TOP 11: nejlepší ovulační testy – srovnání a recenze

Jaké jsou nejlepší ovulační testy, co to ovulační testy jsou a jak je vybírat? Jak je používat? Kdy je nejvhodnější čas pro početí?

TOP  1. místo

NaturComp Pearly

Orientační cena: 10 000 Kč

Vysoce kvalitní prémiový minipočítač pro přesnou a přirozenou kontrolu početí.

2. místo

FertilControl Light

Orientační cena: 600 Kč

Ovulační tester s přesností až 98 %. Určen k opakovanému / každodennímu zjišťování ovulace.

3. místo

Clearblue

Orientační cena: 600 Kč

Clearblue ovulační test digital je ovulační test pro domácí použití – 10 tyčinek.

Jedenáct nejlepších ovulačních testů

Co je to ovulace a kdy k ní dochází?

Ovulace, to je termín, který zná každá žena, která chtěla nebo chce otěhotnět. Je to vlastně takový předvoj gravidity.  Bez ovulace to zkrátka nejde. Je to tedy proces, který se děje v období každého menstruačního cyklu. Jedná se vlastně o znatelné hormonální změny v ženském těle, jejichž spouštěčem jsou vaječníky, které uvolňují vajíčko. K ovulaci obvykle dochází 12 až 16 dní před začátkem následující menstruace.

Žena může otěhotnět jen pokud se, logicky, uvolněné vajíčko oplodní. Je důležité říci, že každá žena má jinou periodu cyklu a proto není možné definovat, kdy přesně ovulace přichází – citlivější ženy ji ale na sobě dokáží poznat.

Jaký je rozdíl mezi ovulací a plodnými dny?

Musíme být velmi orientační, protože každé tělo je unikát. Pokud vezmeme v potaz, že cyklus trvá 28 dní, dochází k ovulaci 13. až 14. den od prvního dne menstruace. Zhruba 3-5 dní před ovulací a v den ovulace je nejvyšší šance na otěhotnění – toto období jsou plodné dny.

Co jsou to ovulační testy a jak fungují?

Stejně jako těhotenské testy, existují i ty ovulační. Pokud se chystáte otěhotnět a nebo naopak otěhotnět nechcete a nemáte v plánu brát hormonální či jinou antikoncepci, může být měření ovulace spolehlivá metoda. A právě k tomu vám tyto testy mohou pomoci. 

Tělo vylučuje bezprostředně před ovulací velké množství luteinizačního hormonu a obvykle se to děje uprostřed cyklu. Tento hormon má za úkol uvolnit vajíčko z vaječníku. Ovulační testy detekují zmíněný hormon z moči a většinou uvádí přesnost od 97 % a výše.

Jak se používají?

Kdy test použít se odvíjí od délky menstruačního cyklu. Můžete se poradit se svým gynekologem, který vám určitě rád poradí. Obecně ale myslete na to, že by testování mělo probíhat každý den ve stejnou nebo podobnou dobu, aby nebyly výsledky zkreslené. Doporučuje se mezi 10. – 20. hodinou. Odborníci radí omezit příjem tekutin před prováděním testu, protože by mohly zředit moč a tím i množství hormonu, tudíž by nebyl výsledek přesný.

Jaké jsou další metody pro zjištění ovulace?

Ovulace se dá rozpoznat i jinými způsoby než jsou ovulační testy:

Měření bazální teploty je poměrně oblíbená záležitost. Mnoho žen tuto metodu začalo používat jako náhradu antikoncepce. A kde se teplota měří? Nejčastěji v ústech, popřípadě v pochvě.

Teplota se měří speciálně k tomu určeným teploměrem, který umí určit teplotu na dvě desetinná místa. Opět i zde, stejně jako u ovulačního testu je důležité, provádět tuto činnost ve stejnou dobu. V tomto případě ihned ráno.

Teplota se mění, nelekejte se tedy, že nebude pořád stejná. V první fázi cyklu je teplota nižší a postupně se zvyšuje o 0,2 až 0,5 °C.

K počítání můžete zvolit internetové kalkulačky, aplikace v telefonu, popřípadě klasický kalendář. Za plodné dny se považují 2-3 dny před a 2-3 dny po ovulaci.

Uvádí se, že zjištění ovulace pomocí ultrazvuku je nejpřesnější – nicméně není vhodné ji provádět příliš často. Lékař pomocí ultrazvuku zjišťuje růst folikulu, což je jakási dutinka, ve které vajíčko roste. Ultrazvuková sonda se zavádí do pochvy a lékař může krásně zjistit, jaký je stav.

Mnoho žen dokáže ovulaci rozpoznat jen tím, že se napojí samy na sebe. Některé mohou mít silnější projevy než při menstruaci. Typická je například velká citlivost prsů, bolest břicha či výtok.

Co může způsobit anovulační cyklus?

Aby k ovulaci došlo, je velmi důležité, aby správně fungoval hypothalamus, který produkuje hormony zodpovědné za uvolnění vajíčka z folikulu. Nejčastější příčiny anovulace jsou syndrom polycystických ovarií, zvýšené hladiny prolaktinu, dysfunkce štítné žlázy, podvýživa nebo obezita či vyšší věk ženy a samozřejmě stres.

U všech případů je důležité poslouchat své tělo. Nebrat jeho signály jako hlouposti a mávnout nad tím rukou. Tělo nám řekne vše – pokud si nezacpáváme uši. aby vše fungovalo jak má, změřte se na:

  1. Zdravý životní styl
  2. Psychickou pohodu
  3. Dostatek přirozeného pohybu, například chůze
  4. Kvalitní a dostatečný spánek
  5. Eliminace stresu
  6. Omezit alkohol a kouření

Jak podpořit plodnost?

Slovo “detoxikace” jste už určitě slyšeli. a pokud se chystáte otěhotnět, je dobré organismus nejprve trošku pročistit, abysme miminku připravili tu nejlepší “půdu”.

Pokud to jde, záměrně tělo čistěte cca půl roku před plánovaným početím. Pokud ale začnete později, nic se neděje, protože všechno je lepší než nic.

Jak začít?

Jako první se zaměřte na játra. Na očistu jater se používá například bylina Kutki nebo Právenka latnatá.

Další na řadě by měly být ledviny. Zde mohou pomoci: Kotvičník zemní, Vrbovka malokvětá či Santal bílý.

Eliminace těžkých kovů je naprosto zásadní. A jak na to? Výborně funguje směs bylin Embliky lékařské, Vrcholáku myrobalánového a Vrcholáku tříslovinného.

A v neposlední řadě stimulujte oběhový systém pravidelným pohybem a čerstvém vzduchu nebo bylinkami Brahmi z ajurvédy.

Jaké bylinky podporují plodnost a srovnání cyklu?

Kontryhelu se přezdívá “ženská bylina”. Je známo, že tato bylinka ovlivňuje hladinu hormonů v ženském těle. Nicméně pozor – když ho budete pít samotný, může být jeho působení příliš silné. Doporučuje se ho tedy kombinovat s jinou bylinou, která ho zjemní. doporučuje se například s meduňkou či mátou.

Meduňka je nejen skvělé přírodní sedativum, ale velmi příznivě ovlivňuje menstruační cyklus – dokáže mu vrátit pravidelnost.

Šalvěj, ta není pouze na kašel. Tvrdí se o ní, že je velmi podobná estrogenu. Je dobré jí užívat v období puberty, při gynekologických obtížích, ale i v přechodu.

1. místo

NaturComp Pearly

Orientační cena: 10 000 Kč

Německá společnost NaturComp má své výborní zastoupení i na českém či slovenském trhu. Ve vedení této firmy jsou odborníci z oboru farmacie, elektrotechnika a obchod. 

Pearly je takový chytrý, malý počítač, díky kterému můžete kontrolovat ovulaci a případné početí.  Jak funguje? Ráno si změříte teplotu v ústech a tím přístroj zjistí dobu ovulace a detekuje tak vaše plodné dny. 

Měření je velmi jednoduché, rychlé a spolehlivé. A navíc, funguje vlastně i opačně – pokud nechcete otěhotnět, pomocí přístroje zjistit plodné a neplodné dny a tím se chránit bez chemie.

Přístroj srovnává a vyhodnocuje naměřená data s více než 700 tisíci ovulačními cykly a vyrábí se už přes 25 let v Německu.

Jak používat? Jak bylo již řečeno, na základě měření teploty v ústech. Čím pravidelněji a déle budete teplotu měřit, tím rychleji přístroj porozumí vašemu osobnímu cyklu. 

A kolik za tento přístroj zaplatíte?Cena se pohybuje okolo 10 000 korun.

2. místo

FertilControl Light

Orientační cena: 600 Kč

Ovulační test od značky Adiel, která se zabývá obchodem v oblasti kosmetiky, výživových doplňků stravy, farmacie a zdravotnických prostředků je na bázi mikroskopu a uvádí přesnost až 98 %.  Tento test je určený k opakovanému, každodennímu používání.

Ovulační tester Donna FertilControl Light rozpozná ovulaci ze slin a stanoví výsledek do cca 5minut. 

Jak používat? Je to velmi jednoduché – stačí nanést sliny na ochranné víčko a nechat působit. Testy můžete provádět neomezeně po dobu 2 let i několikrát denně.

A cena? tento test vás vyjde na cca 600 korun.

3. místo

Clearblue

Orientační cena: 600 Kč

Digitální ovulační test od značky Clearblue udává přesnost, která je vyšší než 99 %. Test v každém cyklu zjistí 2 nejplodnější dny – děje se to na základě měření změn hladiny luteinizačního hormonu, který je zásadní pro početí. Výsledek se zobrazuje na digitálním displeji.

Jedno balení obsahuje 10 kusů vyměnitelných testů a digitální přístroj.

Cena za deset kusů je cca 600 korun.

4. místo

FertilCheck test ženské plodnosti

Orientační cena: 300 Kč

FertilCheck test ženské plodnosti dokáže poznat plodné dny z moči tak, že zjišťuje přítomnost FHS pohlavního hormonu. Výrobek udává přesnost až 99 %.

Tento test  se hodí jak pro ženy s nepravidelnou menstruací, tak i pro ženy, které delší dobu nemohou otěhotnět  nebo pro ženy s nad 35 let.

Dva kusy, které jsou součást jednoho balení, vás vyjdou na cca 300 korun.

5. místo

Ovulační test Abfarmis

Orientační cena: 70 Kč

5 kusů ovulačního testu Abfarmis v jednom balení – jsou při stanovení ovulace přesné a rychlé. 

Test můžete mít pořád u sebe a použít je kdykoliv, když bude potřeba. Fungují na základě detekce hormonů v moči.

Cena za jedno balení je cca 70 korun.

6. místo

Ovulační test MedPharma

Orientační cena: 90 Kč

Ovulační testy od značky, MedPharma, poskytují 6 kusů v jednom balení.  Funguje na základě zjištění přítomnosti luteinizačního hormonu v moči, který je zodpovědný za konečnou fázi zrání a ovulaci vajíčka. Ovulace může být v rámci nejrůznějších vlivů nepravidelná a proto je fajn ji hlídat a to ať už z důvodu “antikoncepce” nebo touhy po početí. 

Balení vás bude stát cca 90 korun.

7. místo

Woman Secret Right Time

Orientační cena: 120 Kč

Jedná se o velmi jednoduchý jednorázový test, který dokáže velmi dobře zjistit ovulaci. Tento test se dělá z moči, ve které má za úkol detekovat plodné dny. Výrobce udává, že nejvhodnější použití testu je nejlepší mezi 10. a 20. hodinou.

V balení je 5 kusů a vyjde vás na cca 120 korun.

8. místo

Ovulační test LH 28

Orientační cena: 60 Kč

Ovulační test LH 28 dokáže zjistit zvýšenou hladinu lidského luteinizačního hormonu ve vzorku moči. Tento hormon produkuje hypofýza. 

Ovulační test LH 28 s vysokým stupněm citlivosti patří do kategorie chromatografické imunoanalýzy využívající specifickým protilátek k selektivní identifikaci LH hormonu v moči při zvýšené koncentraci v průběhu ovulace.

Jedno balení vás vyjde na cca 60 korun.

9. místo

GS Ovultest 3v1

Orientační cena: 40 Kč

GS Ovultest 3v1, se třemi kusy v balení, je rychlý ovulační test pro domácí použití. Funguje na základě detekce zvýšené hladiny luteinizačního hormonu v moči, který se v ní vyskytuje přibližně dva týdny před menstruací. 

Test se ponoří do vzorku moči  a následně se objeví barevný proužek.

Cena za toto balení je cca 40 korun.

10. místo

ADIEL SeeNow

Orientační cena: 80 Kč

Ovulační test See Now LH je spolehlivý až na 99%. Tento test se provádí z moči. 

A jak test provádět? Ideálně každý den v přibližně stejnou dobu.K testování použijte střední proud ranní moči. Výsledek testu se dozvíte za cca 5 minut.

Test vás vyjde na cca 80 korun.

11. místo

Ovulační test Dipstrip

Orientační cena: 190 Kč

Ovulační test slouží ke zjištění plodných dní a pomůže zjistit nejvhodnější dobu pro oplodnění a plánování těhotenství. Přesnost testu je až 99 %.

Balení obsahuje 5 sáčků z hliníkové fólie, ve kterých najdete 5x testovací proužek a malý sáček vysoušecího prostředku pro zabránění absorbování vlhkosti,

Cena za balení je necelých 190 korun.

Závěr

Ženské tělo je takové jedno velké tajemství. Každá žena je originál. Není možné přesně říci, kdy ovulace přichází a nebo jak dlouhý je menstruační cyklus. Je velmi důležité pozorovat své tělo, poslouchat ho a dostaneme odpověď. eliminujte stres. Někdy mohou být problémy s ovulací jen jeho následkem. Je jasné, že to se lehce řekne, ale hůře udělá, nicméně, pokuste se hodně relaxovat a dopřát si čas jen sama pro sebe.

Pokud máte problémy, které by mohly být závažnějšího rázu, určitě se poraďte se svým lékařem a vše v klidu prokonzultujte.

Ovulačnít testy jsou spolehlivá metoda a pokud budete chtít, mohou vám i usnadnit život.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Ovulace

[2] Wikipedie (CZ): Menstruační cyklus

[3] Wikiskripta (CZ): Ovariální cyklus

[4] Wikiskripta (CZ): Cyklické změny v ženském těle

[5] Healthline (ENG): What Is Ovulation? What to Know About Your Menstrual Cycle

[6] PubMed Central (ENG): Ovulation: Parallels With Inflammatory Processes

4.9/5 (Počet hlasů: 14)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »