10 nejlepších vitamínů na podporu otěhotnění (plodnosti) – recenze

Shrnutí: Plánujete miminko a ráda byste podpořila svou plodnost vhodným doplňkem stravy? V tomto článku najdete deset kvalitních suplementů s obsahem látek, které podporují plodnost a mohou tak pomoci překonat případné problémy s početím. Které jsou nejlepší?

 • První místo u mě má doplněk stravy Verra Plodnost & Těhotenství ve formě kapslí, který obsahuje řadu vitamínů a minerálů, co mají na plodnost velmi pozitivní vliv. A navíc jde o kvalitní český produkt bez přidaných látek.
 • Na 2. místo jsem vybrala Blendea Woman’s Vitality pro celkovou harmonizaci ženského hormonálního systému, jehož optimální stav je důležitý pro úspěšné početí miminka.
 • A 3. příčku má HillVital B9 vitamín kyselina listová, což je důležitý prvek, který pozitivně ovlivňuje plodnost a může snížit riziko potratu.

V článku se dále dozvíte:

Co je to ovulace,[1] jakou hraje roli při početí[4] a jaký je rozdíl mezi plodnými dny a ovulací. Dále vám prozradím, jak podpořit otěhotnění[5] a co všechno může způsobit, že se vám to nedaří.

TOP  1. místo

Verra
Plodnost & Těhotenství

Orientační cena: 800 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o kvalitní kapsle, které obsahují široké spektrum vitamínů a minerálů, které velmi podporují plodnost žen. Obsahují například zinek podporující plodnost nebo kyselinu listovou, jež přispívá ke zdravému růstu zárodečných tkání.

2. místo

Blendea
Woman’s Vitality

Orientační cena: 600 Kč
Proč 2. místo?

Neboť tento doplněk pečuje o ženské zdraví, pomáhá k lepšímu menstruačního komfortu i při plánování početí. Předností produktu je rovněž jeho přírodní složení. Kapsle obsahují například macu peruánskou nebo kotvičník zemní.

3. místo

HillVital
kyselina listová

Orientační cena: 400 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož jde o doplněk s vitamínem B9 (tj. s kyselinou listovou), který je v době před početím vysoce potřebnou aktivní látkou. Doplněk podporuje normální plodnost, zdravý vývoj plodu a má i další benefity. Obsahuje 800 mcg vitamínu B9 v jedné kapsli.

Deset nejlepších produktů na podporu plodnosti

 1. Verra Plodnost & Těhotenství 800 Kč (60 kapslí)
 2. Blendea Woman’s Vitality 600 Kč (60 kapslí)
 3. HillVital B9 vitamín – kyselina listová 400 Kč (100 kapslí)
 4. Sibyl Drmek obecný 400 Kč (90 kapslí)
 5. Testamento 700 Kč (120 kapslí)
 6. BrainMax 3.0 Anabolic Dagger 700 Kč (320 g)
 7. Viridian Fertility for Women 400 Kč (60 kapslí)
 8. Swanson Horny Goat Weed Complex 600 Kč (120 kapslí)
 9. Living Nutrition Maca Alive 930 Kč (60 kapslí)
 10. Naturalis Plodnost & potence 260 Kč (70 g)

Co je to ovulace?

Pojem ovulace zná pravděpodobně každá žena, nicméně pojďme si ho osvětlit více dopodrobna.

 • Ovulace je jedna z částí, respektive fází menstruačního cyklu.[1] Konkrétně se jedná o fázi, která trvá nejkratší dobu a to zhruba jeden den. V průběhu ovulace se dějí hormonální změny, což na sobě dokáže vnímavější žena velmi dobře vypozorovat. Zcela normální jsou projevy jako lehká bolest v podbřišku,[2] citlivost prsou a náladovost.
 • Při ovulaci se uvolňuje vajíčko z vaječníku a pokud je oplodněno spermií, nastává otěhotnění. Uvádí se, že při pravidelném menstruačním cyklu dochází k ovulaci zhruba v jeho polovině, což je cca 14 dní po začátku poslední menstruace.[3]
 • Při ovulaci se obvykle uvolňuje většinou jedno vajíčko, nicméně může se jich výjimečně uvolnit i více a to má za následek vícečetné těhotenství.

Možná by se mohlo zdát, že ovulace a plodné dny je jedno a to samé, nicméně není to tak. Jsou to dvě rozdílné věci, které na sebe ale navzájem navazují a jedna bez druhé nemůže existovat.

 • Jak jsem už zmínila, ovulace trvá většinou jeden den a po tomto krátkém časovém úseku vajíčko zaniká. Každopádně ale spermie může zůstat aktivní dokonce až 5 dní a proto se stává, že dojde k otěhotnění právě před ovulací.
 • A tomuto časovému úseku se říkají plodné dny, které trvají maximálně 6 dní. Pokud se snažíte otěhotnět, je určitě dobré si tyto dny vypočítat.

Jak otěhotnět?

Velmi dobrá cesta k úspěchu je správný výpočet ovulace a plodných dnů – což spolu, jak bylo řečeno, úzce souvisí. Je dobré vědět, že k tomu, aby došlo ke zdárnému početí není třeba každodenní sexuální aktivita, ale důležité je trefit se právě do zmíněných plodných dnů. Pokud má žena pravidelnou menstruaci, není výpočet vůbec složitý a existují na to různé aplikace nebo ovulační testy, které s tím pomohou.

 • Když budeme kalkulovat s tím, že má žena klasický, 28denní cyklus, dá se předpokládat, že ovulace přichází zhruba 14. den od menstruace. Ideální čas k otěhotnění je jsou 2 dny před ovulací nebo den ovulace.[4]

Může se stát, že se žena kvůli nepravidelnému menstruačnímu cyklu nemůže ovulaci dopočítat, popřípadě ji může na přechodný čas z různých důvodů i ztratit. V závažnějších případech je samozřejmě více než vhodné poradit se se svým gynekologem a zvážit další postup. Každopádně existují i přírodní cesty, které by mohly ovulaci podpořit.

Kontryhel – tato bylinka[5] se používá v gynekologii a porodnictví roky. Říká se o něm, že je to takový všelék na všechny „ženské problémy“. 

Meduňka – tato voňavá bylinka nejen že pomáhá při relaxaci a nespavosti, ale zároveň se o ní říká, že upravuje menstruační cyklus[6] a stimuluje dělohu.

Heřmánek – tato známá bylina, která roste běžně na loukách, podporuje funkci a činnost ženských reprodukčních orgánů.

Šalvěj – ta je vynikající nejen na kašel a nachlazení. Šalvěj je totiž taková přírodní varianta estrogenu, která může pomoci nejen na podporu otěhotnění, ale i v přechodu.[7]

V současnosti se uvádí, že ideální věk ženy na otěhotnění je v rozmezí mezi dvacátým a třicátým druhým rokem života. A jak plodnost podpořit?

 • Kyselina listová – tato kyselina má společně s vitamínem B12 účast na tvorbě DNA, má vliv na dělení buněk v těle, podílí se na tvorbě krve a růstových procesech.[8] Žena by ji měla začít užívat cca 3 měsíce před plánovaným otěhotněním. 
 • L-arginine – tato aminokyselina umí zvýšit jak množství, tak i pohyblivost spermií u mužů a u žen podporuje tvorbu poševního sekretu.
 • Vitamin D – jeho nedostatek má přímý vliv na problémy s plodností. Jezte tučné ryby, semínka nebo žampiony či houby.
 • Antioxidanty – zkuste například zralé třešně, červené hrozny, borůvky, ořechy či zelený čaj.
 • Zinek.[9]
 • Špenát.
 • Maca.[10]
 • Kotvičník.[11]
 • Ashwagandha.[12]
 • Kontryhel a další.

Nejdůležitější roli hraje určitě psychika. Pokuste se nepodléhat úzkostným stavům a strachu. Velmi často je psychické rozpoložení velmi úzce spojeno s celkovým zdravotním stavem člověka. 

 • Dělejte co vás baví, radujte se ze života, dbejte na vyváženou stravu, zdravě sportujte, cestujte, eliminujte alkohol, kávu a cigarety, praktikujte jógu nebo meditujte.

Slyšeli jste někdy o měření bazální teploty? Je to teplota pochvy. Měří se speciálním digitálním teploměrem, který uvádí teplotu s přesností na dvě desetinná místa. Měla by se měřit vždy ve stejnou dobu a to ideálně hned ráno. Důležitá je i délka spánku, která by měla být v průběhu dní, kdy teplotu měříte, stejná nebo hodně podobná. Je dobré vědět, že v průběhu menstruačního cyklu se bazální teplota mění. Při plodných dnech je o cca o 0,2 až 0,5 °C vyšší než obvykle.

Co může způsobovat problémy s otěhotněním?

Toho je samozřejmě celá řada, bohužel. Od nezdravého životního stylu, přes stres až po závažné zdravotní problémy. Pojďme si říci, co všechno může těhotenství komplikovat:

 • Problémy s ovulací, případně její nepřítomnost.
 • Neprůchodnost vejcovodů.
 • Malé množství a špatná pohyblivost spermií.
 • Dysfunkce štítné žlázy.
 • Porucha imunity ženy nebo muže.
 • Varikokéla – jedná se o nepříjemnou nemoc, která se týká pouze mužů. Konkrétně je to žilní problém, při kterém se ve varleti městná krev.
 • Endometrióza, což je zánětlivé onemocnění dutiny děložní.
 • Stres.
 • Ucpání chámovodů u mužů.
 • Vrozené poruchy dělohy nebo děložního čípku.
 • Chromozomální či hormonální problémy u obou partnerů.
 • Hormonální antikoncepce.
 • Cukrovka.
 • Pohlavní nemoci.
 • Špatná psychika.

Na co si dát pozor?

Myslete na to, že se nemá nic přehánět. Všeho moc škodí. Nekombinujte zbytečně moc bylinek a preparátů najednou. Poraďte se s lékařem nebo výživovým poradcem čím začít.

 • Dejte si také pozor na potraviny s rtutí (mořské ryby) a sóju, která často bývá geneticky modifikovaná.

1. místo

Verra Plodnost & Těhotenství

Výborné kapsle s řadou vitamínů a minerálů podporujících jak plodnost, tak i celkové zdraví během těhotenství.

Orientační cena: 800 Kč

Proč jsou kapsle Plodnost & Těhotenství od značky Verra na 1. místě?

První místo jsem se rozhodla věnovat kapslím od české značky Verra, protože podporují plodnost a celkové zdraví reprodukčních orgánů. Obsahují směs vitamínů a minerálů, konkrétně ve složení najdete vitamíny B1, B2, B5, B6, vitamin C a D2, železo, hořčík, selen, jód a mnoho dalších aktivních látek. Ke zdravé plodnosti také hodně přispívá zinek.

Předností kapslí je také obsah kyseliny listové ve formě L-methylfolátu vápenatého. Ta je klíčová v prvních měsících těhotenství a gynekologové ji doporučují konzumovat i v období před početím. Přispívá totiž k růstu zárodečných tkání, k normální funkci imunitního systému a podporuje buněčné dělení.

Uživatelské recenze

Pro recenze na tento produkt jsem zašla na stránky heureka.cz, kde o něm jedna ze zákaznic například píše, že jí hodně pomohl během přípravy na těhotenství. Dále si pochvaluje přijatelnou cenu výrobku a podotýká, že je to takový komplexní doplněk „vše v jednom“. Na zbozi.cz se pak píše, že tyto vitamíny dokážou hezky srovnat cyklus, což víckrát zaznívá i na stránkách pilulka.cz. Tam ženy dále konstatují, že díky tobolkám mají méně bolestivou menstruaci, dále pak oceňují jednoduché dávkování kapslí a to, že se jedná o produkt bez nežádoucích aditiv.

Více informací

Tento produkt neobsahuje aditiva ani další balastní složky a dávkovat by se měl po dvou kapslích za den společně s jídlem, vždy dostatečně zapijte vodou.

Výrobek je vhodný i pro již těhotné a kojící ženy. Plus – obsahuje pouze veganské složky.

Cenově se kapsle pohybují okolo 800 Kč / balení (60 kapslí).

Fotografie produktu

2. místo

Blendea Woman’s Vitality

Kvalitní doplněk stravy s přírodními extrakty, který podporuje plodnost a ženské zdraví celkově.

Orientační cena: 600 Kč

Proč je doplněk stravy Woman’s Vitality od Blendea na 2. místě?

Druhé místo u mě patří produktu Woman’s Vitality, protože pomocí přírodních bylin pečuje o hormonální rovnováhu, přispívá ke komfortu během menstruačního cyklu a hlavně pomáhá ženám, které se aktuálně potýkají s problémy s početím. 

Ve složení výrobku najdete macu peruánskou, která je známá pro svůj pozitivní vliv na plodnost a sexualitu. K reprodukčnímu zdraví pak ve velké míře přispívá kotvičník zemní. Dále ve složení najdete ženšen pravý, hořčík, drmek obecný, zinek, černý pepř, vitaminy B2, B3, B6, B12 a vitamin D.

Uživatelské recenze

Na Heurece jsem se o doplňku od Blendey dočetla, že lidé oceňují jeho „super složení bez zbytečností“ a podle jednoho komentáře jsou jeho účinky znatelné už po měsíci užívání. Pětihvězdičkové skóre produkt získal i na stránkách benu.cz.

Na e-shop blendea.cz se rovněž můžete spolehnout. Pozitivní hodnocení má jak na stránkách zbozi.cz, tak i na Heurece. Lidé si chválí rychlou expedici balíčků, komunikaci s obchodem a podle reakcí jsou spokojeni i se zdejším širokým sortimentem. Mimo to na srovnávačích zaznívá spokojenost s webem, který je hezký a zároveň přehledný.

Dále o produktu

Kromě výše uvedených benefitů má doplněk pozitivní vliv i na fyzické či duševní zdraví, a navíc obsahuje látky, které pomáhají udržovat normální stav pleti, vlasů a nehtů. I to osobně považuju za příjemný bonus.

A navíc neobsahuje žádné konzervanty ani vyplňovače a cenově vás vyjde na cca 600 Kč za balení se 60 kapslemi.

3. místo

HillVital B9 vitamín - kyselina listová

Pro otěhotnění prospěšný doplněk stravy s 800 mcg kyseliny listové v jedné kapsli.

Orientační cena: 400 Kč

Proč je kyselina listová od HillVitalu na 3. místě?

Třetí příčku mého žebříčku obsadil doplněk od HillVitalu s vitamínem B9. Vitamíny skupiny B jsou pro tělo obecně velmi přínosné a konkrétně vitamín B9 (= kyselina listová) je nepostradatelný jak pro ženy, tak i pro muže. Nejenže pozitivně ovlivňuje naši imunitu, ale podporuje též vysoký mentální výkon a především pak plodnost. Před otěhotněním i v raných fázích těhotenství je pak více než vhodné kyselinu listovou užívat, protože přispívá ke zdravému vývoji plodu, proto si tento produkt v mém výběru zaslouží právě bronzovou příčku.

Uživatelské recenze

Kvalitu tohoto doplňku stravy určitě potvrzují recenze na značku HillVital, jejíž e-shop je velmi oblíbený. Tvrdí tak komentáře, pro které jsem zamířila na Heureku a na internetový srovnávač zbozi.cz. Na těchto portálech se objevuje spousta spokojených reakcí – lidé si chválí, že zboží bývá doručeno velice rychle, hlásí spokojenost s výběrem produktů, s kvalitou zboží i s cenami produktů. Prima hvězdičkové hodnocení si pak tento obchod vysloužil i na firemních facebookových stránkách.

Další informace

Kromě výše uvedených benefitů kyseliny listové (alias vitamínu B9) je dále její pozitivní vliv na zdraví kostí, vlasů, pleti, krevního oběhu a podpora dobrého psychického stavu. 

Tento produkt je bez „éček“, lepku i laktózy a je ideální volbou pro těhotné i kojící ženy ( a taktéž pro kardiaky).

Doplněk užívejte po jedné kapsli denně spolu s jídlem.

Cenově se vitamín pohybuje okolo 400 Kč za balení s rovnou stovkou kapslí.

4. místo

Sibyl Drmek obecný

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem vybrala Drmek obecný od značky Sibyl?

Jelikož Drmek obecný používaly už naše babičky ke zklidnění menopauzy, menstruace, ale i jako podporu pro otěhotnění. Drmek je také známý jako mnišský pepř či bobule cudnosti. Tradiční čínská medicína o něm říká, že dokáže uvolňovat jaterní „čchi“, čímž se hodí pro každou ženu v každém věku (neřekne-li lékař jinak). 

A jak dávkovat? Užívejte 1 až 4 kapsle vždy před jídlem a dostatečně zapijte vodou. Užívejte alespoň po dobu 3 měsíců.

A cena? Cca 400 korun za 90 kapslí.

5. místo

Testamento

Orientační cena: 700 Kč

Čím mě zaujal doplněk stravy Testamento od BrainMaxu?

Protože se jedná o kapsle, které mají za úkol dostat tělo do rovnováhy, což je samozřejmě před plánovaným těhotenstvím číslo jedna. Tento doplněk stravy mohou užívat jak ženy, tak i muži. Je v něm totiž zinek, který pomáhá mužům udržet normální hladinu testosteronu. Dále obsahuje macu, které na druhou stranu zase podporuje ženskou rozmnožovací soustavu. 

Také v něm najdete účinné látky jako je například ashwagandha, I3C (Indol 3 Carbinol), extrakt z kopřivy, vitamín D a další.

A jak dávkovat? Doporučuje se užívat 4 kapsle za den a to najednou.

A jaká je cena? Cca 700 korun.

6. místo

BrainMax 3.0 Anabolic Dagger

Orientační cena: 700 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila suplement 3.0 Anabolic Dagger rovněž od BrainMaxu?

Tento doplněk stravy je takzvaný hormonální optimalizátor. Obsahuje přírodní látky – macu a tribulus, které mají pozitivní vliv na hormonální systém. Uvádí se, že způsobují zvýšení fyzické i psychické odolnosti, podporují výkon, dodávají energii a vyživují tělo.  

Jelikož Anabolic Dagger obsahuje plné dávky využitelných forem zinku a vitaminu D3, velmi aktivně podporuje imunitu a příznivě působí na plodnost.

A jak dávkovat? 2 přesně zarovnané odměrky konzumuje rozmíchané ve vodě cca 20 minut před fyzickou aktivitou.  

A cena? Cca 700 korun.

7. místo

Viridian Fertility for Women

Orientační cena: 400 Kč

Čím mě zaujaly kapsle Fertility for Women od Viridianu?

Tento doplněk stravy pro ženy ve formě tablet obsahuje široký komplex látek jako jsou vitamíny, minerály, inositol či citrusové bioflavonoidy, které podporují plodnost, revitalizaci a zlepšují kondici.

Produkt je svou čistotou a složením Kosher a všechny jeho složky jsou 100% aktivní.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje brát 2 kapsle za den současně s jídlem.

A cena? Cca 400 korun.

8. místo

Swanson Horny Goat Weed Complex

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala Horny Goat Weed Complex od značky Swanson?

Tento produkt ve formě kapslí obsahuje směs škornice, kotvičníku a macy. Tato trojice je více než vhodná pro podporu sexuální vitality, funkce dýchací a nervové soustavy či imunitního systému. 

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje dvě kapsle denně s jídlem a vodou.

A cena? Cca 500 korun.

9. místo

Living Nutrition Maca Alive

Orientační cena: 930 Kč

Z jakých důvodů jsem sem zařadila také macu od Living Nutrition?

Tento produkt Maca Alive se prodává ve formě kapslí a obsahuje dvakrát fermentovaný kořen macy peruánské. Je vyrobený podle tradičního receptu a využívá tři druhy kořenů kvašené RAW Macy – červený, černý a žlutý kořen, společně s ovocem Camu Camu. 

Obsahuje kompletní složení vysoce hodnotných bílkovin, aminokyselin, vitamínů, minerálů a sterolů. Podporuje fyzické a duševní zdraví, vitalitu a vytrvalost či plodnost.

A jak dávkovat? Berte 1-2 kapsle denně s jídlem nebo bez. 

A cena? Něco málo přes 930 korun.

10. místo

Naturalis Plodnost & potence

Orientační cena: 260 Kč

Proč jsem vybrala suplement Plodnost & potence od Naturalis?

Tato funkční směs Naturalis Plodnost & potence obsahuje kombinaci velmi účinných bylinek jako je ajurvédská ashwagandha, maca, shatavari nebo tribulus. Naturalis bio podporuje plodnost, sexualitu, vitalitu, normální stav pokožky a mnoho dalšího.

Jak užívat? Doporučuje se brát 1-2× denně jednu čajovou lžičku prášku. Rozmíchejte ho ve vodě, džusu či smoothie.

A cena? Cca 260 korun.

Závěr

Pokud chce žena otěhotnět, je dobré to nějak podpořit, například v podobě bylinek či vhodných vitamínů a dalších doplňků stravy. Těhotenství je požehnaný stav – ne nadarmo se mu tak říká, a proto je důležité k němu přistupovat s pokorou a vděčností.

Co se týče výše uvedených doplňků stravy na podporu otěhotnění, na základně důkladného průzkumu bych vám doporučila především Verra Plodnost & Těhotenství, což jsou prémiové veganské kapsle obsahující komplex vitamínů a minerálů pro podporu ženské plodnosti. Za vyzkoušení stojí i Blendea Woman’s Vitality, tedy čistě přírodní kapsle na podporu ženského hormonálního systému, které mohou významně pomoci, pokud vás trápí problémy s početím. Před otěhotněním je také dobré užívat vitamín B9 neboli kyselinu listovou – a velmi kvalitní kapsle s kyselinou listovou nabízí spolehlivý e-shop HillVital.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[13] Wikipedie (CZ): Ovulace

[14] Wikiskripta (CZ): Fertilizace

[15] Healthline (ENG): How to Increase Your Chances of Getting Pregnant

[16] PubMed Central (ENG): Vitamin D and fertility: a systematic review

[17] PubMed Central (ENG): Antioxidants to enhance fertility: role of eNOS and potential benefits

4.5/5 (Počet hlasů: 13)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »