Shrnutí: Obliba tuhých šamponů neustále stoupá. Proč? Důvodů se najde hned několik: vyrábějí z přírodních surovin, jsou šetrné, příjemně skladné a – paradoxně – hodně dlouho vydrží. Taky uvažujete, že byste tenhle malý zázrak vyzkoušeli? V tom případě jste tu správně – v tomto článku totiž najdete 10 tipů na tuhé šampony, které by se mohly stát vašim novým kosmetickým favoritem.
- U mě si první místo získal Haaro Naturo tuhý šampon na objem, který je 100% přírodní, pěnivý a mimořádně chválený na nezávislých srovnávačích.
- Na 2. příčku jsem umístila přírodní Kvitok tuhý šampon Maca – i ten je zákazníky vysoce hodnocený. Navíc plní roli jak šamponu, tak i kondicionéru, a kromě toho oceníte jeho schopnost stimulovat vlasový růst.
- A 3. místo získal laSaponaria tuhý šampon pro unavené vlasy, který je 100% BIO a pořídíte ho v udržitelném balení.
Zajímají vás další tipy na tuhé šampony? Čtěte dál a objevte veškeré informace o deseti mimořádně kvalitních tuhých šamponech na vlasy.
Haaro Naturo
Protože se jedná o tuhý šampon od české značky, který je 100% přírodní, skvěle pění a dlouho vydrží. Jedná se o ideální přípravek na jemné a normální vlasy. Produkt obsahuje například arganový a meruňkový olej, chmel, břízu, kopřivu a další extrakty.
Kvitok
Neboť jde o malý a skladný „dva v jednom“ produkt, který stimuluje růst vlasů a plní jak funkci šamponu, tak i kondicionéru. Výrobek má 100% přírodní složení, v němž figuruje například řeřicha nebo sofistikovaný komplex rostlinného keratinu.
laSaponaria
Jelikož je to skvělý BIO šampon vyrobený z vysoce kvalitních ingrediencí, který díky směsi aktivních látek rozzáří lámavé vlasy bez života. Obsahuje například aminokyseliny z řepy, čekanku nebo lněná semínka. Kromě toho se prodává v udržitelném balení.
Deset nejlepších tuhých šamponů a šampuků
- Haaro Naturo Tuhý šampon na objem 540 Kč (100 g)
- Kvitok Tuhý šampon s kondicionérem Maca 250 Kč (50 g)
- laSaponaria Tuhý šampon posilující a zklidňující 260 Kč (50 g)
- Puaree Šampuk Grapefruit & May Chang 280 Kč (65 g)
- Puaree šampuk ginger & rice protein 280 Kč (65 g)
- Kvitok Tuhý šampon s kondicionérem pro mastné vlasy Čajovník 250 Kč (50 g)
- Havlíkova Apotéka Vlasové mýdlo 200 Kč (85 ± 5 g)
- Sapunoteka Tuhý šampón na suché a vlnité vlasy 240 Kč (60 g)
- Lamazuna Tuhý šampon pro normální vlasy s habešským olejem 200 Kč (70 g)
- Three Hills Soap přírodní šampon Maca peruánská s rozmarýnem 300 Kč (70 g)
Co je to tuhý šampon a jaké jsou jeho benefity?
Tuhé šampony se (jak už jejich označení napovídá) od klasických šamponů liší tuhou strukturou, která je podobná mýdlu. Obvykle se vyrábějí z rostlinných másel, olejů a dalších přírodních surovin a jejich specifikem je, že neobsahují vodu. Díky tomu jsou ve výsledku koncentrovanější a déle vydrží.
Na trhu najdete dva typy tuhého šamponu: tuhý mýdlový šampon (ten vypadá jako mýdlo, má zásadité pH a chvíli trvá, než si na něj vlasy zvyknou) a tzv. šampuk, který je oproti mýdlovému šamponu o něco menší, skladnější a jeho velkou předností je, že si na něj vlasy zvyknou poměrně rychle. Pokud tedy plánujete přejít z klasického šamponu na tuhý, doporučuje se začít právě se šampukem.
Výhody tuhých šamponů a šampuků
Tuhé šampony jsou každopádně zajímavou alternativou, a to hned z několika důvodů:
- Jsou malé a skladné, takže skvěle poslouží na cestách (v tomto ohledu mimochodem nemusíte řešit „tekutý obsah“ při kontrole na letištích).
- Navzdory úsporné velikosti dlouho vydrží.
- Většinou se jedná o zero-waste přípravky (už jenom proto, že není třeba je balit do plastu)
- A v neposlední řadě jsou to většinou šetrné produkty vyrobené z přírodních ingrediencí, takže nemusíte mít obavy, že byste vlasy zatěžovali silikony a jinými „jedy“.
Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.
Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:
- Ochrana vlasů před sluncem: 11 top sprejů na vlasy s UV filtrem
- Co na zničené vlasy? 10 tipů na nejlepší přípravky na zničené vlasy
- 17 nejlepších vitamínů proti vypadávání vlasů – recenze
- 14 nejlepších šamponů na suché vlasy – recenze
- 14 nejlepších přípravků proti vypadávání vlasů – recenze
- 14 nejlepších olejů na vlasy – recenze a diskuze
- 13 tipů na nejlepší sérum na řasy – srovnání, recenze a zkušenosti
- 13 nejlepších vitamínů na vlasy – recenze a zkušenosti
- 13 nejlepších vitamínů na růst vlasů – recenze a tipy
- 13 nejlepších šamponů a přípravků proti lupům ve vlasech – recenze
- 13 nejlepších kolagenů na vlasy – recenze a diskuze
- 12 tipů na nejlepší vlasovou kosmetiku – srovnání a recenze
- 12 tipů na nejlepší lak na vlasy – recenze a diskuze
- 12 tipů na nejlepší hydratační šampon na vlasy
- 12 nejlepších vitamínů a výživ na nehty – recenze a srovnání
- 12 nejlepších suchých šamponů – recenze a zkušenosti
- 12 nejlepších šamponů a přípravků proti vším – recenze
- 12 nejlepších přípravků pro podporu růstu vlasů – recenze
- 11 tipů na nejlepší silver šampon a fialový šampon
- 11 tipů na nejlepší šampon na poškozené vlasy – diskuze
- 11 nejlepších šamponů na vlasy – recenze a zkušenosti
- 11 nejlepších šamponů na mastné vlasy – diskuze
- 11 nejlepších šamponů na jemné vlasy – recenze
- 11 nejlepších přípravků na podporu růstu vousů – recenze
- 11 nejlepších olejů na vousy – srovnání a recenze
- 11 nejlepších kondicionérů – recenze a srovnání
- 11 nejlepších barev na vlasy (přírodních) – recenze a diskuze
- 11 nejlepších a nejúčinnějších masek na vlasy – recenze
- 10 tipů na nejlepší termoochranu na vlasy – recenze
- 10 tipů na nejlepší fialovou (a silver) masku na (blond) vlasy
- 10 tipů na nejlepší bezoplachový kondicionér na vlasy – recenze
- 10 nejlepších zrzavých barev na vlasy – recenze
- 10 nejlepších šamponů na barvené vlasy – recenze a srovnání
- 10 nejlepších kartáčů na vlasy – srovnání a recenze
- 10 nejlepších hnědých barev na vlasy – recenze
- 10 nejlepších černých barev na vlasy – recenze
- 10 nejlepších blond barev na vlasy – recenze a tipy
Hledáte tuhý šampon, který pro vás bude dokonalý? Na výběr jich máte víc než dost! Jen si vždy ověřte, zda jde o kvalitní přírodní produkt (většinou to tak je, ale opatrnosti není nikdy dost) a jestli je daný šampon vhodný pro váš typ vlasů – v tomto ohledu si zkrátka počínejte jako při výběru veškeré kosmetiky.
1. místo
Haaro Naturo Tuhý šampon na objem
100% přírodní tuhý šampon pro jemné a normální vlasy, který krásně pění a dlouho vydrží.
Proč jsem na 1. místo vybrala tuhý šampon od značky Haaro Naturo?
Vrchol mého žebříčku obsadil 100% přírodní tuhý šampon od české značky Haaro Naturo. Ten ocení především majitelé a majitelky jemných vlasů, ale výborně se hodí i na vlasy normálního typu – dodá jim totiž objem a pevnost. Výhodou tohoto šamponu dále je, že skvěle pění. Plus – vydrží skutečně dlouho (klidně i tři měsíce při frekvenci mytí 2-3× týdně).
Uživatelské recenze
Tenhle šampon si lidé hodně pochvalují, například na stránkách heureka.cz. Jednak prý po umytí skutečně vidíte efekt – vlasy jsou o poznání objemnější, lesklé, hebké, nadýchané, přirozené, dále pak šampon dle zákazníků a zákaznic nádherně voní, výborně pění, dobře se smývá a „neuvěřitelně“ dlouho vydrží. Z recenzí nicméně vyplývá jedno doporučení – po použití je důležité, aby šampon dobře vyschnul, v opačném případě by se mohl začít drolit a rozpadat.
Skvělá hodnocení má i samotný e-shop Econea, který se specializuje na přírodní eco-friendly produkty. Na zbozi.cz a na Heurece se o tomto obchodě píše, že je krásně přehledný (zvláště popisky produktů jsou tady skutečně boží). Dále zákazníci jmenují rychlou expedici výrobků, široký sortiment, kvalitu zboží i komunikaci s obchodem. Určitě se tam nebojte šampon pořídit, pokud vás zaujal.
Více informací
Šampon od Haaro Naturo neobsahuje žádné živočišné přísady (to ocení vegani) a prodává se v papírovém obalu (což je super s ekologického hlediska). Jeho složení je také jedna radost – o hydrataci a lesk se stará arganový a meruňkový olej a blahodárně působí i chmel, březový extrakt, kopřiva, lněné semínko, myrha, amla nebo voňavá kombinace esenciálních olejů z řebříčku, rozmarýnu a bergamotu. Kromě toho jsou součástí výrobku antistatické látky, které zabraňují „zlobivému“ poletování vlasů.
POZOR ALE – máte-li mastící se typ vlasů, tak tento produkt nebude úplně pro vás. Účes by po umytí mohl působit zplihle.
Za tento šampon zaplatíte cca 540 Kč / 100 g, ale můžete si koupit i menší (padesátigramové) balení za cca 340 korun.
2. místo
Kvitok Tuhý šampon s kondicionérem Maca
Šampon s kondicionérem v tuhém provedení, který stimuluje růst vlasů. Obsahuje Macu a rostlinný keratinový komplex.
Proč jsem dala tuhý šampon Maca od Kvitoku na 2. místo?
Druhé místo jsem věnovala přírodnímu produktu od slovenského výrobce Kvitok. Jedná se o šampon s kondicionérem v jednom jediném tuhém kousku, jehož superschopností je, že stimuluje vlasový růst. Máte pocit, že vaše vlasy nerostou dostatečně svižně? Pak by to mohl být ideální kosmetický parťák právě pro vás!
Jednou z ingrediencí přípravku je výtažek z kořene Maca. Ten posiluje vlasové kořínky, brání vypadávání vlasů a stimuluje jejich růst. Dále zde najdete tenzidy z kokosového oleje, komplex rostlinného keratinu (= směs kukuřičného, pšeničného a sojového proteinu), Panthenol B5, mandlový olej, inulin, rozmarýnový olej, heřmánkový hydrolát a pivoňkový extrakt. Zkrátka a dobře – dokonale namixované složení.
Uživatelské recenze
Také tento šampon je (podobně jako produkt výše) mezi zákazníky velmi oblíbený, o čemž svědčí vysoká procenta na zbozi.cz i na Heurece. V komentářích lidé vypichují jeho schopnost pěnit, pochvalují si přírodní složení (a složení vůbec), vůni přípravku popisují jako „neutrální“ nebo „hezkou“. Vlasy jsou podle zkušeností uživatelů po umytí jemné, „lepší“, v jednom případě je slečna popisuje jako „úplně jiné“. Také se prý po použití šamponu dobře se rozčesávají (takže kondicionér plní svou funkci). Na webu Zboží se pak také píše, že je tento šampon ideálním společníkem na cesty.
Další informace
Produkt se vyrábí z vysoce kvalitních surovin, nezatěžuje pokožku, snadno se používá, skvěle pění, je příjemně malý a skladný. Navíc se můžete spolehnout na jeho BIO kvalitu a na to, že nebyl testován na zvířatech.
Cena jednoho 50g šamponu se pohybuje okolo 250 Kč, za poloviční gramáž dáte cca 120 Kč.
3. místo
laSaponaria Tuhý šampon posilující a zklidňující
Výborný tuhý šampon v BIO kvalitě vhodný pro unavené vlasy bez jiskry.
Proč jsem na 3. místo srovnání zvolila šampon laSaponaria?
Unaveným a lámavým vlasům může být skvělou vzpruhou posilující šampon laSaponaria, který jsem ve svém výběru umístila na třetí příčku. Jedná se o kvalitní 100% přírodní BIO přípravek který se vyrábí z lokálních surovin (to je také skvělá zpráva). Šampon je vyzbrojen aminokyselinami z řepy, lněnými semínky, obsahem měsíčku lékařského a nechybí ani vilín. Výsledkem je produkt, který vaše vlasy krásně zregeneruje a posílí.
Uživatelské recenze
Na srovnávači Heureka.cz má tenhle šampuk vysoké procentuální skóre, které se pohybuje mezi 90 a 100 %. A rovněž slovní hodnocení jsou tady příznivá. Podle zákazníků a zákaznic jsou vlasy po použití produktu příjemně hladké, jemné, dobře se rozčesávají a dle zkušeností není nutné je v druhém kole omývat kondicionérem (jako tomu občas u tuhých šamponů bývá). Některé ze zákaznic oceňují to, že je přípravek skladný a maličký, dále prý skvěle pění a hezky voní, což lidé potvrzují i na stránkách pilulka.cz.
Dále o produktu
Zajímá vás kompletní složení tohoto šamponu? Tady je:
- Aminokyseliny z řepy = pečující látky
- Lněná semínka = zajišťují hydrataci
- Prebiotika z čekanky = zklidňují pokožku
- Sléz = hydratuje, pomáhá ve vlasech udržet vlhkost
- Měsíček lékařský = disponuje protizánětlivými a hojivými vlastnostmi
- Vilín = posiluje pokožku hlavy
Tenhle malý koupelnový pomocník navíc dlouho vydrží, takže v téhle rovině budete taky spokojení. Pozadu nezůstává ani jeho pěnivý efekt.
Cena šamponu se pohybuje okolo 260 Kč za 50 g a koupíte ho v plně recyklovatelném balení.
4. místo
Puaree Šampuk Grapefruit & May Chang
Čím mě zaujal tento šampuk s grapefruitem a may chang?
Na další příčku jsem se rozhodla umístit šampuk Grapefruit & May Chang od české značky Puaree. Tenhle šampon bude balzámem na duši hlavně pro ty z vás, kteří si libují v citrusových vůních. Obsahuje totiž nejen grapefruit, ale také výtažek z may chang (litsey cubeby), který rovněž vaše vlasy provoní výrazným citrusovým aromatem.
Další info
Šampuk Grapefruit & May Chang obsahuje krom výše uvedeného také extrakt z yuccy, která vlasy posiluje, amlu, blahodárný vitamín E, modrý jíl, habešský olej, glycerin, pudr z proskurníku, kokosový a ricinový olej. A nejvíc ho ocení suché a poškozené vlasy.
Také tento výrobek je veganský a můžete se spolehnout, že nebyl testován na zvířatech.
Jeho cena se pohybuje okolo cca 280 Kč / 65 g.
5. místo
Puaree šampuk ginger & rice protein
Proč jsem vybrala také šampuk ginger & rice protein od Puaree?
U značky Puaree jsem objevila ještě jeden zajímavý produkt, konkrétně šampuk se zázvorem a rýžovým proteinem. Zázvor dodá vašim vlasům zdravý lesk a podpoří jejich růst, rýžový protein jim zajistí výraznější objem. Vedle těchto dvou ingrediencí kondici vašich vlasů dále podpoří glycerin, kokosový olej, ricinový olej a mátová silice, která dokáže skvěle prokrvit pokožku hlavy.
Více informací
Ve složení šamponu nenajdete žádné nežádoucí látky, jakými jsou parabeny, silikony nebo sulfáty – navíc byl testován na zvířatech a je 100% veganský. A co víc, vydrží vám dva až tři měsíce.
Tento šampuk pořídíte za cca 280 Kč / 65 g.
6. místo
Kvitok Tuhý šampon s kondicionérem pro mastné vlasy Čajovník
Proč jsem vybrala tuhý šampon s čajovníkem od Kvitoku?
Ještě jednou tady musím zmínit i slovenskou značku Kvitok, která nabízí mimo jiné tuhý šampon s kondicionérem vhodný především pro mastící se vlasy. Blahodárnou ingrediencí je zde rostlinný keratin, který přispívá k lepší pružnosti a hydrataci pokožky, dále pak čajovník s antibakteriálními a antiseptickými účinky, chlorella a nimbový prášek. Samozřejmostí je, že se produkt vyrábí z vysoce kvalitních surovin a že je 100% BIO.
Dále o produktu
A co dále tenhle tuhý šampon obsahuje? Jednak tenzidy z kokosového oleje, Panthenol B5 (ten pomáhá s lámavostí vlasů), glycerin, inulin a bambucké máslo obsahující vitamíny A a E.
Po použití tohoto šamponu vlasy získají přirozený lesk a budou se dobře rozčesávat.
Šampon navíc důkladně čistí, skvěle pění a stojí přibližně 250 Kč za 50 g.
7. místo
Havlíkova Apotéka Vlasové mýdlo
Z jakých důvodů jsem zvolila vlasové mýdlo z Havlíkovy Apotéky?
Vlasové mýdlo od značky Havlíkova Apotéka jsem do svého výběru zařadila proto, že je výživné a parádně se postará o pokožku hlavy. Díky tomuto produktu vlasy získají přirozený lesk, budou hydratované a o poznání silnější.
Ve složení výrobku figurují následující přírodní látky:
- Kopřivový výtažek, který vlasům dodává lesk a je protizánětlivý.
- Šalvějový olej posilující vlasová vlákna a stimulující růst.
- Arganový olej, jenž skvěle hydratuje a regeneruje.
- Olivový olej a kokosový olej s vyživujícími vlastnostmi.
Další info
Vlasové mýdlo z Havlíkovy Apotéky se z lokálních surovin. Cenově se pak pohybuje okolo 200 Kč za 85 g, nicméně gramáž se může lehce lišit (o plus/minus 5 g) z toho důvodu, že se produkt vyrábí kompletně ručně.
8. místo
Sapunoteka Tuhý šampón na suché a vlnité vlasy
Čím mě zaujal tuhý šampon od značky Sapunoteka?
Za povšimnutí dále stojí tuhý šampon od chorvatské přírodní značky Sapunoteka, protože pokud máte kudrnaté a suché vlasy, mohla by to pro vás být ideální volba. Právě tomuto typu vlasů totiž přípravek poskytne skvělou péči, a to díky za studena lisovaným olejům (avokádovému a cedrovému), „rozjasňující“ kyselině citronové a posilujícímu Panthenolu.
Více informací
Svým dílem pak přispěje i přítomnost svou blahodárných másel, které v šamponu najdete:
- Kakaové máslo je výživné, hydratační a má regenerační účinky.
- Mangové máslo vlasy také účinně hydratuje.
Produkty značky Sapunoteka se navíc vyrábějí z lokálních bylin a jsou čistě přírodní.
Šampon vás vyjde na cca 240 Kč za 60 g.
9. místo
Lamazuna Tuhý šampon pro normální vlasy s habešským olejem
Proč jsem vybrala tuhý šampon s habešským olejem od Lamazuna?
Šampon na normální vlasy od francouzské značky Lamazuna potěší všechny ty, kteří žijí v souladu se zero waste principy a nedají dopustit na 100% přírodní kosmetiku. Tenhle produkt je bohatý na jílové minerály, šetrné tenzidy a obsahuje přírodní poklad jménem habešský olej – ten je mimo jiné zdrojem esenciálních nenasycených mastných kyselin a vlasy perfektně vyživí.
Dále o šamponu
Tenhle produkt od Lamazuny se také pyšní certifikací EcoCert Cosmos Organic, což je určitě velké plus. A palec nahoru si zaslouží i za to, že se prodává v rozložitelném kartonovém obalu.
Cenově se výrobek pohybuje okolo cca 200 Kč za 70 gramů.
10. místo
Three Hills Soap přírodní šampon Maca peruánská s rozmarýnem
Čím mě oslovil tuhý šampon od Three Hills Soap?
Pokud je vám blízká přirozená elegance, mohl by vás oslovit přírodní šampon od Three Hills Soap. Ten totiž vypadá na první pohled lákavě a ani při bližším pohledu nezklame. Obsahuje totiž extrakt z kořene řeřichy, rozmarýnový olej, šetrné tenzidy, kokosový olej, glycerin, pšeničný protein, vitamin B5, extrakt z kořene řeřichy, olej z kůry pomerančovníku, mátový olej a další blahodárné složky, které vlasům bezesporu udělají dobrou službu.
Další informace
Výrobky značky Three Hills Soap se vyrábějí v irském Dublinu, a to s ohledem na životní prostředí.
Konkrétně tento tuhý šampon pořídíte v kulaté hliníkové krabičce a jeho cena se pohybuje okolo 300 Kč za 70 g.
Závěrem
Tuhý šampon je rozhodně alternativou, která stojí za vyzkoušení. Zaujal vás některý z mých tipů? Vyzkoušejte ho! Jen vždy pečlivě zvažte, zda je pro vás tím správným řešením. Pokud jsou vaše vlasy hodně jemné, můžete vsadit na tuhý šampon Haaro Naturo (ten je hodně oblíbený), potřebujete-li podpořit vlasový růst, zkuste tuhý šampon Kvitok 2v1. Nebo chcete, aby vaše vlasy zesílily? Potom sáhněte po tuhém šamponu laSaponaria. Možností je ale samozřejmě víc. Inspirujte se a hýčkejte své zdraví a krásu pomocí přírody!
Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:
[1] Wikipedie (CZ): Šampon
[2] Healthline (ENG): 8 Easy Ways to Make Your Own Shampoo
[3] PubMed Central (ENG): Killing Two Birds With One Bar: Shampoo and Conditioner Bars Are Low Allergen and Environmentally Friendly
[4] PubMed Central (ENG): Evaluation of pH of Bathing Soaps and Shampoos for Skin and Hair Care