Shrnutí: Menstruační kalíšek je báječná menstruační pomůcka, se kterou můžete ušetřit spoustu peněz, protože vám vydrží několik let. Kalíšky jsou ve výsledku i mnohem bezpečnější než třeba tampony. Proč? To se dozvíte v tomto článku, ve kterém jsem pro vás srovnala hned 17 kvalitních menstruačních kalíšků na českém trhu. A které jsou úplně nejlepší?
- Jasným držitelem 1. místa je pro mě menstruační kalíšek Whoop·de·doo v krásném designu od české designérky Anny Marešové. Plus se jedná o kompletně český produkt, který je vyrobený eticky a udržitelně.
- Na 2. místo jsem vybrala menstruační kalíšek Gaia Cup od moravské značky Tierra Verde, který dostanete v balíčku s 50 gramy čistícího prášku a látkovou slipovou vložkou. To vše za super cenu.
- A 3. příčku ode mě mají menstruační kalíšky Yuuki ve dvou velikostech a navíc z měkkčího nebo pevnějšího lékařského silikonu. Super je také balení se speciálním kalíškem pro snadnou sterilizaci v mikrovlnce.
Co se v článku dozvíte dál?
Vše o menstruačních kalíšcích – co to je a jak vybrat ten nejlepší? Jak kalíšek používat a jaké jsou jeho výhody i možné nevýhody?
Whoop·de·doo
Protože jde o unikátní menstruační kalíšek, navržený českou designérkou Annou Marešovou, vyrobený lokálně a udržitelně. Má sametový povrch z lékařského silikonu, je měkký, ale dostatečně pevný a zaujme krásným minimalistickým designem.
Gaia cup
Jelikož se jedná rovněž o menstruační kalíšek od české firmy, který nese certifikát EcoGarantie. Jeho životnost je až 10 let a kromě kalíšku najdete v balení i 50gramové balení čistícího prášku a látkovou slipovou vložku, což je super „pojistka“ při nošení kalíšku.
Yuuki
Jde totiž o cenově příznivý menstruační kalíšek z lékařského silikonu té nejvyšší kvality a opět od českého výrobce. Velkou výhodou je, že si tento kalíšek můžete koupit i společně se sterilizačním kelímkem, s nímž je sterilizace kalíšku ještě rychlejší než obvykle.
Sedmnáct nejlepších menstruačních kalíšků
- Whoop·de·doo 900 Kč (1 ks)
- Gaia cup 600 Kč (1 ks + příslušenství)
- Yuuki 300 Kč (1 ks)
- Fun Factory 400 Kč (1 ks)
- MoonCup 670 Kč (1 ks)
- Masmi 600 Kč (1 ks)
- AllMatters 700 Kč (1 ks)
- MeLuna 400 Kč (1 ks)
- Fair Squared 400 Kč (1 ks)
- LadyCup 500 – 600 Kč (1 ks)
- Selena Cup 400 – 500 Kč (1 ks)
- Lunette 650 Kč (1 ks)
- Intimina 800 Kč (1 ks)
- ClariCup 600 Kč (1 ks)
- Merula 600 – 700 Kč (1 ks)
- Mami Cup 400 Kč (1 ks)
- Luv Ur Body 650 Kč (1 ks)
Co je to menstruační kalíšek?
Možná vás to překvapí, ale menstruační kalíšek má opravdu bohatou historii a není to žádný výdobytek 21. století. Jedná se o velmi úspěšný vynález dámské intimní hygieny, který se začal poprvé používat okolo roku 1867. Je ale pravdou, že opravdový „boom“ zažívá až v posledních letech.
- Úplně první obdoba kalíšku byla jakási nádoba, která se umisťovala do ženského těla za účelem shromažďování krve při menstruaci. Poté přišla modernější verze okolo roku 1937. Tento kalíšek navrhla výtvarnice Leona Chalmers v Americe a nechala si ho patentovat. A o 50 let později přišel na trh téměř ve stejné podobě, v jaké ho známe dnes. Vylepšená latexová verze, která měla ale bohužel jednu vadu – latex je silný alergen. Nejnovější model dnešní doby se vyrábí z antialergenního silikonu.
- Kalíšek je tedy opakovaně použitelná hygienická menstruační pomůcka vyrobená z odolného materiálu a tvarem může na první pohled připomínat zvoneček.
Ekologická domácnost je trendem poslední doby – má to ovšem pádný důvod: být EKO pomáhá jak našemu životu, tak i naší planetě. Potřebujete-li inspiraci pro váš dům či vaše zdraví, mrkněte do některého z následujících článků:
- Průvodce rostlinnými mléky – testování, zkušenost a srovnání
- 7 tipů na nejlepší adventní kalendář pro muže
- 16 nejlepších e-shopů se zdravou výživou
- 14 tipů na nejlepší aroma difuzér – recenze a rady
- 14 nejlepších svíček Yankee Candle – recenze a vůně
- 13 nejlepších svíček Woodwick – recenze a vůně
- 12 tipů na nejlepší sůl do koupele – diskuze a recenze
- 12 nejlepších vaporizérů – diskuze a zkušenosti
- 12 nejlepších ekologických pracích prášků a gelů – recenze a tipy
- 11 tipů na nejlepší WC čistič (ekologický) – recenze a srovnání
- 11 tipů na nejlepší kombuchu a kde ji koupit?
- 11 nejlepších termohrnků, termoláhví a termosek
- 11 nejlepších parfémů na praní coby moderních alternativ aviváže
- 11 nejlepších menstruačních kalhotek – recenze
- 11 nejlepších káv – recenze, diskuze a zkušenosti
- 11 nejlepších bambuckých másel na pleť i vaření
- 11 nejlepších adventních kalendářů pro děti – tipy
- 10krát nejlepší tea tree olej (tea tree oil): Na co je dobrý + recenze
- 10 tipů na nejlepší kosmetický adventní kalendář
- 10 tipů na nejlepší ghí (přepuštěné máslo) – recenze a recept
- 10 tipů na nejlepší čajový adventní kalendář
- 10 nejlepších vůní do auta – recenze a zkušenosti
- 10 nejlepších vonných svíček – srovnání, vůně a recenze
- 10 nejlepších venušiných kuličkek – srovnání, recenze a zkušenosti
- 10 nejlepších ústních vod – recenze a diskuze
- 10 nejlepších optik v Praze – srovnání a recenze
- 10 nejlepších lubrikačních gelů – recenze a zkušenosti
- 10 nejlepších kartáčků na zuby – recenze a diskuze
- 10 nejlepších generátorů vodíku a vodíkových lahví
- 10 nejlepších filtračních konvic na vodu – recenze
- 10 nejlepších esenciálních olejů – srovnání a recenze
- 10 nejlepších brýlí proti modrému světlu – srovnání a recenze
- 10 nejlepších bezkofeinových káv – tipy a recenze
- 10 nejlepších adventních kalendářů pro ženy – tipy
Co je dobré vědět o menstruaci?.
Příchod menstruace je velmi individuální. Některá dívka zažívá první menstruaci již kolem devátého roku, jiné například až ve čtrnácti letech. Obecně se ale udává, že se současný průměrný věk první menstruace pohybuje okolo 12 let a 6 měsíců.
Menstruační cyklus zapříčiňují ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron, které se tvoří ve vaječnících. Zmíněné hormony způsobí, že se děložní sliznice začne zvětšovat a čeká na oplodněné vajíčko. Když ale žádné vajíčko oplodněné není a tím pádem se neuchytí ve sliznici, začnou se konkrétní vrstvy sliznice odlupovat a společně s krví a hlenem odchází z těla pryč.
PMS nebo také premenstruační syndrom je jakýsi souhrn emocionálních, psychických a fyzických symptomů, které se objevují před samotnou menstruací zhruba 1 až 2 týdny. Typické příznaky PMS jsou podrážděnost, náladovost, nadměrná citlivost, bolest prsou a v podbřišku, křeče, ale i bolest kloubů či svalů, nebo zhoršení akné.
Cílem cyklů, které probíhají uvnitř lidského těla je de facto otěhotnění. Cykličnost začíná, jak bylo již řečeno, v období puberty a končí mezi 40. a 50. rokem ženy. V tomto období dochází k zastavení dozrávání vajíček a menstruační cyklus se prodlužuje až nakonec vymizí. V rámci cykličnosti se dle lékařů rozlišují 4 hlavní cykly – ovariální, endometriální, vaginální a cyklus mléčné žlázy.
Menstruační pomůcky
Ačkoliv tyto pomůcky ztrácí na popularitě kvůli tomu, že nejsou ekologické, můžete je stále koupit téměř v jakémkoliv supermarketu či drogerii. Záleží na délce a síle menstruace u každé jednotlivé ženy, ale průměrná denní spotřeba na jednu ženu je 4-5 vložek či tamponů za den.
Pojem látková vložka se začíná poměrně hezky šířit, a tak už není žádná rarita, že je používá mnoho mladých dívek. Látkové vložky jsou tvarem podobné jednorázovým vložkám, ale místo jednorázových lepítek se zapínají na patentku. Jsou vyrobeny z různých materiálů – bambusu, bavlny nebo například konopí. Obecně se uvádí, že jedna žena spotřebuje 5 vložek denně (při menstruaci, která trvá 5 dní).
Menstruační houba je docela novinka na trhu. Respektive, k dispozici je již delší dobu, ale mezi širší veřejnost se dostala poměrně nedávno.
Během jedné menstruace stačí používat jednu houbičku, jejíž životnost je cca půl roku.
Kalhotky fungují na základě principu vrstvení. Vrstev mají hned několik a jejich úkol je jasný – pohlcovat vlhkost. Různí výrobci menstruačních kalhotek uvádějí různou životnost, je to zhruba 1-2,5 let.
Menstruační kalíšek je pomůcka, která přichází čím dál tím více do popředí a to nejen kvůli tomu, že je šetrný k naší planetě, ale i pro svou zdravotní nezávadnost a pohodlnost při používání.
Výhody a nevýhody menstruačního kalíšku
✅ Výhody:
- Výrazně snižuje riziko množení nežádoucích bakterií.
- Nevysušuje sliznici.
- Neobsahuje žádné chemické látky jako jsou BPA, ftaláty, superabsorpční látky či deodoranty.
- Může pomáhat při mykózách.
- Nenasakuje se vodou při koupání.
- Vhodný pro sport.
- Je ekologický.
- Je nejlevnější variantou menstruačních hygienických potřeb.
- Nevylučuje žádný zápach.
❌ Nevýhody:
- Prvotní strach uživatelek.
- Počáteční potíže se zaváděním a vyjímáním.
- Při vyměňování je důležité mít u sebe vodu či ubrousek.
- Nutnost péče jako je omývání či vyvařování.
- Manipulace s krví.
- Nedostatečné výzkumy ohledně zdravotní nezávadnosti.
Jak se kalíšek používá?
Princip zavedení kalíšku je opravdu jednoduchý. Nejdůležitější ze všeho je zahodit strach a obavy, protože to jsou při zavádění a vyjímání kalíšku ti největší nepřátelé.
Jak tedy na to?
- Kalíšek se za pomocí asistence několika prstů vkládá přímo do pochvy, kde zachytává menstruační krev. Sám se velmi rychle „přicucne“ ke stěně poševní sliznice a zabraňuje tak protékání. Po určitém čase (ten je v závislosti na síle menstruace rozdílný) se obsah kalíšku vylije, vypláchne se a může se ihned opakovaně používat.
- Pokud se vám zavedení nebo vyjmutí nepovede hned napoprvé, nenechte se odradit a hlavně nepodléhejte panice. Nejdůležitější je se uklidnit a vše půjde samo.
Otázky a odpovědi
To je pravděpodobně úkon, který vyvolává v ženách největší obavy, ale opravdu není třeba se ničeho bát. Kalíšek nemůže nikam „doputovat“ a vždy ho vyndáte. Jeden kalíšek je schopen pojmout zhruba 30 ml tekutiny. Obecně se tedy doporučuje ho vyndat každých 4 až 12 hodin.
K samotnému vyjmutí potřebujete jen svoje ruce, případně stopku, která je na spodní části kalíšku a zůstává vždy venku. Nejdůležitější je narušit podtlak, který je uvnitř vytvořen. Prstem tedy musíte odlepit kalíšek od stěny sliznice a poté už jednoduše vyjmout podobně jako tampon.
Při běžném používání stačí během dne vylít nashromážděnou tekutinu a před opětovném zandání opláchnout čistou vodou. Důležité je ho ale po každé menstruaci vyvařit. Ideální je mít dva kalíšky, které během periody střídáte a druhý tak můžete bez problémů vyvařit v mezičase. Je to velmi jednoduché. Kalíšek vložte do vroucí vody a necháte 5 minut vyvařit.
Další možnosti údržby kalíšku jsou i různé druhy čistících prostředků. Existuje řada čistících prášků bez chemických přísad, které vložíte do vody a opět, klasicky vyvaříte.
Naprostá většina kalíšků se vyrábí z měkkého silikonu. Další pak z latexu či termoplastu. Silikon je asi nejvýhodnější, protože se tento materiál používá roky v oblasti lékařství. Oproti tomu latex vyvolává často alergie. Nový materiál TPE má zdravotní atesty a zdá se být pro výrobu kalíšků stejně vhodný jako silikon.
Vždy záleží na konkrétním výrobci, který může nabízet rozdílné designy i velikosti. Většinou se ale menstruační kalíšky vyrábí ve dvou nebo ve třech velikostech. Obecně lze říci, že větší velikosti jsou pro ženy po porodu, ženy ve zralém věku a pro ženy se silnější menstruací. Menší velikosti kalíšků jsou určeny pro mladé dívky a aktivní ženy, pro ženy se slabší nebo normálně silnou menstruací.
To je opět velmi individuální. Mnoho žen ale tvrdí, že jakmile začaly používat kalíšek během své periody, přestaly vnímat, že jí vůbec mají. Kalíšek povětšinou nikde nedře, můžete s ním bez problému sportovat a nevadí při běžném pohybu. Tento komfort je způsobený hlavně materiály ze kterých je vyroben.
V běžných případech ano. Ohledně kalíšků se vede spousta teorií, málokteré jsou ale skutečně lékařsky či vědecky podložené.
Pokud už je kalíšek z něčeho obviňován, pak nejčastěji z toho, že způsobuje zánět dělohy. Jenže při diagnóze děložního zánětu jsou občas bezradní i sami lékaři, jelikož příčin může být obrovské množství. Navíc o spojitosti kalíšku a zánětu nejsou žádné lékařské důkazy.
Pro tvrzení, zda je nebo není kalíšek stoprocentně bezpečný, nejsou zatím žádné prokazatelné studie.
Kalíšek versus tampon
- Liší se povrchem. Kalíšek ho má hladký a bakterie se na něm nemohou uchytit tak snadno jako na tamponu. Riziko vzniku mykóz či nebezpečného syndromu toxického šoku (TSS) se tak rapidně snižuje.
- Tamponu je vyrobený ze savých materiálů, čímž vysušuje poševní sliznici, a tím pádem narušuje přirozené vaginální prostředí.
- Kalíšek neuvolňuje žádná syntetická vlákna. Tampon ano, protože jsou jeho běžnou součástí.
- S kalíškem dochází k menšímu mechanickému poškození sliznice než při použití tamponů.
Může kalíšek protékat?
Toto je jedna z nejhlavnějších příčin protékajícího kalíšku. Funguje totiž jen tehdy, když přilne ze všech svých stran, to tedy znamená, že se celý rozvine. Zde je jediná rada – kalíšek vyjměte a opětovně zaveďte. Po zavedení chyťte stopku kalíšku a vyzkoušejte jej potáhnout směrem dolů. Tímto trikem se snadno vytváří potřebný podtlak. Druhá varianta je obkroužit prstem okolo kalíšku a zjistit jestli je úplně rozevřený.
Může se velmi snadno stát, že jste zvolila malou velikost kalíšku. Raději si vždy důkladně prostudujte informace a rady od výrobce, abyste těmto problémům předcházela.
Občas je tak silná menstruace, že kalíšek zkrátka proteče. Je tedy nutné tekutinu vylévat častěji a nebo ho použít například v kombinaci s menstruačními kalhotkami.
V průběhu menstruace klesá hladina estrogenu, což uvolňuje čípek a ten je o něco níže než obvykle. Čípek je také více otevřený a může být každý měsíc trochu jinak posazený. Pokud ale kalíšek začne protékat, je dobré znovu jej zavést a dát ho o něco níž.
Pokud vznikly při porodu nějaké jizvy, což je velmi pravděpodobné, může kalíšek protékat právě kolem nich. Vyzkoušejte tedy kalíšek zavést níž nebo výš. Pokud to jde tak vyzkoušejte všechny možnosti kam kalíšek zavést. Druhá varianta je pořídit si měkčí kalíšek, který se jizvě co nejvíce přizpůsobí.
1. místo
Whoop·de·doo
Designový menstruační kalíšek, kompletně navržený a ekologicky vyrobený v České republice. K dispozici ve dvou velikostech.
Proč jsem na 1. místo vybrala menstruační kalíšek Whoop·de·doo?
Protože tenhle designový kousek mi přijde jako absolutní hvězda mezi menstruačními kalíšky. Navíc je celý kompletně navržený a vyrobený v ČR pod značkou Whoop·de·doo, kterou založila dnes už přední česká designerka Anna Marešová. Jejím cílem bylo vytvořit menstruační kalíšek, který splyne s tělem tak, že ho nebudete vůbec cítit a myslím, že se to povedlo.
Kalíšek je vyrobený z lékařského silikonu a potěší sametově jemným povrchem, poskytuje až 12hodinovou ochranu ve dne i v noci a hlavně není v těle cítit, protože nenaléhá na děložní čípek. Super mi také přijde, že při hygienicky správném používáním s ním lze docílit snížení vzniku mykóz a menstruačních křečí.
Uživatelské recenze
Mám radost, že tyhle výhradně české kalíšky se těší oblibě mnoha zákazníků třeba na Heurece. Velmi vysoko hodnocený je třeba cenově výhodný Duo pack kalíšků, kde si lidé chválí příjemný materiál, kvalitní provedení, krásný design, pohodlí při používání a také dobře srozumitelný návod k použití. Super hodnocení mají i jednoltivé varianty kalíšků zvlášť (Classic a Light) – opět se tu cení jejich příjemný materiál, propracovaný design a český původ.
Velmi nadšené reakce jsem našla i na fb profilu Whoop·de·doo, kde mě zaujala recenze, která oceňuje spojení krásného českého designu a praktičnosti produktu.
A potěšily mě i recenze Google, ze kterých je znát, že tato značka velmi zaujala i zahraniční zákazníky, protože se zde objevuje i vícero anglicky psaných hodnocení.
Dále o produktu
Přijde mi, že za zmínku stojí i design kalíšku. Jeho červená barva symbolizuje menstruační krev a fakt, že se jedná o něco, za co by se žádná žena němela stydět, protože i díky zdravému menstruačnímu cyklu se rodí děti a je tedy důležitým faktorem existence celého lidstva.
Líbí se mi i zakončení kalíšku v podobě měkké kuličky, která netlačí.
K dispozici je menší varianta Light a větší Classic – každá z nich stojí necelých 900 korun. Pořídit si můžete i Duo pack obou kalíšků, které můžete podle síly menstruace libovolně měnit a navíc vás vyjde na necelých 1300 Kč, což je nižší cena, než kdybyste pořídily oba kalíšky zvlášť.
A pokud máte cestu do Prahy, můžete navštívit i showroom Whoop·de·doo na Letné (Kamenická 746/37, 170 00 Praha 7-Holešovice), kde si můžete kalíšky prohlédnout a „osahat“ či rovnou koupit nebo vyzvednout online objednávku.
Fotografie produktu
Na fotografiích si můžete prohlédnout Duo pack kalíšků, který jsem dostala k otestování. Kromě většího a menšího kalíšku balení obsahuje také podrobný návod k použití v českém a anglickém jazyce, a také stylové a praktické látkové pytlíčky, v nichž můžete kalíšky uchovávat, když je zrovna nepoužíváte.
Ke kalíškům si můžete navíc dokoupit i čisticí sprej Cotton s velmi jemnou bavlněnou vůní, který je ideální třeba na cesty, když nemáte možnost kalíšek vyvařit.
2. místo
Gaia cup
Český menstruační kalíšek ve dvou velikostech. Balení obsahuje i čistící prostředek na kalíšek a látkovou slipovou vložku.
Proč je na 2. místě menstruační kalíšek Gaia cup od Tierra Verde?
Protože se jedná o ekologický a udržitelný menstruační kalíšek od mé oblíbené moravské značky kosmetické péče pro domácnost i tělo jménem Tierra Verde.
Jejich kalíšek s poetickým jménem Gaia Cup je k dostání opět ve dvou velikostech – malé a velké – podle toho, kolik vám je let, jestli jeste rodila nebo máte slabou či silnou menstruaci.
Je vyrobený z kvalitního průsvitného lékařského silikonu, pyšní se certifikátem EcoGarantie a má dokonalý nadčasový design od špičkového českého studia ANFAS. A jeho životnost je až 10 let, což je fakt super.
Uživatelské recenze
Potěšilo mě, že Gaia Cup je na srovnávači zbozi.cz opravdu hojně hodnocený a hlavně pozitivně. Recenzentky si tu chválí jeho snadnou aplikace, dobrou výdrž a také to, že díky němu šetří spoustu peněz na menstruačních pomůckách, podle jedné uživatelky se prý jedná o „jednu z nejlepších investic“. Objevují se tu i pochvalné recenze balení s čistícím prostředkem, který jedné uživatelce vydržel na 4 cykly. A podobně kladné reakce sklidil Gaia Cup i na Heurece, kde si ženy mimo jiné chválí i jemnou levandulovou vůni, která je po otevření cítit z balíčku.
Více informací
Co mi přijde super a cenově výhodné je fakt, že v balení najdete kromě kalíšku i bavlněný sáček pro jeho uložení, malý balíček (50 g) čistícího prášku na kalíšek a také látkovou slipovou vložku, která představuje skvělou pojistku při nošení kalíšku obzvlášť pro ženy, které s ním teprve začínají a bojí se možného protečení (v těchto případech vám vložka dodá žádoucí jistotu).
Kalíšek s výše uvedeným příslušenstvím seženete za příjemnou cenu 600 korun.
3. místo
Yuuki
V ČR vyrobený menstruační kalíšek, který lze koupit i společně se sterilizačním kelímkem pro jeho snadnou sterilizaci v mikrovlnce.
Proč jsou menstruační kalíšky značky Yuuki na 3. místě?
Protože Yuuki je česká značka, která vyrábí své menstruační kalíšky z vysoce kvalitního (a všechny zdravotnické normy splňujícího) německého lékařského silikonu. Výroba i následná kontrola kalíšků zároveň probíhá dle mezinárodně uznávané normy pro Systémy řízení kvality ISO 9001.
Líbí se mi, že kromě malého a velkého kalíšku u této značky najdete i měkčí variantu Soft nebo pevnější verzi Classic, take si můžete zvolit opravdu ideální kalíšek, který vám bude sedět.
A hodně mě zaujala i Rainbow varianta kalíšku, který je na rozdíl od klasického čirého krásně duhově zbarvený (protože i kalíšek nemusí být jen praktický, ale i krásný nemyslíte?).
Uživatelské recenze
I na menstruační kalíšky od Yuuki jsem našla spoustu recenzí třeba na zbozi.cz. Velmi vysoko hodnocený je menší kalíšek Soft, o kterém se tu píše, že je opravu pohodlný, snadno se zavádí a vůbec není při nošení cítit. Ale oblíbený je i větší kalíšek Soft, jehož objem prý vydrží opravdu dlouho bez nutnosti výměny, třeba i přes noc.
Podobně nadšená hodnocení mají Yuuki kalíšky i na Heurece, třeba duhová soft varianta, jejíž krásná barva i měkkost se tu chválí.
Další informace
Další super vychytávkou menstruačních kalíšků od Yuuki je fakt, že si je můžete pořídit v balení se speciálním sterilizačním kelímkem. Díky němu nemusíte kalíšek vyvařovat v hrnci na sporáku, ale můžete ho sterilizovat rychle a jednoduše v mikrovlnné troubě.
Menstruační kalíšek bez sterilizačního kelímku stojí okolo 300 korun, v balení s kelímkem cca 400 korun (nebo si kelímek můžete koupit samostatně za cca 100 korun).
4. místo
Fun Factory
Proč jsem vybrala menstruační kalíšky od značky Fun Factory?
Tento kalíšek od značky Fun Factory, která má v nabídce široké portfolio erotických pomůcek, mě totiž zaujal svým netradičním, hravým vzhledem – název Fun Cup na něj opravdu sedí! Je vyrobený z kvalitního lékařského silikonu a výrobce uvádí, že během nošení není vůbec vidět, takže během něj můžete bez obav dělat cokoliv, třeba se i koupat. V balení najdete i praktické antibakteriální pouzdro.
Co se týče velikostí, můžete si pořídit menší variantu A pro slabší menstruaci, který se hodí pro ženy do třiceti let. Nad 30 let, po porodu nebo při silné menstruaci je naopak vhodná větší velikost B. Tento kalíšek stojí necelých 400 korun za jeden kus, ale skvělé je také výhodné balení obou velikostí kalíšků, které stojí cca 650 korun.
5. místo
Mooncup
Čím mě zaujal menstruační kalíšek Mooncup?
Menstruační kalíšek Mooncup se vyrábí v Anglii od roku 2002. Je to jeden z prvních menstruačních kalíšků na trhu vyrobený z lékařského silikonu. Jeho výroba je ekologická, stejně jako samotný výrobek. Firma Mooncup Ltd. garantuje, že výroba menstruačního kalíšku Mooncup je maximálně šetrná k životnímu prostředí. Továrna funguje na elektřinu z obnovitelných zdrojů a bavlněný pytlík, do kterého je kalíšek balený, je ze 100% biobavlny.
Cena tohoto kalíšku je v průměru 670 korun.
6. místo
Masmi
Z jakých důvodů jsem zvolila menstruační kalíšky od Masmi?
Masmi je značkou ženských hygienických potřeb. Veškeré produkty jsou certifikovány certifikáty ICEA a GOTS a byly osvědčeny v testech jako hypoalergické. Neobsahují totiž žádné potenciálně dráždivé látky.
Značka Masmi nabízí kalíšky ve třech velikostech, které jsou vyrobené z hypoalergenního materiálu TPE (termoplastický elastomer). Kalíšek se vyrábí pouze v jedné barvě, a to růžové. Je opatřený krátkou, avšak pevnou stopkou pro snadnější vytahování.
Cena kalíšku je cca 600 korun.
7. místo
AllMatters
Proč jsem do srovnání zahrnula menstruační kalíšky AllMatters?
Dánská značka AllMatters (dříve OrganiCup) byla založena v roce 2012 v Kodani. Nabízí kvalitní menstruační kalíšky z lékařského silikonu. Tímto bojují proti nadměrně vyprodukovanému odpadu z klasických konvenčních dámských hygienických potřeb a také proti zbytečnému vystavování se chemikáliím, které vložky či tampony mohou obsahovat.
Tyto kalíšky vám vydrží v perfektním stavu mnoho let, takže se jedná o velmi ekologickou, ale také cenově úspornou variantu menstruační pomůcky.
Menstruační kalíšky je možná zakoupit ve třech velikostech:
- Velikost A bude sedět ženám do 30 let nebo těm, které za sebou nemají porod.
- Velikost B se hodí pro ženy, které už porodily nebo starší třiceti let.
- Velikost Mini je ideální pro všechny slečny a dívky v teenagerském věku.
Bonusem je elegantní a jednoduchém balení, které je 100% ekologické. Cena tohoto kalíšku se pohybuje okolo 700 korun.
8. místo
MeLuna
Proč jsem vybrala menstruační kalíšky MeLuna?
MeLuna je první menstruační kalíšek německé výroby. Je vysoce kvalitní, vyrobený z hypoalergenního materiálu a vhodný pro každou ženu. Kalíšek této značky se exportuje do celého světa. Díky svému kvalitnímu složení a snadné manipulaci je velmi spolehlivý a oblíbený mezi mnoha zákaznicemi. Je ekologický, snadno se používá a jeho nošení je příjemné.
Kalíšek MeLuna se vyrábí z termoplastu, který byl atestován pro použití v nemocnicích a pro výrobu dětských produktů. Kalíšek nezpůsobuje alergie, neobsahuje PVC, silikon, latex, proteiny, deodoranty, absorpční gely ani bělící prostředky.
Cena tohoto kalíšku se pohybuje okolo 400 korun.
9. místo
Fair Squared
Z jakých důvodů jsem zvolila menstruační kalíšky od značky Fair Squared?
Značka Fair Squared si zakládá na tom, že do svých produktů používá fair trade suroviny. Na což odkazuje i její název, který volně přeložený znamená „fér na druhou“. Fair Squared byla jednou z vůbec prvních značek, která se certifikací fairtrade mohla pochlubit.
V jejím sortimentu si můžete vybrat z široké nabídky přírodní kosmetiky i ekologické drogerie a samozřejmě hygienické potřeby včetně menstruačních kalíšků. Fair Squared produkty jsou netestované na zvířatech. Mají certifikaci Natrue, FSC, Fair Rubber a Vegan. Kalíšky od této značky jsou z přírodního latexu a cena se pohybuje od 400 korun.
10. místo
LadyCup
Čím mě zaujal kalíšek LadyCup?
Značka LadyCup je na trhu již od roku 2007. Nezabývá se pouze produkcí menstruačních kalíšků, ale hygienických výrobků obecně. Jedná se dále například o látkové vložky LadyPad, pomůcka na močení LadyP, intimní mýdlo LadyGel, antibakteriální gel LadySanitizer, lubrikační gel LadyLube a další. Všechny výrobky mají vysokou mezinárodní kvalitu a bezpečností standardy, používají BIOmateriály a vysoce kvalitní lékařský silikon. Veškeré použité materiály byly testovány na škodlivé látky podle normy Oeko-Tex Standard 100.
Menstruační kalíšek od této české značky je ekologický, 100% bezpečný a vyrobený z lékařského silikonu nejvyšší kvality. Součástí každého balíčku je látkový pytlíček, ve kterém můžete kalíšek přenášet nebo uschovat, když ho zrovna nepotřebujete.
Vybírat můžete z několika pestrých barev a jeho cena se pohybuje od cca 500 do 600 korun.
11. místo
Selena Cup
Proč jsem vybrala menstruační kalíšky od značky Selena?
Selena je rakouská značka, která se zabývá produkcí a distribucí dámských hygienických potřeb jako jsou právě menstruační kalíšky, dále pak menstruační kalhotky či látkové vložky.
Ačkoliv jsou kalíšky této značky navržené a vyvinuté v Rakousku, vyrábí se v Polsku z německého lékařského silikonu, který má certifikaci FDA. Na spodní části kalíšku jsou rýhy pro snadnější vyjmutí a kalíšek je zakončený očkem.
Selena Cup se vyrábí ve dvou tuhostech: Selena Cup a Selena Cup Aktiv. Verze Aktiv je vhodná pro ženy, které mají posílené pánevní svalstvo a hodně sportují.
Výrobce nabízí ještě variantu Zero a Basic. Kalíšek Selena Cup nabízí ve 3 různých velikostech a jeho cena se pohybuje v rozmezí 400 až 500 korun právě podle zvolené velikosti.
12. místo
Lunette
Z jakého důvodu jsem sem zařadila kalíšky od Lunette?
Finská značka Lunette je na trhu od roku 2005 a dnes je možné ho koupit v mnoha státech Evropy, v USA, Austrálii a na Novém Zélandu. Kalíšek má užší rozměr a zcela hladký povrch – tím je snadnější údržba a je pružnější než ostatní typy. Menstruační kalíšek Lunette je hypoalergení a ekologický, vydrží až 10 let. Vybrat si můžete ze dvou velikostí a různých barev.
Cena kalíšku Lunette je cca 650 korun.
13. místo
Intimina
A čím mě zaujaly menstruační kalíšky jménem Lily Cup od značky Intimina?
Kalíšek Lily Cup vyrábí švédská firma Intimina v Číně. Je to měkký a ultra jemný kalíšek z lékařského silikonu. Vyznačuje se svým anatomickým tvarem a dvojitým okrajem proti zpětnému vylití. Pevnější okraj navíc napomáhá správnému rozvinutí kalíšku.
Pokud zjistíte, že je pro vás Lily Cup příliš dlouhý, můžete opatrně ustřihnout stopku pod třetí drážkou – jedna drážka na stopce zůstane. Součástí balení je i antibakteriální sáček.
Kalíšek Lily Cup se vyrábí ve dvou velikostech, které se liší rozměry i barevností. Cena se pohybuje okolo 800 korun.
14. místo
ClariCup
Proč jsem vybrala kalíšek Claricup od Claripharm™?
Claricup od francouzské značky Claripharm™ je kalíšek z lékařského silikonu, který je navržen tak, aby jeho čištění bylo snadné. Vnitřek kalíšku je hladký a stopka usnadňující vyjmutí je rovná a plná. Zvnějšku kalíšku jsou 4 podélné rýhy, které zabraňují posuvu kalíšku.
Kalíšky mají CE označení, zdravotní atesty a firma Claripharm™ dbá na udržení vysoké kvalitu i pravidelnou kontrolou výroby a pečlivým výběrem zaměstnanců a partnerů.
Kalíšek Claricup je dodáván s originálním praktickým obalem (Claribox), který lze využívat pro sterilizaci kalíšku v mikrovlnné troubě.
Claricup se vyrábí ve čtyřech různých velikostech (0, 1, 2 a 3) a jeho cena je cca 600 korun.
15. místo
Merula
Z jakého důvodu jsem zvolila kalíšek od značky Merula?
Merula Cup je menstruační kalíšek, který se vyrábí v Německu od roku 2016. Vybírat můžete z čiré nebo barevné variantě z certifikovaného lékařského silikonu.
Oproti ostatním menstruačním kalíškům se Merula Cup značně liší, má totiž kulovitý tvar. Díky svému velkému objemu (38 ml) se Merula Cup hodí jak pro slabou, tak i pro silnou menstruaci. Kalíšek je velmi nízký, pouze 39 mm (délka bez zakončení) a díky svému tvaru je tak výborným řešením pro ženy s nízkým čípkem.
Merula Cup se vyrábí také v XL variantě. Kalíšek XL je vyšší než tento a hodí se pro ženy s velmi silnou menstruací.
Průměrná cena kalíšku je cca 600 – 700 korun.
16. místo
Mami Cup
Proč se ve srovnání objevuje také italský kalíšek Mamicup?
Italský kalíšek Mamicup je na trhu od roku 2013. Materiál, ze kterého je Mamicup vyroben, je certifikovaný lékařský silikon nejvyšší kvality. Mamicup je certifikovaný i pro veganky a vegetariánky.
Kalíšek Mamicup má ve spodní části z vnějšku rýhy, které umožňují snazší uchopení a vyjmutí kalíšku. Patří mezi měkčí kalíšky.
Mamicup se vyrábí ve dvou velikostech – M a L, v čiré variantě a ve třech barevných variantách (Pink, Lila, Tyrkys).
Cena se pohybuje okolo 400 korun.
17. místo
Luv Ur Body
A proč srovnání zakončuji kalíškem Luv Ur Body?
Kalíšek Luv Ur Body se vyrábí v Malajsii, ale majitelka firmy Nwadiuto Onuoha, která také vymyslela nádherný design kalíšku, je Nigerijka. Je vyroben ze 100% lékařského silikonu s atestem FDA.
Všude na kalíšku Luv Ur Body jsou z vnějšku rozkvetlé květy. Při vyndavání za spodní část tedy neklouže. Uvnitř je naopak zcela hladký, což usnadňuje čištění. Kalíšek se vyrábí ve třech velikostech a v několika barevných variantách – klasické čiré (všechny velikosti), provokativní červené (velikost M a L), přírodní zelené (velikost M a L) a čiré s barevnými kytičkami (pouze velikost S).
Cena kalíšku je cca 650 korun.
Závěrem
Menstruační kalíšek je čím dál tím více oblíbenou menstruační pomůckou a není se čemu divit. Jeho používání chce trošku cviku, ale jakmile získáte ten správný grif, obdržíte i spolehlivého pomocníka, se kterým bude vaše menstruace mnohem pohodlnější, protože kalíšek opravdu nemusíte měnit tak často jako vložky nebo tampóny. Navíc se jedná o investici, se kterou ve výsledku ušetříte mnoho peněz, protože vám vydrží spoustu let.
V tomto článku jste si mohli přečíst srovnání kvalitních menstruačních kalíšků, které lze na našem trhu sehnat, ale jako úplně nejlepší mi přijde menstruační kalíšek Whoop·de·doo, který je absolutní jednička po všech stránkách. Je 100% funčkní, pohodlný, kompletně navržený a vyrobený v ČR, ale zároveň se jedná o nádhernou „designovku“ v krásné červené barvě. Jako skvělá volba mi přijde také Gaia Cup od moravské značky Tierra Verde, s nímž získáte i padesátigramové balení čističe na kalíšek a krásnou látkovou slipovou vložku, která vás pojistí při jeho nošení. Cenově příznivý a neméně kvalitní je opět český menstruační kalíšek Yuuki, který si můžete vybrat ve dvou velikostech, ale i z měkčího nebo pevnějšího silikonu. Kromě toho si Yuuki kalíšek lze koupit v balení s kelímkem určeným pro jednoduchou a rychlou sterilizaci kalíšku v mikrovlnné troubě.