13 nejlepších opalovacích krémů pro děti a miminka – recenze

Shrnutí: Hledáte ideální opalovací krém pro miminka a děti? Pak jste na správném místě. V tomhle článku jsem pro vás srovnala třináct kvalitních opalovacích krémů pro nejmenší. Které jsou ty nejlepší?

V článku si dále přečtěte:

Co je to opalovací krém[1], proč a jak chránit dětskou pokožku před sluncem[3][4][5] nebo jak vybrat ten správný opalovací produkt pro děti.[2] Tak pojďme na to.

TOP  1. místo

Eco Cosmetics
Baby SPF 50+

Orientační cena: 500 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o 100% přírodní opalovací krém s opravdu vysokým ochranným fakforem SPF 50+, který maximálně chrání jemnou pokožku miminek a dětí.

2. místo

Wooden Spoon
Baby & Family SPF 30

Orientační cena: 650 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož je to hypoalergenní a zároveň vyživující opalovací mléko s SPF 30, které mohou používat děti i dospělí, takže se jedná o ideální volbu pro celou rodinu.

3. místo

LaSaponaria Crema Solare SPF 50 Bio

Orientační cena: 250 – 600 Kč
Proč 3. místo?

Jde totiž o jemný opalovací krém s SPF 50 v BIO kvalitě, který je určený na tělo i obličej. Obsahuje kvalitní minerální filtry, které se hodí i pro extrémně citlivou či alergickou pleť.

Třináct nejlepších opalovacích krémů pro děti

Co je to opalovací krém, jak funguje a k čemu je?

V létě, na dovolenou, ale i v zimě na hory nebo každý den jako preventivní ochrana kůže – ačkoliv se o tom moc nemluví, používání opalovacích krémů[1] je důležité celý rok.

 • Slunce je součástí našeho každodenního života. Ať už ho vidíme, cítíme nebo nikoliv, je pořád s námi. A proto je důležité zařadit opalovací krémy do běžné denní rutiny. Uvidíte, že kůže se vám za to odvděčí.
 • Sluneční záření je nejpřirozenější zdroj energie, je také zásobárnou životně důležitého vitamínu D, ale i přesto je důležité zůstat obezřetný.
 • Opalovací krémy od různých výrobců se mohou velmi lišit svým složením. Je celá řada přírodních „opalováků“, ale i těch, co jsou plné syntetických látek. Je tedy důležité dbát na to, co kupujete a klidně se i poradit s odborníkem.
 • Obecně vzato lze uvést, že tyto krémy obsahují velké množství důležitých látek. Některé z nich umí pohlcovat ultrafialové záření, další ho odráží. Ty látky, které umí toto světlo pohlcovat, jsou různé aromatické sloučeniny a ty, které ho odráží jsou minerální filtry[2] jako je například oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý. Jednoduše řečeno se jedná o látky, které umí odrážet dopadající záření jako zrcátko odráží světlo.

Proč je důležité chránit dětskou kůži před spálením od slunce?

Je důležité chránit každou kůži a péči o ní brát jako automatickou činnost – něco jako když ráno vstanete a jdete si vyčistit zuby. U dětí je to však obzvlášť důležité.[3][4]

 • Děti totiž mají mnohem tenčí pokožku než dospělí, což znamená, že jsou citlivější na UV záření i volné radikály, a tím pádem i možné poškození kůže a všechny další problémy s tím spojené.[5]
 • Prvním krokem by mělo být dopřát vašemu děťátku stín. Pomocí slunečníku, stanu, čepice a podobně – zkrátka se snažte děti nevystavovat přímému slunci.
 • Poté následuje aplikace vhodného opalovacího krému. I když je dítě ve stínu, do jeho pokožky proniká sluneční záření. Vyberte takový krém, který bude co nejméně zatěžovat jeho pokožku a volte co možná nejpřírodnější složení.

Jaké vybírat opalovací krémy pro děti?

Můžete se poradit s dermatoložkou, lékarnicí, ale klidně i homeopatickou lékařkou. Všechny tyto osoby jistě mají přehled o tom, jaký přípravek je vhodný a kterému se naopak vyhnout.

 • Opalovací krémy pro miminka a batolata i větší děti by měly obsahovat minerální filtry, které, jak jsem uvedla výše, vytváření ochrannou bariéru před UV zářením a zároveň je odrážejí. Tyto minerály jsou drobounké krystalky oxidu titaničitého a zinečnatého, které setrvávají na povrchu pokožky a jsou velmi šetrné jak k tělu, tak k přírodě.

Co je to SPF?

Tahle zkratka znamená anglické spojení Sun Protection Factor, což je číslo, které vyjadřuje stupeň ochrany před UV zářením.[6]

 • Čím vyšší je číslo SPF, tím vyšší poskytuje ochranu (platí zde klasická přímá úměra).
 • Při pobytu na slunci v podobě každodenních procházek údajně stačí SPF 15.
 • Nikdy však nic nezkazíte, když použijete SPF vyšší. Při pobytu u moře je pak SPF 50 u dětí prakticky nutnost.

Jaké jsou druhy opalovacích produktů pro děti?

Opalovací produkty pro děti by měly mít ideálně alespoň SPF 15, ale při pobytu vody, moře nebo kdekoliv na přímějším slunci, určitě sáhněte po vyšším (ideálně SPF 50).

 • Až se budete rozhodovat, jaký je nejlepší, určitě si podrobně přečtěte složení a hledejte minerální filtry,[2] jejichž funkci jsem zmínila výše.
 • Další bod na pomyslném seznamu „pro a proti“ by mělo být co nejpřírodnější složení, protože zbytečná chemie může dětskému tělu škodit. To můžete odhalit i díky certifikaci, kterou konkrétní produkt má. Super je třeba certifikát EcoCert Organic Cosmetic nebo COSMOS Organic a mnoho dalších.
 • Pro děti můžete pořídit opalovací přípravky v podobě krémů, olejů, pěn, tyčinek nebo sprejů, které mají děti rádi i díky zábavné „stříkací“ aplikaci.

Co může sluneční záření způsobit nechráněné kůži?

Alergie na sluníčko může být opravdu hodně nepříjemná. Není to ale alergie v pravém slova smyslu, taková jakou jí můžete znát například v souvislosti na určitou potravinu nebo rostlinu. Tato se většinou projevuje tak, že se normální, zdravá pokožka začne po opalování chovat jako alergická. Zarudne, svědí, může pálit a mohou se na ní objevit puchýřky.[7]

Puchýřky od slunce[7] už představuje druhý stupeň popálení. Není nic neobvyklého, že tento nepříjemný jev může doprovázet i zvýšená teplota. A  jak se jich zbavit? Naordinujte si nebo svým dětem klidový režim a postižená místa mažte například panthenolem.

Spálení od slunce může nastat dříve, „než řeknete švec“. A nemustí to být ani během horkého letního dne. Může to způsobit i hodina na zimním svahu, takže ochranu nepodceňujte.

A jaká místa jsou ke spálení nejnáchylnější?

 • Nárty 
 • Čelo 
 • Dekolt
 • Ramena
 • Nos
 • Lýtka

Pigmentové skvrny nejsou z estetického hlediska nic, po čem by kdokoliv z nás toužil, že? Jak vznikají? Když pomineme genetiku a věk, určitě má svůj podíl UV záření. A věřte, že je to velký podíl. Můžete tomu předcházet výběrem dobrých opalovacích prostředků.

Jak pečovat o kůži po opalování?

Mazat pokožku během opalování je alfa a omega. Pokud se opaluje nijak nechráněná kůže, proniká do ní UV zážení a uvolňuje do ní radikály, což může až negativně ovlivnit DNA.

 • Skoro stejně důležitá je i péče o pokožku po slunění. Kůže je totitž většinou zarudlá a může mírně svědit.
 • Nejlepší je sáhnout po speciálním produktu po opalování, často se jedná o různé hydratační krémy či mléka s obsahem panthenolu, aloe vera nebo třeba mentolu.
 • Pokud u sebe žádný krém nemáte, kůži můžete zchladit i tvarohem nebo jogurtem. 

1. místo

Eco Cosmetics Baby Dětský opalovací krém SPF 50+

100% přírodní opalovací krém s vysokou ochranou SPF 50+ a jemnou vůní. Je veganský, voděodolný a vhodný pro citlivou pokožku.

Orientační cena: 500 Kč

Proč je dětský opalovací krém SPF 50+ od Eco Cosmetics na 1. místě?

Protože se jedná o 100% přírodní opalovací krém pro děti, který nabízí vysokou ochranu SPF 50+ díky přírodním minerálním filtrům (proti UVA je v něm obsažena speciálně upravená verze oxidu titaničitého jménem UV Titanium Dioxide).

Kromě toho, že je krém také voděodolný a příjemně voňavý, obsahuje přírodní pečující ingredience v podobě makadamiového oleje a výtažků z oliv, rakytníku a z granátového jablíčka. Hodí se pro všechny děti a také osoby s citlivou pletí. 

Uživatelské recenze

Podle mého průzkumu se tento dětský krém na opalování jeví jako kvalitní a účinný produkt. Recenze na Heurece potvrzují jeho účinnost. Jedna uživatelka chválí, že její dcerka nebyla při používání tohoto krému v létě ani jednou osypaná ani zarudlá. Jiná uživatlka podotýká, že krém zanechává lehce patrnou bílou stopu, ale produkt i tak ohodnotila jako 100%. Přece jen, nějaká ta bílá stopa od krému není nic, co by dětem vadilo a jde především o ochranu. Na Zboží se sice objevují zmínky o vyšší ceně, které ale válcují pochvalné komentáře o skvělé účinnosti, prvotřídním přírodním složení i hezké vůni krému.

Více info o produktu

Produkt splňuje přísné zásady certifikace EcoCert, je veganský a neobsahuje žádné látky, které by škodily vodním organismům, takže je šetrný k přírodě, zvířatům i k člověku.

50 ml vás vyjde na cca 500 korun.

2. místo

Wooden Spoon Baby & Family Spf 30

Voděodolné a hypoalergenní tělové opalovací mléko pro děti i dospělé, které využije celá rodina. Poskytuje ochranu SPF 30.

Orientační cena: 650 Kč

Proč je opalovací tělové mléko v tubě Baby & Family SPF 30 od Wooden Spoon na 2. místě?

Jelikož opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od bulharské značky Wooden Spoon chrání pokožku před UVA i UVB záření díky minerálnímu filtru v non nano formě. Je 100% přírodní, stejně jako ostatní produkty této značky, a pokožku příjemně zvláčňuje a zároveň vyživuje.

Mléko dále obsahuje rostlinné oleje jako je slunečnicový či kokosový. Kromě těch obsahuje i včelí vosk či kakaové máslo a neviditelný oxid zinečnatý, který nezanechává žádné bílé stopy na pokožce a navíc se velmi jednoduše aplikuje.

Uživatelské recenze

V recenzích na toto opalovací mléko na Heurece mě velmi potěšilo, že uživatelé uvádějí dobrou roztíratelnost (což se u mléka prostě očekává a není to vždy tak) a také fakt, že nezanechává bílý film a mám nontoxic složení. Na slovenské verzi Heureky jsou stejně nadšená hodnocení, co se týče účinnosti, přírodního složení a objevuje se dokonce potvrzení, že se hodí na ekzematickou pokožku. A jak je produkt hodnocený na Zboží? Opět skvěle – lidé si tu dále chválí třeba i jeho voděodolnou funkci.

Více informací

Jak mléko aplikovat? Doporučuje se pomalu vetřít krouživými pohyby do pokožky. Nanášejte alespoň 20 minut před pobytem na slunci. Aplikujte znovu každé 2-3 hodiny.

Cena za 100 ml je cca 800 korun.

3. místo

Lasaponaria Spf 50 Bio

Ultrajemný přírodní opalovací krém s SPF 50, vhodný pro miminka od 2 týdnů a také pro alergickou a extrémně citlivou pokožku. Voděodolný.

Orientační cena: 250 – 600 Kč

Proč je opalovací krém pro děti a citlivou pokožku SPF 50 BIO od laSaponaria na 3. místě?

Protože se jedná o velice jemný opalovací krém od italské značky laSaponaria, jenž obsahuje přírodní minerální filtry nové generace, které chrání kůži proti UVA i UVB záření. Velmi dobře se nanáší díky praktickému dávkovači.

Skvělé je, že se hodí už pro miminka od 2 týdnů věku, přičemž ale výrobce nedporučuje, abyste takto malinké děti vystavovali přímému slunci.

Uživatelské recenze

U tohoto krému se uživatelé na Zboží shodují v tom, že výborně chrání pokožku před sluncem a chválí jeho netoxické složení. V čem se ale hodnocení velmi rozcházejí, je roztíratelnost produktu. Někdo tvrdí, že se roztírá dobře, jiný píše opak. Ve finále jsou však všichni spokojení, protože produkt opravdu funguje a je i šetrný k přírodě. Z hodnocení na Heurece jsem zjistila, že u tohoto krém opět záleží, kdo a proč ho používá. Jedna uživatelka je z něj vyloženě nadšená a vůbec jí nevadí lehký bílý filtr, který krém prý zanechává. Jiné uživatelce naopak krém tolik nevyhovoval, protože si s ním mazala jizvy na obličej a nechtěla, aby to bylo vidět. Sečteno podtrženo, pro děti je podle hodnocení tento krém super, protože je ochrání, má celkem velké balení za pěknou cenu a bílý filtr je očividně to poslední, co děti i jejich rodiče zajímá. V případě dětí jde totiž vždycky hlavně o jejich ochranu.

Další informace

Kromě SPF ochrany 50 krém pokožku hydratuje, zklidňuje a také podporuje bronzové opálení (což více ocení dospělí, kteří tento produkt také mohou používat – zejména v případě, že mají velmi citlivou a alergickou pleť) díky přírodním ingrediencím jako je výtažek ze slunečnice, vitamín E, bisabolol nebo extrakt z granátového jablka.

Jak aplikovat? Naneste ho rovnoměrně na pokožku před tím, než vystavíte dětskou pleť slunečním paprskům. V průběhu dne několikrát opakujte.

A cena? 125 ml vás vyjde na cca 600 korun.

4. místo

Eco Cosmetics Baby Neutral Spf 50+ Bio

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem vybrala opalovací krém Baby Neutral SPF 50+ Bio od Eco Cosmetics?

Protože se jedná o 100% přírodní sluneční krém bez parfemace od německé značky Eco Cosmetics. Má faktor SPF 50 a poskytuje maximální ochranu pro jemnou pokožku. Krém obsahuje minerální filtry, chránící kůži před UVA i UVB slunečním zářením. Dále v něm najdete makadamiový olej, který krásně pečuje o citlivou pokožku.

A cena? 50 ml vyjde na cca 600 korun.

5. místo

The Organic Pharmacy Cellular Protection Sun Cream SPF 50

Orientační cena: 860 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala minerální opalovací krém SPF 50 od The Organic Pharmacy?

Protože se jedná o kvalitní produkt britské značky The Organic Pharmacy, které je určený na pleť dospělých s velmi citlivou pokožkou, ale i dětí od půl roku věku.

Obsahuje silnou minerální ochranu před UVA i UVB zářením, kterou zajišťuje oxid zinečnatý a titaničitý. Hodí se pro vegany a může se používat jak na tělo, tak na obličej, což z něj dělá opravdu všestranného pomocníka pro jakoukoli situaci. Díky lehké hydratační textuře se hezky vstřebává a o pleť pečuje díky obsahu bambuckého másla, aloe vera, šípku a měsíčku lékařského.

100 ml vás vyjde na cca 860 korun.

6. místo

Naturalis Bio krém na opalování na tělo Spray SPF 30

Orientační cena: 700 Kč

Proč jsem sem zařadila BIO tělový krém na opalování ve spreji od Naturalis?

Protože, stejně jako v předchozím případě, se jedná o opalovací krém vhodný pro dospělou, citlivou i dětskou pokožku. Jeho velkým benefitem je přírodní složení v BIO kvalitě (obsahuje třeba aloe vera a výtažek z levandule) a také jednoduchá a pohodlná aplikace pomocí spreje.

Ochranu SPF 30 zajišťuje minerální filtr oxid titaničitý ve formě nanočástic. Velkou výhodou je voděodolnost produktu a také to, že po jeho aplikaci na pleti nezůstávají bílé skvrny. 

125 ml vás vyjde na cca 700 korun.

7. místo

Weleda Sun Spf 50 Sensitive

Orientační cena: 320 Kč

Proč jsem vybrala dětský krém na opalování od Weledy?

Tento krém na opalování sensitive od švýcarské značky Weleda se hodí pro velmi citlivou pokožku malých dětí, ale také i dospělých. Produkt má minerální filtry s SPF 50 a perfektně si poradí s UVB i UVA zářením. Je voděodolný, neobsahuje parfemaci ani škodlivé nanočástice.

Je obohacený o bambucké máslo, kokosový olej a extrakt z protěže alpské v BIO kvalitě. Velmi dobře se roztírá a pomáhá pokožku udržovat krásně hydratovanou a vláčnou.

Jak používat? Výrobce doporučuje mléka nanést v tenké vrstvě na pokožku celého těla a pečlivě rozetřít. 

50 ml vás vyjde na cca 320 korun.

8. místo

Nobilis Tilia Josefínka Spf 30

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem vybrala dětské BIO opalovací mléko Josefínka od Nobilis Tilia?

Jelikož dětské opalovací mléko Josefínka od české značky Nobilis Tilia dodá pokožce vysoký stupeň ochrany s SPF 30 a velmi efektivně chrání nejen dětskou pokožku před UV zářením. Obsahuje přírodní minerální filtr, oxid titaničitý v non-nano formě, vitamín E, D-panthenol a éterický olej z levandule.

Je voděodolné, skvěle se roztírá a můžete ho používat vy i vaše úplně nejmenší ratolesti s citlivou pokožkou.

Jak použít? Mléko vetřete do pokožky cca půl hodiny před pobytem na slunci.

Cena za 100 ml je cca 600 korun.

9. místo

BIODERMA Photoderm Kid SPF 50+

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem vybrala dětský sprej na opalování od Biodermy?

Protože tento opalovací sprej pro děti od jednoho roku doporučují i čeští pediatři. Nejen, že má super zábavnou „šmoulovou barvu“, kterou budou děti zbožňovat, ale bavit je bude i aplikace stříkáním.

Mimořádná je však i ochrana SPF 50+, ale i složení bez parfemace a oktokrylenu. Hodí se pro velmi citlivou pokožku a pomáhá zvyšovat její přirozenou toleranci vůči sunečnímu záření.

200 ml vás vyjde na cca 600 korun.

10. místo

LA ROCHE-POSAY Anthelios Dermo-Pediatrics Shaka SPF 50+

Orientační cena: 840 Kč

Proč jsem vybrala opalovací sprej pro děti od La Roche-Posay?

Další sprej pro tu nejcitlivější pokožku dětí s vysokou ochranou 50+ nabízí francouzská značka La Roche-Posay, který zároveň testovaný dermatology a pediatry.

Jeho velkou výhodou je nemastné složení produktu, po jehož aplikaci nezůstanou na těle bílé skvrny, ale také schopnost odolávat potu, vodě i písku. I přesto je však důležité ho po koupání, pocení a otírání ručníkem znovu nanést. A pozor – nehodí se na pleť obličeje.

Cena za 200 ml je cca 840 korun.

11. místo

DAYLONG Kids lipozomální ochranné mléko SPF 30

Orientační cena: 660 Kč

Proč tu je opalovací ochranné mléko Kids od Daylong?

Toto opalovací mléko pro děti s ochranným faktorem SPF 30 jsem vybrala z toho důvodu, že je lipozomální. Co to znamená? Že jeho formule je sestavená tak, aby umožňovala maximálně využít jeho sluneční ochranu i ošetřující účinky na dětskou pokožku (zejména díky obsahu aloe vera, vitamínu E, glycerinu a dexpanthenolu).

Jeho největším benefitem je tedy to, že je vysoce odolný vůči kontaktu s vodou (sladkou i slanou), takže stále funguje, i pokud se děti několikát vykoupou ve vodě.

Je dermatologicky testovaný, neobsahuje parfém ani konzervační látky a hodí se pro děti od jednoho roku výše.

Cena za 200 ml je cca 660 korun.

12. místo

Alphanova Sun Kids Spf 50

Orientační cena: 720 Kč

Proč jsem vybrala opalovací krém Sun Kids od Alphanova?

Protože opalovací krém ve spreji pro děti od francouzské značky Alphanova má SPF 50 a příjemnou, nevtíravou vanilkovo-meruňkovou vůni. Obsahuje jojobový, slunečnicový a tamanu olej. Dále také Aloe vera extrakt. Má protizánětlivé, antiseptické a regenerační účinky. Je voděodolný.

A jaká je cena? 125 g vás vyjde na cca 720 korun.

13. místo

Ey! Opalovací krém ve spreji Spf 50+

Orientační cena: 550 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila také Ey! opalovací krém ve spreji od německé značky Eco Cosmetics?

Tento opalovací krém ve spreji totiž neobsahuje žádnou vodu, ale jen kvalitní rostlinné oleje jako je olivový, jojobový, pupalkový a řepkový. Díky tomu se snadno aplikuje a roztírá. A hodí se i na obličej. 

Obsahuje 100% přírodní minerální filtry pro okamžitou ochranu před UVA i UVB slunečním zářením. 

Před použitím ho důkladně protřepejte a také si dejte pozor na oblečení, protože může dělat fleky. 

Cena za 100 ml je cca 550 korun.

Závěr

Dětská pokožka je extrémně jemná, citlivá a zaslouží si tu nejlepší péči včetně ochrany před slunečními paprsky, které by ji mohly velmi poškodit. U dětí doporučuju hledět spíše než na to, jestli krém dělá bílé skvrny, hlavně na jeho účinnost a kvalitní složení bez zbytečné chemie. Super jsou také nejrůznější opalovací spreje, díky nimž bude aplikace krému děti i bavit.

Za sebe doporučuju vyzkoušet zejména dětský opalovací krém Eco Cosmetics Baby SPF 50+, který nabízí mimořádně vysokou ochranu, 100% přírodní a voděodolné složení s certifikátem ECOCERT organic cosmetic. Dále stojí za vyzkoušení opalovací tělové mléko Wooden Spoon Baby & Family Spf 30, které se hodí pro celou rodinu, protože je určené jak pro děti, tak pro dospělé. Jeho velkým benefitem je hypoalergenní složení, dobrá roztíratelnost a voděodolnost. Super volbou pro děti nebo každého, kdo má citlivou a alergickou pokožku je krém LaSaponaria Crema Solare s ochranou SPF 50, který lze používat už na miminka od 2 týdnů věku.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[8] Wikipedie (CZ): Opalovací krém

[9] Wikipedie (CZ): Opalování

[10] Wikiskripta (CZ): Účinky ultrafialového záření

[11] Healthline (ENG): Every Sunscreen Question You Have, Answered

[12] PubMed Central (ENG): Sunscreening Agents

[13] PubMed Central (ENG): Sunscreen use optimized by two consecutive applications

4.9/5 (Počet hlasů: 13)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »