10 nejlepších těhotenských testů – srovnání a recenze

Shrnutí: Na trhu je extrémní množství těhotenských testů, ale který je ten nejlepší? Právě to jsem pro vás shrnula v tomto článku, abych vám usnadnila přemýšlení nad tím, který těhotenský test si pořídit.

 • První místo si u mě získal GS Mamatest 10, což je asi nejoblíbenější test u nás, který je jednoduchý, rychlý a za příznivou cenu získáte hned 2 ks testu v balení.
 • Na 2. místo jsem dala CLEARBLUE Těhotenský test s digitálním indikátorem početí, který vám ukáže i to, v jakém týdnu těhotenství se nacházíte.
 • A na 3. příčku jsem posadila GS Mamatest Comfort 10, který nabízí větší komfort při použití, protože jej stačí vložit do proudu moči a odečíst výsledek.

Co se v článku dozvíte dál?

Co jsou těhotenské testy a jak fungují. Jaké druhy těhotenských testů lze pořídit. A jak dlouho po sexu jde zjistit, zda jste těhotná. Plus vám prozradím tipy pro úspěšné otěhotnění.

TOP  1. místo

GS
Mamatest 10

Orientační cena: 80 Kč
Proč 1. místo?

Jelikož se jedná o velmi oblíbený a spolehlivý těhotenský test, která má vysokou citlivost a lze jej použít už v prvním dni očekáváné menstruace. A super je, že v balení jsou hned 2 kusy testu.

2. místo

CLEARBLUE
Těhotenský test

Orientační cena: 220 Kč
Proč 2. místo?

Neboť tento test je opravdu hodně citlivý a může vám přinést výsledek už 4 dny před příchodem očekávané menstruace. Digitální indikátor navíc ukazuje počet týdnů od vzniku těhotenství.

3. místo

GS Mamatest
Comfort 10

Orientační cena: 90 Kč
Proč 3. místo?

Protože jde o rychlý těhotenský test, který zjišťuje přítomnost lidského choriového gonadotropinu (hCG), který se objevuje v moči už ve velmi časném období těhotenství.

Deset nejlepších těhotenských testů

Co jsou těhotenské testy?

Těhotenský test, jak už název napovídá, je test, na určení gravidity. Ženy ho většinou provádí před tím, než jdou k lékaři s podezřením na těhotenství, na klasickou gynekologickou prohlídku. Testy se provádějí zpravidla z moči, ale není výjimkou ani test, který detekuje těhotenství z krve.

Jak těhotenské testy fungují?

Asi 7 dní po oplodnění vajíčka se začíná v sliznici dělohy uhnizďovat embryo, s čímž souvisí zvýšení hladiny hormonu hCG (těhotenský hormon, choriogonadotropin). Tento hormon vzniká v placentě a postupně se uvolňuje do krve a moči. Test funguje na principu detekce tohoto hormonu a tím s přesností 90 – 99 % určí, zda žena těhotná je, nebo není.

 • Uvádí se, že hladina tohoto hormonu velmi rychle stoupá, a to až do 12. týdne těhotenství. V této době, tedy cca třetí měsíc gravidity je jeho hladina na pomyslném vrcholu. Běžně dostupné těhotenské testy uvádí velmi vysokou přesnost – občas až 99 %.
 • Nicméně, i když vám vyjde těhotenský test pozitivní, určitě co nejdříve navštivte svého gynekologa. Kdy je hladina hCG nejvyšší? Tvrdí se, že nejvyšší hladina hCG je v ranní moči, ale i pokud test uděláte kdykoliv během dne, měl by test graviditu rozpoznat. 
 • Každopádně zvýšená hladina hCG nemusí vždy znamenat těhotenství. Může se například jednat o následek užívání léků, které tento hormon obsahují. Někdy se jedná i o závažnější choroby, nicméně to je vždy nutné řešit s lékařem.

Kdy těhotenský test provádět?

Ať už miminko plánujete nebo ne a jednalo by se o neplánované početí, vždy je důležitá trpělivost. Pokuste se vždy vydržet minimálně do termínu očekávané menstruace, ideálně pár dní po tomto datu.

Provádění testu před menstruací může zkreslovat, takže je lepší si počkat na jistější výsledek.

Jak provádět těhotenský test?

Samozřejmě je důležité si pročíst příbalový leták a dodržovat pokyny výrobce. Můžeme vám říct obecný postup, který se ale samozřejmě může lišit. 

U většiny těhotenských testů platí toto:

 • Test provádějte, pokud to jde, ráno, protože v tuto dobu je koncentrace těhotenského hormonu nejvyšší. 
 • Moč ideálně zachyťte do čisté, skleněné nebo plastové nádobky.
 • Namočte proužek do moči, dle pokynů výrobce.
 • Položte testovací proužek na čistou, vodorovnou plochu a počkejte pár minut.

A co výsledky? Je možných několik scénářů:

 • Těhotenský test nezbarvil – v tomto případě je test neplatný.
 • Zbarvila pouze kontrolní čárka – s největší pravděpodobností se nejedná o těhotenství. Zkuste test opakovat za několik dní znovu.
 • Pokud se vám zbarvily obě čárky, pravděpodobně se jedná o graviditu.

Co je to hCG?

hCG, neboli těhotenský hormon je vlastně bílkovina, která vzniká v placentě těhotné ženy okamžitě po početí. Dá se stanovit z krve nebo moči.

Jak se dá spolehlivě zjistit těhotenství?

Testy, které se dělají z moči, si můžete úplně v klidu a pohodě udělat doma. Jsou to jednorázové testy s poměrně vysokou přesností. Test funguje na bázi detekce těhotenského hormonu právě z moči. Těhotenský test z moči  se doporučuje udělat cca týden po vynechání očekávané menstruace. je možné udělat nejdříve dva až tři týdny od pravděpodobném oplodnění. Nejprve je hladina hCG nižší, cca 10-30 IU/ml, ale s každým týdnem těhotenství se zvyšuje a nejvyšší je ve 12.týdnu.

Testy z krve jsou možnost číslo dva. I tyto testy můžete zakoupit například v lékárně a udělat je doma. Tyto testy se mohou provést již 8. den od předpokládaného početí. Můžete ho udělat kdykoliv během dne a jeho spolehlivost je až 99 %.

Výhoda krevních testů tkví v jejich spolehlivosti, protože jsou mnohem citlivější na obsah hCG hormonu.

Jaké jsou druhy těhotenských testů?

Trh je v této oblasti poměrně pestrý a můžete si vybírat jak ze značek, tak i z druhů. testy se liší především svou citlivostí na detekci hCG. Jejich principiální účinek je de facto stejný, ale spolehlivost má širokou škálu od 90 do 99 %.

Můžete vybírat z:

Je to taková vděčná klasika – papírový proužek se na několik vteřin namočí do vzorku moče a poté se čeká na výsledek.

V balení je destička na kterou se vzorek moči pomocí jednoduchého kapátka nanese. Výsledek se zobrazuje stejně jako na klasickém proužku.

Tyčinka se může přiložit přímo do proudu moči a nepotřebujete k tomu speciální nádobku na vzorek.

Nový, moderní a oblíbený typ testu. Uvádí se spolehlivost až 99 %. Test má displej, na kterém se za pár minut objeví výsledek. Navíc, když je test pozitivní, ukáže odhadovanou délku těhotenství v týdnech.

Nemusíte se bát, je to velmi jednoduché. Krev si odeberete sama pomocí tenoučké jehly – vpich provedete do bříška prstu a provedete ho z jedné kapky. Nebolí to, je to přesné a spolehlivé.

Přes jaké příznaky se dá odvodit těhotenství?

Příznaků je poměrně hodně. Tělo dokáže dávat jasné signály – stačí se na něj jen naladit a poslouchat. První takový jasný signál je vynechání menstruace. Dále to může být citlivost až bolest prsů, rychlé proměny nálaad, přecitlivělost, nevolnosti, bolest v podbřišku a nepřiměřená únava.

Důležité je ale brát v potaz, že co tělo, to originál a příznaky nejde paušalizovat.

Jaké mohou být komplikace?

Tak jako všechno, i těhotenství může přinášet komplikace. Nikdy nelze přesně na 100 % říci, že se nic nestane a že všechno bude v pořádku. Důležité je udržet vnitřní klid.

A jaké jsou nejčastější komplikace?

Toto je velká nepříjemnost a rána pro nastávající rodiče. Během této situace dochází k odumření plodu, které tělo bohužel nevyloučí, a ženě se i nadále projevují těhotenské příznaky. 

Tuto komplikace zjistí většinou až lékař při pravidelné prohlídce. Je těžké říci, do jaké doby zamlklé těhotenství hrozí, nicméně nejčastěji se to děje v průběhu prvního trimestru. 

I přes tuto špatnou zkušenost může žena znovu otěhotnět.

Jedná se o stav, kdy se oplozené vajíčko uhnízdí jinde než v děloze. Nejčastěji je toto místo vejcovod, děložní hrdlo nebo vaječník či břišní dutina.

Jedná se pro ženu o velmi nebezpečný stav, tudíž se nesmí zanedbat.  Hlavními příznaky jsou bolest břicha a vaginální krvácení.

Tipy pro početí

Pokud se chystáte mít miminko, je dobré se zaměřit na nějaká pravidla, která vám k rychlému otěhotnění mohou pomoci:

Zkuste omezit nezdravé jídlo. Jezte lokální a čerstvé suroviny. Zařaďte do svého jídelníčku pestrost a pravidelnost. Hodně ovoce, zeleniny, luštěnin, obilovin, ryb či masa od farmáře, vajíčka od šťastných slepic nebo kváskový chléb.

Ano, někde je to jako sci fi, že? Ale i snaha o snížení množství stresu je skvělá. Klid je pro početí nejdůležitější. Myslete na sebe a na svoje budoucí miminko.

Dle některých zdroj může častý orgasmus podporovat pravděpodobnost početí. Neexistuje na to žádný důkaz ve formě studií, ovšem zkazit se tím nic nedá, ne?

Kontryhel, nebo také „ženská bylina“, to je rostlina, která příznivě ovlivňuje ženský cyklus a obecně hormonální systém.  Pokud ho budete pít jako čaj, zkuste kombianci například s meduňkou, mátou nebo levandulí.

Tato krásně vonící bylinka se běžně používá na zklidnění těla i mysli, ale mimo to i velmi příznivě ovlivňuje menstruační cyklus.

Šalvěj, to je bylinka, která se používá primárně při nachlazení, nicméně má velmi blahodárný vliv i na plodnost a srovnání hormonálního cyklu u žen. V těhotenství by se pak neměla konzumovat, protože může vyvolat porod.

1. místo

GS Mamatest 10

Uživatelský nejoblíbenější test s vysokou citlivostí, který můžete provést v den očekáváné menstruace. Příznivá cena za 2 kusy testů v jednom balení.

Orientační cena: 80 Kč

Proč je těhotenský test GS Mamatest 10 na 1. místě?

GS Mamatest jsem vybrala na první místo, protože je na trhu asi nejčastěji kupovaný, má příznivou cenu a v balení najdete hned dva kusy, abyste měla ještě větší jistotu výsledku.

Test je velmi jednoduchý na použití a můžete ho provádět v jakoukoli denní dobu. Abyste však měla jistotu přesných výsledků, je potřeba s testováním počkat až na první den očekáváné menstruace.

Uživatelské recenze

U tohoto testu jsem byla až překvapená kolik recenzí jsem na něj například na Heurece našla. Ženy jej hodnotí velmi pozitivně z hlediska poměru poměr cena/kvalita/spolehlivost, líbí se jim, že je jednoduchý na použití a cení si i dvou kusů v balení. Na zbozi.cz se dokonce objevuje tvrzení, že se jedná o, cituji: „Jediný opravdu spolehlivý a cenově dostupny test“. Ženy dále kvitují, že test obsahuje dostatek barviva, takže se výsledek hezky zabarví a je dobře viditelný.

Další informace

Tento test je založený na laterální průtokové imunochromatografii na proužku a slouží ke kvalitativnímu stanovení hCG v moči, s jehož pomocí lze zjistit těhotenství.

Jak se provádí? Ponořte testovací proužek do nádobky s močí po rysku. Výsledek se odečítá podle vytvořených barevných linií.

V balení samozřejmě najdete úplný a podrobný návod, který si před použitím určitě přečtěte. 

Cena za tento test je 80 korun.

2. místo

CLEARBLUE Těhotenský test s digitálním indikátorem početí

Kvalitní test s velmi vysokou citlivostí. Výsledky lze zjistit už 4 dny před očekávánou menstruací. Na digitálním indikátoru lze vyčíst i počet týdnů těhotenství.

Orientační cena: 220 Kč

Proč je těhotenský test s digitálním indikátorem početí od CLEARBLUE na 2. místě?

Na druhé místo jsem vybrala test, který je sice trošku dražší, ale zato kromě potvrzení těhotenství vám přinese další zajímavou informaci, kterou chce každá nastávající maminka jistě vědět. Jedná se o informaci, ve kterém týdnu těhotenství se nacházíte, díky čemuž celkem snadno zjistíte i moment, ve kterém jste otěhotněla. A kdo by to nechtěl vědět, že?

Uživatelské recenze

Líbí se mi, že na tento, dle mého názoru poměrně „vymakaný“, test jsem našla hezké recenze na Heurece i zbozi.cz. Ženy ho hodnotí jako rychlý, velmi přesný, snadno se používá, a samozřejmě se jim líbí i to, že ukáže týden těhotenství.

Jako jedinou nevýhodu některé recenzentky vidí, že se po několika dnech digitální ukazatel vybije a výsledek tak už není vidět. Nicméně v případě digitálních ukazatelů je přímo danou vlastností, že se vybijí, s čímž je potřeba počítat. Vše se ale dá jednoduše vyřešit třeba tak, že si výsledek vyfotíte.

Více informací

Za zmínku také stojí, že tento test s digitálním infikátorem ukazuje spolehlivé výsledky už 4 dny před očekávanou menstruací, jen je potřeba k testování použít první ranní moc.

Pokud ale test používáte už první nebo kterýkoli další den vaší očekáváné periody, můžete si ho udělat v jakoukoli denní dobu.

Balení obsahuje jeden digitální test a jeho cena se pohybuje okolo 200 korun.

3. místo

GS Mamatest Comfort 10

Rychlý test, který lze použít kdykoliv během dne a umožňuje komfortní aplikaci rovnou do proudu moči.

Orientační cena: 90 Kč

Proč je těhotenský test GS Mamatest Comfort 10 na 3. místě?

Tento test je jakousi „sestřičkou“ GS Mamatestu, který jsem vybrala na první místo. Liší se cenou, která je trochu vyšší a také možnostmi aplikace.

Protože tento test je v podobě plastové tyčinky, kterou sice můžete jako v první případě testovacího proužku namočit do nádobky s močí, ale narozdíl od proužku můžete tento test rovnou použít během močení tak, že ho vložíte do proudu moči a máte hotovo.

Uživatelské recenze

Tento test má na zbozi.cz i na Heurece hodně pozitivních reakcí, ve kterých se v případě Heureky tvrdí, že tento test je komfortní a spolehlivý. Jeden komentář ho dokonce srovnává i s GS Mamatestem v proužcích slovy „Oproti proužkovému Mamatestu se pozitivní výsledek zobrazí dříve a výrazněji.“ Nicméně jsem ho vybrala na třetí místo, protože GS Mamatest má přece jen více hodnocení.

Další informace

Tento test je vyvinutý tak, abyste ho mohla použít už od prvního dne, kdy jste očekávala menstruaci a ona nepřišla. 

Test totiž zjišťuje přítomnost lidského choriového gonadotropinu, známého pod názvem hCG, který se objevuje v moči už ve velmi raném stádiu gravidity. 

A kolik test stojí? Cca 90 korun.

4. místo

Adiel SeeNow

Orientační cena: 70 Kč

Proč jsem vybrala těhotenský test SeeNow od Adiel?

Těhotenský test od značky Adiel, obsahuje 5 kusů v jednom balení. Výrobce udává přesnost testu na zjištění těhotenství.

Test se hodí na jednorázové domácí použití. 

Cena za jedno balení je cca 70 korun.

5. místo

Těhotenský test - tyčinka

Orientační cena: 40 Kč

Z jakého důvodu jsem zvolila těhotenský test od ABFARMIS?

Jednorázový těhotenský test je vysoce spolehlivý a jednoduchý na použití. Je mimořádně citlivý a dokáže identifikovat graviditu už pátý den po početí.

Abyste zjistila, zda jste těhotná, postačí jakýkoliv vzorek moči, ale výrobce udává, že nejvhodnější  je první ranní moč, protože obsahuje nejvyšší koncentraci hCG.

Cena za dva kusy v jednom balení je cca 40 korun.

6. místo

Těhotenský test Cassette

Orientační cena: 60 Kč

Proč jsem vybrala těhotenský test Cassette od značky Pepino?

Těhotenský test Cassette můžete provádět už od druhého dne od početí. Test zjišťuje přítomnost tohoto hormonu nejnovější technologií a to prostřednictvím specifických protilátek vázaných na částice koloidního zlata.

Cena za tento test je cca 60 korun.

7. místo

Vitamin Station Těhotenský krevní test

Orientační cena: 400 Kč

Čím mě zaujal těhotenský krevní test Vitamin Station?

Tento test se od těch předchozích liší v tom, že se jedná o test z kapky krve. A říká se, že těhotenské krevní testy jsou ještě spolehlivější než ty z moči. Podle průzkumů, které byly prováděny u tohoto konkrétního testu od Vitamin Station, je jeho spolehlivost 98% a ukazuje pravdivý výsledek jen několik dnů po oplodnění.

Cena za jeden kus tohoto testu je cca 400 korun.

8. místo

INNOVA PHARMA krevní test

Orientační cena: 150 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila také krevní těhotenský test od Inova Pharma?

Tento těhotenský, Innova Pharma Adexus, krevní test dokáže zobrazit výsledek těhotenství už během 10 minut po nanesení kapky krve. Udává se, že má 99% spolehlivost už při prvním testování. Je prokázané, že testy z krve jsou přesnější než ty z moči. Test můžete provést kdykoliv během dne.

Na kolik vás test vyjde? Cca 150 korun.

9. místo

RapiClear Direct Extra

Orientační cena: 130 Kč

Proč jsem vybrala těhotenský test RapiClear Direct Extra?

Těhotenský test, RapiClear, detekuje těhotenství pomocí moči, respektive hCG hormonu v ní. Začátek účinkování testu zjistíte tak, že v testovacím okénku se objeví slabě růžová barva. Tento test můžete použít už 5.den po oplodnění.

A jaká je cena? test vás vyjde na cca 130 korun.

10. místo

IMPERIAL VITAMINS Woman Secret

Orientační cena: 90 Kč

Proč jsem sem zařadila těhotenský test Woman Secret od Imperial Vitamins?

Těhotenský test od Imperial Vitamins má vysokou citlivost a umožňuje zjištění gravidity už  8. den po oplodnění vajíčka. Test můžete použít kdykoliv během celého dne.

Tento test stojí něco málo přes 90 korun.

Závěr

Těhotenské testy jsou pravděpodobně nejrychlejší metoda pro zjištění těhotenství. Jsou rychlé, finančně dostupné a dle dostupných zdrojů i velmi přesné. Pokud se snažíte otěhotnět, nebo těhotenství tušíte, je určitě fajn si ho po absenci menstruace udělat. Každý test může fungovat malinko odlišně, nicméně jejich použití je velmi jednoduché a efektivní.

Na základě průzkumu, který jsem před srovnáním jednotlivých těhotenských testů v článku udělala, bych vám doporučila zejména GS Mamatest 10, který je v Česku asi nejprodávanějším a nejoblíbenějším, protože je rychlý, spolehlivý a za super cenu získáte hned dva kusy testu. Za vyzkoušení určitě stojí i CLEARBLUE těhotenský test s digitálním indikátorem početí, který vám kromě potvrzení gravidity ukáže, v jakém týdnu těhotenství jste. Nebo zkuste GS Mamatest Comfort 10, který se od toho výše uvedeného liší pouze v tom, že se jedná o plastovou tyčinku, se kterou můžete testovat rovnou v proudu moči.

Pokud bude test pozitivní, určitě neváhejte navštívit svého gynekologa. Pokud je negativní a menstruace se nedostavila, zkuste si ho udělat ještě alespoň jednou. Pokud bude test stále negativní a nepřijde menstruace, taktéž navštivte svého lékaře.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Těhotenství

[2] Wikiskripta (CZ): Těhotenství

[3] Healthline (ENG): What Do You Want to Know About Pregnancy?

[4] PubMed Central (ENG): Strips of Hope: Accuracy of Home Pregnancy Tests and New Developments

4.7/5 (Počet hlasů: 9)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »