Shrnutí: V tomto článku jsem pro vás srovnala deset hnědých barev na vlasy, jež bych doporučila všem, kteří se chtějí stát brunetkou, nebo svou barvu oživit. A jak srovnání dopadlo?
- na 1. místo patří 100% přírodní a BIO barva Radico, k dostání ve hnědé, světle hnědé a tmavě hnědé verzi.
- 2. místo dostala přírodní barva laSaponaria Lakshmi v odstínu lískový ořech. Vlasy obarví a také opečuje.
- a 3. příčku získaly barvy od Herbatint v odstínu světlý kaštan 5N a hnědá 2N. Jsou šetrné a perfektně kryjí šediny.
V článku jsem se také rozepsala o:
Historii barvení vlasů a barvách na vlasy obecně – jaké existují druhy? A v čem jsou přírodní barvy na vlasy lepší? Plus si přečtěte pár tipů, jak obarvit vlasy na hnědo i bez barvy.
Radico
Protože se jedná o kvalitní přírodní barvy, vyrobené z bio surovin.
laSaponaria
Protože se jedná o šetrný přírodní přípravek, který vlasům nejen vrátí barvu, ale také je krásně ozdraví. Konkrétní pigmentace je pak výsledkem unikátní kombinace bylinek (henny, amly a india).
Herbatint
Jde totiž o šetrné barvy s přírodními ingrediencemi (například výtažek z aloe vera, břízy a ořešáku). Produkt je vhodný i pro citlivou pokožku.
Deset tipů na nejlepší hnědé barvy na vlasy
- Radico Přírodní barva na vlasy BIO 300 Kč (100 g)
- laSaponaria Přírodní barva na vlasy Lakshmi BIO – lískový ořech 280 Kč (100 g)
- Herbatint Permanentní barva na vlasy 350 Kč (150 ml)
- laSaponaria Přírodní barva na vlasy Indrani BIO – zlatý kaštan 280 Kč (100 g)
- Voono Henna odstín Light Brown 270 Kč (100 g)
- Hairwonder dlouhotrvající barva 400 Kč (100 ml)
- Henna Plus Přírodní barva na vlasy 250 Kč (100 ml)
- Cosmetikabio Barva na vlasy 300 Kč (100 g)
- Sinergy Zen Hair Color Přírodní barva na vlasy s keratinem 250 Kč (100 ml)
- Bes Movie Colors News Bezoxidační přeliv 400 Kč (170 ml)
Snad každé hnědovlásce se někdy v životě zachtělo být blond. Některé z nás zůstanou u plavých fantazií, některé z nás to „risknou“. Nicméně ruku na srdce – ne každému proměna na blondýnku svědčí. Určitým typům totiž skutečně nejvíce sluší právě přirozeně hnědé odstíny. Představte si třeba vévodkyni Kate jako blondýnu. No nebyl by to trochu vyplýtvaný potenciál…?
Historie barvení vlasů
Barvení vlasů rozhodně není trendem posledních staletí, a proto na chvilku nahlédněme do historie. Je vědecky dokázáno, že počátky této procedury najdeme třeba ve starověkém Egyptě, tedy v dobách před 5000 lety. Úplně původním barvicím prostředkem byla henna. Ta se stala populární nejen na africkém kontinentu, ale také se hojně využívala v Indii. Později se pro účel barvení vlasů používala také látka zvaná indigo, což je černé barvivo s namodralými odlesky získávané z listů subtropického Indigovníku pravého.
- Ženy žijící v dobách starého Říma už to s barvením svých kadeří tak jednoduché neměly. Tehdy totiž bylo moderní být blond, a jak víme – zesvětlování vlasů bylo vždycky složitější než jejich ztmavování. Přesto se brunetky nezdávaly – sahaly po šťávě z citrónů, po heřmánku, zkoušely bukové listí… ale nebylo to ono. Módní situace nakonec vedla k tomu, že si některé Římanky z vyšších kruhů vypomáhaly parukami vyrobenými z plavých vlasů svých otrokyň. No jo. Dějiny byly zkrátka vždycky kruté.
- Světlé odstíny byly „in“ také v časech renesančních – tehdy frčela takzvaná benátská blond, jíž bylo možno docílit pomocí medu, kamence a síry. V roce 1818 pak byly objeveny účinky peroxidu vodíku, který se používá dodnes.
- Slepou uličkou ve vývoji chemických barev na vlasy bylo mimo jiné barvení vlasů za pomoci anilínových barev, což se praktikovalo od roku 1861 do 1906, kdy byla metoda zakázána. Revoluční krok v této oblasti učinil až francouzský vědec Eugene Paul Louis Schueller, který v roce 1907 vyvinul zdravotně nezávadný produkt, v roce 1909 založil vlastní kosmetickou značku (předchůdce L´Oréalu) a následně uvedl na trh účinnou barvu na vlasy s názvem Dream blond.
Péče o vlasy je jedna velká kategorie, která se velice špatně shrnuje pouze pár slovy. Péče o vlasy je komplexní a kdo chce mít vlasy krásné, zdravé a pevné by měl vědět spoustu a spoustu informací. Proto je dobré si o vlasech číst, studovat je a snažit se jim co nevíce porozumět.
Proto jsme pro vás zde přichystali seznam článků zaměřených na vlasovou kosmetiku a péči o vlasy:
- Ochrana vlasů před sluncem: 11 top sprejů na vlasy s UV filtrem
- Co na zničené vlasy? 10 tipů na nejlepší přípravky na zničené vlasy
- 17 nejlepších vitamínů proti vypadávání vlasů – recenze
- 14 nejlepších šamponů na suché vlasy – recenze
- 14 nejlepších přípravků proti vypadávání vlasů – recenze
- 14 nejlepších olejů na vlasy – recenze a diskuze
- 13 tipů na nejlepší sérum na řasy – srovnání, recenze a zkušenosti
- 13 nejlepších vitamínů na vlasy – recenze a zkušenosti
- 13 nejlepších vitamínů na růst vlasů – recenze a tipy
- 13 nejlepších šamponů a přípravků proti lupům ve vlasech – recenze
- 13 nejlepších kolagenů na vlasy – recenze a diskuze
- 12 tipů na nejlepší vlasovou kosmetiku – srovnání a recenze
- 12 tipů na nejlepší lak na vlasy – recenze a diskuze
- 12 tipů na nejlepší hydratační šampon na vlasy
- 12 nejlepších vitamínů a výživ na nehty – recenze a srovnání
- 12 nejlepších suchých šamponů – recenze a zkušenosti
- 12 nejlepších šamponů a přípravků proti vším – recenze
- 12 nejlepších přípravků pro podporu růstu vlasů – recenze
- 11 tipů na nejlepší silver šampon a fialový šampon
- 11 tipů na nejlepší šampon na poškozené vlasy – diskuze
- 11 nejlepších šamponů na vlasy – recenze a zkušenosti
- 11 nejlepších šamponů na mastné vlasy – diskuze
- 11 nejlepších šamponů na jemné vlasy – recenze
- 11 nejlepších přípravků na podporu růstu vousů – recenze
- 11 nejlepších olejů na vousy – srovnání a recenze
- 11 nejlepších kondicionérů – recenze a srovnání
- 11 nejlepších barev na vlasy (přírodních) – recenze a diskuze
- 11 nejlepších a nejúčinnějších masek na vlasy – recenze
- 10 tipů na nejlepší termoochranu na vlasy – recenze
- 10 tipů na nejlepší fialovou (a silver) masku na (blond) vlasy
- 10 tipů na nejlepší bezoplachový kondicionér na vlasy – recenze
- 10 nejlepších zrzavých barev na vlasy – recenze
- 10 nejlepších šampuků a tuhých šamponů na vlasy – recenze
- 10 nejlepších šamponů na barvené vlasy – recenze a srovnání
- 10 nejlepších kartáčů na vlasy – srovnání a recenze
- 10 nejlepších černých barev na vlasy – recenze
- 10 nejlepších blond barev na vlasy – recenze a tipy
Co je to barva na vlasy a jaké druhy barev existují?
Barvou na vlasy tedy rozumíme látku, kterou využíváme ke změně přírodního odstínu vlasů, případně k zakrytí šedin. Na rozdíl od našich předků už dneska máme na výběr, zda při barvení vlasů postupovat přírodní cestou, nebo k tomu zvolit prostředky na chemické bázi.
- Samotný proces barvení může probíhat různými způsoby. Chemické barvy se v zásadě dělí na permanentní, semi-permanentní, smývatelné nebo mohou být vlasy barveny za pomoci tzv. metaloidu. Mimo to pak existují i zcela přírodní alternativy barvení, o kterých si povíme záhy.
Permanentní barvení vlasů je dnes velmi oblíbenou metodou. Není divu – kryje stoprocentně, rovnoměrně a vydrží dlouho.
Procedura permanentního barvení probíhá následovně: ze všeho nejdřív je třeba barvu smíchat s takzvaným „vyvíječem“, který ji aktivuje. Pak dochází k samotnému barvení, které se skládá ze tří základních fází: nejprve se otevírá vlasové vlákno, pak do sebe vlas vstřebává barvu a nakonec je nutno vlasy umýt šamponem, aby v sobě barvu uzavřely.
Z hlediska složení permanentní barvy často obsahují řadu chemických látek, například hydrogen peroxid, resorcinol, methylaminofenol nebo aminophenol. Nezřídka kdy se ve složení také vyskytuje parafenylendiamin potenciálně vyvolávající alergické reakce.
Dále pak na trhu najdeme barvy, které zmizí po několika umytích, i když nikdy ne úplně. Na trhu se často objevují ve formě šamponu. Ve srovnání s permanentními barvami mají tyto produkty výrazně nižší krytí (to se pohybuje cca od patnácti do padesáti procent) a lze je použít pouze jako prostředek ke ztmavení vlasů, nikoli k jejich zesvětlení.
Pro extravagantní jedince existují také barvy, kterých se zbavíte už po jednom umytí. Ty najdete v široké škále divokých odstínů, nevyjímaje zelenou, modrou či sytě růžovou. Tady se zkrátka vyřádíte, pokud vás popadne experimentální nálada.
Barvy na bázi metaloidu obsahují soli kovů, které jsou po požití toxické. Samotné vlasy by ale poškozovat neměly a dá se jimi docílit pouze tmavých odstínů, nikoli světlých. Na rozdíl od výše uvedených alternativ tyto barvy zůstávají pouze na povrchu, ke ztmavování dochází postupně a jsou zpravidla využívány k maskování šedin.
Přírodní barvy na vlasy a proč jim dát přednost?
Je třeba si přiznat, že spolu s chemickým barvením vlasů často přijímáme do těla látky, mezi které patří zejména PPD, amoniak, resorcinol, parabeny nebo třeba peroxid vodíku. Tyto škodliviny postupně snižují kvalitu vlasu a oslabují je. Kromě toho mohou mít nepříznivý vliv na celý organismus. Proto je dobré hledat přírodní alternativy, které jsou výrazně šetrnější a hlavně – bezpečnější.
- Přírodní barvy ve srovnání s chemickými neobsahují žádné syntetické vonné látky, amoniak, silikony ani parafín, bývají dermatologicky testovány, dobře je snášejí i alergici. Z hlediska barvicího procesu je třeba zdůraznit, že nepronikají do struktury vlasu, ale působí na něj zvenčí – v podstatě ho jen obalí tenkou vrstvou pigmentu. Jejich nevýhodou je sice užší výběr odstínů a menší výdrž, na druhou stranu vlasy nepoškozují. Ba naopak – pokud sáhnete po skutečně kvalitním produktu, dopřejete svým vlasům nejen oživený vzhled, ale také zdravotní vzpruhu.
- Přírodní barviva se získávají z různých bylinek, úplně nejčastějšími pigmenty přírodního barvení je nicméně následující čtveřice: henna, indigo, cassia a amla.
Henna je nejen úplně nejstarším známým přírodním prostředkem k barvení vlasů, ale také tím nejpoužívanějším. Získává se z henovníku bílého, kterému se nejlépe daří v tropických a subtropických oblastech Afriky. Henna obsahuje oranžový pigment, který dodávají hnědým vlasům mahagonový tón a světlé vlasy barví do zrzava.
Proces barvení pomocí henny probíhá díky taninu, který je obsažen v listech rostliny a je schopen se navázat na keratin ve vlasech. Výhodou henny dále je, že sama o sobě chrání vlasy před vypadáváním, třepením a zabraňuje tvorbě lupů.
Indigo se získává z indigovníku pravého a jeho pigment je modrý. Když ho ale výrobce šikovně zkombinuje právě s hennou, dosáhne tím (v závislosti na poměru jednotlivých ingrediencí) různě hnědých výsledných odstínů.
Cassii se občas říká „bezbarvá henna“, pravdou ale je, že její pigment je zbarven do žluta a dokáže tím pádem hezky zjemnit zrzavý podtón. Výsledkem kombinace cassia + henna pak světlým vlasům propůjčí lehounce teplý odstín.
Amla (= indický angrešt) pak barvu vlasů posune do chladnějšího spektra, takže spolu s hennou dodá vlasům nevtíravou chladnou hnědou. Kromě toho je amla zdrojem vitamínu C, antioxidantů, železa, zinku a prospěšných aminokyselin, takže kromě barevného podtónu vlasy krásně oživí.
Hnědá barva na vlasy
Všeobecně platí, že hnědé vlasy perfektně sedí letním a podzimním typům.
- Světlejší hnědé odstíny (od středně plavé po oříškovou) budou slušet zejména osobám s letním vzezřením, tj. těm, jejichž pokožka má spíše světlou barvu s nádechem do olivova a dobře se opaluje.
- K podzimním typům s pokožkou v barvě šampaňského, broskvovou pletí a hnědýma či zelenýma očima pak budou perfektně ladit výrazné hnědé odstíny s měděnými či zlatavými odlesky.
- A ať už potřebujete zakrýt šediny, oživit svou přirozenou hnědou nebo toužíme po drobné změně, ve spektru hnědých odstínů určitě je z čeho vybírat.
- Můžete sáhnout po tmavé čokoládové, existuje světlý kaštan, tmavý kaštan, světle hnědá, medově hnědá, oříšková, karamelová, popelavě hnědá, studená hnědá a mnoho dalších. Stačí se jen pořádně porozhlédnout.
Další alternativy, jak obarvit vlasy na hnědo
Pokud byste měli zálusk na zcela přírodní barvení podomácku, i to se dá zařídit. Zajímavými zdroji přírodního barviva totiž mohou být i běžně dostupné suroviny, jakými jsou třeba káva, kakao, šalvěj nebo černý čaj. Pojďme se tedy podrobně podívat na to, jak postupovat třeba při takovém domácím kávovém barvení.
- Nejprve si připravte velmi silné kafe tak, aby výsledná tekutina obsahovala co největší množství pigmentu. Nechte „nápoj“ dostatečně vychladnout a poté jej nalijte na čisté, suché vlasy, pokud možno rovnoměrně. Vlasy překryjte pytlíkem nebo ručníkem (ať spolu s kadeřemi neobarvíte i oblečení či textilní části nábytku) a nechte směs alespoň půl hodinky působit. Nakonec kávu z vlasů důkladně smyjte.
- Pro zvýšení efektu procedury ji lze opakovat jednou týdně.
1. místo
Radico Přírodní barva na vlasy BIO
Kvalitní přírodní barva na vlasy, která skóruje i u mimořádně náročných zákazníků.
Proč jsou hnědé barvy na vlasy od značky Radico na 1. místě?
První místo jsem se rozhodla věnovat jedněm z nejlepších přírodních barev na vlasy, tj. výrobkům od značky Radico. Hodně oceňuju, že produkty od tohoto výrobce mají původ v kvalitních BIO surovinách pěstovaných bez použití pesticidů a dalších negativně proslulých „pomocníků“. Barvy jsou navíc udržitelné a šetrné k přírodě, což mimo jiné dokládá i fakt, že společnost získala certifikaci Cosmos Organic od EcoCert.
Barvy od značky Radico jsou dále 100% veganské (tj. neobsahují živočišné přísady) a ani nejsou testovány na zvířatech. A co se jejich aplikace barvy týče – ta je, nutno říct, poměrně snadná, takže to s zvládnete i sami, z pohodlí domova.
Uživatelské recenze
Když jsem si rozklikla stránky zbozi.cz (hnědá, tmavě hnědá) a heureka.cz, byla jsem překvapená, jak moc jsou reakce zákaznic pozitivní. Rozhodně tady panuje všeobecné nadšení.
V případě sametově hnědé barvy si uživatelé pochvalují především snadnost aplikace, trvalý efekt a někteří dokonce tvrdí, že po po použití vlasy získaly na objemu. Odstín „dark brown“, který připomíná hořkou čokoládu, vlasy zase krásně ovoní (alespoň podle recenzí) a výsledek navíc působí zcela přirozeně. Zkrátka – jako by ani barvené nebyly. Na oříškově hnědé barvě jsou pak hodně vyzdvihovány regenerační účinky.
Dále o produktu
Jednotlivé barevné odstíny jsou vytvořeny na bázi deseti až dvanácti bylin, přičemž vysokým počtem hvězdiček se pyšní zejména následující tři hnědé odstíny: sametově hnědá, hořká čokoláda a oříšková. Ve všech případech ajurvédské bylinky dodají účesu nádherný hnědý šmrnc, efektivně zakryjí případné šediny, vlasy posilní a dodají jim pevnost, objem a zdravý lesk.
Za barvu zaplatíte cca 300 Kč.
2. místo
laSaponaria Přírodní barva na vlasy Lakshmi BIO - lískový ořech
Šetrná přírodní barva, která nejenže oživí barvu vlasů, ale také je ozdraví.
Proč je přírodní barva na vlasy Lakshmi od značky laSaponaria na 2. místě?
Druhé místo jsem věnovala barvě od značky laSaponaria, protože barvení pomocí tohoto produktu je nejen šetrné, ale také ozdravné. Vlasy jsou po aplikaci silnější, oživené a září z nich obnovená vitalita.
I tento produkt je tvořen ryze přírodními surovinami, neobsahuje amoniak, pikramát sodný a ani žádnou další nevyžádanou příměs. Za pigmentaci zodpovídá speciálně volená kombinace bylinek, henny, amly (= indického angreštu) a indiga. A konkrétně tento odstín ve výsledku připomíná lískový oříšek.
Uživatelské recenze
Také barvu na vlasy Lakshmi BIO si zákazníci a zákaznice hodně pochvalují. Na stránkách zbozi.cz jsem se například dočetla, že barva skvěle chytá, je sytá, dobře se s ní zachází a prý i moc hezky voní. Na Heurece také zaznívá velká spokojenost. Tady lidé mimo jiné často zmiňují, že jsou jejich vlasy po aplikaci barvy o něco silnější.
Více informací
A na závěr kapka mytologie. Název čistě přírodní barvy na vlasy Lakshmi pochází z hinduistické víry – bohyně tohoto jména je totiž známá svou ženskostí a mimo jiné má pod palcem hojnost a krásu. Hezké, ne?
Cena tohoto výrobku se pohybuje okolo 280 Kč (za 100 g).
3. místo
Herbatint Permanentní barva na vlasy
Šetrné hnědé barvy s obsahem přírodních výtažků, které jsou vhodné i pro citlivou pokožku.
Proč je permanentní barva Herbatint na 3. místě?
Na třetí příčku jsem umístila barvu na vlasy od italské značky Herbatint. Její produkty sice nejsou stoprocentně přírodní, i tak jde o poměrně šetrný přípravek ve srovnání s jeho plně chemickými alternativami.
Ve složení výrobků každopádně několik přírodních ingrediencí přece jen figuruje. Je tu extrakt z aloe vera, z břízy, ořešáku, chinovníku, reveně, vilínu virginského a ze semínek zrcadlovky bílé. A co je podle mě fajn – výrobky jsou dermatologicky testovány a měly by vyhovovat i citlivé pokožce.
Uživatelské recenze
Na nezávislých srovnávačích (zbozi.cz a heureka.cz) jsem našla požehnané množství pozitivních uživatelských zkušeností s výrobky. Odstín „světlý kaštan“ dle recenzí dokonale kryje šediny a zanechává vlasy lesklé. V některých komentářích se také píše, že občas bývá výsledek o něco tmavší než na obrázku, ale údajně po pár umytích zesvětlá.
Odstín označovaný jednoduše jako „hnědý“ má podle uživatelských recenzí rovněž skvělý krycí efekt, příjemnou vůni a po aplikaci barva působí přirozeně. Lidé také oceňují, že mají tyto produkty nevtíravé aroma, dobře se nanášejí a dle reakcí uživatelek nedráždí vlasovou pokožku.
Více info
Významným bonusem barev od značky Herbatint také je, že jsou vegan friendly a nejsou testovány na zvířatech. Pozor ale na potenciální alergickou reakci.
Za produkt zaplatíte cca 350 Kč (balení vystačí na jednu až dvě aplikace v závislosti na délce a hustotě vlasů). Dále je třeba si k barvě pořídit aplikační sadu, která vás vyjde na zhruba 190 Kč.
4. místo
laSaponaria Přírodní barva na vlasy Indrani BIO - zlatý kaštan
Proč jsem vybrala přírodní barvu na vlasy v odstínu zlatého kaštanu od laSaponaria?
Přírodní barva na vlasy Indrani v odstínu zlatého kaštanu je pojmenována po hinduistické bohyni nebes, hněvu a žárlivosti Indrání, jejímž charakteristickým rysem je smyslná zlatavá pokožka. Tento BIO produkt, za nímž stojí značka laSaponaria, je opět vyroben ze zcela přírodních složek, neobsahuje amoniak ani žádné nechtěné syntetické přídavky.
Hlavními zdroji pigmentu je v tomto případě henna, amla, indigo a další bylinky, které na vlasech vykouzlí kaštanové tóny se zářivými zlatými odlesky. Kromě toho barvicí procedura účes krásně oživí a dodá mi zdravý vzhled.
Cena výrobku se pohybuje okolo 280 Kč za stogramové balení.
5. místo
Voono Henna odstín Light Brown
Proč jsem vybrala henuu od Voono v odstínu Light Brown?
Jedněmi z nejlepších henn jsou produkty od značky Voono, které jsou stoprocentně přírodní, šetrné a vlasům dodávají objem, pevnost i lesk. Při prvním použití barva sice vydrží „jen“ čtyři týdny, nicméně při opakovaném použití se tento interval prodlužuje.
U značky Voono můžete vybírat z několika krásných barev, z nichž se zdá být nejlépe hodnoceným odstínem přirozená světle hnědá „Light Brown“. Uživatelky si pochvalují snadnost aplikace, některé však upozorňují na to, že jim odstín chytal lehce do červena. Všeobecně však převládá spokojenost s výsledkem.
Výrobek je vegan friendly, je vhodný pro všechny typy vlasů, mohou jej používat těhotné a kojící ženy.
Pozor ale – není dobré používat tmavé odstíny na blonďaté vlasy. V takovém případě totiž vlasy většinou zezelenají. A to nejspíše nikdo nechce, pokud se tedy nechystá střihnout si roli Rusalky ve Dvořákově opeře.
Za produkt zaplatíte zhruba 270 Kč.
6. místo
Hairwonder dlouhotrvající barva
Proč jsem vybrala dva hnědé odstíny dlouhotrvající barvy od Hairwonder?
Dlouhotrvající barva na vlasy Colour&Care Hairwonder je příjemným kompromisem mezi přírodním a chemickým barvením. Obsažené přírodní ingredience jsou kvalitní (pocházejí ze surovin pěstovaných bez použití pesticidů či herbicidů) a mají ozdravný efekt: hydratují, zpevňují, dodávají vlasům pružnost, hebkost a lesk. Ve složení najdete mimo jiné extrakt z meduňky, heřmánku, zeleného čaje, ženšenu, chmelu i rozmarýnu nebo také arganový olej.
Díky krémové konzistenci se barvy snadno nanášejí. Nádhernými odstíny této značky je například čokoládově hnědý odstín 5.35 nebo tmavě hnědá 3.
Čokoládově hnědá barva 5.35 nejlépe chytne na vlasech v odstínech od středně blond po středně hnědou a obyčejně vydrží intenzivní po dobu šesti až osmi týdnů. Po aplikaci vlasy působí zdravě, silně a půvabně.
Po tmavé hnědé 3 pak sáhněte, jestliže se váš přirozený odstín nachází ve spektru od světle hnědé po černou. I tato barva vydrží zářit dlouho (6 – 8 týdnů), perfektně si poradí se šedinami, vlasy vyživí a regeneruje.
Cena produktů se pohybuje okolo 400 Kč.
7. místo
Henna Plus Přírodní barva na vlasy
Z jakých důvodů jsem zvolila přírodní barvy na vlasy Henna Plus?
Válcovitá retro-krabička, která jako by člověka přenášela do devadesátých let, v sobě ukrývá barvu na vlasy s obsahem přírodní henny. Nutno podotknout, že tento produkt není zcela bez chemických přídavků, nicméně neobsahuje parabeny a kromě toho v jeho složení najdete i bylinné extrakty, které jsou vlasům prospěšné.
Výtažek ze slunečnicových semínek chrání barvu před UV zářením, takže vydrží o to déle. Plus – je to přípravek, který stoprocentně zamaskuje šediny.
Hezkým odstínem vybraným z této řady barev je světle hnědá, která je vhodná především pro světlé vlasy (v rozmezí světlá až tmavá blond). A pak je tu tmavě hnědý odstín, který se rovněž doporučuje aplikovat spíše na světlejší barvy vlasů.
Za tento produkt zaplatíte cca 250 Kč.
8. místo
Cosmetikabio Barva na vlasy
Čím mě zaujaly barvy na vlasy od Cosmetikabio?
Základem barev od české značky Cosmetikabio jsou rostlinné extrakty, které vlasům poskytují nejen kýžený barevný odstín, ale také ozdravující péči. Produkty neobsahují silikony, umělé konzervační látky a ani nic podobného.
Rostlinné pigmenty, s nimiž značka pracuje, nevstupují hluboko do struktury vlasu, ale zůstávají na povrchu: jednoduše se navážou na keratin, který je ve vlasovém vláknu přítomen. Jedná se o šetrný proces, na druhou stranu musíte být připraveni na to, že výsledný poměrně dost závisí na vaší původní barvě vlasů.
Skvělou volbou odstínu je například tmavě hnědá připomínající čokoládu, která dokáže krásně zvýraznit obličejové rysy. Dalším přirozeným odstínem od této značky pak může být příjemná teplá hnědá. Cosmetikabio je vhodná i pro vegany.
Cena produktu se pohybuje okolo 300 Kč (100 g).
9. místo
Sinergy Zen Hair Color Přírodní barva na vlasy s keratinem
Proč tu je přírodní barva na vlasy s keratinem od Sinergy Cosmetics?
Vybrat si barvu na vlasy u italské značky Sinergy Cosmetics opravdu není nic těžkého. Odstínů u nich najdete celou řadu, a to i v rámci hnědého spektra. Objevuje se mezi nimi lískový oříšek, dub, světlý oříšek, měděno-zlatý odstín, popelavě hnědá, kávová… a spoustu dalších.
Tahle barva je sice určená k profesionálnímu použití, přesto neobsahuje amoniak, resorcinol ani PPD, a je šetrná. V jejím složení figuruje keratin (= složka, která je součástí vlasové struktury) a čisté barvicí pigmenty, díky nimž barva dokonale zatočí se šedinami, zajistí zářivou barvu a vlasy jbudou po aplikaci hebké a zdravé.
Upozornění: tato barva je určena spíše k profesionálním účelům a v případě domácí přípravy je třeba mít k dispozici další příslušenství.
Za tento produkt zaplatíte cca 250 Kč.
10. místo
Bes Movie Colors News Bezoxidační přeliv
Proč jsem vybrala bezoxidační přeliv od Bes Colors?
Balení bezoxidačního přelivu Bes Colors vypadá divoce a taky že divoké je. V nabídce odstínů této značky si skutečně připadáte jako na diskotéce z osmdesátých let. Je tu na výběr tyrkysová, tmavě fialová, magenta, žlutá, oranžová i „vodnická“ tmavě zelená. Přesto se i zde vyskytují přírodnější odstíny, konkrétně tedy světlá a tmavá hnědá.
Přeliv je vyroben na bázi včelího vosku, neobsahuje škodlivý amoniak a ani ho není třeba kombinovat s oxidačním prostředkem. Barva vydrží na vlasech po dobu šesti až osmi týdnů.
Díky tomuto přelivu bude váš účes zářit.
Cena výrobku se pohybuje okolo 400 Kč za 170 ml.
Závěrem
Všechny barvy vlasů jsou krásné. Plavé, uhlové, zrzavé i hnědé. Především ale musí být zdravé, a proto bychom si je měly hýčkat a dopřávat jim tu nejlepší péči, třeba právě tu přírodní.
Pokud toužíte po krásné hnědé barvě vlasů a příroda vám ji nenadělila, určitě vyzkoušejte přírodní barvu na vlasy Radico v hnědém, světle hnědém nebo tmavě hnědém odstínu. Dle recenzí na uživatelských fórech jde o velice oblíbený přípravek s krásným a hlavně přirozeným efektem. Super je také přírodní barva na vlasy Lakshmi BIO od laSaponaria v odstínu lískového oříšku, která je nejen obarví, ale také vyživí. A třetí velmi kvalitní volbou jsou barvy v odstínech světlý kaštan 5N nebo hnědá 2N od italské značky Herbatint, které obsahují pečující rostlinné složky a už po první aplikaci kryjí šediny.
Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:
[1] Wikipedie (CZ): Barva na vlasy
[2] Wikipedie (CZ): Henna
[3] Healthline (ENG): Everything You Need to Know About Vegan Hair Dye
[4] Healthline (ENG): Is Henna Hair Dye a Bad Idea? Here’s What the Experts Have to Say
[5] PubMed Central (ENG): Hair cosmetics: dyes
[6] PubMed Central (ENG): Henna as a Hair Dye: A Current Fashion Trend with Ancient Roots