10 nejlepších vložek do podprsenky (prsní vložky) – recenze

Shrnutí: Pokud právě kojíte, pak jsou pro vás vložky do podprsenky absolutní must-have. Spolehlivě chrání před protečením mléka a zanechávají vaše prsa i bradavky pěkně v suchu. Proto jsem pro vás v tomto článku připravila srovnání kvalitních prsních vložek, z nichž úplně nejlepší mi připadají:

 • První místo si u mě získaly jednorázové prsní vložky Philips AVENT s unikátní čtyřvrstvou strukturou pro perfektní sucho. Díky dvěma lepicím páskám vložky stoprocentně drží na svém místě.
 • Na 2. místo jsem dala TRUELIFE Breast Pads prsní vložky, které jsou také jednorázové a 100 kusů vás vyjde na poměrně příjemnou cenu.
 • A na 3. příčku jsem umístila Naty vložky do podprsenky, které jsou 100% přírodní a 100% rozložitelné v přírodě. Také nejsou bělené chlorem, takže zajišťují maximální šetrnost k pokožce.

V článku se dále dozvíte:

Užitečné informace o kojení a zejména o prsních vložkách – jak se používají, z jakých materiálů se vyrábí a jaké druhy máte k dispozici.

TOP  1. místo

Philips AVENT jednorázové prsní vložky

Orientační cena: 370 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o extra pohodlné prsní vložky, které jsou navíc velice tenké, takže nejdou vidět pod oblečením. Výhodou také je, že je lze pod podprsenkou upravit pomocí dvou samolepicích pásků, jež jsou součástí produktu.

2. místo

TRUELIFE Breast Pads prsní vložky

Orientační cena: 230 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož tyto vložky jsou zhotoveny se superabsorpčního materiálu a mají tři vrstvy, takže perfektně sají. Kromě toho se můžete spolehnout, že díky lepicímu pásku budou dobře držet. Také zde jsou vložky baleny jednotlivě.

3. místo

Naty vložky
do podprsenky

Orientační cena: 160 Kč
Proč 3. místo?

Protože jde o měkké a prodyšné prsní vložky ze 100% přírodního materiálu s výbornou savostí, které jsou vyrobené z přírodních surovin. Jejich velkou výhodou je, že je můžete kompostovat, protože jsou 100% rozložitelné v přírodě.

Deset nejlepších prsních vložek

Co je to kojení?

Kojení je vlastně první „živé sousto“, které dostane miminko hned po narození. A je to nejen zdroj potravy, je to i silné duchovní propojení mezi maminkou a děťátkem. I přes to, že je trh plný umělých mlék, které se snaží napodobit složení toho mateřského, je stále to od matky nenahraditelné a nejlepší. Pokud maminka z nějakého důvodu kojit nemůže, je skvělé že může sáhnout po kvalitní náhradní výživě, nicméně pokud to lze, vždy je lepší miminko alespoň první měsíce kojit.

 • Tvrdí se, že kojení stačí bez problému miminkům až do 6. měsíce věku. Po této době už přicházejí první příkrmy, případně podpora kojení v podobě umělého mléka. Nicméně se doporučuje v kojení setrvat klidně až do 2 let.
 • Mateřské mléko je dokonale přizpůsobené potřebám miminka. Příroda je opravdu úžasná, že? Kojené děti nepotřebují nic jiného – ani vodu, nebo kaše. Maminčino mléko je unikátní a jeho tvorba je dokonalejší, než si myslíme.
 • Mimo fyziologických potřeb je kojení naprosto zásadní pro psychiku maminky. U kojení se zklidní jak ona, tak miminko, mají čas jen pro sebe, který jim nikdo nevezme. Jde o takové duchovní napojení, které je nepřenositelné. Dítě si s matkou vytváří citové pouto, které může přinášet ovoce v budoucnu. 
 • Při kojení se vyplavuje hormon oxytocin, který stahuje dělohu a pomáhá zastavit poporodní krvácení – opět, dokonalá příroda. V průběhu kojení je maminka chráněná před nedostatkem železa, snižuje riziko rakoviny prsu, děložního čípku a chrání ženu před osteoporózou.

Co jsou to prsní vložky?

Prsní vložky jsou základní výbava kojících maminek a obzvláště těch novopečených, kdy je laktace nejsilnější. Tyto vložky mají zásadní úkol – udržovat prsa v komfortu díky tomu, že zachytávají odtékající mléko. Dokáží udržet bradavky a vlastně celou oblast prsů v suchu, brání nepříjemnému znečištění oblečení a působí jako prevence před vznikem kvasinkových infekcí.

 • Vložky mohou být jak jednorázové, tak pratelné.

Jak a kdy se používají?

Maminky vložky do podprsenky určitě velmi dobře znají, protože je to taková nutná proprieta, která vám bude dělat několik měsíců společnost. Jejich úkol je absorbovat mléko odkapávající či odtékající z prsních žláz. Díky těmto vložkám nemusíte neustále kontrolovat, zda „něco neuniklo“ a zda je vše, jak má. Nejvíce přijdou vhod první týdny po porodu, kdy je tvorba mléka nejvyšší, takže se bez nich neobejdete. 

 • Vložky jsou tedy důležité pro váš komfort během kojení, ale zároveň mají i zdravotní opodstatnění. Jejich používání slouží jako prevence vzniku kvasinkových či jiných onemocnění. Až je budete vybírat, zvolte ty nejprodyšnější a hodně savé.

Jaké existují?

Můžete vybírat buď z těch jednorázových nebo pratelných. Záleží na každé ženě, co preferuje. Jednorázové po použití hned vyhodíte, kdežto ty pratelné vyperete v pračce, vysušíte v sušičce a opakovaně používáte, čímž nevzniká přebytečný odpad.

Jaké jsou rozdíly?

 • Po použití vyhodíte
 • Pohodlné – nekloužou, protože obsahují lepítka, která přikotvíte ke spodnímu prádlu
 • Nemusíte schraňovat použité vložky (například na dovolené a podobně)
 • Opakovaně použitelné
 • Velmi příjemné
 • Nezanecháváte ekologickou stopu
 • Jsou prodyšné
 • Ušetříte peníze
 • Nepropustné
 • Příjemné na dotek

Z jakých materiálů se pratelné vložky vyrábí?

V dnešní době výrobci sází na různé materiály a snaží se, aby byly pro tělo co nejvíce přirozené, příjemné, prodyšné a zároveň savé:

 • Bavlna
 • Bambus
 • Velur
 • Froté
 • Fleece
 • Pul

Asi nejdůležitější je vyzkoušet vložky doslova na vlastní kůži, protože každému sedí a vyhovuje něco jiného.

Jak vybrat látkové vložky?

Zde může být několik faktorů, které výběr ovlivňují:

 • Nižší – hodí se při dlouhodobém kojení, například po roce a nebo ještě v těhotenství, kdy vytéká jen mlezivo. Úniky mléka jsou malé a vložky fungují jako taková „pojistka“. Hodí se i pro ženy, které kojí v menších intervalech, takže nestihne mléko odtékat v takovém množství.
 • Střední – tyto vložky jsou odolné a zvládnou pojmout poměrně velké množství tekutiny. Používat je můžete v jakékoliv fázi kojení.
 • Vysoká – vysoce savé vložky jsou ideální pro kojící začátky, nebo když vás trápí silný únik mléka, například v noci, pokud jsou intervaly mezi kojením delší.

Vložky mohou mít na vnější straně druh nepromokavé membrány, které zabraňuje prosáknutí na spodní prádlo, oblečení nebo i kůži a současně propouští molekuly páry, což znamená, že kůže může volně dýchat. 

Existují i vložky, které se šijí z přírodních materiálů a nemají nepromokavý zátěr, tím pádem nejsou nepropustné. 

Tyto informace uvádí vždy výrobce na obalu.

Jak často vložky měnit?

To je velmi individuální a vždy záleží na tom, v jaké fázi kojení se nacházíte. Na počátku je nutná častější výměna, později se potřeba snižuje. Obecně ale měňte vložky tak často, abyste se cítila komfortně a pohodlně. Ideálně vždy po kojení, hygieně, spánku a podobně.

Jak se starat o látkové vložky?

 • V případě, že zrovna nepoužíváte jednorázové vložky, tak je před prvním použitím vložky vždy vyperte. Je to z toho důvodu aby se u nich „probudila“ maximální savost. 
 • Po každém použití pak vložky opět vyperte a to ideálně v pračce. Většina vložek se pere na 60 stupňů Celsia, ovšem některé povolují pouze 40 stupňů. Vždy tedy čtěte pokyny výrobce.  
 • Vložky z přírodních materiálů můžete sušit v sušičce i žehlit. Pokud se sušička nedoporučuje, je to vždy uvedené na obalu. Tyto vložky nechte uschnout přirozeně na vzduchu.
 • Nepoužívejte aviváž ani bělidla.

1. místo

Philips AVENT jednorázové prsní vložky

Maximálně pohodlné jednorázové prsní vložky z prodyšných přírodních materiálů.

Orientační cena: 370 Kč

Proč jsou prsní vložky Philips AVENT na 1. místě?

Na první místo jsem umístila prsní vložky Phillips AVENT, protože jsou maximálně pohodlné, skvěle přilnou k podprsence a díky malé tloušťce nejsou vidět pod oblečením. Jejich další předností je, že jsou velmi přirozeně tvarované, a protože jsou navíc vybaveny dvěma samolepícími pásky, můžete je v podprsence posouvat dle potřeby. Vložky mají více vrstev s vysokou absorpcí a k většímu pohodlí přispívá i to, že jsou vyrobeny z jemných a prodyšných přírodních materiálů.

Uživatelské recenze

Na stránkách emimino.cz má výrobek skvělá hodnocení (průměrný počet hvězdiček se tady téměř dotýká pětky) a maminky si chválí, že vložky dobře drží, že jsou tenké a že mimořádně dobře vsakují tekutinu. Objevují se tady sice námitky, že balení jednotlivých vložek do extra igelitu je neekologické, ale na druhou stranu spousta maminek právě tohle považuje za přednost (z hlediska hygieny), takže asi záleží na tom, v jakém světle se člověk na tento aspekt dívá.

Tyto prsní vložky jsou skvěle hodnocené i na zbozi.cz a na Heurece, kde jsou dokonce označeny jako „TOP 1“ produkt.

Dále o produktu

Prsní vložky Philips AVENTjsou kompaktní a jsou určeny na jednorázové použití. A aby byly co nejhygieničtější, je každá z nich jako bonus zabalena do extra obalu.

Ve složení výrobku figuruje lehká buničina, netkaná textilie a superabsorpční polymer.

Cena za 100 kusů se pohybuje okolo cca 370 korun.

2. místo

TRUELIFE Breast Pads prsní vložky

Třívrstvé prsní vložky ze superabsorpčního materiálu v unikátním 3D designu pro bezchybnou přilnavost.

Orientační cena: 230 Kč

Proč jsou prsní vložky TRUELIFE Breast Pads na 2. místě?

Druhé místo jsem se rozhodla věnovat prsním vložkám TrueLife Breast Pads. Ty jsou vyrobeny ze superabsorpčního materiálu a jsou třívrstvé, takže včas zachytí vytékající mléko. A vaše pokožka tím pádem zůstane suchá. Součástí vložek je (podobně jako u produktu výše) lepicí pásek, takže je snadno připevníte k podprsence tak, aby zůstaly na svém místě a „nevyklouzly“.

Předností produktu je opět to, že jsou jednotlivé vložky baleny jednotlivě. Tuhle výhodu výrobek sdílí s výše uvedenými prsními vložkami od Phillipsu.

Uživatelské recenze

Také tento produkt si na nezávislých srovnávačích (na zbozi.cz i na Heurece) vede výborně. 

Na Heurece maminky vyzdvihují to, že prsní vložky opravdu drží a že nekoukají skrz oblečení. Také jsou zde samozřejmě vyzdvihovány savé vlastnosti produktu a podle zákaznických zkušeností jsou tyto vložky i pohodlné. Jedna zákaznice dále dodává: „Neohýbají se, neodlepují se, nepotí se.“

Na zbozi.cz se také píše, že jsou velice dobře vložit do podprsenky. A kromě jiných předností tady maminky dále oceňují, že se vložky prodávají po sto kusech v jednom balení.

Další informace

Také používáním těchto prsních vložek tedy můžete poměrně snadno předejít nepříjemným situacím s vytékajícím mlékem a ochránit tak spodní prádlo před zbytečným poškozením. V tomto směru ještě dodávám, že jsou vložky doplněny speciálním lepidlem, které zamezí případným skvrnám.

Vložky jsou určeny na jedno použití a zaplatíte za ně cca 230 Kč/100 ks.

3. místo

Naty vložky do podprsenky

100% přírodní prsní vložky, které jsou 100% kompostovatelné a šetří přírodu.

Orientační cena: 160 Kč

Proč jsou Naty vložky do podprsenky na 3. místě?

Třetí příčku u mě obsadily vložky Naty, protože jsou měkké, 100% přírodní a mají výbornou absorpční vrstvu. Vložky neobsahují žádné chemické sloučeniny ani parfemace. Savé jsou díky obsahu bambusu a dřevní buničině z udržitelně obhospodařovaných skandinávských lesů a jejich spodní strana je tvořena kukuřičným škrobem. Jsou skvěle prodyšné, nechávají vaši pokožku dýchat. Další bonus těchto vložek pak je, že jsou 100% odbouratelné a kompostovatelné, a to včetně svého obalu.

Uživatelské recenze

Na stránkách heureka.cz se objevují pozitivní recenze. Podle maminek, které si produkt pořídily, jsou tyto prsní tampony savé, příjemné, měkké (jsou dobrou ochranou i pro poraněné bradavky). Mimo to ženy samozřejmě oceňují jejich ekologický aspekt.

Na srovnávači zbozi.cz se dále píše, že tyto vložky nejsou vidět pod tričkem, protože jsou dostatečně tenké. I na těchto stránkách pak opakovaně zaznívá spokojenost ohledně toho, že se vložky dají kompostovat a nevzniká proto zbytečný odpad navíc. A jedna zákaznice také kladně hodnotí jejich velikost.

Více informací

Naty je ekologická švédská značka s dvacetiletou tradicí, která se původně zrodila, aby pomohla světu „ulevit“ od jednorázových a hlavně nerozložitelných dětských plenek. Zakladatelka této společnosti se tehdy rozhodla, že vymyslí eco-friendly alternativu plenek, které budou šetřit planetu. Od té doby se sortiment značky rozrostl na další produkty. Prioritou však stále zůstává ekologie a cíl šetřit životní prostředí.

Balení s 30 kusy prsních vložek stojí cca 160 korun.

4. místo

Bobánek vložky do podprsenky

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem vybrala vložky do podprsenky Bobánek?

České bambusové, pratelné vložky do podprsenky jsou ekologické a velmi šetrné k pokožce. Tyto vložky jsou vyrobeny z jemného přírodního bambusového froté, které přiléhá naprosto přirozeně na prsní bradavku. Vnější strana je tvořena našitým a zjemněným PUL, který je nepromokavý, ale zároveň prodyšný. Průměr vložek je 10 cm.

6 kusů je stojí cca 600 korun.

5. místo

CANPOL BABIES Jednorázové vložky do podprsenky

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila vložky do podprsenky Canpol Babies?

Na těchto vložkách do podprsenky od značky Canpol babies se mi líbí, že jsou šetrné k citlivé pokožce a nedráždí ji. Obsahují speciální gelovou vrstvu, která je příjemně měkká a výjimečně absorpční, takže zachytí všechno vytékající mléko a vy se budete cítit maximálně „v suchu“. A díky vnější vrstvě, která je zcela nepropustná, se vám nezašpiní oblečení. Každá vložka má na sobě samolepící pásku, díky které perfektně sedí tam, kam byla umístěna.

Tyhle jednorázové vložky, které se maximálně přizpůsobí tvaru vašich prsou, jsou baleny hygiencky každá zvlášť a v balení jich hned 140 kusů za celkem příjemnou cenu, tedy necelých 300 korun.

6. místo

Masmi prsní vložky z organické bavlny

Orientační cena: 220 Kč

Čím mě zaujaly prsní vložky z organické bavlny od Masmi?

Prsní vložky od rakouské značky Masmi jsou vyrobené z organické hypoalergenní bavlny a velmi dobře chrání citlivou pokožku před podrážděním, vznikem alergických reakcí a skvěle pohlcují vlhkost. Jejich anatomický tvar se výborně přizpůsobí prsům a přilne ke každému tvaru podprsenky. 

Při výrobě nebyly použité žádné dráždivé chemické látky ani parfemace. 

V jednom balení najdete 30 kusů a vyjde vás na cca 220 korun.

7. místo

Lansinoh pratelné vložky

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala pratelné vložky Lansinoh?

Pratelné vložky do podprsenky značky Lansinoh používají třívrstvou ochranu proti protékání. Jemná vnitřní vrstva je určená pro nadstandardní komfort a skvěle se hodí i pro citlivou pokožku. Obsahují unikátní absorpční směs s přírodními vlákny pro rychlou absorpci a schnutí. A poslední, vodotěsná venkovní vrstva zabezpečuje pocit sucha během celého dne.

Tyto vložky jsou velmi příjemné a pohodlné, stejně jako jejich údržba. Bez problému je můžete prát v pračce na 40 °C.

Cena za 4 kusy je cca 300 korun.

8. místo

Breberky vložky do podprsenky

Orientační cena: 100 Kč

Z jakého důvodu jsem zvolila vložky do podprsenky od Breberky?

Vložky do podprsenky od české značky Breberky mají průměr 11 cm, jsou vyrobené z antibakteriálního bambusovo bio bavlněného froté a umí pojmout více tekutiny než ty jednorázové. 

Tyto vložky jsou prodyšné, pohodlné a spolehlivé. Nejsou bělené a neobsahují žádnou parfemaci. Můžete je bez problému prát na 60 °C bez prášku i aviváže. 

Cena za 2 kusy je cca 100 korun.

9. místo

Bamboolik sada pratelných vložek

Orientační cena: 340 Kč

Proč jsem vybrala sadu pratelných vložek od Bamboolik?

Pratelné vložky do podprsenky od české značky Bamboolik mají moravskou tradici, kde je ručně šijí švadlenky z nepromokavého, prodyšného materiálu PUL. Tyto vložky jsou dostatečně velké, aby pokryly celý prsní dvorec a nedocházelo tak k úniku mléka. Vložky lze snadno prát a jejich bezpečnost potvrzují normy OEKO-TEX standard 100 a certifikát GOTS. Samozřejmostí jsou záševky. 

Tato značka nabízí 2 typy vložek:

 1. Flísové, které jsou prodyšnější.
 2. PULové, které jsou prodyšné a 100% nepromokavé. Na rozdíl od flísu se však nedají sušit v sušičce.

Kolik tyto vložky stojí? Balení 3× 2 kusy cca 340 korun.

10. místo

dBb prsní tampóny

Orientační cena: 220 Kč

A proč srovnání končím prstními tampóny od značky dBb?

Kojící prsní tampony jsou vyrobené z měkké bavlny a nepropustné vrstvy. Mají unikátní tvar, který zajišťuje diskrétnost a zároveň jsou velmi pohodlné. V balení je i silonový sáček se zipovým uzávěrem, který zajistí maximální hygienické podmínky při jejich výměně. Tyto tampony se hodí při středně velkém úniku mléka (15 – 40 ml).

Cena za 48 kusů je cca 220 korun.

Závěr

Prsní vložky jsou pro maminku v období laktace většinou nenahraditelný pomocník. Dodávají jí pocit pohodlí, sebedůvěry a komfortu. Díky vložkám nemusí řešit nadměrnou výměnu spodního prádla a nepříjemné pocity při úniku mléka. Můžete se rozhodnout mezi jednorázovými, pratelnými nebo je kombinovat. Například na dovolenou jsou skvělé jednorázové, které dáte do kabelky, po použití vyměníte, vyhodíte a nic neřešíte. Na běžné používání zase můžete zvolit ty pratelné, čímž ušetříte peníze i přírodu. Možností je hodně a záleží jen na vás, jaká cesta vám bude příjemnější.

Na základě důkladného průzkumu pro srovnání prsních vložek bych vám doporučila prsní vložky jednorázové PHILIPS AVENT, které jsou tenké a přitom výborně savé, nebo TRUELIFE Breast Pads prsní vložky, které jsou také jednorázové a balení se sto kusy seženete za super cenu. Storpocentně přírodní variantou, která je také stoprocentně rozložitelná v přírodě, jsou Naty Vložky do podprsenky, které navíc nejsou bělené chlórem, což mi přijde jako velké plus.

TIP: Pokud vás zajímá více informací, přečtěte si o kojení článek na webu RODIČOVO.cz | Jak správně kojit →

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kojení

[2] Wikipedie (CZ): Laktace

[3] Wikiskripta (CZ): Kojení

[4] Wikiskripta (CZ): Laktace

[5] Healthline (ENG): The Best Nursing Bras for 2021

[6] PubMed Central (ENG): Evaluation of the impact of breast milk expression in early postpartum period on breastfeeding duration: a prospective cohort study

4.8/5 (Počet hlasů: 9)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »