TOP 11: Nejlepší šampony a přípravky proti lupům ve vlasech – recenze

Jak se zbavit lupů ve vlasech? Co lupy způsobuje a jak se starat o vlasy, které lupy mají? Pomáhají na lupy nějaké babské rady?

TOP  1. místo

VOONO Maska na vlasy HAIR OF GAURÍ

Orientační cena: 320 Kč

Maska pomáhá čistit pokožku hlavy a bojuje proti lupům i nadměrné mastnotě. Posiluje vlasy a podporuje zdravý růst.

2. místo

DS Laboratories šampon proti lupům

Orientační cena: 600 Kč
Šampon účinně čistí vlasovou pokožku, zbavuje ji lupů a mastnoty, dodává hydrataci a zmírňuje zarudnutí a svědění.
3. místo

Urtekram Šampon s aloe vera proti lupům

Orientační cena: 300 Kč

Skvělý šampon s vůní pomerančů pečuje o pokožku hlavy, glycerin a aloe vera dodávají vlasům potřebnou hydrataci.

Jedenáct nejlepších přípravků proti lupům

Co jsou to lupy?

Asi jsme s těmito nežádanými “kamarády” měli tu čest téměř všichni. Jsou různé životní etapy, které se nějakým způsobem odrážejí na našem vnitřním i vnějším stavu. Lupy u nás mohou zakotvit přechodně, zdržet se celý život a nebo se nám obloukem vyhnou. Jedná se o  šupinky odumřelé kůže, které se z nějakého konkrétního důvodu nahromadí ve větší míře než je optimální. Tyto šupinky se logicky tvoří a nahromadí na pokožce hlavy, následně odpadávají a usazují se jak všemožně v okolních vlasech, tak na oblečení. Lupy se mohou objevovat na celé hlavě nebo pouze na některých místech. Postižená místa mohou nepříjemně svědit.

Nemusíte se ale bát, nejedná se o vážné onemocnění. Lupy jsou sice nepříjemné, ale ne neřešitelné. Dá se s tímto problémem poměrně rychle zatočit.

Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.

Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:

Jaké jsou příčiny vzniku lupů?

Za normálních okolností se lidská pokožka obnovuje v intervalu čtyř dní. Pokud se zde ale vyskytují lupy, je proces obnovy kratší a to klidně o polovinu. 

Existují dva druhy lupů – suché a mastné. Suché lupy se sypou jako cukr z cukřenky, mají menší rozměr a většinou je najdete spadané na ramenou. Mastné lupy jsou nažloutlé, hůře se odlupují a ulpívají na pokožce, kterou dráždí. 

Ve výsledku je ale jedno, na které lupy trpíte, protože oba dva mají v podstatě stejné příčiny. Velmi často se jedná o reakci na kvasinky, které jsou přirozenou součástí pokožky hlavy. Tyto kvasinky se živí kožním mazem a zanechávají po sobě na kůži vedlejší produkt. Není to ale jediný faktor, je jich více. Může to být například například také stres, používání nevhodných přípravků na vlasovou hygienu, puberta či těhotenství nebo menopauza.

Lupy mohou být i průvodní znak například dermatomykózy, některých neurologických chorob nebo lupénky. Problém může být mimo jiné i v nesprávném jídelníčku s nedostatkem vitamínů a minerálů.

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik lupů?

Může jich být hned několik. Asi nejčastější riziko je používání agresivních vlasových prostředků, špatné oplachování přípravků z vlasů nebo jejich četné mytí.

Dalším problémem jsou výrazné změny teplot. Toto se často stává v zimním období, kdy přecházíme z pokojové teploty do mrazu.

Lupy nám mohou též signalizovat nedostatek nějakého minerálu či vitamínů. 

Další příčinou může být i plísňové onemocnění či již zmíněné, celkové kožní onemocnění.

Prevence lupů

Pokud se lupy dostaví, přirozeně se jich chceme zbavit. Nejen že se jedná o velmi neestetický problém, ale je to i nepříjemné. Pokožka hlavy svědí a je v tenzi.

Lupům lze předcházet používáním jemných a hlavně vhodných vlasových přípravků. Pokud si nejste jisti, jaké jsou vhodné, poraďte se se svou kadeřnici nebo kadeřníkem. 

Zkuste si pokožku hlavu zbytečně mechanicky nedráždit – to znamená neškrábat více, než je nutné. 

V zimě pomůže nošení čepice – dochází sice k rychlejšímu maštění vlasů, riziko vzniku lupů se však snižuje.

Důležitou prevencí je zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály a cílené posilování imunity.

Příznaky a projevy lupů

Když pomineme to, že je vidíte, což se asi hlavní projev, jsou i další průvodní jevy, které vás na jejich přítomnost upozorní.

Pokožka hlavy začne být velmi citlivá, podrážděná a často i problematická – buď vysušená nebo naopak příliš se mastící. Na pokožce hlavy se vyskytují místa s odlupujícími se šupinami. Tyto plochy jsou často začervenalé, tudíž si jich při lepším pozorování všimnete. Kůže hlavy svědí, což přirozeně vede k škrábání, drbání a rytí do pokožky.Tyto postupy ale stav ještě více zhoršují. Je to jako orná půda pro lupy, které se díky tomu tvoří více a více.

Bohužel jsou lupy patrné nejen na ramenech ale i ve vlasech a to na první dobrou. Kdekoliv v celé jejich délce se mohou lupy uchytit.

Suchá kůže

Kromě nedostatečné péče může být příčina suché kůže také některé z kožních onemocnění.

Jedním z nich může být lupénka, kdy se kůže na určitých místech těla příliš obnovuje a tvoří tak suchý a šupinatý povrch. Jedná se o neinfekční vrozené onemocnění kůže. Její léčba je složitá a bohužel zatím nelze úplně vyléčit. 

Dalším neinfekčním onemocněním kůže je ekzém, což je zánětlivá reakce na nejrůznější alergeny a dráždivé látky. Má mnoho druhů a projevů, pro správnou léčbu je potřeba konzultovat s dermatologem správnou diagnózu.

Na běžnou suchost kůže je dobré dodržovat pitný režim a jíst dostatek minerálů.

Mohou se lupy vyskytovat u dětí?

Ne, nemohou. Jediné co, tak u novorozenců se může objevit seboroická dermatitida, neboli mléčná krusta, s mastnými a lepivými šupinkami. Tato krusta vzniká v důsledku vysoké produkce séba v tomto období života.

Ovlivňuje vznik lupů genetika?

Z jisté části ano. Lupy jsou spojené s osobní náchylností člověka k vnějšímu prostředí, kterou jsme nesjpíš zdědili po svých rodičích. Přesto to není zcela vědecky podložené, takže se to dá pouze předpokládat. Lidé trpící na lupy mají ale všeobecně větší sklon ke kožnímu zánětu.

Jsou lupy nakažlivé?

Nemusíte se bát, nejsou. Lupy jsou vždy problém konkrétní vlasové pokožky a nemohou se přenést na nikoho jiného.

Tipy na domácí léčbu lupů

Bílý jogurt naneste jako masku po celé délce vlasů, včetně pokožky hlavy. Nechte působit cca 15 minut.

Poté ji spláchněte a vlasy umyjte běžným způsobem. Proč jogurt? Tvrdí se, že je bohatý na vitamíny a kromě toho, že vlasy zbavuje lupů, je také hydratuje a vyrovnává pH pokožky hlavy.

Bylinky jsou zázrak. Považovaly se za něj už v dobách našich babiček a prababiček. Uvařte silný odvar z vybraných bylin, nechte ho vystydnout a poté jím omývejte vlasy a vlasovou pokožku.

Prášek vmasírujte do vlhkých vlasů a opláchněte teplou vodou. Kypřící prášek by měl snižovat aktivitu hub, které způsobují vznik lupů.

Přibližně 15 kapek olivového oleje vmasírujte do pokožky hlavy a nechte přes noc působit. Ráno hlavu opláchněte a umyjte šamponem.

1. místo

VOONO Maska na vlasy

Orientační cena: 320 Kč

Maska na vlasy od značky Voono je vhodná pro celkovou regeneraci vlasů a vlasové pokožky. Kombinace amly, arnicy, shikakai, henny, brahmi a růžových okvětních plátků tvoří silnou skupinu v boji s různými vlasovými potížemi včetně lupů.  maska účinně detoxikuje pokožku hlavy a pomáhá odstraňovat lupy. Díky tomu podporuje zdravý růst vlasů. 

Cena masky je cca 320 korun za 100 g.

2. místo

DS Laboratories šampon proti lupům DANDRENE

Orientační cena: 600 Kč

Tento maximálně účinný šampon od americké značky DS Laboratoires obsahuje tzv. nanosomy, které pronikají mnohem hlouběji do pokožky a umožňují tak aktivním látkám efektivněji působit.

A které aktivní látky tento šampon Dandrene proti lupům obsahuje? Pyrithion zinečnatý, hexamidin diisethionát, výtažek z granátového a klasického jablka, hydrolyzovaný lupinový protein, kyselinu glykolovou, šikimovou a ursolovou, peptidy mědi, MSM, tioxolon a emu olej.

Ty všechny se starají o očistu vlasové pokožky, odstranění mastnoty a lupů. Kromě toho zmírňují další projevy lupů jako svědění nebo zarudnutí. Kromě potíží s lupy přispívají i k léčbě dermatitidy a vypadávání vlasů.

Šampon je vhodný pro ženy i muže včetně barvených vlasů. Neobsahuje žádné parabeny, sulfáty, silikony ani jiné přidané látky.

Klinické studie potvrdily, že 96% jedincům se díky jeho používání podařilo snížit výskyt lupů. Doporučuje se používat tak, že šampon nanesete na vlasy včetně pokožky hlavy, necháte působit na 1-2 minuty a až poté opláchnete. Pro ještě lepší efekt můžete celý proces zopakovat a využít v kombinaci s kondicionérem Dandrene.

A cena? 205 ml šamponu pořídíte okolo 600 korun.

3. místo

Urtekram Šampon s aloe vera proti lupům

Orientační cena: 300 Kč

Tento šampon proti lupům od dánské značky Urtekram obsahuje aloe vera, díky kterému vlasy ani pokožku hlavy nevysušuje, ale naopak je vyživuje, zklidňuje a léčí. Dále obsahuje éterické oleje z meduňky, máty a citrusů, které jsou protizánětlivé a eliminují produkci dalších lupů. Šampon navíc zmírňuje pnutí a svědění pokožky. Je jemný, krásně pění a spolehlivě vaše vlasy umyje a odstraní maz i všechny zbytky stylingu.

Produkt neobsahuje parabeny, silikony, syntetickou parfemaci, SLS, SLES, lepek a hodí se i pro vegany, což potvrzuje certifikát Vegan.

Balení s obsahem 500 ml stojí cca 300 korun, menší balení o objemu 250 ml pořídíte za cca 190 korun.

4. místo

Šampon na mastné vlasy Argital

Orientační cena: 400 Kč

Italská značka pleťové, tělové a vlasové kosmetiky Argital vyniká produkty s obsahem blahodárného zeleného jílu.
I tento šampon určený mastným vlasům s lupy obsahuje vzácný gel ze zeleného jílu, který zklidňuje podrážděnou vlasovou pokožku. Proti vzniku lupů pak bojuje výtažek z kopřivy a levandule. Šampon navíc reguluje produkci mazu a pečuje o zdraví vlasových kořínků, ze kterých pak rostou pouze zdravé a silné vlasy.

Před použitím se šampon musí dobře protřepat a aplikuje se dvakrát. Nejprve se nanese, jemně vmasíruje a opláchne. Podruhé se nanese a nechá krátce působit. Hodí se pro každodenní mytí vlasů.

Šampon se pyšní certifikáty BDIH a ICEA a jeho složení je bez silikonů, parabenů, SLS, SLES a umělé parfemace.

Balení o objemu 250 ml stojí necelých 400 korun.

5. místo

Olivový šampon Mea Natura

Orientační cena: 200 Kč

Tento olivový šampon Mea Natura od řecké značky se hodí pro suché až dehydratované vlasy s lupy, které se dokonce i třepí. Ideální je i pro suchou pokožku hlavy, která trpí podrážděním. Je obohacený o organický panenský olivový olej z Kréty, extrakt z lupiny a spoustu bio sacharidů, antioxidantů, proteinů a aminokyselin, které přispívají k udržení přirozené vlhkosti vlasů a zabraňují tvorbě lupů. Pravidelným užíváním se lupy mohou postupně úplně odstranit.

Šampon obsahuje 88 % přírodních složek a nejsou v něm přidané žádné syntetické látky jako silikony a barviva, a je zcela bez alkoholu.

300 ml tohoto šamponu stojí cca 200 korun.

6. místo

Šampon pro citlivou pokožku se sklonem k lupům

Orientační cena: 270 Kč

Německá značka ÜBERWOOD® nabízí 100% veganské produkty s certifikátem Natrue, které spojují přírodní ingredience v ekologických obalech z inovativního polywoodu.

Tento šampon s výtažky z kopřivy a z borovice, které zklidňují pokožku hlavy a obnovují její přirozenou ochrannou bariéru. Dále obsahuje přírodní glycerin, kyselinu mléčnou a aminokyseliny, které snižují produkci lupů. Díky aktivním cukrovým látkám šampon jemně čistí vlasy a pokožku hlavy od nadbytečného mazu a nečistot.

Produkt je mimořádně vhodný pro citlivou pokožku, je dermatologicky testovaný a neobsahuje škodlivé SLS, SLES, parabeny, silikony, palmový olej ani syntetickou parfemaci. Jeho kvalitu dokládají certifikáty Vegan a Natrue.

200 ml tohoto šamponu stojí okolo 270 korun.

7. místo

Kérastase Fusio Scrub Énergisant

Orientační cena: 900 Kč

Vlasový peeling od značky Kérastase je speciálně navržený pro boj proti mastnotě a lupům. Obsahuje mořskou sůl, která dokáže z vlasů důkladně odstranit všechny nečistoty a zároveň detoxikuje pokožku. 

Tento peeling dokáže odstranit  3× více usazených nečistot než klasický šampon, důkladně vlasy zbaví nahromaděných stylingových přípravků, detoxikuje pokožku hlavy a účinně bojuje proti mazu a lupům, pozvedá vlasy od kořínků a zvětšuje jejich objem, snadno se vymývá a nechává vlasovou pokožku volně dýchat.

325 g tohoto produktu stojí necelých 900 korun.

8. místo

Vichy Dercos Anti-Dandruff

Orientační cena: 400 Kč

Šampon Vichy Dercos Anti-Dandruff  s kyselina salicylová, pirocton olaminem a glycerinem s peelingovým efektem, odstraní z pokožky hlavy velmi jemně odumřelé kožní buňky. Díky přirozenému pH obnovuje rovnováhu kožního mikrobiomu, což dodává vlasům přirozený lesk a krásu.

Šampon jemně čistí vlasy od nečistot, zbavuje vlasovou pokožku lupů a zklidňuje ji, redukuje nadměrné množství kožního mazu, přispívá k obnově rovnováhy mikrobiomu kůže a je hypoalergenní.

Cena za 250 ml je necelých 400 korun.

9. místo

Farfalla Kardamom šampon proti lupům

Orientační cena: 400 Kč

Šampon od švýcarské značky Farfalla intenzivně pečuje o svědivou vlasovou pokožku. Obsahuje rostlinné extrakty, které napomáhají k tomu, aby se potíže s pokožkou už znovu neobjevily. Esenciální olej z kardamomu oživuje citlivou a stresovanou pokožku hlavu a navrací ji rovnováhu. O zklidnění pokožky a minimalizaci tvorby lupů se postará i extrakt Zizyphus joazeiro. Šampon na vlasy je dále bohatý na aloe vera šťávu z kontrolovaného ekologického zemědělství. 

200 ml šamponu stojí cca 400 korun.

10. místo

Kérastase Specifique Bain Anti-Pelliculaire

Orientační cena: 500 Kč

Šampon proti lupům Kérastase Specifique obsahuje zinek, který eliminuje mikroorganismy zodpovědné za tvorbu lupů, kyselinu salicylovou s exfoliačními účinky. A naopak neobsahuje silikon.

Tento šampon odstraňuje suché i mastné šupinky a předchází tvorbě nových. 

Cena šamponu je cca 500 korun za 250 ml.

11. místo

Kérastase Specifique Bain Anti-Pelliculaire

Orientační cena: 350 Kč

Šampon proti lupům Coslys v obalu z recyklovaného plastu, pečuje velmi jemně o vlasy a vlasovou pokožku, pomáhá předcházet vzniku lupů a podráždění jemné pokožky hlavy. Obsahuje přírodní výtažky z břečťanu, tužebníku či aloe vera, které  zklidňují a vyživují suchou vlasovou pokožku a také působí protizánětlivě.

Šampon je navíc obohacený o esenciální olej z jalovce, které podporuje objem vlasů a dodá jim krásný lesk.

Cena produktu je cca 350 korun za 500 ml.

Závěrem

Lupy jsou znepříjemnění, se kterým se dá ale pracovat. Když naleznete příčinu jejich tvorby, je možné tyto bílé “parazity” cíleně vymýtit. 

Ozdravte jídelníček, dbejte na dostatečný příjem zinku, selenu a vitaminu B, do jídelníčku častěji zařaďte ryby, pivovarské kvasnice, fazole, celozrnné pečivo, vejce a zeleninu, především zelenou listovou.

Buďte hodně venku na čerstvém vzduchu. Sluneční paprsky působí na náš organismus i pokožku hlavy blahodárně. A stejně tak i na naši psychiku. 

A v neposlední řadě si velmi důkladně  vybírejte vlasovou kosmetiku.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Lupy

[2] Wikiskripta (CZ): Dermatitis seborrhoica

[3] Healthline (ENG): What Type of Dandruff Is Causing Your Flaky Scalp?

[4] PubMed Central (ENG): [How I treat dandruff]

[5] PubMed Central (ENG): Novel Topical Treatment for Dandruff & Dry Scalp Through Sustained Balance in Skin Microbiome

4.7/5 (Počet hlasů: 7)

Kam dál?

Recepty

Keto pizza

Že je pizza pouze pro no-keto? Tak to se pletete! Keto pizza je tak dobrá (ne-li lepší), jako klasická – ať už se jedná o

Přečíst »