Co jsou to probiotika? Které jsou ty nejlepší pro děti? Jak je vybrat? Na co si dát pozor? Recenze, zkušenosti, diskuze a srovnání.
Smidge Infant probiotika
Šetrný, ale velmi účinný prášek plný živých bakterií v lyofilizované (mrazem sušené) formě. Speciálně vyvinutý pro potřeby zažívacího traktu kojenců, ale hodí se i pro starší děti, teenagery a dospělé.
Probiotika Superhuman
Jedny z nejlepších probiotik pro podporu imunity i vnitřního pocitu štěstí, tvorbu zdravého střevního mikrobiomu. bsahují 28 bakteriálních kmenů, které rády osidlují lidská střeva.
Primebiotic Cocoguard
Lahodně krémový Primebiotic Cocoguard spojuje jemnost mladého kokosu a sílu živých prospěšných bakterií v lahodném jogurtu, který chutná dětem i dospělým. Vyrobeno v ČR.
Čtrnáct nejlepších probiotik pro děti a miminka
- Smidge Infant probiotika v prášku
- Wild&Coco Probiotika Superhuman
- Wild&Coco Natural Primebiotic Cocoguard BIO
- Wild&Coco probiotická zmrzlina
- Infant probiotika pro děti v prášku
- ProBiota Infant
- Viridian Mother and Baby
- NOW BerryDophilus Extra Strength
- ProViotic veganské probiotikum pro děti
- Primal Defense Kids Banana
- Jarrow Jarro-Dophilus Infant
- Nordic Flora Probiotic Kids
- Imunit® Laktobacily Jack Laktobacilák
- NATUREVIA Laktobacílky baby
Co jsou to probiotika?
Říká se, že mikrobiom je náš druhý (možná první) mozek, a proto je důležité udržovat jeho stav na opravdu zdravé fyziologické úrovni. Se zažíváním mívají vlivem velké změny, kdy přechází z pupečníkové stravy na tu „hmotnou“, problém už miminka a z toho důvodu je důležité předcházet problémům už v útlém věku.
A jak tedy na to? Velmi účinnou cestou jsou probiotika, což je vlastně živá část potravy, která má velmi kladný vliv na zdraví člověka. Jsou důležitou součástí imunitního a trávicího systému každého z nás.
K čemu slouží?
Zjednodušeně by se dalo říci, že udržují trávicí trakt v rovnováze, nicméně pojďme si to trošku rozebrat.
Ve střevě se potkává a vzájemně ovlivňuje mnoho cizorodých látek, které mohou velmi negativně působit na celé naše tělo. Probiotika dokáží tyto nechtěné látky eliminovat a „zbavit se jich“.
Někdy jsou antibiotika bohužel nezbytná a na druhou stranu, díky za ně, protože nám mohou pomoci překonat různé závažnější nemoci.
Jejich nevýhodou ale je, že ačkoliv působí proti bakteriím, které infekci vyvolaly, tak ale zároveň i proti těm prospěšným – neumí je odlišit. Vedlejším účinkem léčby antibiotiky tedy může být například nadýmání a další potíže. Probiotika s tím umí pomoci.
Mnoho žen trpí na vaginální záněty, které někdy může způsobit i běžná návštěva veřejného koupaliště. Probiotika se při léčbě těchto infekcí v intimních partií často používají – mohou se podávat orálně nebo vaginálně.
Existují průjmy, které se dějí nárazově a trvají zhruba 3-4 dny. Mohou mít různé příčiny od stresu přes změny prostředí až po špatnou kombinaci jídla. Probiotika by měla být pravděpodobně první varianta, po které v těchto případech sáhnout.
O koho bychom měli lépe pečovat, než o miminka. Než se střevo novorozeňátka osídlí bakteriemi, mohou tomu předcházet různé peripetie. Nejčastějším projevem je takzvaná kolika. Lékař v těchto případech většinou doporučuje nejrůznější probiotika, která by měla děťátku ulevit.
Co jsou to prebiotika?
Prebiotika jsou nestravitelná složka potravy a slouží jako krmná směs pro probiotika. Jedná se o vlákninu, kterou nerozkládají trávicí enzymy, ale mají to na starost bakterie tlustého střeva jako je například pektin.
Mateřství a těhotenství je jedno kouzelné období. Co je pro maminku či děťátko nejlepší? Jaké vitamínky, nebo třeba kosmetika ovlivňují vaše zdraví? Jaké zdravotní doplňky se pro maminku nebo dítě hodí? Zde máte seznam článků na toto téma:
- TOP 11: nejlepší ovulační testy – srovnání a recenze
- TOP 10: nejlepší vložky do podprsenky (prsní vložky) – recenze
- TOP 10: nejlepší vitamín D pro děti – recenze a zkušenosti
- TOP 10: nejlepší těhotenské testy – srovnání a recenze
- TOP 10: nejlepší opalovací krémy pro děti a miminka – recenze
- TOP 10: nejlepší mast na opruzeniny – recenze
- TOP 10: Nejlepší krémy na strie – recenze a zkušenosti
- 15 nejlepších vitamínů na imunitu pro děti – recenze
- 13 tipů na nejlepší zinkovou mast – recenze a účinky
- 13 nejlepších vitamínů pro děti, kojence a miminka – srovnání a recenze
- 12 tipů na nejlepší kosmetiku pro novorozence – recenze
- 12 nejlepších vitamínů pro kojící matky – recenze a diskuze
- 12 nejlepších sirupů na imunitu pro děti – recenze
- 11 tipů na nejlepší kolostrum – recenze a zkušenosti
- 11 nejlepších vitamínů pro těhotné – srovnání a recenze
- 10 nejlepších vitamínů na podporu otěhotnění (plodnosti) – recenze
- 10 nejlepších kojeneckých mlék – srovnání a recenze
Co jsou to trávicí enzymy?
Jak název napovídá, jsou to látky, které by měly usnadňovat a vlastně i umožňovat trávení. Jejich hlavním úkolem je rozkládat složité molekuly na ty jednoduché. Do trávicích enzymů patří mnoho látek, jako jsou i mikroorganismy nebo houby.
Tyto enzymy dělíme takto:
- Proteázy
- Amyláza
- Lipázy
- Nukleázy
Trávicí enzymy se nachází i v celé řadě potravin, které běžně konzumujeme. Je možné je najít například v:
- Fermentované zelenině.
- Ovoci.
- Zázvoru.
- Mléčných produktech.
Časté dotazy k bakteriím a mikrobiomu
Poslední dobou se hodně mluví o důležitosti střevního mikrobiomu a právem. Střevo je domovina mnoha bakterií a to jak dobrých, tak i těch horších. A to vše nás velmi ovlivňuje, včetně psychiky.
Střevní mikrobiom tvoří tedy skupina různorodých bakterií, jejichž počet stoupá až k hodnotě trilionů bakterií. Tento bakteriální orgán u normálního dospělého člověka celkově váží kolem 2 kilo.
- Zpracovávají zbytky stolice.
- Syntetizují biologicky aktivní látky, vitamin K2 a z části i B12.
- Podporují fyziologický pohyb střev.
- Posilují imunitu.
- Produkují ochranný hlen.
- Produkují kyselinu mléčnou a další organické kyseliny.
- Zabíjí nechtěné bakterie.
- Rozkládají složité cukry.
- Zabíjí nepřátelské bakterie.
- Špatná strava jako průmyslově zpracované potraviny, fast food, hodně sacharidů a podobně.
- Antibiotika.
- Neléčené potravinové alergie.
- Alkohol.
Může mít vícero projevů a mezi ty nejčastější patří:
- Zhoršené trávení.
- Nadýmání.
- Průjem.
- Zácpa.
Jak vybrat nejlepší probiotika pro děti, na co se při výběru dívat?
Určitě se vždy poraďte s pediatrem, který produkt by doporučil právě on. Mimo to ale můžete sledovat několik důležitých faktorů:
- Počet bakterií.
- Typ bakterií.
- Styl zpracování.
- Od kolika let je možné produkt užívat.
Vždy důkladně prozkoumejte složení, aby přípravky neobsahovaly nějaké alergeny, které mohou miminku uškodit.
1. místo
Smidge Infant probiotika v prášku
Jedná se o probiotika ve formě prášku pro nejmenší. Skvěle se hodí pro podporu správného fungování zažívacího ústrojí miminka. Obsahuje 7 kmenů velmi prospěšných bakterií, které se naprosto přirozeně vyskytují v zažívacím traktu zdravých novorozenců a miminek. Jedná se o velmi šetrný produkt, který děťátko nijak nezatěžuje. Až z poloviny ho tvoří Bifidobacterium infantis, což je bakteriální kmen, který se fyziologicky vyskytuje v mateřském mléku.
Všechny kmeny, které obsahuje tento výrobek, se pěstují na kultuře, která neobsahuje mléčné, sójové médium. Pěstují se na vegetariánské kultuře bez GMO a pro zajištění co největšího účinku se suší mrazem. Navíc byly pečlivě vědecky prozkoumány a zdokumentovány. Navíc jsou produkty značky Smidge jsou pravidelně testovány na účinnost, čistotu a výživovou hodnotu. Mezi tyto nezávislé testy patří test na těžké kovy, analýza mikrobiomu, analýza účinnosti a další.
Jak dávkovat?
Novorozenec/kojenec – doporučuje se podávat 1 lžičku během jídla. Nepřekračujte 2 lžičky z den.
Batole/dítě – doporučuje se podávat 1 lžičku během jídla. Nepřekračujte 3 lžičky denně.
A cena? Cca 2400 korun.
2. místo
Wild&Coco Probiotika Superhuman
Kvalitní veganská probiotika od české značky Wild&Coco nabízí 28 bakteriálních kmenů, které jsou důležité pro normální fungování lidských střev. Jejich účinnost podporuje vláknina z topinamburu, který probiotikům pomáhá dostat se hluboko do střev.
Probiotika napomáhá k příjemnému vylučování, efektivní absorpci živin z jídla, zajišťuje odolnost před infekcemi, ale také emoční stabilitu a lepší náladu.
Tato probiotika se doporučují užívat tři měsíce, aby byl plně využit jejich blahodárný účinek. Co se týče doporučeného dávkování, doporučuje se začít s menšími dávkami a postupně je navyšovat. Obecně se doporučuje užívat na lačno 1 až 3 kapsle.
Cena balení se 30 kapslemi je cca 1000 korun.
3. místo
Wild&Coco Natural Primebiotic Cocoguard BIO
Pokud jste ještě neochutnali probiotický jogurt Natural Primebiotic Cocoguard od české značky Wild&Coco, je čas to napravit. Nejen že chutná naprosto báječně, ale také obsahuje živé prospěšné bakterie.
Vyniká jemnou nasládlou chutí, kterou mu propůjčuje dužina i voda z mladého kokosu, který prochází procesem fermentace (kvašení). Díky tomu je jogurt nabitý šesti bakteriálními kmeny, které blahodárně působí na trávení i celkovou pohodu.
Jogurt je jemně tepelně upravený, díky čemuž má mnohem jemnější chuť, kterou si děti určitě zamilují. Je vhodný pro všechny zdravé děti od šesti měsíců věku. Navíc potěší všestranným využitím – chutná na sladko s granolou a ovocem, ale i na slano jako zálivka na salát či dip.
Kilové balení jogurtu, které vám v lednici vydrží po otevření celý týden, stojí cca 450 korun.
4. místo
Wild&Coco probiotická zmrzlina
Zmrzlina patří k nejoblíbenějším dětským sladkostem a navíc když obsahuje zdraví prospěšná probiotika – to je výhra po všech stránkách!
Značka Wild&Coco se pro výrobu téhle probiotické zmrzlina spojila s přední pražskou zmrzlinárnou Creme de la creme, kterou vede zmrzlinový mistr Jan Hoschsteiger a právě on stojí za finálním složením a recepturou.
Zmrzlina obsahuje výše zmíněný probiotický jogurt Primebiotic Cocoguard od Wild&Coco a dále mandlový, kokosový, lískooříškový a rýžový nápoj. Je oslazen třtinovým cukrem a dále obsahuje čekankovou vlákninu, dextrosu, citronovou šťávu a karob.
Tahle lahodná pochoutka je navíc zcela přírodní a vhodná i pro vegany a není v ní žádná laktóza.
Krásný červeno-bílý kyblík s logem Creme de la Creme s 500 gramy zmrzlinové pochoutky stojí cca 400 korun.
5. místo
Infant probiotika pro děti v prášku
Probiotika v prášku pro děti jsou vysoce kvalitní a neobsahují žádné alergeny ani jiné přísady. Ve výrobku je až 250 miliard CFU (jednotky tvořící kolonie). Neobsahuje cukr, mléko, sóju, kasein, kvasnice, umělá barviva ani příchutě.
Tento doplněk stravy se hodí již pro miminka od 6 měsíců. Díky svému specifickému složení cílí na střevní mikroflóru během tohoto klíčového růstového věku.
Jak užívat? Doporučuje se dávat děťátku jednu odměrku ráno, nalačno. Prášek rozpusťte ve sklenici dechlorované vody. Tuto dávku podávejte asi 3-5 dní. Případně se můžete s dávkováním poradit s pediatrem.
A cena? Cca 2800 korun.
6. místo
ProBiota Infant
Probiotika Infant se hodí pro miminka od první dne po narození až do dvou let. Obsahují až 5 miliard živých bakterií v jedné odměrce obohacených o přírodní prebiotickou vlákninu z čekanky – inulin, který pomáhá vyživovat bakterie. Tento produkt by se měl uchovávat v lednici, aby nedošlo ke snížení účinku.
Tato probiotika jsou bez obsahu mléka, vajec, ryb, lepku, umělých sladidel, příchutí, barviv nebo konzervačních látek.
A jak je dávkovat?
Kojenci 6-12 měsíců: podávejte 1 odměrku denně.
Od 12 měsíců: podávejte 1 odměrku jednou nebo dvakrát denně.
Prášek s probiotiky smíchejte v kojenecké výživě, mléce či chladném čaji. Můžete také smíchat s potravinami, jako je jogurt, přesnídávka nebo chladnější kaše.
U kojících maminek není problém přidat produkt do odstříkaného mateřského mléka.
A cena? Cca 1600 korun.
7. místo
Viridian Mother and Baby
Probiotika od značky Mother and Baby jsou produkt vhodný pro užívání jak během těhotenství, tak pro děti od tří měsíců věku. Doporučuje se při zažívacích potížích, střevních infekcích, alergiích na jídla, průjmu a dalších komplikacích.
Tento výrobek svou čistotou a složením splňuje parametry kategorie Kosher a všechny složky jsou 100% aktivní. Mother and Baby neobsahuje syntetické, geneticky modifikované, či ozařované složky a ani složky živočišného původu.
Jak dávkovat? Pro těhotné nebo kojící maminky se doporučuje brát 1 g denně. Kojencům od 3 měsíců a dětem do 12 let se doporučuje taktéž 1 g denně nebo dle doporučení lékaře.
A cena? Cca 700 korun.
8. místo
NOW BerryDophilus Extra Strength
Produkt od značky NOW, Extra Strength BerryDophilus, poskytuje až 10 miliard CFU z kombinace 10 probiotických bakteriálních kmenů, které jsou určené k podpoře gastrointestinálního ústrojí a zároveň posiluje zdravé funkce imunitního systému. Mohou ho užívat jak dospělí, tak děti.
A jak ho dávkovat? Děti od 2 let by měly produkt užívat po konzultaci s lékařem a dospělým se doporučuje žvýkat 1 tabelu maximálně 2× za den nalačno.
A kolik stojí? Cca 540 korun.
9. místo
ProViotic veganské probiotikum pro děti
Veganská probiotika v sáčcích pro děti od 8 měsíců obsahují až 5 miliard živých buněk Lactobacillus bulgaricus, které jsou jedinečné tím, že jsou izolovány z květů sněženky. Kompletní výroba probiotika probíhá na území Bulharska.
Probiotika mají přirozeně nasládlou chuť a neobsahují žádný přidaný cukr.
Jedno balení obsahuje 10 ks sáčků.
Jak dávkovat? Dětem se doporučuje vypít 1 sáček po jídle v dostatečném množství tekutiny.
A kolik tento produkt stojí? Cca 600 korun.
10. místo
Primal Defense Kids Banana
Toto probiotikum je ve formě prášku a hodí se pro děti od 3 let. Má aroma organického banánu a obsahuje unikátní směs 3 Bifidobacterium včetně Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis a Bifidobacterium longum, spolu se Saccharomyces boulardii pro podporu zdraví trávicího traktu a imunitního systému dětí.
Tento produkt podporuje normální funkci střev, zdravý imunitní systém, růst prospěšných bakterií a pomáhá v absorpci vápníku.
Jak dávkovat? Před každým použitím se doporučuje probiotika protřepat. Potom dětem od 3 let přidejte 1/4 lžičky k jídlu nebo pití jednou denně.
A cena? Cca 880 korun.
11. místo
Jarrow Jarro-Dophilus Infant
Jedná se o probiotika ve formě kapek, které obsahují Bifidobacterium longum subsp. infantis M-63, vynikající B. infantis, který se nachází v zažívacím systému kojenců.
- infantis se považuje za klíčové probiotikum, které podporuje růst a vývoj. Je to jediný probiotický kmen, který využívá všechny komplexní cukry v mateřském mléce a uvolňuje důležité živiny během trávení, které podporují zdraví mozku, imunity a střev.
Produkt obsahuje 1 miliardu probiotické směsi v každé dávce.
A jak dávkovat? U miminek do 6 měsíců přidejte 10 kapek jednou denně do jídla, vlažného mléka nebo kojenecké výživy.
A jaká je cena? Cca 450 korun.
12. místo
Nordic Flora Probiotic Kids
Probiotika pro starší děti ve formě gumových bonbónů obsahují synergickou směs probiotik a prebiotické vlákniny, které pomáhají nastolit a udržovat zdravou rovnováhu trávení. Unikátní probiotická směs umožňuje rozmnožování dobrých bakterií. Tento produkt podporuje správnou imunitu, zažívání i vyměšování, vstřebávání živin a dobré trávení.
A jak dávkovat? Hodí se pro děti od dvou let a neměla by se překračovat dávka 2 bonbóny za den.
A cena? Cca 570 korun.
13. místo
Imunit® Laktobacily Jack Laktobacilák
Laktobacily pro děti od 3 let obsahují unikátní kombinaci 5 kmenů laktobacilů a bifidobakterií, selenu, silice fenyklu a prebiotické vlákniny inulin. Produkt tím zaručí rovnováhu střevní mikroflóry, podporuje imunitu a zlepšuje celkové trávení.
Tablety mají pro děti lákavou jahodovou chuť.
A jak dávkovat? Doporučuje se brát 2 tablety za den a ideálně po jídle.
Kolik stojí? Cca 350 korun.
14. místo
NATUREVIA Laktobacílky baby
Laktobacílky jsou sáčky plné zdravých probiotik. Obsahují unikátní komplex 5 vybraných kmenů laktobacilů a bifidobakterií lidského původu, které se přirozeně vyskytují ve vyvážené střevní mikroflóře dětí a prebiotika fruktooligosacharidy (FOS).
Skvěle se hodí i pro malá miminka. Neobsahují mléko, laktózu, lepek, barviva, konzervanty. Sáčky můžete rozmíchat do vody i mateřského mléka.
Jak sáčky dávkovat? Jeden sáček denně vysypte do kojeneckého mléka, vody nebo jídla.
A cena? Okolo 300 korun.
Závěr
Probiotika jsou důležitou součástí pro zdravě fungující tělo. Je důležité se zaměřit na správnou skladbu jídelníčku a při obtížích, které by mohly naznačovat střevní diskomfort se určitě poraďte se svým lékařem a vyberte vhodný podpůrný prostředek k jejich léčbě.
Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:
[1] Wikipedie (CZ): Probiotikum
[2] Wikiskripta (CZ): Probiotika, prebiotika, synbiotika
[3] Healthline (ENG): Are Probiotics Healthy for Children?
[4] PubMed Central (ENG): Systematic review: probiotics for functional constipation in children
[5] PubMed Central (ENG): Probiotics for Children with Gastroenteritis