Co jsou to opruzeniny a jak se jich zbavit? Co je může způsobovat? Jakou nejlepší mastičku, krém či lék na opruzeniny zvolit?
Terapeutický
balzám CBD
Přírodní, šetrný, léčivý krém s CBD, hojí a chrání pokožku.
karma mama Balzám na dětský zadeček
Podporuje hojení pokožky a absorbuje přebytečnou vlhkost.
Purity Vision
Zinková mast
Multifunkční mastička, která pokožku zklidní a zchladí.
Deset nejlepších krémů proti opruzeninám
Co jsou to opruzeniny?
Tento název zná asi každý, kdo má děti. Je to velmi častý problém, který se dá naštěstí moc dobře řešit.
Opruzeniny můžete slýchat také pod názvem intertrigo. Obě tyto označení znamenají to samé – nepříjemný a bolestivý zánět kůže. opruzeniny vznikají nejčastěji v oblasti tělesných záhybů a ve vlhkém prostředí. U miminek je to oblast, kde nosí plenky. Problémy s opruzeninami se dějí hlavně v letních měsících, protože se tělo logicky víc potí a vlhká kůže se zapaří.
Uvádí se, že až 50 % dětí, které nosí plenky má alespoň jednou za plenkové období opruzeniny, přičemž nejčastější výskyt této vyrážky je mezi 9.-12. měsícem věku.
Opruzeniny nepřehlédnete a to je dobře, protože můžete začít jednat téměř okamžitě. Kůže je podrážděná, zarudlá a velmi citlivá na dotek. Opruzení pálí, svědí a může opravdu bolet. V závažnějších případech může dojít až k mokvání nebo krvácení.
Tyto nepříjemnosti se objevují zejména v tříslech, vnitřních stranách stehen, v podpaží, pod prsy, v oblasti intimních partií a podobně. Kromě miminek na ně mohou trpět i osoby s nadváhou, lidé se sedavým zaměstnáním jako jsou řidiči dálkových tratí, dlouhodobě ležící pacienti a další.
Ke vzniku opruzenin může neblaze přispět i nevhodné oblečení jako jsou punčochy, těsné spodní prádlo či například legíny z umělého materiálu.
Mateřství a těhotenství je jedno kouzelné období. Co je pro maminku či děťátko nejlepší? Jaké vitamínky, nebo třeba kosmetika ovlivňují vaše zdraví? Jaké zdravotní doplňky se pro maminku nebo dítě hodí? Zde máte seznam článků na toto téma:
- TOP 11: nejlepší ovulační testy – srovnání a recenze
- TOP 10: nejlepší vložky do podprsenky (prsní vložky) – recenze
- TOP 10: nejlepší těhotenské testy – srovnání a recenze
- TOP 10: Nejlepší krémy na strie – recenze a zkušenosti
- 17 nejlepších vitamínů na imunitu pro děti – recenze
- 13 tipů na nejlepší zinkovou mast – recenze a účinky
- 13 nejlepších vitamínů pro děti, kojence a miminka – srovnání a recenze
- 13 nejlepších probiotik pro děti, miminka a novorozence
- 13 nejlepších opalovacích krémů pro děti a miminka – recenze
- 12 tipů na nejlepší kosmetiku pro novorozence – recenze
- 12 nejlepších vitamínů pro kojící matky – recenze a diskuze
- 12 nejlepších vitamínů D pro děti – recenze a zkušenosti
- 12 nejlepších sirupů na imunitu pro děti – recenze
- 11 tipů na nejlepší kolostrum – recenze a zkušenosti
- 11 nejlepších vitamínů pro těhotné – srovnání a recenze
- 10 nejlepších vitamínů na podporu otěhotnění (plodnosti) – recenze
- 10 nejlepších kojeneckých mlék – srovnání a recenze
Formy opruzenin
I když se o tom moc nemluví, opruzeniny mají několik forem:
Jedná se o ohraničené, červené, místy mokvající plochy, které vznikají v důsledku mechanického tření kůže, špatnými hygienickými návyky či pocením.
To je obecné název pro opruzeniny, které vznikají u miminek. Plenková dermatitida je většinou větší plocha zánětlivého ložiska, která velmi bolí a miminko při ní bývá hodně plačtivé. Může vznikat z několika důvodů – tření mezi plenou a zadečkem, zapaření stolice v plence, špatná hygiena či například nevhodně zvolené plenky a dětská kosmetika.
Opruzeniny u dětí vs u dospělých
Jak jsme si již popsali výše, opruzeniny nejsou jen problém miminek a dětí, ale mohou značně potrápit i dospělou populaci.
Děti mají mnohem tenčí a náchylnější pokožku než dospělí lidé. U těch nejmenších vznikají opruzeniny na vlhkých a teplých místech, protože se zde pokožka velmi snadno zapaří a na problém je rázem zaděláno. Postižená místa jsou hlavně zadeček, třísla či přímo rozkrok.
Jak tomu co nejlépe předcházet?
- Měnit plenky co nejčastěji
- Nechat miminko často bez plenky, takzvaně “větrat”
- Používat jednorázové plenky
- Používat kvalitní, ideálně přírodní kosmetiku
Za dětské opruzeniny mohou převážně plenky, u dospělé je mnohem více příčin. U žen se objevují hlavně v období těhotenství, v období menstruace z vložek nebo pod prsy. Muži na ně trpí v důsledku sedavého zaměstnání, obezity nebo jako následek některých sportů jako je například cyklistika.
A jaké jsou další příčiny jejich vzniku u dospělých?
- Nadměrné pocení
- Neprodyšné oblečení
- Plísně
- Kvasinky
- Špatná osobní hygiena
- Dlouhé sezení, například v autě
- Obezita
- Cukrovka
- Dlahy, ortézy, sádry
- Dlouhá onemocnění, která upoutají člověka na lůžko.
Jak jim předejít?
Bohužel u miminek to jde občas špatně, nicméně vsaďte na kvalitní kosmetiku a jednorázové plenky, miminko často nechte jen tak, “volně” a samozřejmě dodržujte důsledně hygienu.
Obecně spočívá tedy prevence v eliminaci faktorů, které opruzeniny, nebo lidově “vlka”, způsobují.
Zde jsou některé tipy jak na to:
- Zkuste zabránit nadměrnému pocení. Pomáhá na to například šalvějový čaj.
- Noste kvalitní oblečení a eliminujte syntetiku.
- Dodržujte zásady správné hygieny – sprcha či koupel jednou za den, ale nepřehánět, protože přílišnou hygienou z kůže odstraňujete ochranný film a též tělu nesvědčí.
- Po koupeli pleť hydratujte vhodnými prostředky.
- Hodně choďte a žijte aktivně.
- Zdravý životní styl – jezte kvalitní potraviny, eliminujte průmyslově zpracované věci a hodně pijte čistou vodu.
Jak je léčit?
Většinou stačí opravdu zásady správné hygieny a vhodně zvolené kosmetické přípravky. Můžete ale vyzkoušet i různé bylinky, které se při léčbě opruzenin osvědčily.
Zkuste:
- Studených obklady z výluhu měsíčku nebo řepíku lékařského.
- Levandulový olej, nebo voda
- Obklad z šalvěje
- Obklad z přesličky
Domácí bylinkové recepty na opruzeniny
Co budete potřebovat?
- 1 polévkovou lžíci sušeného řepíku
- Vodu
Recept je jednoduchý. Sušený řepík, který můžete zakoupit například v lékárně, nechte cca 2 minuty přejít varem. Poté sejměte z plamene a nechte louhovat ještě čtvrt hodiny. Po této době zceďte byliny a jemně omývejte opruzeninové ranky na kůže cca 2x za den.
Co budete potřebovat?
- Sušený řepík
- Kokosový tuk
- Včelí vosk
Kokosový tuk je ideální, protože nebude miminko dráždit. Nezapomeňte ale, že až budete mast na pokožku natírat, musí být lehce navlhčená, protože olej jinak vysušuje. Dejte cca 3 polévkové lžíce oleje do hrnce a pomalu rozehřívejte. Po chvilce přidejte hrst bylinek, aby byly pod hladinou tuku. Zhruba 15 minut udržujte tuto směs při cca 80stupních. Potom odstavte z plamene a nechte zchladnout při pokojové teplotě. Druhý den přeceďte přes plátýnko a přidejte lžičku včelího vosku. Míchejte dokud se nerozpustí. Tuto mast uchovávejte v chladu a potírejte vždy po koupeli, nebo dle potřeby.
Co budete potřebovat?
- Kokosový tuk
- Sušený nebo čerstvý měsíček
- Včelí vosk
Zhruba tři lžíce kokosového tuku rozehřejte na mírném plameni a přidejte hrstku bylinky. Tuto směs udržujte asi 15 minut na 80 stupňů. Poté sejměte z plamene a nechte odstát. Druhý den přijdete lžičku včelího vosku a rozmíchejte dohladka. Mast uchovávejte v chladu a potírejte dle potřeby.
Když problémy přetrvávají delší dobu a kůže začne mokvat či krvácet, raději navštivte lékaře. Bohužel se do těla může dostat zánět a to už není opravdu legrace.
1. místo
HempTouch Terapeutický balzám CBD
Terapeutický CBD balzám značky HempTouch je určený na problematickou pokožku. Je skvělou volbou pro různé kožní potíže, jako je dermatitida, lupénka či ekzém. Je dobře snášený také hypersenzitivní pletí. Balzám je účinný také při akné, napomáhá regulovat nadměrnou produkci mazu a mírnit lokální začervenání.
Balzám obsahuje konopný olej, mangové a bambucké máslo, které citlivou pokožku zklidňují, regenerují a vyživují. Balzám je vhodný také na opruzeniny, při hemoroidech nebo k ošetření míst poštípaných hmyzem.
Balzám je přírodní a šetrný a tak se ho nemusíte bát používat ani dlouhodobě.
A jak používat? Výrobce doporučuje rozehřát malé množství krému v ruce a poté ho vmasírovat do pokožky.
A cena? 50 ml stojí cca 950 korun.
2. místo
Karma Mama Balzám na dětský zadeček
Baby Bum Balm na dětský zadeček od značky karma mama je 100% přírodní balzám pro miminka, ale i maminky. Obsahuje rostlinné oleje, vosky, bambucké máslo a oxid zinečnatý. Je vhodný na oblasti náchylné na opruzeniny a také na podrážděnou a popraskanou pokožku, bolestivé bradavky či dokonce suché ruce a chodidla.
Produkt podporuje hojení pokožky a absorbuje přebytečnou vlhkost. Kromě toho i krásně voní.
Při každé výměně plenky použijte přiměřené množství balzámu na čistou a suchou pokožku.
100 ml vás bude stát cca 550 korun.
3. místo
Purity Vision Zinková mast
Multifunkční mastička od české značky Purity Vision se hodí jak pro podrážděnou kůži miminek a dětí, ale i pro akné a drobné záněty na kůži. Obsahuje totiž hojivý macerát z měsíčku lékařského, heřmánku, levandule a vanilky. Dále pak oxid zinečnatý, který má antiseptické účinky.
Mast pokožku hezky zklidní a příjemně zchladí.
Jak tuto mast používat? Naberte ji na prst a rozetřete na postižené nebo náchylné místo.
Lehce vmasírujte a nechte působit.
70 ml vás bude stát cca 200 korun.
Fotografie produktu
4. místo
Kvitok Jemné pohlazení
Slovenská značka kosmetiky Kvitok přišel na trh s novým, přírodním zinkovým balzámem, který je jemný a zároveň chrání citlivou dětskou pokožku. Hodí se pro miminka od narození, nebo od hmotnosti 3 kila.
Dbejte prosím jen instrukcí pro skladování tohoto produktu – při skladování balzámu v teplejších podmínkách může dojít k jeho roztopení, což ale nemá vliv na jeho kvalitu.
A jak balzám používat? Malé množství naneste v tenké vrstvě na čistou a vysušenou pokožku.
50 ml balzámu vás vyjde na cca 250 korun.
5. místo
Attitude Baby leaves
Tento krém proti opruzeninám je vyrobený ze 100% bezpečných složek získaných z rostlin a minerálů. Obsahuje složky jako jsou extrakt z heřmánku, listů borůvky a bambucké máslo. Všechny tyto ingredience zklidňují, chrání a hydratují dětskou citlivou pokožku.
Attitude krém má certifikaci EcoLogo, která potvrzuje šetrnost k životnímu prostředí. A navíc má 100% recyklovatelný obal.
A na kolik vás krém vyjde? 75 ml stojí cca 200 korun.
6. místo
Urtekram Něžná zinková mast
Dánská značka Urtekram vyvinula 100% přírodní zinkovou mast, která obsahuje aloe vera, bambucké máslo či pupalkový olej a březový cukr i zinkem. Je skvělá nejen pro miminka, ale určitě najde své místo v každé rodinné lékárničce, ulevuje totiž i při drobných podráždění pokožky a zklidňuje nepříjemné oděrky.
Produkt je bez parfemace a výrobce garantuje nulový obsah potenciálních alergenů, které se mohou vyskytovat i v přírodní parfemaci.
75ml mastička stojí cca 230 korun.
7. místo
WELEDA BABY kojenecký krém
Švýcarská kosmetika Weleda přináší pro naše nejmenší zklidňující pleťový, krém který chrání jejich pokožku před podrážděním a vznikem opruzenin. Produkt obsahuje oxid zinečnatý a množství rostlinných olejů, jako je kokosový, mandlový či sezamový. Dále pak extrakty z proskurníku, brutnáku a violky trojbarevné. Tyto bylinky mají skvělé harmonizační účinky, eliminují svědění i zarudnutí. Krém dětskou kůži krásně zklidní, zjemní, chrání před dehydratací a navíc působí protizánětlivě.
A jak používat? Výrobce doporučuje krém aplikovat v silnější vrstvě na čistou osušenou pokožku zadečku při každém přebalování.
A cena? 50 ml stojí cca 250 korun.
8. místo
Ochranný krém proti opruzeninám
Krém proti opruzeninám od značky WoodenSpoon je vyrobený z organických olejů a másel, non-Nano oxidu zinečnatého a jemného heřmánku. V produktu nenajdete chemické a konzervační látky, syntetické přísady, GMO, ropné přísady a alergeny.
Krém je z 99 % organický produkt a ze 100 % přírodní produkt.
Jak krém používat? Jemně ho naneste na čistou pokožku.
Cena za 100 ml je necelých 300 korun.
9. místo
Martina Gebhardt calendula
Dětský krém na opruzeniny od německé značky Martina Gebhardt chrání jemnou pokožku a umí předcházet vzniku opruzenin a podráždění. V produktu je vysoký obsah lanolinu, olivový olej či včelí vosk. Dále pak výtažek z růže a měsíčku lékařského společně s protizánětlivou třezalkou a léčivou arnikou. Krém má hutnější konzistenci, ale velmi dobře se roztírá.
Jak krém aplikovat? Krému aplikujte v silnější vrstvě na čistou osušenou pokožku
100 ml krému stojí cca 500 korun.
10. místo
ALMA heřmánková péče
Heřmánková péče se zinkem od české botanické značky Alma je jemně našlehaný krém, který obsahuje rostlinné oleje, extrakty a másla jako je například mangové, podporující regeneraci a hojení pokožky. Mírní projevy opruzenin, ekzémů, podráždění svědění a pálení. Je vhodný pro citlivou dětskou pokožku. Krém kůži hydratuje a zjemňuje.
Produkt obsahuje non-nano zinek, který absorbuje přebytečnou vlhkost, pachy a zabraňuje množení bakterií.
A jak používat? Naneste malé množství a krouživými pohyby jemně vmasírujte.
Krém stojí cca 360 korun.
Závěr
Opruzeniny jsou běžná věc. Bohužel se s nimi téměř každý za svůj život setká. Dodržujte dostatečně hygienu, vybírejte si vhodný materiál svého oblečení a ideálně preferujte 100% bavlnu, protože syntetika může udělat více škody než užitku. Vybírejte si kvalitní kosmetiku a pečlivě zkoumejte složení, počítejte recenze, popřípadě se poraďte s lékařem, co by doporučil. Noste kvalitní spodní prádlo, klidně o trošku volnější – je to mnohem lepší, než příliš těsné. Pokud máte miminko, vybírejte ideálně ekoplenky a často je měňte. Klasické opruzeniny pravděpodobně dokážete vyléčit z pohodlí domova pomocí výše zmíněných rad. Kdyby se stav zhoršil, navštivte raději lékaře.