TOP 10: nejlepší vložky do podprsenky (prsní vložky) – recenze

Jaké jsou nejlepší prsní vložky? Co to jsou vložky do podprsenky, kdy a jak se používají a jaké jsou na výběr druhy? Jak vybrat nejlepší?

TOP  1. místo

Bamboolik sada pratelných vložek

Orientační cena: 350 Kč
Opakovatelně použitelné a spolehlivé, pratelné vložky do podprsenky. Skvělý pomocník pro kojící maminky. 
2. místo

Lansinoh
pratelné vložky

Orientační cena: 300 Kč

Pratelné vložky do podprsenky s vynikající savostí jsou super jemné a poskytují opakovatelnou ochranu proti vytékajícímu mléku.

3. místo

Petit Lulu bambusové vložky

Orientační cena: 400 Kč

Bambusové vložky do podprsenky od Petit Lulu jsou velmi jemné a savé, s téměř nepropustnou vrstvou bílého polarflísu. Průměr cca 12 cm.

Deset nejlepších prsních vložek

Co je to kojení?

Kojení je vlastně první „živé sousto“, které dostane miminko hned po narození. A je to nejen zdroj potravy, je to i silné duchovní propojení mezi maminkou a děťátkem. I přes to, že je trh plný umělých mlék, které se snaží napodobit složení toho mateřského, je stále to od matky nenahraditelné a nejlepší. Pokud maminka z nějakého důvodu kojit nemůže, je skvělé že může sáhnout po kvalitní náhradní výživě, nicméně pokud to lze, vždy je lepší miminko alespoň první měsíce kojit.

Tvrdí se, že kojení stačí bez problému miminkům až do 6. měsíce věku. Po této době už přicházejí první příkrmy, případně podpora kojení v podobě umělého mléka. Nicméně se doporučuje v kojení setrvat klidně až do 2 let.

Mateřské mléko je dokonale přizpůsobené potřebám miminka. Příroda je opravdu úžasná, že? Kojené děti nepotřebují nic jiného – ani vodu, nebo kaše. Maminčino mléko je unikátní a jeho tvorba je dokonalejší, než si myslíme.

Mimo fyziologických potřeb je kojení naprosto zásadní pro psychiku maminky. U kojení se zklidní jak ona, tak miminko, mají čas jen pro sebe, který jim nikdo nevezme. Jde o takové duchovní napojení, které je nepřenositelné. Dítě si s matkou vytváří citové pouto, které může přinášet ovoce v budoucnu. 

Při kojení se vyplavuje hormon oxytocin, který stahuje dělohu a pomáhá zastavit poporodní krvácení – opět, dokonalá příroda. V průběhu kojení je maminka chráněná před nedostatkem železa, snižuje riziko rakoviny prsu, děložního čípku a chrání ženu před osteoporózou.

Co jsou to prsní vložky?

Prsní vložky jsou základní výbava kojících maminek a obzvláště těch novopečených, kdy je laktace nejsilnější. Tyto vložky mají zásadní úkol – udržovat prsa v komfortu díky tomu, že zachytávají odtékající mléko. Dokáží udržet bradavky a vlastně celou oblast prsů v suchu, brání nepříjemnému znečištění oblečení a působí jako prevence před vznikem kvasinkových infekcí.

Vložky mohou být jak jednorázové, tak pratelné.

Jak a kdy se používají?

Maminky vložky do podprsenky určitě velmi dobře znají, protože je to taková nutná proprieta, která vám bude dělat několik měsíců společnost. Jejich úkol je absorbovat mléko odkapávající či odtékající z prsních žláz. Díky těmto vložkám nemusíte neustále kontrolovat, zda „něco neuniklo“ a zda je vše, jak má. Nejvíce přijdou vhod první týdny po porodu, kdy je tvorba mléka nejvyšší, takže se bez nich neobejdete. 

Vložky jsou tedy důležité pro váš komfort během kojení, ale zároveň mají i zdravotní opodstatnění. Jejich používání slouží jako prevence vzniku kvasinkových či jiných onemocnění. Až je budete vybírat, zvolte ty nejprodyšnější a hodně savé.

Jaké existují?

Můžete vybírat buď z těch jednorázových nebo pratelných. Záleží na každé ženě, co preferuje. Jednorázové po použití hned vyhodíte, kdežto ty pratelné vyperete v pračce, vysušíte v sušičce a opakovaně používáte, čímž nevzniká přebytečný odpad.

Jaké jsou rozdíly?

 • Po použití vyhodíte
 • Pohodlné – nekloužou, protože obsahují lepítka, která přikotvíte ke spodnímu prádlu
 • Nemusíte schraňovat použité vložky (například na dovolené a podobně)
 • Opakovaně použitelné
 • Velmi příjemné
 • Nezanecháváte ekologickou stopu
 • Jsou prodyšné
 • Ušetříte peníze
 • Nepropustné
 • Příjemné na dotek

Z jakých materiálů se pratelné vložky vyrábí?

V dnešní době výrobci sází na různé materiály a snaží se, aby byly pro tělo co nejvíce přirozené, příjemné, prodyšné a zároveň savé:

 • Bavlna
 • Bambus
 • Velur
 • Froté
 • Fleece
 • Pul

Asi nejdůležitější je vyzkoušet vložky doslova na vlastní kůži, protože každému sedí a vyhovuje něco jiného.

Jak vybrat látkové vložky?

Zde může být několik faktorů, které výběr ovlivňují:

 • Nižší – hodí se při dlouhodobém kojení, například po roce a nebo ještě v těhotenství, kdy vytéká jen mlezivo. Úniky mléka jsou malé a vložky fungují jako taková „pojistka“. Hodí se i pro ženy, které kojí v menších intervalech, takže nestihne mléko odtékat v takovém množství.
 • Střední – tyto vložky jsou odolné a zvládnou pojmout poměrně velké množství tekutiny. Používat je můžete v jakékoliv fázi kojení.
 • Vysoká – vysoce savé vložky jsou ideální pro kojící začátky, nebo když vás trápí silný únik mléka, například v noci, pokud jsou intervaly mezi kojením delší.

Vložky mohou mít na vnější straně druh nepromokavé membrány, které zabraňuje prosáknutí na spodní prádlo, oblečení nebo i kůži a současně propouští molekuly páry, což znamená, že kůže může volně dýchat. 

Existují i vložky, které se šijí z přírodních materiálů a nemají nepromokavý zátěr, tím pádem nejsou nepropustné. 

Tyto informace uvádí vždy výrobce na obalu.

Jak často vložky měnit?

To je velmi individuální a vždy záleží na tom, v jaké fázi kojení se nacházíte. Na počátku je nutná častější výměna, později se potřeba snižuje. Obecně ale měňte vložky tak často, abyste se cítila komfortně a pohodlně. Ideálně vždy po kojení, hygieně, spánku a podobně.

Jak se starat o látkové vložky?

 • Před prvním použitím vložky vždy vyperte. Je to z toho důvodu aby se u nich „probudila“ maximální savost. 
 • Po každém použití pak vložky opět vyperte a to ideálně v pračce. Většina vložek se pere na 60 stupňů Celsia, ovšem některé povolují pouze 40 stupňů. Vždy tedy čtěte pokyny výrobce.  
 • Vložky z přírodních materiálů můžete sušit v sušičce i žehlit. Pokud se sušička nedoporučuje, je to vždy uvedené na obalu. Tyto vložky nechte uschnout přirozeně na vzduchu.
 • Nepoužívejte aviváž ani bělidla.

1. místo

Bamboolik sada pratelných vložek

Orientační cena: 350 Kč

Pratelné vložky do podprsenky od české značky Bamboolik mají moravskou tradici, kde je ručně šijí švadlenky z nepromokavého, prodyšného materiálu PUL. Tyto vložky jsou dostatečně velké, aby pokryly celý prsní dvorec a nedocházelo tak k úniku mléka. Vložky lze snadno prát a jejich bezpečnost potvrzují normy OEKO-TEX standard 100 a certifikát GOTS. Samozřejmostí jsou záševky. 

Tato značka nabízí 2 typy vložek:

 1. Flísové, které jsou prodyšnější.
 2. PULové, které jsou prodyšné a 100% nepromokavé. Na rozdíl od flísu se však nedají sušit v sušičce.

Kolik tyto vložky stojí? Balení 3 x 2 kusy cca 350 korun.

2. místo

Lansinoh pratelné vložky

Orientační cena: 300 Kč

Pratelné vložky do podprsenky značky Lansinoh používají třívrstvou ochranu proti protékání. Jemná vnitřní vrstva je určená pro nadstandardní komfort a skvěle se hodí i pro citlivou pokožku. Obsahují unikátní absorpční směs s přírodními vlákny pro rychlou absorpci a schnutí. A poslední, vodotěsná venkovní vrstva zabezpečuje pocit sucha během celého dne.

Tyto vložky jsou velmi příjemné a pohodlné, stejně jako jejich údržba. Bez problému je můžete prát v pračce na 40 °C.

Cena za 4 kusy je cca 300 korun.

3. místo

Petit Lulu bambusové vložky

Orientační cena: 400 Kč

Vložky od české značky Petit Lulu jsou dokonale savé a to díky téměř nepropustné vrstvě z bílého polar flísu o průměru cca 12 cm. Tato značka, která vložky vyrábí, se specializuje na kvalitní výrobu látkových plen, doplňků pro přebalování, ale i dětského oblečení. Veškeré použité materiály jsou velmi kvalitní a zároveň šetří životní prostředí.

Údržba vložek je velmi snadná – stačí je dát jednoduše do pračky na 60 °C a potom usušit v sušičce. 

Balení obsahuje 10 kusů a vyjde vás na necelých 400 korun.

4. místo

Masmi prsní vložky z organické bavlny

Orientační cena: 220 Kč

Prsní vložky od rakouské značky Masmi jsou vyrobené z organické hypoalergenní bavlny a velmi dobře chrání citlivou pokožku před podrážděním, vznikem alergických reakcí a skvěle pohlcují vlhkost. Jejich anatomický tvar se výborně přizpůsobí prsům a přilne ke každému tvaru podprsenky. 

Při výrobě nebyly použité žádné dráždivé chemické látky ani parfemace. 

V jednom balení najdete 30 kusů a vyjde vás na cca 220 korun.

5. místo

Philips AVENT jednorázové prsní vložky

Orientační cena: 100 Kč

Jednorázové, kompaktní a maximálně pohodlné vložky od značky Avent skvěle přilnou k podprsence a díky malé tloušťce nejsou vidět pod oblečením.  

Tyto vložky jsou velmi přirozeně tvarované a díky dvěma samolepícím páskům je můžete v podprsence posouvat dle potřeby. Vložky mají více vrstev s vysokou absorpcí a navíc jsou vyrobeny z jemných a prodyšných přírodních materiálů.

Cena za 24 kusů je cca 100 korun.

6. místo

T-Tomi bambusové vložky do podprsenky

Orientační cena: 300 Kč

Bio bambusové vložky do podprsenky od českého výrobce T-Tomi mají průměr 12 cm a skládají se ze dvou funkčních vrstev z vysoce savého bambusového froté. Spodní vrstva je tvořena 100% polyesterem s PUL zátěrem, který tvoří nepropustnou, ale přesto prodyšnou vrstvu a brání pronikání vlhkosti. Vložky jsou naprosto bez problému pratelné v pračce na  40 °C. 

3 páry těchto vložek vás vyjdou na cca 300 korun.

7. místo

Bobánek vložky do podprsenky

Orientační cena: 500 Kč

České bambusové, pratelné vložky do podprsenky jsou ekologické a velmi šetrné k pokožce. Tyto vložky jsou vyrobeny z jemného přírodního bambusového froté, které přiléhá naprosto přirozeně na prsní bradavku. Vnější strana je tvořena našitým a zjemněným PUL, který je nepromokavý, ale zároveň prodyšný. Průměr vložek je 10 cm.

6 kusů je stojí cca 500 korun.

8. místo

dBb prsní tampóny

Orientační cena: 220 Kč

Kojící prsní tampony jsou vyrobené z měkké bavlny a nepropustné vrstvy. Mají unikátní tvar, který zajišťuje diskrétnost a zároveň jsou velmi pohodlné. V balení je i silonový sáček se zipovým uzávěrem, který zajistí maximální hygienické podmínky při jejich výměně. Tyto tampony se hodí při středně velkém úniku mléka (15 – 40 ml).

Cena za 48 kusů je cca 220 korun.

9. místo

Naty vložky do podprsenky

Orientační cena: 160 Kč

Tyto prsní vložky jsou měkké, 100% přírodní a mají výbornou absorpční vrstvu. Vložky neobsahují žádné chemické sloučeniny ani parfemace. Savé jsou díky obsahu bambusu a dřevní buničiny z udržitelně obhospodařovaných skandinávských lesů a jejich spodní strana je tvořena kukuřičným škrobem. Jsou skvěle prodyšné, nechávají vaši pokožku dýchat. Další bonus těchto vložek je, že jsou 100% odbouratelné a kompostovatelné a to včetně svého obalu.

30 kusů stojí cca 160 korun.

10. místo

Breberky vložky do podprsenky

Orientační cena: 100 Kč

Vložky do podprsenky od české značky Breberky mají průměr 11 cm, jsou vyrobené z antibakteriálního bambusovo bio bavlněného froté a umí pojmout více tekutiny než ty jednorázové. 

Tyto vložky jsou prodyšné, pohodlné a spolehlivé. Nejsou bělené a neobsahují žádnou parfemaci. Můžete je bez problému prát na 60 °C bez prášku i aviváže. 

Cena za 2 kusy je cca 100 korun.

Závěr

Prsní vložky jsou pro maminku v období laktace většinou nenahraditelný pomocník. Dodávají jí pocit pohodlí, sebedůvěry a komfortu. Díky vložkám nemusí řešit nadměrnou výměnu spodního prádla a nepříjemné pocity při úniku mléka. Můžete se rozhodnout mezi jednorázovými, pratelnými nebo je kombinovat. Například na dovolenou jsou skvělé jednorázové, které dáte do kabelky, po použití vyměníte, vyhodíte a nic neřešíte. Na běžné používání zase můžete zvolit ty pratelné, čímž ušetříte peníze i přírodu. Možností je hodně a záleží jen na vás, jaká cesta vám bude příjemnější.

TIP: Pokud vás zajímá více informací, přečtěte si o kojení článek na webu RODIČOVO.cz | Jak správně kojit →

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kojení

[2] Wikipedie (CZ): Laktace

[3] Wikiskripta (CZ): Kojení

[4] Wikiskripta (CZ): Laktace

[5] Healthline (ENG): The Best Nursing Bras for 2021

[6] PubMed Central (ENG): Evaluation of the impact of breast milk expression in early postpartum period on breastfeeding duration: a prospective cohort study

4.8/5 (Počet hlasů: 9)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »