11 nejlepších barev na vlasy (přírodních) – recenze a diskuze

Shrnutí: Hledáte nejlepší barvy na vlasy a nejlépe přírodní? Pak jste tu správně, protože v tomhle článku jsem pro vás srovnala 11 nejlepších barev na vlasy:

  • Na 1. místo jsem vybrala indickou značku Radico, jejíž barvy mají certifikát Cosmos Organic, jsou tedy BIO.
  • 2. místo náleží české značce Voono, jejíž barevné henny jsou jedny z nejoblíbenějších na trhu.
  • A 3. místo jsem udělila značce Henna Plus, která má velký výběr typů barev i odstínů (včetně těch zesvětlujících nebo pro muže).

A co se v článku dozvíte dál?

Jaká je anatomie našich vlasů?[1] Proč dát přednost přírodním barvám a jestli je lepší barva s obsahem henny[3] nebo bez?

TOP  1. místo

Radico

Proč 1. místo

Protože značka Radico nabízí přírodní barvy na vlasy v BIO kvalitě v široké škále jedinečných odstínů.

2. místo

Voono

Proč 2. místo

Jde totiž o vysoce kvalitní veganskou hennu od české značky, která je dostupná v 9 odstínech.

3. místo

Henna Plus

Proč 3. místo

Jelikož jde o renomovanou značku s velkým výběrem barev na vlasy – dlouhotrvající, práškové i pro muže.

Jedenáct nejlepších značek přírodích barev na vlasy

Co tvoří naše vlasy?

Pro někoho jsou vlasy možná jen pokrývka hlavy, něco co nás činí zajímavými, ale ve skutečnosti jsou mnohem víc.

Každý vlas tvoří tři vrstvy – kutikula, kortex a medula. Kutikula chrání vlasy před vnějším prostředím. Je to něco jako ochranná zeď před nepřáteli. Kortex má za úkol vlasu dodat elasticitu, pevnost a sílu. A nakonec medula. Medula je centrální část vlasu a má velmi důležitý úkol – vyživovat vlasy v celé délce.[1]

Jakým počtem vlasů je obdařen každý z nás je velmi individuální. Uvádí se ale, že se množství pohybuje v rozmezí 80 – 140 tisíc. Roli hraje samozřejmě genetika, životní styl i péče.

Pokud se ohlédneme do minulosti, tak krásné a hlavně dlouhé vlasy plnily velkou roli. Čím delší vlasy, tím vyšší společenské postavení. Například ženy si vlasy téměř nikdy nestříhaly, jelikož byly bujné kadeře považované za symbol mateřství, plodnosti a intuice.

  • Říká se, že vlasy jsou prodloužená centra nervů, pomocí kterých dokážeme vnímat situaci mnohem lépe a na vyšší úrovni, než když jsou zcela ostříhané.
  • Díky vlasům nás člověk může zaujmout na první pohled a to v každém slova smyslu. Vlasy jsou zkrátka koruna, která nám ukazuje kousek nás samých. Díky vědě dnes víme, že z DNA vlasu se dá zjistit mnoho informací, například zdraví i způsob života.
  • Traduje se, že krásně dlouhé a přirozeně zdravé vlasy skrývají duševní sílu. Krátké vlasy, naopak, symbolizují určitou oddanost víře a mužskou energii. Spletené vlasy znamenají uspořádané myšlenky, chrání před energií zlých démonů a nepřipouští k našemu tělu stres. Buddhističtí mniši mají vyholené hlavy a dávají tak najevo, že se vzdávají materiálního světa. Vlasy jsou zkrátka symbol a každý si může sám sobě říci, co symbolizují právě ty jeho.
  • Vlasy v minulosti plnily, stejně jako ochlupení, termoregulační funkci. Dnes díky moderní době tato vlastnost ustoupila do pozadí. Z chemického hlediska jsou vlasy směsicí mnoha prvků a látek, mezi které patří aminokyseliny, bílkoviny, tuky i voda, která představuje kolem desetiny hmotnosti vlasu. Mezi další složky vlasů patří uhlík, vodík, kyslík, dusík, jód, zinek, měď nebo železo. Právě tyto látky je vhodné tělu dodávat, aby vaše vlasy byly v dobré kondici.

Je zdravé si barvit vlasy?

Říká se, že každý chce to, co nemá. Blondýna tiše závidí zrzce a brunetka by si přála zažít, jaké je to být plavovláska. Na druhou stranu ale příroda moc dobře věděla, co nám nadělila a dříve či později se ženy často vrací ke své původní barvě, protože jim zkrátka sluší nejvíce.

  • Zda je barvení vlasů zdravé či nikoliv je velmi diskutabilní.[2] Vše se odvíjí od obsahu barvy, kterou na vlasy aplikujete. Je samozřejmě rozdíl, zda použijete běžnou barvu z drogerie, nebo když jdete do profesionálního salonu, a nebo když použijete přípravek na přírodní bázi.
  • Obecně je velký problém to, že mnoho barev vlasy vysušuje, oslabuje a třepí konečky. Je tedy dobré zvážit, co od barvení vlasů očekáváte. Když chystáte velké změny, navštivte raději salon. Chcete-li barvu jen oživit, směřujte svou pozornost k barvám bez chemie. Levné barvy na vlasy raději vynechte
  • Nezapomínejte na to, že výsledek nemusí být takový, jaký očekáváte. Pokud je ve vašem zájmu, aby vše dopadlo co možná nejlépe, zajděte si do salonu nebo kupte kvalitní přírodní barvu.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Proč používat přírodní barvy na vlasy?

Příroda je zkrátka příroda. Člověk v ní má zapuštěné kořeny a vždy, pokud vám jde o zdraví a co možná největší souznění s prostředím, je lepší sáhnout po té méně chemické variantě.

Na rozdíl od chemických barev, ty přírodní nepronikají do struktury vlasů a nenarušují ji. Neotevírají kutikulu, ale vlas naopak obalují a tím pádem vlasy nijak nepoškozují, naopak působí jako blahodárná kúra. S dlouhodobým používáním je výsledná barva stále intenzivnější a vlasy lesklé a zdravé.

Jak bylo již napsáno výše, vlasy byly pýchou celého zevnějšku již od pradávna. Ženy chtěly, chtějí a budou chtít být krásné vždy.

  • Vše začalo v Egyptě. Díky archeologům to můžeme říci s velkou jistotou, protože kvůli objevu 5000 let staré ženské mumie vyšlo najevo, že barvené vlasy byly již tenkrát poměrně stálou normou. Tato mumie měla totiž zbytky prokazatelně hennou obarvených vlasů.
  • Pro staré Egypťany byly vlasy symbolem krásy a čím temnější a sytější, tím lepší. Toho ženy dosahovaly právě použitím rostliny Lawsonia inermis neboli Hennovníku bílého.[3] Prášek z této zázračné rostliny totiž vykouzlil nejen krásný tmavý odstín s měděnými odlesky, ale zároveň vlasy bohatě vyživil a zvýšil jejich kvalitu.
  • V Turecku a na Blízkém východě byli také velmi vynalézaví a hennu začali míchat s jinými přírodními materiály jako různé kořeny, dubová míza nebo cukr. Zjistili, že díky tomu lze docílit různých odstínů. Takto připravené směsi se pak prodávali na pouličních tržištích jako vzácnost. Receptury byly přísně střeženým tajemstvím samotnými výrobci.

Benefity přírodních barev

Přírodní barvy nabízejí oproti těm chemickým různé benefity:

Díky tomu, že přírodní barvy neobsahují parabeny, P-Phenylenediamin (PPD), O & P Aminophenol, Tetrahydro-6-nitroquinoxalin, Chlororesorcinol, umělé vůně, ftaláty ani pižmo, jsou pro vaše vlasy jako pohlazení a zbytečně je nezatěžují.

Právě alergie bývají hlavním důvodem, proč stále více žen pátrá po jiných možnostech. Velmi brzy narazí na nepřeberné množství různých alternativních barev, které se prezentují jako přírodní, případně na sobě nesou nápis Henna. I tady je ale třeba být neustále na pozoru a mít oči dobře otevřené. Vždy čtěte pozorně složení a příbalové letáky. Čistě přírodní barvy jsou cesta, jak se alergickým reakcím plně vyhnout.

Někteří výrobci barev na vlasy se tváří „zeleně“ a bezpečně, ale nemusí to být vždy pravda. Věnujte vždy primární pozornost přesnému složení. Ve chvíli, kdy v něm odhalíte cokoliv jiného než čistě rostlinné přísady (rozdrcené rostliny, někdo přidává i různé oleje či kakaové máslo), nejedná se o „ecofriendly“ výrobek a je třeba hledat dál.

Přírodní barvy, jak už název napovídá, dodají vašim vlasům přirozenost. Tón v tónu. Výsledný odstín vždy záleží také na vaší přirozené barvě vlasů. Každý jsme originál a proto ani výsledek nebude nikdy naprosto totožný. Rostlinná barva se obalí kolem vlasu a smíchá se s jeho přirozenou pigmentací. Ta se tak stává jakousi jednou tajnou přísadou navíc.

Jakým složkám se v barvách vyvarovat?

  • PPD (para-fenylendiamin)[4] – patří k nejčastějším alergenům. V barvě se může nacházet jako PPDA, 1,4-Benzendiamin nebo P-fenylendiamin. 
  • PTD (toluene-2,5-diamine)[5] – je druhým nejčastějším alergenem. Používá se v barvách často jako „méně škodlivá“ náhrada PPD. Ukrývá se také pod označením jako 1,4-Benzenediamin, 2-methyl-, 2,5-Diaminotoluen, ale také BRN 0774521 nebo CCRIS 7693. 
  • p-Aminophenol[6] a m-Aminophenol – organické sloučeniny používající se také při vyvolávání fotografií. 
  • Resorcin[7] neboli resorciol – jedná se o 1,3-izomer benzendiolu a je znám pod celou škálou různých názvů, například m-dihydroxybenzen, 1,3-benzendiol, 1,3-dihydroxybenzen, 3-hydroxyfenol nebo m-hydrochinon. 
  • Peroxid vodíku[8] – není sám o sobě klasifikován jako alergen, může ale způsobovat podráždění a vysušení vlasové pokožky. 
  • Amoniak[9], neboli čpavek – je to štiplavý toxický plyn, který při vdechování poškozuje sliznici. Protože se ale amoniak stará o otevření vlasové kutikuly a přenos pigmentace, v případě jeho absence je většinou nezbytná přítomnost alespoň PPD.

Jak je to s blond přírodními barvami?

Jste tmavovláska a toužíte se stát blondýnkou? Bohužel, tak velký zásah jako je odbarvení vám příroda neumožní, není to pro ni přirozené. Rostliny neumí vlasy výrazně zesvětlit. Je třeba mít trpělivost a naslouchat svým vlastním vlasům. Čím více vrstev se kolem vlasu nabalí, tím intenzivnější bude nový odstín.

Jak používat přírodní barvy na vlasy?

Přírodní barva se většinou prodává jako prášek, který se smíchá s horkou vodou a vznikne pasta, která se pak nanese na vlasy speciálním štětcem na barvení vlasů.

Co se týče časové náročnosti, je to velmi individuální. Doba působení je u těch přírodních minimálně hodina. Doporučuje se ale spíše hodina a půl až dvě. Skvělé je, že u této „procedury“ můžete dělat téměř všechno.

Samozřejmě se může postup mírně lišit v závislosti na značce. Vždy si přečtěte příbalový leták, kde je vše podrobně vysvětleno.

1. místo

Radico

100% přírodní barvy na vlasy v BIO kvalitě. Spoustu odstínů (světlé, popelavé, rudé, kaštanové, hnědé i ty nejtmavší).

Proč jsem vybrala přírodní barvy Radico na 1. místo?

Protože značka Radico nabízí unikátní odstíny přírodních barev na vlasy – od blond a popelavých před kaštanové, rudé až po hnědé odstíny včetně černé barvy na vlasy. Všechny jejich produkty jsou výhradně 100% BIO, což potvrzuje certifikát Cosmos Organic.

Uživatelské recenze

Téměř všechny odstíny barev Radico mají na heurece přes 90 %, což mě mile překvapilo. Například u tmavě hnědé barvy recenzenti chválí, že se jedná o přírodní barvu, která nevysušuje, pečuje o vlasy a obarví i šediny, což si pochvalujcrakticky u všech odstínů. Na zbozi.cz je skvěle hodnocen zase odstín burgundský, u kterého je rovněž ceněno přírodní složení, krásný odstín a krytí šedin.

Další informace

Značka Radico funguje od roku 1992 pod vedením vizionáře Sanjeeva Bhatta a díky neustálému výzkumu a inovativnímu přemýšlení, které kombinuje s prastarými znalostmi Ajurvédy a znalostí přírody, nabízí skvělé, kvalitní a funkční produkty vlasové kosmetiky. Kromě barev na vlasy jsou to i bylinné kúry z ajurvédských bylin jako je Neem, Brahmi, Bringhraj nebo práškové různé ajurvédské práškové šampony a kondicionéry.

Barvy od značky Radico stojí okolo 300 korun.

2. místo

Voono

Vysoce kvalitní veganské barvy na základě henny, dostupné v devíti odstínech.

Proč je Voono na 2. místě?

Protože Voono je česká značka vlasové kosmetiky, jejíž barvy kromě henny obsahují i další indické bylinky jako je indigo, amlu či shikakai. Značka produkuje velmi kvalitní barvy, které na většinu vlasů skvěle chytají a nabízejí intenzivní odstíny. Benefit také je, že nedráždí pokožku hlavy, ale je to přesně naopak, podporují její regeneraci.

Uživatelské recenze

Některé odstíny henny od Voona mají na heurece dokonce označení TOP, což signalizuje jejich mimořádnou oblíbenost. Jedná se například o měděný odstín Cooper, u které si recenzenti/ky chválí dlouhou výdrž, krytí šedin, přírodní složení i výhodnou cenu. Na zbozi.cz má super hodnocení (mimo jiné) černý odstín Soft Black, u kterého si hodnotící chválí rovněž výdrž i krytí, jen je prý potřeba dodržovat správnou teplotu vody při přípravě barvicí směsi. A někomu je méně příjemná její vůně.

Více informací

V sortimentu Voono najdete devět odstínů barev na vlasy vhodných pro všechny typy vlasů. Nechybí ani pečující masky, šampony a kondicionéry. Pečující produkty mají stejně jako barvy velmi šetrné složení. Jsou plné rostlinných olejů a přírodních výtažků.

Produkty nejsou testované na zvířatech a jsou čistě veganské.

Cena barev se pohybuje okolo 300 korun.

3. místo

Henna plus

Celosvětově známá značka s velkým výběrem barev (dlouhotrvající, krémové, práškové i pro muže).

Z jakých důvodů získala značka Henna Plus 3. místo?

Protože se jedná o značku, která má široký sortiment atraktivních barev na vlasy. Henna Plus je k dostání ve více jak 30 zemích světa. Cílem značky je vytvořit přípravky, které vyhoví i těm nejnáročnějším požadavkům spotřebitelů, jsou účinné, šetrné k vlasům i pokožce a zároveň co nejpřírodnější.

Uživatelské recenze

Barvy od tého značky mají rovněž super hodnocení, ačkoli jich u každé konkrétní barvy není tolik jako u předchozí značky Voono. Na heurece je pozitivně hodnocená například HennaPlus dlouhotrvající barva na vlasy 4.03 Mocca hnědá, která podle recenzí výborně kryje a dlouho vydrží, ačkoli je nutné počítat, že není zcela přírodní (obsahuje malé množství amoniaku a peroxidu).

Další informace

Henna Plus je na trhu od roku 1985, kdy představila svůj zcela prvotní produkt, kterým byl 100% přírodní prášková barva s hennou. Postupem velmi krátké doby začala značka svůj sortiment rozšiřovat o přírodní šampony, kondicionéry, barvící přípravky, vlasové kúry, styling a další.

Cena těchto barev se pohybuje kolem cca 300 korun.

4. místo

Herbatint

Proč jsem vybrala značku Herbatint?

Italská značka Herbatint se zabývá výrobou permanentních barev na vlasy s výtažky z osmi bylin, které jsou přírodnější alternativou dlouhotrvajícího barvení vlasů se 100% krytím šedin. Tyto barvy se prodávají ve 40zemích světa.

Barvy od Herbatintu jsou bez amoniaku a založené na rostlinných extraktech. Výrobce zaručuje, že barvy Herbatint nejsou testovány na zvířatech, jsou vhodné i pro vegany a jejich papírovou část obalu je možno plně recyklovat.

Barvy této značky můžete pořídit za cca 350 korun.

5. místo

Logona

Proč jsem zvolila značku Logona?

Německá značka Logona vznikla v roce 1978. Založil ji tehdy šestadvacetiletý léčitel Hans Hansel s již tenkrát jasným cílem – produkty bez chemie. Logona se považuje spolu s Weledou a Dr. Hauschkou za průkopníky skutečně přírodní kosmetiky. A skutečně, Logona nabízí přísně kontrolovanou přírodní kosmetiku pro ženy i muže, doslova od hlavy až po paty.

Při výrobě jsou používány pouze přírodní suroviny – rostlinné oleje, tuky, vosky, rostlinné výtažky, éterické oleje a aromata z kontrolovaného ekologického zemědělství (KEZ) nebo z kontrolovaného sběru v přírodních lokalitách. Logona dnes nabízí ucelenou péči o pleť, vlasy i tělo.

Barvy na vlasy od Logony neobsahují syntetické konzervační, barvicí a vonné látky, peroxidy ani amoniak. Barva možňuje 100% přírodní šetrné barvení bez poškození struktury vlasu nebo jeho přirozených pigmentů. Také nenarušuje vlasovou strukturu tak, jako to dělají chemické barvy, ale obalí se jako ochranný film, kolem každého vlasu zvlášť.

Ceny barev se pohybují od cca 550 korun.

6. místo

Hairwonder

Z jakých důvodů je tu značky Hairwonder?

Značka Hairwonder vznikla v roce 1985. Značka své produkty vyvíjí tak, aby jejich složení dlouhodobě prospívalo vlasům, dodávalo jim lesk, zdraví a vitalitu.

Tyto barvy se vyznačují vysokým obsahem vzácných bylinných a ovocných výtažků. navíc jsou zcela bez amoniaku a parabenů. Receptury obsahují unikátní kombinaci fytokeratinu a provitaminu B5, které posilují a regenerují vlasovou strukturu. Výsledkem je dokonalá hydratace a oslnivý lesk.

Každá barva obsahuje minimálně osm rostlinných složek s bio certifikací, které jsou vybírány se speciální péčí tak, aby co nejvíce prospívaly vlasům. Svými obaly šetří společnost lesní ekosystém, používán je výhradně karton certifikovaný značkou FSC.

Ceny barev se pohybují okolo 300 korun.

7. místo

Five Fives

Proč jsem vybrala Five Fives?

Egyptská značka Five Fives obsahuje bylinku Hennu Lambdu, která pochází z okolí města Asuánu na jihu této země. Díky zdejšímu klimatu se daří této rostlině nadmíru dobře a právě proto má ve svých listech mimořádně vysoký podíl barviva. Po sklizni jsou listy ručně přebírány, sušeny a poté rozdrceny na velmi jemný prášek. Díky ručnímu zpracování je získaná rostlinná barva velmi jemná. Pro získání různých barevných variant se do hennového prášku přidávají ještě další rostlinná barviva, jako je indigo, skořice, ibišek, heřmánek a další.

Cena tohoto cizokrajného skvostu je cca 160 korun.

8. místo

Henné Color

Proč jsem zvolila Henné Color?

Tato francouzská značka se řadí mezi patrioty přírodních barev na vlasy.
Pro ty, kteří jsou spokojeni s barvou svých vlasů, ale potřebují je zregenerovat a vyživit, nabízí značka dva unikátní výrobky, které byly inspirovány pečujícím efektem pravé henny na vlasy. Henna neutrální, tedy bezbarvá, je určena pro slabé vlasy. Henna vitamínová je směs bylinek – tymiánu, břízy, kopřivy, henny a kůry chininovníku, které pomáhají regenerovat poškozené vlasy.

Henné Color stojí necelých 200 korun.

9. místo

laSaponaria

Proč jsem sem umístila značku laSaponaria?

Protože při výrobě svých přírodních barev využívá italská značka laSaponaria pouze přírodní suroviny, které vlasy nejen obarví, ale navíc o ně i pečují. Obsahují hennu a další přírodní složky podle odstínu barvy (písková barva obsahuje extrakt z heřmánku, zatímco například indigová obsahuje přírodní barvivo indigo).  Líbí se mi i design a názvy jednotlivých barev, které čerpají ze jmen hinduistických bohyň. Na výběr máte celkem osm přírodních odstínů od světlého po nejtmavší.

Kromě toho u značky najdete spoustu dalších produktů na vlasy, tělo i pleť.

Cena každé barvy se pohybuje okolo 250 korun.

10. místo

NATURIGIN

Proč jsem vybrala značku NATURIGIN?

Přírodní barvy značky NATURIGIN jsou 100% bez amoniaku, SLS, resorcinolu a parabenů. Jedinečná receptura obsahuje organické a přírodní ingredience, zejména citrónový a mandarinkový esenciální olej a dalších 10 vyživujících, přírodních složek a esenciálních olejů, které chrání vlasy během procesu barvení, dodávají výživu a jedinečný lesk.

Společnost používá jen certifikované organické ingredience a žádný z produktů ani jeho složky nejsou testovány na zvířatech a produkty jsou veganské.

Ceny těchto barev stojí něco málo přes 400 korun.

11. místo

Cosmetikabio

Proč jsem vybrala značku Cosmetikabio?

Česká značka vlasové kosmetiky Cosmetikabio, která je 100% vegan a tím pádem i cruelty-free, je na trhu od roku 2008. 

Její sortiment se postupně rozrůstá, a tak kromě kosmetiky přibyly v roce 2014 i barvy na vlasy. Jsou vyrobeny na bázi henny a dalších bylinek jako indigo, amla apod.

Cena těchto barev je cca 300 korun.

Závěrem

Pokud si chcete obarvit vlasy přírodnější cestou, v tomto článku jsem vám prozradila hned 11 tipů na ty nejlepší značky přírodních barev na vlasy. Za sebe doporučuji hlavně Radico a Voono, jejichž barvy jsou založené na přírodní henně. Trošku méně přírodní jsou pak barvy od Henna Plus, ale zase u nich najdete opravdu hodně barev, včetně velice světlých a platinových, u kterých je přece jen zapotřebí, aby obsahovali nějaké zesvětlující činidlo.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[10] Wikipedie (CZ): Barva na vlasy

[11] Healthline (ENG): 7 Natural Hair Dyes: How to Color Your Hair at Home

[12] Healthline (ENG): Does Dyeing Your Hair Damage It? Everything You Need to Know

[13] PubMed Central (ENG): Is There a True Concern Regarding the Use of Hair Dye and Malignancy Development?

[14] PubMed Central (ENG): Trends in Use of Hair Dye: A Cross-Sectional Study

4.4/5 (Počet hlasů: 20)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »