TOP 10: nejlepší těhotenské testy – srovnání a recenze

Co jsou to těhotenské testy a které jsou nejlepší? Jak dlouho po sexu jde zjistit, zda jste těhotná? Které testy jsou nejúčinnější?

TOP  1. místo

GS Mamatest
Comfort 10

Orientační cena: 80 Kč

Rychlý těhotenský test zjišťuje přítomnost lidského choriového gonadotropinu (hCG), který se objevuje v moči už ve velmi časném období těhotenství.

2. místo

Best-2
Těhotenský Test

Orientační cena: 40 Kč

2 ks proužkového testu Best pro domácí užítí, který je určen pro zjištění těhotenství v raném (7.-10. den po oplodnění) i v pokročilém stádiu těhotenství.

3. místo

Těhotenský Test
Adiel Seenow

Orientační cena: 75 Kč

Jednorázový těhotenský test „See Now“ pro zjištění těhotenství z moči. Má si 90 – 99% přesnost zjištění těhotenství. V balení najdete 5 kusů proužkových testů.

Deset nejlepších těhotenských testů

Co jsou to těhotenské testy?

Těhotenský test, jak už název napovídá, je test, na určení gravidity. Ženy ho většinou provádí před tím, než jdou k lékaři s podezřením na těhotenství, na klasickou gynekologickou prohlídku. Testy se provádějí zpravidla z moči, ale není výjimkou ani test, který detekuje těhotenství z krve.

Jak těhotenské testy fungují?

Asi 7 dní po oplodnění vajíčka se začíná v sliznici dělohy uhnizďovat embryo, s čímž souvisí zvýšení hladiny hormonu hCG (těhotenský hormon, choriogonadotropin). Tento hormon vzniká v placentě a postupně se uvolňuje do krve a moči. Test funguje na principu detekce tohoto hormonu a tím s přesností 90 – 99 % určí, zda žena těhotná je, nebo není.

Uvádí se, že hladina tohoto hormonu velmi rychle stoupá, a to až do 12. týdne těhotenství. V této době, tedy cca třetí měsíc gravidity je jeho hladina na pomyslném vrcholu. Běžně dostupné těhotenské testy uvádí velmi vysokou přesnost – občas až 99 %. Nicméně, i když vám vyjde těhotenský test pozitivní, určitě co nejdříve navštivte svého gynekologa. Kdy je hladina hCG nejvyšší? Tvrdí se, že nejvyšší hladina hCG je v ranní moči, ale i pokud test uděláte kdykoliv během dne, měl by test graviditu rozpoznat. 

Každopádně zvýšená hladina hCG nemusí vždy znamenat těhotenství. Může se například jednat o následek užívání léků, které tento hormon obsahují. Někdy se jedná i o závažnější choroby, nicméně to je vždy nutné řešit s lékařem.

Kdy těhotenský test provádět?

Ať už miminko plánujete nebo ne a jednalo by se o neplánované početí, vždy je důležitá trpělivost. Pokuste se vždy vydržet minimálně do termínu očekávané menstruace, ideálně pár dní po tomto datu.

Provádění testu před menstruací může zkreslovat, takže je lepší si počkat na jistější výsledek.

Jak provádět těhotenský test?

Samozřejmě je důležité si pročíst příbalový leták a dodržovat pokyny výrobce. Můžeme vám říct obecný postup, který se ale samozřejmě může lišit. 

U většiny těhotenských testů platí toto:

  • Test provádějte, pokud to jde, ráno, protože v tuto dobu je koncentrace těhotenského hormonu nejvyšší. 
  • Moč ideálně zachyťte do čisté, skleněné nebo plastové nádobky.
  • Namočte proužek do moči, dle pokynů výrobce.
  • Položte testovací proužek na čistou, vodorovnou plochu a počkejte pár minut.

A co výsledky? Je možných několik scénářů:

  • Těhotenský test nezbarvil – v tomto případě je test neplatný.
  • Zbarvila pouze kontrolní čárka – s největší pravděpodobností se nejedná o těhotenství. Zkuste test opakovat za několik dní znovu.
  • Pokud se vám zbarvily obě čárky, pravděpodobně se jedná o graviditu.

Co je to hCG?

hCG, neboli těhotenský hormon je vlastně bílkovina, která vzniká v placentě těhotné ženy okamžitě po početí. Dá se stanovit z krve nebo moči.

Jak se dá spolehlivě zjistit těhotenství?

Testy, které se dělají z moči, si můžete úplně v klidu a pohodě udělat doma. Jsou to jednorázové testy s poměrně vysokou přesností. Test funguje na bázi detekce těhotenského hormonu právě z moči. Těhotenský test z moči  se doporučuje udělat cca týden po vynechání očekávané menstruace. je možné udělat nejdříve dva až tři týdny od pravděpodobném oplodnění. Nejprve je hladina hCG nižší, cca 10-30 IU/ml, ale s každým týdnem těhotenství se zvyšuje a nejvyšší je ve 12.týdnu.

Testy z krve jsou možnost číslo dva. I tyto testy můžete zakoupit například v lékárně a udělat je doma. Tyto testy se mohou provést již 8. den od předpokládaného početí. Můžete ho udělat kdykoliv během dne a jeho spolehlivost je až 99 %.

Výhoda krevních testů tkví v jejich spolehlivosti, protože jsou mnohem citlivější na obsah hCG hormonu.

Jaké jsou druhy těhotenských testů?

Trh je v této oblasti poměrně pestrý a můžete si vybírat jak ze značek, tak i z druhů. testy se liší především svou citlivostí na detekci hCG. Jejich principiální účinek je de facto stejný, ale spolehlivost má širokou škálu od 90 do 99 %.

Můžete vybírat z:

Je to taková vděčná klasika – papírový proužek se na několik vteřin namočí do vzorku moče a poté se čeká na výsledek.

V balení je destička na kterou se vzorek moči pomocí jednoduchého kapátka nanese. Výsledek se zobrazuje stejně jako na klasickém proužku.

Tyčinka se může přiložit přímo do proudu moči a nepotřebujete k tomu speciální nádobku na vzorek.

Nový, moderní a oblíbený typ testu. Uvádí se spolehlivost až 99 %. Test má displej, na kterém se za pár minut objeví výsledek. Navíc, když je test pozitivní, ukáže odhadovanou délku těhotenství v týdnech.

Nemusíte se bát, je to velmi jednoduché. Krev si odeberete sama pomocí tenoučké jehly – vpich provedete do bříška prstu a provedete ho z jedné kapky. Nebolí to, je to přesné a spolehlivé.

Přes jaké příznaky se dá odvodit těhotenství?

Příznaků je poměrně hodně. Tělo dokáže dávat jasné signály – stačí se na něj jen naladit a poslouchat. První takový jasný signál je vynechání menstruace. Dále to může být citlivost až bolest prsů, rychlé proměny nálaad, přecitlivělost, nevolnosti, bolest v podbřišku a nepřiměřená únava.

Důležité je ale brát v potaz, že co tělo, to originál a příznaky nejde paušalizovat.

Jaké mohou být komplikace?

Tak jako všechno, i těhotenství může přinášet komplikace. Nikdy nelze přesně na 100 % říci, že se nic nestane a že všechno bude v pořádku. Důležité je udržet vnitřní klid.

A jaké jsou nejčastější komplikace?

Toto je velká nepříjemnost a rána pro nastávající rodiče. Během této situace dochází k odumření plodu, které tělo bohužel nevyloučí, a ženě se i nadále projevují těhotenské příznaky. 

Tuto komplikace zjistí většinou až lékař při pravidelné prohlídce. Je těžké říci, do jaké doby zamlklé těhotenství hrozí, nicméně nejčastěji se to děje v průběhu prvního trimestru. 

I přes tuto špatnou zkušenost může žena znovu otěhotnět.

Jedná se o stav, kdy se oplozené vajíčko uhnízdí jinde než v děloze. Nejčastěji je toto místo vejcovod, děložní hrdlo nebo vaječník či břišní dutina.

Jedná se pro ženu o velmi nebezpečný stav, tudíž se nesmí zanedbat.  Hlavními příznaky jsou bolest břicha a vaginální krvácení.

Tipy pro početí

Pokud se chystáte mít miminko, je dobré se zaměřit na nějaká pravidla, která vám k rychlému otěhotnění mohou pomoci:

Zkuste omezit nezdravé jídlo. Jezte lokální a čerstvé suroviny. Zařaďte do svého jídelníčku pestrost a pravidelnost. Hodně ovoce, zeleniny, luštěnin, obilovin, ryb či masa od farmáře, vajíčka od šťastných slepic nebo kváskový chléb.

Ano, někde je to jako sci fi, že? Ale i snaha o snížení množství stresu je skvělá. Klid je pro početí nejdůležitější. Myslete na sebe a na svoje budoucí miminko.

Dle některých zdroj může častý orgasmus podporovat pravděpodobnost početí. Neexistuje na to žádný důkaz ve formě studií, ovšem zkazit se tím nic nedá, ne?

Kontryhel, nebo také “ženská bylina”, to je rostlina, která příznivě ovlivňuje ženský cyklus a obecně hormonální systém.  Pokud ho budete pít jako čaj, zkuste kombianci například s meduňkou, mátou nebo levandulí.

Tato krásně vonící bylinka se běžně používá na zklidnění těla i mysli, ale mimo to i velmi příznivě ovlivňuje menstruační cyklus.

Šalvěj, to je bylinka, která se používá primárně při nachlazení, nicméně má velmi blahodárný vliv i na plodnost a srovnání hormonálního cyklu u žen. V těhotenství by se pak neměla konzumovat, protože může vyvolat porod.

1. místo

GS Mamatest Comfort 10

Orientační cena: 80 Kč

Těhotenský test značky GS Mamatest COMFORT 10, je rychlý těhotenský test, který se hodí pro domácí použití. Tento test zjišťuje přítomnost lidského choriového gonadotropinu, známého pod názvem hCG, který se objevuje v moči už ve velmi raném stádiu gravidity. 

hCG je hormon, který vytváří placenta a vylučuje se do moči brzy po oplodnění vajíčka. 

Mamatest COMFORT 10 obsahuje protilátky, které konkrétně reagují s tímto hormonem. 

Jak použít? Testovací tyčinku vložte do nádobky s močí, jakmile moč, která obsahuje hCG dosáhne testovací oblasti v membráně, dojde ke vzniku barevného proužku. Nepřítomnost proužku naznačuje negativní výsledek. Naopak jeho přítomnost značí pozitivitu. 

A kolik tento test stojí? Cca 80 korun.

2. místo

Těhotenský test Best-2

Orientační cena: 40 Kč

Těhotenský test značky Best je vhodný pro určení v těhotenství v raném stádiu, zhruba 7.-10. den po oplodnění, ale i déle.

Tento těhotenský test je určený pro domácí použití. Ideálně se doporučuje ho použít ráno, ponořit ho na cca na 6 vteřin do vzorku moči. Výsledek zjistíte do 3 minut.

A kolik tento test stojí? Vyjde vás na cca 40 korun.

3. místo

Adiel Seenow

Orientační cena: 75 Kč

Těhotenský test od značky Adiel, obsahuje 5 kusů v jednom balení. Výrobce udává přesnost testu na zjištění těhotenství.

Test se hodí na jednorázové domácí použití. 

Cena za jedno balení je cca 75 korun.

4. místo

Těhotenský test 10mIU/ml

Orientační cena: 40 Kč

Tento test od značky, MedPharma, je vysoce přesný, rychlý a hygienický. Test zjišťuje přítomnost hCG v moči.

Balení obsahuje 2 kusy těhotenského testu a nádobku na vzorek moči.

A na kolik vás vyjde? Balení stojí cca 40 korun.

5. místo

GS Mamatest 10

Orientační cena: 40 Kč

GS Mamatest 10 je těhotenský test, který dokáže detekovat rané stádium těhotenství. Test je založený na laterální průtokové imunochromatografii na proužku a slouží ke kvalitativnímu stanovení hCG v moči, s jehož pomocí lze zjistit těhotenství.

Jak test provádět? Ponořte ho do nádobky s močí. Výsledek se odečítá podle vytvořených barevných linií.

Cena za tento test je 40 korun.

6. místo

Těhotenský test - tyčinka

Orientační cena: 80 Kč

Jednorázový těhotenský test je vysoce spolehlivý a jednoduchý na použití. Je mimořádně citlivý a dokáže identifikovat graviditu už pátý den po početí.

Abyste zjistila, zda jste těhotná, postačí jakýkoliv vzorek moči, ale výrobce udává, že nejvhodnější  je první ranní moč, protože obsahuje nejvyšší koncentraci hCG.

Cena za dva kusy v jednom balení je cca 80 korun.

7. místo

Těhotenský test Dipstrip

Orientační cena: 30 Kč

Těhotenský test Dipstrip můžete provádět už od druhého dne od početí. A jak na to? Stačí ponořit část testovacího proužku do vzorku moči. Výsledek uvidíte během několika minut.

Test zjišťuje přítomnost tohoto hormonu nejnovější technologií a to prostřednictvím specifických protilátek vázaných na částice koloidního zlata.

Cena za tento test je cca 30 korun.

8. místo

INNOVA PHARMA krevní test

Orientační cena: 250 Kč

Tento těhotenský, Innova Pharma Adexus, krevní test dokáže zobrazit výsledek těhotenství už během 10minut po nanesení kapky krve. Udává se, že má 99% spolehlivost už při prvním testování. Je prokázané, že testy z krve jsou přesnější než ty z moči. Test můžete provést kdykoliv během dne.

Na kolik vás test vyjde? Cca 250 korun.

9. místo

RapiClear Direct

Orientační cena: 100 Kč

Těhotenský test, RapiClear, detekuje těhotenství pomocí moči, respektive hCG hormonu v ní. Začátek účinkování testu zjistíte tak, že v testovacím okénku se objeví slabě růžová barva. Tento test můžete použít už 5.den po oplodnění.

A jaká je cena? test vás vyjde na cca 100 korun.

10. místo

IMPERIAL VITAMINS Woman Secret

Orientační cena: 120 Kč

Těhotenský test, Imperial Vitamins, má vysokou citlivost a umožňuje zjištění gravidity už  8. den po oplodnění vajíčka. Test můžete použít kdykoliv během celého dne.

Tento test stojí něco málo přes 120 korun.

Závěr

Těhotenské testy jsou pravděpodobně nejrychlejší metoda pro zjištění těhotenství.  Testy jsou rychlé, finančně dostupné a dle dostupných zdrojů i velmi přesné. Pokud se snažíte otěhotnět, nebo těhotenství tušíte, je určitě fajn si ho po absenci menstruace udělat. Každý test může fungovat malinko odlišně, nicméně jejich použití je velmi jednoduché a efektivní. Pokud bude test pozitivní, určitě neváhejte navštívit svého gynekologa. Pokud je negativní a menstruace se nedostavila, zkuste si ho udělat ještě alespoň jednou. Pokud bude test stále negativní a nepřijde menstruace, taktéž navštivte svého lékaře.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Těhotenství

[2] Wikiskripta (CZ): Těhotenství

[3] Healthline (ENG): What Do You Want to Know About Pregnancy?

[4] PubMed Central (ENG): Strips of Hope: Accuracy of Home Pregnancy Tests and New Developments

4.7/5 (Počet hlasů: 9)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »