 100% bez amoniaku, SLS, resorcinolu a parabenů. Jedinečná receptura obsahuje organické a přírodní ingredience, zejména citrónový a mandarinkový esenciální olej a dalších 10 vyživujících, přírodních složek a esenciálních olejů, které chrání vlasy během procesu barvení, dodávají výživu a jedinečný lesk.

Společnost používá jen certifikované organické ingredience a žádný z produktů ani jeho složky nejsou testovány na zvířatech a produkty jsou veganské.

Ceny těchto barev stojí něco málo přes 400 korun.

10. místo

Cosmetikabio

Česká značka vlasové kosmetiky Cosmetikabio je na trhu od roku 2008.

Sortiment značky, která 100% vegan a tím pádem i cruelty-free, se postupně rozrůstal,a tak kromě kosmetiky přibyly v roce 2014 u barvy na vlasy. Barvy jsou vyrobeny na bázi henny a dalších bylinek jako indigo, amla apod.

Cena těchto barev je cca 300 korun.

Závěrem

Zkusme najít lásku k nám samým a k vlasům nevyjímaje. Důležité je o ně řádně pečovat a dávat jim možná větší váhu než doposud.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Barva na vlasy

[2] Healthline (ENG): 7 Natural Hair Dyes: How to Color Your Hair at Home

[3] Healthline (ENG): Does Dyeing Your Hair Damage It? Everything You Need to Know

[4] PubMed Central (ENG): Is There a True Concern Regarding the Use of Hair Dye and Malignancy Development?

[5] PubMed Central (ENG): Trends in Use of Hair Dye: A Cross-Sectional Study

4.3/5 (Počet hlasů: 15)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?