TOP 10: nejlepší opalovací krémy pro děti a miminka – recenze

Jaké jsou nejlepší opalovací krémy pro naše nejmenší? Jak a proč chránit dětskou pokožku před sluncem? Který opalovací krém vybrat?

TOP  1. místo

Wooden Spoon
Baby & Family Spf 30

Orientační cena: 800 Kč

Bio tělové mléko s minerálním UV filtrem a SPF 30

2. místo

Weleda Sun
Spf 50 Sensitive

Orientační cena: 350 Kč

Dětský opalovací krém s vysokým SPF (50)

3. místo

Nobilis Tilia
Josefínka Spf 30

Orientační cena: 600 Kč

Opalovací mléko s SPF 30 vhodný pro citlivou dětskou pokožku

Deset nejlepších opalovacích krémů pro děti

Co je to opalovací krém, jak funguje a k čemu je?

V létě, na dovolenou, ale i v zimě na hory, nebo každý den jako preventivní ochrana kůže – ačkoliv se o tom moc nemluví, opalovací krémy jsou důležité celý rok.

Slunce je součástí našeho každodenního života. Ať už ho vidíme, cítíme nebo nikoliv, je pořád s námi. A je proto důležité zařadit opalovací krémy do běžné denní rutiny. Kůže se nám odvděčí mnohonásobně.

Sluneční záření je dokonalý a nejpřirozenější zdroj energie, je také zásobárnou životně důležitého vitamínu D, ale i tak, je důležité zůstat obezřetný.

Opalovací krémy se mohou velmi lišit. Různí výrobci, značky a hlavně složení. Je celá řada přírodních “opalováků”, ale i těch, které vypadají jako chemická laboratoř. Je tedy důležité dbát na to, co kupujete a klidně se i poraďte s odborníkem.

Obecně vzato ale můžeme říci, že tyto krémy obsahují velké množství důležitých látek. Některé z nich umí pohlcovat ultrafialové záření, další ho odráží. Ty látky, které umí toto světlo pohlcovat, jsou různé aromatické sloučeniny a ty, které ho odráží jsou anorganické materiály jako je například oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý. Jednodušeji řečeno se jedná o látky, které umí odrážející dopadající záření jako zrcátka pryč.

Proč je důležité chránit dětskou kůži před spálením od slunce?

De facto je důležité chránit každou kůži a péči o ní brát jako automatickou činnost – něco jako když ráno vstanete a jdete si vyčistit zuby. To je stejné.

Pojďme se ale zastavit u těch našich nejmenších, u dětí. Děti mají mnohem tenčí pokožku, než dospělí což znamená, že je citlivější na UV záření i volné radikály. Prvním krokem by mělo být dopřát vašemu děťátku stín. Opravdu až tak jednoduché to je. Stínítko, stříška, stan, čepice – nevystavujte dítě přímému slunci.

A následně ho namažte vhodným krémem. I když je dítě ve stínu, pronikají k němu škodlivé s silné paprsky světla. Vyberte takový krém, která bude co nejméně zatěžovat jeho pokožku. Volte o možná nejpřírodnější složení.

Jaké krémy vybírat pro děti?

Můžete se poradit s dermatoložkou, lékarnicí, ale klidně i homeopatickou lékařkou. Všechny tyto osoby budou mít zajisté přehled o tom, jaký přípravek je vhodný a kterému se naopak vyhnout.

Opalovací krémy pro miminka a batolata i větší děti by měly obsahovat minerální filtry, které jak již bylo popsáno výše, dělají ochranou bariéru před UV zářením a zároveň je odrážejí. Tyto minerály jsou drobounké krystalky oxidu titaničitého a zinečnatého. Krystaly zůstanou na povrchu pokožky – jsou velmi šetrné jak k tělu, tak k přírodě.

Co je to SPF?

SPF je psolední dobou poměrně hojně skloňovaná zkratka. Můžete ji vidět na krémech i jiných kosmetických přípravcích. A je to dobře!  SPF neboli Sun Protection Factor je číslo, které uvádí stupeň ochrany před UVB zářením. Čím je číslo vyšší, tím více toto záření blokuje. Prakticky je to takto:

 • SPF 10  1/10 ultrafialového záření,
 • SPF 20 1/20 ultrafialového záření
 • SPF 30 1/30 ultrafialového záření a tak dále.

Čím vyšší je číslo SPF, tím vyšší ochrana – klasická přímá úměra. Při klasickém pobytu na slunci, do kterého se řadí procházky na denní bázi a podobně, údajně stačí alespoň SPF 15.

Jaké jsou druhy opalovacích produktů pro děti?

Opalovací produkty pro děti by měly mít ideálně alespoň SPF 15, ale při pobytu vody, moře nebo kdekoliv na přímějším slunci, určitě sáhněte po SPF 50.

Až se budete rozhodovat, jaký je nejlepší, určitě si podrobně přečtěte složení a hledejte minerální filtry, jejichž funkci jsme zmínili již výše. Další bod na pomyslném seznamu “pro a proti” by mělo být co nejpřírodnější složení. A jako třešnička na “dortu” je certifikace. Za zmínku stojí například EcoCert Organic Cosmetic nebo COSMOS Organic a mnoho dalších.

Pro děti můžete zakoupit:

 • Krémy
 • Oleje
 • Pěny
 • Tyčinky (sticky)

Co může způsobit nechráněné kůži slunce?

Alergie na sluníčko může být opravdu hodně nepříjemná. Není to ale alergie v pravém slova smyslu, taková jakou jí můžete znát například v souvislosti na určitou potravinu nebo rostlinu. Tato se většinou projevuje tak,  že se normální,  zdravá pokožka začne po opalování chovat jako alergická. Zarudne, svědí, místy i pálí a mohou se objevit puchýřky.

Spálení od slunce, to se stane dří, “než byste řekli švec”. Ve výsledku nemusí být ani horký letní den. Může to způsobit i hodina na zimním svahu. Nepodceňujte to.

A jaká místa jsou ke spálení nejnáchylnější?

 • Nárty 
 • Čelo 
 • Dekolt
 • Ramena
 • Nos
 • Lýtka

A rada? Mazat, mazat, mazat.

Pigmentové skvrny nejsou z estetického hlediska nic příjemného. Jak vznikají? Když pomineme genetiku a věk, určitě má svůj podíl UV záření. A věřte, že je to velký podíl. Můžete tomu předcházet výběrem dobrých opalovacích prostředků.

Puchýřky od slunce spadají do popálení druhého stupně. Není nic neobvyklého, že tento nepříjemný jev může doprovázet zvýšená teplota. Ničeho se nebojte. Chce to jen klidový režim a mazat například panthenolem.

Jaká je péče o kůži po opalování?

Pokud se kůže opaluje na slunci a pokud není ničím chráněná, dochází k proniknutí UV záření, které uvolňují volné radikály do kůže, což může mít negativní vliv na DNA.

Buďte opatrní a vždy pokožku raději namažte. Nicméně je důležité se o kůži starat i po “slunění”. Kůže je většinou zarudlá a může mírně svědit.Nejlepší je sáhnout po hydratačním prostředku s panthenolem, aloe vera nebo třeba mentolem. 

Kůži můžete zchladit i tvarohem nebo jogurtem. 

1. místo

Wooden Spoon Baby & Family Spf 30

Orientační cena: 800 Kč

Opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od bulharské značky  Wooden Spoon chrání pokožku před UVA i UVB záření díky minerálnímu filtru v non nano formě. Dále obsahuje rostlinné oleje jako je slunečnicový či kokosový,  a másla z certifikovaného ekologického zemědělství. Produkt pokožku příjemně zvláčňuje a zároveň vyživuje. Kromě olejů obsahuje i včelí vosk či kakaové máslo a neviditelný oxid zinečnatý, který nezanechává žádné bílé stopy na pokožce a navíc se velmi jednoduše aplikuje.

Veškeré produkty od této značky jsou 100% přírodní.

Jak aplikovat? Doporučuje se pomalu vetřít krouživými pohyby do pokožky. Nanášejte alespoň 20 minut před pobytem na slunci. Aplikujte znovu každé 2 – 3 hodiny.

Cena za 100 ml je cca 800 korun.

2. místo

Weleda Sun Spf 50 Sensitive

Orientační cena: 350 Kč

Krém na opalování sensitive od švýcarské značky Weleda, se hodí pro velmi citlivou pokožku malých dětí, ale  i dospělých. Produkt má minerální filtry s  SPF 50. Krém si skvěle  poradí s UVB i UVA zářením, je voděodolný, neobsahuje parfemaci ani škodlivé nanočástice.

Mléko je obohacené o bambucké máslo,  slunečnicový a kokosový olej a extrakty z protěže alpské. Velmi dobře se roztírá a pomáhá pokožku udržovat krásně hydratovanou a vláčnou.

Jak používat? Výrobce doporučuje mléka nanést v tenké vrstvě na pokožku celého těla a pečlivě rozetřít. 

50 ml vás vyjde na cca 350 korun.

3. místo

Nobilis Tilia Josefínka Spf 30

Orientační cena: 600 Kč

Dětské opalovací mléko Josefínka  od české značky Nobilis Tilia  vám dodá vysoký stupeň ochrany s SPF 30. Velmi účinně chrání nejen dětskou pokožku před UV zářením. Obsahuje také přírodní minerální filtr, oxid titaničitý v non-nano formě, vitamín E a D-panthenol.

Firma vlastní certifikace CPK a CPK BIO a mnohé z nich jsou vhodné pro vegany.

Jak použít? Mléko vetřete do pokožky cca půl hodiny před pobytem na slunci.

Cena za 100 ml je cca 600 korun.

4. místo

Officina Naturae Spf 50

Orientační cena: 450 Kč

Opalovací krém od italské značky Officina Naturae má vysokou ochranu SPF 50 a hodí se jak pro děti, tak pro dospělé. Obsahuje přírodní minerální filtry  jako je oxid titaničitý a oxid zinečnatý, které chrání před UVA i UVB paprsky, zabraňují spálení a předčasnému stárnutí kůže. V produktu jsou dále zastoupeny BIO výtažky z italské kdoule, arganu, lněného semínka, slézu, měsíčku a jojoby.

Krém má navíc certifikací kvality ICEA a neobsahuje chemické filtry, nanočástice ani parfemace.

100 ml vás vyjde na cca 450 korun.

5. místo

Lavera Sensitive Spf 50 Bio

Orientační cena: 430 Kč

Opalovací mléko od značky Lavera je 100% přírodní  a hodí se jak pro děti, tak pro dospělé. Má faktor SPF 50, jedinečnou kombinaci minerálních filtrů slunečnicový a kokosový olej v BIO kvalitě a další účinné přísady.

 Všechny produkty jsou v BIO kvalitě a mají přísnou evropskou certifikaci NaTrue. Žádné výrobky Lavera neobsahují živočišné suroviny ani nebyly testované na zvířatech.

Cena za 100 ml je cca 430 korun.

6. místo

Alphanova Sun Kids Spf 50

Orientační cena: 600 Kč

Opalovací krém ve spreji pro děti od francouzské značky Alphanova má  SPF 50 má příjemnou, nevtíravou vanilkovo-meruňkovou vůni. Obsahuje jojobový, slunečnicový a tamanu olej. Dále také Aloe vera extrakt. Má protizánětlivé, antiseptické a regenerační účinky. Tento krém je voděodolný a neobsahuje nanočástice.

A jaká je cena? 125 g vás vyjde na cca 600 korun.

7. místo

Ey! Opalovací Krém Ve Spreji Spf 50+

Orientační cena: 550 Kč

Opalovací krém ve spreji neobsahuje žádnou vodu, ale kvalitní rostlinné oleje jako je olivový, jojobový, pupalkový a řepkový. Produkt se snadno aplikuje a roztírá. Hodí se i na obličej. 

Krém v sobě má 100% přírodní minerální filtry pro okamžitou ochranu před UVA i UVB slunečním zářením. 

Před použitím ho důkladně protřepejte a dejte si pozor na oblečení, protože může dělat fleky. 

Cena za 100 ml je cca 550 korun.

8. místo

Lasaponaria Spf 50 Bio

Orientační cena: 420 Kč

Ultrajemný a účinný opalovací krém od fair trade značky s přírodními minerálními filtry, chrání kůži proti UVA i UVB záření. Velmi dobře se nanáší a to hlavně díky tomu, že má praktický dávkovač. 

Produkt opravdu krásně voní a zároveň pomáhá.  

Krém mohou používat i miminka od 2 týdnů věku.

Jak aplikovat? Naneste ho rovnoměrně na pokožku před tím, než se vystavíte slunečním paprskům.  V průběhu dne několikrát opakujte.

A cena? 125 ml vás vyjde na cca 420 korun.

9. místo

Eco Cosmetics Baby Neutral Spf 50+ Bio

Orientační cena: 600 Kč

Jedná se o 100% přírodní sluneční krém bez parfemace od německé značky Eco Cosmetics. Produkt má faktor SPF 50 a poskytuje maximální ochranu pro jemnou pokožku. Krém obsahuje minerální filtry, chránící kůži před UVA i UVB slunečním zářením. Dále v něm najdete makadamiový olej, který krásně pečuje o citlivou pokožku.

A cena? 50 ml vyjde na cca 600 korun.

10. místo

Ayan Opalovací Mléko Spf 50

Orientační cena: 760 Kč

Opalovací mléko od bulharské značky AYAN obsahuje celou řadu přírodních vyživujících látek, má SPF 50 faktor, čímž zaručuje velmi vysokou ochranu před spálením. 

Toto voděodolné mléko v sobě spojuje jemné bambucké a kakaové máslo, slunečnicový a kokosový olej a také včelí vosk. 

100 ml vás vyjde na cca 760 korun.

Závěr

Opálená pokožka je krásná, o tom není rozporu, ale zdravá pokožka je ještě hezčí, co myslíte? A nebojte se toho, že když použijete přípravky na opalování, zůstanete vy nebo děti bílí jako stěna. To ne, ale rozhodně bude proces opalování zdravější a s menším rizikem následných problémů. Vždy je dobré dvakrát měřit a jednou řešit a uvědomit si, že zdraví máme jenom jedno, proč s ním hazardovat?

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Opalovací krém

[2] Wikipedie (CZ): Opalování

[3] Wikiskripta (CZ): Účinky ultrafialového záření

[4] Healthline (ENG): Every Sunscreen Question You Have, Answered

[5] PubMed Central (ENG): Sunscreening Agents

[6] PubMed Central (ENG): Sunscreen use optimized by two consecutive applications

4.9/5 (Počet hlasů: 13)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?