TOP 10: nejlepší vitamíny a výživa na nehty – recenze a srovnání

Jaké jsou nejlepší vitamíny na nehty? Jak podporovat zdravý růst nehtů? Jak předejít lámání? Nejlepší výživa pro zdravé nehty.

TOP  1. místo

CURAPIL

Český certifikovaný doplněk stravy pro péči o nehty, vlasy a pokožku hlavy.
Orientační cena: 700 Kč
2. místo

VENIRA

40 denní kůra pro pro růst, objem a kvalitu vlasů, silné a nelámající se nehty a nádhernou pleť.
Orientační cena: 700 Kč
3. místo

BEAUTY COLLAGEN 

Unikátní prášková směs pro hydrataci pokožky, redukci vrásek a zvýšení kvality vlasů a nehtů.
Orientační cena: 700 Kč

Deset nejlepších vitamínů na nehty

Co si představit pod výživou a vitamíny na nehty?

Krásné, pevné a zdravé nehty, to je ideální představa každého z nás, že? Ženy i muži nevyjímaje. Je důležité zmínit, že stav našich nehtů se může měnit v závislosti na životním období, věku, hormonální rovnováze či naopak, životním stylu a stravě. Není tedy neobvyklé, že v jisté fázi jsou nehty naprosto pevné a zdravé a v jiné se lámou a mohou i bolet.

Výživa pro nehty může mít mnoho forem, například olejíčky, tinktury, mastičky, ale i kapsle nebo různé kapky. Možné je takřka vše, co vás napadne.

Jakými způsoby se můžeme o nehty starat?

Způsob není jen jeden samozřejmě, je jich vícero a níže vám je podrobněji přiblížíme:

Zdroje vitamínů jsou široké. Můžete je do těla vpravovat buď přírodní formou tedy stravou, nebo pomocí různých suplementů či produktů k vnějšímu použití, jako jsou tinktury, séra a podobně.

Pokud se zaměříme na stravování a potraviny, které tělu dáváme, můžeme opravdu hodně ovlivnit, jestli náš  organismus dostane kvalitní nutrienty, minerály a vitamíny a nebo naopak “odpad”. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli jíte dostatek takzvané přirozené stravy, do které řadíme ovoce, zeleninu, ořechy, semínka, kvalitní maso, vejce a mléčné výrobky. Vyhněte se průmyslově zpracovaným polotovarům, které vašemu tělo de facto nedají nic.

Další zdroj jsou zmíněné suplementy, tedy doplňky stravy. Existují tablety, kapsle, kapky i tinktury, které obsahují vitamíny a další důležité látky, které podporují růst, zdraví a pevnost vašich nehtů.

Většinou obsahují například vitamin B (B7 = biotin, B2, B5, B12), vitamin C, zinek, selen a křemík.

Říká se, jak uvnitř, tak vně, nicméně je i velmi důležité, jak o svou tělesnou schránku pečujete zvnějšku. Speciální olejíčky a mastičky na nehtová lůžka a jejich okolí mohou být jedna z možností, jak svému tělu dopřát to nejlepší.

A co takové přípravky obsahují? Složení můžete být různé, v závislosti na značce a výrobci. Většinou se ale jedná o kombinaci olejů jako je jojobový, mandlový či avokádový. Další přísadou mohou být všelijaké vitamíny, z nichž nejčastější je E.

“Moje tělo, můj hrad”. Tak se to říká, že? A pokud chcete, aby bylo vaše tělo krásné zvenku, musí se o něj pečovat samozřejmě zevnitř. Dbejte na to, abyste jedli co nejvíce přirozené, nezpracované stravy. Zohledněte sezónnost, zkoušejte farmářské a bio potraviny a konzumujte hodně ovoce, zeleniny i ořechů a semínek.

Je velmi zajímavé, že právě nehty jsou jedny z nejsilnějších tkání v lidském těle. Tvoří je keratin a bílkovina. Než nehet doroste do své plné délky, může to trvat i půl roku. Proto, aby byly nehty kvalitní je tedy dobré vytrvat a režim nevzdat po týdnu.

Jelikož je naše tělo složené převážně z vody, je velmi důležité ji i doplňovat. Preferujte neperlivou či minerální vodu, občas zařaďte bylinkové čaje i kvalitní kávu. Vyhněte se slazeným limonádám, energy drinkům a omezte alkohol.

Domácí kúry, nejen pro pevné nehty , jsou součástí “babských rad” už staletí. Babičky věděly jak na různé neduhy. Na vše měly bylinky nebo různé fígle, které je dobré i dnes, přenášet z generace na generaci.

Tady je několik tipů:

Citron a vodka

Tato nevšední kombinace se hodí pro lámavé a roztřepené nehty. Ano, zní to sice jako recept na party drink, ale opak je pravdou. Tohle totiž nebudete pít. Nebo alespoň ne kvůli hezkým nehtům.

Cca 3 lžičky vodky smíchejte s 1 lžičkou citronové šťávy a vmasírujte tuto směs do nehtového lůžka i jeho okolí. Používejte každý den, dokud nezpozorujete první výsledky.

Olivový olej

Kvalitní olivový olej, ideálně z přímořských oblastí, je báječný pomocník v péči o lámavé nehty.

Každý den, po koupeli, ho vmasírujte do nehtů a celých rukou. Neumývejte.

Žloutek, med, olej a sůl

Připravte si 125 ml medu, 1 žloutek, 125 ml avokádového nebo ricinového oleje a čajovou lžičku mořské soli. Vše smíchejte a přelijte do uzavíratelné sklenice, kterou poté vložte do lednice.  Tuto směs vtírejte denně do nehtového lůžka a nechte působit zhruba půl hodiny.

Jaké vitamíny jsou pro nehty nejdůležitější?

Je důležité, aby byly veškeré vitamíny v rovnováze, jen pak může tělo fungovat komplexně, jako celek. A jaké nehty nejvíce pomáhají v ceně za hezčími nehty?

Celá tato “béčková skupina”je vynikající, nicméně prim hraje B2 (riboflavin), B5 (panthenol) a B7 (biotin). Můžete zakoupit jednodruhové vitamíny, nebo i jednotlivé zástupce z této skupiny. Uvádí se, že právě tyto vitamíny dokáží zaručit kvalitní a pružné nehty.

Pokud je chcete doplnit bez suplementů, zkuste například vejce, droždí nebo česnek.

Vitamín C je velký bojovník za lidské zdraví. V oblasti nehtů si umí poradit se záděrami, nevzhlednými kůžičkami okolo lůžka a sjednotí abrvu nehtu.

Éčko nejen že bojuje proti volným radikálům, ale zároveň i odstraňuje nažloutlé podtóny z nehtů.

Vitamin D zabraňuje tomu, aby se nehty třepily a lámaly.

Jaké jsou důležité minerály pro nehty?

Je to stejné jako s vitamíny. Opět je důležitá rovnováha, aby bylo tělo nejen krásné, ale i zdravé a naopak.

A jaké minerály mají největší přínos pro zdraví nehtů?

Tento minerál působí jako antioxidant. Chrání naše tělo před negativními vlivy z vnějšího prostředí a bere si do “parády” i nehty.  Dodržujte ale u suplementů dávkování, protože není zase tak složité se s ním předávkovat.

Zinek je takový “všudybyl”. Nachází se například v ledvinách, kostech, kůži, spermiích a právě i nehtech. Pokud je zinku nedostatek, může to způsobit kromě lámavosti nehtů i vypadávání vlasů a problémy s kůží.

Vápník je základní element při stavbě nehtů. Pokud je to dostatek, rostou nehty silné a nelámou se. Když je tomu naopak, nehty nedokážou dorůst do větší délky a velmi bolestivě se lámou, někdy až do krve.

Konkrétně jeho kationty mají v těle zásadní funkci – transportují kyslík  do celého organismu, posiluje imunitu a jednoduše řečeno dodává nám život, barvu, jiskru. Pokud jsou vaše nehty průzračné a lámavé, může vám chybět právě železo.

Hořčík je zásadní minerál pro celou řadu biochemických funkcií v těle. Například se účastní na detoxikačních procesech, které odvádí z těla těžké kovy, pesticidy či chemikálie. A i tímto se podílí na zdravých a pevných nehtech.

Tento minerál je zásadní pro tvorbu keratinu a kolagenu, což jsou stavební bílkoviny kůže, vlasů i nehtů.

Co je to kolagen a proč má důležitou roli v růstu zdravých nehtů?

Kolagen je stavební bílkovina. Můžeme si ji představit jako takový stavební dozor při výstavbě “domu”, čili buňky.

Kolagen se v našem těle nachází de facto všude – kosti, svaly, šlachy, zuby, nehty i klouby a podobně. A proto, aby vše řádně fungovalo, musí ho být dostatek.

Tělo si tvoří aktivní kolagen do cca 25. roku života. potom jeho tvorba přirozeně ubývá a je dobré ho alespoň občas suplementovat. Tím, že je to taková cihla pro naše tělesné buňky, je nezbytný i pro pevné nehty. Dává jim sílu.

Jaké problémy s nehty můžete mít?

Mezi typické problémy s nehty patří:

 • Lámavost
 • Bílé flíčky
 • Přílišná měkkost
 • Hnědnutí
 • Suchost

Je důležité si uvědomit, že veškeré zmíněné problémy značení nějakou dysbalanci, nerovnováhu v těle. Něčeho je málo nebo naopak příliš. fyziologicky jsou nehty pevné, bez fleků a nelámou se. Když je tomu naopak, je dobré se zaměřit na to, co by mohlo vašemu tělu chybět.

Čemu se vyvarovat pokud chceme krásné nehty?

Pokud chcete, aby vaše nehty prospívaly a byly jak zdravé, tak krásné pokuste se o sebe pečovat jak zevnitř, tak i zvenku. Jezte opravdové jídlo, plné vitamínů, omezte alkohol a zpracované sacharidy. Zkoušejte domácí kúry, které růst a pevnost nehtů podpoří. Rozmyslete si, zda jsou pro vás vhodné umělé nehty, protože ano, pokud je máte, nehty se díky gelu nebo akrylu tváří pevně a zdravě, ale už nevíte co se děje po tímto nánosem chemie. Bohužel zde může vznikat i plíseň.

Když si nebudete vědět rady, zeptejte se odborníka. Různí terapeuti, například ajurvédští lékaři, léčí tělo komplexně a mohou vám pomoci i se špatnými nehty. Nebojte se obrátit na ani an lékaře, nebo si nechat udělat rozbor krve abyste věděli, zda vám nějaké důležité živiny nechybí.

Takže suma sumárum:

 • Eliminujte průmyslově zpracované potraviny
 • Promyslete si nutnost umělých nehtů
 • Poraďte se s odborníkem
 • Jezte zdravě
 • dodržujte pitný režim
 • Eliminujte alkohol a kouření
 • Stresujte se tak nejméně, jak jen to půjde
 • Pozor na přemíru selenu, ačkoli je pro pevnost nehtů důležitý, je možné se jím předávkovat.

1. místo

CURAPIL

Orientační cena: 700 Kč

Jedná se o český produkt, který je 100% přírodní a veganský. Obsahuje například  sušené hlízy topinamburu, pivovarské kvasnice a aminokyseliny. Tato zaručená kombinace dodává vlasům, nehtům a pokožce hlavy důležité vitamíny, minerály a další nepostradatelné živiny. 

Topinambur je úžasný zdroj prebioticky působícího inulinu, bílkovin a mnoha minerálních látek jako je draslík, fosfor, vápník, hořčík nebo křemík.

Kvasnice, ty odhořčení, pivovarské, jsou jak je známo naprosto zásadním zdrojem vitamínů ze skupiny B. Dále obsahují i železo, fosfor, zinek, měď a vlákninu.

Aminokyseliny jako jsou L-methionin a L-cystein podporují kvalitu stavebního materiálu vlasů.

Balení obsahuje 60 tablet, což je “výbava” na dva měsíce.

A cena? 60 tablet vyjde na cca  700 korun.

2. místo

VENIRA

Orientační cena: 700 Kč

Venira jsou vitamíny, které podporují růst, objem a kvalitu vlasů jedná se o kapsle, které obsahují v jedné dávce 19 účinných látek jako jsou esenciální aminokyseliny, rostlinné extrakty, vitaminy, minerály, kolagen, MSM a kyselinu hyaluronovou.

A jak kapsle užívat? Denně se doporučuje brát  2 kapsle a jsou vhodné pro ženy i muže. Těhotné i kojící maminky mohou kapsle užívat po předchozí konzultaci s ošetřujícím lékařem.

A jak se Venira tablety pohybují cenově? 80 kapslí, což je 40denní kúra stojí cca 700 korun.

3. místo

BEAUTY COLLAGEN

Orientační cena: 700 Kč

Jedná se o produkt ve formě prášku, který obsahuje hydrolyzovaný rybí kolagen, kyselinu L-askorbovou, koenzym Q10, vitamín C,B a mnoho dalších prospěšných látek.

Doporučuje se užívat jednou denně – jednu zarovnanou odměrku rozpusťte v cca 250ml tekutiny, ideálně čisté vody a vypijte. 

Balení obsahuje 30 dávek,  vyjde tedy na jeden měsíc.

216 g stojí cca 700 korun.

4. místo

Colagenova vanilka

Orientační cena: 650 Kč

Tento produkt s příchutí vanilky má vysoký obsah patentovaného hydrolyzovaného kolagenu Peptan a kyseliny hyaluronové Exception HYAL. Jeho cílem je podpořit  krásnou, pevnou a pružnou pleť i zmírnění tvorby prvních vrásek. Působí velmi příznivě také na vlasy, nehty a klouby.

Jak produkt užívat? Dvě odměrky rozpusťte v cca 200ml vody, mléka nebo je nasypte do jogurtu či kaše. Můžete konzumovat kdykoliv během dne. 

A jaká je cena? 390 g stojí cca 650 korun.

5. místo

Biomedix Kolagen Plus

Orientační cena: 1000 Kč

Produkt se prodává ve formě sáčků, které jednoduše rozpustíte ve vodě, nebo jiné, libobovlné tekutině. 

Jedná se tedy o kolagen nejvyšší kvality, který je vyroben ze Severoatlantické ledové tresky.

Výrobek má pomerančové aroma, takže je velmi chutný a osvěžující. Doporučuje se konzumovat jeden sáček v průběhu dne.

A kolik stojí? Měsíční kúra vás vyjde na cca 1000 korun.

6. místo

Garden of Life Collagen Beauty

Orientační cena: 800 Kč

Tento výrobek, Collagen Beauty, obsahuje dva typy vysoce vstřebatelných kolagenových peptidů. Typ I – vyskytující se ve vlasech, kůži a nehtech a typ III – vyskytující se v kůži, svalech a cévách. Produkt pochází z turů, kteří jsou chováni volně na pastvinách. 

Jedná se tedy o formu prášku, který ejdnoduše rozpustíte ve vodě, přidáte do smothie nebo třeba do jogurtu. 

Jak dávkovat? Doporučuje se jedna odměrka za den.

Collagen Beauty stojí cca 800 korun.

7. místo

Rosen Kolagen FORTE+

Orientační cena: 660 Kč

Rosen Kolagen FORTE + Kyselina hyaluronová je produkt s  vysoce účinnou formou čistého kolagenu v tabletě. Bylo prokázané, že kolagen v kombinaci s kyselinou hyaluronovou má velmi příznivý vliv na pevnou, pružnou a hebkou kůži, vyhlazené vrásky, zdravé a lesklé vlasy, pevné nehty a pomalé stárnutí pleti. 

A jak užívat? Maximálně 2 tablety za den.

Cena za balení 120 + 60 tablet je cca 660 korun.

8. místo

RENOVALITY VLASY, KŮŽE, NEHTY

Orientační cena: 300 Kč

Doplněk stravy od české firmy Renovality je obsahuje hlavně biotin a zinek, které přispívají k normálnímu metabolismu mastných kyselin a metabolismu vitaminu A, dále podporuje normální syntézu bílkovin a udržuje v normální stavu kosti, vlasy, nehty, pokožky i zrak.

A jak dávkovat? Užívejte 2 tobolky denně, ideálně ráno nebo večer. Dostatečně zapijte vodou. 

Cena za 120 tablet je cca 300 korun.

9. místo

NOW Hair, Skin & Nails

Orientační cena: 700 Kč

Kapsle, které podporují zdravý stav vašich vlasů, nehtů i pokožky. Obsahuje Cynatine ® HNS, revoluční patentovanou a biologicky dostupnou formu solubilizovaného keratinu, která pomůže zdravé, pevné a lesklé vlasy i nehty.

Obsahuje směs s vitamínů s klinicky testovaným cynatinem.

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje užívat  3 kapsle denně s jídlem.

A cena? Cca 700 korun.

10. místo

Solgar Formule pro zdravou pleť, nehty a vlasy

Orientační cena: 800 Kč

Tablety s obsahem MSM, vitamínu C, zinku, měď a aminokyseliny z těch nejlepších zdrojů dodají vašim nehtům, vlasům i pleti zdraví, sílu a krásu.

Produkt dále funguje jako:

 • Funguje jako prevence předčasného šedivění vlasů
 • Chrání před volnými radikály
 • Podporuje rychlé hojení kožních problémů
 • Funguje jako prevence  vzniku oparů.

Doporučují se dvě kapsle denně a tento přípravek stojí cca 800 korun.

Závěr

Zdravé nehty jsou odrazem zdravého těla, nezapomínejte na to a pečujte o sebe komplexně.

Kam dál?

Rate this post