10 nejlepších vitamínů na podporu otěhotnění (plodnosti) – recenze

Jaké jsou nejlepší vitamíny na podporu otěhotnění? Jak vybrat ty správné? Jaké mají účinky? Recenze, zkušenosti, popis a diskuze.

TOP  1. místo

Testamento

Orientační cena: 700 Kč

Výborný produkt pro muže i ženy. Zinek pomáhá mužům s udržením normální hladiny testosteronu, maca podporuje ženskou plodnost, vitalitu a duševní zdraví.

2. místo

Anabolic Dagger

Orientační cena: 700 Kč
Výborný přípravek optimalizuje hladinu testosteronu a díky přírodní mace a tribulusu pozitivně ovlivňuje hormonální systém. S příchutí červeného pomeranče.
3. místo

Blendea Superbalance

Orientační cena: 500 Kč

Bohatá směs superpotravin, adaptogenů a koření má lahodnou chuť díky obsaženým borůvkám a kořenu maca. Podporuje zdravý hormonální systém a plodnost.

Deset nejlepších produktů na podporu plodnosti

Co je to ovulace?

Pojem ovulace zná pravděpodobně každá žena, nicméně pojďme si ho osvětlit více dopodrobna.

Ovulace je jedna z částí, respektive fází menstruačního cyklu. Konkrétně se jedná o fázi, která trvá nejkratší dobu a to zhruba jeden den. V průběhu ovulace se dějí hormonální změny, což na sobě dokáže vnímavější žena velmi dobře vypozorovat. Zcela normální jsou projevy jako lehká bolest v podbřišku, citlivost prsou a náladovost.

Při ovulaci se uvolňuje vajíčko z vaječníku a pokud je oplodněno spermií, nastává otěhotnění. Uvádí se, že při pravidelném menstruačním cyklu dochází k ovulaci zhruba v jeho polovině, což je cca 12 – 16 dní po začátku poslední menstruace.

Při ovulaci se obvykle uvolňuje většinou jedno vajíčko, nicméně může se jich výjimečně uvolnit i více a to má za následek vícečetné těhotenství.

Možná by se mohlo zdát, že ovulace a plodné dny je jedno a to samé, nicméně není to tak. Jsou to dvě rozdílné věci, které na sebe ale navzájem navazují a jedna bez druhé nemůže existovat.

Jak bylo již popsáno výše, ovulace trvá většinou jeden den a po tomto krátkém časovém úseku vajíčko zaniká. Každopádně ale spermie může zůstat aktivní dokonce až 5 dní a proto se stává, že dojde k otěhotnění právě před přesnou ovulací.

A tomuto časovému úseku se říkají plodné dny, které trvají maximálně 6 dní. Pokud se snažíte otěhotnět, je určitě dobré si tyto dny vypočítat.

Jak otěhotnět?

Velmi dobrá cesta k úspěchu je správný výpočet ovulace a plodných dnů – což spolu, jak bylo řečeno, úzce souvisí. Je dobré vědět, že k tomu, aby došlo ke zdárnému početí není třeba každodenní sexuální aktivita, ale důležité je trefit se právě do zmíněných plodných dnů. Pokud má žena pravidelnou menstruaci, není výpočet vůbec složitý a existují na to různé aplikace, které s tím pomohou.

Když budeme kalkulovat s tím, že má žena klasický, 28denní cyklus, dá se předpokládat, že ovulace přichází zhruba 14. den od menstruace. Ideální čas k otěhotnění je pak buď 3 dny před ovulací, nebo 3 dny po ní.

Může se stát, že se žena kvůli nepravidelnému menstruačnímu cyklu nemůže ovulaci dopočítat, popřípadě ji může na přechodný čas z různých důvodů i ztratit. V závažnějších případech je samozřejmě více než vhodné poradit se se svým gynekologem a zvážit další postup. Každopádně existují i přírodní cesty, které by mohly ovulaci podpořit.

Kontryhel – tato bylinka se používá v gynekologii a porodnictví roky. Říká se o něm, že je to takový všelék na všechny „ženské problémy“. 

Meduňka – tato voňavá bylinka nejen že pomáhá při relaxaci a nespavosti, ale zároveň se o ní říká, že upravuje menstruační cyklus a stimuluje dělohu.

Heřmánek – tato známá bylina, která roste běžně na loukách, podporuje funkci a činnost ženských reprodukčních orgánů.

Šalvěj – ta je vynikající nejen na kašel a nachlazení. Šalvěj je totiž taková přírodní varianta estrogenu.

V současnosti se uvádí, že ideální věk ženy na otěhotnění je v rozmezí mezi dvacátým a třicátým druhým rokem života. A jak plodnost podpořit?

  • Kyselina listová –  tato kyselina má společně s vitamínem B12 účast na tvorbě DNA, má vliv na dělení buněk v těle, podílí se na tvorbě krve a růstových procesech. Žena by ji měla začít užívat cca 3 měsíce před plánovaným otěhotněním. 
  • L-arginine – tato aminokyselina umí zvýšit jak množství, tak i pohyblivost spermií u mužů a u žen podporuje tvorbu poševního sekretu.
  • Vitamin D – jeho nedostatek má přímý vliv na problémy s plodností. Jezte tučné ryby, semínka nebo žampiony či houby.
  • Antioxidanty – zkuste například zralé třešně, červené hrozny, borůvky, ořechy či zelený čaj.
  • Zinek.
  • Špenát.
  • Maca.
  • Kotvičník.
  • Ashwagandha.
  • Kontryhel a další.

Nejdůležitější roli hraje určitě psychika. Pokuste se nepodléhat úzkostným stavům a strachu. Velmi často je psychické rozpoložení velmi úzce spojeno s celkovým zdravotním stavem člověka. 

Dělejte co vás baví, radujte se ze života, dbejte na vyváženou stravu, zdravě sportujte, cestujte, eliminujte alkohol, kávu a cigarety, praktikujte jógu nebo meditujte.

Slyšeli jste někdy o měření bazální teploty? Je to teplota pochvy. Měří se speciálním digitálním teploměrem, který uvádí teplotu s přesností na dvě desetinná místa. Měla by se měřit vždy ve stejnou dobu a to ideálně hned ráno. Důležitá je i délka spánku, která by měla být v průběhu dní, kdy teplotu měříte, stejná nebo hodně podobná. Je dobré vědět, že v průběhu menstruačního cyklu se bazální teplota mění. Při plodných dnech je o cca o 0,2 až 0,5 °C vyšší než obvykle.

Co může způsobovat problémy s otěhotněním?

Toho je samozřejmě celá řada, bohužel. Od nezdravého životního stylu, přes stres až po závažné zdravotní problémy. Pojďme si říci, co všechno může těhotenství komplikovat:

  • Problémy s ovulací, případně její nepřítomnost.
  • Neprůchodnost vejcovodů.
  • Malé množství a špatná pohyblivost spermií.
  • Dysfunkce štítné žlázy.
  • Porucha imunity ženy nebo muže.
  • Varikokéla – jedná se o nepříjemnou nemoc, která se týká pouze mužů. Konkrétně je to žilní problém, při kterém se ve varleti městná krev.
  • Endometrióza, což je zánětlivé onemocnění dutiny děložní.
  • Stres.
  • Ucpání chámovodů u mužů.
  • Vrozené poruchy dělohy nebo děložního čípku.
  • Chromozomální či hormonální problémy u obou partnerů.
  • Hormonální antikoncepce.
  • Cukrovka.
  • Pohlavní nemoci.
  • Špatná psychika.

Na co si dát pozor?

Myslete na to, že se nemá nic přehánět. Všeho moc škodí. Nekombinujte zbytečně moc bylinek a preparátů najednou. Poraďte se s lékařem nebo výživovým poradcem čím začít.

Dejte si také pozor na potraviny s rtutí (mořské ryby) a sóju, která často bývá geneticky modifikovaná.

1. místo

Testamento

Orientační cena: 700 Kč

Jedná se o kapsle, které mají za úkol dostat tělo do rovnováhy, což je samozřejmě před plánovaným těhotenstvím číslo jedna. Tento doplněk stravy mohou užívat jak ženy, tak i muži. Je v něm totiž zinek, který pomáhá mužům udržet normální hladinu testosteronu. Dále obsahuje macu, které na druhou stranu zase podporuje ženskou rozmnožovací soustavu. 

Také v něm najdete účinné látky jako je například ashwagandha, I3C (Indol 3 Carbinol), extrakt z kopřivy, vitamín D a další.

A jak dávkovat?

Doporučuje se užívat 4 kapsle za den a to najednou.

A jaká je cena? Cca 700 korun.

2. místo

BrainMax 3.0 Anabolic Dagger

Orientační cena: 700 Kč

Tento doplněk stravy je takzvaný hormonální optimalizátor. Obsahuje přírodní látky – macu a tribulus, které mají pozitivní vliv na hormonální systém. Uvádí se, že způsobují zvýšení fyzické i psychické odolnosti, podporují výkon, dodávají energii a vyživují tělo.  

Jelikož Anabolic Dagger obsahuje plné dávky využitelných forem zinku a vitaminu D3, velmi aktivně podporuje imunitu a příznivě působí na plodnost.

A jak dávkovat? 2 přesně zarovnané odměrky konzumuje rozmíchané ve vodě cca 20 minut před fyzickou aktivitou.  

A cena? Cca 700 korun.

3. místo

Blendea Superbalance BIO

Orientační cena: 500 Kč

Jedná se o směs superpotravin, adaptogenů a koření, které velmi příznivě působí na lidské tělo. Superbalance podporuje hormonální systém a plodnost. Obsahuje například kořen šatavari, který přispívá ke správné funkci reprodukčního systému a zpříjemňuje ženám období menstruace. Poté ajurvédskou ašvagandhu, podporující duševní pohodu, paměť a koncentraci. 

Produkt neobsahuje žádné přidané cukry či konzervační látky. 

A jak dávkovat? Doporučené dávkování je 1,5 čajové lžičky směsi 1-2× denně s pitným režimem. Výrobce radí 1 dávku směsi zalít 250 ml studené vody a vypít. Vodu můžete nahradit i džusem nebo zeleninovou šťávou, nebo směs přimíchejte do smoothie.

A cena? Cca 500 korun.

4. místo

Hillvital B9 vitamín - kyselina listová

Orientační cena: 400 Kč

Vitamíny skupiny B jsou pro tělo velmi přínosné. Tento doplněk stravy je konkrétně vitamín B9, který je nepostradatelný jak pro ženy, tak i pro muže. Pozitivně ovlivňuje naši imunitu, podporuje vysoký mentální výkon, plodnost a dodává energii.

Produkt je bez „éček“, lepku i laktózy. Hodí se pro těhotné i kojící ženy či kardiaky.

A jak dávkovat? Užívejte jednu kapsli denně spolu s jídlem.

A cena? Cca 400 korun.

5. místo

Swanson Horny Goat Weed Complex

Orientační cena: 500 Kč

Tento produkt ve formě kapslí obsahuje směs škornice, kotvičníku a macy. Tato trojice je více než vhodná pro podporu sexuální vitality, funkce dýchací a nervové soustavy či imunitního systému. 

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje dvě kapsle denně s jídlem a vodou.

A cena? Cca 500 korun.

6. místo

Sibyl Drmek obecný

Orientační cena: 400 Kč

Drmek obecný používaly už naše babičky ke zklidnění menopauzy, menstruace, ale i jako podporu pro otěhotnění. Drmek je také známý jako mnišský pepř či bobule cudnosti. Tradiční čínská medicína o něm říká, že dokáže uvolňovat jaterní „čchi“, čímž se hodí pro každou ženu v každém věku (neřekne-li lékař jinak). 

A jak dávkovat? Užívejte 1 – 4 kapsle vždy před jídlem a dostatečně zapijte vodou. Užívejte alespoň po dobu 3 měsíců.

A cena? Cca 400 korun.

7. místo

Living Nutrition Maca Alive

Orientační cena: 900 Kč

Tento produkt Maca Alive se prodává ve formě kapslí a obsahuje dvakrát fermentovaný kořen macy peruánské. Je vyrobený podle tradičního receptu a využívá tři druhy kořenů kvašené RAW Macy – červený, černý a žlutý kořen, společně s ovocem Camu Camu. 

Obsahuje kompletní složení vysoce hodnotných bílkovin, aminokyselin, vitamínů, minerálů a sterolů. Podporuje fyzické a duševní zdraví, vitalitu a vytrvalost či plodnost.

A jak dávkovat? Berte 1-2 kapsle denně s jídlem nebo bez. 

A cena? Něco málo přes 900 korun.

8. místo

Viridian Fertility for Women

Orientační cena: 400 Kč

Tento doplněk stravy pro ženy ve formě tablet obsahuje široký komplex látek jako jsou vitamíny, minerály, inositol či citrusové bioflavonoidy, které podporují plodnost, revitalizaci a zlepšují kondici.

Produkt je svou čistotou a složením Kosher a všechny jeho složky jsou 100% aktivní.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje brát 2 kapsle za den současně s jídlem.

A cena? Cca 400 korun.

9. místo

Naturalis Plodnost & potence

Orientační cena: 260 Kč

Tato funkční směs Naturalis Plodnost & potence obsahuje kombinaci velmi účinných bylinek jako je ajurvédská ashwagandha, maca, shatavari nebo tribulus. Naturalis bio podporuje plodnost, sexualitu, vitalitu, normální stav pokožky a mnoho dalšího.

Jak užívat? Doporučuje se brát 1-2× denně jednu čajovou lžičku prášku. Rozmíchejte ho ve vodě, džusu či smoothie.

A cena? Cca 260 korun.

10. místo

Verra Plodnost & Těhotenství

Orientační cena: 830 Kč

Kapsle od české značky Verra podporují plodnost a celkové zdraví reprodukčních orgánů. Obsahuje vitamíny B1, B2, B5, B6, vitamin C a D2, kyselinu listovou ve formě L-methylfolátu vápenatého, železo, hořčík, zinek a mnoho dalších potřebných vitamínů a minerálů.

Produkt je bez aditiv a další balastních složek.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 2 kapsle s jídlem.

A cena? Cca 830 korun.

Fotografie produktu

Závěr

Pokud chce žena otěhotnět, je dobré i přírodu nějak podpořit, například v podobě bylinek či vhodných vitamínů a dalších doplňků stravy. Těhotenství je požehnaný stav – ne nadarmo se mu tak říká, a proto je důležité k němu přistupovat s pokorou a radostí.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Ovulace

[2] Wikiskripta (CZ): Fertilizace

[3] Healthline (ENG): How to Increase Your Chances of Getting Pregnant

[4] PubMed Central (ENG): Vitamin D and fertility: a systematic review

[5] PubMed Central (ENG): Antioxidants to enhance fertility: role of eNOS and potential benefits

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »